ONZICHTBARE p Wit 3 ZEB BANDEN GOLDEN FICTION DE ENE DIENST IS DE ANDERE WAARD Zwart o MENING EN COMMENTAAR Onder ons gezegd... Nieuw-Guinea expeditie wordt goed voorbereid Mao bood Soekarno wapens aan NOODZAAK OMMEZWAAI SOCIAAL PROGRAM TV-R ADIOTV-RADIO-TV- TWEEDE BLAD DINSDAG 23 JULI 1957 3 UW TAFELDRANK. Voor familiegebruik, in ï/i literschroefflessen Y.S.-mariniers behandeld o UW TAFELWATER Voor familiegebruik, in ï/'i literschroefflessen de toekomst M - SCHIPHOL WOOR de Nederlandse Kamer van van Koophandel voor Amerika heeft de secretaris-generaal van economische zaken prof. G. Brou wers, minder opwekkende geluiden moeten laten horen over de ont wikkeling van onze exportkracht: Het huidige tekort op de betalings balans geeft een duidelijke aanwij zing, dat Nederland bezig is in ern stige mate boven zijn stand te le venhet dekkingspercentage van de invoer door de uitvoer is op een laagtepunt van 71 gekomenvan 1953 tot 1956 steeg het Nederlandse loonpeil met omstreeks 30 procent, de industriële produktie slechts met bijna de helft hiervande ar beidskosten zijn in drie jaar met 13 procent gestegende kwalifica tie Nederland - goedkoopsteland gaat in zeer veel gevallen bepaald niet meer op. Deze en andere uit spraken bewijzen, hoe ernstig de toestand geworden is. Een enorme krachtsinspanning zal nodig zijn, om de kostprijzen van onze produkten te drukken en de kwaliteit steeds hoger op te voe ren. Harder werken, meer sparen, intensieve onderzoekingen, verbete ringen in de organisatie, dat zijn de essentiële voorwaarden voor een verbetering van onze gehele eco nomische positie. In de toekomst zal de concurrentie zeker niet ge ringer worden. Op de gemeenschap pelijke Europese markt zal Duits land vooral een geduchte concur rent zijn. Dit land verheugt zich nog altijd in een zeer gunstige beta lingsbalans en een voortdurend stij gende exportkracht. Een en ander illustreert de nood zaak, dat de invloed van het be perkingsprogram zich in 1957 en 1958 realiseert. Anders zo waar schuwt prof. Brouwers zal het evenwicht door een kredietcrisis worden geforceerd, welke de totale activiteit van het economische le ven in ernstige mate zou aantasten. We geloven niet, dat deze rede nering aan te tasten is. Alle groe pen van de bevolking zullen zich naar de hieruit voortspruitende noodzakelijkheden hebben te rich ten. r)E Britse Labour-partij gaat haar politiek ten aanzien van de so cialisatie grondig wijzigen. Ze heeft in de dagen, dat ze aan het bewind was, een aantal na tionalisaties doorgevoerd. Het suc ces van deze genationaliseerde be drijven was niet groot. Een conser vatieve regering heeft er trouwens een ongedaan gemaakt. Doch het program van de Labour-partij voor- 'ag in een hele reeks nieuwe na tionalisaties. Het bestuur van de Labour-partij heeft nu echter voor het congres in september een voor stel ontworpen, om dit program punt grondig te wijzigen. Volgens dit voorstel erkent de Labour-partij dat grote ondernemingen over het geheel de natie goed dienen. Ze er kent ook, dat geen organisatie, pu bliek of privaat, doelmatig kan werken, als ze aan een aanhoudende en gedetailleerde tussenkomst van boven af is onderworpen. Wij heb ben dan ook niet de bedoeling aldus de toelichting tussenbeide te komen in het beheer van een on derneming, welke haar zaken goed drijft. Wel wil de Labour-partij een code voor de industrie met kracht van wet opstellen, waar door het beheer meer open komt voor mensen van verschillende af komst, waardoor medezeggenschap e.d. beter geregeld worden. Verder moet volgens de Labour-partij de staat het recht behouden een onder zoek in te stellen naar het juiste beleid van een industrie of firma, om