Brief van de H. Vader over gezinsproblemen Uw geld is het meeste waard in de meest glorieuze en daverende Seizoen Opruiming die iurry ooit gehouden heeft. J. L JURRY H. Bloedspel te Brugge R.-K. landbouwhuishoudschool te Ovezande bloeit Uitbreiding met assistentenklas DRIETAL OP DIEVENPAD IN BRABANT EN ZEÉLAND Record-aantal wandelaars in Vierdaagse te Nijmegen Atletiek in Goes 0/V/A<GfNRlCV^ Staatsinmenging gaat te ver DAGBLAD DE STEM VAN VRIJDAG 19 JULI 1957 13 Sociale week te Bordeaux SAS VAN GENT HULST TERNEUZEN AXEL IJZENDIJKE OOSTBURG GOES v MIDDELBURG VLISSINGEN Luzon werd zwaar getroffen Volgend weekeinde Biesbosch-locht SPORTS KORT Mr. Dr. Meotoeriiooi EXAMENS MARKTEN WATERSTANDEN 9.75 37.75 4.95 6.95 2.95 3.95 4— 6.95 7.75 8.95 7.50 7.50 9.95 Grote hoeveelheid COUPONS voor HALVE PRIJZEN 10 PROCENT KORTING 13 aphprmpn man Met alle respect voor de ommekeer ten goede, die ten aanzien van het gezin in de maatschappij is waar te nemen, acht de H. Vader toch het ogenblik aangebroken dat sociologen, theologen, economisten en rechtskundigen hun gedachten laten gaan over de huidige positie van het gezin, over de verkeerde opvattingen, waarvan het gezin slachtoffer is geworden en over de manier waarop men het gezin zijn juiste plaats kan teruggeven. De H. Vader heeft deze opvatting kenbaar gemaakt in een brief, welke hij gericht heeft tot de Franse so ciale week, die reeds vijftig jaar lang telkens op een andere grote plaats van Frankrijk wordt gehou den. Sinds haar ontstaan in 1904 werden nog nooit de vraagstukken van het gezin in hun geheel behan deld. Dit jaar zal dit voor het eerst gebeuren en kennelijk op verzoek van de H. Vader. Mgr. Richaud, aartsbisschop van Bordeaux, heeft met een toespraak in de St. Andreaskathedraal de aan dacht van de grote stroom congres gangers, die met 1200 vaste inschrij vers alle vorige sociale weken over treft, hierop gevestigd. Daarna werd de pauselijke brief voorgelezen, waarin de H. Vader on dermeer zegt, dat men overal in de wereld en bijzonder in Frankrijk, een grote vooruitgang in de waardering van het gezin kan waarnemen. Maai de aandachtige opmerker zullen toch de bedreigingen niet ontgaan, die het gezin onafgebroken boven het hoofd hangen. Belemmeringen Zij vormen de gesels van de mo derne maatschappij: de echtschei ding en haar gevolgen, de schande lijke praktijken van de negatieve eugenese als de sterilisatie en de al gemene verbreiding van het neo- malthusianisme. Naast deze ondeug den treft men dan de sociale belem meringen aan: de aanhoudende wo ningnood met zijn twijfelachtige ze delijke. sociale en hygiënische gevol gen, en een onderwijspolitiek, die on voldoende eerbied aan de dag legt voor de rechten van het gezin. In het algemeen kan men vaststellen dat de moeilijke levensomstandighe den van het gezin, zijn gehechtheid aan het wankelen gebracht hebben. Daaronder ook het werken van de moeder buitenshuis begrepen. Over al deze verschijnselen maakt de H. Vader zich bezorgd, aldus de brief. Vandaai ook dat hij er zo dik wijls bij zoveel verschillende gelegen heden op teruggekomen is. Daarom verheugt het Hem ook zo zeer, dat de sociale week van Frankrijk het initiatief genomen heeft al deze pro blemen eens in hun geheel onder ogen te nemen en ze van katholiek standpunt uit te behandelen. Een studie over het gezin 1957 wordt door twee feiten beheerst, al dus de H. Vader. Ten eerste drijft de ontwikkeling van de afgelopen vijftig jaren naar een geleidelijke ontbinding van het gezin en naar een steeds engere afhankelijkheid van de collectiviteit# Ten tweede, wil men het gezin volgens natuurlijk en goddelijk recht in zijn gebondenheid handhaven, dan moet men zich ver