Voor de Breskens maal in vijfde Visserijfeesten Vier zwaar gewonden op de Zeeuwse weg Mr. C. Beclit benoemd tot burgemeester van Tilburg WALCHEREN Provincie geeft 30 pet. subsidie voor haven van Bergen op Zoom Haven te Aardenburg kan nog niet verbeterd worden Graauw begint dit najaar met inenting tegen polio Derde jaarmarkt Middelburgse politierechter legde zware straf op aan dronken autobestuurder Tijdelijke verhoging noodzaak DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 24 JULI 1957 Commissaris der Koningin zal fraaie tentoonstelling openen Nationale plechtigheid uitzending van missionarissen De verhoging van sociale uitkeringen Dr. ir. J. Dekker uit 's-Heerenlioek naar Verenigde Staten Jongeman verdronken bij Haamstede Raad wijzigt sluitingsuur badhuis De uitslag van liet int. muziekfeest te Clinge Mej. Ten Hacke te Vlissingen pauselijk onderscheiden Hoogwaterstanden MIDDELBURG Een havenschap Nederland bouwt tankschepen voor Perzië VLISSINGEN Voorzieningen cHr. kleuteronderwij s Intrekking raadsbesluit Zuid-Beveland Riolering wordt gedeeltelijk vernieuwd Z-Vlaanderen HULST Raad komt bijeen AGENDA Vandaag Morgen De hoogst actieve organisatoren van de bekende visserijdagen te Bres kens mogen intussen hun feest als een stevig ingewortelde en populaire traditie beschouwen. Dit jaar herdenkt men het eerste lustrum van de vis serijfeesten en daaruit blijkt dat deze jaarlijkse gebeurtenis een behoor lijke basis heeft en dus niet gegrond is op het plaatselijke verlangen om op een of andere manier wat toeristen te trekken. Evenementen van niet meer dan deze constructie gaan uit zichzelf op de fles. Neen, de visserijdagen van Breskens léven; niet alleen onder de bevol king maar ook onder de mensen van de streek en ze zijn zelfs bekend bij talrijke zuiderburen. geluisterd door de muziekgezelschap pen van Assenede, Dadizele Eeklo en Breskens. Verder nemen ook de Mus ketiers uit Brugge, een interessante folkloristische groep, aan de stoet deel. Ze zijn vergezeld van twee reu zen, het „Viswijf" en haar man. De dag wordt verder volgemaakt met concerten en het optreden van Charel Aerts' cabaret „Een zeeman houdt van varen". De Visserijfeesten van dit jaar worden van 15 tot en met 18 augustus gehouden. Er is een interessant pro gramma opgesteld, waaraan het co mité hard gewerkt heeft en waaraan trouwens nóg heel wat te doen is. Op donderdag 15 augustus opent bur gemeester J. A. Eekhout de feesten. Op het Spuiplein wordt de visserij - vlam ontstoken en 's middags om half drie wordt de visserij-tentoonstelling in de nieuwe vishal geopend. Deze expositie wordt niet alleen beheerst door stands van grote (ook Bresken- se) firma's in scheepsbenodigdheden, van werven enz., maar geeft ook een historisch overzicht van het begrip „zeevisserij". Er zijn heel wat be langwekkende zaken te zien. Deze expositie wordt geopend door de commissaris der koningin, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot. Na deze plechtigheid wordt, evenals vo rig jaar gebeurde, de erewimpel uit gereikt aan de schipper die in het afgelopen seizoen de hoogste besom ming maakte. 's-Middags gaat de stoet uit, op- Vuurwerk tot slot De daarop volgende vrjjdag is de dag van de jaarmarkt, de derde wel ke Breskens belooft. Het initiatief tot het instellen van een jaarmarkt blijkt heel gelukkig te zijn geweest. De beide voorgaande jaarmarkten hebben veel succes gehad en voor die van dit jaar was de animo wel bijzonder groot. Men heeft er bij zeventig deelnemende kooplieden nu maar 'n streep onder gezet, omdat het Oran jeplein nu eenmaal grenzen heeft. Maar men had er nog veel meer kun nen krijgen. Een van de oorzaken die daartoe meewerken is ook het feit dat vele Brabantse marktkooplieden, die in hun streek weinig markten op vrijdag hebben, de schade van 15 augustus, Vóór de vakantie, die ook ieder jaar in augustus door de Aardenburgse raad wordt gehouden, kwam de raad onder voorzitterschap van burge meester J. van Dongen bijeen. Inge komen was een verzoek van een in woner van de