KING'S# CROSS Zwart - O p Wit Frankrijk lijdt weer aan stakingskoorts PHILIPS SIANK ziJn! ONZICHTBARE BANDEN MENING EN COMMENTAAR ANGSTIGE EVOLUTIE DREIGENDE RAMP GROEIENDE LIJSTEN Brutale bankroof in de Y.S. Waar KING'S CROSS óók gerookt wordt v CLue- icW Gewonden zijn nu buiten levensgevaar TWEEDE BLAD WOENSDAG 24 JULI 1957 J Veel bestellingen bij De Schelde voor tandwielkasten Japans protest bij Moskou Heroïne in beslag genomen TV-RA D lO-TV-RADIO'TV- Bankbedienden - douanebeambten - gevangenbewakers Ramp Neutron Minister van Financiën weigert voor dokter te spelen Hoe lang nog? Nederlander in Indonesië veroordeeld Dat is Uw liefste wens: •as*- CEN angstige ontwikkeling vol trekt zich in Indonesië. Bij ver kiezingen voor provinciale en ge meenteraden in midden-Java heeft de communistische partij een over weldigende zege behaald. Vooral de nationalistische partij van president Soekarno kreeg zware klappen. Ze blijkt voor velen het doorgangs kamp naar het communisme te zijn geweest. Het „gescharrel" met de democratie, door de president be dreven. blijkt de mensen vatbaar gemaakt te hebben voor de verlok kingen van de Moskovitisohe leer. De ernstige economische achteruit gang heeft natuurlijk ook in die richting gewerkt. Eenzelfde uitslag verwacht men binnenkort in oost- Java en in het westen zal de na tionalistische partij zeker ook klap pen krijgen. Zo zwelt de rode stroom en met nog groter aandrang zullen de communisten nu ook zeggen schap in 's lands bestuur opeisen. Hun agitatoren zullen ook steeds meer vrij spel krijgen. Dit in te genstelling met de buitengewesten, waar de militaire machthebbers communistische ophitsers juist in de kraag grijpen. Zo groeit de ver warring in het eilandenrijk en niet zonder reden hoopt Moskou daar op de duur een nieuw bolwerk te kunnen bezetten in een strategisch zo belangrijk deel van de wereld. President Soekarno zal er zich niet tegen verzetten. Hij is verrukt over hetgeen hij in communistische landen heeft gezien. Wat denkt Washington, dat de president zo fêteerde, van dit alles? J~JE Westduitse communistische partij, die buiten de wet gesteld is, richtte over Radio Oost-Duits- land een oproep tot haar leden om voor de socialistische partij te stem men teneinde „de partij van Ade nauer, deze vijand van de arbeiden de klasse en van het land te ver pletteren". Het behoeft niet te verbazen, dat de communisten dit advies geven. De socialistische propaganda kan op binnenlands terrein weinig uitrich ten. De geweldige opbloei van het economisch leven, „het Duitse won der", spreekt zo zeer ten gunste van Adenauers politiek, dat daaraan nauwelijks te tornen valt. De SPD zocht haar kracht daarom op het terrein van het buitenlands beleid. En zoals het socialistische „Vrij Nederland" deze week opmerkte daarbij dient ze rare soep op. Ze wil onmiddellijk gaan onderhandelen over Duitslands uittreden uit de NAVO, ze wil de dienstplicht weer afschaffen. De partij zou dan met de Sovjet-Unie willen gaan onder handelen over de vestiging van een stelsel van „collectieve veiligheid" in Europa en het herstel van de eenheid van Duitsland. Dit ligt allemaal in Moskous straatje. Het Westen zou hierdoor zeer gevaarlijk verzwakt worden, want dit alles houdt in, dat de Ame rikanen zich geheel uit West-Euro pa moeten terugtrekken. Vandaar het communistisch advies Ollen- hauer c.s. te stemmen zo