Opstand tegen sultan van Muskate Treinramp in zuid-Frankrijk Twee vliegtuigen in Italië neergestort Koffie bij de textiel Ex-koning Leopold had auto-ongeluk Aardappelenregeling voor de oogst 1957 Vader en drie kinderen verongelukt Engeland kreeg versoek hulp te verlenen Troepen uit Aden Bokser moest moorden Tunesië binnenkort republiek Verdwenen schipper vermoord Onrust onder arbeiders in Hongarije DAGBLAD VOOR ZEELAND Groep Oostduitse hoogleraren tegen de par lij Bakkers: verlaging broodprijs nog niet mogelijk Opklaringen Vele slachtoffers bij overstromingen, in China Complot in Syrië Rusland waarschuwt Israël Tilburger overleed na overwinning van zijn club Pauselijk verlrck naar Castelgandolfo uitgesteld Psychopaat begon schietpartij in Eindhoven Tweespalt in f sjecho-Slowakij e 97e JAARGANG No. 22509 Voor God, Koningin en Vodertend MAANDAG 22 JULI j.^ Uitgave N. V. Uitgeven Mij. Neerlandi». Verschijnt elke werkdag. Bureaus: Breda, Reigerstr. 16. Tel.: Directie, Redactie en Ad ministratie 22341. Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr H. M. L de Rechter. P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Abonn.prijs bij vooruitbet. 7.— p. kwartaal, p. post 7.70, p. week (uitsl. bij niet postbestell.) 0.54. Incasso wordt berekend. Losse numm. 15 ct. Postrek. 278841 Advertentieprijs voor de gehele oplage 0.35 per mm. (Ingezonden Mededelingen 0.85 per mm). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland uitsluitend in de Zeeuwse editie t 0.14 per mm. (Ingezonden Mede delingen 0.35 per mm). Bij contract aan zienlijke reductie; volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. per mm extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet wensen af te geven, worden vernietigd. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, telefoon 2238 - Bureau voor Zeeuwsch-Vla^ren: HULST, Dubbele Poort 7. telefoon 102 - (Bijbureaus: TERNEUZEN, Noordstraat 56, tel. 2601 - OOSTBURG^Nieuwstraat 41, tel. no, 35) Het plotseling oversteken van een bromfietser is, naar de poli tie aanneemt, de oorzaak ge weest van het auto-ongeluk, dat zaterdag in de vooravond bij Aarle-Rixtel gebeurde en waar bij de 45-jarige heer K. J. F. Z. Holst uit Arnehm en zijn drie kinderen, een meisje en twee jongens, om het leven kwamen. Mevrouw Holst werd zwaar gewond. Zij is in het ziekenhuis te Helmond opgenomen, evenals de bromfietser, de heer H. uit Aarle-Rixtel, die een been brak en zwaar aan het hoofd werd gewond. Het ongeluk gebeurde op de langs de Zuid-Willemsvaart lopende weg van Helmond naar Aarle-Rixtel. Toen de heer Holst, die uit de richting Hel mond kwam. de overstekende brom fietser trachtte te ontwijken, kwam zijn wagen terecht in een enige me ters beneden de weg liggende berm- sloot. De wagen werd zwaar bescha digd. In het gebied van IS'iziva is een opstand uitgebroken te gen de sultan van Muskate en Oman. Dit gebied ligt ten zuiden van de Golf van Omande toegangspoort tot de Per. zische Golf. Deze opstand staat onder leiding van de broer van de Imam van OmanTaleb. Hij wil in hel achterland van Nixiva een onafhankelijke staat stichten. De sultan van Muskate en Oman heeft de hulp van Engeland ingeroepen. Een woordvoerder van de Britse regering heeft be kend gemaakt, dat Groot-Brittannië erin heeft toegestemd de sultan van Muskate en Oman te helpen. Bedoeien en volgens hen is de sjeik Het voornaamste Oostduitse communistische blad, het te Oost - Berlijn verschijnende „Neues Deutschland", heeft gis teren bekendgemaakt, dat er aan de universiteit van Halle een groep hooglaren en docen ten is ontdekt, die tegen de partij en tegen de