Brabant deel en Zeeland een van het Westen Zeeuwsch-Vlamingen smeken om een vaste oeververbinding Belgische parachutist landde op van angstige koe.... de rug Competitie-indeling voetbal van spannend betaald allure STROMINGEN IN HET DELTAGEBIED De eerste der vier Vierdaagse te Apeldoorn eveneens begonnen tijdelijk van voor slechts ot Genoegen van het bezoek was wederzijds De 41e Vierdaagse vandaag begonnen 5 DAGBLAD DE STEM VAN DINSDAG 23 JULI 1957 tster Voldoening wemmen Niet z\ in kanaal te N en St.-Joosland Commando-beker te Vlissingen „Zeeland presenteert" op 5 sept. te Yerseke Yerseke doet gooi naar mr. dr. Mesbeker Ook A'dam huldigde zes Tourrenners LAATSTE NIEUWS Dulles wanhoopt niet (Advertentie) luterpe Dere klank- I, heeft iet be de ln- emees- hans is a.s. in door plaat® strij- e zien voor s van an de iren A. ontvin- 10-ja- maggi' 0uwe kippenbouillonsoep is 13 De kamerleden zagen Saeftinge en werden er door getroffen. Men ziet op deze foto deken H. Koopmans van Hulst in gesprek met o.a. mr. dr. Lucas en dr. Albering, beiden rechts op de prent. De kamerleden klommen de trappen op van het Hulster stad huis. Zij wierpen een blik op het kleine bord. dat de naam weer geeft van de bouwer van deze bestuurstempel, de Antwerpe naar Keldermans. Het was het eerste Vlaamse element, dat zij op hun tocht door het fraaie Zeeuwsch-Vlaanderen ontmoet ten. Er volgden er meer. In de eerste plaats in de rede van bur gemeester A. Lockefeer, die het heel, heel erg betreurde, dat een Nederlands minister de Zeeuwsch-Vlamingen de weg wijst naar Nederland over Bel- gisch-Vlaanderen. Enkele uren later stond het grote gezelschap in het verdronken land van Saef tinge. Het boerenhart van een kamerlid als ir. C. J. van Meel welde open. Zijn commentaar? ..Het is toch doodjammer, dat 'n dergelijk gebied niet ingepolderd zou kunnen worden. Het zou een vijfde minder kosten dan de in poldering van eenzelfde gebied in het IJsselmeer. Neen. Saef tinge moet op het tapijt worden gebracht. Waarom niet?" Veel, heel veel commentaar hadden de KVP-kamerleden, toen zij bij het „Schorrenhuis" stonden. De argumenten gingen over en weer. Dat het onmoge lijk was Saeftinge in te polderen, want dan zou de kans bestaan, dat Antwerpen bij hoge vloed standen onder water zou lopen, (Van onze redacteur) De grote, deftige Markiezenzaal van Bergen op Zoom is een juweeltje van oude architectuur. De kamerleden moeten onwillekeurig deze zaal hebben bewonderd, maar hun aandacht werd spoedig getrokken door ir. J. Margry van de provinciale planologische dienst, die weliswaar geen nieuws vertelde, maar die toch duidelijk de West-Brabantse belangen op de voorgrond bracht bij uitvoering van dé deltawerken. Dat hij zeer in het bijzonder Brabant projecteerde met op de achtergrond de Randstad Holland was begrijpelijk. Het was zeer goed, dat de kamer leden nauw kennis maakten met de Brabantse standpunten en dat zij hoorden hoeveel er in Brabant nog gedaan moet worden om de achter stand weg te werken. Toen ir. Margry aan het einde van zijn rede was gekomen en het gezelschap in genoeglijke kout bijeen was kon mr. dr. Lu cas zo eens overdenkende wat hij deze dagen allemaal te horen had gekregen, de opmerking niet on derdrukken, dat overal, in Oolt- gensplaat en Yerseke, in Hulst en Terneuzen en in Bergen op Zoom over miljoenen en nog eens mil. joenen guldens was gesproken en een ander geluid, dat hij even eens overal had vernomen betrof de wens ontwikkelingsgebied te worden. Maar de katholieke af gevaardigde voegde er onmiddel lijk aan toe te begrijpen