Positie Franse ondergraven regering Jong echtpaar wint hoofdprijs (f 41.531) Ex-legionair Schafer over zijn ontsnapping Een brekend seconden en toen geluid. vreselijke de slag Mislukte staatsgreep in Egypte Proces in Jordanië Rijk volgt de weg van de minste weerstand Reg Regeringswaarnemer sprak met Algerijnse nationalisten ering Y.S. verliest olie-proces 1955: Bloedig jaar in China Fraaie derde plaats voor Wim van Est Aziatische griep op haar retour DAGBLAD VOOR Vandaag wederom vertrouwenskwestie Dertienjarige redt twaalfjarige Enkele buien U rijk- invasie te Breda Gemeenten over de investeringen Communistische leiders bij Moskou bijeen Ongeregeldheden in Poolse badplaats Geredde passagier vertelt van ramp met „Neutron' „Ik dacht dat ik de enige I overlevende was Onderzoek ramp Neutron 97e JAARGANG No. 22507 Uitgave N. V. Uitgevers Mij. Neerlandia. Verschijnt elke werkdag. Bureaus: Breda. Reigerstr. 16. Tel.: Directie, Eedactie en Ad ministratie 22341. Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr H. M. L. de Rechter. P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Abonn.prijs bij vooruitbet. 7.— p. kwartaal, p. post 7.70, p. week (uitsl. bij niet postbestell.) 0.54. Incasso wordt berekend. Losse numm. 15 ct. Postrek. 278841 Voor Cod, Kont*0ïn en Vaderland Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, telefoon 2236 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, telefoon 102 (Bijbureaus: TERNEUZEN, 1 In Ca'ro is donderdagavond meegedeeld, dat er in april j.l. een misluke staatsgreep tegen het regime van president Nas ser is gepleegd. Een samenzwering van enige voormalige officieren van het leger en voormalige politici was in april door de regering ver ijdeld. Onder de samenzweerders bevonden zich Mohammad Salah Eddin, voor malig minister van buitenlandse za ken, en Adbel Fatah Hassan, voorma lig minister van binnenlandse zaken, aldus de mededeling. Andere deelne mers aan het komplot waren zeven voormalige hoge officieren, twee la gers officieren en vijf burgers. Een militair tribunaal van zeven hoge officieren, onder voorzitterschap van brigade-generaal Foead Digwi, is gevormd. Er was aanvankelijk voor de Franse regering geen vuiltje aan de lucht bij de behandeling van het wetsontwerp tot ver lenging en uitbreiding van politiebevoegdheden, zulks ter be strijding van acties van Algerijnse vrijheidsstrijders in het Franse moederland. Bourges-Maunoury heeft de vertrouwens kwestie, die vandaag aan de orde komt, verbonden aan het ge hele wetsontwerp, dat beoogt de regering speciale bevoegdheden te geven ten aanzien van aanhouding en inhechtenisneming in Frankrijk. Gisteren werd echter in Franse parlementaire kringen sensatie ver wekt door de bekendmaking, dat een lid van het secretariaat van het ministerie van buitenlandse zaken onlangs heeft geconfereerd met ver tegenwoordigers van de Algerijnse nationalisten. mier en de minister van buitenlandse zaken. Officieel weigert de Franse regering met de nationalisten te onderhandelen zolang deze niet akkoord gaan met een staking van het vuren. In Algiers In een drietal hoofdstraten van Al giers zijn gisterenavond aanslagen ge pleegd, waarbij een Franse officier van politie om het leven is gekomen. Vier politiemannen liepen verwondin gen op. In Tlemco, in het oosten van Al giers, is een handgranaat in een café geworpen. Twee mensen werden ge wond. De Amerikaanse regering is in het ongelijk gesteld in het rechtsgeding, waaroy zy 66 miljoen dollar terugvor derde van Amerikaanse oliemaatschap pijen wegens te hoog