Auto-, Motor- en Bromfietszegening Hoeven 28 juli 12 uur De vrouw op de preekstoel CUi PUZZEL Vaticaanse sterrenwacht C. Butner schrijft kinderboeken PAPIER VOOR PEN Traditie van negentien eeuwen werd verbroken Wonderland voor de jeugd in Eindhoven Vivien Leigh bereikt compromis Instructeur op Woensdrecht DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 20 JULI 1957 „ANIMAL1" OPLOSSING Zesjarig meisje overreden Kampeercentrum te Haamstede Hoffelijkheid rond de zebra Nieuwe kijker geeft grote mogelijkheden (Advertenties In 1954 is in de Generale Synode van de Ned. Herv- Kerk een kwestie ter tafel gekomen, die eigenlijk reeds een eeuw leefde in hervormde kringen: Moet het ambt in de kerk voorbe houden blijven aan de man, of wordt het tijd ook de vrouw een kans te geven? Het ging niet alleen over het predikambt de dienst des Woords maar ook over de ambten van ouderling en diaken. Na uitvoerige discussie besloot de synode met 32 tegen 18 stemmen aan de kerk voor te stellen de ambten ook open te stellen voor de vrouw. Uit de daarop volgende besprekingen in de classicale verga deringen bleek echter dat er omtrent dit punt in de kerk veel tegenstand en onzekerheid heerste. Daarom kon de synode de voorge stelde wijzigingen nog niet definitief vast stellen. Weer werd een commissie ingesteld met de opdracht een rapport uit te brengen. Het is over dit rapport dat de synode in haar vergadering van enkele weken geleden een beslissing heeft genomen, die men gerust „historisch" kan noemen, al betekent dat in dit geval beslist geen compliment! Het derde voorstel van de rapportcommissie over deze kwestie, dat op tafel kwam, luiddevolledige openstelling van alle ambten voor de vrouw. Het werd verworpen met 25 tegen 26 stemmen. In die stemmen verhouding kwam al heel duidelijk tot uiting de tegenstand die het voorstel na de synode van 1954 had verwekt, want toen werd hetzelfde onvoorwaardelijke voorstel met 32 tegen 18 stemmen aangenomen Er kwam van de commissie echter nog een vierde, iets voorzichtiger ge formuleerd, voorstel: openstelling van 't ouderling- en diakenambt voor de vrouw, en van het predikanten ambt na dispensatie. Principieel be tekent dit voorstel praktisch hetzelf de, maar in deze vorm wist het een meerderheid te verwerven van 29 te gen 22 stemmen. Krachtens de kerk orde, het kerkelijk wetboek van de Ned. Herv. Kerk is de procedure nu verder als volgt: de voorstellen worden „ter consideratie" (d.w.z> overweging) aan de classicale ver gaderingen gezonden. Na de ont vangst van deze consideraties in 1958 zal de synode de voorstellen op nieuw behandelen en pas daarna kun- nen zij wet worden. De bezwaren van de democratie Als de besprekingen en debatten in de boezem van de synode iets dui delijk hebben gemaakt, dan is het wel hoe bedenkelijk de democratische methode is, wanneer zij wordt toe gepast niet op politiek gebied, maar op het terrein van geloof en open baring. De voorstanders van de open stelling van het ambt voor de vrouw beriepen zich voortdurend op Gods wil, op Zijn heilige Geest. „Waar om heeft men zo'n angst de Heili ge Geest vrij te laten bij het kiezen van de ambtsdragers?" ..Het is ris kant tegenover Gbd het ambt voor de vrouw toe te sluiten" (als of het ooit open is geweest!). „La- (Advertentie) VOGEL- EN DIERENPARK EINDHOVEN Ruim uitgebreid met afd. GROTE APEN, VOGELHAL met 10.000 vo gels, LEVENDE PANORAMA'S DIVERSE SPEELTUIGEN. ten wij de Heilige Geest niet weer streven". „Wij zijn ongehoorzaam aan de Schrift als wij niet toelaten..." De grote moeilijkheid is echter dat de tegenstanders zich evenzeer beroe pen op de schrift en de Heilige Geest. In „De Waarheidsvriend" schrijft de Rotterdamse predikant W. Tukker: „het kerkelijk leven wordt in banen geleid, die met de belijdenis der kerk op fundamentele punten in strijd zijn.dat de voorstanders op andere wijze de Schrift benaderen dan het geloof der Kerk dat doet, dat zij er een andere theologie op na houden en niet handelen uit het geloof der belijdenis". Ds. A. Vroeg- indewey te Veenendaal schrijft: „Een harde strijd staat ons te wachten. Deze voorstellen zijn tegen Gods Woord en moeten dan ook onvoor waardelijk worden afgewezen.."