Industriële ontwikkeling van Z.-Vlaanderen met Hokusai-expositie bij v. Benthem en Juting Dr. Camps: Scheldemond wordt grote vestigingsgebied Begroting Baarland sluit ZUID-BEVELAND Automobilist wond zich teveel op Goese jongelui met auto tegen boom gereden Nieuw raadslid Naar prot. chr. technische school te Middelburg Walcheren ZEEUWSCH- VLAANDEREN DAGBLAD DE STEM VAN DINSDAG 23 JULI 1957 Motorrijder door auto overreden Archeologen bijeen te Aardenburg Buitenlands bezoek aan Z.-Vlaanderen VIJFDUIZENDSTE BEZOEKER Bestuurslid W.K.A. Fotografeer eens jn kleuren maar dan met Technische school te Oostburg wordt uitgebreid De visserij op de Zeeuwse stromen MIDDELBURG VLISSINGEN Opleiding leerling- verkoopster Seizoen-Opruiming 1 flati* Hoogwaterstanden GOES Bouwplannen bij het R.K. Schoolbestuur TERNEUZEN Burgerlijke stand HULST Ontslag cultuurraad Zeeuwsch-V laamse jeugd ploegt om beste plaats AGENDA Vandaag Morgen (Van onze redacteur) „Voor de verdere industriali satie van Zeeuwsch-Vlaanderen zijn vele factoren van belang. Ik noem de regionale zaken. De vergroting van de zeesluis te Terneuzen. De verbreding van het kanaal Gent-Terneuzen. De bestaande spoorwegen. De ver wezenlijking van het deltaplan. Er zijn echter ook nationale fac toren. Zeeüwsch-Vlaanderen is nationaal gezien steeds van een zeer geringe betekenis geweest. En tenslotte zijn er de interna tionale factoren. De gemeen schappelijke markt. De Europese spoorweggemeenschap", aldus (Advertentie) Op de rijksweg Breda-Tilburg ter hoogte van de weg naar Gilze langs de vliegbasis, is gisteren een ongeluk gebeurd met dodelijke afloop. De 56- jarige verzekeringsagent A. A. C. Geux uit Tilburg stak daar, na een klant bezocht te hebben, met zijn mo tor plotseling de weg over. Hij werd gegrepen door een luxe personenauto, die hem uit de richting Tilburg achterop reed en op slag gedood. Een Middelburgse automobilist heeft zich in de omgeving van de Bellingbrug kwaad gemaakt. Zo kwaad zelfs, dat omwonenden het raadzaam oordeelden de politie te waarschuwen. Toen de rechtsdienaren arriveer den bleek, dat de opgewonden man J. C. van H. uit Middelburg was. Hij verkeerde min of meer onder invloed van sterke drank. Hij had een poging aangewend om met zijn driewielige bestelauto van de Bierkaai de Bel- lingstraat in te rijden, maar het was I5ij een poging gebleven. Het linker achterwiel van de wagen belandde namelijk tegen een kelderluik van het IJkkantoor. Voorbijgangers, die bleven staan om te zien, ,,wat van H. er van zou maken", ondervonden toen, dat deze niet van zoveel belangstelling ge diend was. Met een groot sortiment van dreigementen trok hij tegen de toeschouwers van leer; op de vuist ging hij echter niet. Zodoende kon hij naar huis gaan, nadat de politie pro ces-verbaal had opgemaakt. De auto werd beschadigd. dr. M. E. H. Camps, fractievoor zitter van de K.V.P. te Terneu zen in zijn visie op de in dustriële ontwikkeling van Zeeuwsch-Vlaanderen. Over de regionale aspecten gespro ken. Het kanaal Gent-Terneuzen en de zeesluis beantwoorden niet meer aan de eisen van het scheepvaartver keer. Er is een adviesrapport van de onderhandelaars Cauwelaert-v. Steen- berghe. Het spreekt over de kosten verdeling der kanaalwerken, de ha vengelden en het herstel van de voor keurstarieven bij 't spoorwegverkeer- „Ik geloof, dat de kwestie van het innen van havengelden te Terneuzen spoedig geregeld zal zijn. De gelden moeten niet al te hoog worden ge steld. De opbrengst dient gedeeltelijk aan de ontwikkeling van de kanaal zone te worden besteed." En dr. H. Camps ging verder. „De moeilijkste aangelegenheid bij nieuwe onderhandelingen wordt het spoorwegtarief. De Nederlandse re gering vraagt de Belgische spoorwe gen een garantie. De spoorwegkanaal zone dient als een Belgisch haven station te worden beschouwd. Dan gelden lagere