zetten tegen de toenemende druk king tot socialisatie. Dit mag er na tuurlijk niet toe leiden, dat men zich a priori tegen maatschappelijke her vormingen verzet. Beginselen Ieder houde zich hierbij aan deze gezonde stelregel: het gezin is er niet voor de gemeenschap, maar de gemeenschap voor het gezin. Reeds Paus Leo XII heeft het tegen de socialisten voor het gezin opge nomen, zegt de H. Vader in zijn brief, omdat het gezin naar zijn uitdruk king, hoewel een kleinere gemeen schap, voornamer is dan de grotere burgergemeenschap. Het is daarom belangrijk aan deze beginselen stevig vast te houden, op dat het gezin zijn onafhankelijkheid niet meer en meer verliest in het in gewikkelde raderwerk van een be schaving, welke in hoofdzaak stede lijk en industrieel georiënteerd is. Bovendien wordt het gezin hoe lan ger hoe meer afhankelijk van de overheidsbemoeiingen, die zich uit strekken over de huisvesting, voeding en gezondheidszorg. De overheid be moeit zich voorts met de arbeid, de zekerheid voor de toekomst, het on derwijs en de opvoeding, de verzor ging van zieken en ouden van da gen, en met de vrijetijdsbesteding zelfs binenshuis en buitenshuis. De staat TH steeds maar verder gegaan met zich overal in te mengen tot groot nadeel van het gezin. Inder daad moet de staat het gezin be schermen, maar allereerst het eer biedigen. Het zal derhalve, zo besluit de pau selijke brief, de taak van de sociale week 1957 zijn, in het licht van de katholieke beginselen de opbouwende wegen tot herstel te ontdekken, die het gezin zijn plaats in de huidige maatschappij teruggeven. Na voorlezing van de brief opende de voorzitter van de sociale weken, Charles Flory, de reeks voordrach ten, welke achtereenvolgens gewijd zijn aan de nieuwe wetenschappelijke en maatschappelijke verschijnselen, aan de grondbeginselen rond en bin nen het huwelijk in het licht van de huidige samenleving en tenslotte aan het optreden der katholieken naar buiten bij het herstel der gezinsrech ten. Kinderbewaar plaats De sociale week 1957 te Bordeaux, geeft zelf het beste bewijs hoezeer het katholieke gezin mee evolueert. Zoveel huismoeders hebben te kennen gegeven, dat zij de voordrachten willen bijwonen, dat voor het eerst in de geschiedenis der sociale weken een kinderbewaarplaats aan deze bijeenkomst gedurende de gehele week verbonden is, waaraan de moe ders hun kinderen kunnen toever trouwen. (Advertentie) Eenmaal in de vijf jaren beleeft Brugge het grandioze schouwspel „Sanguis Christi", het Heilig Bloed spel, dat duizenden toeschouwers trekt, uit vele landen. Dit jaar wordt het spel weer opgevoerd en wel op 3, 4, 6, 8. 10, 11, 14, 15, 17 en 18 augustus. Het wordt gespeeld in de avonduren en een machtige belichting vormt een belangrijk aspect van het spectaculair gebeuren. Het spel van het H. Bloed wordt opgevoerd tegen een decor dat gevormd wordt door de Markt en waarin vooral het Belfort een grote rol speelt. Ook uit Zeeuwsch-Vlaanderen trekt het H. Bloedspel telkens talrijke be zoekers. Olympia brengt deze week, als Zeeuwse première, ..Oorlog en Vrede" het verfilmde boek van Tolstoi. Terecht heeft deze film overal waar ze reeds draaide, grote belangstelling gekregen. Het literaire meesterwerk van de Rus sische auteur heeft een waardige verfilming gekregen en het zijn acteurs en actrices van naam die de hoofdrollen bezetten. Zo ver tolkt Audrey Hepburn de rol van Natascha. ,,Ooorlog en Vrede" is een magistrale roman, die speelt in de tijd van Napoleons inval in Rusland. Rond deze oorlogsver wikkelingen laat Tolstoi zich een boeiende familie- en liefdesge schiedenis afspelen. De opnamen van de krijgshandelingen zijn bui tengewoon Roeiend en door een nauwgezette