berekende prij zen voor gedane olieaankopen. De eis werd ingesteld tegen de Stan dard Oil Company of California, de Texas Company, de Bahrein Petro leum Company, de California-Texas Oil Company, de Caltex Oceanic en de Mideast Crude Sales Company. De regering beweerde, dat het be drag van 66 miljoen dollar te veel berekend zou zijn door deze maat schappijen voor de aankopen van olie uit het Midden-Oosten, welke de Amerikaanse regering deed tussen 1 september 1950 en 31 augustus 1952 voor de uitvoering van haar program ma voor hulpverlening aan het buiten land. De maatschappijen zouden in die tijd olie op de Amerikaanse markt hebben verkocht tegen prijzen, die la ger waren dan die, welke aan de re gering in rekening werden gebracht. PRINS BERNHARD heeft gisteren de nieuwe munitiefabriek voor de vervaardiging van de zgn. ,,.50" mu nitie van de n.v. Ned. machinefabriek Artillerie-inrichtingen" te Zaandam in gebruik gesteld. DRIE PERSONEN twee onderoffi cieren en een luitenant zullen te rechtstaan in het strafproces naar aanleiding van de verdrinking van vijftien Westduitse recruten in de ri vier de Uier. OOSTDUITSE autoriteiten hebben de touringcars, die woensdag aan de zonegrens waren opgehouden, giste' ren in Oost-Duitsland toegelaten. Er was, zoals gemeld, ook een Neder landse bus bij. INDONESIË gaat zijn strijdkrachten met moderne wapens uitrusten. Van de Sovjet-Unie heeft de regering in Djakarta een aantal jeeps gekocht. IN ROTTERDAM, op de Strevelweg, is een 82-jarige man, die weifelend overstak, door een personenauto ge grepen en op slag gedood. GRIEKENLAND heeft bij de Euro pese commissie voor de mensenrech ten een nieuwe klacht tegen Engeland ingediend. Dit, omdat de Britten nog steeds een uitzonderingsregime hand haven op Cyprus. DRIE OPVARENDEN van een Ame rikaanse onderzeebootjager zijn om gekomen door een explosie, die zich ter hoogte van Long Island op het schip voordeed. ^LAND heeft een bedrag van 10.000 gulden ter beschikking gesteld van de regering van Iran voor de aankoop van goederen, die mede de nood kunnen lenigen na de recente aardbevingen. HET STOFFELIJK overschot van de Aga Khan is met een Egyptisch vliegtuig gisteren te Assoean aange komen. De begrafenis vindt vandaag plaats te Noer es Salam. DE POSTTARIEVEN in Engeland yn verhoogd. Deze tariefverhoging Ji™nodlg vanwege de loonsverho gingen van het personeel, die hebben piaats gevonden. De minderheidsregering, die voor namelijk uit radicalen en socialis ten bestaat, is tot dusver in leven gebleven door de steun van de ge matigd conservatieven, die haar hebben gesteund op voorwaarde, dat zij streng blijft optreden tegen de opstandelingen in Algerije. En dus is de vraag gewettigd, of de conservatieven hun steun aan Bourges-Maunoury zullen blijven verlenen na de onthulling over de bespreking van de regeringswaar nemer. Gebeurt dit niet, dan zou de vertrou wenskwestie van vandaag wel eens van doorslaggevende betekenis kunnen zijn voor de levensduur van zijn re gering. De 12-jarige Wouter P. was aan het baden in de binnenhavenkom op Sche- veningen. Op een gegeven ogenblik raakte de jongen in moeilijkheden. De dertienjarige Bernhard K. begaf zich te water en wist Wouter, die zich tien meter van de kant bevond en reeds in bewusteloze toestand verkeerde, te grijpen. Hij zwom met naar hem naar de kant terug en gaf hem over aan twee burgers, die zich ook al te water hadden willen begeven. Met succes paste men op de drenkeling kunst matige ademhaling toe, waarna de jongen naar het Juliana-kinderzieken huis is overgebracht. Een