Sneltrein ontspoorde bij Avignon zestien doden itCtknfi Felix H. H. Herold overleden Suurhoff wil snelle beëindiging van het tandartsenconflict Indruk - en duizelingwekkend Bijna een miljoen Belgen leven in armoe Franse regering krijgt vertrouwen van Kamer Doordat een wissel verkeerd stond: Gloeiende stoom drong in vernielde rijtuigen Koffie in de textielzaken Bredanaar zwaar mishandeld Nederlands protest tegen Indonesische aantijging Piet er de Jongh onderscheidde zich nog eens In memoriam DAGBLAD VOOR ZEELAND Van vandaag af: „ALS EEN BOM...' NEUROTONIC Plaatselijk enkele buien j Hogere vergoeding voor vrijwillige inwoning „Paria's '57": onthullend en ontstellend Euroverdragen door Bonn bekrachtigd •f95 175 97e JAARGANG No. 22508 Uitgav» N. V. Uitgever» Mij. Neerlandii. Venchijnt elke werkdag. Bureau»: Breda, Keigerstr. 16. Tel.: Directie, Redactie en Ad ministratie 32341. Verantwoordelijk Hoofd redacteur: 3. 3. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr H. M. L. de Rechter. P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Weetende. Abonn.prijs bij vooruitbet. 7.— p. kwartaal, p. post 7.70, p. week (uitsl. bij niet postbestell) 0.54. Incasso wordt berekend. Losse numm. 15 et. Postrek. 278841 Voor Cod, Konfntffn en Vadertand ZATERDAG 20 JULI 1957 i Advertentieprijs voor de gehele oplage 0.35 per mm. (Ingezonden Mededelingen 0.85 per mm). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland uitsluitend in de Zeeuwse editie f 0.14 per mm. (Ingezonden Mede delingen 0.35 per mm). Bij contract aan zienlijke reductie: volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. per mm extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet wensen af te geven, worden vernietigd. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, telefoon 2236 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, telefoon 102 (Bijbureaus: TERNEUZEN, Noordstraat 56, tel. 2601 OOSTBURG, Nieuwstraat 41, tel. no. 35) Met ingang van vandaag gaat een groot aantal lextielwinkeliers in ons land koffie verkopen onder de naam „Texaromakoffie" tegen inkoopsprijs, resp. 1.60 en 1.30 per half ponds pakje. De Mitex, de federatie van middenstandsorganisaties in de textiel, detailhandel, heeft vanuit het Textiel- huis te Amsterdam het grootste deel van de bij haar aangesloten leden be voorraad. Ook een aantal detaillisten van huishoudelijke artikelen en speel goederen zullen vandaag met de ver koop van koffie beginnen. De actie geldt als een protest tegen het ten geschenke geven van textiel- goederen e.d. door de kruideniers. DE DUITSE spoorwegen zullen bin nenkort de tarieven voor het perso nen- en goederenvervoer gaan verho gen. De ontvangsten zouden daardoor met 750 miljoen Mark per jaar toe nemen. NIET MINDER dan 250.000 gulden zou de makelaar IJ. N. uit Amster dam hebben verduisterd. Vandaag wordt hij voor de officier van justitie geleid. IN EEN ADRES aan een aantal mid denstandsorganisaties heeft het Ne derlands Verbond van Vakverenigin gen zich tegenstander verklaard van het voornemen, der textielwinkeliers, om hun sortering met koffie uit te breiden. C*^OTE DEINING is er in de PvdA- atdelmg te Apeldoorn. Een wethou der, die indertijd de zetel overnam van een andere wethouder, die ziek was geworden, wil zijn stoel niet meer ontruimen nu zijn voorganger is hersteld. BOVEN NEVADA is vrijdag voor de eerste maal een atoomraket door een vliegtuig gelanceerd. Het. projectiel ontplofte zo snel, dat de vliegers met spoed