n ZES FRANS NATION ALEN FIETSEN VAN EST „EVEN" UIT GROENE TRUI TOUR-cijlers Nederland - door Stolker - opnieuw in Tour-nieuws WIMTMMS Mies Stolker „maakte" de slag De zoveelste finish... Vandaag de laatste dag j Keukenstoelen MORRES Tour de France-prijsvraag ;n DAMESJASJE te ns ïtles s, Wan- lerstoelen DAGBLAD DE STEM VAN DINSDAG 16 JULI 1957 5 Goedkope tactiek kreeg succes..... Fransen superieur na 23 jaar TOUR RKR RADIO ForestierNeem me niet kwalijk, Wim prachtige prijzen f 10000- loom .r de Lelijk ngte 22.28 66.49 lijkse wiel- Luwe- richt gelijk 'olitie 935 nstraat J bus te S 809-oo ST. GALDENS, maandagavond. Zelfs Wim van Est kon de Frans nationalen niet weerhou den in hun opmars naar het laats te kleinood, dat de Tour hen nog niet had opgeleverd de groene trui, die de brede Nederlander in Ax-Les-Thermes om de schouders was gehangen en waarvoor hij sich desnoods ten koste van al xijn reserves tot Parijs had wil len inzetten, kwam in hun bezit In de kopgroep van achttien man, die tenslotte de eerste bergslag in de Pyreneeën met goed gevolg overleefde, zaten als een schreeu werig Amerikaans reclameblok ZES Frans nationalen, Tour-vorsten bij uit stek, die met hun zessen waarachtig in staat bleken om zelfs die Van Est, die vechtende St. Willebrorder, die zo maar een Fransman uit dit ere-maillot had durven fietsen, in het pak te doen. Van Est kwam er in de eindsprint niet aan te pas. Het was Forestier, die men de groene trui had beloofd. De Frans nationalen krégen hem, op dezelfde manier, als waarop van Est hem gekregen zou hebben. Heel Frankrijk had van de dag na de nationale feestdag „Quatorze juillet" inderhaast een droevige herdenkingsdag ingelast voor het feit. dat de moedige Breton Thomin door een valpartij het groene shirt aan de Ne derlander was kwijt geraakt. „Goedkope winst", riepen de Franse kranten. Maar lieden van dezelfde stam reden van Est in zijn onuitputtelijke charge voor de verdediging van zijn be zit tegen een hek omhoog, zodat zijn nobelste bedoeling om te tonen, dat hij óók in de sprint niet bang was van het Franse geweld, nogal onsportief werd geremd. En dan mogen de verzamelde wielerkenners uiteraard zeggen, dat het een kwestie van centen is in die Tour, maar de eerlijke toeschouwers zullen het geval anders waarderen Er was nog een andere Nederlan der, die moedige, maar nutteloze dingen deed. Die man heette Mies Stolker, van wie het vaderland zei, dat hij in de Tour vakantie aan het houden was, maar die vandaag opeens een uitschieter maakte, waar van de hele karavaan is geschrokken. Dezelfde man, die lachend en grap pend zijn dagen had gevuld met het binnen komen in de laatste gelederen dezelfde man, van wie nog geen en kele Fransman in de nationale sport bladen de naam heeft gelezen (tenzij in de kolommen, waar de klassemen ten worden geplaatst en dan bij voorkeur nog in de laatste regels), diezelfde man reed vandaag opeens een koers als een grote, helemaal al leen voorop, niet zo maar een paar kilometers, maar het belangrijkste deel van de etappe. Men was het er algemeen over eens dat Stolker. de onaanzienlijke Neder lander, deze rit heeft „gemaakt". Zelfs de nogal chauvinistische jury, die telkens bepaalt welke renner het strijdlustigste is geweest, wees una niem de Utrechtenaar aan Weinig vrucht van Est over het