staat gezind is. Dit was tot uiting gekomen in ge sprekken, die zij onlangs met partij functionarissen hadden gevoerd. Zij hadden ook de tegen de partij ge richte theorieën van prof. dr. Harich gesteund, een jonge hoogleraar, die eerder in dit jaar tot tien jaar dwang arbeid wegens landverraad werd ver oordeeld. Allen zijn verbonden aan de faculteit voor letteren. Het is onbe kend wat er met de groep is gebeurd. DE PRINSESSEN Beatrix en Irene zijn per vliegtuig van hun bezoek aan Parijs teruggekeerd. Woensdag vertrekken zij met H.M. de Koningin en prins Bernhard, voor een privé- bezoek van enkele dagen, naar Lon den. HET AANTAL aangegeven radiotoe stellen in Nederland bedroeg per 1 juli 3-1. 2.300.710 tegen 2.292.017 op 1 juni 1957. Er waren 534.496 aanslui tingen op het draadomroepnet. In deze laatste maand steeg het aantal tele visietoestellen van 151.737 tot 159.998. ZES TSJECHEN zijn er, onder leiding van een elektricien, in geslaagd door de onder stroom staande grensver- sperring heen te komen en te ont snappen naar Oostenrijks gebied, waar zij om asiel verzochten. IN WEST-DUITSLAND mag, met in gang van 1 september, in bebouwde kommen geen enkel voertuig sneller rijden dan 50 km per uur. Met ingang van het nieuwe jaar zal een carto theek van verkeersovertreders wor den aangelegd. IN FRANS west-Afrika kwamen ne gen mensen om het leven en zeven entwintig werden er gewond, toen de vrachtauto, waarin zij zaten, ver ongelukte. MISS PERU (de 18-jarige Gladys Zender) heeft de titel Miss Wereld verworven. De 18-jarige Miss USA is gediskwalificeerd, toen bekend werd, dat zij getrouwd en moeder van twee kinderen was. DERTIEN MENSEN zijn in dc West- duitse staat Noordrijn-Westfalen aan gehouden, verdacht van onwettige ac tiviteit ten behoeve van de Oostduitse staatsveiligheidsdienst. EEN PLANTER in de Preanger, te rugkerend van 'n bezoek aan Bandung een. gewapende bende aange houden en beroofd van 88.000 rupiah. De vorm, waarin deze hulp zal worden verleend, is nog niet vastge steld. Men verwacht evenwel, dat Britse troepen van Aden naar Mus kate zullen worden gevlogen. De opstand heeft twee fronten, een tegen Muskate en een tegen de oase Boeraimi, aan de grens tussen Oman en Saoedi-Arabië. Volgens een Britse functionaris in Muskate beheersen de opstandelingen het centrum van Oman. Een Britse groep oliedeskundigen, werkend voor een zusteronderneming van de Iraak- se oliemaatschappij, staat tengevolge van de opstand niet meer in verbin ding met het hoofdkwartier van Mus kate. De aanleiding De aanleiding van de opstand zou de arrestatie van sjeik Ibrahim Ibn Hassa een bondgenpot van de Imam zijn, die door dé sultan was uitgenodigd om besprekingen te voe ren over zijn toekomstige betrekkin gen met het sultanaat. De sultan zou dé sjeik gearresteerd hebben, toen deze zijn gast was. Daarop brak er een opstand uit on der stammen in het gebied van Oman. De aanhangers van de sultan beweren daarentegen dat sjeik Ibra him voorbereidingen trof om met zijn stamgenoten het gezag van de sul tan in het gehele sultanaat te trotse ren, maar dat hij hierin gedwars boomd werd door de sultan getrouwe naar de kust gevlucht, waar hij zich zelf vrijwillig bij de sultan meldde. Hierna zou Taleb de stammen in het gebied van Oman hebben opgehitst om tegen de sultan in opstand te komen. Voor de gevechten uitbraken heb ben beide partijen ultimatums uitge wisseld. Taleb eiste de vrijlating van sjeik Ibrahim en de sultan eiste, dat de rebellen de wapens neerlegden. De Nederlandse Bakkerijstich ting meent voorshands niet te kunnen voldoen aan het ver zoek van minister Zijlstra, de