SAMSON K.L.M. SUPERCONSTELLATION ONZICHTBARE BANDEN BOSCH MENING EN COMMENTAAR Ook in China Niemeijer Economische vooruitzichten voor de Verenigde Staten Zwart o ZWARTE DAG CONTROLE OP DEFENSIE AGITATIE half zware shag €2SHllÖ p Wit RADIO TWEEDE BLAD WOENSDAG 17 JULI 1957 DE twijfel, of ons defensie apparaat wel doelmatig en zui nig genoeg beheerd wordt, bestaat nog steeds in brede lagen. In de Eerste Kamer heeft de heer Sassen ervoor gepleit de defensiecommissie uit te rusten met een klein controle apparaat van deskundigen, om voortdurend te kunnen nagaan, of de vele honderden miljoenen, voor defensie uitgetrokken, wel juist worden besteed. Naar we nu in „Het Parool" lezen, wordt er ech ter eerst gewerkt aan een verster king van die defensiecommissie zelf. Twee militaire deskundigen, bij de laatste verkiezingen in de Tweede Kamer gekozen, zouden daaraan worden toegevoegd t.w. de heren Calmeyer (CH) en Wierda (PvdA). Om het politiek evenwicht niet te verstoren zou ook de heer Koersen van de KVP er nog bijkomen. Als man van zaken zou zyn financieel inzicht van waarde zijn. Niettemin zal de uitgebreide defensiecommis sie een klein ambtelijk apparaat vermoedelijk ook niet verwerpen. We willen hopen, dat een en ander zal bijdragen tot een verstevigd toezicht op de besteding van de defensiegelden. Het zou ons niets verwonderen, als ook de defensie begroting met zijn anderhalf mil jard een flink stuk zou kunnen bijdragen tot de bestedingsbeper king. Prijsverhoging van stalen meubelen Granaat ontploft te Zierikzee Handig rollen Heerlijk roken! Vermiste bus met radio-actieve afval gevonden Extra Samson voordelen; Wees bewonderd, wees SLANK het kan met KOMMA! de bougie voor iedere motor I Imp. N.V. Willem van Rijn TELEVISIEPROGRAMMA 2O nu en dan moeten we eraan herinnerd worden, dat ook de meest perfecte organisatie maar mensenwerk, dus feilbaar blijkt. Iedere dag stijgen tientallen KLM- vliegtuigen op en precies volgens een zorgvuldig uitgekiende dienst regeling worden de vluchten onder nomen naar en van alle delen van de aardbol. We vinden dat heel gewoon. Totdat nu een ramp als bij Biak ons weer het besef bijbrengt, dat er altijd iets kan haperen. En zulk een haperen betekent bij het vliegverkeer bijna altijd een ramp met vele slachtoffers. Het komt zelfs niet vaak voor, dat er ook nog overlevenden zijn, zoals nu dan wel het geval is. Dit is het verschil met het wegverkeer, dat met aller lei kleinere ongelukken bij elkaar toch ook grote rampen veroorzaakt met tientallen slachtoffers in een maand, honderdtallen in een jaar. Een vliegramp, slechts sporadisch voorkomend, maakt echter door het groot aantal slachtoffers tegelijk, meer indruk. We zijn ervan over tuigd, dat nu minutieus zal worden nagespeurd, of men iets te weten kan komen omtrent de oorzaken van deze catastrofe. Misschien dat de overlevenden nog waardevolle aanwijzingen kunnen geven. Van de bemanning is behalve de stew ardess echter niemand meer in leven. Het is voor de nabestaanden van de omgekomenen een harde slag. Ook de KLM rouwt en treurt en met haar heel ons volk. We mo gen ons echter niet laten terneer slaan. Alle groots moet veroverd worden op tegenstand en tegenslag. De dienst gaat door. Deze ramp zal misschien weer iets bijdragen tot nog verdere pex-fectionering. Wij buigen in eerbied en met een gebed op de lippen het hoofd voor de slachtoffers. Dan gaat het leven weer verder. gLIJKENS een correspondentie uit Willemstad aan de Nieuwe Rotterd. Ct. wordt er op de Antillen van regeringszijde nog altijd agita tie gevoerd tegen mr. Struycken, vroeger gouverneur, thans minister van binnenlandse zaken. Gouver neur Struycken heeft er zich