Engelse hulp aan sultan van Muskate Drie broers zetten Blokzijl op stelten Het ochtendblad Engelse busstaking blijft voortduren Communistische winst op Java Kroestjef ontevreden Nasser begint bouw Dam van Assoean Egypte erkent jurisdictie Int. Hof Indonesië trekt troepen terug Grotere winst KLM voor longeman door bliksem gedood te Oirschot Géén contact met Franse regering DAGBLAD VOOR ZEELAND Opstandelingen hebben moderne wapens (uit VS De auto van koning Leopold Schip voor Israël mag door Suezkanaal J Opklaringen Politieleger VN. Spionne in Bonn gearresteerd rr n Nationalisten leden grote verliezen Ook Sabena niet naar San Francisco Premier Djuanda in Ambon Opstandelingenleider Pseudo-theeproevers op thee-visite Egyptische nationale vergadering koos voorzitter 97e JAARGANG No. 22510 Voor God, Koningin en Vaderland Uitgave N. V. Uitgevers Mij. Neerlandia. Verschijnt elke werkdag. Bureaus: Breda, Reigerstr. 16. Tel.: Directie, Redactie en Ad ministratie 22341. Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr H. M. L. de Rechter. P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Abonn.prijg bij vooruitbet. 7.— p. kwartaal, p. post f 7.70, p. week (uitsl. bij niet postbestell.) 0.54. Incasso wordt berekend. Losse numm. 15 ct. Postrek. 278841 DINSDAG 23 JULI Advertentieprijs voor de gehele oplage f 0.85 per mm. (Ingezonden Mededelingen f 0.85 per mm). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland uitsluitend in de Zeeuwse editie 0.14 per mm. (Ingezonden Mede delingen 0.35 per mm). Bij contract aan zienlijke reductie: volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. per mm extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet wensen af te geven, worden vernietigd. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, telefoon 2236 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, telefoon 102 (Bijbureaus: TERNEUZEN, Noordstraat 56, tel. 2601 OOSTBURG, Nieuwstraat 41, tel. no. 35) Aonovilrrt hooft or TnoAnmn hii Trn De sultan van Muskate en Oman heeft de hulp van de Britse regering ingeroepen tegen de opstandelingen. De Britse regering heeft het verzoek van de sultan ingewilligd, .aldus heeft de Britse minister van buitenlandse zaken, Seluiyn Lloyd, gisteren in het Lagerhuis medegedeeld Lloyd zei voorts, dat in verband met de situatie in centraal Oman voorzorgsbewegingen op kleine schaal van Britse troepen reeds uitgevoerd waren. Voorzover de minister wist, zijn er geen Britse troepen in Muskate. Het was duidelijk, zo zei hij, dat de „dissidenten" hulp van buitenaf hadden gekregen. Het is derhalve, aldus Lloyd, naar de mening van de Britse regering juist, dat Engeland gehoor geeft aan het verzoek om hulp van de sultan. De plaatselijke Britse autoriteiten hadden tot op zekere hoogte vrijheid gekregen tot militair optreden. In antwoord op vragen zei Lloyd er geen kennis van te dragen, dat de door de dissidenten gebruikte wapens uit Amerika stammen. „Wij weten dat er moderne wapens zijn, die van gebieden buiten Muskate afkom stig zijn". Toen een Labourlid vroeg, of Lloyd de verzekering wilde geven, dat geen Britse troepen, vliegtuigen en schepen aan de strijd zouden deelnemen, voor dat het Lagerhuis hiervan vooraf op de hoogte is gesteld, antwoordde Lloyd: „Zeker niet". Commentaar White Lincoln White, de woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van Bui tenlandse Zaken, heeft verklaard, dat de V.S. alles wat spanningen in het Arabische schiereiland kan oproepen zeer ernstig opvatten. De V.S. doen alles wat zij kunnen om de gemoede ren tot rust te brengen, aldus White. Hij