woordvoerder van het ministe rie van buitenlandse zaken heeft gis teren toegegeven, dat een Franse waarnemer, Goeau-Bissonnière ge naamd, aan het begin van deze maand naar Tunis is gezonden ter bijwoning van het congres van het internatio naal verbond van vrije verenigingen en om te spreken met „Algerijnse vakverenigingsleiders die nauwe be trekkingen met de opstandelingen on derhouden". Het contact De woordvoerder zei, dat Pineaus waarnemer met hen gesproken heeft over het standpunt van de opstande lingen ten aanzien van mogelijke on derhandelingen met Frankrijk. Na zijn terugkeer in Frankrijk heeft de waar nemer verslag uitgebracht aan de pre- Het Pekingse Volksdagblad schrijft, dat er in 1955 meer dan 81.000 „contra-revolutionairen" zijn berecht. Onder hen zijn niet begrepen degenen die op grond van de regeringspolitiek van clementie in vrijheid zijn gesteld. In datzelfde jaar, aldus het blad, hebben 190.000 mensen bekend contra revolutionairen te hebben verborgen. Een der toen gearresteerden is de schrijver Hoe Feng, van wie later is beweerd, dat hij met de nationalisten heulde. Voor zover bekend, is Hoe nooit berecht. M??„r.srerwachtin« van het K N- i (ïpr.i', vanavond, opgemaakt don- t "errdagavond 23.15 uur: enuLanhCrl']ke bewolking met van 1 cn' sommige vergezeld «"weer. Dezelfde temperatu- Zimi?iS Sjsteren of iets hogere. Z 1 matigc wind, in hoofd- Z zaan tussen zuid en oost. ur ,wac^ting van het Belgisch 2 J WGerkundig Instituut: Matige tot 2 vry sterke wind uit zuid tot zuid- west. Afwisselend zwaar bewolkt met opklaringen. Kans op neer- slagvlagen. ,.Vandaag: zon onder 20.49 uur. Maan op 23.21 uur. S J Morgen: zon op 4.14 uur. Maan S onder 14.00 uur. (van onze verslaggever) Een gezelschap van een man of tien stopte gistermiddag met een rijtje auto's voor 'n adres in de Achii- lesstraat te Breda cn belde aan bij mevr. de Later, die op deze dag jarig was. Mevr. de Later deed zelf open en incasseerde wat ontsteld een he- icboel felicitaties. Op haar gezicht was te zien, dat ze van al die heren niemand kende. De oplossing van het raadsel kwam pas, toen de in vasie tot de kamer was doorgedron gen, waar de inwonende schoonzoon en zijn vrouw zaten, de heer en inevr. Vcrmeulen-de Later. Niet om de verjaardag was het te doen, maar 0111 het jonge echtpaar, dat al wisten ze het niet op het punt stond 0111 f*41.531 rijker te worden. De invasie nl. bestond uit heren van de Lever's Zeepmaatschappij, vergezeld door fotografen en verslag gevers. Directeur J. H. Inglis Arkell kwam vertellen, dat de heer en me vrouw Vermeulen een hoofdprijs had den gewonnen in de ,,Kijk U rijk"- prijsvraag. Een prijs van dezelfde grootte was in Apeldoorn gevallen. De opwinding was groot. Eerst al. toen de heer Inglis ecu bedrag van f 4000 contant op tafel legde, meer nog toen hij vertelde, dat nog f 37.531 via de bank ter beschikking van de winnaars was gesteld. Die eerste vraag: ,,Wat gaat U er mee doen?" was natuurlijk helemaal overbodig. Want noch de heer Ver meulen, noch zijn vrouw konden zich precies voorstellen, hoeveel zc nu precies rijker waren geworden cn ze ker niet, wat voor mogelijkheden dit De gelukkige Bredanaars: 40.000 rijker.... aw.jmr.vew uu UCBltMUtU VOl. WOK allemaal biedt. Pas toen er een kwar-1 vreugde onversneden. tiertje verlopen was en het heuglijk feit met een glaasje wijn was beklon ken. liet mevr. Vermeulen 'zich ont vallen. dat ze nu misschien wel over een huis kon gaan denken. Het kwam er heel voorzichtig uit. De verrassing was nog té groot. Voor de heer Vermeulen wellicht