!! Wie als katholiek deze gang van zaken volgt, moet wel de vraag stel len: Welke van de 2 groepen heeft nu gelijk? Beide beroepen zich op de Schrift en de Heilige Geest en toch staan zij lijnrecht tegenover el kaar. Aan welke kant is het recht? Kan men dit met een stemming uit maken en dan nog wel met een die een zo bedenkelijk grote minderheid oplevert? In de grond van de zaak raken we hier aan het hart van de reformatie: het principieel verwer pen van een, door een leergezag ge dragen, levende traditie. Nu er dit leergezag en deze traditie niet is en men niets overhoudt dan het Bijbel boek, is daardoor alle mogelijkheid tot verschillende, zelfs tegenoverge stelde uitleg gegeven. Betreurenswaardig besluit Dat is de titel die ds. Vroeginde- wey voor zijn beschouwing heeft ge plaatst. Inderdaad, dat is het, niet enkel voor een grote groep Hervorm den, maar ook voor alle andere chris tenen. Want door het besluit van de synode is niet enkel een traditie van Horizontaal: 1. plaats in Zwitser land; 5. onbepaald aantal; 9. aanw. voornaamw.: 10. jeger; 12. plaats op de veluwe; 14. sportterm (afk.); 15. samenmengen; 16. het romeins im perium (afk.); 18. meisjesnaam; 20. 5 v?.rl?,on?: 21- beest: 23- kippenpro- auKi, 24. bekende motorraces (afk.); 26 hard waaien; 30. weg gaan; 33. behoeftige; 34. opera; 36. dunne; 37. vriendin (Fr.); 38. thee (Eng.); 39. gelijk aan waarde; 40. waarmee wij zien; 41. soort; 43. vogelwoning. 45. omlaag; 47. vergrotende trap van trots; 49. als eerder (afk.); 51. ge wicht (afk.); 52. plan; 55. trage; 58. muizekteken; 60. en andere (afk.); 51. gronden aanvoeren; 62. meisjes naam; 63. netto (afk.); 65. meisjes- n,aam' boom; 68. soort gras; 69. plaats in Friesland. Verticaal: 1. tandeloos zoogdier; 2. droom (Fr.); 3. soort vis; 4. behoef tige; 5. plaats in België; 6. zeilwed strijd en roeiwedstrijd; 7. watervo gel; 8. muziekterm (afk.); 9. rivier in Rusland; 11. zuivelprodukt; 13. aanzien; 14. betaalplaats; 17. meis jesnaam; 19. plaats in Noord-Hol land, 22. belangstelling: 23. titel (afk.); 25. zoals de akten getuigen (Lat. afk.); 27. langzame; 23. kooi» gin (Fr.); 29. vruehten; 30. leed; 31. ruim, royaal; 32. meisjesnaam; 35. deel v. h, kippenhok; 40. soort wa fel; 41. leuk; 42. aanstoot geven; 44. teken van verdriet; 46. kindergroet; 48. goud (Fr.); 50. liefde (Eng.); 53. bijwoord: 54. vogel; 56. vreemde munt; 57. persoon; 58. wond; 59. verbinding; 64. ter zake (afk.); 67. maanstand (afk.). Horizontaal: 1, en; 3. nap; 5. mat; 7. ar; 9. lik: 11. ora; 12. lam; 13. sla ger; 15. aalbes; 17. antenne; 18. lo ge; 19. ga: 20. d.d.21. prul; 24. sla; 26. kandeel; 30. garonne: 34. gra naat; 38. warmoes; 42. eer; 43. lord: 44. ur; 45. o.i.47. isar; 48. armoe de; 50. bikini; 51. tarten; 53. rug; 54 ere; 55. rek; 57. es; 58. alt; 59. non; 60. l.o. Verticaal: 1. el; 2. nis; 3. noga; 4. portaal; 5. maandag; 6. tule; 7. aas; 8. r.m.10. klagen; 12. leuren; 14. eng.; 16. and; 18. lak; 22. lee; 23. de; 25. or; 27. aar; 28. don; 29. eva; 31. aga:.32- oom; 33- nee; 34. gal; 35. aardig; 36. au: 37. termiet; 38. wroe ten; 39. r.k.40. oester; 41. sir; 44. urn; 46, Ida48. aida: 49. erin; 50. oust 52. nel; 53, re; 56. k.o. 19 eeuwen verbroken, maar ook een nieuwe scheidingslijn getrokken tus sen de christenen, want niet alleen de katholieken, maar ook de