waarom er zoveel activiteit heerst, waar om er om zoveel miljoenen gul dens wordt gevraagd. Hij had dat in de rede van ir. Margry be luisterd. Deze had immers gezegd dat de gehele ontwikkeling van west-Brabant was opgehangen aan het Moerdijkkanaal. Van wa. terweg tot landweggetje, niets kon in west-Brabant worden ge realiseerd. „Het is niet de eerste keer. dat ik dit verhaal heb gehoord. Uiter_ aard niet. Maar ik heb het zel den zo volledig gehoord". „Het zou een ramp zijn", zo stelde ir. Margry: „dat de toe komst voor Brabant zou uitval len^ zoals mr. J. Vink, directeur nationaal planbureau onlangs in een rede uiteenzette: een ramp voor geheel Brabant. West-Bra bant zou worden gedegradeerd tot een arbeidsreservoir waaruit de randstad in tijden van voor spoed zou kunnen putten en waardoor in tijden van depressie werkloosheid zou ontstaan. Ik ge loof, dat west-Brabant tot het westen behoort. Is het niet zo, dat Brabant en wellicht ook Zee^ land behoren tot de onontwik kelde delen van wat wij zijn gaan noemen „Het Westen". Is het niet van belang dat deel van Noord-Brabant juist nu volledig 'e equiperen om het gelijkwaar dig met de randstad te doen zijn? Het Deltaplan biedt juist in dit kader onverwachte mogelijkhe den. Een stad aan het Haring vliet zou voor west-Brabant zeer nadelige gevolgen hebben. Wan neer deze kunstmatige stad aan net Haringvliet gebouwd zou worden met de bedoeling daar de Brabantse mensen te werk te stellen, dan vragen wij ons af of net dan sociaal niet beter is en zeer zeker economisch meer ver antwoord, deze mensen op de Brabantse zandgronden in de aanwezige stedentrits werk- en woongelegenheid te geven". En ir Margry benadrukte, dat in het kader van de Deltawerken onder ogen gezien dient te wor den De Eendracht tot een be hoorlijk vaarwater te maken, de hals van Sint Philipsland te door snijden en Bergen op Zoom een uitweg naar de Westerschelde te geven, want dan wordt in het kader van de deltawerken mede een oplossing gebracht voor de randstadproblemen. Veel, zeer veel zelfs zou nog te schrijven zijn over 't bezoek van de KVP-kamerleden. Slechts in grote lijnen kon hier nog iets ge zegd worden waarover gedurende twee dagen werd gesproken. Het is goed, dat de bevolking weet welke problemen werden aange sneden. Men kan er gerust over zijin, geen probleem werd verge ten. Ir C. van Meel vertelde, voor dat hy met zijn collega's uitwaai de naar de delen van het land, zelden een nuttiger bezoek te hebben gebracht. Zijn woorden hielden een compliment in aan de KVP-afdelingen, die voor een perfecte organisatie van dit werkbezoek hadden gezorgd. De voorzitter van de KVP, mr. W. van Doorn liet zich in de zelfde geest uit. Het genoegen was stellig we derzijds. Zeeland en Brabant mo gen zonder enige twijfel de ka merleden oprecht danken voor de moeite, die zij zich getroosten om de problemen te leren ken- Geen gelegenheid lieten de kamerleden voorbijgaan om met personen uit het deltagebied te spreken. Deze foto vertelt iets over het geani meerde gesprek tussen v.l.n.rmr. W. van Doornvoorzitter der KVP pastoor van Campen van Terneuzen en drs. M. Verburg, directeur van het Zeeuwse ETI De jeugd van Nieuwland cn ook volwassenen hadden een ideale zwem. Wleoenheid gevonden in de eindmon- van het kanaal aan de Kanaal- te Nieuw- en Sint Joosland, waar Jjheniang tijdens de zomermaanden se»nuk van is gemaakt. h?f,.g^eente-arts dokter P.J. Brons eett bij tal van kinderen, die regel- ip i .'n het kanaal zwemmen, al- eriei ziekte-verschijnselen waargeno men en op zijn verzoek is het