nog niet zo groot als voor zijn vrouw en familie, want hij had zich al enige uren op een prettige boodschap zitten voorbereiden. De directie van de Lever's Zeepmaatschappij had nl. kans gezien om de heer Vermeulen, die kapitein is bij de Lua en gelegerd te Ossendrecht, een vrije middag te bezorgen. De kolonel zelf had kapi tein Vermeulen gezegd, dat hij drin gend naar nuis moest, dat er niets ernstigs gebeurd was cn dat het niets met de dienst te maken had. Colle ga's van de kapitein hadden hem toen op het idee gebracht, dat het wel eens in verband kon staan met een loterij of een prijsvraag. En daarop was er in zijn brein een lichtje aangegaan. Tot het gezelschap dat de prijs kwam uitreiken, behoorde ook de heer E. v. d. Heyden uit de Korte Plncgstraat te Breda, de kruidenier van het winnend echtpaar. Nadat hij had mogen delen in de vreugde van zijn klant, stapte het gezelschap nog even zijn winkel binnen om hem een z.g. .overdoos" aan te bieden van allo o-odukten van de betreffende firm i. En zo'n doos moet niet on- dc, l worden. Het was een luxe bestelauto vol. Ook hier was de De Jordaanse regering heeft bekend gemaakt, dat op zaterdag 27 juli het proces zal beginnen tegen personen, die ervan worden verdacht een samenzwering tegen koning Hoes sein op touw te hebben gezet. De verdachten zullen terechtstaan voor een militaire rechtbank. Het proces gaat tegen 21 officieren, onder wie de voormalige stafchef van het Jordaanse leger, generaal Ali Noe- war en generaal Ali Hijari, een voor malige inspecteur-generaal van de po litie, generaal Mohammad Majata, en een oud-minister van buitenlandse zaken, Abdoellah Rimawi. De tijdrit van Bordeaux naar Libourne over een afstand van 66.2 km. waarvoor vele toeschou- Z wers de stromende regen hebben 2 getrotseerd, is door de Franse 2 Z nationaal Anquetil gewonnen. 2 Z Daarmede heeft hij zich nog ste- 2 2 viger op de eerste plaats van het 2 2 algemeen klassement genesteld. 2 Onze landgenoot Wim van Est 2 die door pech werd achtervolgd 2 hij kwam ten val en verloor daar- door kostbare seconden - eindigde Z op de derde plaats achter de Ita- Z Z liaan De Filippis. die hem in de 2 algemene rangschikking van de 2 Z zevende naar de achtste plaats 2 Z verdrong. 2 2 In het laatste gedeelte van de 2 rit veroverde Anquetil hoe langer 2 hoe meer terrein op zijn concur- renten en met 2 min 11 sec ver- schil op De Filippis en 2 min 56 sec op Wim van Est bezette hij de 2 eerste plaats in het dagklassement. 2 Z De prijs voor de meest strijdlus- 2 Z tige renner ging dit keer dan ook 2 2 naar de leider van het algemeen 2 klassement; die voor de grootste 2 pechvogel werd aan Gay van de 2 Zuidwestploeg toegewezen, aange- 2 zien hij ettelijke malen een lekke band had opgelopen. „Wy kunnen ons niet onttrekken aan het gevoel, dat de regering met haar richtlijnen voor de gemeentelijke in vesteringen de weg van de minste weerstand volgt; dal zij namelijk daar wil ingrijpen waar dit administratief en juridisch het gemakkelijkst is. In de kringen van de gemeentebesturen, maar ook ver daarbuiten, zal men het als een bewijs van machteloosheid, maar ook als een onrechtvaardigheid zien. dat de regering wel drastisch in grijpt bij de gemeenten, maar in an dere sectoren de investeringen nage noeg ongemoeid laat". Dit zegt de Vereniging van Neder landse gemeenten in een btief aan de regering, naar aanleiding van de cir culaire over de investeringen, die het Rijk de gemeentebesturen heeft doen toekomen. Een verbod van investeringen zon der langlopende leningen, zo wordt Leiders