naar hun basis terug moesten om de vliegtuigen op eventuele radio actieve besmetting te laten contro leren. DE GEVANGENBEWAKERS Frankrijk staken door, evenals de Franse bankbedienden. Op de Parijse vliegvelden gingen gisteren boven dien de douanebeambten in staking. VANDAAG vertrekt de H. Vader naar zijn zomerverblijf Castelgan- dolfo. ARTHUR MILLER, de Amerikaanse schrijver, echtgenoot van Marylin Monroe, is vrijdag veroordeeld tot een boete van 500 gulden en een maand gevangenisstraf voorwaarde- 1 w«gens „minachting van het congres." EEN. SALONBEDIENDE van de „Statendam", die in New York ligt, werd met spoed naar huis geroepen, omdat zijn vader ernstig ziek was. Alle bemanningsleden tastten in hun portemonnee en de jongeman kon meteen het vliegtuig naar Nederland nemen... STAATSSECRETARIS dr G Veld kamp is benoemd tot Grootkruis in de orde van de Eikenkroon van Luxemburg. De heer Hub. Jansen secretaris van de SER. is benoemd tot commandeur in de orde van de Eikenkroon. MINISTER Dulles van de V.S. zal maandagavond een uitgebreide ver klaring voor de radio en televisie af leggen over het Amerikaanse stand punt in de kwestie van de ontwape ning. Zestien mensen zijn gedood en meer dan zevenlig gewond, doordat, in de nacht van donderdag op vrijdag, de sneltrein Parijs.Nice op een stationnetje bij Avignon op dood spoor terecht kwam en met een snelheid van 120 kilometer per uur tegen een stootblok reed. De schok was zo hevig, dat de eerste twee wagons over de locomotief heenschoven en vijf andere met krakend geweld uit de rails werden geslingerd. Gloeiend hele stoom uit de vernielde locomotief drong sissend door in de vernielde rijtuigen, waardoor verschillende mensen, die tussen de wrakstukken bekneld zaten, levensgevaarlijke brandwonden kregen. Tien personen moeten op slag dood zijn geweest. De meeste passagiers vrijwel allen vakantiegangers werden in hun slaap door de schok verrast. In nachtkleding renden uit de naaste omgeving mensen toe, maar aanvankelijk konden die weinig uit richten. Het stationnetje Bollène was bezaaid met wrak stukken en versplinterd glas. Een verkeerde wisselstand bleek de oorzaak van de ramp. De eigenares van een cafeetje langs de stationsweg vertelde, dat een geluid als van een bominslag haar wakker had gemaakt. Een ogenblik waren alle lichten van het station en de overweg uitgegaan. De aanblik van de plaats van het ongeluk was vreselijk ge weest: twee rijtuigen waren in elkaar geschoven, een derde stond rechtop en de locomotief roodgloeiend. Zo snel mogelijk bracht men de ge wonden naar de ziekenhuizen in Avig non en Orange, waar zes slachtoffers gisteren nog overleden zijn. Enkele anderen verkeren nog in levensgevaar. De wachter van de overweg bij het station heeft anderhalf uur lang met een rode lantaarn langs de spoorlijn gehold, om te voorkomen dat een tweede sneltrein op de wrakstukken van de eerste zou botsen. Met twee kranen van 80 ton trachtte men gisteren de totaal vernielde slaap wagen uit de locomotief te trekken en de zeven andere ontspoorde rijtui gen weer op de rails te zetten. Een afdeling soldaten hielp mee aan het reddingswerk. Een gewonde passagier belde zijn vrouwT om haar gerust te stellen, maar viel plotseling dood neer, aldus de Franse politie. Vrijdagavond is men begonnen met zes hefschroefvliegtuigen gewonden naar Marseille over te brengen. Onder de doden is een Engels echt paar. dat op huwelijksreis was. In een vlaag van blijkbaar redeloze woede heeft de Bredanaar K. uit de Savornin Lohmanstraat, in de nacht van donderdag op vrijdag, een buurt bewoner zodanig mishandeld, dat de man met ernstig letsel in het St.