meeste niet-katholieken wijzen het hervorm de standpunt principieel af. Wel heeft het de wind van de emancipatie van de vrouw mee, 't is „modern". Doch de vraag is niet of wij „modern", maar of wij „gezond" denken over de emancipatie van de vrouw. En de „wijsheid" der wereld is naar Pau- lus' woord vaak een dwaasheid voor God! Er is alle reden om het verdere verloop der gebeurtenissen met aan dacht te volgen. Wij zullen er zeker in onze rubriek op terugkomen. Een aanleiding zal zich al heel spoedig aanbieden: het hoofdbestuur van de Gereformeerde Bond ('n zgn „recht se" groepering binnen de N.H. Kerk) heeft op 19 september voor kerkera den 'n vergadering belegd te Utrecht, waar de beslissing der syno de zal besproken worden. Het is nau welijks twijfelachtig in welke rich ting deze bespreking zal gaan! J. v.d. M. Pr. Toen zij met haar jongere broertje speelde op de Rijksstraatweg te Nieuw Helvoet, is de 6-jarige Alie Snoeij door een passerende autobus gegrepen. Zij was vrijwel op slag dood. Het meisje was in haar spel op de rijweg terecht gekomen en ondanks de pogingen van de autobuschauffeur H. van B. uit Oostvoorne, die zeer ver naar links uitweek en daardoor met de autobus in de aldaar lopende sloot tot stilstand kwam, was een aanrijding onvermijdelijk. Van de in de autobus zittende arbeiders werd niemand gewond. (Advertentie) (Van onze verslaggever) Van 20 juli tot en met 17 augustus zal te Eindhoven in de Philips Jubi leumhal een zelfwerkzaamheidsten- toonstelliag voor de jeugd worden ge houden, genaamd „Wonderland". De kinderen kunnen daar uiteraard onder deskundig toezicht zelf ko ken en bakken, typen, huisjes hou wen, poppenkleertjes maken, kortom alles doen, wat een kinderhartje be geert op een echte vakantiedag. Tal van firma's hebben medewer king verleend aan de Stichting Won derland, een idee, dat gelanceerd is door de heer J. van Zuylen uit Den Haag (Dr. Lastpost), doch in Eind hoven verder ontwikkeld is. zodat dit Wonderland in 'menig opzicht afwijkt van hetgeen men onder deze naam reeds eerder in Den Haag en Am sterdam heeft gezien. Welke jongen zou nu eens niet echt auto willen rijden in een zware truck. Welnu, in Wonderland kan dat. Welk meisje zou haar poppen niet eens willen verrassen met eigen gemaakte kleertjes? In Wonderland kan dat. Alles kan Alles kan in Wonderland. Er is een verkeersemplacement met kinder auto's. een fantastisch klim- en klau- terdoolhof, een instructie-kampeer- kamp, een bouwterrein met 6400 ech te bouwstenen, een auto-rijtesttafel, knip- en plaktafel, een volautoma tisch verkeersemplacement, een goudsmederij, een geluidsopname studio, een kinder disco-bar, een bouwstand. waar de kinderen mee kunnen helpen een echte stad te bou wen. Leeszaal, schilder- en boetseer- zaal. kruidenierswinkel (waar de kin deren natuurlijk ook weer zelf winke len), ontbreken in dit kleine paradijs voor de jeugd al evenmin. P.T.T. heeft een grote stand, waar in de kinderen zelf „de weg van de Zaterdag 3 augustus zal te Haam stede op Schouwen en Duiveland wor den geopend het kampeercentrum „Haamstede", dat zal worden ge ëxploiteerd door de Katendrechtse vereniging voor sociaal cultureel vor mingswerk. Mr. K. P. van de Man- dele. voorzitter van de Rotterdamse kamer van koophandel, zal namens het bedrijfsleven, dat de stichting van dit centrum mogelijk heeft gemaakt, het complex aan de vereniging over dragen. De opening zal daarop ge schieden door de commissaris van de Koningin in de provincie Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Case'mbroot. Al Is 't nog zo druk - op straat, of in Uw werk - U blijft kalm als U kauwt. Bovendien Wriglsy P.K. smaakt zo lang zo lekker. Een zebra-oversteekplaats is nog niet overal wettelijk beschermd maar wordt wel