verlies van zijn groene trui, maar hij had meteen de schrale troost erbij, dat hij er niets aan had kunnen verhelpen. Het is het noodlot van deze Tour aan het worden, dat verrichtingen van het beste slag van de weg kunnen worden geveegd als de ge makkelijk in zijn volgauto zittende Bidot lui een bevel geeft aan zijn oppermachtige Franse nationalen. Het is zonder meer een kwestie van fietsen tegen deze absolute meester- formatie geworden. Eén renner, zelfs een van Est kan kennelijk niet optornen tegen een besluit dat ploeg leider Bidot in zijn hoofd heeft ge kregen en dat hij maar hoeft door te geven om het tot in de puntjes te laten verzorgen. Vandaag luidde het wachtwoord „Van Est uit de groene trui". De Fransen zorgden er wel eventjes voor Met zes man tegelijk. In hetzelfde wachtwoord lag het vonnis besloten, dat een buitenlander, zelfs geen on aanzienlijke buitenlanders als Mies Stolker geen triomftocht mocht ma ken naar de finish. Dat zouden de Frans nationalen wel even doen. Maar een beetje (veel) tot leedver maak van de tegenpartij waren het ditmaal de Italianen, die de dage lijkse winst van de tricolores be perkten.... Bidot zei hedenavond de onvriendelijkste dingen van zijn ren ners, omdat ze er niet in waren ge slaagd Defilippls uit de buurt van de eerste plaats te houden. Hij is zo ver wend, dat hjj zich daarover kenne lijk al voldoende kan opwinden... Etappe-klassement 17e Etappe van Ax-les-Thermes naar Saint Gaudens (236 km): 1 Defilippis (It.) 7.00.06 (met bonificatie 6.59 06); 2 Forestier (Fr.) z.t. (met bonificatie 6.59.36); 3 Baffi (It.) z.t.; 4 Bergaud (Fr.) z.t.: 5 Schellemberg (Zviits) z.t.; 6 Keteleer (B.) z.t.; 7 Christian (Zwits.) z.t.; 8 Lorono (Sp.) 7.00.11; 9 Janssens (B.) z.t.: 10 Adriaenssens (B.) z.t.; 11 Dotto (Zuidoost) z.t.; 12 Bauvin (Fr.) z.t.; 13 Anquetil (Fr.) z.t.; 14 Mahé (Fr.) z.t.; 15 Wim van Est z.t.; 16 stolker 7.00.20; 17 Wal- kowiak (Fr.) 7.00.24: 18 Nencini (It.) 7.00.47: 19 Darrigade (Fr.) 7.07.18; 20 Ruby (N.O.C.) 7.07.21; 26 Voor- ting 7.15.33; 29 De Jongh z.t.; 33 Piet van Est z.t.; 45 Kersten z.t. Alg. klassement 1 Anquetil (Fr.) 105.56.25; 2 Fo restier (Fr.) 105.59.36: 3 Mahé (Fr.) 106.02.44 4 Christian (Zw.) 106 06.42: 5 Bauvin (Fr.) 106.07.13; 6 Janssens (B.) 106.08.17 7 Wim v. Est 106.10.51 op 14 min. 26 sec,; 8 Defilippis (It.) 106.12.07 9 Lorono (Sp.) 106.15.06: 10 Nencini (It.) 106.18.46; 11 Picot (West) 106.24.50; 12 Adriaenssens <B) 106.25.16: 13 Planckaert (B.) 106.25 41; 14 Dotto (Zuidoost) 106.26.33; 15 Rohrbach (N.O.C.) 106.30:45: 16 Jean Bobet (lie de France) 106.31.19; 17 Schellemberg (Zw.) 106.40.17; 18 To- sato (It.) 106.46.09; 19 Hoorelbeke (lie de France) 106.52.41: 20 Thomin (West) 106.53. 23; 25 Voorting 107.08 35; 35 Piet van Est 107.26.36; 39 De Jongh 107.42.54; 48 Kersten 108.09.02; 50 Stolker 108.14.26. Bij de sluiting van de controle wa ren Barbosa (Lux. gem. ploeg), Has- senforder (N.O.C.) en Sabbadini (Zuid west) nog niet binnen. Dagploegenklassement 1 Frankrijk 20.59.53; 2 Italië 20.59 59; 3 België 21.00.28; 4 Zwitserland 21.15.45; 5 Nederland (Wim van Est. Stolker en Voorting) 21.16.04; 6 Zuid oost 21.31.17: 7 Noord Oost Centraal 21,38.27; 8 Spanje 21.40.11; 9 West 21.41.54; 10 ex aequo Zuidwest en lie de France 21.46.39. (Advertentie) Genoeg Nederlandse