inder tijd tegen verzet, dat de minister van justitie mr. van der Meer een particuliere advocatenpraktijk bleef waarnemen (volgens onze begrip pen een logisch verzet) en dat heeft veel kwaad bloed gezet. Nu wordt mr. Struycken door een blad, in nauwe relatie staand met de Antil- laanse minister-president, verwe ten, dat hij in de ministerraad ver warring zou scheppen en erop uit zou zijn de Antillaanse souvereini- teit te beknotten. Minister-presi dent Jonckheer heeft het zelfs ge presteerd tegenover een Venezo- laans blad deze en nog krassere beschuldigingen te ventileren. Niet zonder reden merkt de correspon dent van 't Rotterdamse blad op dat dit alles zeker niet minder ernstig is, dan wat de journalist De Wit over de regering-Jonckheer schreef en waarvoor hij gedeporteerd zou moeten worden... Met dit al groeit een gevoel van rechtsonzekerheid in de Antillen, wat tot gevolg heeft gehad, dat de belangstelling van de grote inves teerders om geld in de Antillen te steken zo sterk verminderd is, dat verscheidenen zich teruggetrokken hebben. Het zijn nare verschijnselen en het wordt toch wel tijd, dat er in Rijksoverleg iets aan gedaan wordt. De minister van economische zaken heeft toegestemd in een verhoging van de ,,a fabriek-prijzen" van staal draadmatrassen, ledikanten, buis meubelen en plaatstalen meubelen. De prijsverhoging zal ertoe leiden, dat de prijzen van staaldraadmatras sen en ledikanten gemiddeld genomen met 5,5 pet. en van buismeubelen en plaatstalen meubelen met 4.5 pet. mogen stijgen. De minister heeft voorts nadrukkelijk bepaald, dat de prijsverhoging niet tot verhoging van de bruto handelsmarges in geld uitgedrukt mag leiden. De aanleiding tot deze prijsverho ging. namelijk de stijging van de ma- teriaalprijzen houdt in, dat bij dalen de grondstoffenprijzen een evenredi ge verlaging van de netto-prijzen van de genoemde artikelen zal worden doorgevoerd. Het orgaan van de communistische partij in China, het volksdagblad, schrijft, dat sommige rechtsen die hun politieke zonden voor het parle ment hebben beleden, niet de minstp oprechtheid of berouw hebben ge toond. Zij hadden de weg van de minste weerstand gekozen. Alles mqet volgens het blad in het werk worden gesteld om „rechtse reactio naire activiteit" te ontmaskeren. Waarnemers in Peking zijn van me ning dat dit betekent, dat de strijd tegen de rechtsgezinden wordt voort gezet. Tijdens baggerwerkzaamheden in het havenkanaal van Zierikzee zijn twee werklieden door een granaat ontploffing gewond. De granaat kwam bij het baggeren naar boven en ont plofte in de stortbak naast de bagger molen. De rondvliegende scherven sloegen een aantal grote gaten in de wanden van de stortbak en troffen M. H. uit Sliedrecht, die een vlees wond aan zijn rechter-bovenarm kreeg en G. van O. uit Werkendam, die vleeswonden aan linker onder- en bovenbeen en een aantal wonden door splinters in zijn gezicht opliep. Twee gewonden Door de kracht van de explosie werden beide mannen, die aan de kant van de bak op de baggermolen stonden, tegen het dek geworpen. De baggermolen kreeg door de explosie geen schade en functioneert normaal, maar de nog bijna lege stortbak be gon door de gaten te lekken. Het ge lukte evenwel de stortbak tijdig uit het havenkanaal te slepen. Nadat eerste hulp was verleend zijn de gewonde werklieden overge bracht naar het Zweedse Rode Kruis ziekenhuis te Zierikzee. (Advertentie) Een vliegtuig van de Amerikaanse kustwacht heeft de stalen bus met radio-actieve afval, bestaande uit so dium, gevonden, die niet was gezon ken, toen zij zondag op 185 mijl ten zuidoosten van New York met 25 an dere in zee was geworpen. Het be trokken gebied was