-Ig- natiusziekenhuis moest worden opge nomen. Het slachtoffer, de heer H„ die in de Dr. Kuyperstraat woont en portier bij het wijnhuis „Wiener Grinzing" is, kwam midden in de nacht thuis. Onverhoeds viel K. hem aan. De bruut sloeg H. waar hij hem raken kon en toen de man trachtte te vluchten, rende hij hem achterna. Op een open stuk terrein, tussen Troelstrastraat en Colijnstraat, bleef H. bewusteloos lig gen. Hij had onder meer een zware hersenschudding. Gisterenavond, zo bleek ons bij informatie in het zieken huis, was zijn toestand bevredigend. De dader is door de politie gearres teerd, Hij blijft hardnekkig ontken nen en weigert dus ook iets te zeggen omtrent de motieven voor zijn daad. De heer H. staat bekend als een uiterst vredelievend mens en zover bekend heeft hij nooit iets met K. gehad. De Nederlandse regering heeft vrij dag in een nota krachtig geprotesteerd tegen de door Indonesië geuite be schuldiging, dat de Nederlanders hun toevlucht hebben gezocht tot wreed heden tegen en executies van Indone sische burgers in Nederlands Nieuw- Guinea. „De Nederlandse regering protes teert nadrukkelijk", aldus de nota, „tegen de officiële uitzending van Ra dio Republik Indonesia op 3 juli jongstleden, waarin de Nederlandse regering wordt beschuldigd van wreedheden en de executie van acht tien Indonesische burgers in Nieuw- Guinea". De Nederlandse regering verklaart, dat in Nederlands Nieuw-Gumea nooit Indonesische burgers zijn ge ëxecuteerd. noch personen van enige andere nationaliteit. De minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid heeft in een schrijven aan de organisaties van tandartsenen ziekenfondsen gezegd, dat een snelle beëindiging van het conflict thans dringend gewenst is. Daarom stelt hij voor, te besluiten tot het benoemen van een commissie van bindend ad vies. De ziekenfondsorganisaties, ver enigd in het gemeenschappelijk over leg van ziekenfondsorganisaties, heb ben zich al mei het voorstel akkoord verklaard. Wordt het principe van bindend ad vies algemeen aanvaard, aldus de minister, dan neemt bij aan, dat de tandartsen bereid zijn hun werkzaam heden voor de fondsen te hervatten op het'moment, waarop de commissie in haar geheel is benoemd. De honore ring zal dan gedurende de periode, waarin het bindend advies wordt voor bereid, geschieden op voorwaarden, welke'alsnog zullen worden vastge steld Dit met terugvc>-kpn.-'e kracht tot de datum, waarop de medewerking (Advertentie) Geef Uw zenuwen óók ontspanning I Geef ze Niet verdovend, waar genezend I Verwachting van het K.N.M.I. tot zaterdagavond, opgemaakt vrii- dagavond te 23.15 uur: 1 Opklaringen, maar ook plaatselijk J ÏJ? *.e resen- of onweersbuien. Weinig verandering in tempera- l tuur Overwegend zwakke veran- derlpke wind. „,Ver,wachting van liet Belgisch I J Weerkundig Instituut: zwakke tot matige wind uit oost tot noord zwaarbewolkt met mooie opkla- ringen en nog enkele onwecrach- tige regenbuien. 