veel men kan. We willen hopen, dat dit ad vies de ogen van vele socialisten vrienden zal openen voor het ge vaar, dat bij een zege van de SPD dreigt. Het kan een ramp voor Europa worden. MET schrik ziet men "in de maan- dagbladen de lange lijst van dodelijke verkeersongevallen. Drie moesten we er deze week uit ons gewest melden. Nabij Helmond von den er vier de dood, in Eindhoven twee. Uit andere provincies kwa men dergelijke tijdingen. We heb ben er bij elkaar nog tien geteld. In verscheidene berichten wordt mel ding gemaakt van verkeersfouten. Alle beveiligingsmaatregelen, alle propaganda voor, alle opvoeding tot foutloos rijden, ze voorkomen niet, dat de Dood telkens weer zijn oog sten binnenhaalt. Juist in het weekend trekken er velen op uit, die niet dagelijks lange tochten maken met fiets, bromfiets, motor of auto. Het zijn vaak onbe duidend schijnende tekortkomin gen, waaruit de grootste ongeluk ken voortvloeien. Vergeten een hand uit te steken, een ogenblik van ge dachteloosheid, een afstand met een kleinigheid verkeerd schatten, er zijn honderd-en-een mogelijkheden, om het gevaar op te roepen. Iedere weggebruiker moge zich zijn ver antwoordelijkheid goed bewust zijn. Zijn eigen leven, dat van zijn dier baren, van medemensen hangt daar ieder ogenblik van een tocht van af. Het is per slot een kwestie van naastenliefde, bet grootste gebod van alle tijden. (Advertentie) Radicale vernietiging van Voornamelijk tengevolge van de ve le bouworders voor tankers van 65.000 ton en meer hebben tal van werven in de eerste maanden van 1957 orders geplaatst bij de N.V. Ko ninklijke Maatschappij ,,De Schelde" te Vlissingen voor tandwielkasten. Niet alleen binnenlandse werven, maar ook Duitse en zelfs Amerikaan se reders bestellen tandwielkasten bij „De Schelde". Op 31 december 1956 waren er 18 in opdracht, sindsdien werden er 22 bij besteld, met een ge zamenlijk vermogen van 322.500 apk. De kleinste kast hiervan brengt 6.000 apk over, de grootste 19.000 apk. De meeste nieuwe kasten liggen in de buurt van 15.000 apk. De levering van de tandwielkasten moet gebeuren in de jaren 1958 t.m. 1961. De des tijds in de tandwielfabriek gedane in vesteringen waren gegrond op de ver wachtingen van de directie, dat de bouw van steeds grotere tankers de stoomvoortstuwing weer extra in de belangstelling zal brengen. Japan zal bij de Sovjet-Unie pro testeren tegen de sluiting van de baai van Wladiwostok voor buitenlandse schepen en vliegtuigen. Dit heeft de Japanse minister van Buitenlandse Zaken, Foekijama, dinsdag te Tokio meegedeeld. Volgens de Japanse minister is de sluiting in strijd met het volkenrecht. Een onbekende heeft maandag op een buitengewoon koelbloedige wijze personeel van een bank te Asheville, in de Amerikaanse staat Noord-Caro- lina, gedwongen hem 42.857 dollar te geven. De man kwam de bank binnen met een lange kartonnen doos. Hij zette die op een tafel en ging een cheque uitschrijven. Toen het ogenblik hem gunstig leek, haalde hij een jachtge weer uit de doos, die hij op de di recteur richtte met de woorden: .Blijf rustig. Ik maak geen grapjes." Vervolgens wierp hij vijf personeels leden een zak toe en gebood hen deze met bankbiljetten te vullen. Toen de vijf bankbedienden hem hadden bediend, nodigde hij het per soneel en een klant uit de kluis bin nen te gaan, die hij achter hen sloot. Daarop verliet hij de bank. In