voorbereiding zeer spectaculair en historiegetrouw uitgewerkt. Kortom, het is een film zoals er niet veel zijn en ze is veel belangstelling waard. (B). In het Bioscoopgebouw draait „Verboden moederliefde van een kloosternon", een aardige film, waarvoor men wel eens een wat intelligenter titel had mogen be denken. Het verhaal is in elk ge val bekoorlijk: een niet op haar mondje gevallen zuster moet een „failliet gegaan" klooster gaan verkopen, maar haar bemoeiingen leiden na de voordelinge verkoop van terreinen en gebouwen weer tot nieuwe bloei van de klooster gemeenschap. Een boefje van 'n jongen, die de voortvarende zuster weet te vertederen, is de oorzaak van alle gebeurtenissen. Tenslotte weet de zuster de stiefvader van de knaap ertoe te brengen zich over de jongen tc ontfermen, hoe zeer haar persoonlijk dat ook spijt. Verder ..Bandeloze jeugd", een verhaal over een stel opgeschoten belhamels die op motorfietsen een dorp tyranniseren. (Beide B.) In Luxor wordt „Kruispunt Bhowani" vertoond, een reeds eerder besproken avonturenfilm, die in India speelt in de politiek- woelige dagen van 1947. Er speelt zich een opwindend avontuur af, waartussen een romance is ver weven Een boeiende film. (B.). Verder „The Swan", de liefdes geschiedenis van een prinses (A). Het Centrum draait ..Schadu wen over de sneeuw", reeds eer der besproken. Het spannend re laas van twee bergbeklimmers, die een gevaarlijke tocht onder nemen naar een vliegtuigwrak. Be een heeft misdadige bedoelin gen en de ander, zijn broer, gaat 'mee om hem hiervan af te hou den. Een avontuurlijk verhaal (BV Verder^ ,.De vluchteling van Guatura",. eveneens een avontu renfilm. (B,). Hofzicht theater brengt deze week „De purperen vlakte" De film verhaalt over een Canadees RA.F.-officier, die zijn vrouw heeft verloren en opzettelijk de dood zoekt. Door zijn roekeloze daden ontvangt hij echter vele onderscheidingen. Gregory Peck geeft een ongewoon boeiende ver tolking van de held, die later in Birma e#>n inlands meisje ontmoet dat hem weer vrede en geloof in het leven geeft. (B.). Ledel Theater vertoont „Gaby" een liefdesverhaal uit de invasie- tijd. Een Frans meisje in Londen wordt verliefd op een Ameri kaanse soldaat, die juist als ze willen gaan trouwen aan de lan ding in Frankrijk moet deelne men. Tenslotte komt het allemaal toch nog terecht. (B.). Het Grand te Goes vertoont Als Parijs ontwaakt", een gang sterfilm. Een bandiet op non ac tief besluit nog één keertje eens Hink zijn slag te slaan. De in braak dreigt de grootste van de eeuw te worden. Hij werkt aan een plan om de kluis van een speelbank te forceren. Een hele troep heeft hij hiervoor geoefend. Hij moet zelf in de speelzaal aan wezig zijn. Hij begint te gokken en wint zoveel, dat hij de hele zaak vergeet. Toch korrlt het no-g uit en bende en hoofdman wordt ingerekend, met het geld dat hij heeft verdiend. (C.). In Electro draait dp film ,.Dp kapitein van Köpenick", een reeds herhaalde malen besproken film over de kostelijke grap die een arme man als een Pruisisch officier 50 jaar geleden uithaalde en waarom de hele wereld dave rend heeft gelachen. Een koste lijke film met Heinz RUhmann als de kapitein. De film is juist bekroond op de Berlinale 1957 (A>. In Schouwburg draait „Gas-oil" De film verhaalt over een vracht wagen-chauffeur die 's nachts over een man heenrijdt, die dwars over de weg lag. Hij wordt vrij gesproken maar hiermee is alles nog niet afgelopen. Een grijze personenauto blijft de vracht wagen volgen. De inzittenden be weren dat de chauffeur het slacht- best°len van een tas met 50 miljoen francs. Deze enor me som is geroofd uit een bank. Dit achtervolgen gaat de chauf feur vervelen