na te gaan, of het gewenst is, dat de staat eigenaar of medebe heerder wordt. De oude socialistische zienswijze dat de staat in principe tot steeds meer nationalisaties moet overgaan, is echter verlaten. Men erkent nu de grootse resultaten, welke door particulier beheer zijn bereikt. Men heeft ingezien, dat dit niet gelijk staat of behoeft te staan met kapi talistische uitbuiting. Zonder verzet zal de Labour- partij deze nieuwe politiek niet aanvaarden. In de Bevan-groep is het al aan het rommelen. Een flinke meerderheid van het gezond ver stand boven de Marxistische doctri ne is echter wel te verwachten. JN „De Opmars" stelde een lezer de vraag: Waar blijft toch het katholiek sociaal program, waar de bisschoppen in hun mandement „De katholiek in het openbare leven van, deze tijd" zo op hebben aan gedrongen? Waarom moet het zo lang duren? De redactie van het KVP-orgaan antwoordt hierop, dat het opstellen van zo'n program natuurlijk met grote zorg dient te geschieden. Een dergelijke wetenschappelijke taak is geen kwestie van een week of een maand. Maar drie jaar is wel erg lang. Het katholieke volk dient ingelicht te worden over de vorde ringen en resultaten. „De Maasbode" geeft nu een toe lichting, waaruit blijkt, dat er van vorderingen laat staan van resul taten niets te bespeuren valt. Prof. Weve, die de leiding had bij de opstelling van het sociale pro gramma, heeft zich teruggetrokken, evenals de secretaris van de com- missie-Weve. drs. Arnolds, die ge heel voor dit werk was vrijgesteld. Officieel is er thans geen leiding gevende instantie. Er heeft zich echter een soort viermanschap ge vormd, dat als zodanig wil gaan optreden. Men moet dus eigenlijk nog hele maal van voren af aan beginnen. De bisschoppen schreven in het mandement, dat de opstelling van een breed katholiek sociaal pro gramma mogelijk zou zijn, „wan neer de christelijke solidariteit alle (Advertentie) Een gulden genieting voor 90 cent groeperingen bezielt en wanneer het besef levendig is, dat de rijk dom van ons volk resulteert uit het werken voor elkaar". Waar blijven die bezieling en dat besef? Het is toch wel een bescha mende aangelegenheid. (Advertentie) De grote Nederlandse expeditie naar het Sterren- en Antaresg-ebergrte in Nederlands Nieuw-Guinea kan in het voorjaar van 1958 vertrekken. Voor een grroot deel is dit te danken aan de voor-expeditie, die de kapi tein-luitenant ter zee vlieger G. F. Venema de technische leider van de eigenlijke expeditie de afgelo pen maanden naar Nieuw-Guinea heeft gemaakt om een geschikt ter rein voor de aanleg van een vlieg veld te vinden. Overste Venema heeft deze op dracht met succes volbracht. Zondag middag keerde hij met de Electron" van de K.L.M. uit Nieuw-Guinea op Schiphol terug en deelde mede dat in de Sibilvallei, aan de rand van het te exploreren gebied, thans een vlieg veld wordt aangelegd, waarop Twin Pioneers kunnen landen en starten. De voor-expeditie heeft behalve van de autoriteiten en de Koninklijke Ma rine veel steun ondervonden van de plaatselijke bevolking, Papoeastam- men, die vrijwel nog nooit met blan ken in contact waren geweest. In ruil voor ijzeren gebruiksvoorwerpen de Papoea's gebruikten stenen bij len e.d. waren deze mensen bereid de nodige werkzaamheden te verrich ten. Thans werken er 200 Papoea's aan de strip onder leiding van twee Europeanen en vijf man politie. Door de Koninklijke Marine wordt nu 15 ton voorraden rijst en werk tuigen voor deze groep afgewor pen. Als de eerste 300 meter van de strip klaar is, kunnen er echter al de Twin Pioneers landen, die de grotere werktuigen moeten aanvoe- Overste Venema heeft als uitgangs punt het plaatsje Mindiptana geno men, 120 km