1 Vandaag: zon onder 20.48 uur maan op 23.47 uur. i Morgen: zon op 4.45 uur; zon S onder 20.47 uur; maan onder 15.07 S Maandag: zon op 4.47 uur; maan J op 0.21 uur. We hebben deze foto gedraaid en nog eens gedraaid en we loerden er draaierig van, wat U trouwens aan het boven schrift merkt. Niemand wist wat onder of boven was en als U vindt, dat het ding op z'n kop staat, moet u het maar zeggen. In elk geval: hoe u het draait of keert, er blijven al tijd wel enkele koppen op hun kop staan. Wanneer we althans van alle personen op de foto hopen over enkele jaren (min stens) het „eerwaarde" voor hun naam te hebben. Ret zijn namelijk de priesterstudenten van het seminarie Rijsenburg, dat honderd jaar bestaat. Dat de foto in het trappenhuis is genomen, zult u wel begrepen hebben. aan de ziekenfondsen is hervat. Gedu rende de periode van overleg zal een voorschotregeling gelden, waarvan de voorwaarden gelijk zijn aan die, welke voor 1 april j.l. golden. Beide partijen benoemen elk twee personen als leden van de commissie van bindend advies. Gedurende de periode, waarin de scheidslieden hun bindend advies voor bereiden, zullen partijen hun onder handelingen voortzetten omtrent: a. De rechten van de gesaneerde ver zekerden, die tijdens de contract- ioze periode de halfjaarlijkse con trole hebben moeten laten verlo pen. b. De tandheelkundige controle. c. De eventuele andere wensen, welke bij een van de partijen nog moch ten leven. De minister verwacht antwoord voor 24 dezer. Mocht zijn voorstel geen al gemene instemming vinden, dan be schouwt hij zijn bemiddelende taak als geëindigd. TOURS, vrijdagavond. Van een speciale verslaggever) Opnieuw heeft een lid van de Franse nationale formatie een etap pe-overwinning behaald en opnieuw klasseerde deze sterke equipe zich als eerste in de ploegen-dagrang- schikking. De zege ging ditmaal naar de eigenzinnige André Darri- gade. Hij won. uiteraard, de sprint van een kopgroep van zeven ren ners, die na 220 km rondom onze landgenoot Pieter de Jongh werd geformeerd. De vlucht onderbrak de verveling en lusteloosheid van de langste etap pe in deze ronde. Na de vermoeie nissen van de tijdrit en beseffend, dat de posities bepaald zijn, deed de hoofdmacht namelijk geen enkele moeite om de aanval af te remmen, integendeel. Daardoor konden de Jongh. Anglade, Jaap Kersten, die zijn ploeggenoot krachtig steunde, Padovan, Keteleer en de tricolores Darrigade en Bergaud een voor sprong opbouwen, die tenslotte tot ruim een kwartier groeide. De Nederlanders waren vanzelf sprekend kansloos tegen de sprint snelheid van „Darri", temeer, om dat de Jongh in de lange' vlucht te veel van zijn krachten had gevergd. Kersten eindigde als vierde en de coureur uit Made als vijfde. De op zet van de aanval, de eerste plaats in het ploegendagklassement, werd daardoor niet gerealiseerd. En nu vandaag naar Parijs! De minister gaat het afstaan van overtollige woonruimten aan woning zoekenden aantrekkelijker maken. De vergoeding, die wordt verstrekt wanneer men zijn huis geschikt maakt voor inwoning, wordt verdubbeld. De maximale vergoeding hiervoor be draagt thans 400 en zou dus ver hoogd worden tot 800. Voorts voor ziet de genoemde wijziging in de ver- gpedmg van de verhuiskosten voor diegenen, die ten gunste van een gro ter gezin een kleiner hui» willen be trekken. (Van onze correspondent) De meeste Nederlanders ken nen België slechts als het land der dure automobielen, de rijk voorziene etalages, en de goed geklede mensen met de hoge lo nen. Maar ook bij onze Zuider buren is het niet alles goud wat er blinkt. Negenhonderdduizend Belgen leven in ergerlijke, vaak vreselijke omstandigheden. Het boek van pater E. Froidure, de Belgische Abbé Pierre, „Paria's 57" geeft ontstellende bijzonder heden. Eén op de negen Belgen heeft per dag nog geen 25 fr. te verteren, zo