en met behulp van zijn collega's wordt de auto in gesloten. De politie ontfermt zich over de inzittenden. (C.). „Het zondige dorp" wordt in Luxor vertoond. De hoofdrol is een ruige vechtjas die uit de Ampiikaan.se burgeroorlog terug keert in zijn geboortedorp. Eerst heeft hij aan de verkeerde kant gevochten, maar tijdens de oor log is hij tot bezinning gekomen Ook vrouwen speelden een kleu rige rol in zijn leven. De ont vangst in het dorp is niet vrien delijk. De man heeft zich zo vol komen veranderd dat hij zich ves tigt als predikant. Dit gaat na tuurlijk allemaal niet zonder moei lijkheden gepaard, hetgeen weer vecht- en schietpartijen met zich meebrengt. (B.i. Alhambra komt met „Je komt er wel uit", een komische film van Norman Wisdom, de Engelse filmkomediant. Ditmaal maakt hij een kasteel onveilig als glazen wasser. Norman Wisdom heeft weer de imposante Jerry Desmon- de als tegenspeler, terwijl Mau reen Swanson hem beloont met hart en hand. (A.). KATHOLIEKE FILMKEURING A: alle leeftijden; B: 14 jaar; C: 18 jaar: Cl: 18 jaar: C2: 18 jaar met enig voorbehoud; C3: 18 jaar met ernstig voorbehoud. Bij de diploma-uitreiking aan de kath. Landbouwhuishoudschool ,,St. Agnes" te Ovezande, kon de voorzit ter, burgemeester Andriessen, opti mistische klanken laten horen. Per 1 sept. start de school, die zich in toenemende bloei verheugen mag, met een assistentenklas. waar de meisjes, die reeds het diploma pri maire opleiding ontvingen, zich ver der kunnen bekwamen voor allerlei maatschappelijke functies. Vijftien meisjes, die gisteren de primaire op leiding voltooiden, zullen aan deze assistentenklasse deelnemen, terwijl elf andere de kostuumklasse gaan volgen. Burgemeester Andriessen wees nog even op de enorme waarde van een behoorlijke vorming van het jonge meisje, opdat het toegerust zal zijn met de nodige kennis, welke zij in de toekomst nodig heeft, hetzij als huisvrouw, hetzij op andere posten. Vooral nu Zeeland voor een over- gangstijd staat, moet de jeugd pa raat gemaakt worden. Spr. deed een dringend beroep op de ouders hun noodzakelijke medewerking te verle nen. Op welk peil het onderwijs aan de St. Agnesschool staat, bleek vooral uit de gevarieerde show met de kle dingstukken, in de loop van het jaar vervaardigd met evenveel smaak als vaardigheid. Tussen reidansen door. werd nog een aardig toneelstukje gegeven, waarna de diploma-uitrei king volgde. De dank van de leerlingen vertolk te mej. Lodiers uit 's-Heerenhoek. Zij had die dank op rijm gebracht en liet hem vergezeld gaan van een boekwerk, dat zij de directrice, mej. v. Wijnbergen, aanbood. De heer Duyvestijn, hoofd van de lagere landbouwschool te 's-Heeren hoek, getuigde in een pittig speechje van zijn bewondering over hetgeen de directrice met haar staf had be reikt. Burgemeester Andriessen sprak eveneens zijn grote waardering uit aan het adres van de leerkrachten. Daaraan verbond hij een afscheids woord, dat bestemd was voor de di rectrice, die zich gaat bekwamen voor de middelbare akte. Ondanks haar jeugd heeft mej. v. Wijnbergen de school voortreffelijk geleid en hoger opgestoten. De directrice beantwoordde deze goede woorden complimenteus en wenste tenslotte de leerlingen veel succes in hun verder leven toe. Zij vroeg ook nog om de nieuwe direc trice even welwillend te ontvangen als met haar was gebeurd. De bijeenkomst werd ook bijge woond door afgevaardigden van de Boerinnenbond, N.C.B. en van de plaatselijke afdeling van de N.C.B. rechtbank te Breda heeft zich enkele uren bezig gehouden met de behandeling van cle zaken tegen de monteur J. Ch. B. uit Wouw, de vrachtrijder W. J. uit Roosendaal en de automonteur J. P. Seh., eveneens uit Roosendaal. Dit