met het oog hier op „gevaarlijk voor de scheepvaart" verklaard. handige grote ruimte om uit te rollen geen stuktrekken van de tabak de shag droogt niet uit, blijft soepel en lang van draad prettig in de zak te dragen 5, moderne plastic verpakking De gemiddelde werkweek in de Verenigde Staten zal mogelijk in 1960 slechts 37 li uur duren, zo voor spelt het 20th Century Fund, een organisatie voor onderzoekingswerk en onderwijs op het gebied van economische en sociale aangelegen- (Advertentie) De Super constellation Neutronvan de K.L.M., die in de nacht van maandag op dinsdag in de omge ving van BiakNederlands Nieuw-Guinea, is veron gelukt, is in dezelfde „atoomserie" gebouwd als bovenstaand vliegtuig, de Super constellation „Pro ton". Van de bemanningsleden van het neergestorte vliegtuig zijn er acht van de negen om het leven gekomen. Het bemanningslid, dat het ongeluk over leefde, was mejuffrouw D.J. Klein Kouwenberg, die stewardess is (zie foto hiernaast Zoals wij gisteren reeds in een gedeelte van onze oplaag meedeelden, is het verongelukte toestel een van de achttien Super constellations die de K.L.M. bezit. De eerste vliegtuigen van het type 1049 E waren nog maar net in gebruik genomentoen een vliegtuig van dit type, de „Triton", onder gezag voerder Viruly, op 5 september 1954 bij Shannon verongelukte. De Superconstellations van het type L 1049 E kunnen afhankelijk van de inrichting van de kajuit, van 43 tot 81 passagiers vervoeren. Het totaal gewicht van deze met vier zuigermotoren uitgeruste vlieg tuigen bedraagt 60.382 kg. De kruissnelheid van deze toestellen is 544 km per uur heden, welke niet het maken van winst beoogt. Verder wordt ge raamd, dat „wij over honderd jaar op een werkdag van zeven uur evenveel zullen kunnen produceren als thans in een werkweek van 40 uur." In de studie van'het Fund, getiteld „De Verenigde Staten in nieuwe af metingen" wordt opgemerkt, dat de trend op lange termijn van de Ame rikaanse economie onmiskenbaar in opwaartse richting gaat, en gaat naar hoogten, waarvan de bovengrens nog niet kan worden vastgesteld, en dit in een versneld tempo". Tevens bevat de studie echter de waarschuwing, dat er Amerikanen zijn, die nog steeds niet voldoende gekleed, behuisd of gevoed zijn, en dat er geen garantie bestaat, dat de pressies voorbij zijn.'Toch is de stu die in dit opzicht optimistisch. Om trent de toeneming van cje prpdukti- viteit in de afgelopen honderd jaar wordt in de studie medegedeeld, dat de produktie van goederen en de dienstverleningen in 1950 een 25 maal zo grote omvang hadden als in 1850, terwijl er slechts 8 maal zo veel ar beiders waren. Een arbeider kan met de mechanische gereedschappen te genwoordig evenveel doen in 40 uur als drie arbeiders, die 70 uur per week werkten met de primitieve ge reedschappen van een eeuw geleden, aldus de studie. (Advertentie) Nii kunt U bereiken wat U tot dusrer niet gelukte, wat onmogeliik was. Nü kunt U op prettige en bovendien gezonde wijze een kleine verandering brengen in Uw voedinge gewoonte,een verandering die U slank meaktl Drink vóór elke maaltijd een glas KOMMA (smaakt als citroenlimonade) en eet verder naar hartelust wat U lekker vindt. U zult merken dat U niet langer dat eeuwige teveel eet, dat U dik maakt. Uw glas KOMMA heeft Uw honger reeds flink gestild, en U eet met smaak genoeg om fit en gezond te blijven. Ja, fitter en gezonder dan ooit, want U wordt ECHT SLANK! Doe. een eetlepel KOMMA In een drong glee. Vul het glas voor ongeveer driekwart metwater.Slechts even roeren en opdrinken vóór de vloeistof dik wordt. De enige vermageringskuur welke U op een verantwoordt wijze werkelijk slank maaktl 6,80 per