ieid Senaat aanvaardt huurwetten met royale meerderheid gaf DN Nieuw havenplan is goed en goedkoop R.A.F. bombardeert rebellen-nesten in sultanaat Oman OUDE HEERTJES, VITAAL EN OPAZIEL ALLEEN v.s. Minister Witte stelde de portefeuille-kwestie, maar: Katholieke mijnwerkers weer uiterst misnoegd Katholieke ziekenfondsen maken nog voorbehoud Denen vragen Lairo om opheldering Stewardess van „Neutron" overleden Perwoechin krijgt nieuwe functie W atersnood in Oostenrijk en Duitsland Ook tweede vierdaagse-dag was ideaal hittegolf DAGBLAD VOOR ZEELAND België verhoogt disconto Enige regen KraayvangerGecamoufleerde P. v. d. A" terugtocht van ZWARE LAST. ZEGT ZIJLSTRA Minister Algera in Bergen op Zoom Meer mogelijkheden met gymnasium B Arbitrage tandartsenconflict Amerikaanse student doet een boekje open Op stand in China onderdrukt Grijsaard bekent poging lol vergiftiging l)p alle mogelijke vertrek tegenge- zijn toevlucht te werkelijk gran- 'I „bij elkaar ge ns (die hem de ingen kostten gehele fabriek e grens te smok- ieel van zijn ka- i alle valutadie erking kwamen, boord van zijn )ebracht. Waar- matieke redenen l destijds weinig even. •he vluchten e hij in Nederland met zaken begin- ïter anders, want n in Amsterdam :elling organiseer- nart te zeer naar hij het wist zat et bedrijf. Na *f- lonstelling ging hij de in verval ra- ibriek „Trompen- r zijn Nederlandse Fokker. Zo kreeg n de Nederlandse tekenis en hebben juigen ertoe bijge- ;rder over de we- enkele historische eerste non-stop a (19231. de eerste in 1924 met een de eerste passa- Indië en terug in ste vlucht over de en over de Atlan- een drie-motorig n hetzelfde jaar t over de Pacifie Hawaii gevlogen, I geworden vlucht '28 door Kingsford- et een Fokker vol- ver in de dertiger op Java uitsluitend s gevlogen. Anthony Fokker cember 1939, nog stierf hij na twin- >ds stijgende roem :e New York. aan jkende neusontste- van de V.S. wordt laai in dit seizoen hittegolf, die tot tens dertien perso- !t gekost. ada worden zeer gemeten. Het aan- de hitte bedraagt vtv Et fi H. O. Wagenaar, in het hospitaal eagster en de be- rurg, dr. Wester. o<e JAARGANG No. 22512 Uitgave N. V. Uitgevers Mij. Neerlandia. Verschijnt elke werkdag. Bureaus: Breda, Reigerstr. 16. Tel.: Directie, Redactie en Ad ministratie 22341. Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Abonn.prijs bij vooruitbet. 7.— p. kwartaal, p. post 7.70, p. week (uitsl. bij niet postbestell.) 0.54. Incasso wordt berekend. Losse numm. 15 ct. Postrek. 278841 Voor God, Koningin en Vaderlans DONDERDAG 25 JUL Advertentieprijs voor de gehele oplage J 0 per mm. (Ingezonden Mededelingen 0.85 per mm). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland uitsluitend in de Zeeuwse editie t 0.14 per mm. (Ingezonden Mede delingen 0.35 per mm). Bij contract aan zienlijke reductie: volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. per mm extra Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet wensen af te geven, worden vernietigd. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, telefoon 2236 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, telefoon 102 (Bijbureaus: TERNEUZEN, Noordstraat 56 tel. 2601 OOSTBITRG, Nieuw straat 41,^teL Wat de regering uiteindelijk zal be slissen weten wij natuurlijk niet. Wij vertrouwen, dat zij zo verstandig zal zijn de vastgestelde verordeningen goed te keuren. Mocht zij dit niet doen, dan ontstaat een conflictsitua tie tussen de regering en de katholie ke federatie van mijnwerkersbonden. Aldus een brief, die de Nederland se katholieke mijnwerkersbond van