hoffelijk ontzien. Zelfs de weleer beruchte slagers jongen stopt voor zebra's voor passerende voetgangers en wij zagen een gehaaste automobilist, die toch nog inhield voor een oude dame, die al 10 minuten aan de kant wachtte... Ja, het gaat goed met de verkeerseti- kette. Zo moeten ongevallen ver minderen! brief" kunnen bepalen: stempelen, sorteren en bezorgen. En of dit alles nog niet genoeg is, is er ook nog het bekende jeugdcircus Elleboog (Pro Juven- tute), dat dagelijks zes voorstel lingen geeft. Speciale bussen onderhouden de verbindingen met het station. Twee duizend kinderen kunnen tegelijk hun actieve of passieve ontspanning vin den: meedoen of kijken en luisteren. Praktisch bij ieder spel zijn fraaie prijzen te verdienen. Kortom; een vakantiedagje is hier best besteed. En de kosten? De entree is 75 cent. Ieder kind kan dan voor 35 cent een consumptiekaart kopen, waarop hij een flesje met verfrissende drank, een bord pap, twee beschuiten met kaas, een reep chocolade en een ijsje kan krijgen. Op zondag is Wonderland gesloten. Vivien Leigh, de bekende Britse to neel- en filmspeelster, die vorige week in het Hogerhuis demonstreer de tegen de voorgenomen afbraak van het oude St. James theater, heeft met de zakenman, die op de plaats van het theater een kantoorgebouw wil laten bouwen, een voorlopig com promis bereikt. De zakenman, Felix Fenston, bleef weliswaar bij zijn voornemen om de oude schouwburg te slopen, maar hij verklaarde zich bereid, een door hem ontdekte oude schuur te Hereford, die in de tijd van koningin Elizabeth de eerste een theater was, in deze oude toestand te herstellen. Na af loop van het onderhoud lieten Vivien Leigh, haar echtgenoot sir Laurence Olivier en Felix Fenston zich fotogra feren voor het St. James theater. Dat de actie om deze schouwburg alsnog te behouden, nog niet wordt gestaakt blijkt uit de aankondiging, dat de vereniging van Britse toneel spelers vandaag in de straten van Londen een protestbetoging zal hou den, waarbij o.a. Lady Olivier en enige parlementsleden het woord zul len voeren. WIELRENNEN EN HERSENS (II) Ons aller vriend Wagtmans heeft nu toch wel eens een heel slechte beurt ge maakt. Zomaar klakkeloos te zeggen dat de Tour dit jaar toch wel erg gemakke lijk is. Een groter blunder kun je toch niet slaan als je maar enkele kilometers gereden hebt. Ja, dan ben je wel op de hoogte. Uw sportcollega Wim van Est zal het nu wel anders zeggen. Duizen den supporters, Wout, zullen het U nooit kunnen vergeven welke blamage gij Uw sportbroeders aandoet. Het zit je misschien een beetje dwars dat gij de eerste dag al niet mee kon (wij hadden dit reeds voorzien) maar daarom is het zo onsportief van je om Uw kameraden, die zo taai volhouden, zo'n oneer aan te doen. Als zij die tot het einde volhard hebben straks thuis komen dan dient ons volk in een niet te stuiten ovatie los te barsten voor die geweldige krachtsinspanning die ze daarvoor gedaan hebben en U Wout Wagtmans kunt vast aannemen dat deze dappere mannen het heus niet zo gemak kelijk hebben gehad. PHILIPPINE J. M. WIELRENNEN EN HERSENS (III) Wil de inzender uit Terneuzen, die óók op het stukje van de heer Elo heeft gereageerd, zijn naam en adres even bekend maken We kunnen zijn stuk anders niet plaatsen. HET LEVEN DER MERELS Met belangstelling heb ik in uw blad het stukje gelezen van dat merelpaar in Middelburg, dat om de paar weken jon gen kreeg. Dit geval is echter niet uniek. In mijn tuin huist al verschillende jaren een merel. Andere jaren heeft die merel 2 nesten jongen opgebracht, maar dit jaar heeft hij 4 nesten groot gebracht. In 't eerste nest 2 jongen, in 't 2e nest 5 jon gen, in 't 3e nest ook 5 jongen en in 't vierde nest 3 jongen; dat zijn er samen 15. Het vierde nest