Haven om verbetering van de klinkerbestrating van de Ha ven, als vervolg op een vroeger inge diend rekest van een aantal bewoners dier straat. De voorzitter deelde mee, dat dit werk bovenaan op de lijst van uit te voeren werken staat, doch dat er thans in verband met de beste dingsbeperking niet aan kan worden begonnen. Ten behoeve van een woning te Smedekensbrugge wordt medewer king verleend tot woningverbetering met een premie. De muziekvereni ging ,,Elk naar zijn Krachten" had een verzoek ingediend om verhoging van de jaarlijkse subsidie. De raad besloot voor 1957 een subsidie te ver lenen van 500.-. Een verzoek van het Zeeuws Consultatiebureau voor alcoholisme om subsidie werd, gezien de financiële toestand der gemeente, afgewezen. Aan J. Simpelaar werd eervol ontslag verleend als klokkelui- der van de Sint Baafskerk onder dankbetuiging voor de bewezen dien sten. Medewerking werd verleend aan het r.-k. Schoolbestuur te Eede om de drie oude lokalen der r.-k. lagere school te voorzien van een linoleum- vloerbedekking en de door oorlogs geweld beschadigde banken te ver vangen door nieuwe, ofwel door ta feltjes en stoeltjes, al naar gelang het advies van de inspecteur van het lager-onderwijs. Noodwonin gen Besloten werd aan de minister van volkshuisvesting en bouwnijverheid voor te stellen de nog bewoond wor dende houten noodwoningen in Aar denburg en Eede niet voor huurver hoging in aanmerking te doen komen. Volgens de plannen van de ruilver kaveling Eede, zoals deze door G. S. werden vastgesteld, is het Dijkje" te Eede een verbinding langs de grens met België tussen de Rijksweg en het dorp niet als openbaar pad opgenomen. Door een vijftigtal inwo- Met het tot nu toe gevolgde ge bruik, dat elke missie-congregatie haar eigen missionarissen in een be sloten plechtigheid uitzond naar de missiegebieden, wordt dit jaar gebro ken. Voor het eerst zullen de jonge missionarissen van alle congregaties in Nederland gezamenlijk worden uit gezonden in een nationale uitzendings plechtigheid, welke zondag 28 juli ge celebreerd wordt door mgr. dr. B.J. Alfrink, aartsbisschop van Utrecht. In de kathedrale kerk van St. Catharina en St. Willebrord te Utrecht zal de aartsbisschop een predikatie houden en vervolgens het gebed tot St. Wille brord uitspreken. Hierna volgt de uitzending van de missionarissen, het zegenen en uitreiken van de missie kruizen en de zegening der missiona rissen zelf. De KRO zal de plechtig heid uitzenden. Binnenkort kan een wetsontwerp te. gemoet worden gezien tot verhoging van de inkomstengrenzen ingevolge de ziekenfondsverzekering voor bejaar den. Dit deelt staatssecretaris van Rhijn mee in zijn memorie van ant woord aan de Eerste Kamer over de verhoging van ongevals- en invalidi- teitsuitkeringen en van de kinderbij slag. Inzake de verhoging van de kinder bijslag hadden vele Eerste Kamerleden gevraagd of de regering bereid is als nog de kinderbijslag te herzien, als mocht blijken dat de lasten van het grotere gezin relatief belangrijk worj den verzwaard. De staatssecretari: zegt toe, de ontwikkeling nauwkeuri. te volgen en indien zulks noodzakelij] mocht blijken nadere voorzieningen ii overweging te nemen. Vooralsnog blijf) hij van mening, dat van een relatieve lastenverzwaring van het grotere ge zin niet kan worden gesproken. ners van Eede en de over de grens gelegen buurtschap in België is een verzoekschrift ingediend bij de ge meente om alsnog te bewerkstelligen, dat het Dijkje een openbaar pad blijft. Daarom besloot de raad om bij de Kroon in beroep te gaan tegen de vaststelling van het plan van wegen en waterlopen van de ruilverkaveling Eede en bij de plaatselijke commis sie der ruilverkaveling Eede bezwaar in te dienen tegen de niet toewijzing van het Dijkje aan de gemeente maar aan een particulier. De heer dr. ir. J: Dekker uit 's-Heerenhoek, die onlangs te Wage- ningen promoveerde op een planten- ziektenkundig onderwerp, is door een Amerikaanse organisatie in staat ge steld om gedurende een jaar onder zoek te verrichten aan de