daag aan zijn leden heeft gericht naar aanleiding van het besluit van da regering, een beslissing omtrent de nieuwe premieregeling voor mijn werkers op te schorten. Bondsvoor zitter Dohmen had al eerder commen taar gegeven op dit besluit. (Zie el ders in dit blad). Denemarken heeft de Egyptische re gering om opheldering gevraagd in verband met de arrestatie van de Is raëlische zeeman Eylon, die deel uit maakte van de bemanning van het Deense schip „Brigitte Toft", dat door het Suez-kanaal is gevaren en inmid dels in Haifa is aangekomen. Eylon zou gearresteerd zijn, omdat hij een fototoestel in zijn bezit had. De kapitein van het schip gaf echter als zijn oordeel, dat Eylon van het schip was gehaald, omdat men hem de reis naar Port Said over land wilde laten maken. Geen enkele Israëliër zou er zich op mogen beroemen, het kanaal doorgevaren te zijn. De secretaris-generaal van de V.S., Hammarskjoeld, heeft Israël meege deeld. dat hij bij Egypte zal infor meren naar de arrestatie van Eylon. Het officiële disconto in België wordt met ingang van 25 juli verhoogd van 3 1/2 tot 4 1/2 procent. BURGEMEESTER van Hall van Am sterdam zal op 5 augustus zijn werk zaamheden gedeeltelijk hervatten. EEN HELIKOPTER is in de polder De Biesbosch op het eiland van Dordt bij het uitvoeren van besproeiings- werkzaamheden verongelukt. De be stuurder bleef ongedeerd. EEN KERNONTPLOFFING, de ne- Se.ode in de huidige reeks, is gister middag in de woestijn van Nevada tot stand gebracht. De dntploffing Sing met een blauw tot purperen lichtflits gepaard. DE AZIATISCHE griep heeft thans in Roemenië epidemische vormen aangenomen. DR. ROBERT CHAMBERS, een vooraanstaande Amerikaanse bioloog is op 85-jarige leeftijd overleden. SYNGMAN RHEE, president van Zuid-Korea, heeft een Amerikaans voorstel tot inkrimping van zijn strijd krachten (700.000 man zijn thans on der de wapenen) afgewezen. Eerst een beslissing over modernisering, zegt hij. H.M. DE KONINGIN, prins Bernhard en de prinsessen Beatrix en Irene zijn gisteren per vliegtuig naar Londen vertrokken voor een particulier be zoek van enige dagen. MAURICE STERNE, een vooraan staande Amerikaanse schilder en beeldhouwer, is op 79-jarige leeftijd overleden. AL EEN HALF JAAR heeft de 18- }^ri§5 Careen Morton uit Durban (Z.-Afrikal vrijwel onafgebroken de hik. Zij hikt thans met een snelheid van 1440 maal per uur. IN DE INDIASE plaatse Patna heerst een cholera-epidemie. Reeds veertien mensen stierven. DE BINNENLANDSE luchtlijnen van Australië hebben in de laatste zes jaar ruim elf miljoen passagiers ver voerd en dit zonder een dodelijk on geval. j Verwachting van het KNMI tot vanavond, opgemaakt woens- dagavond 23.15 uur: Over het algemeen veel bewol- t king en plaatselijk wat regen i Zwakke of matige wind, hoofd zakelijk tussen west en noordwest J weinig verandering in tempera- 'uur. i 1 andaag: zon onder 20.41 uur- m?an onder 19.03 nur j n Z0" °P 452 UUr; maan J I (Van onze parlementaire verslaggever) Na een ilebat, waaraan behalve de minister-president nog vier van zijn ambtgenoten hebben deelgenomen, beeft ook de Eerste Kamer woensdagavond de huurverhoging met 25% en blokkering van de helft daarvan aanvaard. De ge dwongen blokkering ontmoette de meeste weerstand. De heren Regout en van Meeuwen stemden met de C.H., de A.R., de V.V.D. en de C.P.N. tegen dit afzonderlijke wets- ontwerp. In totaal werd ook dit met 40 tegen 24 stemmen aanvaard. (P.v.d.A. en de rest van de K.V,P, voor), terwijl de huurverhoging een zeer ruime meerderheid behaalde van 56 tegen 8. De A.R. was met de C.P.N. tegen