uit Albanië, Bulgarije en Zuid-Slavië hebben gisteren in een landhuis bij Moskou een „kameraad schappelijke bijeenkomst" gehad, al dus een bericht van Tass. Aan het overleg werd deelgenomen door de eerste secretaris van de Al banese communistische partij, Enver Hoxha. diens Bulgaarse collega, Todor Zjiwkof en de Zuidslavische vice-pre sident Edvard Kardelj en Alecsander Rankovic. Ook Kroestjev was present. gezegd, is alleen verantwoord, wan neer het gepaard gaat met een wel overwogen regeling van de uitzonde ringen. Er zal, zeker zolang de huidige nood situatie voortduurt, meer dan ooit be hoefte bestaan aan een min of meer permanent overleg tussen de regering cn de gemeentebesturen. Zodanig over leg kan het begrip voor de weder zijdse moeilijkheden en mogelijkheden verhelderen. Wij van onze kant, aldus de gemeen ten, zijn tot overleg gaarne bereid en wij zouden het zonder hiermede -onze bezwaren prijs te geven een winstpunt vinden, indien dit uit de huidige nood geboren zou worden". Politie en militietroepen heb ben dinsdagavond in de Oost zeebadplaats Sopot van de vuur wapens gebruik moeten maken om 2000 mensen te verspreiden, die schade aanrichtten in res taurants en cafés. Het waren, volgens een Pools blad, merendeels jongelui uit Warschau, Lodz en andere steden, die naar Sopot waren gekomen ter gelegenheid van een internationaal jazzfestival. De moeilijkheden begonnen, toen aan een aantal jongelui toegang tot een nacht club werd ontzegd. Er is een aantal arrestaties verricht. V R IJ DAG 19 JULI 1957 Advertentieprijs voor de gehele oplage 0.3a per mm. (Ingezonden Mededelingen 0.85 per mm). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland uitsluitend in de Zeeuwse editie t 0.14 per mm. (Ingezonden Mede delingen 0.35 per mm). Bij contract aan zienlijke reductie: volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. per mm extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet wensen af te geven, worden vernietigd. (Van onze speciale verslaggever) In aansluiting op ons bericht van gisteren over de „ontvoe ring" naar Heerlerheide van een Nederlander uit het Vreemde lingenlegioen, vernemen wij uit Heerlerheide nader, dat de jon geman in kwestie Alexander Schafer een brief kreeg om in de kazerne Marseille te Parijs en dus niet in Marseille zelf, zoals het A.N.P. meldde deel te nemen aan een parade. Met die opdracht begon het. Het was de derde juli, toen Alexander, samen met nog een dertigtal mak kers. naar de Franse hoofdstad reis de. Zij waren uitgezocht om de para chutisten van het legioen te vertegen woordigen op de grote legerparade, die afgelopen zaterdag in Parijs is ge houden. Waarom er slechts dertig man naar Parijs werden gestuurd en waarom net hij er bij was? De teruggekeerde legionair bleef hierop het antwoord niet schuldig. Wij hadden nogal wat decoraties en wellicht wilden ze ons daarom in Parijs laten zien. Wij de dapperen... zo lacht Een van de overlevenden van de ramp met de „Neutron", de heer H. O. Wagenaar, heeft tele grafisch verslag gedaan van wat er even voor het neerstorten van het toestel is gebeurd. De heer Wagenaar is gisteren uit het zie kenhuis te Biak ontslagen, even als zijn negenjarig zoontje Henk. Zijn vrouw moet nog in het zie kenhuis blijven. Ze heeft brand wonden aan armen en benen, maar is buiten levensgevaar. Na een normale start, aldus het verslag van de heer Wagenaar, volg de de gebruikelijke speech van de gezagvoerder over de omroep-instal- latie in het vliegtuig. Nadat de laatste lichten van de startbaan waren verdwenen en het