was van mening, dat de Engel sen de V.S. op de hoogte houden van de toestand in Oman. Naar zijn weten hebben de V.S. geen voeling gehou den met Saoedi-Arabië. Afgezien van de wapens, die Ame rika aan Saoedi-Arabië had ver kocht, waren er, voorzover White wist, geen Amerikaanse wapens in het bewuste gebied. Hij noem de het doel, waarvoor de Ameri kaanse wapens aan Saoedi-Ara bië waren verstrekt, duidelijk bepaald. Volgens White houdt het geschil om de oase van Boeraimi verband met het huidige conflict. De Verenigde Staten hadden officieel niets gedaan OVERSTROMINGEN hebben in China aan bijna duizend mensen het leven gekost. Een miljoen mensen is door de watersnood getroffen. In West- Java kwamen negentien personen om het leven door overstromingen. DE ONTSPORING van de trein Nice- Parijs bij Bollene-la Croisière heeft gisteren nieuwe mensenlevens ge ëist. Twee der gewonden overleden in het ziekenhuis, waardoor het aantal slachtoffers tot 22 is gestegen. DE WIJN in Frankrijk zal met in gang van 2 augustus acht frank per liter duurder worden. EEN BRITS jacht is ten noorden van de Waddeneilanden aangevaren en gezonken. Twee der drie opvarenden werden gered. INDONESISCHE studenten, te Due- ren (W.-Duitsland) in conferentie bij een, hebben in een rapport vastge legd, dat de Indonesiërs bij voorkeur in de gelegenheid moeten worden ge steld te studeren in de „neutrale lan den", d.w.z. landen zonder koloniaal verleden, zoals o.m. de Scandinavi sche landen, Zwitserland en Oosten rijk. AAN PERZIë is door de Verenigde Staten een lening verstrekt van tien miljoen dollar. DE AZIATISCHE griep heeft zich uit gebreid tot Groenland. Op de Ame rikaanse luchtbasis aldaar lijden on geveer driehonderd militairen aan de ze influenza. DE NEDERLANDER dr. J. Vixse- boxse is bij acclamatie tot voorzitter gekozen van de V.N.-commissie voor inlichtingen uit gebieden zonder zelf bestuur. BOELGANIN en Kroestjev zullen in augustus, op uitnodiging van partij en regering van dat land, een bezoek brengen aan Oost-Duitsland. om hun goede diensten tussen Enge land en Saoedi-Arabië aan te bieden, landen waarmee de V.S. bevriend zijn aldus White. De toestand In Nicosia is bekend gemaakt, dat een „klein aantal" transportvlieg tuigen ter beschikking is gesteld van de Britse bevelhebber op het Arabische schiereiland, luitenant- generaal Laurence Sinclair, die de leiding heeft van de Britse hulp aan de sultan van Mus kate. Men vermoedt dat de toestellen ver sterkingen uit Kenya naar de Perzi sche Golf zullen brengen. Volgens berichten in de Britse bla den hebben de opstandelingen een gebied van 13.000 vierkante kilome ter met de steden Nizwa, Firk en Ibri in hun macht. De „Daily Mail" meldde dat het garnizoen van Ibri is vernietigd. Het stond onder leiding van Britse offi cieren. De opstandelingen zijn, aldus dit blad, voorzien van Amerikaanse wapens, die uit Saoedi-Arabië zijn ingevoerd. Arabische Liga Een vertegenwoordiger van de op standelingen heeft te Cairo overleg gepleegd met vertegenwoordigers van de Arabische Liga. Hij heeft hun om steun gevraagd in de strijd tegen de „Britse imperialisten". De achtergrond Het geschil om de oase van Boe raimi is wel een der belangrijkste ispecten in het huidige conflict. In 1953 palmde koning Saoed deze oase in. ivaardoor de barrière (Roe- m'al Chali) overwonnen was, die tot dan toe de zuid-Arabische lan den ervan weerhield, onder invloed van Saoedi-Arabië te komen. Met minder discretie dan tegen de Imam van Nizwa voerde Engeland actie Boeraimi terug te krijgen, hetgeen ook lukte. Amerika heeft er belang bij ko ning