dit ontwerp, maar professor Diepenhorst stemde, in afwijking van zijn fractie voor, omdat hij in de huurwet in ieder geval een begin van een oplossing zag van het netelige huurvraagstuk, terwijl hij voor een verdere ont wikkeling in die richting geen beletsel zag. stond een vrij heftige woordenwisse- ling over deze impasse, waarvoor de heer Kraaijvanger (K.V.P.) de P.v.d.A. verantwoordelijk stelde. Mr. In *t Veld verdedigde zijn partij met de opmerking, dat de socialisten wel de gelijk de huurverhoging hadden ge wild, maar dat met een afroming van een deel van de huren. ïr. Kraaij vanger antwoordde, dat dc P.v.d.A. dan thans een gecamoufleerde terugtocht is begonnen. Steeds heeft zij een huurverhoging, hoe dringend die ook gewenst was, in de weg ge staan door het stellen van onvervul bare eisen, zoals de heer In 't Veld toe moest geven. Hoewel de spanning na een felle start met heftig opponerende libera len spoedig verdween, heeft minister Witte toch, om duidelijk te maken, Dat er nog meer huurverhogingen moeten komen, staat vast. Dat zij in de toekomst niet meer vanzelfsprekend (zoals thans) met een loonsverhoging gepaard zullen gaan, om de lasten te compenseren, heeft minister Suurhoff eveneens duidelijk te verstaan gege ven. Minister Witte heeft als effect van de huurwetten aangegeven, dat ons oude woningbezit niet verder meer in waarde achteruitgaat en dat wij door deze maatregelen uit een impasse ge raken. die in de 12 afgelopen jaren niet kon worden doorbroken. Er ont- (Van onze redacteur) „Ik hoop, dat spoedig een be gin gemaakt zal worden met de aanleg van een nieuwe haven in Bergen op Zoom, want eigenlijk heeft het al veel te lang geduurd. De nieuwe plannen zijn goedko per dan de oude en dat lijkt me gezond. Vooral in deze tijd is dit een belangrijke factor". Dit zeide de minister van Ver keer en Waterstaat, de heer Al gera gisteravond in Bergen op Zoom, toen wij in de gelegen heid waren, hem enkele vragen te stellen over de nieuwe Bergse havenplannen. Minister Algera verbleef op de te rugreis van Zeeland, waaraan hij in gezelschap van de directeur-generaal van Rijkswaterstaat, ir. G. Maris en hoofdingenieur Verkerk van Rijkswa terstaat een werkbezoek had ge bracht, enkele uren in Bergen op Zoom. De minister toonde zich inge nomen met de nieuwe plannen, die mede door het ingenieursbureau Wit- teveen en Bos te Deventer zijn ont worpen. Overigens had Zijne Excel lentie deze avond haast nog meer belangstelling voor de huurdebatten die eerder op de dag in de Kamer waren gevoerd en naar de afloop waarvan hij belangstellend informeer de. Ook de directeur-generaal van Rijks waterstaat liet zich zeer gunstig over dc nieuwe havenplannen uit. ,,Het nieuwe plan", zo zeide ir. Maris, ,,is zeer aantrekkelijk. Het biedt alle mo gelijkheden. Ik heb de plannen dezer dagen onder ogen gekregen en zij komen mij heel gezond voor". Minister Algera bracht nog even het bezoek, dat hij in 1955 aan de haven van Bergen op Zoom had ge bracht, ter sprake. ,,Dat is al weer een poos geleden", zo zei hij. ,,Ik hoop dat er spoedig begonnen wordt...." hoe hoog de zaak in het Kabinet wordt opgenomen, de portefeuille kwestie gesteld. Dr. Drees kwam hem daarbij te hulp en betoogde, dat het gehele kabinet zich in 1956 aan deze oplossing gebonden had. Mr. Zijlstra heeft de huurverhoging een nieuwe zware last voor ons economisch leven genoemd. Hij hoopte dat dit dan ook de laatste soortgelijke maatregel zou zijn,, die dit jaar genomen moet wor den. Wij zullen inderdaad alle zeilen bij moeten zetten, aldus de minister van