drietal, van wie B. wel het meest op zijn kerfstok had, maakte in 1955 en 1956 Brabant en Zeeland onveilig door links en rechts te stelen wat van hun gading was. Niemand profiteerde ervan, want de buit werd niet verkocht, doch slechts door B. opgeslagen. B. gaf alle ten laste gelegde feiten toe. In Steenbergen stal hij samen met ,T. uit een geparkeerd staande auto textielgoederen ter waarde van f 780. De auto werd in Bergen op Zoom langs de kant van de weg ger- zet. In Woensdrecht maakte hij sa men met Sch.. althans volgens zijn verklaringen, een petroleumvergasser en een stormlamp buit. In Goes laadde hij samen jnet J. een gestolen fiets op zijn auto. In Steenbergen werd een tas van de PTT ontvreemd. In Rotter dam, waar hij met J. in een auto reed, zei hij plotseling: ..Kijk een brommer, zo een heeft mijn vrouw nog nodig". Hij stopte en vroeg J. even te helpen om de brommer in te la den J. was wel zo gedienstig. In Roo sendaal stal B. samen met Sch. accu's van de PTT. Een kleine bloemlezing uit een dik dossier. Pure hebzucht De president nam aan, dat B. uit pure hebzucht stal. B. zelf kon er geen verklaring voor geven. Uit het reciasseringsrapport bleek, dat hij uit een gezin komt, dat zeer gunstig staat aangeschreven en dat er van geldge brek geen sprake was. 't Is onbegrijpelijk, aldus de presi dent. En tot verdachte: „Veel wijzer ben je van deze affaire niet gewor den, wel?" Verdachte schokschouder de maar wat. Eerst toen de verdedi ger van J. hem als de hoofddader had geschetst (de verdediger van B. had J. tevoren reeds als zodanig getekend» kwam er geluid uit hem: „Maar dat gaat toch allemaal zo maar niet". Het woord werd hem ontnomen, waarop hij amechtig in het verdachtenbankje neerzeeg. In een roes J. had aanvankelijk halsstarrig ont kend iet» met de diefstallen te ma ken te hebben, doch later gaf hij toe met B. het dievenpad te zijn opge gaan. Uit de rapporten bleek, dat B. vroeger al eens van de rechte weg was afgedwaald, doch zich in de loop van meer dan tien jaren volkomen rehabiliteerde en door hard werken en sober leven een bloeiende zaak op bouwde. De oude aard kwam weer De Philippijnse regering heeft don derdag bekendgemaakt, dat door de overstromingen van zondag op het eiland Luzon 108 personen zijn omge komen en 500 mensen worden vermist. Door de overstromingen werden zeven dorpen weggespoeld. Een gebied van 5.700 vierkante kilo meter is getroffen. De president, Car los Garcia, heeft in negen steden in het rampgebied de noodtoestand af gekondigd. boven. Hij kwam plotseling in een roes van onverantwoordelijke lust naar avontuur, aldus lichtte de ver dediger toe. Verdachte Sch gaf alleen toe in Roo sendaal de accu's gestolen te hebben, althans B. hierbij te hebben geholpen. Het overige hem ten laste gelegde ont kende hij pertinent. President: Waarom ontkent U dat. B. zuigt zijn mededelingen omtrent uw aandeel toch niet uit zijn duim. Verdachte: Jawel, meneer de presi dent, want hij denkt, dat ik hem heb aangebracht. De officier eiste tegen B. 1 jaar en 3 maanden onvoorwaardelijk met af trek van voorarrest, tegen J. 1 jaar onvoorwaardelijk en tegen Sch f 50 of 10 dagen en drie maanden voor waardelijk. De uitspraak werd voor B. 12 maan den, waarvan 4 maanden voorwaarde, lijk met een proeftijd van 3 jaar en onder toezichtstelling: voor J. de zelfde straf en voor Sch conform de eis. Zaterdag 27 en zondag 28 juli wordt wederom de traditionele jaarlijkse Biesbosch-stertocht gehouden, geor ganiseerd door W.V. De Amer uit Breda. Het zal nu de elfde maal zijn dat vele watersportliefhebbers kennis ko men maken met de onvolprezen schoonheid van de Brabantse Bies- bosch, of deze kennismaking komen