de haven van Everglades (Flo rida) is aan boord van een Frans schip negen en een half pond heroïne ter waarde van 700.000 dollar (ruim twee en een half miljoen gulden) in beslag genomen. Het was de grootste hoeveelheid verdovende middelen, die sinds jaren in de V.S. werd aange troffen. (Advertentie) Overal in vacantieland waar even gerust wordt om te genieten van het uitzicht hoort men het weer: Je proeft 't iedere dag. reisje De heer Patrick Swayne en zijn meisje hebben in het af- J gelopen weekeinde bijna 1000 l kilometer gereisd, alleen om- J dat ze in de verkeerde trein waren gestapt. Het was hnn bedoeling naar Bedford te S gaan, een kilometer of twintig verder. Maar ze waren laat en J in hun haast sprongen ze de S verkeerde trein binnen. Die l vertrok en bleef maar rijden, 480 km. aan een stuk. Hiet j tweetal arriveerde tenslotte j t te Carlisle. Daar moest het vijf uur wachten voor de trein J die hen over dezelfde 480 km i zou terugvoeren. ••••••••••••••••••••••••••A* Volhouden De heer Laverne Miller arriveer de dezer dagen in New York na een tocht van 1600 kilometer, die hij on afgebroken achter het stuur van zijn auto had afgelegd. „Ik heb er een hekel aan stil te staan", aldus Miller. Wakker John Hurley junior uit Bronx, een driejarige jongen, werd om half acht 's morgens wakker. Hij vond dat het tijd werd. dat ook zijn ouders wer den gewekt. Daarom haalde hij het jachtgeweer van pappie uit de kast, schoot zijn moeder daarmee door de hand en zijn vader door het linker been. De ouders werden inderdaad wakker. Een kinderarts heeft het jochie onderzocht. Hij heeft vast gesteld, dat John junior een voor liefde heeft voor mechanisch speel goed. slaapt, dat in tegenstelling met het wijdverbreide geloof dat een uur voor middernacht beter is dan twee uur slüap erna. Het tijdstip van de slaap doet er niets toe, al dus het rapport, dat is gebaseerd op proeven met een meetinstru ment voor hersengolven. A f komst De nieuwe Aga Khan stamt onder andere af van Willem de Verove raar en Karei de Grote, aldus meent de Britse genealoog Iain Moncreiffe. Volgens hem stamt Prins Karim via zijn grootvader van moederszijde, L'ard Churston, af van Eduard de Derde, de zoon van Eduard de Tweede van Engeland en Isabella van Frankrijk die leefde van 1312 tot 1377. Via deze Eduard de Derde telt de nieuwe leide van Ismailie- ten onder zijn voorouders Willem de Veroveraar, Karei de Grote en de Angelsaksische vorst Alfred de Grote rr Waarde schoonmama, nog be- De Unesco heeft een rapport voor de das. Hij wordt over de slaap uitgegeven, waarin dagelüks gebruikt! onder meer wordt betoogd, dat "7 men in de eerste uren het diepste- insectendodende lamp Het modernste en voordeligste insecten bestrijdi ngsmiddel De chirurg J. G. Wester, die be last is met de zorg voor de gewonde overlevenden van de „Neutron", heeft medegedeeld, dat alle overle venden sinds zaterdagmorgen jl. bui ten direct levensgevaar zijn. ..Zoals U zult begrijpen", zo zei dokter Wester, „zijn er nog enkelen van wie de toestand ernstig genoemd kan worden, maar over het algemeen genomen ben ik erg tevreden." Binnen niet al te lange tijd zullen nog enkele^ gewonden uit het zieken huis te Bihk kunnen worden ontsla gen. Mr. J. O. de Rijke is met zijn zoontje Frank en de heer Wagenaar zondag met het vaartuig „Oranje" uit Biak in Hollandia aangekomen. Verwacht wordt dat alle