verpakking Bij apothekeren drogisten RUSTIG In het Indische Lagerhuis stapte dezer dagen een man binnen, die rustig in een van de banken plaats nam. De speakeropende de verga dering en vroeg of er nog iemand was die de eed op de grondwet moest afleggen. De man trad hierop naar voren, legde de eed af en nam daar na plaats op de voor de op positie bestemde banken. Het secretariaat ontdekte later dat hij helemaal niet gekozen was tot afgevaardigde. Hij zal nu door een psychiater wor- den onderzocht. Mening In Osaka in Japan hebben meer dan 300 mensen gedemonstreerd voor een politiebureau, waarin een mo derne „Robin Hood" gevangen zat. De man zou grote sommen gelds ge stolen hebben van rijke Japanners en het geld onder zwervers, kinde ren en armen hebben verdeeld. Bij zijn arrestatie had hij gezegd: „Wat is er voor verkeerds aan als men iets van de overvloed van de rijken onder de armen verdeelt?" Brievenbus De 16-jarige Joyce Fisher uit Scunthorpe gooide een briefkaart in de brievenbus-op-de-hoek. Het stuk je papier kwam meteen terug uit de gleuf, waarna een grafstem zei: „Nee, nee, liefje." Onze Joyce dacht, dat ze die automatische stem wel kon weerstaan en wierp de kaart nogmaals de brievenbus in. Onmid dellijk keerde de kaart weer terug. Ditmaal zei de stem: „Hou nou op, want ik kan u ook nog eens ver tellen, dat er twee cent te weinig port op zit. Nou u." Het meisje sloeg op de vlucht, want zo'n alziende automaat had ze nog nooit gezien. Het geheim was trouwens heel wat eenvoudiger: Er zat toevallig een PTT-ambtenaar in de bus, die daar het inwendige aan. het schoonmaken was en wel eens een lolletje wilde. Elektrisch Een dierentuin te Whipsnade heeft een nieuw foefje bedacht. Men heeft er enkele ijsberen achter schrikdraden gezet, zodat het op een afstandje net lijkt, alsof de dieren vrij en blij rond lopen. Ze hebben echter, evenals de toeschouwers, een heilige schrik voor de elektrische schokken, waarop men wordt ge trakteerd als men de draad aanraakt. Overigens vragen de verstandigste bezoekers zich wel af, wat er ge beurt, indien de stroom op een kwaad moment eens uitvalt. Hoed Tijdens het vorige zomerseizoen liet een gast in een hotel te Abbotshury zijn hoed in de garde robe liggen. „Stiekem laten lig gen," redeneerde de directie, „misschien komt hij hem nog wel ophalen." Hij kwam echter niet en vermoedelijk daarom heeft een merel er zijn nest in gebouwd. „Je zult zien en beleven, dat die hoed juist nu terug gehaald Wordt," aldus dezelfde directie, „maar in dat geval hoeft de eige naar er niet op te rekenen. Hij zal moeten wachten tot de merel is verdwenen." Das ook toevallig! Ik kocht die stof om een das voor jou va» te maken maar nu blijkt er nog net genoeg over te blijven voor een nieuw zomerjurkje.' (Advertentie) reeds meer don 50 /ach Haarlemmerweg 4/5 A dam Tel 8621 1 (7 lijnen) Telex 12282 DONDERDAG 18 JULI HILVERSUM I 402 m AVRO: 7.00 Nws. 7,10 Gym. 7,20 Gram. VPRO: 7,50 Dagopening. AVRO: 8,00 Nws. 8,15 Gram. 9,00 V. d. vrouw 9,05 Gram. 9,15 Wat zul len wij vandaag eens gaan doen in Rot terdam? 9,35 Waterst. 9,40 Morgenwijding 10,00 Gram. 10,50 V. d. kleuters 11,00 Kookpraatje 11,15 Lichte muz. 11,45 Boek- j bespr. 12,00 Zang en piano 12,25 In 't spionnetje 12.30 Land- en tuinb. meded. 12,33 Orgelspel 12,50 Uit het bedrijfsleven oaus. 13,00 Nws. 13,15 Meded. of gram. 13,20 Metropole ork. 13,55 Beursber. 14,00 Cello en piano 14,30 Het Staatsbosbeheer en onze vakantie, caus. 14,50 Gram. 15,15 V. d. zieken 16.00 Lichte muz. en Ronde van Frankrijk 16,15 Voordr. 