Economische Zaken, om te voor komen, dat wij terecht komen in een toestand die alleen met zeer drastische maatregelen weer in het gareel te krijgen is. Hij liet doorschemeren, dat deze maatregelen dan op het gebied van «^e bestedingsbeperking liggen. De Kamer heeft voorts zonder hoof delijke stemming een motie aangeno men, waarin de regering wordt ver zocht nauwlettend er op toe te zien, cat de huurverhogingen voor wonin gen, die zijn gebouwd onder de rijks bijdrage van 1950, tot het strikt nood zakelijke worden beperkt. De motie was ingediend door de A.R.-professor Hellema. Dergelijke verhogingen van dc huren van na oorlogse woningen hebben dezer da gen in Amsterdam nogal wat beroe ring gewekt. In het hospitaal te Biak is gisteren overleden mej. D.J. Klein Klouwen- berg, de stewardess van de Neu tron". De ouders van mej. Klein Klouwenberg waren vorige week naar Biak gevlogen. Zij zijn daar zaterdag jl. aangekomen. Met de superconstellation ..Meson" is gisteren de heer H.C. Moulijn, ope rations manager van het routebedrijf Azic en Australië van de K.L.M. uit Biak op Schiphol aangekomen. De heer Moulijn verbleef in Kara chi toen de ..Neutron" in zee stortte en was de eerste K.L.M.-official die na dc ramp in Biak aankwam. Hij vertelde dat het onderzoek naar deze vliegramp nog in volle gang is. .,U begrijpt wel. dat ik niets kan vertel len. zolang dit onderzoek niet afge lopen is", zei hij. MINISTER ALGERA ...spoedig- beginnen... J "P 4.09 uur. Bezitters van het einddiploma gym nasium B zullen in de toekomst ook worden toegelaten tot de universitaire examens in de faculteiten der godge leerdheid en der letteren en wijsbe geerte. Voor wat de laatste faculteit betreft, blijft echter gelden, dat de examens in de klassieke talen blijven voorbehouden voor de bezitters van het einddiploma gymnasium A. Mr. Cals heeft een wetsontwerp, dat deze wijziging in de Hoger On derwijswet mogelijk moet maken bij de Tweede Kamer ingediend. Het Russische directoraat-generaal voor de economische betrekkingen met de volksdemocratieën is omgezet in een staatscommissie voor de econo- misctfe betrekkingen met het buiten land. Michail Perwoechin is tot voor zitter van deze commissie benoemd, na ontheven te zijn van zijn post van minister der middelzware machine- bouwindustrie. Zoals bekend was Perwoechin op 3 juli van volledig lid van het presidium van het centrale partij comité gede gradeerd tot kandidaat-lid. De politieke afdelingen en de func tie van „partij-organisator"- in fabrie ken en kantoren zijn opgeheven. (De partij-organisators waren lieden met een volledige dagtaak bij alle Sovjet instellingen. Zij moesten toezicht uit oefenen op en rapport uitbrengen over economische, politieke en andere ont wikkelingen). Terwijl nog maar nauwelijks twee weken geleden in Wenen tengevolge van de Europese hittegolf een ernstig tekort aan water dreigde, ondervindt men op het ogenblik in verscheidene delen van Oostenrijk en West-Duits- Iand. niet voor het eerst dit jaar, overlast van het water. De zware regenval van de laatste dagen deed in Opper-Oostenrijk we gen en spoorlijnen overstromen, hou ten bruggen wegspoelen en doofde in een staalfabriek (Traisen) zelfs de vuren in de ovens, waarin het bin nensijpelde. Het passagiersverkeer op de Donau die even op haar kritieke peil was, is wegens gevaarlijke stromingen tij delijk stilgelegd. Britse vliegtuigen hebben gis teren de aanval ingezet op de rebellen in Oman, die met na tionalistische leuzen en ge steund door Saoedie-Arabië tegen de Engels-gezinde sultan optrekken. Boven Nizwa (de hoofdstad van het omstreden ge bied) zijn opnieuw pamfletten uitgeworpen, waarin de rebellen worden gesommeerd, zich bin nen 48 uur over te geven. De zwaarste aanvallen van de R. A.F. waren gisteren gericht op het fort Ikzi, ongeveer 80 kilometer ten zuiden van Nizwa. Bommenwerpers en jagers maakten 12 vluchten. Ze zouden grote schade hebben veroor zaakt. Volgens betrouwbare berichten zijn 2 compagnieën van het eerste batal jon Schotse jagers in de afgelopen twee dagen in Bahrein aangekomen, om de kleine Britse troepenmacht, Gisteren de beslissende dag voor minister Suurhoffs laatste be middelingspoging tussen zieken fondsen en tandartsen hebben de katholieke ziekenfondsen de minis ter doen weten, dat zij wel bereid zijn, arbitrage te aanvaarden, maar niet op de voorwaarden, welke door de minister zijn gesteld. Hun kritiek betreft het h.i. te ruime onderwerp waarover de arbiters zou den krijgen te beslissen. Volgens deze fondsen zouden de arbiters zich bij hun beslissing moeten beperken tot binnen de grenzen van 25 cent en 27,64 cent per stelminuut, zijnde resp. het laatste bod van de fondsen en laatste eis van de tandartsen. Gaan de arbiters verder, clan ont nemen zij de strijdende partijen het zelfbeschikkingsrecht door hen te on derwerpen aan een beslissing, welke wellicht niet op voldoende deskundig heid gebaseerd zou kunnen zijn. De katholieke ziekenfondsen verte genwoordigen ongeveer 30% van het gehele Nederlandse ziekenfondswezen. De andere fondsen hebben zich, evenl als de tandartsen, onvoorwaardelijk met de voorstellen van minister Suur hoff akkoord verklaard. Gisteren avond werd meegedeeld, dat de minis ter zich alsnog zou beraden. Zoals bekend had hij uitdrukkelijk gestipu leerd, dat er bij de partijen geen ver deeldheid over de arbitrage zou mo gen bestaan. (Van onze speciale verslaggever) Negenentachtig mannen en vrouwen minder sterk dan waarmede de eerste marsdag werd aangevangen, heeft het Vierdaagse-leger woensdag de strijd aangebonden met spier pijn, blaren en kilometers. -Ne gentien konden de eindstreep dinsdag niet halen en niet min der dan 70 hebben in de nacht van dinsdag op woensdag ge poogd zich te verzoenen met de gedachte dat het edele metaal dit jaar voor hen in de kast van de juweliers zal blijven liggen. Onder een bewolkte hemel maar met een tot optimisme stemmend weerbericht in hun hoofd trokken de 11.962 dapperen woensdagmorgen in de grijze schemer op weg naar het Land van Maas en Waal en vooral de lange afstanders hadden het op deze tweede marsdag niet voor het op scheppen; de eerste twintig kilome ters voerde hen over de lange rechte van Heemstrabaan naar Druten en eerst nadat zij zich in dit Haagje van Maas en Waal hadden gelaafd aan koffie (of aan cognac zoals de bijzonder stoeren doen), komt er voor hen wat tekening in het parcours. Een verfrissing brengend windje, nu en dan een spatje regen met daar tussendoor zowaar ook deze dag weer wat milde zonneschijn, droegen er toe bij, dat de stemming zo rond tien uur toen de eerstelingen Wijchén, het centrum van dc dag al lang en breed achter hun bezwete ruggen hadden liggen met sprongen om hoog ging. Allerwegen schalden de liederen door de lommerrijke lanen tussen Hemen en Wijchén en al valt het ieder jaar weer op. dat het re pertoire wel zeer beperkt en soms zelfs van bedenkelijk gehalte is, dat neemt niet weg, dat zulks aan de stemming geen afbreuk schijnt te doen. Dc eerste hulpposten kregen overigens nogal wat spierklanten te verwerken, maar een stevige massa ge hielp menig hinkend wandelaar- weer op de been, al