Saoed, hun bondgenoot in de strijd tegen de communisten in het Midden-Oosten, niet voor het hoofd te stoten. Saoed is bovendien de grote man, die de olie-concessies te vergeven heeft aan de Arabian American Oil Co. De Britse Iraq Petroleum Co. is werkzaam in de gebieden langs de Perzische Golf en Indische Oce aan, die onder Brits Protectoraat staan. Amerika heeft er dus olie- belangen, Engeland niet minder. Tussen deze twee bondgenoten heeft het vrij recent wel eens meer niet al te best geboterd. Van daar, dat een eeuwenoude vete tus sen verschillende stammen in dit gebied plotseling zo'n modern in ternationaal karakter kon krijgen, f Redactie). President Nasser van Egypte heeft gisteren in een rede in het Egyptische parlement verklaard dat Egypte binnenkort zal be ginnen met de bouw van de Dam van Assoean. Nasser zei, dat de eerste fase zich zal uitstrekken over een periode van 5 jaar en ongeveer 630 miljoen gulden zal kosten, waarvan 290 miljoen in buiten landse deviezen. Het oude vestingstadje Blok zijl is in opschudding gekomen door een gevecht, dat drie broers die tevoren in een café herrie hadden geschopt, op straat le verden met de in allerijl ver sterkte politie, waarbij enerzijds het mes werd getrokken en an derzijds gebruik van de karabijn werd gemaakt. De drie gebroeders van S., van wie er twee woonachtig zijn te St. Jans klooster, gemeente Vollenhove en de andere, die gehuwd is, te Zwartsluis, bevonden zich ongeveer halfzeven des avonds in café ,,De Beurs" van de heer Boerema, die weigerde het drie tal drank te verschaffen, omdat zij daar kennelijk elders al genoeg van hadden genoten. De broers begonnen herrie te schoppen en vernielden en kele glazen, maar tenslotte verlieten zij het café. De enige politieman die in Blokzijl zelf beschikbaar was en die door de caféhouder was gewaarschuwd, had inmiddels versterking gekregen van de rijkspolitie te Vollenhove en Em- meloord. Toen de politiemannen de gebroe ders aanhielden, ontstond een hand gemeen, waarbij tenslotte de oudste van hen, J. van S., uit Zwartsluis, overmand kon worden. Toen de poli tiemannen hem wilden meenemen, werden zij echter plotseling van ach teren besprongen door de beide an- dere broers. Een van hen stak de wachtmeester Buitenhuis met een mes in de nek, waarop een andere politieman een schot uit zijn karabijn loste, dat J. van S. in de voet trof. De man sloeg ondanks zijn verwon dingen op de vlucht en sprong in het kanaal, waarbij hij zwemmende de overkant wist te bereiken. Zijn broers, die intussen waarschijnlijk met een bootje het kanaal waren overgestoken, voegden zich daar bij hem. De politie zette echter ook aan de overkant de achtervolging in, zodat het een soort elastische verdediging werd voor de drie gebroeders, die zich steeds dieper in het moeras te rugtrokken. Toen de duisternis inviel moest de politie de achtervolging op geven. Twee broers zijn er in ge slaagd te ontkomen. De door het ka rabijnschot getroffen J. van S. werd later in zijn woning aangetroffen, doch niet zijn beide broers. Tegen het drietal, dat de inwoners van Blokzijl enige opwindende uren heeft verschaft, is proces - verbaal opgemaakt. Het Egyptische gezagsorgaan voor het Suezkanaal heeft bekendgemaakt, dat het Deense vrachtschip ..Brigitte Toft" dat met een lading goederen van Rangoon op weg is naar de Is raëlische haven Haifa vandaag door het Suezkanaal verder mag varen. De Israëlische zeeman Rafi Eyolon die zich aan boord van het schip be vond, is echter gearresteerd en zal aan de Egyptische militaire autori teiten worden uitgeleverd. Sinds de aankomst van