universi teit van Californië te Berkeley. Hij hoopt begin september met zijn ge zin naar de Verenigde Staten te ver trekken. De 25-jarige schilder D. J. Weide- man uit Bennekom (Gelderland) is tijdens het zwemmen in zee bij Haam stede op Schouwen Duiveland voor de ogen van zijn verloofde verdron ken. Het ongeluk gebeurde omstreeks half elf. Weideman was met een vriend en beider verloofden in Haam stede gelogeerd. Het slachtoffer kon wel zwemmen. immers een zondag, willen goedma ken. Breskens opent daartoe een fraaie gelegenheid. De stoet trekt natuurlijk ook za terdag en zondag uit. Verder wor den deze twee dagen gevuld met al lerlei feestelijkheden, waarbij natuur lijk veel muziek. Uit Breda komt de bekende kinderdrumband, die bin nenkort voor de Keulse televisie op treedt. Verder zijn er cabaretuitvoe ringen, waterskidemonstraties en er komt ook een fraaie folkloristische groep uit Lille, „Les sans coucis" ge heten. Deze groep trad ook op tij dens het bezoek van de Engelse ko ningin aan Frankrijk. De feesten worden besloten met een cabaretprogramma waarin o.a. Maria Zamora optreedt. Na een tap toe volgt dan het vuurwerk, dat in tussen beroemd is. De visserijfees ten besluiten als traditie met een waarlijk schitterend schouwspel dat, als het weer maar een beetje wil meewerken, vele duizenden naar het nijvere vissersdorp aan de Schelde- mond brengt. (Van onze verslaggever) Op de drukke Zeeuwseweg onder Woensdrecht heeft zich gistermorgen omstreeks half ne gen, even voorbij het viaduct, een ernstig verkeersongeval voorgedaan, waarvan het echt paar de Kam uit Oeveren, N.O.- polder en het echtpaar Goede- geburen uit Nieuwdorp het slachtoffer zijn geworden. De twee echtparen waren per auto op weg naar Goes, om er een begra fenis bij te wonen. Aan het stuur zat mevrouw de Kam. Toen men het viaduct in de Zeeuw seweg was gepasseerd, kwam de per sonenauto achter een vrachtwagen te rijden. Deze werd ingehaald door een personenauto, waarvan de heer Vle- ghels uit Bergen op Zoom de bestuur der was. Op dit ogenblik maakte ook mevrouw Kam aanstalten om de vrachtauto te passeren en zij geraakte daarbij in moeilijkheden. Haar auto belandde in de berm van de weg, schoot over enkele steenhopen heen In de raadsvergadering van Graauw re werken, die zij in uitvoering heeft. werd gesproken over de uren, waar op het badhuis momenteel is open gesteld. Men vond de uren op de za terdagen minder geschikt, omdat er dan tussen 11 en 14 uur geen gele genheid is om er gebruik van te ma ken. Na enige discussie werd beslo ten de uren van openstelling op za terdag zo te wijzigen, dat in de voor middag om 10.30 uur zal worden ge sloten tot 13 uur. Naar aanleiding van de ingekomen stukken werd op voorstel van B. en W. besloten in dit najaar over te gaan tot inenting tegen de kinder verlamming, voor al die kinderen, die in 1955 zijn geboren. Verwacht wordt, dat geen der ouders er be zwaar tegen zal hebben 1.per kind bij te dragen. Verder werd besloten een afgevaar digde van deze gemeente aan te wij zen. die zitting zal nemen in een com missie voor afvoer van afvalwater. Als zodanig werd aangewezen de burgemeester. Op verzoek van het gemeentebe stuur van Hulst zal adhesie worden betuigd aan een verzoek tot spoedi ge automatisering van het telefoon net. Een verzoek om toetreding tot de Zeeuwse Muziekschool werd aange houden teneinde eerst nadere inlich tingen hierover in te kunnen winnen. Het verzoek van het ziekenhuis te Sluiskil werd ingewilligd, zodat de bestaande regeling van een bijdrage van 1.