tarieven. Voor Terneu zen is dit zeer belangrijk. Zonder een verbetering van de tarievenpolitiek van de Nederlandse en Belgische spoorwegen kan Zeeuwsch-Vlaanderen industrieel moeilijk tot ontwikkeling worden gebracht." Een regionale zaak noemde dr. Camps de stijgende toename van het zoutgehalte in de kanaalzone. Indus trieën zijn bezorgd over de toename. Een spoedige oplossing is gewenst. En dan het deltaplan. Dr. Camps meent, dat het deltaplan weinig zal De Archeologische Gemeenschap Zeeland hield een van haar regel matige bijeenkomsten in Aardenburg, aangezien daar de laatste jaren op het gebied van opgravingen veel werk is verzet. Het gezelschap werd op het gemeentehuis officieel ontvan gen, waarbij burgemeester J. van Dongen namens de gemeente een welkomstwoord sprak. In de raads zaal was een kleine expositie ver zorgd door de heren J. van Hinte, en J.J.Rosseel. De heer J. van Hinte die als vertegenwoordiger van de Rijksdienst voor het Oudheidkundig Bodemonderzoek medewerkt aan de diverse opgravingen in de omgeving van Aardenburg, had een ruime col lectie scherven en andere vondsten bijeengebracht met een definiëring van de tijd waaruit zij stamden, ter wijl kaarten en boekwerken de zaak completeerden. Tijdens de bijeen komst werden interessante medede lingen gedaan en werd over archeo logische bijzonderheden van gedach ten gewisseld. Ook stond een bezoek aan de Sint Baafskerk op het pro gramma, waarbij ook speciaal de aandacht op de aldaar gedane op gravingen werd gevestigd. (Advertentie) bijdragen tot de verdere industriële ontwikkeling van Zeeuwsch-Vlaan deren. De welvaart van de bevolking kan wel groter zijn tijdens de uit voering der werken. Internationaal De nationale factoren zijn bekend. De belangstelling voor Zeeuwsch- Vlaanderen is nooit erg groot ge weest. Het verandert langzaam. De geografische ligging van het gebied is in het toekomstbeeld zeer gunstig, vooral internationaal. Het wordt dui delijk, dat de vestigingsplaats van de zware industrie wordt bepaald door een gunstige geografische ligging. Vervoerskosten spelen een doorslag gevende rol. „Ik geloof daarom," aldus dr. Camps „dat de Scheldemond geleidelijk aan het grote vestigingsgebied zal worden voor bedrijven zoals: kolen- en erts overslag, hoogovenbedrijven, cement fabrieken, scheepstimmerwerven, olie raffinaderijen, graanverwerkende in dustrieën." Gisternacht is een auto met drie Goese jongelui, die te 's-Heerenhoek kermis hadden gevierd, tussen Nas- sauweg en Molendijk alaar, tegen 'n boom terechtgekomen. Een der inzit tenden, een zekere C. was er tamelijk erg aan toe en is naar een zieken huis in Goes gebracht. Zijn kameraad J. v. H. kwam met de schrik vrij en de bestuurder G. eveneens. De politie achtte termen aanwezig het chaufferen onder in vloed om hem vast te houden en wij vernamen later dat hij morgen voorgeleid moet worden bij de offi cier van justitie. De auto, welke de jongemannen te Goes hadden gehuurd, was groten deels vernield. Voor de deelnemers aan de grote internationale sportweek te Goes, die wordt georganiseerd door de r.-k. Gymnastiekvereniging ..Kasporgo" aldaar, staat óp maandag 5 augustus ook een autotocht door Zeeuwsch - Vlaanderen op het programma. Daar bij zal een bezoek worden gebracht aan Aardenburg om het uitgebreide internationale gezelschap, dat aan de ze sportweek deelneemt, kennis te laten maken met 't leven in Zeeuwsch Vlaanderen. De buitenlanders bestaan hoofdzakelijk uit meisjes van middel bare scholen uit Wenen en Salzburg in Oostenrijk, Neurenberg in Duits land, Villefranche sur Saone in Frank rijk en Folkestone in Engeland, tesa- men met de deelnemers uit Goes, een waar Europees gezelschap dus. Na een officiële ontvangst in het sportpaviljoen staan te Aardenburg o.m. een bezoek aan het gemeente lijk sportpark, bezichtiging van de Sint Baafskerk en van het