kwamen er ook nu weer enige tientallen hinkend over de finish. „Mooie meisjes zijn er overal (be halve hier)" zongen de mariniers weinig complimenteus, maar stellig niet serieus bedoeld, gezien het vrou welijk element dat in hun kielzog tip pelde en de met rugzakken uitge doste Zwitserse Alpenjagers hieven „Mein guter Kamerad" aan. toen zij luide werden toegejuicht door een groepje vakantiehoudende landgeno ten. Hun verzorger had een plastic emmertje aan het stuur van zijn (Ne derlandse) fiets hangen, waarin hij bij tijd en wijle een spons doopte om die vervolgens in de nek van een zijner tippelende kameraden te depo neren. Applaus voor de Britten De mannen van de RAF uit Winstorf in Duitsland hadden het befaamde lied uit de eerste wereldoorlog In die zin gewijzigd, dat het thans ten gehore werd gebracht als ..It's a long way to Nijmegen" en de Cana dese parachutisten van het 22nd Royal Regiment hidden het erop, dat „old soldiers never die". Essex jongens en hun makkers van de Coldstream Guards knipperden niet met de ogen toen zij hun muzi kale prestaties in Wijchén beloond hoorden met een donderend applaus en waren het geen flegmatieke Brit ten, dan zou men waarschijnlijk me nen dat zij blasé zijn... De dappere oude heertjes, van wie er verschillende de zeven kruisjes al zijn gepasseerd, gingen onverstoor baar cn opaziel alleen hun weg, hun pakje brood en een plastic jasje op de rug en met hun wandelstok zwaai den zij gemoedelijk naar a! het jonge volk dat zich langs dc weg had ge posteerd cn dat niet uitgekeken raakte op het beweeglijke en fleu rige schouwspel. En na van de grote rust te hebben genoten, hetzij in oen van de talrijke Wijchense cafétjes, dan wel in de hongerden en weilanden langs het parcours, ging men welgemoed weer op pad om de laatste kilometers on der de voeten door te laten glijden Voor half drie waren de 35 jongens van de Globetrotters uit Heer, aange voerd door hun bijna twee meter lan ge broeder, al weer op hun basis teruggekeerd en al waren ze bezweet en vermoeid, zij waren vol goede moed dat de ganse ploeg de Vier daagse zal uitlopen. De drumband van de Luchtvaarttroepen uit Breda liet de laatste loodjes minder zwaar wegen en waarlijk niet alleen voor de mannen van de L.O.K.S. uit de Ba- roniestad, maar evenzeer voor de Israëli's, de Bundeswehr-jongens en de luchtmachters van de 2e TVB uit Eindhoven, die op de cadans van de pittige muziek als veertjes zo licht de stad aan de Waal binnenmar cheerden. En de Coldstream Guards (kiek, dar hè je die hoge hoeien weer) wedijverden met de Grenadiers Guards om de gunsten van het ook nu weer tienduizendkoppige publiek dat de intocht gadesloeg, terwijl de Amerikanen zich thans zozeer in de gelederen van de Vierdaagse thuis- voelden dat zij niet langer meer als gesloten eenheid opereerden, maar zich broederlijk hadden gemengd met een Nederlands detachement. Dansje voor de dappere Zo spoedde de tweede marsdag zich onder een pittig zonnetje ten einde cn terwijl wij dit schrijven, flaneren de wandelaars na een verfrissend bad te hebben genomen alsof zjj geen vermoeiende marsdag achter de rug hebben door de binnenstad, terwijl de allerdappersten zich zelfs aan een dansje wagen, waarbij zij er blijkbaar geen moment kopzorg over hebben, dat de wekker vannacht om drie uur al weer zal ratelen. Het aantal uitvallers was ook giste ren vrij groot, namelijk 87. Vandaag zullen nog 11.875 wandelaars mogen starten. Het Apeldoornse Vierdaagseleger, dat ook op de tweede dag profiteerde van uitzonderlijk goed wandelweer, had woensdag slechts één uitvaller. Het was de oudste deelnemer, de 80- jaiige heer G.J. Coenraadts uit Utrecht, die zich tijdens het dragen van koffers bij zijn aankomst in Apel doorn had vertild. 