— per verpleegdag voor el ke ingezetene van de gemeente van kracht blijft. Met algemene stem men werd bepaald, dat het school geld voor een patiënt die verpleegd wordt in het doofstommeninstituut te St. Michielsgestel ten laste van de gemeente zal komen. Wegen en straten Wat de verbetering van de weg Graauw - Paal aangaat, werd be paald, dat een nieuwe deklaag zal worden aangebracht, een en ander volgens bestek en tekening welk werk dan uiterlijk in de maand augustus zal moeten worden uitgevoerd, mede met het oog op de naderende bieten campagne. Op voorstel van de B. en W. werd verder besloten over te gaan tot on derhandse aanbesteding van de grond riolerings- en bestratingswerken in het uitbreidingsplan. Het bedrag dat hiermee zal zijn gemoeid beloopt in totaal 74387.Het werk zal wor den aanbesteed aan de firma Lucasse te Walsoorden, welke firma de voor de ophoging noodzakelijke grond dis ponibel heeft in verband met ande- Bij k.b. is benoemd tot bur gemeester van Tilburg, met in gang van 6 augustus 1957, mr. C. J. G. Bcht, met toekenning van gelijktijdig eervol ontslag als burgemeester van Kerkrade. In onze editie van 29 juni jl. meldden wjj reeds, dat deze be noeming te verwachten was. Tegelijk gaven wij een levensbe schrijving van deze energieke magi straat, in welke beschrijving men kon lezen, dat de heer Becht, na een In dische loopbaan, afgesloten als waar nemend burgemeester van Soerabaja, van 1 mei 1950 tot 1 augustus 1951 burgemeester van Vaals en in de laatste jaren burgemeester van Kerk rade was. Wegens zijn grote verdiensten werd hij in april 1949 benoemd tot Officier in de Orde van Oranje Nassau. Op 20 januari 1910 werd de heer Bechts te Bergen op Zoom geboren. In deze Brabander kan Tilburg een sociaal-voelend mens begroeten (hij was o.m. voorzitter van de raad van regenten van het St. Jozefziekenhuis te Kerkrade, vice-voorzitter van het Limburgs Symfonie-orkest, voorzitter van het opbouworgaan Limburg), die zijn sporen als burgemeester reeds ruimschoots verdiend heeft. In de zes jaren, dat hij burgemeester van Kerkrade was, reorganiseerde hij drastisch de verschillende bestuurs organen. secretarie en gemeentebe drijven, kreeg de st-.d een „inhaal- plan", een werkprogramma voor vijf jaren, waarmee in totaal vijftien mil joen gulden gemoeid zijn. Voorts werd een kostbaar wegenplan ontworpen, dat de grensstad Kerkrade uit haar isolement moet halen. Zijn bestuurlijke verdiensten von den internationale erkenning, toen hjj samen met mr. L.A. Kesper Mr. C.J.G. Bechtna Soerabaja, Vaals en Kerkrade, eerste burger van Tilburg oud-commissaris der koningin in de provincie Zuid-Holland door de Ford Foundation in Bey- roeth werd uitgenodigd om als expert de regering van Libanon te adviseren inzake hervormingen van het bestuursapparaat in dat land. Kerkrade verliest een burgervader, die sympathie ondervond in alle ge ledingen van de bevolking, met wie hij om slechts enkele functies te noemen: als een der grote stimulato ren van het Wereld-muziekconcours, en als ere-president van de Kirchraot- sjer Vastelaovendsverein in nauw contact stond. Tilburg vindt in de persoon van mr. Becht een burgemeester, die weldra ook daar als burgervader volledig zal zijn ingeburgerd. Verder werd het nodig geacht over te gaan tot de benoeming van een waarnemende secretaris en een waar nemende gemeenteontvanger, die in geval van afwezigheid van een van beide functionarissen alsdan zouden kunnen vervangen. Men vond hier een voor de hand liggende oplossing, door de gemeenteontvanger te benoe men als waarnemend secretaris en omgekeerd de secretaris te benoemen als waarnemend gemeenteontvanger. Onmiddellijk had de beëdiging der beide heren plaats. De rondvraag Van de rondvraag werd gebruik gemaakt door de heren Staal, Daal- man. Buijs en Buijsse. De eerste bracht de elektrifikatie van de Van Alsteinpolder ter sprake, de tweede vroeg om meer spoed te willen be trachten bij Waterleidingmaatschap pij en P.Z.