gemeen tehuis op het programma. Het gezel schap bestaat uit ongeveer 150 perso nen. Bescherm Uw haar tegen zon en water met - fv m zon en water met haarcrème In de raadsvergadering werd mee gedeeld, dat het, in verband met een voorstel van G. S. tot verhoging der uitkering uit het gemeentefonds, mo gelijk was de begroting 1957 sluitend te maken. B. en w. deelden mee, dat op een tweetal advertenties geen sollicitaties zijn ingekomen voor de vacante func tie van onderwijzeres aan de o. 1. school. B. en w. hebben thans op nieuw een advertentie geplaatst, dit maal met de omschrijving onder wijzeres of onderwijzer. De heer Jon ker zei dat veel ouders het jammer zullen vinden dat mevrouw Dekker heengaat als onderwijzeres. Ingekomen is een beschikking van De raad van Middelburg hield on langs, op voorstel van B. en IV. een beslissing aan op het verzoek der stichting prot. chr. techn. onderwijs Zeeland om medewerking tot stich ting van een chr. techn. school. B. en W. wilden nl. proberen tot samenwerking te komen tussen deze stichting en de vereniging ,,de Am bachtschool". B. en W. schrijven nu de raad: „Wij hebben diverse besprekingen terzake gevoerd, zowel met de be sturen afzonderlijk als met hen ge zamenlijk. Aanvankelijk bleek een principiële bereidheid tot een vorm van samenwerking aanwezig, waarna zou worden nagegaan of en zo jal op welke wijze, dit in de praktijk mogelijk zou blijken. Nadat beide besturen een en an der in eigen 1-ring nader hadden be sproken en de verschillende mogelijk heden waren overwogen, is een ge zamenlijke bespreking uitgeschreven. Daarbij bleek, dat een samenwer king, als was beoogd waarbij werd gedacht aan een samenwerking voor de praktijkvakken en een afzon derlijke opleiding onder eigen lera ren voor de theoretische vakken praktisch niet uitvoerbaar zou zijn. Dit niet alleen op grond van de moei lijkheid van aanpassing van theore tisch aan praktisch onderwijs, maar ook met het oog op moeilijkheden voor de subsidiëringseisen (de moge lijkheid bestaat dat de gesplitste klas sen te klein worden). Samenwerking In deze discussie bleek ook, dat een dergelijke samenwerkingsmoge- lijkheid, ondanks diverse pogingen, nog nergens in den lande is gelukt. Nu samenwerking dus onmogelijk blijkt, zal Uw raad moeten beslissen of medewerking, als gevraagd, kan worden verleend, dus of de zg. „nood zakelijkheidsverklaring" door u zal worden afgegeven. Wij hebben deze kwestie na de ver schillende besprekingen ampel over wogen, daarbij ons afvragende, of in derdaad stichting van een Protestants Christelijke technische school voor Middelburg (dus in feite hoofdzake lijk voor Walcheren) nodig moet wor den geoordeeld, ook al omdat Mid- de minister van Volkshuisvesting waerbij in hef exploitatietekort van de 4 aan de Prinses Wilhelminastraat gebouwde woningen een jaarlijkse bijdrage is toegekend ad f 1212. In de vacature-J. Jonker is tot raadslid benoemd de heer H. de Vriend. Deze heeft de benoeming aangenomen en de geloofsbrieven in gediend. Na onderzoek werd beslo ten de heer H. de Vriend toe te la ten als lid van de raad. In verband met de ontvangen richtlijnen van de ministter van Volkshuisvesting werd besloten de huur van de woningen per 1 augus tus a s. met 25 pet. te verhogen. Al leen de nieuwgebouwde woningen aan de Prinses Wilhelminastraat zul len buiten de verhoging blijven. In bespreking kwam de bouw van twee woningwetwoningen aan de Prinses Wilheminastraat, waarbij ge bleken is dat het ministerie bezwaar maakte tegen de prijs. In het plaats gevonden overleg is het mogelijk ge bleken, dat de aannemer, de heer D. van der Poel, deze woningen zal bou wen voor f 24000 waarmede de bezwaren zijn ondervangen. Op voor stel van b. en w. werd met een en ander akkoord gegaan en werd beslo ten te gunnen zodra de machtiging van het ministerie wordt ontvangen. De