dat hij onmogelijk één der vele leeg staande huizen kan huren, want die moet hij minstens betalen met 1000 frs. per maand. Uit bittere armoede is hij genoodzaakt in een krot te gaan wonen, in een kelder, op een tochtige zolder of een gloèiend hete dakka mer. In het hart van Brussel zijn naakte zolders nog verhuurd aan twee en drie gezinnen. Met krijtstre pen heeft men ieders afdeling om- Sfrensd. In barakken, gesticht door het Fonds van Koning Albert in het jaar 1918 en bedoeld als tijdelijk on- derkomen voor krijgsgevangenen, heersen hemelschreiende toestanden. In Charleroi bestaat nog de ver schrikking van het warme bed: in één kamer staan vier bedden opge steld. Eén bed kost per maand 500 frs., maar men heeft er maar acht uur recht op. Men slaapt in drie ploegen, zodat zo'n hok nog 600 frs. per maand opbrengt. Koning Boude- wijn heeft een bezoek gebracht aan de Brusselse krotten. In de Rue des Visitandines slaapt men nog met drie en vier personen in één bed; elders verhuurt men kamers aan ongelukki- gen met als bed een hoop lege zak ken; in» de Rue de la Trompe blijkt één defecte w.c. gebruikt te worden door zeven gezinnen. Het verhuren van behoorlijke wo ningen is al lang geen goede zaak meer, want het aanbod overtreft de vraag; maar met krotten en zolders is geld te verdienen, mits men dc slachtoffers maar op elkaar stapelt Een juffrouw (met geld) heeft baa: tochtige vlooienzolder dusdanir we ten te organiseren, dat ze ei aar- lijks 60.000 frs. aan verdient. De „paria's" wonen niet in hun krotten, omdat, ze aan hun ïeze buurtjes zijn gehecht, maar uitslui tend omdat ze met hun beperkte mid delen nergens anders iets beters kun nen huren. Bijna een miljoen- Belgen verkommeren in een rijk land, waar in duizenden woningen leeg staan. Niet toereikend Een stevig leger van 600.000 Bel gen, behorende tot de z.g. supra- gesalarieerden heeft een inkomen van 250 frs. per dag Het leger rijdt in grote wagens en is uitgerust met ijskasten en televisietoestellen. Men i smeert een dikke laag boter op het brood en daarop stapelt men nog een dikke laag dure ham of rosbief. Drie miljoen komen aan 215 frs. per dag. Ze hebben geen auto maar wel een ijskast. Vervolgens komt de grote ca tegorie van 4.400.000 arbeiders, die ternauwernood aan de 60 frs. per dag toekomen en tenslotte volgen de paria's '57, die minder dan 25 frs. per dag te verteren hebben. De schrijver hoopt met zijn opzien barende publikatie 't geweten wakker te schudden. De supra-gesalarieer- den leven er anno 1957 lustig op los, terwijl in hun eigen land. in hun ügen, rijke België, hun landgenoten uthongeren. Met een onverschillig ehouder-ophalen werpen ze de ver- mtwoordelijkheid van zich af „om dat er immers toch een sociale ver zekering is." Maar mag het christe lijke geweten zich verschuilen achter deze sociale verzekering en is deze verzekering toereikend als ze toeziet hoe er anno 1957 steeds meer nieuwe paria's worden geschapen? In de ouderdom van 79 jaar overleed te zijnen huize in Utrecht de heer Felix H. H. Herold, oud-directeur-generaal van de N. V. Uitgevers Maat schappij „Neerlandia". Hij werd in 1878 geboren en kwam in september 1896 te Breda als leerling-redacteur aan de toen maals driemaal in de week ver schijnende Nieuwe Bredasche Cou rant. Sinds 1902 was hij chef ter administratie. Twee jaar later ging hij naar Maastricht, waar hij plaatsvervangend directeur werd van het dagblad aldaar door de N.V. uitgegeven. Dit blad is onder zijn