verrichtingen dus. Maar bedroevend weinig resul taten. Vanavond na de finish treurde (Advertentie) ST. GAUDENS. (Van een speciale verslaggever) De Franse nationalen hebben in de zeventiende etappe be reikt, wat door deze sterke equipe wordt beoogd: de topplaatsen in alle rangschikkingen. Jacques Anquetil, Forestier en Mahé staan op de hoogste plaatsen van het individuele klassement, Bergaud is eerste in het bergklassement, de equipe als geheel heeft een zeer grote voorsprong in de ploegenrangschikking en daarbij is vandaag nog de groene tui van het puntenklassement gekomen. Men moet 23 jaar in de geschiedenis van de tour teruggaan, om een dergelijke suprematie van één ploeg te ontmoeten. Ook toen drukte de grote kracht van de Franse ploeg (met o.a. An- toine Magne, Lapébie, Vietto, Archambaud en Pélissier) als een zware last op de ronde. Zij triomfeerde in alle klassementen en won bovendien 19 van de 24 etappes, een prestatie die door de huidige nationalen niet meer geëvenaard kan worden. 10 PRIJSWINNAARS krijgen TWEE PRACHTIGE OERDEGELIJK met extra versterkte JUWEELTJES VOOR DE KEUKEN. poten HULST 'Voensdag komt de Tour in Bordeaux aan. De karavaan wordt daar tussen 16 en 18 uur verwacht. De reportage van de aankomst zal over Hilversum I (402 m) worden uitgezonden. De herhaling is om IS.40, terwijl de na beschouwing om 21.45 uur de lucht in gaat (Advertentie) Alg ploegenklassement 1 Frankrijk 315.36.44; 2 Italië 317. 13.56; 3 West 318.17.12: 4 België 318 18.34; 5 Nederland 318.34.23; 6 Noord Oost Centraal 318.46.17; 7 lie de Fran ce 318.50.10; 8 Zwitserland 319.37.48; 9 Zuidwest 319.48.09; 10 Zuidoost 320 08.05; 11 Spanje 320.54.01. Berklassement 1 Bergaud (Fr.) 43 pnt.: 2 Nencini (It.) 37 pnt.; 3 Janssens (B.) 29 pnt.; 4 Anquetil (Fr.) 18 pnt.; 5 ex aequo Stablinski (Fr.) en Queheille (Zuid west) beiden 16 pnt.; 7 Bauvin (Fr.) 15 pnt.; 8 ex aequo Bourlès en Huot (west) beiden 14 pnt.; 10 ex aequo Anglade (Zuidoost) en Friedrich (Ge mengde Luxemb. ploeg) beiden 12 pnt.; 12 Keteleer (B.) 11 pnt.; 13 ex aequo Lorono (Sp.) en Rohrbach (N.O.C.) beiden 10 pnt. 15 ex aequo Mahé (Fr.), Planckaert (B.), Bertolo (N.O.C.), Schellemberg (Zw.), Adri aenssens (B.) en Stolker, ieder 8 pnt. Puntenklassement 1 Forestier (Fr.) 255 pnt.; 2 Wim van Est 267 pnt.; 3 Christian(Zw.) 276 pnt 4 Picot (West) 290 pnt.5 Thomin (West) 291 pnt.6 Schellem berg (Zw.) 317 pnt.7 Anquetil (Fr.) 327 pnt.; 8 Planckaert (B.) 361 pnt.; 9 Bauvin (Fr.) 377 pnt.; 10 Keteleer (B.) 399 pnt.; 11 Mahé (Fr.) 441 pnt.; 12 Nencini (It.) 450 pnt.: 13 Voorting 459 pnt.: 14 Defilippis (It.) 460 pnt., 15 Padovan (It.) 525 pnt.; 16 Jans sens (B.) 537 f>nt.17 Darrigade (Fr.) 544 pnt.; 18 Rohrbach (N.O.C.) 543 pnt.: 19 Dupré (Zuidwest) 556 pnt.; 20 Jean Bobet (lie de France) 566 pnt. Barbosa (gem. Luxemb. ploeg). Hassenforder (N.O.C.) en Sabbadini (Zuidwest), die na het sluiten Van de controle binnenkwamen, zijn uit de koers genomen. De prjjs voor de meest strijdlustige renner ging naar Stolker. De prijs voor de meest ongelukkige renner was in deze etappe voor de Italiaan Nen cini, die 200 meter voor de eindstreep ten val kwam. Een van Zuid-Nederlands GROOTSTE MEUBELZAKEN in TILBURG - KOESTRAAT 144. Wij stelden voor de Tour.prijsvraag een BANKSTEL ter beschikking t. w. v. f 400,Onze toonzalen zijn iedere zondag van 26 uur open voor het publiek. Dit ter kennismaking met onze grote voorraad MEUBELEN. Onze FANTASTISCHE OPRUIMING loopt vanaf 15 JULI (Van een speciale verslaggever) ST.