thans nog in Biak verpleegden zondag 28 juli a.s. met het m.s. „Bengalen" van de Koninklijke Rotterdamse Lloyd van Biak naar Hollandia worden overge bracht. (Van onze Parijse correspondent) Frankrijk is weer in staking'. Allerwege heerst sociale onrust en niemand weet hoe groot de sneeuwbal zal worden. Iedere dag neemt het aantal stakers toe, terwijl het bedrijfsleven ernstige hinder begint te ondervinden van de staking der bankbedien den. welke nu al twee weken duurt- De banken bleven aanvankelijk open, daar het kaderpersoneel op zijn post was gebleven. De minister van Financiën, die zijn goedkeuring moest hechten aan het bijeenroepen der bemiddelingscommissie bleef daarom op zijn stuk staan: eerst weer aan het werk en daarna onderhandelen. Maar zijn hardnekkigheid had rampzalige gevolgen: de bedienden beslo ten de staking voort te zetten, een deel van het kaderpersoneel schroef de eveneens de dop op de penhouder en zelfs het waardige personeel van de nog waardigere Franse Bank sloot de registers. Tal van bankinstellingen waren ge heel gesloten en hoewel de directies van drie grote banken ons verzeker den, dat alles zal worden gedaan om althans de betalingsdiensten aan de gang te houden, ziet momenteel nie mand hoe dit mogelijk zal zijn. Men vreest, dat de bankstaking ge ruime tijd kan duren, daar ze is uit gelopen op een prestigekwestie tussen het ministerie van Financiën en de bonden. De eisen van de bankbedien den zijn overigens niet mals: mini mumloon van 35.000 frs. per maand, hoger pensioen, 5000 frs. per maand verhoging en.... 40-urige werkweek. Uiterst ontevreden is het personeel van de Franse licht- en gasbedrijven. Hun „waarschuwingsstaking" van vier uur werd algemeen gevolgd. In dien niet tegemoet wordt gekomen aan hun eisen tot loonsverbetering en een juistere klasse-indeling, kan men nog in de loop van deze maand sta kingen van langere duur verwachten. Opstand De staking van het gevangenisper soneel heeft geleid tot een opstand in de grote gevangenis van Parijs, waai de gedetineerden de boel in brand staken. Slechts op het laatste ogen blik konden toegesnelde militairen een massale uitbraak voorkomen. De schade wordt geraamd op vijf mil joen. De bewakers hebben niet geant woord op het regeringsbevel de werk zaamheden te hervatten. Ook deze staking is zonder uitzicht. De bewa kers weigeren aan het werk te gaan zonder garanties, dat er geen sanc ties zullen worden genomen en dat hun eisen ingewilligd worden, terwijl wederom de minister van Financiën geen deputatie wenst te ontvangen vóór de normale werkzaamheden zijn hervat. De communistische georganiseerde douane-ambtenaren hebben eveneens besloten hun looneisen kracht bij te zetten. Ze organiseren vanaf vrijdag j.l. op ongeregelde tijden en op tevo ren niet bekend gemaakte plaatsen korte stakingen. Hoewel de andere bonden deze staking niet onderschrij ven, kwamen er reeds Belgische en Nederlandse toeristen op verscheide ne punten van de Franse grens voor open grensbomen. Daarentegen werd op andere grens overgangen het werk uiterst nauwlet tend verricht door de in dienst zijnde ambtenaren, hetgeen groot opont houd gaf. Het gevaar dreigt, dat de ..neutraal", socialistisch en christe lijk georganiseerde grensambtenaren een ..nauwkeurigheidsstaking" zullen uitroepen, die temeer veel oponthoud dreigt te geven, daar de leden van de C.G.T. er NIET