hernieuwen. Dit zal dan geschieden in de Tourtocht, waarvoor op de och tend van de 28e juli natuurlijk weer een groot aantal jachten, wherries en kano's van wal zuilen steken. De starttijd is rond half 11 bepaald; de aankomst zal waarschijnlijk plaats hebben plm. 6 uur. Om half 8 zullen de deelnemers onder de vrolijke tonen van harmonie Apollo en haar drum band naar het stadhuis worden ge leid waar de .prijsuitreiking plaats vindt. Aan allen die de tocht door de Bieschbosch volbrengen wordt weder om een fraaie plaquette uitgereikt. DE INT. militaire atletiekkampioen- schappen zijn donderdagavond te Athene beëindigd. In het eindklas sement bezet Amerika de eerste plaats met 146 punten. Nederland werd zesde met 28 punten. DE TWEEDE ETAPPE van de Ron de van Zuid-Slavië voor amateurs van Belgrado naar Kragujevac en terug naar Belgrado (260 km) is gewonnen door de Pool Pruski in 7 uur 6 min. 55 sec. Tweede werd De Rooy (Ned.) in dezelfde tijd als de winnaar. DINSDAG zal te Clinge een koers voor amateurs worden georgani seerd door het plaatselijk feest comité. De af te leggen afstand be draagt 107 km en is verdeeld over 10 ronden. BIJ achtervolgingswedstrijden te Zü- rich heeft de Fransman Roger Ri viere de 5 kilometer gereden in 6 min. 3.4 sec, de beste tijd ooit op dit nummer geboekt. De gemiddelde snelheid was 49.532 km per uur. Er komt een nieuw element in de 41e vierdaagse, die volgende week dinsdag begint. De internationale Vierdaagse afstandmarsen van dit jaar krijgen hun „vriendelijkheids- ambassadrices". Belgische jongeda mes, die tijdens de wereldtentoonstel ling van 1958 in Brussel als „gast vrouwen" zullen optreden, komen naar Nijmegen om daar bij de wan delaars belangstelling te wekken voor deze tentoonstelling. Ook de Belgische parachutisten zullen, der traditie getrouw, weer landen in de polder bij de Waal brug. Maandagmiddag zullen 30 van deze Belgische militairen in de Ooypolder gedropt worden, 's Avonds volgt de vlaggenparade in het Goffert-stadion. Zoals reeds eerder werd gemeld Voor het eerst in haar bestaan or ganiseerde AV '56 te Goes atletiek baanwedstrijden, welke bestonden uit driekampen. Hoewel J. Johannisse zich op het speerwerpen met een worp van 34.10 meter vierde klasseerde, was zijn tweede plaats op de 100 me ter en zijn eerste plaats by het hoog springen voldoende om hem de over winning bij de heren te bezorgen. Bea van der Weyde toonde zich bij de dames de veelzijdigste, want met twee tweede plaatsen en één over winning werd zij ruimschoots winna res. Een prachtige z.ege behaalde Ca- trien Bolijn van Delta Short bij de meisjes A. Zij won alle drie de num mers en werd dus verdiend eerste. Bij de meisjes B werd Tanny Bril van 't Zwin met haar prestaties van 11.3 over de 80 meter, 4.03 op het ver springen en 8,40 meter op het kogel stoten met 1632 punten eerste. Henk Fruytier van Marathon werd met een eerste plaats op verspringen, een tweede plaats op kogelstoten en een derde plaats op de 10Ö meter winnaar bij de jongens A. Piet Versluys van EMM bleek de beste by de jongens B. De drie bijnummers leverden even zo veel overwinningen op voor EMM. Op de 3000 meter liep Hein Cujé de beste tijd van het jaar, namelijk 8.37.3. Op een sintelbaan zou hij in deze vorm ongetwijfeld het Zeeuwse record verbeterd hebben. Op de 1500 meter voor jongens A behoefde Rini Mondeel zich niet al te zeer in te span nen om te winnen, terwijl Kas Mulder op de 600 meter voor jongens B naar een gemakkelijke zege liep. Het jaarlijkse Mr. Dr. Mestoernooi voetballen, georganiseerd door de r.-k. v.v. Lucter, start zondag met de voorronde. Bekerhouder v.v. Yer- seke neemt bet daarbij op tegen Luc- tor en V.V.A. 