ka- «ni? op bacteriën en organi sche verontreiniging onderzocht. ue uitslag van dit onderzoek luidt: c-en organisch bacterieel sterk ver ontreinigd water, waarvan het ge bruik als zwemwater sterk ontraden dient te worden. In overeenstemming met de opvat ting van de gemeente-arts heeft de burgemeester van Nieuw- en Sint Joosland mr. F.S.K. Graaf van Rand- wijck medegedeeld, dat het zwemmen in het kanaal in deze gemeente zo wel voor kinderen als volwassenen sterk ontraden moet worden. De strijd van de Vlissingse school jeugd om de grote zilveren Comman dobeker is weer begonnen. Meer dan 1000 jongens en meisjes van alle 5de en 6de klassen van alle lagere scholen vertoeven twee dagen lang op het sportveld, om zich te meten in at letiek en slagbal met als inzet de uiterst waardevolle trofee. Het comité „Zeeland Presenteert" zal, evenals vorig jaar de feestelijk heden ter gelegenheid van de opening van het oester- en mosselseizoen or- ganisren. Deze feestelijke opening, die het vorige jaar zo grote belang stelling, in het bijzonder ook in Bel gië, mocht ondervinden, zal dit jaar te Yerseke plaats hebben op donder dag 5 september a.s. Het stemt het comité tot grote vol doening, dat dr. Mansholt, minister van Landbouw, visserij en voedsel voorziening, de uitnodiging tot het bijwonen van de feestelijke opening heeft willen aanvaarden en dat ver wacht mag worden, dat ook zijn Bel gische ambtgenoot op die dag aan wezig zal zijn. omdat dan niet langer een berg- boezem (lees Saeftinge) aanwe zig zou zijn. De heer P. Vercau- teren( die een van zijn beste da gen had, want hij zag kans de kamerleden buiten hun werk schema om naar dit gebied te krijgen) had andere argumenten. „Het is erg, heel erg dit gebied te zien liggen, te weten, dat er relatief zo weinig nodig is om het in vruchtbaar akkerland om te toveren en te beseffen, dat het niet gebeurt, terwijl er hon derden en nog eens honderden jongens en meisjes zitten te snakken naar een stuk grond." De kamerleden toonden een warm begrip voor de argumen ten, die de inpoldering van dit gebied zo wenselijk maken. Maar Saeftinge was niet het enige probleem. Een oeververbinding alsjeblief Gezeten onder de vergulde kroonluchters van de Hulsterse raadszaal hoorden de kamerle den de rede aan van burgemees ter A. Lockefeer, zijn smeken om een oeververbinding, meer nog zijn smeken om de daadwerkelijk erkenning dat het toch heus niet zo kleine Zeeuwsch-Vlaanderen een deel is van Nederland: een feit. dat wel eens vergeten dreigt te worden. De landstreek werd (tot nu toe) ook praktisch verge ten bij de opstelling van de deltaplannen, die niet alleen be ogen veiligheid te scheppen, maar die vooral dienen om ge bieden uit hun isolement te ver lossen. Was het dan niet moge lijk in het kader van het delta plan een plan op te nemen voor Zeeuwsch-Vlaanderen, voor het maken van een tunnel, de bouw van een brug of hangbrug? En indien dit niet in het kader van het deltaplan zou passen, paste de oeververbinding dan niet in een ander plan, in het plan van de nationale bedeling? De kamerleden, zich oriënte rend. deden uiteraard geen uit spraken, maar zij waren het al len volkomen eens over het nut van deze oriëntering, die moge lijk gevolgen kan hebben, want, zo merkte de heer van der Ploeg op (terzijde): „Het is toch feite lijk te gek, dat door de uitvoe ring van de deltawerken Neder land één geheel wordt met uit zondering van Zeeuwsch-Vlaan deren. dat in een volmaakt af gesloten hoek zou komen te lig gen." En de heer Albering, die naast hem liep ging verder in op deze