16.30 Gram. 17,00 V. d. jeugd. Regeringsuitz.: 17,45 Nederland en de werelddr. A. Con- standse: Uitwisselingsprogr. over India, in samenwerking met Radio Nederland 18,00 Nws. 18,15 Ronde van Frankrijk 18,25 Lichte muz. 18.55 Gesproken brief uit Londen 19,00 Theaterork. en solist 19,40 V. d. jeugd 20,00 Nws. 20,05 Omr. ork. en solist 21,00 'n Gezellig avondje, hoorsp. 21.45 Lichte muz. 22,05 Act. 22.15 Holland Festival 1957: Tenor, luit en gi taar 22,50 Ronde van Frankrijk 23,00 Nws. 23,15 Beursber. 23,16 Sportact. 23,25-24,00 Gram. HILVERSUM II 298 m - KRO: 7.00 Nws. 7,10 Gram. 7,45 Morgengebed en lit. kal. 8,00 Nws. en weerber. 8,15 Gram. 8,50 V. d. huisvr. NCRV: 10,00 Gram. 10,30 Morgendienst. KRO: 11,00 V. d. zie ken 11,45 Gram. 12,00 Angelus 12,03 Instr. octet 12,20 Gram. 12,25 V. d. boeren 12,35 Land- en tuinb. meded. 12,38 Lichte muz. 12,55 Zonnewijzer 13,00 Nws. en kath. nws. 13,20 Operamuz. NCRV: 14,00 Gram. 14.45 V. d. vrouw 15,15 Lichte muz. 15,40 Vocaal ens. 16,00 Bijbeloverdenking 16,30 Pianorecital 17,00 Wat is er van uw dienst?, klan'kb. 17,30 Gram. 17,40 Beurs ber. 17.45 Promenade ork. en koor 18,45 Leger des Heilsmuz. 19,00 Nws. en weer ber. 19,10 Gram. 19,25 Van het zendings- veld, reisbeschrijving 19,35 Verz. progr. 20,00 Radiokrant 20,20 Gevar. progr. 21,30 Gram. 22,00 Periodieken Parade 22,10 Orgelconc. 22,35 Gram. 22,45 Avondover denking 23,00 Nws. en SOS-ber. 23,15-24,00 Gram, BRUSSEL 324 m: 12.00 Gram. 12,30 Weerber. 12,34 Gram. 13.00 Nws. 13,li Gram. 13,45 Idem 14,00 Engelse les 14,15 Franse les 14,45 Gram. 15,45 Duitse les 16,00 Koersen 16,02 Kamerork. 16,50 Zang recital 17,00 Nws. 17,10 Gram. 17,15 V. d. kind. 18,15 Kinderkoren 18,30 V. d. sold, en sport 19,00 Nws. 19,40 Gram. 19,50 ld. 20.10 Moderne tijden 20,40 Amus. muz. 22,00 Nws. 22,11 Lichte muz. 22,30 Gram. 22,55-23,00 Nws. BRUSSEL 484 m: 12,00 Gram. 13.00 Nws. 13,15. 14.15, 14,30 en 15.30 Gram. 16,05 Lichte muz. 17,00 Nws. 17,10 Verz. progr. 18,30 Gram. 19,30 Nws. 20.00 Hoorsp. 22,00 Nws. 22,10 Gram. 22,55 Nws. DONDERDAG 18 JULI KRO: 20,00 Journ. en weeroverz. 20,15 Televitrine 20,30 Cabaretprogr. 21.00 Kookpraatje 21,10 Cabaretprogr. Daarna: Epiloog. FRANS BELGIë: 19,00 V. d. kind. 20,00 Act. 20,30 Filmprogr. Daarna wereldnws. VLAAMS BELGIë: 19,00 Ronde van Frankrijk 19,15 Juniorsclub 19,30 Nws. 19,50 Documentair progr over leerlooierij 20,35 Filmstudie 21,00 Gevar. progr. 22.00 Nws. en journ. door H. J. Kaeser 1) Zachtjes kabbelde een beek onder bloeiende fruitbomen en het vertrouw de klokken van het water verbrak de stilte. Of was het niet een beek, maar een rivier, die brui send en schuimend zich 'n weg baan de door een schemerduister land schap, waarin, dor en bladerloos, de bomen stonden, als schaduwen langs de weg? Het lichte en donkere, 't zachte en het luide wisselden voortdurend el kander af, en Marianne Sheridan golfde mee op het ritme van die steeds weerkerende tegenstellingen, waarvan zij zelf kern en middel punt scheen uit te maken. Plotseling echter behaalde het lich te de overwinning. Het kreeg vaste vormen, deed zich voor als een ge pleisterde, kalkwitte muur, als tafel en stoel en scherp onbarmhartig licht dat koud-nuchter van de zoldering neerzeeg. „Waar ben ik?" Er boog zich iemand over haar heen, een vriendelijk, een beetje ou der gezicht met ernstige ogen, en het ruisen maakte plaats voor een menselijke stem. „Rustig maar. Zo-o ja. U krijgt dadelijk een lekkere kop thee". Marianne keek naar het vreemde gezicht en richtte vervolgens haar blik omlaag, op haar eigen handen, alsof die haar opheldering konden ge ven over het onsamenhangende van dit ontwaken. Want een ontwaken moest dit toch wel zijn. Het blauw van haar ogen werd die per, haar hersenen begonnen weer te werken. „Ben ik ziek?" Het bevestigende antwoord was al niet