's-Heer Arendskerke speelt tegen LEBO Lewedorp. De prachtige beker, welke Mr. Dr Mes voor zijn toernooi beschikbaar stelde, heeft, nadat er reeds drie maal om werd gestreden, nog steeds geen definitieve bezitter. HIJOT. Anquetil, Louison Bobet, Darrigade, Dupont, Forestier, Gau- thier, Geminiani Mahé en Privat, zullen Frankrijk vertegenwoordigen bij de wereldkampioenschappen voor profs op de weg. S TE OOSTERBEEK zijn onder slechte weersomstandigheden nationale at letiekwedstrijden gehouden. Wim Roovers (THOR) won de 3000 meter in 8.22.8. hebben 13.154 deelnemers voor deze Vierdaagse ingeschreven, bijna 700 meer dan in 1956. Het worden met recht internationa le afstandmarsen. Er komen b.v. 1451 Engelsen, 91 Belgen, 114 Cana dezen, 39 Duitsers, 50 Israëliërs, 23 Amerikanen en 18 Luxemburgers. Dan zijn er nog de kleine contingen ten, zoals de 3 Fransen, de 3 Noren en de 2 Zwitsers. Zelfs komen er enige speciaal hiervoor overgekomen deelnemers uit de west, één van Suriname, één van Curasao en één van Aruba. R.K.- ULO TE GOES Het eind-diploma aan de r.-k. Ulo te Goes werd behaald door Ria v. Waterschoot, Goes; A. v. Waeghenin- ge en Dolf Zegers te Middelburg en Corrie Spelier, Heinkenszand. HANDENARBEID Voor het te Eindhoven gehouden examen ter verkrijging van de akte Handenarbeid slaagde de heer W.G. L. Verpalen, onderwijzer aan de St. Jansschool te Hulst. JIUJITSU In de loop van deze week werden de volgende examens afgenomen. Brui ne band: Christ v. Deursen. mej. Ans v. Deursen, beiden Roosendaal. Blauwe band: Ad Verhagen, B. o. Z. Oranje band: J. v. Ginneke, A. Ca det, K. v. Vugt, J. v. Agtmaal, allen Roosendaal: F. Maas. E. Sinke. beiden Vlissingen; B. Verberkmoes, B. o. Z.; R. de Bruyn. St. Willebrord; H. Snoe ren, Spnmdcl; T. v.d. Enden, Onden- bosch; mej. O. Boeseke, Den Haag. Gele band: P. Wuyls, Ant. Pikaar, B. o. Z.; W. de Rooy, A. Aarts, JC. Geelhoed, Halsteren; P. v.d. Valk, Nw. Vosmeer; J. v. Vessem, W. Vermey- len, H. v. Aalst, Roosendaal; Ant. v. Miert. Oudenbosch; W. Antheunisse, A. Olyslagers. Jan Leyrfse, J. de Looff, C. Straten, Ant. Leynse. S. Christi- aanse, Middelburg: H. Bimmel, Dom burg; C. Pouwer, Veere; K. Marinisse, St. Lourens; P. Hirdes, S. Ventevo- gel, C. v.d. Sande, W. Kosten, Vlis singen; mej. C. v.d- Meulen, IJzendij- ke; mej. T. Rosseel, St. Kruis; mej. S. Faas, Cadzand; J. Spaeter, Koude- kerke; J. v. Dalen, mej. C. Krijger, F. Hoogesteger, J. van Hese, P. Huij- bregsen, Goes; Mej. M. v.d. Weyde, M. Noteboom, 's-Heer Arendskerke; C. Boonman, J- Rentmeester, Ovezande; P. Beulens. Hoedekenskerke; K. Kes- te'oo. Nieuwerkerk; G. Lamers, Kloe- tinge; C. v.d, Vrie, Kap. Biezelinge; A. Dikötter, Terneuzen; D. Scheffe- laar, B. o. Z.; G. Mulders, Halsteren; A. v. Houte, M. Clarisse, Groede; Th. de Rooy, Zevenbergen. Witte band: C. Trimpe Burger, Goes Jan de Vlieger, Middelburg. 2e graad Jiu-jitsu: J. v. Ginneke, K. v. Vugt, A. Linskens, Roosendaal; H. Snoeren, Sprundel; R. de Bruyn, St. Willebrord; R. de Vries, J. Grof- fen, C. Pikaar, B. o. Z.; P. Bevelan der, Scherpenisse; D. Smallegange, Krabbedijke; P. v. Dongen, Lepelstr.; M. Schoonen. Halsteren; P. Dinge- manse. F. Maas, E. Sinke, P. Kerk- hóvè, Vlissingen; P. Versprille, Bres- kens; J. de Baar, Wemeldinge; A. Lin- denberg, Wolphaartsdijk; P. Boone, Koudekerke. VOORBEREIDEND M.T.O. De heren A. Rijk en N. Oosthoek te 's-Heerenhoek slaagden te Goes voor het eindexamen van de cursus VMTO (voorbereidend middelbaar techn. onderwijs). ENGELS M.O. A. Voor het examen Engels M.O. A is aan de universiteit te Amsterdam ge slaagd mevrouw C. van Sloten-Boe- kel uit Zierikzee. MULO-EXAMENS GOES. Te Goes zijn geslaagd voor het MULO-diploma A (x is met midden standsexamen) de