gedachtengang en concludeerde, dat indien er geen vaste oever verbinding zou komen en indien het deltaplan wel volledig zou worden uitgevoerd dit op een af schrijven van Zeeuwsch-Vlaande ren zou gaan lijken, dat zich lo gisch nog veel meer op België zou oriënteren." (Van onze Vierdaagse-verslaggever) NIJMEGEN, maandagavond. De dag vóór het begin van de 41ste vierdaagse van de N.B.V. L.O. is er reeds een uitvaller genoteerd. De Belgische parachutist Constant Balthasar, die kort voor drie uur uit de Flying Boxcar omlaag naar moeder aarde vloog, belandde op de rug van een angstig koebeest en brak zijn rechterbeen. Zijn 36 kameraden, die in drie Sticks afsprongen waren gelukkiger dan hij, hoewel ook zij te kampen hadden met de straffe wind, die dwars op de oostelijk van Nijmegen gelegen polder stond. De naar schatting honderdduizend toeschouwers, die op veilige af stand van het landingsterrein waren moeten blijven, bemerkten niets van het incident, dat de jonge Belg zijn gouden vierdaagse plak en zes weken liggen kost. Maar de militaire politie was dermate van de kook geraakt, dat zij bijna slaande ruzie kreeg met een cameraman van de N.T.S., die het gebeuren uiteraard op de gevoelige strook wilde vastleggen, maar daartoe doodeenvoudig de kans niet kreeg. Totale ontsluiting Zeer knap was het betoog van drs. M. C. Verburg (een man, zo zei ir. C. van Meel, toen Ter neuzen al achter hem lag. die met het deltaplan opstaat en er mee naar bed gaat), die de gehele Zeeuwse problematiek schilderde. Hij wees er op hoe Zeeland na de delta-uitvoering ligt tussen Rotterdam-Gent-Ant- werpen. Is het dan niet juist, dat langs het Sloe een nieuw indus triegebied wordt gebouwd, dat de zóne langs het kanaal van Gent naar Terneuzen een nieuwe kans krijgt, nadat het de eerste kansen heeft aangegrepen. Natuurlijk, ook deze spreker stond langdurig stil bij de oever verbinding met Zeeuwsch-Vlaan deren, Hij had de verbinding ge tekend van Terneuzen naar Goes, maar hij bekende, dat zijn lijn slechts op papier stond, want het is nog lang geen uitgemaakte zaak, waar de verbinding het beste gerealiseerd kan worden, in het westen, het centrum of het oosten. „Het aantal vraagstukken is grenzeloos", meende kamerlid van Dongen, die het voor zijn collega's kamerleden „betreur de", dat zij eens geen kennis maakten met de mist. die de bo ten op de Westerschelde uit de vaart kan houden." Betere kansen om opnamen te ma ken, waren er later op de dag in het Goffertstadion met de traditionele vlaggenparade en het vlaggenspel, die het officiële begin van de Vier daagse inluidden. Daar kwam óók het publiek dubbel en dwars aan zijn trekken, want het kleurige en fleu rige schouwspel, opgeluisterd door de welluidende klanken van de koninklij ke marinierskapel, de kapel van de koninklijke luchtmacht, het corps of drums van de Gold Stream Guards en de band van het Essex-regiment alle in gala-uniform verwarmden de harten van de 35.000 toeschouwers die de koele avondwind hadden ge trotseerd, om getuige te zijn van dit spectaculair en grotendeels militaire beweeg. Het vlaggenspel werd uitge voerd door leden van de Nijmeegse wandelverenigingen en enige honder den vlaggen van naties, provincies en steden werden het stadion binnenge dragen en in een bonte wirwar door- eengevoerd. aldus de verbondenheid der volkeren verzinnebeeldend. Enorme bijval l De marinierskapel van de konink lijke marine met tamboers en pij pers, alsmede een erecompagnie van de koninklijke marine luisterden de vlaggenparade op. Terwijl adelborsten mariniers en matrozen 12 