vliegt bijna uit. Hij heeft zijn nest vlak bij de duivenkooi. Ze zijn helemaal niet bang van ons en als er een poes in de buurt komt, schreeu wen ze net zo lang tot ik de poes weg jaag. Ze schreeuwen 's morgens al wel eens om een uur of 5. Nou dan sta ik gewoon op en ga kijken wat er aan de hand is en dan zijn ze tevreden. Ik ge loof warempel dat ze ook verstand heb ben. Dus mijnheer de redacteur u ziet dat het niet alleen in Middelburg is. RIJEN MEVROUW SNOEREN LEVENSGEVAARLIJK Nu er op de weg van Etten naar Roo sendaal weer 'n dodelijk ongeval heeft plaats gehad (kruispunt Sprundelse weg) zou ik bij deze meer dan ooit de autori teiten willen wijzen op de zeer gevaar lijke oprit vanaf de Sprundelse weg. De ze weg is n.l. lager gelegen dan de Rijks weg en over een helling moet men op de Rijksweg zien te komen. Dit moet meestal gepaard gaan met wat extra gas te geven, op gevaar af dat de motor stil valt. Het tweede grote gevaar is het uitzicht. Het verkeer komende van Roosendaal (rechterzijde) is vanwege de dikke, zwa re bomen niet te zien. Het opruimen van deze obstakels zou reeds 'n geweldige verbetering zijn. ETTEN J. VAN K. ONPRETTIGE VERRASSING Maandagmorgen j.l. gingen ondergete kende en vele sndere Liniekwartierbewo- ners welgemoed naar hun werk, maar tot hun niet geringe verbazing vonden zij de spoorwegovergang aan de Vughtstraat, wegens herstelwerkzaamheden, afgeslo ten. Verbetering van deze overgang valt op zichzelf bijzonder toe te juichen, doch was het geen beleefde geste van de N.S. geweest, de Liniekwartierbewoners op het afsluiten van deze overgang tijdig attent te maken? Het plaatsen van een mededeling, enige dagen vóór het afsluiten, bij deze over gang zou m.i. toch wel gewenst zijn ge weest. Daardoor had men het te laat op school komen van de kinderen en te laat op hun werk komen van de bewoners kunnen voorkomen. Aangezien echter het Liniekwartier toch al tot een der verloren uithoeken van onze brave gemeente behoort, vond ook de N.S. het blijkbaar onnodig de no dige service te verlenen. Hopelijk worden alle Noorderkwartier bewoners, indien de spoorwegovergang aan de Terheij dense weg t.z.t. wegens herstelwerkzaamheden ook afgesloten wordt, dan wel tijdig daarop geatten deerd. BREDA EEN LINIEKWARTIERBEWONER Op de vi-erde koepel van de 'J Vaticaanse sterrenwacht te Castelgandolfo is men sinds kort begonnen met de mon tage van een nieuwe kijker: de Schmidt-kijker. Dit instru ment zal de astronomen van deze oudste nog bestaande sterrenwacht ter wereld (1581), bij hun waarnemingen verschillende voorbeelden bieden: groter gezichtsveld, betere lichtsterkte en een vol maakte kleurcorrectie. Al dus pater dr. J. de Kort s.j., astronoom van de Specola Va- ticana, die op het ogenblik in Nederland op vakantie ver blijft. Tijdens zijn vakantie heeft hij onder meer een bezoek gebracht aan de Leidse sterrenwacht (±1620) waar hij zijn astronomische studies heeft gemaakt. De Vaticaanse sterrenwacht be schikte reeds over een visuele, een dubbele fotografische en een oude fotografische kijker, welke laatste een belangrijke rol heeft gespeeld bij het uitwerken van het interna tionale plan van 1890 om de gehele hemel te fotograferen. Het Vati- caan kwam vorig jaar met dit werk klaar. Spiegel von Schmidt Na Edinburgh, waar men reeds zeer goede ervaringen met de nieu we kijker heeft opgedaan, komt nu ook op Castelgandolfo de in Enge land vervaardigde kijker te staan. Z.H. de Paus heeft beloofd het instrument van de Vaticaanse ster renwacht eind van deze maand te zullen inzegenen. Weliswaar zag men zich vroeger met de lenzen- kijker in staat een groot gezichts veld te bereiken, doch dit ging dan Toen we nog in de kinderschoenen stonden, van stoute avonturen droomden en Dik Trom