-GAVDENS, maandagavond. Weer was de strijd kort na de start in Ax-les-Thermes ontbrand door toedoen van de Franse regionaal Ruby, die met Walkowiak was weggelopen uit het peloton. De Parijzenaar Le Dissez en Dis Keteleer waren de eersten, die" er achter aan gingen en onmiddellijk na het passeren van Tarascon (25 km) lag het viertal bij elkaar. In hoog tem po ging het omhoog, de smalle asfaltweg tussen de met varens begroei de hellingen van cle 1250 meter col de Portet op. Van Michel Stolker zagen we in die fase van de strijd nog niets. Hij viel zelfs even uit het peloton terug. Op het moment dat de beklimming van de col de Portet begon, bedroeg de achterstand van de hoofdgroep 1 min. en 40 seconden. In de hoofdmacht kwamen verschillende renners in moeilijkheden. Baroni vroeg om dokter Dumas, Barbosa en Hassenforder werden losgere- den, later ook Rolland, Sabbadini, Bouvet, Million, Dupré, Bertolo,Ruiz en Jean Bobet. Maar men had in de karavaan nauwelijks aandacht voor deze achterblijvers, want vooraan begon zich een interessant gevecht te ont wikkelen. Anquetil, in zijn gele trui steeds actief en attent op alles wat se rieus Hjkt, leidde een aanval op de vluchtelingen. verwijderd, toen wij hein ineens bij de andere drie vandaan zagen trek ken. Hij vloog de zeer stijle helling op, het was alsof de anderen stilston den, zo hard ging het. De Italiaan Defilippis bij het pas-i de van de zeventiende etappe seren van de finishlijn aan het ein-1 de Tour Stolker komt Het peloton joeg fel en toen de col de Portet het eerst werd gepaseerd door Keteleer, op 8 sec. gevolgd door Ruby en op 12 sec. Le Dissez en Wal kowiak, bedroeg de achterstand 1 min. 20 sec. Le Dissez kon het tempo, dat vooral door Keteleer hoog werd gehouden niet volgen en in de afda ling. werd hij gelost. Hij keek achter om of hij het peloton al zag aanko men. Hij zag het peloton niet, hij zag slechts een renner in een oranje-trui komen aanstuiven. Het was Stolker, die zich in de afdaling uitleefde en die snuivend van strijdlust de plaats van Dissez bij de vluchtelingen kwam innemen. Stolker gooide er bij het viertal nog een schepje op en toen hij achter het kwartet aanreed, was het duidelijk te zien hoe gemakkelijk de Nederlander vandaag op het zadel zat. Keteleer, Walkowiak en Ruby za ten te schuiven op hun fiets, terwijl Stolker in vloeiende stijl de benen rondmaalde. De voorsprong op het peloton groeide weer; na 65 km was deze 2,5 minuut, na 83 km, bij de ra vitaillering van Saint Girons, was het al 6 min, en 20 sec. Stolker bleef in grootse styi het meeste werk in de kopgroep verrich ten en hy lanceerde precies op het goede moment zijn aanval. De vier waren nog twee kilometer van de top Alleen door Wij waren benieuwd,.