stuwende leiding uitgegroeid tot een groot provinciaal dagblad. In 1923 riep de leiding van de N.V. Uitgeversmaatschappij „Neerlan dia", inmiddels uitgeefster gewor den van drie bladen (in Breda, Maastricht en Utrecht), hem naar de hoofdzetel in Utrecht, waar hij tot directeur-generaal werd aange steld. Deze functie bekleedde hij tot 1947, waarna hij een. zeer ge waardeerd adviseur van de N.V. bleef. In de organisatie van de dag bladdirecteuren bekleedde de heer Herold bestuursfuncties. H.M. de Koningin benoemde hem tot ridder in de Orde van Oranje Nassau. Hij was ook drager van de pauselijke onderscheidingen Pro Ecclesia en Bene Merenti. De H. Mis van Requiem wordt dinsdag a.s. om half 11 in de kerk van het H. Hart te Utrecht opgedragen. Om half 12 de begrafenis op het r.-k. kerkhof. Dit zijn feitelijkheden, waar mede we in dit geval zeker niet mogen volstaan. In Felix H.H. Herold verliest onze N.V. Uitgevers Maatschappij „Neerlandia" een groot man, een onverdroten werker, een toegewij de leider, een trouwhartig dienaar, een voorbeeld van c j istelijke plichtsbetrachting. Hoewel sinds een tiental jaren niet langer directeur van „Neer landia" heeft F. H. H. Herold „de oude heer", zoals ieder van zijn medewerkers hem met eerbiedige genegenheid, met evenveel waarde- I ring als ontzag was gaan noemen steeds zijn belangstelling aan Neerlandia gegeven en adviezen verstrekt, als hem die werden ge vraagd. Ook in persoonlijke ge sprekken met oude en nieuwe functionarissen deelde hij gul en gaarne de vruchten van zijn rijke ervaring uit. Zo bezien, kan men zeggen, dat hij in het harnas is gestorven. Met onverdroten ijver heeft de heer Herold gearbeid aan het uit bouwen van enkele malen in de week verschijnende bladen tot vol waardige dagbladen, van provinci aal karakter, welker lezerskring Zich steeds meer uitbreidde. Aan het begin van zijn loopbaan was het speciaal in Limburg, dat hij zijn volle kracht ontplooide, later, in de algemene leiding geroepen, gaf hij zijn gehele persoon aan de taak om eveneens in west-Brabant, Utrecht en later ook Zeeland een goed katholiek gewestelijk dagblad te brengen. Het is de bedoeling geweest, dat zijn succesvolle loopbaan in het dagbladbedrijf reeds vóór 1940 be kroond zou worden met emeritaat. De omvangrijke taak van direc teur-generaal der uitgeversmaat schappij zou hij althans gaan over dragen aan andere handen. Maar de dreiging van de oorlog deed hem besluiten op zijn post te blij ven als kapitein achter het roer. Hij is daar gebleven door alle stor men heen. Hij bleef daar staan, toen achtereenvolgens verschillen de van zijn naaste medewerkers en vrienden in Duitse gevangenschap geraakten. Hij bleef daar ook staan, toen zijn oudste zoon, Alexander Herold, adjunct-directeur van „Neerlandia", hem door de dood ontviel. Hij bleef daar staan on danks alle gevaren, die hem per soonlijk bedreigden, tot hij in 1947 de leiding van „Neerlandia" neer legde. Maar dit terugtreden is voor hem, zoals reeds geschetst, geen volkomen afscheid geworden. F. H. H. Herold, die in zijn jeugd het ideaal gekoesterd heeft missio naris in Suriname te worden, heeft, toen dit verlangen een droombeeld bleek, in zijn wereld lijke loopbaan steeds het aposto lisch vuur behouden. Als een rots was hij onverzettelijk, waar hets zijn roeping gold hoeder en bewa ker te zijn van de geestelijke en stoffelijke belangen, aan zijn zor gen toevertrouwd. Hij was streng en veeleisend voor zijn onderge schikten, maar