meer nodig, want op hetzelfde ogenblik wist zij, dat dit een zieken kamer was en de vreemde vrouw naast haar een verpleegster. „Hoe ben ik hier gekomen?" vroeg zij en ze had bijna haar gewone min of meer diepe stem terug. Meteen ging de deur open en een grote man met afhangende schouders, in witte doktersjas kwam binnen. Op zijn smal, mager gezicht lag een uitdruk king van oprechte vreugde, toen hij haar pols nam, maar in zijn dieplig gende ogen, die verborgen, of tenmin ste beschut waren door een bril met gouden montuur, lag een ongeruste bezorgdheid. ,,M'n lieve mevrouw Sheridan, wat hebt u ons doen schrikken! Maar nu is alles weer goed; u moet me al leen beloven, u erg rustig te houden". „Dokter Redwood!" Een bekend gezicht bij zich te zien deed haar goed. Tenminste voor een korte poos. want vlak daarop was het al, alsof tegelijkertijd met de man die naast haar bed zat iets anders de kamer binnengekomen was, die brui sende rivier, die haar voor het ont waken had benauwd, en die de hel dere klaarte rendom opnieuw bedreig de. Zij deed een poging om daaraan te ontkomen. „Ben ik in het ziekenhuis?" De dokter knikte. „In de kliniek van mijn collega Merrick; gelukkig was er een kamer vrij". Maar Marianne lette niet meer op wat hij zei: haar oren spitsten zich naar het voortdurend aanzwellend ge raas van de onzichtbare rivier; zij wist nu, dat die een boodschap voor haar had, een boodschap, waar zij zich niet langer aan kon onttrekken. Haar handen dwaalden tastend over de witte deken, grepen naar haar lichaam, en onmiddellijk daarop schreeuwde zij met een vreemde, ijle dierlijke kreet: „Mijn kind! Waar is mijn kind?" Maar terwijl haar ogen nog vol verlangen aan de lippen hingen van wie tot haar sprak, kende haar hart de onomstotelijke waarheid reeds, het kind was er niet meer. Die levende vonk, die zoveel maanden lang in haar gegloeid had, was gedoofd, en al wat haar van het geluk van haar verlangend hopen was overgebleven, was een hoopje as, dat nu haar hart vulde met grauwe leegte. Voor die leegte hielpen geen tra nen en geen klachten: zij mompel de slechts zachtjes voor zich heen: ..John, arme John. hij heeft zich zo erg op dit kind verheugd!" De dokter gaf de verpleegster on gemerkt een teken, en Marianne voel- I de ineens de lichte prik van een in- I jectiespuitje. Daarna zonk de we- i reld opnieuw weg achter sluiers, die dicht genoeg waren, om alle vragen en alle gedachten te smoren. Toen Marianne weer wakker werd, lag de kamer in het vale schemer- grijs van een nevelachtige november- ochtend. Maar hoe verschilde dit ont waken van het vorige. Nu was zij alleen en ei was niemand, die zich beschermend opstelde tussen haar en de dag, die buiten aanbrak, tussen haar en de dwingende vragen die van alle kanten op haar toekwamen. Het kind leefde niet meer. Waar om niet; wat was er gebeurd? Als speelse bladeren, opgejaagd door de herfstwind, stuwde het van alle zij den op haar toe. Mooie, kleurrijke bladeren, schitterende en blinkende naast andere, die dor waren en ver welkt. zonder levenssap en door de dood getekend. Marianne liet ze allemaal op zich neerdwarrelen. Een wit landschap, ver van hier, en zij zelf midden van even oude speelgenootjes, Halsing- borg de Oresund, met ijs over dekt in de winter, aan de overkant de Deense kust en het oude Hamiet- kasteel in nevelen opdoemend. Ma rianne Hultgren de mooie Marian ne de verstandige Marianne de eenzame Marianne Hultgren. Ook toen al: licht en duisternis. Vriendelijke leraren, hartelijke speelkameraden de oude tante Ulla. Maar geen ouders geen zusters of broers, geen gezin, waarvan de bloedwarme eenheid een natuurlijke bescherming bood. Dat schiep een