aan willen deelne men. Nog meer op komst Het personeel van de sociale ver zekering heeft twee uren gestaakt en een langdurige staking voor onbe paalde tijd in het vooruitzicht gesteld ingeval de eis tot een loonsverhoging van 6000 frs. per maand niet in be handeling wordt genomen. De sleep diensten in de haven van Le Havre zijn eveneens in staking. De „United States" die Frankrijk wilde bevrijden van een duizend Amerikaanse toe risten moest daarom via Cherbourg vertrekken. De staking dreigt de ha ven van Le Havre geheel te verlam men. In Parijs tenslotte dreigen de verzekeringsbedienden in staking te gaan, alsmede de doodgravers. Uit tal van andere sectoren komen eveneens verontrustende berichten. Het hele economische en administra tieve leven dreigt het slachtoffer te worden van een gevaarlijke stakings golf, die naar men vreest het bezoek van buitenlandse toeristen zal afrem men. DONDERDAG, 25 JULI 1957 HILVERSUM I. 402 m. AVRO: 7,00 Nws. 7,10 Gym. 7,20 Gram. VPRO: 7,50 .Dagopening AVRO: 8.00 Nws. 8,15 Gram. 9,00 De groenteman 9,05 Gram 9,15 Wat zullen we vandaag eens gaan doen in Utreoht? 9,35 Waterst. 9,40 Mor- genw. 10.00 Gram. 10,50 V.d. kleuters 11,00 Kookpraatje 11,15 Kamerork. en sol. 12,00 Orgel en piano 12,25 In 't spi onnetje 12,30 Land- en tuinb.meded. 12,33 Dansmuz. 12.50 Uit het bedrijfsleven 13,00 Nws. 13,15 Meded. of gram. 13,20 Prom. ork. 13,55 Eeursber. 14,00 Bas en piano 14,30 Vakantiecaus. 14,50 Gram. 15,15 V. d. zieken 16,00 Gram. 17,00 V.d. jeugd 17,45 Regeringsuitz.: Nederland en de we reld. Het universiteitsleven in Amerika en Nederland. Een gesprek van mej. dr. J. J. van Dullemen, directrice van de United States Educational Foundation in the Netherlands, met een Amerikaanse hoogleraar en enkele Amerikaanse stu denten 18,00 Nws. 18,15 Sportprobl. 18,"" Lichte muz. 18,55 Gespr. brief uit Lon den 19,00 Jazzmuz. 19,40 V.d. jeugd 20,00 Nws. 20,05 Omr.ork. 20,55 De baas, hoor- sp. 22,15 Lichte muz. 22,40 Aot. 22,50 Sportact. 23,00 Nws. 23,15 Beursber. v. New York 23,16 Act. of gram. 23,25-24,00 Gram. HILVERSUM II. 398 m. KRO: 7,00 Nws. 7.10 Gram. 7,45 Morgengeb. en lit. kal. 8,00 Nws. en weerber. 8,15 Gram. 8.50 V.d. vrouw NCRV: 10,00 Gew. muz. 10,30 Morgend. KRO: 11,00 V.d. zieken 11,45 Gram. 12,00 Middagklok noodklok 12,03 Instr. octet 12,20 Gram. 12,25 Wij van het land 12,35 Land- en tuinb.meded. 12,38 Lichte muz. 12,55 Zon newijzer 13,00 Nws. en kath.nws. 13,20 Pianokwart. NCRV: 14,00 Metropole ork. 14,30 Gram. 14,45 V.d. vrouw 15,15 Surinaamse volksmuz. 15,45 Vocaal ens. 16,00 Bijbellez. 16,30 Sopr. en piano 17,00 V.d. jeugd 17,30 Gram. 17,40 Beursber. 17,45 Pianotrio 18,10 Clavecimbelrec. 18,30 Fries progr. 18,45 Gram. 19,00 Nws. en De Nederlander H. Frederici is door het Landgerecht te Djakarta veroordeeld tot een gevangenisstraf van vier maanden wegens het onge oorloofd overmaken van gelden naar het buitenland. Een bedrag van 180 duizend rupiah, dat eigendom was van beklaagde, werd verbeurd verklaard, evenals een bedrag van 1,5 miljoen rupiah, dat het eigendom was van een andere Nederlander, die intussen is uitgewe ken. weerber. 1.9,10 Gram. 19,20 Verz.progr. 20,00 Radiokrant 20,20 Radio-vossenjacht 21,30 Gram. 22,00 Tijdschriftenkron. 22,10 Orgelconc. 22,40 Gram. 22,45 Avondoverd. 23,00 Nws. en SOS-ber. 23,15-24,00 Gram. BRUJSSEL, 324 m. 12,00 Ork.conc. 12,30 Weerber. 