reeds ontwassen waren, betekenden beduimelde kwart,jesboe'ken alles in onze kleine wereld. Stoere verhalen stonden erin opgetekend, wilde achtervolgingen zo wel als heldhaftige expeditie-tochten, die bijna nooit een happy-end hadden maar haast altijd eindigden met de dood van de held van het verhaal. De auteurs van deze boekwerken, die de jongensziel zo diep wisten te roeren, dachten we bovenmenselijke kwaliteiten toe. Het waren en bleven Übermenschen, ook al lieten ze de ster van de geschiedenis sneven. Gisteren hadden we het genoegen oog in oog te staan met een auteur, die precies beantwoordt aan de in zichten van toen en die ook nu het mag gezegd niet naliet indruk te maken. In zijn gerieflijke flat aan de Bergse Ericalaan ontving ons de heer C. Butner, 42 jaar oud, die zich de geestelijke vader van een dozijn jongensboeken mag noemen. Van deze auteur kan men getuigen, dat hij de aarde in zijn zak heeft. Het is misschien een tikkeltje sterk gezegd, maar er is haast geen plekje op dit ondermaanse, dat Butner vreemd voorkomt. De heer Butner was in Indonesië, in Australië, in Zuid-Afrika, in Ame rika zowel als in Canada. Hij woon de lange jaren in Suriname, was in Schotland om er het meisje, dat thans zijn vrouw is, het hof te ma ken, vermeide zich op de stranden van de Philippijnen, kortom Butner is een man, die overal kwam en heel veel zag. Naar Bergen Bergen op Zoom heeft de heer But ner en zijn gezin nu al weer enkele maanden binnen zijn muren. In fe bruari van dit jaar verhuisde de auteur, die voorheen op de vliegbasis Gilze-Rijen werkzaam was, van Bre da naar de Markiezenstad. Thans is de heer Butner instructeur op „Woensdrecht", waar men hem da gelijks in de onmiddellijke omgeving van de linktrainer kan aantreffen. „U wilt het misschien niet geloven, maar ik voel me in Holland toch maar het beste thuis, en zeker hier in Brabant. In ben Bredanaar van geboorte en dan weet U het wel". Alleen over het Nederlandse kli maat de overvloed aan regens was de heer Butner minder te spre ken. „Geef mij wat dat betreft Indië maar", is zijn commentaar. Het begin Enkele jaren geleden is de heer Butner met schrijven begonnen. Men zei hem, dat hij zijn belevenissen, vooral uit de Surinaamse jaren, toch eens op papier moest zetten, omdat ze waard waren aan de vergetelheid ontrukt te worden. Butner voldeed aan dit verzoek. Hij nam de pen ter hand en schreef een serie jongens boeken, waarin hij stof vond in zijn Surinaamse avonturen. Zo draaiden achter elkaar „Aan de rand van het Surinaamse oerwoud", „Naar de Oelemari", „Sittigon", „De Kankan- tri" en „De Powisi" van de persen, voortreffelijke jongensboeken die bestsellers werden. Het succes was voor de auteur een stimulans om er mee door te gaan. Een serie over Zuid-Afrika is gereed en zal ver moedelijk in het najaar verschijnen. Aan weer andere jongensboeken legt de heer Butner in deze dagen de laatste hand. Het schrijven gaat hem goed af. Als hij ermee bezig is, komen de Surinaamse gebeurtenissen opnieuw tot leven. De schrijver wordt weer verplaatst naar die jaren in Para maribo, toen hij een dierentuin ex ploiteerde, naar die gevaarvolle jachtexpedities. die hij meemaakte. Tijgerhuiden aan de wand vormen de stille getuigen van menig bloedig avontuur. Volbloed vlieger Dat Butner op Woensdrecht link trainer-instructeur werd, kan nauwe lijks verwondering wekken. Hij is een man. die met beide benen in de vlie gerij staat, en stevig. Hij weet er ook alles vanaf, want in en na de oorlog vloog hij voor de marine en enkele grote ondernemingen. Butner heeft die vliegerij-ambi- „Mijn vrouw is blij, dat ik nu al tijd vgste grond onder de voeten heb", vertrouwde de heer Butner ons ties niet van iemand vreemd. Hij is een volle neef van de grote