dames T. Clem- minck, E. Meertens, P. van Bortel en M. Kruijsse, allen Terneuzen; A. Cam per, M. Stenhuis (x) en P. Vermeu len, allen Middelburg; P. Willemseen S. Folcekrts (x), beiden Souburg; S. Willemse, Vlissingen; L. Heijboer, te Zaamslag; J. van de Pijl (x), Oude- lande; S. van Doeselaar (x). Axel; M. Verheijke (x), Ellewoutsdijk; M. de Visser, Kloetinge; J. Riemens (x), te Zoutelande; en de heren J. de Feijter en A. Leenhouts, beiden Terneuzen; J. Looise, C. Joosse, R. Overweel (x), E. van Wageningen (x), W. Caljouw (x), C. Kruijsse en A. Leijnse (x), al len Middelburg; J. Proost (x), 's-Heer Hendrikskinderen; E. Riemens (x), J. Verstelle (x), beiden Wolphaartsdijk; W. Rouw, Kapelle; D. Fiber (x) en G Fiber (x), beiden Goes; J. Hage (x), Noordgouwe; C. Kramer (x), Zie rikzee; D. de Dreu, Serooskerke. VERKOPER Te Eindhoven slaagde B. A. M. Buysse uit Hulst voor het examen verkoper van Jumbo- en Chueospelen. GOES, 18 juli Export- en indus trieveiling: jucunda 59, framb. in krat. ten exp. 337-344, 2 285, zure morellen exp. 156.40, zw. bessen exp. 427-442. 2 326, r. bessen 2 119.30-138, duise zure 1 en 2 115.80-118, dubb. pr-bonen 1 103. 2 93-94. yellow transp. st75-85 91, st65-75 84.70—85.60, st60-65 68, st55-65 66—68, h75-85 84, h65-75 78.70—81.60, h60-65 65, h55-65 6466. Gewone vei ling: yellow transp. k 53-66, klerken. 2 138-144. varikse zw. 2 85-136, zoete morellen 2 93, oranjepruimen 1 71-73, 2 59-68, laxton 1 138-145. 2 79, gr. 107- 115, tollenaars 1 53-59, 2 41-48, fabr. 42-46, kruisbessen 1 76, 2 51-64. drui ven 1 240, bramen p. doos 1 47-49, per ziken p. st. 1 19-35. KAPELLE, 18 juli Industrie- en exportvëiling: aardbeien z. dop: ju cunda afw. 68, framb. in kratten p. kg 1 340, 2 316, zw. bessen 1 440. 2 318, rode bessen 2 exp. 121-137, 2 ind. 120- 121, 3 109, duitse zure rode bessen 2 ind. 117, zure morellen ontsteeld 1 155, dubb, princ.bonen 1 95-99, 2 87. Aanvoerveiling: kersen, klerken 1 136. 164, 2 97-134. krieken 1 110, 2 77-101, morellen 2 97-132, markiezen 1 193, hedelfinger 1 150, abesse de moulon 2 94-108, wilhelm.kers 2 94, mierlose zw. 2 105-106, suikerkers 2 73, kersen 3 30-82, bramen p. doos 1 44-55, aard beien p. doos 2 29-28, kruisbessen 1 p. doos 19, 2 id. 13-17, Idem p. kg 1 61-78, 2 45-63. rode bessen p. doos 1 40, id. p. kg 2 122, w. bessen 2 p. kg 73-82, pruimen: oranjepruimen 1 73- 85, 2 21, tollenaars 1 45-63, 2 28, early laxt. 1 91-123, 2 88, ruth gestetter 1 55. appelen: yellow transp. st70-75 79, st65-75 72—79, st60-65 65—69, st55-65 56—62. h75 78, h65-75 69—78. h60-65 63—66, h55-65 57—66, k 42—58, fabr. 32—47, val 15—26. Konstanz 428 (-1), Rheinfelden 315 (x5), Breisach 252 (-14), Straatsburg 333 (-9), Maxau 512 (-3), Mannheim 360 (+5), Mainz 325 (+3), Bingen 221 (onv.), Kaub 241 (+1), Trier 103 (-2), Koblenz 232 (-2), Keulen 202 (-6), Ruhrort 396 (-7), Lobith 1006 C-47 Nijmegen 788 (onv.), Arnhem 809 (onv.), Eefde IJssel 322 (+6), Deven ter 227 (+6), Monsin 5530 (.10), Visé 4942 (-2), Borgharen 3838 (-37). Bel- feld 1090 (+2), Grave beneden de sluis 464 (-4). Partij MACHINAAL Smyrna kleedjes 70 x 70 cm MACHINAAL Smyrna tafelkleed GROTE MAAT van 49,50 NU Bouclé loper IJZERSTERK, 50 cm breed Loper 70 cm. breed van 11,50 NU Overgordijnstoffen MODERNE GORDIJNSTOF van 5,50 NU Damast gordijnstof van 6.85 NU Partij kokos ALLERZWAARSTE KWALITEIT 70 breed van 6.— 100 breed van 9,— 117 breed v*n 10 80 133 breed van 12.50 Paneel voile 180 cm hoog p. meter van 15.- NU Paneel voile 160 cm hoog, per meter van 12.75 NU Paneel marquisette per meter van 13,95 NU SPECIALE KOOPJES IN LINOLEUM Op alle WOLLEN DEKENS (ook merkdekens) NOOêDSTKAAJ 54-40. Tfl MM

de Stem | 1957 | | pagina 13