12,34 Gram. (om 12,55 koersen13,00 Nws. 13,11 Gram. 14,00 Eng. les 14slo Gram. 14,30 Franse les 14,45 Gram. 15,00 Ork.conc. 15,35 Vlaamse lie deren 15,45 Duitse les 16,00 Koersen 16,02 Ork.conc. 17,00 Nws. 17,10 Gram. 17,15 V.d. kind. 18,15 Gram. 18,30 V.d. sold. 19,00 Nws. 20,00 Filmmuz. 20,15 Verz. progr. 21,45 Gram. 22,00 Nws. 22,11 Gram. 22,30 Volksmuz. 22,55-23,00 Nws. BRUSSEL, 484 m. 12,00 Gram. 13,00 Nws. 13,15, 14.15, 14.30 en 15.30 Gram. 16,05 Lichte muz. 17,00 Nws. 18,30 en 19,00 Gram. 19,30 Nws. 20,00 Hoorsp. 21,00 Gram. 22,00 Nws. 22,10 Gram. 22,55 Nws DONDERDAG, 25 JULI 1957 NTS: 20,00 Journ. en weeroverz. AVRO: 20,15 Luipaard op schoot 20,45 Life of the Party, film 21,15-22,00 Ge- var.progr. (Advertentie) Het mooiste gesohaok dat een vrouw kan krijgen: zonder gevaar, «ónder opofferingen «lank worden Dat kan nu met de geheel nieuwe, oatuur- lilke vermageringskuur KOMMA I U drinkt een glas komma voor elke maaltiid als een heerhtk veririssende citroenlimonade U bemerkt onmiddelnk dat KOMMA het on mogelijke mogelijk meakt: voldaan zijn na elke maaltiid en tóch niet teveel etenl lo blijft U gezond en slank. Zó kan elke vrouw leugdiger, eleganter en fitter worden. Ben gezonde gewoonte: Drink vóór elke maaltijd een glas KOMMA. Doe een eetlepel KOMMA In een drong glas. Vul hei glas voor ongeveer driekwart met water Slechts even roeren en opdrinken vóór de vloeistof dik wordt. De enige vermageringskuur welke U op een verantwoorde wijre werkelijk slank maaktl 6,80 per verpakking Bij apothekers en drogisten. door h% j, Kaeser 7) Maar er kwam geen antwoord, of misschien ook waren haar ogen te blind geworden, haar zinnen te zeer afgestompt. Lange tijd zat zij onbe weeglijk met werkloze handen, maar toen zij opkeek, danste er een iicnt voor haar voeten, het licht van een vroege voorjaarsdag drong fonkelend haar venster binnen; het heerlijke lokte haar meteen naar bui ten. Zonder te weten waar zij ging, 1 /V ^wuegen tot bij het kleine ™5.U t ,"UB^nrl' aan een kant onderbiak Zij wilde juist op een bank plaatsnemen, want de middag zon op deze maartdag had al een ver warmende kracht, toen zij een paar passen verder met de rug naar hllr toegekeerd Jane Parker met een kleine sportwagen zag gaan. Zonder haar^a" te denken snelde zij ke'°ag Johnny, dag juffrouw Par- Het meisje koek op en toen zij Ma- g hÏÏ6 lag' sPraidde zich 'n vluchtige ?e t'ach OTter haar gezicht die ech_ '«tegelijkertijd weer verdween. ..Dag mevrouw Sheridan!" Maar Marianne zag dit niet. Haar volle aandacht was op de kleine jon gen gevestigd wiens bruine ogen haar tegenlachten en die met zijn kleine vuist weer haar linker duim te pakken had. Dit stilzwijgende zo vanzelfsprekende contact tussen haar en het kleine mensenkind ver vulde haar ook nu weer met een vreugde, die haar als het ware de adem benam. Met zachte, gefluisterde, alleen voor het kind bestemde woorden, liep zij naast de wagen op, zonder er op te letten, welke weg zij gingen. Maar ineens keek zij toch op, want het meisje naast haar schreide Marianne legde een arm om de magere schouders van Jane Parker, en trok haar onwillekeurig naar zich toe. „Juffrouw Parker, wat scheelt u, waarom hebt u zo'n verdriet?" Het was maar een zacht gesnik, en het meisje had zich ook weer meteen in bedwang. Met een ontroe rende hulpeloze beweging veegde zij haar tranen weg, zette langzaam de ene voet voor de andere en