het schip (gistermor gen) zit hij in een hut opgesloten, die bewaakt wordt door de havenpolitie van Suez. Tot heden heeft de Egyptische ka naalautoriteit geweigerd faciliteiten te verlenen voor de bevoorrading van de schepen, die op weg zijn naar Israël of daarvandaan komen. De kanaalautoriteit heeft deze schepen echter niet belet door het Suezkanaal te varen. Egyptische douane-autoriteiten ver klaarden, dat zij een fototoestel van Eyolon in beslag hebben genomen. Egypte heeft de Verenigde Naties meegedeeld, dat het in juridische geschillen over de exploitatie van het genationali seerde Suezkanaal de jurisdictie van het Internationale Ge rechtshof erkent. Weersverwachting van het K.N. J M.I. tot vanavond, opgemaakt gisteravond 23.15 uur: Opklarin- I gen en op de meeste plaatsen J droog weer. Matige westelijke J wind. Derelfde temperaturen als t i gisteren of iets hogere. Verwachting var het Belgisch J Weerkundig Instituut: Zwakke tot matige wind uit noord tot noord- t west. Afwisselend zwaar bewolkt en opki g,.n. Neerslagvlagen, J zelfs on saohtig. Zacht weer. j t Vaod; on onder 20.44 uur. Maan onrl-i 17 16 uur. Morgen: zon op 4.ju uur. Maan op 1.54 uur. In de Italiaanse Dolomieten bij - or Una d'Ampezzo zijn koning Leo pold van België en prinses Liliane de Rethy aan de dood ontsnapt, toen de auto waarmee zij een proeftochtje maakten, tweemaal over de kop sloeg. De foto geeft een beeld van de over de kop geslagen lUto.(Telefoto ANP) Indonesië heeft maandag in New-York bekendgemaakt, dat het zijn troepen, die deel uitmaken van het internationale politieleger van de V. N. in Egypte, uit dit leger zal terugtrekken. Indone sië is het eerste land dat hiertoe overgaat. Sudjarwo Tjondronegoro, de per manente vertegenwoordiger van In donesië bij de V.N., die de beslissing van de Indonesische regering bekend maakte, zei dat zijn regering het diep betreurt dat zij niet in staat is de terug te trekken troepen door andere te vervangen. Het Indonesische con tingent is 584 man sterk. Volgens het Hongaarse blad Nepsza- badsag heeft Kroestjev op een receptie als slot van zijn recente reis in Mos kou tegenover Hongaarse journalisten betoogd, dat er „grote vergissingen" waren gemaakt, omdat communistische landen als Hongarije, Polen en Roe menië tegen de raad van Rusland in trachten zich economisch zelf te be druipen. „Lang geleden hebben we gezegd, dat er betere samenwerking tussen onze beide landen moest komen. Het is een onmogelijkheid alles tezelfder tijd overal te produceren. Maar helaas, het was tevergeefs. Hongarije, Polen, Roemenië en de anderen trachtten elk op zichzelf alles te produceren. Zulk een economische ontwikkeling had grove fouten tot gevolg en zo konden onze vijanden de Sovjet-Unie belas teren. We wedijveren met de kapitalisten en deze strijd kunnen we alleen win nen indien we meer en goedkoper dan zij produceren en het systeem van massaproduktie gebruiken", aldus Kroestjef. Een klein pension in de diplomaten wijk van Bonn-Bad Godesberg heeft in dienst gestaan van de Oostduitse inlichtingendienst. De eigenaresse, een weduwe van 68 jaar, is gearresteerd. Haar naam wordt geheim gehouden. Zij zou bekend hebben, dat zij op dracht had de gangen na te gaan van kanselier Adenauer. Zij verstrekte de Oostduitse autoriteiten rapporten over de politieke atmosfeer in de Bonds republiek. Overal in het pension wa ren geheime microfoons aangebracht, waardoor het mogelijk was de ge sprekken van de gasten af te luisteren en vast te leggen. De K.L.M. heeft in het eerste half jaar van 1957 een winst gemaakt van 7.776.000 gulden (zelfde periode 1956: 6.276.000 gulden). De vervoersinkomsten waren in het eerste halve jaar van 1957 21.5 pro cent hoger dan in de overeenkomstige periode van 1956. De bedrijfsinkom- sten hebben in de eerste zes maanden van 1957 bedragen 233.285.000 gulden (zelfde periode 1956: 192.926.000 gul den). De bedrijfskosten hebben be dragen in het eerste halve jaar van 1957: 227.012.000 gld. ('56: 186.191.000). Het vervoer van passage en bagage was in het eerste halve jaar van 1957 21 proeent meer dan in het eerste halve jaar van 1956. Het vervoer van vracht steeg met 18 procent, dat van post met acht procent. Het totaal ver voer steeg met twintig procent. Een landbouwer uit Oirschot, die naar zijn aardappelveld in de Oirschotse heide ging kijken, heeft bij een berke boompje het stoffelijk overschot gevonden van een jongeman. Hij waarschuwde de militairen in de nabijgelegen legerplaatsen Oir schot, die de rijkspolitie alarmeer den. Een uur later trof men in het aardappelveld een meisje aan, dat brandwonden had en totaal van streek was. Het onderzoek heeft uitgewezen, dat de jongeman, de 20-jarige V. uit Eind hoven, en het meisje, de 18-jarige L„ eveneens uit Eindhoven, twee uur voor zij gevonden werden, door de bliksem waren getroffen, toen zij voor de regen onder het boompje schuilden. De jongeman werd dode lijk gewond. Het meisje is ter verple ging in het r.-k. Binnenziekenhuis opgenomen. Dokter Zeldenrust uit Den Haag heeft sectie op het lijk verricht, dat vervolgens is vrijgege ven aan de familie. De staking van het personeel der autodiensten in de provincie in Engeland bij welke staking 300.000 man betrokken zijn duurt onverminderd voort. Vol gens de vakbondsleiders is de staking algemeen en is er iïog geen oplossing voor het conflict in zicht. Van de busstaking die vrijdagavond van kracht werd, begonnen de fabrie ken eerst maandagochtend last te ondervinden. Vele ondernemingen haalden zelf met vrachtauto'» en personenwa gens hun personeel op, en niet zeldzaam waren de gevallen dat arbeiders in de Rolls Royce van de directeur naar hun werk wer den gebracht. Vele duizenden arbeiders en vooral ook scholieren van plattelandsscholen moesten naar hun werk lopen of om een lift vragen. In Cardiff, Zuid-Wales, verzamelde zich een menigte van vijfhonderd man rondom zes bussen, waarvan de banden vernield werden en de ben zinetanks met suiker en water ver ontreinigd. Politie bewaakte de bussen onder een De successen, welke de com munistische partij bij de verkie zingen voor de provinciale en gemeenteraden in Midden-Java heeft geboekt, hebben alle ver wachtingen van politieke waar nemers in Djakarta overtroffen. Het is nu wel zeker, dat de P.K.I. in deze dichtbevolkte, doch arme pro vincie de grootste partij is geworden. Zij behaalde een absolute meerder heid in twaalf steden, terwijl in alle andere districten en steden in verge lijking met 1955, toen de algemene verkiezingen voor het parlement wer den gehouden, he> aantal op de com munisten uitgebrachte stemmen even eens is gestegen. De grootste verliezer is de nationa listische partij. Volgens de jongste ge gevens kregen de communisten twee maal zoveel stemmen als de nationa listen. In sommige districten verloor de nationalistische partij veertig pro cent van het aantal stemmen, dat zij in 1955 kreeg Politieke waarnemers verwachten, dat de communistische zege in Midden-Java door een soortgelijke overwinning zal worden gevolgd de Indonesische hoofdstad voor spellen, dat tegen 1960 de commu nistische partij op Java de abso lute meerderheid zal behalen bij de dan te houden algemene