van de Sibilvallei. De wetenschappelijke staf van de expeditie zal bestaan uit 26 perso nen en voorts gaan mee een tech nisch leider, een arts. een bestuurs ambtenaar, een cineast, twee perso nen voor de administratie, drie vlie gers en mecaniciens en een radio technicus. De expeditie zal worden begeleid door 40 man politie. De kos ten van de expeditie zijn ongeveer f 1.000.000,-. Em kwlp vpiMélijkhtid dd wwétM SPA Nu er in Nederland een vriende- Ijjkheidsactie gehouden wordt, achtte de auteur Kees Stip het dienstig, ons een afschrift te doen toekomen van een brief, die hij zojuist aan zijn bovenburen had verzonden en die, naar we mogen aannemen, veel nien. sen-die-ook-huren-hebben ten voor beeld kan strekken: BESTE VRIENDEN, Gij zult wel verbaasd zijn in het buitenhuid, of wat gij daarvan hebt overgelaten, een brief te ont vangen van uw benedenbuurman. Totnogtoe heeft onze conversatie immers alleen plaatsgevonden via de trap, laatstelijk zelfs via de trap die ik, beste buurman, tegen ■uro fiets heb gegeven omdat u, liere buurvrouw, mijn vrouw een treiterkop had genoemd. Nu is er echter in ons land een actie gaande om de mensen, of wat zich daarvoor houdt, een beetje vriendelijker tegen elkaar te la ten zijn en daar doen wij aan mee. Daarom schrijf ik u dit vriende lijke briefje, om te voorkomen dat gii gedurende uw hele vakantie, in de waan zult blijven dat thuis al les in orde is. Gisteren begon liet namelijk in onze keuken te lekken, juist in de hoek waar ons plafond nog niet geel is van uw bad. Daar uw ra dio de gehele dag nog niet had gebruld, begrepen we dat ge op vakantie waart. Had ons de sleu tel maar gegeven, nu werd het bijltjeswerk. Toen wij uw voordeur hadden ingeslagen bemerkten wij dat het lek zijn oorsprong vond in de ijs- President Soekarno heeft zaterdag onthuld, dat de president van de Chi nese volksrepubliek, Mao Tse Tung, hem tijdens zijn bezoek aan Peking, in oktober vorig jaar, een aanbod heeft gedaan voor de levering van militaire uitrusting. In een toespraak tot plaatselijke leiders in Bandjermasin zei Soekarno, dat toen hij in Peking samen met Mao Tse Tung een militaire parade gadesloeg, de Chinese president hem vertelde, dat de gehele militaire uit rusting met inbegrip van kanonnen, geweren, vrachtauto's en jeeps in China was vervaardigd. „Houdt me op de hoogte, indien U deze dingen nodig heeft", aldus de Chinese president tot zijn Indone sische collega. President Soekarno betoogde nog eens opnieuw met nadruk, dat Indo nesië voor het bereiken van eenheid naar de Chinese Volksrepubliek moet kijken. Na kritiek te hebben geleverd op de misvattingen in Indonesië over het begrip democratie, zei de presi dent dat het beter zou zijn als Indo nesië zich hield aan het Chinese be ginsel van „eenheid-kritiek-eenheid", teneinde de huidige moeilijkheden in Indonesië te overwinnen. kast. Nadat wij deze met behulp van de smeedijzeren schemerlamp hadden opengebroken, zagen wij dat er een paar flesjes met FRIS- dranken waren stukgevroren en weer ontdooid. De overige flesjes hebben ivij met smaak leegge dronken op de gezondheid van de FRIS-fabrikanten, want aan hun vriendelijkheidsinitiatief dankt gij onze hulp. Wij hebben daarna van de ge legenheid gebruik gemaakt om enkele oorzaken die de onderlin- j -• ge vriendelijkheid in de weg heb- j werden te ruw ben gestaan voorgoed op te hef- fen. In uw bad en uw piano heb ben we cement gestort. De radio en de grammofoon hebben we in de centrifuge gedaan en op 200 toe ren laten draaien. Dat waren drie vliegen in een klap, maar de grootste klap kwam pas toen ik een spijker in de beeldbuis van de televisie sloeg. Een bom kan geen grotere verwoestingen in een