È.M. in verband met aan sluiting van pas gebouwde woningen. De voorzitter zegde toe, nogmaals pogingen in die richting Je zullen doen. De heer Buijs wilde' informe ren, hoever men was gekomen met aanleg van een stoep bij de woning van de heer J. van Immerzeel. Het antwoord, da' hierop werd gegeven, kon niet helemaal bevredigen. Men maakt dergelijke 'dingen altijd moei lijker dan nodig en moest maar di rect beginnen, meende men. De heer Buijsse weid meegedeéld. dat het in de bedoeling ligt omr in augustus over te gaan tot het geven van straatnamen, terwijl men dan ook zou afstappen van wijknumme- ring der woningen, omdat deze me thode en werkwijze in verband met nieuwbouw hopeloos moeilijk en in gewikkeld werden. Het internationale muziekfeest te Clinge is geopend met een avondcon cert op de kiosk door de Kon. Sted. Harmonie uit Hulst. De zondag werd een waar succes. Met de jongste vereniging „Semper Gaudate" voor op trokken alle gezelschappen met him vaandel door de straten van het dorp. Burgemeester P. Vercauteren ontving de afgevaardigden van de verschillende gezelschappen op het gemeentehuis. Het was jammer dat de fanfare „Weldoen door Vermaak" niet aan de feesten kon deelnemen 1.v.m. het overlijden van directeur E. v.d. Branden. Nadat de erewijn gedronken was, werd overgegaan tot het verloten van de prijzen. De uitslag was als volgt: 1. Semper Gaudete van Clinge; 2. De Albrechtsvrienden van de Klin- ge (B); 3. St. Cecilia van de Klin- ge (B)4. Vrijheid en Eendracht van Lamswaarde; 5. Muziekvereni ging Heikant; 6. De Scheldezonen Nieuw Namen: 7. Harmonie Kloos- terzande: 8. Excelsior van Terhole; Vervolgens begaven zich de afge vaardigden naar de gezelschappen. Op de kiosk brachten de gezelschap pen enkele nummers ten gehore. De belangstelling hiervoor was zeer groot. en kwam aan de andere kant van de weg in de sloot terecht. De gevolgen waren ernstig. Alle vier inzittenden van de auto liepen ernstige verwondingen op. De heer Goedegebuu-re, die een schedelbasisfractuur had bekomen en er het ergst aan toe was. is in de loop van de dag naar Tilburg ge bracht om een specialistenbehandeling te ondergaan. Zijn vrouw wordt ver der te Goes verpleegd. Het echtpaar de Kam kon in de loop van de middag per taxi naar Kortgene worden vervoerd, waar het familie heeft. Gisteravond werd op een speciaal in de St. Paulusschool te Vlissingen belegde bijeenkomst afscheid geno men van mejuffrouw M. ten Hacke, die niet minder dan 43 jaar het ka tholieke onderwijs in de Scheldestad heeft gediend. De lof die haar toekwam werd haar niet onthouden en de mededeling van pastoor Kossen, dat mejuffrouw Ten Hacke het gouden erekruis van Ec clesia et Pontifice zou ontvangen, ontlokte een hartelijk applaus. Na mens de leerlingen, het onderwijzend personeel en het oudercomité werd haar nog een radiotoestel aangeboden. Voor de provincie Zeeland gelden voor morgen, donderdag 25 juli, de volgende hoogwaterstanden: te Hans- weert om 0.58 en 13.32 uur; te Ter- neuzen om 0.33 en 12.59 uur en. te Vlissingen om 0.03 en 12.29 uur. TOCH CIRCUS OP MARKT Het bestuur van V.V.V. alhier had onlangs geprotesteerd tegen het feit dat B. en W. toestemming hadden verleend om een circus op de Grote Markt te plaatsen, daar het hierin schade zag toegebracht aan de be langen van middenstand en toeris me. B. en W. zijn evenwel een an dere mening toegedaan en ant woordden aan V.V.V. dat h.i., het plaatsen van zo'n attractie als het circus is op de Gr. Markt, juist zeer gewenst is voor inwoners en omge ving. B. en W. voegden er aan toe. dat zij ook in de toekomst, als de ruimte het toelaat, standplaats op de Markt zullen verlenen aan het cir cus. ONTSLAG ONDERWIJZERES Mej. J. Woittiez heeft B. en W. verzocht haar ontslag te verlenen als onderwijzeres aan de openbare school voor gewoon lager onderwijs aan het Veerse Bolwerk op grond van het feit, dat de pensioenraad haar, naar aanleiding van een geneeskundig on derzoek, uit hoofde van ziekte of ge breken voor de verdere waarneming van haar betrekking, ongeschikt heeft verklaard. Mej. Woittiez zou over 3 jaar toch met pensioen zijn gegaan B. en W. stellen de raad voor het verzoek in te willigen. CURATORIUM GYMNASIUM Wegens zijn vertrek naar Deventer heeft burgemeesteer dr. Bolkestein ontslag gevraagd als president-cura tor van het stedelijk gymnasium. Zij achten het wenselijk een twee de voorzitter aan te wijzen, die niet slechts gedurende de vacature, maar ook na de benoeming van een voor zitter, deze zonodig kan vervangen. Op aanbeveling van de scheidende voorzitter, die daarover overleg pleeg de met