zei toon loos: „Och, het is misschien erg dom van me, het za. voor hem wel het beste zijn, dat weet ik zelf ook wel..." Zij hield even op, slikte en ging toen verder: „Moeder is sukkelend, zij is hier niet tegen opgewassen, het is weer erger geworden met haar hart, sinds de kleine bij ons is. Als ik maar wist, dat hij het be slist goed zou hebben, zou ik ook niet huilen, maar het idee alleen, dat hij zonder liefde in een weeshuis moet opgroeien...." „Bedoelt u Johnny, moet Johnny naar een weeshuis?" Neen, er was geen opwinding in Mariannes stem, toen zij dit vroeg, ook geen opwinding in haar hart, ter wijl zij daar rustig naast de kinder wagen opliep. Veeleer daalde er juist nu een grote diepe stilte in haar ge moed, luisterde zij tegelijkertijd in zichzelf, als moest van daar een ant woord tot haa komen. „Ja, ik ben net op weg naar de wijkverpleegster; mijn moeder heeft alles al geregeld. Hij komt in het Vietoria-weeshuis. Maandag wordt hij afgehaald, ik moet vandaag al met hem daar komen, omdat er een rap port moet worden opgemaakt, en ik heb immers alleen maar tijd op za terdag-middag." Marianne zei niets, en de kleine, die nu haar duimen weer omklemd hield, spande zich vergeefs in om haar aandacht op zich te vestigen. Marianne luisterde, luisterde met heel haar wezen naar een zeker heid, die uit de diepte van haar eigen wezen op haar toestroomde. Terwijl zij toch de uitgesproken gave bezat, om praktische vraagstukken helder te zien, was het merkwaardig, dat zij deze omweg maakte. Misschien wantrouwde zij op dit ogenblik in stinctmatig haar eigen speels ver langen, of misschien had zij tijd no dig, om haar hart te doen wennen aan het onverhoopte geluk der ver vulling - in ieder geval liep zij als een slaapwandelaarster met gebogen hoofd naast het verwonderde meisje, dat een woord van meegevoel en van opbeuring verwacht had. Toen zij eindelijk weer opkeek, mid den op de zeer drukke straat bleef staan en ook Jane Parker belette ver der te gaan. stelde zij een merkwaar dige, onverwachte vraag: „Juffrouw Parker, klopt dat, is het vandaag niet de achttiende maart?" De blauwe ogen, donker en schit terend, schenen heel wat van het antwoord te verwachten. Jane Parker knikte. „Ja, 't is van daag de achttiende, de twintigste zou John in het weeshuis worden opge nomen. Maar nu moet u mij wer kelijk excuseren, mevrouw Sheri dan, ik moet me haasten, het is al drie uur." „Maar Jane," zei Marianne met 'n hoge vreemde stem, ,,u hoeft niet meer te huilen. Johnny zal niet in een weeshuis opgroeien onder vreemde mensen, Johnny zal een huis hebben zoals andere gelukkige kinderen, een huis en liefde, veel liefde - begrijpt u dan niet, dat ik door een of andere onbegrijpelijke, goedertieren macht ervoor ben aangewezen, zijn moeder te worden?" Neen, dat begreep Jane Parker niet zo gauw. De. mensen, die haastig voorbijliepen, haar eigen onzekerheid en de voortijlende wijzer op de kerk toren, maakten het haar onmogelijk, de betekenis van Mariannes woorden te vatten. Zij keek haar onzeker aan, bijna Verschrikt door de veranderde uitdrukking op het gezicht, dat haar anders zo vertrouwd was. Marianne zag die ontsteltenis van het meisje en lachte. Voor de eerste keer sinds haar man gestorven was, lachte zij; een heel jeugdige, opluch tende lach. En meteen was de zon derlinge plechtige ban gebroken, die haar bevangen had. Resoluut greep