Raadhuisstraat Nadat in de vorige vergadering de verbetering van de Raadhuisstraat was aangehouden voor nader overleg met de Herverkavelingscommissie, was thans van die zijde het stand punt bekend. Een en ander houdt in dat b. en w. voorstellen de gunning in te trekken en over te gaan tot een openbare aanbeseding. De heer De Bruijne vond dat het ver gaat, dat de verkavelingsdienst zegt dat een uitgesloten aannemer niet als onderaannemer mag optre den. Een aannemer is toch vrij in de keuze van zijn personeel, Na discussie hierover werd conform het voorstel van b. en w. besloten. Bij de rondvraag vroeg de heer De Bruijne wie de straatbelasting be taalt, de eigenaar van de woning of de huurder. De secretaris zei dat de straatbelas- delburg een uitstekende technische I ting een zakelijke belasting is die __it- '4 4.ftiï- a-_ Tn;-„;oupna 1 c Ha errnnnhplflStinP nOfYr de school bezit, terwijl ook te Vlissingen per 1 september a.s. een dergelij ke school wordt geopend". Resultaat dezer overwegingen was, dat de meerderheid van het college de raad voorstelt de gevraagde ver klaring al te geven. evenals de grondbelasting door de eigenaar wordt betaald. Aan het eind van de vergadering sprak de voorzitter een woord van dank tot het scheidende raadslid, de heer J. Jonker. De Ruytertentoonstelling De herdenkingstentoonstelling Mi- chiel de Ruyter, die van 3 juli tot en met 16 september in Vlissingen wordt gehouden, verheugt zich in een le vendige belangstelling, In de loop van maandag noteerde men de 5000ste bezoeker. Het was de 12-jarige Hans Bruins uit Doornspijk. De loco-bur gemeester van Vlissingen, de heer M. A. van Popering overhandigde hem als aandenken het boekwerk „Bestevaer Michiel". Drs. L. Lockefeer is gekozen als lid van het bestuur van het werk verbond katholiek amateurtoneel voor de periode 1957-1958. (Advertentie) cii r Een groot aantal ouders was aan wezig bij de uitreiking van de diplo ma's en het bekend maken van de bevorderingen aan de technische school te Oostburg. Bij zijn welkomstantwoord deelde de voorzitter van het schoolbestuur notaris J. Mijs te Oostburg mee, dat de school zal worden uitgebreid met een speciale afdeling voor landbouw werktuigen en motorenkennis. Het is de bedoeling dat deze cursus .reeds in de loop van 1958 in een noodge bouw gaat draaien, terwijl de plan nen voor een permanent gebouw nabij de school reeds in een vergevorderd stadium verkeren. De nieuwe cursus zal twee jaren duren en zal aansluiten op een 2-ja- rige basis-opleiding. Alvorens over te gaan tot het be kendmaken van de bevorderingen en het uitreiken van de diploma's, wees de directeur van de school, de heer J.P. Deurwaarder, op de mogelijk heid om voor de gediplomeerden een z.g. leerovereenkomst af te sluiten tussen de werkgever, de ouders van de leerling en de Stichting Leerlin genstelsel in Zeeland, waaraan ver schillende voordelen zijn verbonden. De visserij op de Zeeuwse stromen bracht in april jl. f 402.000 op tegen f 379.000 in april 1956. De hoogste opbrengst haalden de garnalen, nl, f 190.000. hoewel veel minder gevangen werd dan vorig jaar. Dan volgden de oesters met f 146.500 tegen f 169.000. Door 94 vaartuigen werd in april de oestervisserij onregelmatig uitge oefend. Als gevolg van het teneinde lopen van het oesterseizoen 1956-'57 werd er maar matig op consumptie oesters gevist. Wel werd er druk op zaaioesters gevist op de Yerseke- bank en in de Oostcrschelde, oostelijk deel. Aangezien het een open winter is gebleven, had de oestervisserij 'n gunstig verloop. De groei der oesters was slechts weinig maar desniette genstaande kwamen er toch zeer veel zaaioesters van de broedval 1955 van de Bergsebank waarin weinig sterfte was waar te nemen. Er werden ook zaaioesters overgebracht n. d. Oude Tongse bank, Grevelingen, Ooster- schelde, westelijk deel. Hammen en Zandkreek