- jvat de Utrechter zou doen. Het wés voor het eerst in deze Tour. dat een Ne derlander op kop ging. Welnu er volgde een duikvlucht, die alleen door de allergrootsten kon wor den geëvenaard. De weg was steil en bochtig, de snelheid liep tot ver bo ven de 60 km/u, op rechte stukken zelfs boven de 70 km/u. Na 150 km, na het dorpje Cierp, had hij een voorsprong van bijna 4 min. verkregen. De Belgen Adriaens sens. Janssens en Planckaert haalden na 160 km de groep van Keteleer en Darrigade in en bij de ravitaillering van Bagnères-de-Luchon, na 163 km, was de achterstand nog maar 3,5 mi nuut. Daar begon de beklimming van de derde col die in deze etappe voor het bergklassement gold. het was de 1300 meter hoge col du Portillon, waar een dertiental kilometers door Spanje zou worden gereden. Keteleer maakte zich los van de andere achtervolgers. Hij ging achter Stolker a.an en deze was niet in staat de aanvallen langer te weerstaan. Zijn cadans was zoek en van de fraaie stijl van 50 km te- van de 1070 col de Portet d'Aspect rug was niets meer over. EEN DER HOOFDPRIJZEN van de TOUR DE FRANCE-FRIJSVRAAG van het DAGBLAD DE STEM Twee lekke banden Bij de afdaling van de Col d'Ares stortte Stolker zich weer naar bene den, het dal van de Garonne in en weer bleek hij in die specialiteit een groot man te zijn. Op de slechte, kle verige leemweg van de afdaling sprong een band. Mechanicien Joos- sen was onmiddellijk met een nieuw wiel naast hem en een paar honderd meter verder overkwam de nu ver twijfelde Nederlander hetzelfde. Vrij wel tegelijkertijd reed ook Keteleer plat en doordat de Belg genoodzaakt werd zelf te repareren, omdat geen wagen in de buurt was. was het tijd verlies van beide renners ongeveer even groot. Beneden aan de afdaling kwam Stolker als eerste door met 25 sec. voorsprong op Janssens. Baffi en Schellemberg. 45 sec. op Nencini en 1 min. op Lorono. Dotto en Keteleer. Daarna kwamen met zeer kleine tus senruimten Anquetil, Adriaenssens en Forestier. Intussen was Wim van Est, die steeds in de buurt van de gele trui was gebleven, meer naar voren ge komen en met hem trokken ook Bergaud, Mahé. Christian. Bauvin en DeFilippis mee naar beneden. Daar waar de Garonne in het „nie mandsland" tussen de Spaanse en de Franse douane-posten stroomt namen zij de teruggevallen Walkowiak in hun vlucht mee en ineens, in de buurt van het plaatsje Les was een acht tiental renners in gesloten formatie aan de kop bijeen. Toen begon in een enorm snelle jacht door dorpjes en over smalle wegen het laatste, ner veuze deel van de rit, in een flauw dalende weg naar de finish op het mooie circuit van St.-Gaudens. Het achttiental verloor elkaar niet meer uit het oog. De sprint zou de winnaar moeten aanwijzen, dat werd bij elke kilometer dat de eindstreep naderbij kwam duidelijker. Voor ons Nederlanders was het tenslotte nog een troost, dat Stolker erin slaagde zich in deze groep te handhaven. Nu ging de belangstelling voornamelijk uit naar de plaats, die Wim van Est zou weten te behalen, want zijn groot ste concurrent Forestier zat in de zelfde groep. Hoe dat dit tenslotte is afgelopen, hebben wij reeds elders verteld. Een herenkostuum naar keuze met overhemd en das ter waarde van f 200. van „DE SCHAAR". Noordstraat - Teriieuzen dat U uw invtilformulier voor onze grote Tour de j| France.prijsvraag 1957 kunt inleveren Maak van deze gelegenheid nog snel gebruik. 