prijs van het wit brood met een cent te verlagen. Volgens berekeningen van de bak- kerijstichting is op grond van de af spraken met de overheid en aan de hand van de cijfers, een verlaging van de prijs van het wit brood eerst in september aan de orde en dan nog bij gelijkblijvende omstandigheden. Als de minister niet te overtuigen is van de billijkheid van het stand punt van de bakkers, zal hij zelf de maatregelen moeten nemen die tot verlaging van de broodprijs zullen leiden. In dat geval zal hij moeten overgaan tot het uitvaardigen van een prijsstop. Een beslissing hierover wordt op korte termijn verwacht. (Advertentie) llllllflttlllltl MAZE TF ABRI EK EN TE ZEVENBfiRGMf 4 i Weersverwachting van het K.N. M.I. tot vanavond, ongemaakt zondagavond 23.15 uur: Opklaringen, maar hier en daar 5 nok nog enkele buien. Dezelfde of iets lagere temperaturen. Overwe- i gend matige wind tussen west en noord. J Verwachting van het Belgisch w eer kundig Instituut: Matige tot t vrij sterke wind, hier en daar ge- 4 4 paaid met rukwinden uit west tot t noordwest. Zwaar bewolkt met 4 °Phlaringen. Kans op neerslagvla- J i gen, zelfs plaatselijk met onweer 4 i andaag', zon onder 20.45 uur, f maan onder 16.13 uur. Morgen: zon op 4.48 uur, maan op 1.03 uur. 4 Volgens in Peking ontvangen be richten zijn meer dan vijfhonderd mensen verdronken bij overstromin gen, die de provincies Sjantoeng en Honan, in centraal oost-China, teis teren. Bovendien zijn er vele duizen den gewonden en daklozen in deze dichtbevolkte landbouwgebieden. Vliegtuigen werpen levensmiddelen en medische hulpgoederen uit. In niet-officiële berichten, welke in Peking zijn ontvangen, wordt gezegd dat de Lunghai-spoorlijn, de enige grote spoorwegverbinding in China van oost naar west, in ernstige mate is gestremd. In de provincies Sjantoeng en Kiangsoe zijn ruim een miijoen hec taren bouwland overstroomd. Zeker een miljoen mensen zijn door de overstromingen van de rivieren Ji en Sjoe getroffen'. 50.000 mensen, onder wie véle mi litairen, trachten het water te keren. Op Java Volgens uit Bandoeng en Soerabaja ontvangen berichten, hebben onafge broken regens in West- en Oost-Java grote overstromingen veroorzaakt. Tot dusver zijn in West-Java vijf mensen verdronken. In Kediri, in Oost-Java, moesten 70.000 mensen worden geëvacueerd, toen enkele rivieren buiten hun oevers traden. In West-Java moesten ongeveer 4.500 mensen een veilig heenkomen naar elders zoeken. Sinds vrijdagmiddag wordt een Amerikaans marinevliegtuig vermist, dat op weg was van Marokko naar Venetië. Dit toe stel had elf personen aan boord. Gedurende het weekend hebben tal van vliegtuigen naar het vermiste toestel gezocht en het was hierbij, dat zich een nieuwe vliegramp voltrok. Nabij Turijn stortte een Amerikaans marine vliegtuig in de bergen neer, waardoor tien personen de dood vonden. Slechts één lid van de bemanning overleefde het ongeluk. Hij werd met ernstige brandwonden naar een Tu- rijns ziekenhuis overgebracht. Dit verongelukte reddingstoestel was te gen een rotswand gevlogen. Volgens een groep Italiaanse berg beklimmers, die het ongeluk hoorden gebeuren, is het zeer wel mogelijk, dat het toestel door een krachtige en verraderlijke windvlaag gegrepen is. Volgens de Syrische pers zou de bokskampioen zwaargewicht van het Midden-Oosten, Adib Dessouki. die uit Palestina stamt, bekend hebben uit Jordanië naar Syrië gezonden te zijn om tenminste zes politieke en mili taire Syrische figuren te vermoorden. Dessouki, die lid zou zijn van de ..Mohammedaanse Broederschap" zou de Syrische minister van defensie en die van buitenlandse zaken, de