vervreemding van de we reld. die zij als klein kind al onder vond. Ulla Stenback was een goede vrouw, zuster van Marianne's groot vader, die voor het kleine meisje al les deed wat in haar vermogen lag. Maar haar vermogen was beperkt. Het strekte zich uit tot al het ruit-, tige, tot de vele levensnoodzakelijk heden. eten en drinken, kleding, ver zorging en plichtsbetrachting. Al het andere lag ver van haar praktische, eenvoudige zielsconstructie verwij derd, afgezien, zo men wil, van een natuurlijke en oprechte doorleefde vroomheid, die haar ertoe had aan gezet, zich over het eenzame kind te ontfermen, toen zijn beide ouders wa ren gestorven. Marianne was vijf jaar oud toen zij voor het eerst hoorde, dat haar ouders, Sven Hultgren en de jonge Karin, geboren Stenback, bij een zeil tocht op het Sund om het leven ge komen waren. En hoewel tante Ul la geregeld een bezoek met haar bracht aan de graven van haar ou ders, stond het kind vaak peinzend aan zee en keek met een angstige uitdrukking in haar ogen de golven in. Onder die gladde baren woonden vader en moeder, daar verbleven ze onder het water in een groot, groen slot, welks muren met wier be hangen waren. Als het water 's win ters dichtvroor, dan was het alsof de glazen koepel van het zeeslot plot seling zichtbaar was geworden; men kon er voorzichtig zijn voet op zet ten en de koepel met de handen be tasten. Maar geen macht ter wereld bracht het kind ertoe, samen met de vriendinnetjes in het Sund te ba den. Als de anderen schreeuwend en spektakelend in het water rondspron gen, hield Marianne zich afzijdig en bleef achter rotsen en struikgewas op het strand verborgen. Enkel als zij helemaal alleen was, kon het gebeu ren, dat zij langzaam, over de scher pe keien en het steengruis langs de oever het water m waadde, maar nooit verder dan tot de knieën. Zacht jes, strelend als het ware, liet zij dan haar handen over de oppervlak te van het water glijden of wel maakte zij een streng van het helde re, groene zeewier los en wond die om haar borst en schouders. Toen zij eens bij dit geheime ritueel door haar beste vriendin, Britta, betrapt werd. ontvielen haar zonder nadenken de woorden: „Dit snoer heb ik van mijn moeder gekregen". De ander keek haar met grote, on derzoekende kinderogen aan en zei nuchter: ,.Je bent niet goed wijs, Ma rianne, wat je je daar om de hals gehangen hebt, is toch gewoon zee wier" Een seconde keek Marianne naar het kinderlijk-zelfbewuste gezicht van het meisje, en op hetzelfde ogenblik werd de vriendin, van wie zij tot die dag het meest had gehouden, een vreemde voor haar. De ogen van Ma rianne werden heel donker blauw, zoals altijd, als iets haar erg diep trof; zonder iets te zeggen wendde de negenjarige zich van haar vriendin af en ging zoncer groet, zonder ver klaring naar het strand en toen naar huis. Zij leerde gedachten, dromen en verlangens in haar hart verbergen. Wat er naar buiten trad, was een wakkere, heldere geest, een nuchter verstand en een versluierde vrien delijkheid, die minder door warmte dan door een bijzondere, natuurlijke charme tot uitdrukking kwam. Mis schien was het ook wel juist dat ver borgene in haar hart, dat dromeri ge, dat in zo'n tegenstelling tot haar werkelijke verschijning stond, waar door haar wezen een aparte bekoor lijkheid uitstraalde. Zij had aan vrienden nooit gebrek, ook niet aan bewonderaars, maar het gelukte er geeneen, inniger met haar in contact te treden. Toen zij ne gentien jaar was, deed zij haar eind examen, maar daarna studeerde zij niet verder, zoals iedereen van haar verwacht had, doch verliet zij haar vaderland verliet zij Zweden. (Wordt vervolgd)

de Stem | 1957 | | pagina 5