Viruly, terwijl hij ook een broer in het vliegersvak heeft gehad. Deze kwam helaas in de laatste wereldoorlog jammerlijk om. Zijn liefde voor de luchtvaart legde Butner vast in het boek „Sportvlieger rond de we reld". toe: „zij heeft het niet op de vliege rij begrepen. Het is overigens in de lucht heel wat veiliger dan op de grond, waar zowat iedere minuut een auto-ongeval gebeurt. Geef mij het luchtruim maar. Oók daar doe je in spiratie op, die je tot schrijven aan zet...." ten koste van-de kleurcorrectie. De sferische spiegel van Schmidt ver enigt beide voordelen in zich. De nieuwe kijker is genoemd naar de Estlander Schmidt, die na vele omzwervingen in Hamburg terecht kwam. Ondanks het feit, dat in zijn jeugd zijn arm bij chemische proe ven was afgerukt, zag hij zich met zijn aangeboren fiair voor optiek in staat met één hand spiegels te slij pen. De Vaticaanse astronomen heb ben het plan opgevat met de nieu we kijker meer uitgebreide onder zoekingen te verrichten. De weten schappelijke staf van vijf mensen, onder wie één Nederlander, zullen de nieuwe kijker echter eerst moe ten „uit proberen" om aldus de eigenaardigheden, ieder nieuw in strument eigen, te leren kennen. Dan zal de plaats van de Specola Vaticana in de internationale we reld van astronomen weer een aan zienlijk aantal plaatsen stijgen. Zij geniet reeds een zeer grote waar dering, zoals enige weken terug bleek tijdens een studieweek over de sterpopulaties, waarvoor de di recteur, de Ierse Jezuïet O'Connel, een twintigtal astronomen had aan geschreven, die bij hun besprekin gen een nauwgezetter onderscheid hebben gemaakt tussen de catego rieën oude en jonge sterren. Onder jonge sterren verstaan de astrono men die van 10.000.000 jaar her. Na afloop maakte prof. J. H. Oort, sterrenkundige uit Leiden, de op merking zeer content te zijn over het treffen en de besprekingen een hoogtepunt uit zijn astronomische loopbaan te achten. De organisatie van deze studieweek berustte bij de Pauselijke Academie van Weten schappen, die de reis van de astro nomen betaalde. Bijzondere belangstelling Bijzondere belangstelling geniet in internationale kringen het chemisch laboratorium, dat zeer gewaardeer de atlassen vervaardigt. Buitenge meen veel ervaring heeft, aldus pa ter de Kort, de Vaticaanse sterren wacht opgedaan met het fotografe ren van een gedeelte van de hemel. De astronomen hebben nu duidelijk ingezien, dat dit werk in 1890 ver boven de krachten van de astrono men lag. De bijzondere ervaring schuilt echter hierin, dat de astro nomen van een ster twee verschil lende platen hebben kunnen maken. Er moeten namelijk 40 tot 50 jaar verstrijken, wil men verschuivingen van de sterren kunnen waarnemen. De Specola Vaticana ondervindt steeds meer last van het licht van Rome en Castelgandolfo. Toch geldt Castelgandolfo in ver gelijking met universiteits-ster- renwachten midden in de stad, nog steeds als een zeer behoor lijke plaats voor waarnemingen. De Vaticaanse astronomen volgen meestal de werkmethode, waarbij zij slechts een klein gedeelte aan de kijker doorbrengen en hun ge gevens overdag aan de lessenaar uitwerken. In verband met hun geestelijke status en de bezoeken, die zij moeten rondleiden, kunnen zij bezwaarlijk immer 's nachts waarnemingen verrichten. z,.H. de Paus legt een bijzondere interesse aan de dag voor de ster renwacht. Alhoewel hij haar slechts eenmaal een bezoek heeft gebracht, brengt de directeur ieder jaar een uitgebreid verslag uit. De H. Vader laat zich dit rapport tijdens een particuliere audiëntie immer uitvoe rig toelichten. Als jongen reisde hij reeds met een van de Vaticaanse astronomen mee naar Parijs ter bijwoning van een internationale bijeenkomst van sterrenkundigen.

de Stem | 1957 | | pagina 13