com munistische leider en socialistische leiders en het hoofd van de Syrische inlichtingendienst hebben willen do den. Hij zou ook opdracht gehad heb ben Jordaanse officieren te ontvoe ren, die naar Syrië zijn uitgeweken. Na zijn arrestatie had Dessouki de Syrische politie voorgesteld naar Jor danië terug te keren om „koning Hoessein en enkele vooraanstaande Jordaniërs" uit de weg te ruimen. Hij zou vervolgens naar de Jordaan se grens zijn teruggebracht en aan de Jordaanse politie zijn uitgeleverd. Radio-Moskou heeft Israël gis terenavond beschuldigd van uit lokkende daden van agressie langs de Syrische grens. De Is raëlische leiders werden ervoor gewaarschuwd, dat „er mach ten zijn, die ln staat zijn hun in timidatie-politiek te laten va ren". Israël had niets geleerd van de .nederlaag" van Enge land, Frankrijk en Israël tegen Egypte. Van het eerste marine-vliegtuig, dat sinds vrijdag vermist is, ont breekt ondanks krachtige naspo ringen, waaraan ook toestellen van de NAVO en van Italië deelnamen nog ieder spoor. Het politieke bureau van de Tunesische nieuwe-grondwets- partij van premier Habib Bour- guiba zal, naar „l'Action", het weekblad van deze partij, weet te melden, vandaag besluiten, de monarchie al te schaffen. De grondwetgevende vergadering zou in de loop van de week de republiek uitroepen. Algemeen verwacht men, dat Bourguiba dan president zal worden. In de afgelopen week verklaarde hij, dat de staat voorbereidingen trof om „alle onrechtmatig verkregen voordelen" te niet te doen en dat daarbij voor de koninklijke familie geen uitzondering zou worden ge maakt. Vrijdagavond werd de jongste zoon van de Bey, prins Salahed-Dine, aan gehouden naar aanleiding van een in cident, waarbij een poging zou zijn gedaan om een politie-inspecteur van de paleiswacht met een auto omver te rijden. De kwestie werd achter ge sloten deuren behandeld en er werd niet meegedeld, of de prins officieel in staat van beschuldiging is gesteld. I-Iet stoffelijk overschot van schip per A.E.A. Bliek, die in de nacht van 31 december 1955 op 1 januari 1956 te Dordrecht, op mysterieuze wijze is verdwenen, is op 1 april j.l. gevon den in de rivier de Noord in de nabij heid van Papendrecht. De rijkspolitie te water, district Vlaardingen, die we gens het onderzoek eerst nu mede delingen over deze lugubere vondst heeft gedaan, neemt aan dat de schip per vermoord is. In verband hiermee heeft zij de schippersknecht J. H., die met schipper Bliek op het uit België afkomstige sleepschip Marie Louise" voer, gearresteerd. De man ontkent evenwel hardnekkig iets van de dood van de schipper af te weten. Men nam aanvankelijk aan, dat de schipper verdronken was, maar al spoedig ging men verdenkingen koes teren tegen de schippersknecht H., die het verre van goed met de schip per had kunnen vinden. Men kon de knecht evenwel niets bewijzen en moest hem laten gaan. Onderzoek van het bijna anderhalf jaar later aan gespoelde lichaam van schipper Bliek wees uit, dat de schedel beschadigd was en in deze omstandigheid zag men aanleiding vast te stellen dat toch van misdrijf sprake was geweest. PROF. H.F. ANDRIESSEN. op zijn verzoek eervol ontslagen als direc teur van het Kon. Conservatorium voor Muziek te 's-Gravenhage, is be noemd tot Ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw. Ex-koning Leopold van Bel gië en zijn echtgenote, prinses Liliane, hebben zeer lichte kneu zingen opgelopen toen hun auto gisteren op een bergweg bij Cor tina d'Ampezza tweemaal over de kop sloeg en in een greppel langs de weg terecht kwam. De ex-koning reed in een Cadillac, die men had willen laten