in de eerste plaats voor zichzelf. Zoals een vader voor zijn gezin, lééfde hij voor alles en allen, waarover hij verantwoorde lijkheid droeg. Defunctus adhuc loquitur: ge storven, blijft hij nochtans tot ons spreken. Zijn machtige persoon lijkheid blijft een bron van bezie ling voor het nastreven van de hoge doeleinden, die „Neerlandia", krachtens hare statuten, moeten richten en dienstbaar maken aan de bevolking van de Nederlandse gewesten, waarin haar dagbladen verschijnen. Ik heb er behoefte aan als lid van het Grafische Seniorenconvent enkele woorden te mogen schrij ven bij het zo onverwacht heen gaan van de oud-hoofddirecteur van de N.V. Uitgevers Maatschap pij Neerlandia, de heer Felix H. H. Herold. Wij leerden elkaar kennen toen de heer Herold in 1925 zijn intrede deed in het Algemeen Hoofdbe stuur van de Federatie van Werk- gevers-Organisatiën in het Boek- drukkersbedrijf, waarbij hij de Rooms-Katholieke Vereniging van Drukkerspatroons vertegenwoor digde. Hoewel zijn levenstaak meer op het terrein van het dagbladbe drijf lag meer dan 60 jaar ge leden werd hij aan de Neerlandia- pers verbonden heeft hij zich vol ambitie ook aan deze taak gegeven en jaren lang maakte hij o.a. deel uit van de Centrale Commissie, welke tot taak heeft, de arbeids voorwaarden in het drukkersbe- drijf toe te passen en de daaruit voortvloeiende geschillen te be rechten, ten einde deze op vreed zame wijze tot oplossing te bren gen en stakingen te voorkomen. Een mooie taak, waarbij vriend schapsbanden werden gevormd, niet alleen met de vertegenwoordi gers uit de beide andere patroons organisaties, doch ook met men sen uit het andere kamp, de werk nemers. Vóór rang en stand gold hier in de eerste plaats de mens en zijn objectief oordeel! Herold heeft gewerkt zolang het dag was. Hij heeft zich bij zijn werk niet bepaald tot de eigen kring, maar ook in de Federatie gewerkt voor het algemeen wel zijn. Stammend uit een ander milieu is het met grote waardering, dat ik mag getuigen, dat met hem heenging een gelovig mens, een ijverig werker en een hartelijke vriend, wiens beeld wij in dank baarheid zullen blijven gedenken. Felix, rust in vrede! Hoevelaken, 19 juli 1957. S. W. MELCHIOR De regering Bourges-Maunoury heeft vrijdag in de nationale ver gadering het vertrouwensvotum over haar Algerijnse politiek ge wonnen. Vóór de regering stemden de ge matigde conservatieven, de meeste socialisten, de meeste volksrepubli keinen en de meerderheid van de ra dicalen. Onder de tegenstemmers wa ren de communisten en de radicalen van Mendes-France. De uitslag van de stemming was: 280 stemmen voor, 183 tegen en 29 onthoudingen. De premier had de vertrouwens kwestie verbonden aan een wetsont werp, dat beoogt de Franse politie speciale bevoegdheden te geven ten aanzien van Algerijnse opstandelin gen m Frankrijk. Het belangrijkste artikel van het ontwerp is dat, waarin de regering gemachtigd wordt personen voor on bepaalde tijd te interneren, die door een rechtbank schuldig zijn bevonden aan bepaalde misdrijven. Hiertoe zul len dan interneringscentra in het le ven worden geroepen. De Westduitse Bondsraad heeft met algemene stemmen de wet tot ratifi catie van de Europese verdragen goed gekeurd. De Bondsdag heeft de ver dragen op 5 juli al aangenomen, zodat ze thans definitief zijn bekrachtigd. CURZIO MALAPARTE, de bekende Italiaanse schrijver is op 59-jarige leeftijd in Rome overleden. Hij was al geruime tijd ziek.

de Stem | 1957 | | pagina 1