1: In de Zwitserse équipe is Christian niet de geliefde figuur, die men in de watten legt vanwege zijn goede positie in de algemene rangschik king. Ploegleider Burtin heeft dezer dagen zelfs met grimmige blik ge zegd, dat hy helemaal niet met Chris tian dweept. „Wacht maar" zei hij dreigend, „tot Schellemberg komt, want die heeft ook nog wat ln zijn mars.". De zaak is dat Christian een Oos tenrijker is en Schellemberg een Zwitser. Burtin trouwens ook Barbosa en Da Silva hebben pogin gen gedaan om de Tour te beëindigen onder de officiële naam van „Portu gese ploeg." Er is echter 'n groot be zwaar want in dat geval moest ploeg leider Frantz zich nog gauw even tot Portugees laten naturaliseren. Frantz heeft al verklaard, dat hij daar niets voor voelt. En vandaag is Barbosa in de rit nar St. Gaudens uitgevallen... Het gaat goed in de Franse natio nale équipe. De verstandhouding tussen de renners schijnt zelfs zo goed te zijn, dat ze na aankomst in Parijs gezamenlijk een feestmaal tijd gaan gebruiken. Voorgaande jaren gingen de coureurs van fi kaar zonder zelfs goede dag te zég gen. Dit jaar zal het anders zijn, (Advertentie) 'n Leuk en vlot lederen t. w. v. 100. uit de rijke sortering van J. DIERICKX—SMET Kanaalzicht 5 Sluiskil is ook een der hoofdprijzen van de Tour de France ij er gen toch nog een ruzie losbarst. Hassenforder is de Spaanse chef d'équipe al dagen lang aan het be lagen. Zodra hij de Spanjaard ziet begint hij amechtig te roepen, dat hij een spuitje moet hebben (zoals Luis Puig aan Bahamontes moet hebben gegeven), omdat hij, de dappere Has- sen, anders bezwijken zal. De Span jaard zegt niets, maar zijn ogen ver raden telkens, dat hij best een stier of tien achter de Tourclown zou wil len aansturen. Na vandaag zal Luis Pu'ig geen last meer van Hassen heb ben. Diezelfde Hassenforder heeft een premie gewonnen, die een bar te Bar celona voor de renner met het beste humeur beschikbaar had gesteld. De bar zelf heette „Het Goede Humeur" en Hassen zat er al binnen, toen de karavaan nauwelijks was aangekomen De sympathieke Forestier rijdt mor gen dus in de groene trui. Het leek vanmiddag wel alsof hij zich een beetje schaamde over de gulzigheid van zijn ploeg. Toen het kledingstuk over zijn schouders was getrokken liep hy op Wim van Est toe. „Je m' excuse, Wimzei hij een beetje verontschuldigend, „maar tja, dat is ons métier". Het was een prettig ge baar van Forestier, zonder enige bij bedoeling. „Gefeliciteerd, Jean", re pliceerde van Est, „maar wat Walko wiak deed was niet netjes". De Fransman keek hem niet-begrijpend aan en daarom vertelde van Est, nog kwaad, wat hem was overkomen. „Toen wü naar de finish reden maakte „Walko" een gat, waardoor jij naar voren kon komen, dat was logisch. Maar hij remde daarna af en drukte mü tegen de afzetting, daar door werd ik kansloos". Het was duidelijk, dat Forestier niets van de manoeuvre van zijn ploeggenoot af wist. „Het spijt mij, Wim", zei hy tenslotte nog maar eens.... van het DAGBLAD DE STEM Tal van tot een totale waarde van ruim Dit biljet uiterlijk op dinsdag 16 juli inleveren bij de agent van het Dagblad De Stem of bij een der kantoren van het Dagblad De Stem te Breda (Reigerstraat 16), Roosendaal (Molenstraat 45), Bergen op Zoom (Zuivelstraat 26), Waalwijk (Grotestraat 189), Goes (Westsingel 98), Hulst (Dubbele Poort 7), Terneuzen (Noord straat 56) of Oostburg (Nieuwstraat 41). 1. WIE WINT DE TOUR DE FRANCE 1957 2. IN WELKE TIJD wordt de laatste etappe (Tours-Parijs, 238 km), door de winnaar van die etappe afgelegd? mmsec. Jaam ;traat: Plaats

de Stem | 1957 | | pagina 5