zien op een internationaal „concours d elegance" in de Italiaanse stad Cortina. Toen het ongeluk gebeurde, keerde hij net van een ritje in de bergen terug. De Italiaanse coureur Farina, die achter ex-koning Leopold reed, trok hem en prinses Liliane uit de resten van de verongelukte wagen en bracht beiden naar hun hotel in Cortina. Ex-koning Leopold en zijn echtge- Het Hongaarse vakbondsblad „Nepakarat" maakt melding van „onrust" onder de arbeiders van veel staalfabrieken. Het blad zegt, dat dit te wijten is aan verlaging van hun inkomsten, het gevaar van werkloosheid en gedwongen zondagsarbeid. De Hongaarse regering heeft gelast dat het stelsel van betaling naar pres tatie overal moet worden ingevoerd waar dit „voordelig is voor de wer kers en de economie van het volk" aldus wordt uit Boedapest gemeld. Een groot aantal fabrieken heeft het stelsel reeds, na een perscam pagne. ingevoerd. Het gelijkt in som mige opzichten op het voormalig „normenstelsel", dat na de opstand van vorig jaar in onbruik raakte. note hadden eerder op de dag de onthulling bijgewoond van een borst beeld van de vader van ex-koning Leopold, koning Albert, die, zoals be kend, bij een klimpartij in de Arden nen om het leven kwam. Koning Albert kwam bij zijn leven vaak in Cortina d'Ampezza om van daaruit bergtochten te ondernemen in de vlakbij gelegen Dolomieten. Op uitnodiging van Farina probeer de de ex-koning wat de auto preste ren kon, welke door de coureur voor het concours naar Cortina d'Ampez za was gebracht. De wagen was ech ter al van de deelnemerslijst ge schrapt omdat zaterdag bij een onbe duidend ongelukje een van zijn ach terlichten was beschadigd. Weinige minuten na afloop van de onverwachte overwinning van zijn voetbalteam in een wedstrijd, zater dagmiddag gespeeld voor de bedrijfs- voetbalbond te Tilburg, werd de 50- jarige heer E. Hofstee te Tilburg, leider van het zegevierend team door een hartverlamming getroffen, waar door hij nog op het sportveld over leed. Hij was gehuwd en vader van zes kinderen, waarvan er drie reeds zijn geëmigreerd. Het vertrek van Z.H. de Paus naar het Pauselijk zomerverblijf Castel gandolfo is, wegens de tandheelkun dige behandeling, die de H. Vader ondergaat, uitgesteld, vermoedelijk tot zaterdag 27 juli. De gezondheidstoestand van de H. Vader laat overigens niets te wensen over. De verdikking aan zijn gezicht is reeds aan het slinken. Een nieuw artikel heeft sinds za terdag zijn intrede gedaan op de toonbanken van duizenden Neder landse textielwinkels: temidden van de sokken, de theedoeken en het handgaren stonden pakjes kof fie: het antwoord van de textiel- organisatie op het cadeaustelsel van vele kruideniersbedrijven. De huisvrouwen vinden het best zo en de zilveren pakjes gingen vlot van de hand. Zaterdagnacht heeft een uit de psychiatrische inrichting te Boekei ontsnapte zwakzinnige 37-jarige man een deel van de Tongelrese- straat in Eindhoven in grote be roering gebracht, toen hij om streeks drie uur van achter zijn ouderlijke woning en op straat in het wilde weg met een stengun begon te schieten. De bewoners van het huis waren in paniek ge vlucht en toen de man tenslotte in het huis verdween, kwam de in middels gearriveerde politie voor een moeilijke taak te staan. Zij vreesde, dat het binnendringen van de tvoning tot nieuwe salvo's zou leiden. De telefoonaansluiting van het huis bracht daarop redding. De heer des huizes waagde het weer zijn huis binnen te gaan, waarna hij onmiddel lijk werd opgebeld door de hoofdcom missaris van politie te Eindhoven, de heer B. van der Werf, die met behulp van de huisvader de psycho paat