maal onbe rispelijk het geweer presenteerden, hetgeen telkenmale luide bijval ver-- wierf, speelde de marinierskapel ach tereenvolgens de volksliederen van België, Canada, Duitsland, Frankrijk, Groot-Brittannië, Israël, Italië, Lu xemburg, Noorwegen, de Verenigde Staten. Zwitserland en Nederland, welke landen afvaardigingen naar de vierdaagse hebben gezonden. Onder het spelen van de volksliederen werd telkens de vlag van de betrokken natie in top gehesen. Contra-mars De band van het Essex-regiment en de kapel van de koninklijke lucht macht voerden daarna, een warm applaus ontlokkend, een contramars uit en speelden tezamen met de ma rinierskapel, het geheel o.l.v. band master Brown van de Essex, het Vierdaagse-lied. Het geheel werd be sloten met een défilé van afvaardi gingen van de deelnemende landen. De favorieten van vorig jaar, de Israëlische vrouwelijke militairen oogstten het leeuwendeel van het ap plaus, waarbij de wetenschap, dat de ze martiale jonge dames in novem ber jl. haar aandeel in de strijd in de Sinai-woestijn hebben geleverd, stellig gewicht in de schaal heeft ge legd. ..Topscorers" waren ook de Belgi sche parachutisten, de Londense bob by's en het detachement van het Amerikaanse leger uit Duitsland, ter wijl de vreemde verschijning van de Deutsche Bundeswehr het publiek er niet van weerhield, de oosterburen aanmoedigend toe te juichen. Dinsdag voert de eerste marsdag door het Betuwse land en de wande laars die maandagavond laat nog naar de taptoe in het hart van Nij megen luisterden en derhalve slechts van een korte slaap kunnen genieten waren van mening, dat het koele weer zich perfect leent voor de wandel sport. Als het maar droog blijft von den ze, dan rooien we het wel en daarop willen wij het met hen hou den. Bekerhoudster V.V. Yerseke liet er in de wedstrijd tegen de organiseren de vereniging Luctor weinig twijfel over bestaan dat zij een ernstige gooi wenst te gaan doen naar het defi nitieve bezit van 't kostbare kleinood. Met 4-1 werd Luctor verslagen In een vooral aan Luctor-zijde mat gespeelde wedstrijd. Eveneens in de voorronde speelde V..V A. 's Heer Arendskerke tegen LEBO Lewedorp. Met een 5-3 nederlaag werd WA naar de verlie zersronde teruggewezen. In de finale ontmoet Yerseke a.s. zondag LEBO en in de verliezersronde speelt WA tegen Luctor. De vierdaagse van de N.W.B., waar aan 900 wandelaars deelnemen, ver deeld over 17 groepen, ls maandag avond geopend met het hijsen van de vlaggen en het défilé van de deel nemers en deelneemsters langs het ge meentebestuur van Apeldoorn. De plechtigheid had op de markt plaats onder bijzonder grote belangstelling van de Apeldoornse bevolking. Na de opmars van de wandelaars heeft de secretaris van de N.W.B., we gens verhindering van de voorzitter, een kort begroetingswoord uitgespro ken, waarin hij een extra welkomst woord richtte tot de groep van negen Hongaren. Mevr. K. I. Stiefelhagen, presidente van de Hongaarse vrou wenclub in Nederland, heeft vervol gens haar blijdschap uitgesproken over het feit, dat door de uitnodiging van de Hongaarse deelnemers, wederom duidelijk was getoond, dat zij volko men in de Nederlandse gemeenschap zijn opgenomen. Blijvend Ten gemeentehuize heeft na de of ficiële opening een ontvangst voor de afgevaardigden van de N.W.B. door het gemeentebestuur plaats gehad. Tijdens deze ontvangst merkte burge meester Des Tombs o.a. op, dat hij ervan overtuigd is, dat de Apeldoornse Vierdaagse blijvend zal zijn. Omdat er altijd mensen zijn, die in een rus tige omgeving willen wandelen enkel en alleen om het natuurschoon te kunnen geniéten. Fr. Pleunis weer in Steen-bestuur In een gehouden ledenvergadering van de Voetbalvereniging STEEN te St.