vliegtuig van het vliegveld wegvloog, was er door de ramen van de kajuit buiten niets meer te zien. De purser was bezig met het uitdelen van lec tuur aan de passagiers, toen over de omroep-mstallatie in het vliegtuig werd gezegd: „Dames en heren, over circa een minuut kunt u de lichten van Biak nog zien en dan gaan we door naar Amsterdam." De heer Wagenaar bericht dan ver der, dat naar zijn mening de micro foon opvallend haastig werd afgeslo ten. Direct daarop, werd een botsing gevoeld, toen waarschijnlijk de lin kervleugel met iets in aanraking kwam met een droog en brekend ge luid. Na een, volgens de heer Wagenaar, duidelijk fatale beschadiging van het vliegtuig, volgden voor de inzitten den van het toestel vreselijke secon den, toen het vliegtuig over de lin kervleugel omlaag scheen te vallen. Dit vallen ging zeer snel. De schat tingen over de duur variëren van een tot vijftien seconden en daarna kwam de crash. De enige herinneringen van de heer Wagenaar zijn het „desin tegreren van alles, het snijden van de stoelriem in het lichaam 'en direct daarop de vuurstorm". De heer Wa genaar herinnert zich dat hij vervol- gens beklemd raakte tussen wrak stukken. Hij slaagde erin door ach teruit te kruipen, los te komen, en lag daarna in zee met rondom hem heen brandende benzine. De heer Wagenaar was er aanvan kelijk van overtuigd, dat hij de enige overlevende van het ongeluk was, omdat hij op het eerste ogenblik ner gens een levend wezen kon ontdek ken. Nadat het vuur minder was ge worden cn nadat de heer Wagenaar zich had ontdaan van zijn bovenkle ding, slaagde hij er in, naar hij zelf zegt tot zijn verwondering, zijn vrouw terug te vinden en later hun kind. De heer Wagenaar heeft vervol gens tussen de lijken, waarvan de meeste geheel ontkleed waren, ge zocht naar drijfmiddelen die zeer schaars bleken. Er volgde een lange en uitputtende poging om de wal te bereiken. Het was onmogelijk ge weest de wal te bereiken indien niet op tijd de papoeavlerkprauwen wa ren verschenen. Aldus besluit de heer Wagenaar zijn mededelingen. Oranje gloed.... Ooggetuigen, die een waarlijk door tastende rol hebben gespeeld bij het organiseren van de hulpactie, waren de heer en mevrouw Nederveem uit Biak. Dit bericht „De Telegraaf". Zij hadden passagiers van de „Neutron" op het vliegveld weggebracht en za gen, terwijl zij nog op het parkeer terrein vertoefden, plotseling een oranje gloed. Op een scooter zijn zij in de rich ting gereden van deze gloed en kwa men in de omgeving van de kampong Parai. Daar hebben ze de papoea's wakker gemaakt en geholpen de prauwen van de papoea's in het wa- ter te schuiven. In een communiqué van gouver neur van Baal wordt nog gezegd, dat uit de toestand, waarin de totnutoe gevonden stoffelijke overschotten zijn aangetroffen, duidelijk blijkt dat de genen, die niet in de staart van het toestel hebben gezeten, op slag moe ten zijn gedood. Dat er nog geredden zijn is voor een niet gering deel te danken aan de snelle reddingsacties en 't optre den van enkele particulieren en pa poea's, die zich met prauwen in zee begaven. Een onderzoek naar de oorzaak van de ramp is onmiddellijk begonnen, en wordt met kracht voortgezet. Een grote tegenslag daarbij is, dat de plaats van het wrak zeer moeilijk zal zijn te bepalen, daar het in min stens honderd meter diep water ligt, zodat berging wel onmogelijk zal zijn. Behalve mevrouw Wagenaar be vinden zich nu nog ernstig gewond in het hospitaal te Biak: de gouverne mentsarts dokter Leiker, mevrouw de Rijke, een kind van de familie de Rijke en de heer