aan het toestel kreeg. De heer van der Werf sprak ruim een haif uur met de zwakzinnige om hem te bewegen de sten-gun naar buiten te gooien en slaagde er in de geestes zieke er toe te brengen het wapen aan zijn vader te geven, die het weer aan de politie overhandigde. Om streeks zeven uur in de morgen was alles weer voorbij. De zwakzinnige man was juist vrijdagmorgen naar de psychiatrische inrichting te Boe kei overgebracht, waar hij reeds eer der was verpleegd. Nog dezelfde dag wist hij echter te ontsnappen en met een fiets naar de ouderlijke woning te Eindhoven terug te keren. De Nice - Parijs Express is met een snelheid van 120 km per uur ongeveer 115 km buiten Marseille op een zijlijn gereden, waardoor de tender kantelde en de stoomketel ontplofte. Bij het ongeluk zijn 20 mensen óm het leven gekomen, onder wie de machinist, terwijl in het ziekenhuis nog 80 mensen worden verpleegd, waarvan twintig ernstig gewond zijn. De foto geeft een overzicht van de plaats van de ramp, waarvan wij in onze editie van zaterdag reeds een uitvoerig verslag gaven Het overleg, door het Land bouwschap gevoerd met de over heid, met de aardappelmeel-in- dustrie en met de pootaardap- pelhandel omtrent prijsregelin gen bij aardappelen heeft ertoe geleid dat voor fabrieks- en poot- aardappelen garantieprijzen zijn vastgesteld, terwijl over het ni veau van de minimum garantie voor consumptieaardappelen nog geen overeenstemming is ver kregen. Na overleg tussen de minister, het Landbouwschap en de aardappel- meelindustrie is de garantie van fa brieksaardappelen vastgesteld op f 6.85 per 100 kg en geldt voor een te verwerken kwantum van 17 mil joen hl fabrieksaardappelen. In te genstelling tot het vorig jaar deelt thans de landbouw enigermate in het risico of een van tevoren in alle re delijkheid vastgestelde verwachtings- prijs in werkelijkheid al of niet zal worden gehaald of overschreden. De voorstellen van het Landbouw schap inzake de aardappelregeling zijn door de overheid nog niet aan vaard. Wel wordt het uitvoerbaar ge acht voor een drietal rassengrocpen, zoals voorgesteld, verschillende mini mum garantieprijzen te doen gelden. Omtrent de hoogte van de garantie prijzen voor gesorteerde aardappelen bestaat evenwel nog geen overeen stemming. Het Landbouwschap heeft voorgesteld deze te baseren op 75 pet. van de kostprijs. De overheid is van mening, dat de regeling er niet toe mag leiden, dat zandaardappelen aan hun natuurlijke bestemming, n.l. vervoedering op eigen bedrijf, zou den worden onttrokken. Het overleg hierover is nog gaande. Ten aanzien van pootaardappelen heeft het bestuur van het Landbouw schap thans besloten tot een areaal- heffing van f 130.- per ha (in plaats van f 150.-, zoals oorspronkelijk voor gesteld), terwijl de exportheffing zal worden verhoogd tot 75 cent per 100 kg. De inkomsten uit deze heffingen strekken tot financiering van de over nameregeling, de reductieregeling en de pootaardappelpropaganda in het buitenland. „Rude Pravo", het orgaan van de Tsjechoslo waakse commu nistische partij, heeft zaterdag geschreven, dat, hoewel het col lectieve leiderschap van de par tij was verstrekt, er nog steeds enige „negatieve factoren" zijn die „wij moeten identificeren en bestrijden". Sedert het twintigste congres van de Russische communistische partij (waarop de kritiek op Stalin werd geleverd) hebben enige kameraden het begrip democratie anders dan de meerderheid opgevat, namelijk ais het recht om ..de algemene partijlijn overal en altijd te kritiseren en om tegen de partij gerichte ideeën te lanceren", aldus „Rud, Pravo".

de Stem | 1957 | | pagina 1