zij de kinderwagen, duwde hem een paar huizen verder een kleine lunch room binnen en liet voor de verraste Jane Parker een stapel taartjes en dampende thee aanrukken. „Houd nu maar helemaal je ge mak, mijn beste Jane, ik neem nu heel de rest voor mijn rekening. U hoeft niet meer zo angstig naar de klok te kijken, want we hebben tijd een zee van tijd. Eet rustig taartjes en drink thee en luister kalm naar wat ik zeg: ik wil Johnny adopteren." „Maar mevrouw Sheridan!" Weer lachte Marianne en Jane Parker zag nu voor het eerst, hoe jong de vrouw naast haar was, hoe meisjesachtig zacht haar trekken, hoe glanzend haar huid. „Johnny is niet half zo verwon derd als u! Ik geloof, dat de kleine rakker al lang geweten heeft, dat wij voor elkaar bestemd zijn, hij en ik. Kijk maar eens, hoe stevig hij mijn duim beet heeft, dat heeft hij .al bij onze allereerste ontmoeting gedaan. Maar nu ter zake: als ik het goed begrepen heb, bent u met uw moe der de naaste bloedverwanten van het kind. Maar dan kan er ook geen be zwaar zijn. Uw moeder zal het toch wel goedvinden, dat de kleine bij mij komt in plaats van in een weeshuis. Natuurlijk zou ik ook de verplichting op mij nemen, om vanaf dit ogen blik alle kosten voor hem te dra gen. Van de juridische formaliteiten ben ik niet op de hoogte, het zal het beste zijn, dat we naar een advo caat gaan. Maar waarom huilt u nu, m'n beste juffrouw Parker, vindt u het zo'n nare gedachte, te weten, dat Johnny bij mij is?" Het bleke, vermoeide gezicht met de betraande ogen wendde zich naar haar toe: „Naar!?" Ik heb iedere nacht gebeden, dat John het toch maar goed zou mogen krijgen, het leven is immers zo moeilijk; als kind moest de mens het toch minstens goed hebben, dacht ik altijd. En nu is mijn gebed verhoord! Wie u ziet, mevrouw Sheridan, moet van u hou den", ging de schuwe Jane Parker voort, met die grenzeloze openhar tigheid, die alleen de zeer schuchte- ren eigen is, als zij zich eindelijk eens laten gaan. „Men zou zelfs nog een kind willen zijn om bij u te zijn. Bij u is alles zo monter en vriendelijk, zo harmonisch en mooi. Ik heb u indertijd toch een paar ke ren met kapitein Sheridan samen ge zien. dat was voor mij iedere keer als een openbaring. Dat zoiets be staat, zo'n liefde, dacht ik altijd. En hoe dapper was u toen na zijn dood.... Maar John is een goed kind, hij zal u alles vergoeden, wat u voor hem doet." Mariannes hart was rustig en vre dig, maar de jeugdige gloed was weer van haar gezicht verdwenen. Met een weemoedige glimlach luisterde zij naar wat het meisje zei. maar haar hand gleed strelend over het hoofd je van het kind. „Hij hoeft mij niets te vergelden; het geluk een kind te hebben, is voor een moeder genoeg beloning." „Maar iedere moeder verwacht toch zeker wel..." Jane Parker zweeg en bloosde plotseling, als had zij te. veel gezegd. In een bliksemsnel vi sioen zag Marianne de oude mevrouw Parker, met haar altijd kleinzerig ge zicht en haar onophoudelijk gejam mer. voor zich. „U moet vaak naar mij en Johnny toekomen, juffrouw .Parker, mijn huis staat altijd voor u open. Maar laten we nu de sportwagen opvouwen en een taxi nemen; het zal het beste zijn als ik maar direct met uw moe der ga praten." Het onderhoud met mevrouw Par ker had niet lang geduurd en was precies zo verl' pen, als Marianne ge hoopt en gedacht had. (Wordt vervolgd)

de Stem | 1957 | | pagina 5