ver kiezingen. Een van de vooraanstaande leiders van de Masjumi, Isa Anshary, heeft onlangs gewaarschuwd, dat de com munistische partij de grootste in ge heel Indonesië zal worden na de vol gende algemene verkiezingen, indien de niet-communistische en anti-com munistische partijen hun passieve hou ding zullen handhaven en zullen door gaan met hun onderlinge strijd in- plaats van een vastbesloten front tegen de communisten te vormen. in Oost-Java, waar de volgende week de provinciale verkiezingen zullen worden gehouden. Absolute meerderheid? West-Java is het bolwerk van de sterk anti-communistische Masjumi, doch verwacht wordt, dat ook daar de nationalisten, evenals de twee andere islamitische partijen, de Nah- datul Ulama en de P.S.I.I.. stemmen zullen verliezen als in deze provincie de verkiezingen zullen worden gehou den. De datum daarvoor is nog niet jetten met het hamër-°°ensikk'elem- vastgesteld. Bij de gemeenteraadsver- bleem om de honderd meter zijn aan- kiezingen in Djakarta klommen de geplakt op bomen langs de gehele weg communisten van de vierde naar de van 500 km lang tussen Banjumas op tweede plaats. de grens van West- en Midden-Java In de buitengewesten liggen de en Soerabaja in Oost-Java. Kantoren kaarten heel anders. Daar zijn sterke van de partij worden zelfs aangetrof- anti-communistische stromingen. fen in gehuchten met niet meer dan Pessimisten onder de politici in 700 inwoners. Propaganda Eenieder, die een reis door Mid den- en Oost-Java maakt, is onder de indruk gekomen van de intensiteit van de communistische propaganda in deze arme en overbevolkte streken. Het is niet overdreven te zeggen, dat bil- regen van tomaten en stinkbommen tot ze gerepareerd waren en hun weg konden vervolgen. De staking van de 1600 sjouwers van Covent Garden heeft zich uitge breid tot de vijf belangrijkste groen ten- en fruitmarkten, o.m. die van Spitalfields, waar zeshonderd sjou wers, eveneens het werk neerlegden. Chauffeurs, havenarbeiders en spoormannen hebben besloten geen produkten voor deze markten aan te raken. Scheepsladingen uien en aard appelen worden niet gelost. De Amerikaans-Belgische onderhan delingen over een eventuele wijziging van het akkoord betreffende de bur gerluchtvaart tussen beide landen, die 16 juli te Washington begonnen, zijn gisteren opgeschort, zonder dat men een overeenkomst tot stand heeft gebracht. De onderhandelingen zullen waar schijnlijk in de komende herfst wor den hervat. De besprekingen waren begonnen op initiatief van de Belgische regering, die voor de Belgische luchtvaart maatschappij Sabena het recht wenst om de huidige verbinding Brussel New York tot San Francisco door te trekken. De Amerikaanse autoriteiten hebben totnogtoe aan geen enkele Westeuropese maatschappij het recht op vluchten naar San Francisco ver leend. Mogelijk wordt de Sabena toe gestaan tijdelijk naar San Francisco door te vliegen, wanneer de wereld tentoonstelling te Brussel in de zomer van het volgend jaar wordt gehouden. Een dergelijk akkoord zou buiten an dere eventuele regelingen vallen. De Indonesische eerste minister, Djuanda Kartawidjaja, is tijdens het afgelopen weekeinde in Ambon, de hoofdstad van de Molukken gearri veerd. De premier en zijn gezelschap reden van het vliegveld naar de stad in jeeps, welke door het plaatselijk bestuur waren verkregen als resuL taat van de barterhandel, welke dit gebied, tegen de regeringsvoort schriften in, met het buitenland voert! De gouverneur van de provincie Noord-Celebes, Manoppa, is naar Djakarta gereisd voor het voeren van besprekingen. Bij zijn aankomst in de