curatoren, stellen B. en W. de raad voor het lid van het college, ds. P. van Til, als zodanig aan te wijzen. Het is voor een vertegenwoordiger koude kermis thuis, want de 26 jaar van belang het vertrouwen van de klanten te winnen. En wanneer hü dit eenmaal heeft, is het aan hem om te bewijzen, dat hij dit vertrouwen waard is. Maar wanneer de winke lier zich even uit de zaak verwijdert en de vertegenwoordiger steekt drie tienties uit de kas in zijn zak, dan wordt dit vertrouwen wel heel diep beschaamd. Een dergelijk geval deed zich 8 mei jl. voor in IJzeudijke. waar de Eind- bovense ''er^egenwooriiiger Th. J. C. O. drie briefjes van f 10 wegnam ten nadele van een klant, die de bezoeker een ogenblik in de winkel alleen liet. O. moest zich dinsdagmorgen voor de politierechter te Middelburg ver antwoorden. alk had al twee dagen niks verkocht," luidde. O.'s verweer. De officier van justitie, mr. van der Dussen. vond, dat tegen O. nu maar eens flink maatregelen getroffen moesten worden, daar hij reeds meer malen voor diefstal en'of heling ver oordeeld was. Hem werden tot nu toe steeds voorwaardelijke straffen opge legd en deze missen zoals mr. van der Dussen zei bij O. ieder effect. Hij eiste daarom één maand gevan genisstraf. De politierechter wilde het nog eens met een maand voorwaar delijk proberen (proeftijd 3 jaar) plus een boete van f 80, subs. 16 dagen hechtenis. T wisten Op 7 juni was het in Koewacht he lemaal mis gegaan tussen twee huur lieden. De oorzaak van alles was een geschil tussen de kinderen, maar de twist werd op ..hoger" niveau voort gezet. Het einde van alles was. dat L. K zijn buurman, die zijn vrouw had aangevallen, een flinke mep met een stuk hout op het hoofd gaf, het geen een niet onaanzienlijke wond betekende. De wet noemt zoiets „mis handeling" en K. kwam dan ook oog in oog met. de politierechter te staan. Zijn verdediger deed een beroep op noodweerexces, hetgeen de rechter verwierp. Deze veroordeelde K, tot f25 of 5 dagen, hetgeen conform de eis van de officier was. Tot eenzelfde, straf werd R. van H. uit Westdorpe veroordeeld; hij had zich ook aan mishandeling schuldig gemaakt. Een twist tussen zijn vader en de buurman was hier de oorzaak. De mannen hadden onenigheid gehad en van H. beloofde de buurman, dat hij zijn zoon wel eens zou sturen. De buurman bleek helemaal niet onder de indruk te zijn van het dreigement, want hij wachtte de zoon op. Toen deze van zijn werk terugkeerde, ging de buurman onmiddellijk tot de aan val over. Hij kwam evenwel van een (Van onze speciale verslaggever) De Brabantse Staten waren enthousiast over de havenplan nen van Bergen op Zoom. Met algemene stemmen werd beslo ten voor 30 pet. bij te dragen in de kosten, die ook door het rijk worden gesubsidieerd. Over de stichting van een haven schap zei de commissaris van de ko ningin: „Ik durf er nog geen ja en geen neen op te zeggen. Bergen op Zoom dacht aan een eigen gemeen telijke haven. Nu er nieuwe haven plannen zijn wordt de zaak misschien anders. Een grenswijziging kan ver traging brengen. Bergen op Zoom zal met de nieuwe plannen eigen gedach ten omtrent een havenschap moeten ontwikkelen. Burgemeester P. Alberts (KVP) had tevoren gezegd in een havenschap als de oplossing te geloven. Door een grenswijziging Bergen op Zoom-Hal- steren zou een grote vertraging kun nen ontstaan. De spreker achtte niet alleen een havenschap, maar ook een doorverbinding naar België nodig voor de ontwikkeling van de Markie- zenstad. Hij pleitte er tenslotte voor de spade zo spoedig mogelijk in de grond te steken. Een beetje angstig was de burgemeester over de finan ciering van de haven. De stad zelf heeft niet voldoende geld. De commissaris van de koningin antwoordde, dat de provincie finan cieel doet wat mogelijk is. Bergen op Zoom is een uitzonderlijk geval. Niet alleen een stadsbelang, maar een groot streekbelang wordt met de nieuwe haven gediend. Bergen op Zoom komt. volgens de huidige toestand, voor een last van tien miljoen gulden. „Gedeputeerde Staten vindt de