's Morgens waren er 915 wande laars ou wandelaarsters gestart, het geen vier minder was dan op de eer ste dag. Het totale aantal uitvallers is nu vijf. Op een vliegveld in Nairobi wach ten Britse troepen naast een groot „Beverly" transportvliegtuig op het bevel om naar Oman te vertrek ken. -1daar gestationeerd is, te verster ken. •n officiële woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van Buiten landse Zaken heeft woensdag meege deeld, dat de V.S. voor zover hem bekend is, geen verzoek tot Groot- Brittannië zullen richten om hun aan vallen op het gebied van Oman te staken. Hij verklaarde voorts dat de V.S. geen protest hebben ingediend bij Saoedi-Arabië en dat dit land niet om goedkeuring heeft gevraagd om wapens, die het van de V.S. heeft gekregen, te verschepen. Een woordvoerder van het Britst ministerie van Buitenlandse Zaken heeft een bericht, dat de sultan van Muskate om staking van het vuren verzocht heeft en dat Blitse troe pen door aanhangers van de Imam zijn teruggeslagen, volkomen onwaar genoemd. In Arabische diplomatieke kringen •te Beiroet is gezegd dat de kwestie- Oman mogelijk spoedig voor de Vei ligheidsraad gebracht zal worden, vanwege de „Britse interventie" al daar. „Of ik nog eens naar Indonesië te rugkeer? Hell no. als ik geen Ameri kaan was geweest, zou ik een tweede Jungsehlaeger geworden zijn...." Dit verklaarde gisterenavond op Schiphol de Amerikaanse student Lucien Za- morski, die twee maanden in Indone sië gevangen gezeten heeft en enkele dagen geleden, na tussenkomst van de Amerikaanse ambassadeur, door Dja karta werd uitgewezen. Zamorski vertelde, dat hij onder verdenking van spionage gearresteerd werd (op Ternate). Twaalf leden van de politie, die hun orders uit Makas sar gekregen hadden, namen hem ge vangen. Hij had, na talrijke verhoren, geweigerd een „idiote" verklaring te tekenen, waarmee men hem schuld wilde laten bekennen. Een van de beschuldigingen die men tegen hem inbracht was, dat hij contact gehad zou hebben met Nederlandse onder zeeërs. Radio Peking heeft woensdagavond bekendgemaakt, dat de veiligheids politie een opstand tegen het Chinese communistische bewind in de afge legen, aan Tibet grenzende provin cie Tsinghai, heeft onderdrukt. De opstand werd geleid door intel lectuelen cn gefinancierd door kapi talisten uit andere delen van China, zo werd gezegd. Tegenover de substituut-officier van justitie te Leeuwarden, mr. H. W. Kuipers, heeft de in het begin van deze maand gearresteerde 73-jarige W.K. van der M. bekend, gepoogd te hebben dc 60-jarige Siebe Starken- burg, medebewoner van het bejaar denhuis te Weidum (Fr.), te hebben willen vergiftigen. K. van der M. heeft toegegeven zesmaal rattenver gif op de boterhammen van Starken- burg te hebben gesmeerd. Starken- burg nuttigde deze tijdens de rust pauze in zijn werkzaamheden te Leeuwarden. Toen hij enkele malen onwel was geworden, stelde de poli tie een onderzoek in. waarbij K. van der M. op heterdaad werd betrapt, maar toen niettemin ontkende. Hij zeide nu te hebben gehandeld onder invloed van het overlijden van zijn echtgenote, hetgeen hem geeste lijk sterk had getroffen. Hij heeft, naar hij verklaarde, met zelfmoord plannen rondgelopen, maar om zeker heid te hebben omtrent de uitwerking van het rattenvergif koos hij Starken- burg, met wie hij niet op al te beste voet leefde, als proefkonijn uit.

de Stem | 1957 | | pagina 1