hoofdstad verdedigde hij de maatregelen, welke het bestuur van deze, door overste Sumual in het le ven geroepen provincie, op het gebied van de handel met het buitenland heeft genomen. Ook Noord-Celebes drijft een levendige barterhandel. De krantenjuffrouw van hek sta tion. van Frankfort heeft vele ge wichtige klanten. Dezer dagen ech ter werd zij geconfronteerd met ;en (haastig) heer, wiens gewich tigheid in tonnen moet worden, uitgedrukt.... En een grote mond had hij op de koop toe._ Eén van de leiders van het Al gerijnse nationale bevrijdingsfront, Mohammed Jazid, heeft op een persconferentie te New York ver klaard, dat de persberichten over contact te Tunis tussen een verte genwoordiger van de Franse rege ring enerzijds en hem en dr, Lamine-Debaghine van het natio nale bevrijdingsfront anderzijds verzonnen zijn. De Franse vertegenwoordiger, Goeau- Brissonière, had te Tunis aan een Algerijnse vakbondsleider papieren getoond die aantoonden, dat de Franse minister-president en de minister van buitenlandse zaken hem gemachtigd hadden te spreken met Jazid, zo deelde laatstgenoemde op de persconferentie mee. Jazid zei, dat hij en Lamine-De baghine hadden geweigerd, omdat zij geen volmacht hadden. Jazid voegde eraan toe, dat de hou ding van het bevrijdingsfront ten aanzien van onderhandelingen met Frankrijk niet gewijzigd is. Alleen erkenning door Frankrijk van de on afhankelijkheid van Algerië kan het uitgangspunt zijn van vruchtbare on derhandelingen over een staken van het vuren. De Theeproever, met wis wij, toen hij in onzs omgeving was, een gezel lige tocht maakten om na te gaan, hoeveel huisvrouwen thee konden zet ten volgens da vijf gouden theeregels schijnt tot de verbeelding van naar vakantie-ontspanning zoekende jonge lui te spreken. Want, zo blijkt uit telefoontjes en brieven, dia de enige echte, zich in uiterlijk (donkere deukhoed, zwarte jas, witte sjaal) en met papieren (van het officiële Thee bureau) legitimerende Theeproever met de regelmaat van de klok be reiken, er treden dan hier en dan daar theeproeverimitaties op. Die imitaties kunnen onprettige ver. rassingen voor de huisvrouw inhou den en het is dan ook niet verstandig iemand binnen te laten zonder te we ten met wie men te doen heeft. Alléén de aankondiging „Ik ben de Theeproever, mevrouw", is niet vol doende. De échte Theeproever heeft een deugdelijk legitimatiebewijs en laat U dit zien. Voor half augustus mag u trouwens niet op de echte Theeproever rekenen. Hij is met vakantie. Gisteren is de Egyptische nationale vergadering voor het eerst bijeen geweest. Abdel Latif Boghdadi werd met over grote meerderheid tot voorzitter van de vergadering gekozen. Alle sporen van het oude regime in het parle mentsgebouw zijn uitgewist. De ade. laar, het symbool van de revolutie, is gekomen in de plaats van de kroon, de troon en de speciale loges voor de koninklijke familie zijn verwijderd en in de hal is een beeld geplaatst van de farao Kafra om te herinneren aan de oude geschiedenis van het land. In de vergaderzaal hangt een schilderij van vijftig meter breed, waarop de vrijheidsstrijd van de Egyptenaren is afgebeeld. Hierop komt ook de Egyptische visie op de strijd tegen de Britten en Fransen bij Port Said in november van het vorige jaar voor. Boghdadi is de rechterhand van pre sident Nasser. Hij zal ontslag nemen uit de drie ministersfuncties die hij bekleedt: gemeentelijke en platte- iandszaken, de nationale plannen en herstel van Port Said. Zijn ontslag als zodanig cal een onmiddellijke re organisatie vaiLtet kabinet met zich

de Stem | 1957 | | pagina 1