ha ven zo belangrijk, dat het college het gemeentebestuur in het scheppen van financiële mogelijkheden zal helpen," aldus de commissaris. „Het spreekt vanzelf, dat de situatie voor de ha vens van Oosterhout, Waalwijk, Den Bosch en Oss iets anders komt te liggen." jongere R. van H. takelde hem flink toe. „Een typisch Zeeuwsch-Vlaamse burenruzie." was het oordeel van de officier. „Een boete van f 25 of 5 da gen." De politierechter, die goede hoop had, dat van H. zoiets niet meer zal doen, vonniste conform. Verduistering De Vlissinger N. L. benadeelde in het begin van 1957 zijn patroon voor ongeveer f 800. Hij werd vroeger reeds tweemaal wegens verduistering veroordeeld. De officier van justitie zag hierin een bewijs, dat L. nog steeds op de ingeslagen (verkeerde) weg voortgaat. De eis luidde: 6 maan den hechtenis, waarvan 5 maanden voorwaardelijk met een proeftijd van 3 jaar en onder toezichtstelling van de r.-k. reclasseringsvereniging. De politierechter wilde de balans nog eens laten doorslaan naar de kant van de persoonlijke omstandigheden en veroordeelde L. tot 6 maanden hech tenis voorwaardelijk met een proeftijd van 2 jaar, benevens onder toezicht stelling. De Haagse vertegenwoordiger J. be stuurde op 25 juni in „kennelijke staat" in Middelburg een auto. Het kwam hem te staan op 10 maanden gevangenisstraf en 3 maanden ont zegging van de rijbevoegdheid. Tenslotte was er dan nog de venter B. uit Clinge, die dronken op een door een paard getrokken wagen had geze ten. B.'s verweer was niets nieuws. ..Ik was niet dronken!" Van de drie flesjes bier, die ik op had, kan ik niet dronken worden. Die politieman heeft gelogen! Maar de verbalisant was aanwezig en hij vertelde de politierechter haar fijn, wat er er op die bewuste avond ailemaal was gebeurd. De officier eiste een week onvoorwaardelijke ge vangenisstraf. Nadat mr. P. C. Adri- aanse zijn pleidooi had gehouden, veroordeelde de politierechter B. tot f 50 boete. De vennootschapsbelasting De minister van Financiën, de heer J.H. Hofstra is van mening dat bij de huidige stand van de kapitaalmarkt de uitkomsten van de gehele begro ting van groter betekenis zijn dan on der andere omstandigheden wellicht het geval is. Zo gezien, moet het budgetaire beeld voor 1957, dat per 1 juni jl. een tekort van 870 miljoen gulden voor de gehele dienst te zien geeft, als zeer onbevredigend worden beschouwd. De minister zegt dit in de memorie van antwoord op het voorlopig verslag van de commissie van rapporteurs uit de Eerste Kamer over de wetsontwerpen tot tijdelijke verhoging van de vennootschapsbelas ting, tijdelijke wijziging van de om zetbelasting en wijziging van de per sonele belasting en van de financiële verhouding tussen het rijk enerzijds en de gemeenten en provinciën ander zijds, in antwoord op vragen van vele leden, in verband met de voor gestelde belastingverhogingen. De budgetaire toestand eist dan ook naar de mening van de minister, dringend een aanvaarding van de voorgestelde belastingverhogingen. De sjah van Perzië heeft aan de Per zische senaat medegedeeld dat Per zië binnenkort 2 olietankschepen van elk 32.000 ton, gebouwd in Nederland, zal ontvangen. Anderzijds onderhan delt Perzië met Japan over de aan koop van 10 tankschepen van elk 45.000 ton. De sjah heeft voorts me degedeeld, dat de nationale Iraanse petroleum maatschappij binnen 10 jaar een der grootste oliemaatschap pijen ter wereld zal zijn en dat zij over een eigen vloot van tanksche pen zal moeten beschikken. In de jongste raadszitting werd aan de vereniging voor chr. kleuter onderwijs medewerking verleend voor het stichten van een nieuwe kleuter school aan de Berlagestraat. In afwachting van de verwezen lijking van de bouw van deze school werd de onder boven genoemde ver eniging staande kleuterschool tijde lijk gehuisvest in een lokaal van de Prins Bernhardschool aan de Bone- dijkstraat. Nu echter per 1 septem ber a.s. een zesde leerjaar zal wor den verbonden aan de laatstgenoem de school, dient het bestuur der ge noemde vereniging