die op gedeelten van mos selpercelen werden uitgezaaid. Vele pannenleggers waren bezig met het afsteken van hun aangesla gen pannen broedval 1956. Naar België werd een partij zaai oesters van 9155 kg met een op brengst van f 12.750,verzonden. De export van consumptie-oes ters was matig. De totale verzending bedroeg in april 752.823 stuks of 92.973 stuks minder dan in april 1956. BRONZEN EREMEDAILLE. Bij Koninklijk besluit is toegekend de ere-medaille, verbonden aan de or de van Oranje Nassau in brons aan J. de Kubber, boekdrukker bij de firma Littooij en Olthoff. BEIAARDCONCERT Het beiaardconcert morgen van 20 tot 21 uur zal worden gegeven door de heer Th. Ferwerda met het vol gende programma: Fantasie (Flem- ming); vijf volksliedjes; Pelgrims koor uit Tannhauser (Wagner)slaap liedje en Menuet (Mozart); Klepper mars (Morks); Vijf volksliedjes uit „Kun je zingen, zing dan mee"; Für Elise (Beethoven)Het beekje en De ruiter (Burgmuller); Postludium (Parlow). B. en W. schrijven de raad, die te gen vrijdag a.s. is bijeengeroepen: „Sinds 1 september 1956 worden op enkele huishoudscholen in ons land proeven genomen met een op leiding tot leerling-verkoopster. Volgens verkregen inlichtingen blijkt, dat deze proeven volledig aan de verwachtingen hebben voldaan. Deze opleiding is georganiseerd in verband met de omstandigheid, dat veel meisjes na afloop van hun pri maire opleiding aan de huishoud school een betrekking zoeken als leerling-verkoopster. Het doel van de nieuwe opleiding is, de leerlingen een vorming te geven om hen in staat te stellen het beroep van leerling-verkoopster zo deskun dig mogelijk uit te oefenen. Ook aan de gemeentelijke industrie- en huishoudschool, alhier, blijkt voor deze opleiding belangstelling te be staan, zodat wij het gewenst achten bedoelde opleiding aan de school te verbinden. Teneinde hiertoe te geraken dient in verband met de nijverheidsonder wijswet de raad als zijn oordeel uit te spreken, dat uitbreiding van het leerplan der school met de hiervoren- genoemde opleiding nodig wordt ge acht, zulks nadat de daarbij betrokken organisaties van patroons en werklie den zijn gehoord. Het is ons daarbij gebleken, dat bij de hiervorenbedoelde organisaties de uitbreiding van de school met ge noemde opleiding wordt beschouwd als in een dringende behoefte te voorzien." B. en W. stellen de raad voor tot een en ander te besluiten. WONINGEN VOOR SCHELDE- PERSONEEL. De 57 flatwoningen, die voor reke ning van de Stichting Pensioenfonds der N.V. Kon. Maatschappij De Schelde in de Paul Krügerstraat wor den gebouwd zijn thans zover gevor derd. dat de eerste woningen vermoe delijk in de loop van september a.s. bewoond zullen kunnen worden, ter wijl het gehele complex in januari a.s. gereed zal zijn. Deze flat-woningen zullen uitslui tend aan Schelde-personeel worden verhuurd. (Advertentie) NU m. 18-22 2,30 m. 23-26 2.95 m. 27-30 3.25 mod. 86 Leuk rood linnen kino.r- schoentje sterk rubber zooltje. Sr lm 99tl vDaktelJt De eerste expositie welke de nieu we stichting Kunstzaal van Ben them en Jutting" te Middelburg ar rangeerde, is gewyd aan werk van de grote Japanse meester Hokusai, die in 1846 op 86-jarige leeftijd stierf, na een ontzaggelijk produktief kunste naarsleven. De expositie omvat 65 tekeningen uit de collectie Tikotin en geeft een uitstekend beeld van Hokusai's groot meesterschap op het penseel. Dat meesterschap verraadt zich niet alleen in de grote doorwerkte tekeningen maar ook en eigenlijk vooral in de kleinere ongecompli ceerde werkstukken, waar met en kele lijnen een bijna volmaakte uit drukking bereikt wordt. De prijzen waarvoor de tekeningen te koop zijn, lijken ons niet mis ze varieren van f 300 tot f 2600 maar de verkoop is niet de eigenlijke bedoeling van deze tentoonstelling, vertelde de heer Carrière ons. De opzet is het publiek kennis