-Jansteen werd als secretaris geko zen de heer G. v.d. LavOir terwijl als penningmeester wérd aangesteld de heer Fr. Pleunis. De heer Pleunis die vroeger reeds dezelfde functie vervulde maar wegens onenigheid be dankte, werd nu mét grote meerder heid van stemmen in zijn functie hersteld. Raas won in Hoofdplaat Zoals men uit de tekst van ons ver slag van de koers te Hoofdplaat heeft kunnen zien, was de kop boven dit verslag onjuist. Daarin werd abusie velijk de naam van Raas' woonplaats genoemd. Het ging uiteraard om de kermiswielerwedstrijd in Hoofdplaat. DE KON. NED. bond tot het redden van Drenkelingen houdt op zater dag 17 augustus te Middelburg in het kanaal nabij de oude zwem school interessante demonstraties. DE UITSLAGEN van de maandag avond gespeelde waterpolowedstrij- den zomercomptitie K.N.Z.B. luiden dames le klasse: Neptunus (A'foort) -RDZ 1-7; HZC-DWT 5-0. Heren le klasse B: AZ '70—PSV 2-0. In de loop van maandag is door de KNVB de competitie-in deling 19571958 voor de sectie betaald voetbal, waarmede naar bekend op zondag 25 augustus een begin wordt gemaakt, althans wat de ere-divisie betreft vrij gegeven voor de dag bladpers. Deze kwam daardoor eon dap achter „De Sportkroniek" aan, althans de couranten met een ochtend-editie zoals „Dagblad De Stem". Een methode, welke wij nog steeds niet kunnen waa rderen. Het lijkt net, of de KNVB het wel zónder de vaderlandse sportpers kan Om tot de nieuwe competitie-in deling terug te keren: wat de ere divisie betreft, is er geen nieuws te vertellen, die stond tevoren reeds vast. Anders staat dit met de twee eerste divisies. RBC bijvoorbeeld heeft een wel zéér interessant programma voor de boeg en met minder verre reizen dan vorig seizoen. Zeer aantrekkelijk is, dat bijvoorbeeld Willem II in haar divisie werd ingedeeld, èn Volendam en HVC, om er maar enkele te noe men. Ook de 2e divisie A - competitie wordt in hoge mate belangwekkend. Met Baronie en DOSKO, Longa, Wil- helmina en de Valk is Brabant er in vertegenwoordigd. Dordrecht levert met twee clubs: Emma en EBOH een behoorlijk aandeel van vrij dichtbij. Voorts is Hilversum met de club van deze naam en 't Gooi er bij, ter wijl ZFC, Zeist, UVS, ONA en DHC de overige tegenstanders vormen. Reeds nu is te voorspellen, dat de punten duur zullen *ijn. Maar daar naast staat bij voorbaat vast, dat het een competitie van allure gaat wor den. Van begin af spannend tot en met. Nog een goede maand dus en de voetbal gaat weer officieel rollen! De indeling Ziehier de indeling: ADO, ERE-DIVISIE AJAX, Amsterdam, Blauw Wit, BW. DOS. Elinkwijk, Feyen- oord, Fortuna '54 GVAV. MW NAC, Noad, PSV, Rapid JC. Spar ta, Sportclub Enschede en VW. le DIVISIE A AGOVV, Alkmaar, DFC, DWS, EDO. Excelsior, de Graafschap, Hel mond. HVC. RBC, Roda Sport, SVV, Vitesse, Volendam, VSV, Willem II. le DIVISIE B Eindhoven. Fortuna VI., Haarlem, Helmondia '55, Hermes-DVS, KFC, Leeuwarden, Limburgia, RCH, Rig- tersbleek, Schev. Holland Sport. Sit- tardia, Stormvogels, De Volewijc- kers, Wageningen en Xerves. 2e DIVISIE A Baronie, DHC, DOSKO, EBOH, Emma, 't Gooi, Hilversum, Longa, ONA, UVS, de Valk, Wilhelmina, Zeist en ZFC. 2e DIVISIE B Be Quick, Enschedese Boys, Go Ahead, Heererween, Heracles. NEC, Oldenzaal, Oosterparkers, PEC, Rhe- den, Tubantia, Veendam, Velocitas en Zwartemeer. Dc heer H. C. Runde, secretaris van de N.W.B., was eveneens van mening dat de N.W.B.