de beschikking over een andere lokaliteit te ver krijgen voor deze kleuterschool. Aangezien de nieuwe openbare kleu terschool aan de Schuitvaartstraat binnenkort in gebruik zal kunnen wor den genomen, waardoor 't handvaar digheidslokaal van de openbare Ja cob Catsschool wordt ontruimd, heb ben B. en W. aan het bestuur voor een jaar dit lokaal aangeboden. Zij vragen de raad zijn goedkeuring hier op. In mei jl. verleende de raad op haar verzoek eervol ontslag aan mej. C. Roeters v. Lennep als lerares aan de huishoudschool. B. en W. schrijven thans de raad dat mej. v. Lennep, in verband met huiselijke omstandigheden verzocht heeft dit ontslag ongedaan te ma ken. Aangezien betrokkene gedurende de tijd, dat zij als lerares aan genoem de school verbonden is geweest volle dig aan de daarvoor gestelde eisen heeft voldaan en na oproep van sol licitanten voor de betrekking van le rares in de kookvakken aan bo vengenoemde school zich geen be voegde sollicitanten hebben aange meld. stellen B. en W. de raad voor het eerder genomen besluit in te trek ken. Yerseke In de raadsvergadering van Yerse ke werd goedgekeurd het voorstel om aan de telkens terugkerende wa teroverlast in enkele straten een ein de te maken door vernieuwing van de riolering. Vanaf de Oesterstraat tot het eindpunt aan de Breeweg zullen grotere buizen worden gelegd. Tot overmaat van ramp werkte za terdag jl. de pomp niet, die op het eind van de riolering geplaatst is. Hieraan is het ten dele te wijten, dat bijna het halve dorp onder wa ter kwam te staan. Door de buizen te vergroten en betere controle op de overslagpomp hoopt men een ein de te maken aan de wateroverlast. De rondvraag leverde slechts een vraag op over het uitbreidingsplan en over de sanering van de woonwijk Polen. Over de sanering van Polen kon de loco-burgemeester geen nade re mededelingen doen. Pas in sep tember is er kans dat er wat schot in de zaak komt. Hansweert WERKZAAMHEDEN AAN DE ZEEDIJK De werkzaamheden aan de verho ging van de Zeedijk vorderen goed, hoewel men op bepaalde plaatsen wel door de aanwezige derrielaag op te genstand is gekomen. Er komt echter reeds tekening in het werk en hier uit kan men constateren hoe enorm de verbetering en versterking van de zeedijk wordt. Men is thans zover ge vorderd, dat het gedeelte dijk waar het dorp precies achter ligt, in be werking komt. wat natuurlijk de no dige belangstelling geniet, omdat het dorp direct hierbij betrokken is. Vrijdagavond vergadert de gemeen teraad. Er is een vrij korte agenda, waarop o.m. voorstellen in verband met het lenen van geld tot definitie ve opzegging van gedeelten van grond tussen de Dubbele en de Bagijnepoort en tot toetreding tot de gemeenschap pelijke regeling inzake de verdeling van de kosten van de Zeeuwse Mu ziekschool. Er is ook een voorstel van B. en W. om gelden beschikbaar te stellen, voor restauratie van het uurwerk van de toren en de wijzerplaten. Westdorpe MOOI RESULTAAT VAN DE BRANDWEER Op de provinciale brandweerwed strijden. welke te Vlissingen werden gehouden, heeft ons korps een fraaie derde prijs behaald, achter Yerseke en Aardenbuvg. De heer A. De Hul stere werd de eerste prijs toegekend als beste commandant. MUZIEK EN KOOR IN OOSTENDE. De r.-k. muziekvereniging „Eikels worden Bomen" en het r.—k. dames koor „Crescendo" hebben deelgeno men aan het bestendig festival, ge organiseerd door het stadsbestuur van Oostende. Beide verenigingen ga ven een concert op de kiosk in het Leopnldpark. waarna door een afge vaardigde van het inrichtend comité een herinnering werd aangeboden. GOES Grand: De zoon van Anna. MIDDELBURG Electro: Van het moe derschap verstoken. OOSTBURG Ledel 8 uur: Gaby. TERNEUZEN Luxor 8 uur: The swan SAS VAN GENT Olympia 8 uur: Oorlog en vrede. VLISSINGEN Alhambra: Zwei blaue Augen. Luxor: Jungle Jim. GOES Grand: Zo lang je nog een moeder hebt. MIDDELBURG Electro: A star is born VLISSINGEN Alhambra: De rode schoentjes.' Lnxor: Jungle Jim. ZIERIKZEE The Ramblers o.l.v. Theo Uden Masman.

de Stem | 1957 | | pagina 2