de Boer. Voorts vernemen wij dat de toe stand van de stewardess, mej. D. J. Klein Klouwenberg. iets minder gun stig is dan zich in het begin heeft la ten aanzien. Met de Super-Constellation PH-LKV „Meson" zijn gisterenavond van Schip, hol met bestemming Biak de deskun digen. die een onderzoek zullen in stellen naar de oorzaak van het on geluk met dc „Neutron", vertrokken, uitgeleide gedaan door de president directeur van de K.L.M., de heer I. A. Aler en nog verscheidene andere lei dende figuren van onze nationale luchtvaartmaatschappij. Op uitnodiging van de K.L.M. zijn ook enkele familieleden van de over levenden met de „Meson", die onder gezagvoerder Arriens stond, naar Biak vertrokken. Ex-legionair Alexander Schafer op wacht voor de kazerne te Seida tijdens zijn opleidingstijd. Alexander, terwijl er twee rijen hagelwitte tanden zichtbaar wor den in een gebruind gezicht dat bekroond is met zeer kort geknip te haren. In ieder geval, soldaat Schafer zou naar Parijs gaan. Hij schreef dit aan zijn ouders, die zijn brief verleden week woensdag ontvingen. Dan gaan we eens kijken of we hem terug naar huis kunnen brengen, zo heeft vader Schafer tegen zijn vrouw ge- zggd. De volgende dag vroeg hij op de mijn Oranje Nassau III, waar hij werkzaam is, enkele dagen verlof en op vrijdag vertrok het ouderpaar naar Parijs. Hoe het daar is afgelo pen hebben we reeds bericht. Alexan der kreeg op straat van zijn vader een wenk. Hij begreep deze en maak te zich op een voor hem gunstig ogenblik uit de voeten. Zijn vader had een burgerkostuum meegebracht en in enkele ogenblikken was de le gionair Schafer weer gewoon Alexan der. Op de terugreis naar Nederland hebben vader en moeder en zoon nog enkele angstige momenten beleefd. Alexander immers bezat geen pas poort en moest toch langs de legale weg over de grens worden geloodst. De vindingrijkheid van zijn vader heeft dit mogelijk gemaakt. Kijk, we bezaten twee retourbil jetten. een van mijn vrouw en een van mij. In Parijs heeft mijn vrouw een enkele reis genomen en toen de douanebeambten ofts aanspraken hebben we gezegd dat ik en mijn zoon de moeder in Parijs hebben teruggehaald van vakantie. Zodoende wekten de reiskaartjes geen argwaan meer. Ook over het het ontbreken van Alexanders paspoort heb ik ze ingelicht. Ik heb de heren van de douane ver teld. dat we in Parijs enkele cafe's hadden bezocht en dat Alexander bij die gelegenheid een glaasje te veel had gedronken. De jongen was aldus ook geinstrueerd en speelde in de trein zijn rol voortreffelijk. Kort en goed. de douaniers hebben moeten geloven dat hij in een café zijn jasje heeft uitgetrokken en dat toen al zijn papieren, zijn paspoort inbegrepen, zijn weggeraakt. Zo zijn we zonder moeilijkheden over dc Franse grens gekomen en maandagmorgen waren we thuis. w (Advertentie) De griepepidemie, die zich in mei en juni over het Verre Oosten heeft verspreid, is in de meeste landen op haar retour. Dit is bekendgemaakt in een bekendmaking van de Wereldge zondheidsorganisatie te Genève. In Japan is de epidemie zo goed als uitgewoed. Haar omvang neemt in Bir ma en Indonesië snel af en blijft in noord-Borneo, Serawak, Thailand en Laos gelijk. In India, waar naar schatting reeds 1.400.000 gevallen zijn geweest, breidt de epidemie zich in een aantal staten nog uit. In Australië doen zich zo goed als geen nieuwe gevallen van Aziatische griep voor. De epidemie zou zich in Perzië on der de burgerbevolking en militairen nog uitbreiden. Het virus is hier ech ter nog niet geïdentificeerd.

de Stem | 1957 | | pagina 1