in terieur aanrichten. Het grootste deel van uw inventaris behoort nu tot het exterieur. Wij zijn er van overtuigd, lie ve vrienden, dat dit alles voor uw bestwil zo heeft moeten gebeuren en dat het gemis van al deze la waaierige luxe u nederiger en daarmee vriendelijker zal maken. Wanneer ge terug zijt, kom dan eens bij ons buurten, we zijn er zeker van dat met een beetje we derzijdse vriendelijkheid de scha de van ons plafond in der minne kan worden geschikt. Met vriendelijke groeten, w.g. KEES STIP De Amerikaanse Bond voor Burger lijke Vryheden heeft een rapport uit gegeven, waarin wordt gezegd, dat Amerikaanse mariniers tijdens hun opleiding ruw waren behandeld en waarin wordt verzocht 0111 een onder zoek door het congres. Volgens het rapport hebben 124 oud-mariniers onder ede verklarin gen afgelegd, over ruwe behandeling tijdens hun opleidingstijd in het kamp op het eiland Parris. In het rapport wordt onder andere melding gemaakt van een instructeur, die het gezicht van een recruut heeft open gewreven met staalwol. De in het rapport ver melde feiten zijn gepleegd in de eer ste vier maanden van 1956. De voorzitter van de commissie voor de strijdkrachten van het Huis van Afgevaardigden, Vinson, zei, dat hij niets voelt voor een onderzoek. Hij verklaarde, dat het door de bond ver gaarde materiaal afkomstig schijnt te zijn uit de tijd vóórdat er verbe teringen werden ingevoerd. VERHUUR Een autoverhuurderij in New York is voornemens vliegtui gen zonder piloot te gaan verhuren. Dit najaar nog zul len gebrevetteerde vliegers in 50 grote Amerikaanse steden een vliegtuig kunnen huren. De huur zal omstreeks 21 dol lar per uur bedragen plus 15 cent voor elke gevlogen mijl. Vliegers In Diisseldorf zjjn twee mannen gearresteerd, die enkele maanden geleden de „Westduitse Luchtvaart maatschappij" hadden opgericht. Zij hadden op krediet twee oude vlieg machines in Engeland gekocht. Ook verwierven zij zich op die wijze een radiopeilinstallatie ter waarde van 140.000 mark. Zelf bezaten zij slechts 10.000 mark. De mannen hadden in Diisseldorf een weelderig ingericht kantoor gehuurd en al vliegers en stewardessen in dienst genomen. Een reisbureau hebben zij voor 4000 mark opgelicht. Echtpaar Het wereldjeugdfestival in Moskou zal ook worden bijgewoond door de 149-jarige Machmoed Eivazof en zijn 107-jarige echtgenote uit Azerbeid- sjan, meldt het Russische persbureau Tass. Telefoneren Dezer dagen is in New York een demonstratie gehouden met een braille-telefoon, die als volgt werkt: De tekst wordt in het telefoonkantoor door middel van een toetsenbord uitgeseind. Op het kantoor van ontvangst wor den overeenkomstig de ontvangen impulsen stiften in beweging ge steld die met een snelheid van 100 woorden per minuut braille- tekens op papier produceren. Het overgeseinde bericht kan met de vinger gelezen en mondeling be antwoord worden. Groot Een Amerikaanse deskundige op het gebied van lange-afstands-pro- jectielen is van mening, dat voor interplanetair verkeer ruimteschepen, nodig zijn die minstens de grootte hebben van een groot passagiers- Cf V- in. Ouder Op een medisch congres in Mera- no heeft een professor uit Boekarest verklaard, dat proeven met ongeveer vijfduizend bejaarden, die zijn inge spoten met novocain, hebben bewe zen, dat een dergelijke behandeling met het middel het leven kan ver lengen. Ook een Westduitse profes sor zei een soortgelijk resultaat ver kregen te hebben hjj proeven met zeshonderd bejaarden die waren be handeld met het „cytotoxische se rum" van de Russisehe geleerde wijlen dr. A. Bogomoietz. (Advertentie) bier omuvte bijten! WOENSDAG, 24 JULI 1957 HILVERSUM I. 402 m. VARA: 7,00 Nws. 7.10 Gym. 7,20 Gram. 8,00 Nws. 8,18 Gram. 8,50 V.d. vrouw 9,15 Gram. 9,35 Waterst. 