-vierdaagse niet meer zal verdwijnen, maar hij merkt* daarbij op, dat er momenteel op hoog niveau besprekingen gaande z()n om met de organisatoren van de Nijmeeg se Vierdaagse tot overeenstemming te komen. Besprekingen, die mogelijk tot gevolg kunnen hebben dat de vier daagse te Apeldoorn en te Nijmegen op verschillende data worden gehou den. Ondanks het gure weer waren maandagavond toch nog vierduizend verstokte wielerliefhebbers naar het Olympisch Stadion in Amsterdamge komen om de zes Nederlandse ren ners, die de Ronde van Frankrijk uit gereden hebben, te huldigen. Gezeten in twee open auto's en voorafgegaan door het muziekkorps „Juliana" uit Den Haag. maakten Wim van Est, zijn broer Piet, Gerrit Voor- ting. Jaap Kersten, Pieter de Jongh, Michel Stolker en ploegleider Kees Pellenaars, hun intocht in het sta dion, waar zij werden toegesproken door de directeur van het stadion, de heer D. Bessem en de voorzitter van de KNWU, dr. P. van Dijk. Beladen met boeketten bloemen van het stadion en de KNWU reden de renners hierna een ereronde, waarbij de jeugd zich. zoals gewoonlijk van de tribunes liet afzakken om de favo rieten van dichtbij te bekijken. Dit draaide op een vechtpartij uit tussen een der suppoosten en een paar ben gels. waaraan de politie een eind* moest maken. De val, die Wagtmans maakte ia, na achteraf is gebleken, toch niet zo goed afgelopen. Bij een onderzoek bleek nl. dat hij een middenhands- beentje heeft gebroken; op advies van de dokter is Wouter naar een zieken huis gegaan. De Bredanaar heeft, na dat hij de wedstrijd Rome-Napels-Ro me had gewonnen, wel een bijzonder ongelukkig seizoen. De wedstrijd om de grote Tour de Franceprijs over 25 km met 22 klas sementen werd gewonnen door Vrees wijk, die in de tiende ronde samen met Piet van Est een kleine voor sprong op de grote groep nam en zeven maal achtereen een klassement won, hetgeen hem voldoende punten opleverde om in de eindstand de eer ste plaats te bezetten. Arie van Vliet spurtte vooral in de laatste zes ronden zoveel punten bij elkaar, dat hij op de tweede plaats eindigde vóór Piet van Est. Na enkele ronden ging een schok door het publiek, toen Wout Wagt mans, die midden in de groep reed, in de bocht voor de zuidelijke tribune ten val kwam. Wagtmans bleef roer loos liggen, maar het liep nog goed af, want enkele ronden later kon hij weer op de fiets stappen. De Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken, Dulles, heeft in een door radio en televisie uitgezonden toespraak gezegd, dat er geen enkele reden bestaat om te wanhopen aan het welslagen van de Londense ont- wapeningsconferentie. Dulles zei dat Amerika bereid is inspectie van zijn gehele gebied toe te laten als de Amerikanen het Rus sische gebied mogen inspecteren. Met Canada was overleg gaande om ook dit land by de Noordamerikaanse In spectiezone te betrekken. Amerika is ook bereid te.beginnen met kleinere zones, die later kunnen worden uitgebreid. Ook aan een zone in Europa wordt gedacht. Hier is de zaak echter veel ingewikkelder. Wat Amerika wil, is dat a) Na een bepaalde datum geen splijtbaar materiaal voor kernwapens meer wordt geproduceerd. b) Een systeem wordt ontworpen om de bestaande voorraden kernwa pens geleidelijk te verminderen door overgang op vredesdoeleinden, moge lijk onder auspiciën van het interna tionaal atoombureau. c) Bij wijze van proef de proefne mingen met kernwapens voor tien maanden worden gestaakt samen met de maatregelen onder a en b. In deze proefperiode zou een inspectiesysteem moeten worden ingevoerd.

de Stem | 1957 | | pagina 3