te doen nemen van dit uitzonderlijk fraaie werk. Dat dit gewaardeerd wordt blijkt uit het drukke bezoek. Virtuoos en geniaal Hokusai, zo lezen we in de cata logus, die door W. Jos. Gruyter werd samengesteld, was van zeer eenvou dige afkomst. Zijn genie heeft zich pas laat ontplooid. Hij vond zijn eigen stijl pas nadat hij vele Japanse stijlen de Chinese en de Europese had bestudeerd. De lust tot extremen en de lust tot épateren waren hem niet vreemd. Gigantische, met bezems geschilderde voorstellingen staan evenzeer op zijn naam als miniaturen van mussen op een graankorrel ge penseeld. Voorts amuseerde hij zich zelf en de verbaasde goegemeente door haarfijne lijnen te schilderen met zijn vinger, .met 'n ei of met 'n fles. Deze hal-naïeve, half-ironische stalen van virtuositeit brachten het volk in verrukking, ma-ar verhoogden zijn reputatie bij de élite niet. De naam Hokusai had hij voor het eerst in 1799 gebruikt, uit eerbied voor een godheid, die in het sterrenbeeld van de Grote Beer huisde en die hij als zijn speciale beschermheer be schouwde. Volledig luidt de naam Hokusai Sinsai, d.w.z. werkkamer" (atelier) van de noordelijke constel latie". Na 1820 signeerde hij er even wel zelden mee en karakteristieker is trouwens een andere naam, die hij omstreeks de eeuwwending voor zich zelf had bedacht: Gwakyojen, „Oude teken-maniak". Na zijn zestigste jaar wordt zijn produktiviteit onoverzienbaar. Tussen 1820 en 1840 ontstaan de ene grote prentenreeks na de andere, indruk wekkend door hun vindingrijkheid, hun lenige speelsheid en aanvallende frisheid van geest. Hij voelde zich inmiddels nog geenszins „arrivé". In de inleiding tot zijn ..Honderd Fuji- gezichten" (1834) merkt hij op, dat hij tot aan zijn 70e jaar ,,nog weinig bekwaam was". Hij vervolgt veel zeggend: ,,Pas toen ik 63 jaar oud was begon ik te begrijpen hoe men dieren, vogels, insecten, vissen en planten moest tekenen. Als ik 80 ben zal ik veel talent hebben, als ik 90 ben zal ik nog meer vermogen, op mijn honderdste zal ik subliem zijn en op mijn 110e jaar zal ik één en kele lijn, één enkele stip doen leven. Laat niemand met deze woorden spotten". Moor de provincie Zeeland gelden voor morgen, woensdag 24 juli, de volgende hoogwaterstanden: te Hans- weert om 12.32 uur: te Terneuzen om 12.07 uur en te Vlissingen om 1137 uur. Het bestuur der stichting r.-k. schoolbestuur, heeft aan b. en w. optie gevraagd op terreinen in west, grenzend aan het stuk grond, waarop de nieuwe elfklassige school moet verrijzen, met de bedoeling om, na de realisering der schoolplannen, ook successievelijk te komen tot de bouw van een zusterhuis en een nieuwe kleuteschool. ZO ZWART WAS HET OOK WEER NIET In het raadsoverzicht van gister wordt de service station-kwestie het zwarte punt der agenda genoemd. Dit heeft het zet- of drukfoutenduiveltje op zijn geweten, daar er zwaarste punt had moeten staan. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Carla d.v. J. Geene en Th. Baas, Maria d.v. W. Beeftink en A. Verheule, Hilda d.v. J. Hollestelle en M. de Vries, Pieter z.v. C. Paauwe en M. Meulblok, Willem z.v. G. Koks en E Dekker, Sylvia d.v. J. de Back en A. Beeke, Mathilda d.v. C. Korstanje en H. de Graaf, Levinus z.v. J. de Koning en A. Buijsrogge, Jacobus z.v. J. v. d. Berge en C. Boone te Bors- sele; Johanna d.v. W. Kopmels en L. v. d. Weele, Dingenis z.v. Chr. Wijs en C. Poulus. Huwelijksaangiften: M. Reijerse, 31 j. en A. Francke, 19 j.; L. Schrier, 30 j. en C. Westdorp. 22 j.; C. Jansen, 25 j. en E. de Koning. 