9,40 Gram. VPRO: 10.00 Roekibespr. 10,05 Morgenw. VARA: 10,20 Gram. 10,45 Cabaret 11,30 V.d. kind. 11,45 V.d. jeugd 12,00 Gram. 12,30 Land en tuinb.meded. 12,33 V.h. platteland 12,38 Hawaiian muz. 13,00 Nws. 13,15 Orgel en zang 13,50 Med. kron. 14,00 Omr.ork. 14,45 V.d. jeugd 16,00 V.d. zieken 16,30 Ma drigalen 16,45 Gram. 17,15 VARA's ver sierde vakantietrips 17.50 Regeringsuitz.: Rijksdelen overzee: Jeugduitz. Merk waardige dieren in Surinames oerwoud, door C. Butner 18,00 Nws. en comm. 18,20 Gram. 18,40 Act, 18,50 Instr. kwart. 19,15 Parlementair overz. VPRO: 19,30 V.d. jeugd VARA: 20.00 Nws. 20,05 Comm. 20.15 Dansmuz. 20.55 De koffer van Sir Michael, blijspel 22,35 Gram. 22,45 Tus sen mens en nevelvlek, caus. 23,00 Nws. 23,15 Gram. 23,50-24,00 Soc. nws. in Es peranto. HIÏLVERSUM II, 298 m. NCRV: 7,00 Nws. 7,10 Gew. muz. 7,45 Een woord voor de dag 8,00 Nws. en weerber. 8,15 Gram. 9.00 V.d. zieken 9,30 Vernuft en techniek caus. 9,35 Salonork. 10,05 Gram. 10,30 Morgend. 11,00 Gram. 11.25 Te kust en te keur, klankb. 12,10 Pianorec. 12,30 Land- en tuinb.meded. 12,33 Zigeuner kwint. 12,53 Gram. en act. 13,00 Nws. 13,15 Met PIT op pad 13,20 Mil. kapel 13,50 Gram. 14,45 Omr.ork. 15,30 Alt en piano 16.00 V.d. jeugd 17,15 Meisjeskoor 17,35 Gram. 17,40 Beursber. 17,45 Piano duo 18,00 Meisjeskoor en orgel 18,20 Amus.muz. 18,45 Spectrum v.h. Chr. or ganisatie, en verenigingsleven 19,00 Nws. en weerber. 19,10 Orgelconc. 19,30 Bui- tenl.overz. 19,50 Gram. 20,00 Radiokrant 20,20 Prom.ork. en sol. 21,20 Muz. luis terwedstrijd 21,40 Geest, liederen 22,10 Het Midden-Oosten, speelbal in de we reldpolitiek, caus. 22,20 Gram. 22,45 Avondoverd. 23,00 Nws. en SOS-ber. 23,15- 24,00 Gram. BRUSSEL, 324 m. 12,00 Gram. 12,30 Weerber. 12,34 Gram. (om 12,55 Koersen) 13,00 Nws. 13,11, 14,00 en 15,00 Gram. 15,10 Ork.conc. 16,00 Koersen 16.02 Gram. 17,00 Nws. 17,10 Fluitkwart. 17,40 Gram. 17,50 Boekbespr. 18,00 Madrigalen 18,25 Gram. 18,30 V.d. sold. 19,00 Nws. 19,40 Gram. 20.00 Les Dragons de Villars, opera 20M Gram. 21,00 Les Dragons de Villam (verv.) 21,50 Gram. 22.00 Nws. 22,11 Zang en piano 22,55-23,00 Nws. BRUSSEL, 484 m. 12,00 Gram. 18.00 Nws. 13,10 Gram. 14.00 Verz.progr. 15.00 Koorzang 15,15 en 15,30 Gram. 16,05 Lieb» te muz. 17,00 Nws. 17,10 en 17,30 Gram- 18,30 Jazz-muz. 18,55 Gram. 19.00 Idem 19,30 Nws. 20.00 Gram. 20,45 Hoorsp. 23.20 Nieuwe gram. 22,00 Nws, 22,10 Licht# muz. 22,55 Nws. WOENSDAG, 24 JULI 1957 AVRO: 17,00-17.30 V.d. kind. VARA* 20.00 Europese honkbal kamp. 1957 NTS: 21,00 The restless sphere, inl. tot het intern, geofysische jaar. (Advertentie) SPA door H. J. Kaeser 6) Jane Parker kwam terug, en ijve- ig stalde zij al de kleine kinderspul- ?t]es op de tafel uit, maar Marian- le was zo geheel en al verzonken in ■aar bijna sacrale bezigheid, dat zij ■lanes aanwezigheid niet eens op merkte. J*1'6.1? za* gewassen moe- n worden sloeg het meisje voor zichtig voor. Toen pas keek Marianne op, en een moment staarde Jane Parker gefas cineerd naar dat mooie van geluk stralende gezichtje, dat zij nog nooit had gezien. „Ja, we moeten hem wassen, mis schien kunt u warm water klaarma- pnHe,iimeisie 8inS de kamer uit ulaav <J"vren nu weer alleen. Het éreen af ,elie beg°r- opnieuw, alleen teeen zifh ne' die Marianne dicht hield nu r,|ang,edrukt op haar sch°°t ^aa™b®jh^naiha"dYeskarawenglzicht; ehenri 'gei,ach0j!edtUrehorenetZelfde rii'nuo neJ!eVe,Hng"' mompelde Ma- eine lieveling". Nadat zij hem gewassen en in zijn bedje gelegd had, dat in een was mand was geïmproviseerd, gaf zij hem de fles om te drinken en pas toen de leuke, bruine oogjes zich langzaam begonnen te sluiten, ter wijl de kleine vuist haar linkerduim weer vast omklemd hield, eerst toen vroeg Marianne heel terloops: „Hoe heet hij eigenlijk?" „John, John Trevor". John Het bleef lang stil in de half duis tere kamer, waarin men niets an ders hoorde dan het gedempte snik- geluid van het kind. Toen ging het meisje op gedempte toon verder: „Hij is de twintigste december een jaar geworden, hij is groot voor zijn leef tijd, vindt u niet?" Er kwam geen antwoord. Na een lange pauze vroeg Marian ne: „En waar is zijn vader?" „Zijn vader? Heb ik u dat niet ver teld? Zijn vader is in de zomer van 1917 gesneuveld, hij heeft de kleine helemaal niet gezien. Ik geloof, dat Mary daardoor zo futloos en zo zwak was. zij zal wel geen levensmoed meer gehad hebben na de dood van Jimmy".... „Hoe oud was uw zuster?" „Zes en twintig jaar, zij was pas twee jaar getrouwd. Wacht ik zal u een portret van haar laten zien." Een aardig, open gezicht, het haar eenvoudig in het midden gescheiden, een zwakke, kinderlijke mond. Armé kleine zuster, dacht Marianne met een diep gevoel van medelijden, de zeis heeft ook jouw leven geraakt... „De kleine lijkt sprekend op zijn vader", zo onderbrak Jane Parker haar stille alleenspraak, „van hem heb ik ook een foto. als het u niet vermoeit, mevrouw Sheridan." Marianne nam het portret in de hand. Ook dit was een nog jong gezicht, de mond verschuilend onder een kleine snor. De ogen geleken op die van het kind, dat nu de ka mer vulde met zijn rustige adem haling. Voorzichtig maakte Marianne haar vinger uit de hand van het slapende kind los. „Wel te rusten", zei ze zachtjes, „u moet gaan slapen juffrouw Par ker. Roept u mij maar gerust, tel kens als u me nodig hebt; u kunt altijd op mij rekenen." „O, dank u, dank u vriendelijk! Maar morgen komt mijn moeder im mers terug, dan hoef ik geen be roep meer op u te doen." Neen, dat stille, onverwachte ge luk van het ogenblik, 'waarop zij het lachende kind in haar armen had gehouden, deed zich niet meer voor. Alleen, nu en dan, meestal 's zon dags, ontmoette Marianne op straat nog wel eens Jane Parker, de kin derwagen voor zich uitduwend. Maar zodra Marianne het kind naderde, straalden de grote ogen haar tegen en de kleine mond lachte haar toe. „Ik geloof, dat hij u kent, mevrouw Sheridan", zei Jane Parker eens, „met anderen is hij niet zo eigen." Als om die woorden te bevestigen greep de kleine naar Mariannes dui men en hield ze vast omklemd. Toen zii tenslotte afscheid nam, betrok het smoeltje van het kind, het leek wel, alsof het wou gaan huilen, maar een meisje dat met een hoepel voorbij kwam, leidde zijn aandacht af. Maar op zekere morgen kwam Ja ne moeder, mevrouw Parker met het kind op haar arm aan de deur. De kleine strekte terstond beide arm pjes uit naar Marianne, die hem on- v.illekeung tegen zich aandrukte. „Neemt u niet kwalijk, dat ik u stoor, beste mevrouw Sheridan" zo begon mevrouw Parker op de min of meer zalvende, langgerekte toon, die Mariannes geduld altijd op een harde proef had gesteld, telkens als zij deze dame ontmoette. „Mijn dochter dacht, dat u mis schien zo buitengewoon vriendelijk zou willen zijn, u gedurende een paar uurtjes over de kleine te ontfermen. Ik moet naar de dokter, ziet u; ik heb helaas weer heel wat met mijn hart te stellen sinds ik zo weinig rust heb." Alles wat van de wijdlopende toe spraak tot Marianne doordrong was de verheugende mededeling, dat men haar voor een paar uren het kind wilde toevertrouwen. Zij knikte automatisch in antwoord op de klach ten van de oude vrouw, laste af en toe ook een woord van deelneming er tussen en herademde toen de deur zich achter de bezoekster sloot. Alleen - zij was alleen met dit kind. dat