23 j.; M. Otte, 22 j. en H. Roozemond, 19 j. Overleden: A. Verdonk, 83 j. wedn. van J. van Westen, Barendina van de Velde, 58 j., echtg. van P. Karelse te Heinkenszand. Heinkenszand PRESTATIE VAN EUTERPE MET NIEUW INSTRUMENTARIUM De muziekvereniging Euterpe heeft weer een fraaie prestatie toegevoegd aan de reeks van successen, welke zij de laatste jaren behaalde op ver schillende concoursen en festivals. Dit keer maakte het eminente ge zelschap de lange trip naar Nieuwer- brug a d. Rijn waar werd deelgeno men aan het groot Nationaal zang en muziekconcours. Nadat de vereniging zich op het federatieve Zeeuwse concours in haar afdeling uitstekend had gehand haafd, kwam zij op het concours te Nieuwerbrug uit in de superieure af deling met de werken: Suite Héroï- que van H. Altink en Harlem Sha dows van Meindert Boekei en legde met de uitvoering daarvan beslag op de eerste prijs met 372 punten en de aantekening „met lof". Dit beteken de tevens het hoogste aantal pun ten dat op beide concoursdagen aan een muziekvereniging of koor werd toegekend. Voor hun directeur, de heer J. de Toonder moet het een grote voldoe ning zijn geweest toen de jury hem de directeursprijs toekende. Op dit concours werd voor het eerst officieel geconcerteerd met de nieu we instrumenten, waarover Euterpe sedert enkele weken beschikt. Deze aanwinst, waarvan uitstekend klank gehalte en stemming opvielen, heeft niet weinig bijgedragen tot het be haalde succes. 's-Heerenhoek Installatie burgemeester Nader vernamen wij dat de In stallatie van de nieuwe burgemees ter. de heer v. d. Waelput, thans i» vastgesteld op dinsdag 13 aug. a.s. Kwadendamme KINDERSPELEN. Als sluitstuk van de feesten bij de opening van het nieuwe gemeente huis van Hoedekenskerke, was hier het feest voor de Kwadendamse schoolkinderen. Tussen twee grote regenbuien door konden de wedstrijden precies plaat» vinden. Het was een lust, de strij denden voor hun prijsjes te zien werken. Een royale traktatie voor allen en de pittige marsjes van „Con Affezzione" maakten van de middag een geslaagd feest. Rilland CONCERT TE BATH De accordeonclub „Erato" trok naar Bath waar de burgerij een concert werd aangeboden. Begunstigd door fraai zomerweer trok de uitvoering veel belangstelling. Geboren: Edmondus, zv. e. de Mul - Jansen, won. te Philippine; Frank zv A. Valke-de Witte; Ger- rita, dv. J. van der Veen Wenne- mers, won. te Amsterdam; Maria, dv.J. van Es - de Blaaij; Marion, dv.J. de Bruijne - Vernimmen; Ma rian, dv.. A. Groenenberg Brusket; Frederik, zv. F. Dekker - de Feijter; Hendrik, zv. M. van Riet Schee- Ie; Maria, dv. A. Herrebout - Goos- sen, won. te Hoek. - HuwelijksaangiftenC. Dees, 18 j., en C. van Tatenhove 16 j.; J. de Vries, 39 j., (won. te Sas "van Gent), en J. Bliek, 24 j. Huwelijken: L. Riemens, 34 j., (won. te Eindhoven), en C. Romeijn- sen, 27 j.; J. Brand, 26 j., (won. te Hulst), en C. Standaert. 26 j.; J. Jonkman, 24 j., en C. Minnik, 19 j. Overleden: Johannes Tazelaar, 63 j., echtg. van N. Feij. Sas van Gent PRACHTIG RESULTAAT. Zoals wij reeds vermeldden slaagde mej. Hoefmans te Gent voor analiste. Thans vernemen wij dat mej. Hoef mans is geslaagd met de grootste on derscheiding en gelukwensen van de jury. Tevens werd aan haar de prijs Dr. A. J. J. van de Velde toegekend. GEMEENTE HULST. BEKENDMAKING. Burgemeester en wethouders van Hulst maken bekend, dat het eerst volgende spreekuur van wethouder F.A.M. Gh. de Meurichy zal zijn op donderdag 8 augustus a.s. Hulst. 22 juli 1957. Burgemeester en wethouders van Hulst. A.L.S. Lockefeer, burgemeester. J.F. van Denderen, secretaris. Naar de heer J.H. Stolte ons gis teren meedeelde is het bericht inza ke zijn ontslag als lid van de Cul tuurraad niet juist geïnterpreteerd. Hij heeft nl. niet als zodanig ontslag genomen, doch heeft, naar hij ons verklaarde, wel het voornemen bin nenkort bij het bestuur zijn ontslag als secretaris van de Cultuurraad in te dienen. St.-Jansteen JAARVERGADERING EN DIPLOMA-UITREIKING E.H.B.O. Als bestuursleden van de plaatse lijke afdeling van de E.H.B.O. wer den herkozen de heren C. v. Aart, C. de Maat en C. van Goethem. Het bestuur werd vervolgens nog aange vuld met een pas geslaagde cursis te mevr. Verstraete. Burgemeester Reuser reikte daarna diploma's en insignes uit. De instructeur van de E.H.B.O.