van het eerste ogenblik af haar hart zo zalig verwarmd had. Zij droeg haar schat het hele huis door en toonde hem ieder voorwerp: „Kijk, zie je lieveling... dit hier, en dat en dat Boven in haar slaapkamer geko men, legde zij hem voorzichtig op het brede lits-jumeaux, en hier pas, ter wijl zij, naast het portret van haar man, op de vloer hurkte, zei ze zacht jes, aarzelend, alsof ze het even wil de proberen: „John. kleine John!" De grote, verbaasde ogen van het kind keken haar onderzoekend aan, het was, alsof de kleine begrip had voor de tranen, die haar blik ver duisterden; zijn hand greep als altijd naar haar duim. terwijl hij stame lend met haar scheen te willen pra ten. Marianne ging naar de lakast, waar in zij die kleine, tere babykleertjes bewaarde, die zij sedert de dag van haar thuiskomst niet meer in han den had genomen. Maar hoe onbe duidend kwamen die haar nu voor, in vergelijking met dit levende kind. „Kleine John, je bent waarachtig al een echt mensje", fluisterde zij teder, „het zal niet eens meer zo lang duren of je zult op je kleine stevige beentjes rondspringen," Zij zette hëm op het vloerkleed en schoof een zacht wollen schaapje in zijn richting, het enige stukje speel goed, dat ze bezat. Dat was zowaar als een verrukke lijk, heel teer liefdesspel. De een lachte tegen de ander, zij knikten el kaar toe, en het gekraai van het kind werd onderbroken door Marian nes teer gefluister, waar hij met schalkse ogen naar luisterde. Maar dit alles drong niet tot het bewust zijn door, want telkens, als een hel dere, bewuste gedachte zich wilde opdringen, verzette Marianne er zich tegen. Een uur leven, zonder naden ken, zonder spanning en verlangens, dat was het, wat zij uit de zalige na bijheid van het kind wilde putten. En het lukte! Johnny", zei Marianne levendig, zelf weer een spelend kind geworden, „niet mijn schaapje opeten hoor!" Johnny - 't woord was haar onver hoeds ontvallen - Johnny, niet John! Er was maar een John voor haar - er zou ook nooit een andere bestaan. De weinige uren gingen maar al te gauw voorbij en toen er weer aan de deur geklopt werd, hield Marian ne de slapende kleine in haar ar men; hij rustte tegen haar borst, en de warmte van zijn kleine lijf drong zacht stromend tot haar door. Een paar minuten lang bleef zij in die houding staan, in de kinderlijke hoop dat het kloppen zou ophouden en dat men haar verder met het kind al leen zou laten. Maar daar schalde de bel door het huis, ongeduldig als mevrouw Parker zelf, die voor de deur stond te wachten. En hoewel zij de slapende kleine zo voorzichtig mogelijk in de armen van zijn grootmoeder legde, werd hij toch wakker en begon te huilen. Vier weken gingen voorbij, zonder dat Marianne het kind te zien kreeg, alhoewel zij iedere dag opnieuw te gen het zoete verlangen moest vech ten, om regelrecht het huis van de buren binnen te gaan en Johnny op te zoeken. Maar zoiets doet men niet! De deuren tussen de beide hui zen waren dicht. Het paste haar niet ze te openen. Misschien was het dit heimelijk wachten, dat haar eigen onrust en besluiteloosheid deed groeien. Naar welke richting zij haar aandacht ook wendde, zij zag nergens een taak, nergens een zin voor haar leven. Haar oude vrienden ging zij nog al tijd het liefst uit de weg, haar eigen praktijk trok haar niet meer aan, want het leek haar dwaas aan een levensstaat te denken, nu heel het leven haar als een eindeloze leegte, als een afgrond tegengaapte. In een aanval van stille vertwijfeling blikte zij weer eens in zichzelf, als ver wachtte zij uit de diepte van haar ziel, uit die hechte verbondenheid met John Sheridan, een teken, een roep. (Wordt vervolgd)

de Stem | 1957 | | pagina 5