- cursussen de heer v. Aart werd een insigne uitgereikt vanwege zijn 25- De R.K.J.B., de C.J.B.T.B. en de L.J.G., de drie landbouwjongerenor- ganisaties (afdelingen w. Zeeuwsch- Vlaanderen) gaan op 14 september a.s. de jeugdploegkampioenschappen houden. De organisatie van deze wed strijden berust bij de Vereniging van Oudleerlingen van de Rijkslandbouw- winterschool te Schoondijke. Deelne mers zijn de 4 beste ploegers van de 3 genoemde landbouwjongerenorga- nisaties. De wedstrijd wordt gehouden op een perceel (tarwestoppel) van de heer A.P. Calon te Hoofdplaat. De jury bestaat uit de heren A. Huij- gen. Schoondijke. L.G. van Liere, Goes en J. Scheele. Terneuzen. Er zijn al verscheidene prijzen beschik baar gesteld. jarig lidmaatschap en de heren A. v. Dorselaer en C. Millenaar ontvin gen een insigne vanwege hun 10-ja- rig lidmaatschap. RAAD KOMT BIJEEN Donderdagavond om zes uur komt de raad van onze gemeente bijeen. Er is een uitvoerige agenda te be handelen. waarop vele administratie ve voorstellen staan. Verder komt er een voorstel om adhesie te betuigen aan de „telefoonmotie" van Hulst, een voorstel om aan de reis van invalide ingezetenen een subsidie van 150 gulden te verlenen, en voorts een aantal onderwijs- en grondzaken. GOUDEN BRUILOFT Op de buurtschap Kapellebrug zal het echtpaar J. de Valck de Vos op 6 augustus a.s. de dag herdenken dat het 50 jaar geleden in het hu welijk trad. Graauw NOG NIET VOOR AUTOMATISERING Vele dorpsbewoners, die door de mensen van de P.T.T. een zware kabel onder het trottoir zagen leg gen, verkeerden in de mening dat deze aanleg in verband staat met de reeds lang verwachte automatisering van het telefoonnet. In werkelijkheid wordt de kabel aangelegd in ver band met het feit, dat Kruispolder, haven en Paal in augustus aanstaan de onder Graauw zullen ressorteren voor de telefoon. Waterlandkerkje NAAR DE EFTELING De ouden van dagen uit onze ge meente hebben hun jaarlijks uitstap je gemaakt. In tegenstelling met voorgaande jaren bleef men deze keer in eigen land. Ze brachten een bezoek aan „De Efteling" te Kaats heuvel. Hier vermaakten allen zich uitstekend. Moe van de prachtige dag arri veerden ze om 8 uur terug te Wa terlandkerkje, waar zij werden ver welkomd met een vrolijk plaatje. Van onze adverteerders NIEUWE CITO-GARAGE TE AXEL Te Axel heeft dr. W. A. V. van Doorne, directeur van de Eindhoven- se DAF-fabrieken, de nieuwe Cito- garage van de fa. Gebrs. Esselbrug- ge. officieel geopend. Dit nieuwe be drijf is wel een unicum in de Zeeuwse autowereld: de Cito kocht n.l. het gebouw van de opgeheven Zeeuwse Vlasspinnerij aan en dit gebouw (van architect E. F. Groosman), lijkt wel voor zijn nieuwe bestemming gescha pen. Het is 2500rn2 groot en hee.rt een hal die een waarlij ideale gara geruimte van 1500 m2 biedt, ver warmd en air-conditioned en al. Het gebouw heeft een hoogst moderne outillage gekregen. Het nieuwe be drijfsgebouw geeft een indrukwek kende demonstratie van de geweldige groei van het in 1927 opgerichte ga ragebedrijf Cito. CLINGE H. J. de Vlieghere: Dansen. L. v. Duyse 5 uur: Dansen. J. v. d. Bergen 4 uur: Kermisschieting GOES Grand: De zoon van Anna. HULST Bioscoopgebouw 8 uur: Ver boden moederliefde van een klooster non. SAS VAN GENT Olympia 8 uur: Oor log en Vrede. TERNEUZEN Luxor 8 uur: The swan MIDDELBURG Electro: Van het moe derschap verstoken. VLISSINGEN Alhambra: Zwei blaue Augen. Luxor: Jungle Jim. GOES Grand: De zoon van Anna. MIDDELBURG Electro: Van het moe derschap verstoken. OOSTBURG Ledel 8 uur: Gaby. TERNEUZEN Luxor 8 uur: The «wan SAS VAN GENT Olympia 8 uur: Oorlog en vrede VLISSINGEN Alhambra: Zwei blaue Augen. Luxor: Jungle Jim. <jsk«

de Stem | 1957 | | pagina 2