Kroestjev verdedigt eigen politiek zijn tegie Mies Stolker leidt uitlopers Monarchie in Spanje als Franco heengaat Jonge Europeanen gratis naar Amerika A-griep Niets aan de hand ENDE SCHIJF Molotov wilde pakhuizen bouwen Franse brievenbestellers willen in staking gaan Bankbediende slaat met hamer zijn vrouw dood MISLUKTE LUCHTPOST Decentralisatie zal ons miljoenen besparen Overheid wil plannen niet goedkeuren H tm van Est verloor de groene trui Democratische crisis, zegt Moh. Hatta Strawinsky vernieuwer DAGBLAD VOOR Blokkade zou niets uithalen Syracuse heiligdom Radio-actieve afval op drift Zelfde weertype Margriet en Marijke met vakantie Familiedrama in Amsterdam Britse vlieger- officier wordt vermist Ben Goerion wil betrekkingen met West-Dui tsland Dank zij idealisme van Flarry Morgan: Dr. C. Banning: Uit baan gedrukt Indonesië Lijk gevonden van vermiste vlieger et waard? En hoeveel en uit dit medeleven pn de kinderen aan de 15.249.802 hetgeen al niljoen meer was dan se kinderen gaven schonken f 387.371. eel gewonnen kunnen r de kinderen na de utomatisch b.v. bij de des Geloofs terecht Aan de vervulling wordt hard gewerkt. >eilijk volhouden, dat oinsky, die dit jaar e grammofoonplaten- i niet aan zijn trek- lerwege wordt aan- i werk besteed. Wat jij een componist, die ijk 20 zeer is gebrand, re werken precies ter •en grammofoonplaat lun onderdelen daar in heeft nu alle kans uerdiepen. in werk, anders ver moet gaan De belangstellende doet, heeft de gele- 'angzaam maar zeker ning te vormen over Ike Strawinsky voor baar is, die van vóór a daarna, ofwel beide. 1920 is de Strawinsky sche oergeweld, de ra- iwer, die volksmelo- bijna barbaars ritme jij de melodie terug- van na 1920 is de Strawinsky die zijn leende aan 17e en 18e nisten en trachtte hun moderne taal te be- eter gezegd inspiratie doen voor eigen op- ardoor hij toch de ge- eg zichzelf te blijven t een vrij eenvoudige en kunst dient te ont- t leven en niet aan iwinsky van vóór 1920 e. Hij stond met twee igen tijd; de Strawin- )20 laadt de schijn op de te doen, dus zrch- eren tot een navolger ijden, maar het merk- leze man met zijn on- vitaliteit is, dat hij jls iets geheel eigens t geredelijk constate- js A 003Ï2 L, waarop ds Kamerkoor o.l.v. iel aan de ene zijde loces". een ballet met uit 1917 en aan de an- Mis uit 1948, aange- Pater Noster en een een Russische brui- ferelen voor vier (oor- ektrischepiano's en irbij de piano's geheel nstrumenten worden p.v. als „melodyma- ant in ritme en in to- t. De uitvoering is met dit voorbehoud, lenoeg niets verstaat se woorden, die men •ijgeleverde tekst nau- volgen. Als men het ast de muziek van de atie, staat men er toch kijken dat het reeds zo goed als men zich het komt, dat dit werk idens het Holland Fes- 54. eerst heden ver- Ie andere zijde opge- n van de tweede Stra- men de 13e en de 15e lit doet aan de for- gingskracht van het Pater Noster en het a niets af. De Mis-is nale muziekliefhebber ■h: de muziek is wel d op de woorden; zon- nje wordt hier doorlo- vare iets medegedeeld; nig in beleefd. De ho- 'anctus en Benedictus tsproken. Samson, de worste- -Kazzars ogen val- zijn hoofd zakt op- Verbindt zijn won- 1 een heelmeester," ia, ,,ik ga onmiddel- steelheer waarschu- 97e JAARGANG No. 22504 Voor God, Koningin en Vaderland Uitgave N. V. Uitgevers Mij. Neerlandia. Verschijnt elke werkdag. Bureaus: Breda, Reigerstr. 16. Tel.: Directie, Redactie en Ad ministratie 22341. Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr H. M. L. de Rechter. P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Abonn.prijs bij vooruitbet. 7.— p. kwartaal, p. post 7.70, p. week (uitsl. bij niet postbestell.) 0.54. Incasso wordt berekend. Losse numm. 15 ct. Postrek. 278841 DINSDAG 16 JULI 1957 Advertentieprijs voor de gehele oplage 0.35 per mm. (Ingezonden Mededelingen 0.85 per mm). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland uitsluitend in de Zeeuwse editie 0.14 per mm. (Ingezonden Mede delingen 0.35 per mm). Bij contract aan zienlijke reductie; volledig tarief en Alge- mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. per mm extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet wensen af te geven, worden vernietigd. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, telefoon 2236 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, telefoon 102 (Bijbureaus: TERNEUZEN, Noordstraat 56, tel. 2601OOSTBURG, Nieuwstraat 41, tel. no._35> Uit de redevoeringen, waarmee de Russische partijbaas Kroestjev de Tsjechische kameraden overspoelt, zou men mogen opmaken, dat Sovjetburger nummer één aan de jongste verster king van zijn positie het recht ontleent, zich te gedragen als een stier in een porseleinwinkel. Verschillende van zijn toespraken zijn door de Tsjechische pers in een gekuiste versie afgedrukt en dit geldt dan zowel voor de kritiek op toestanden in het com munistische kamp als voor Kroestjevs uitlatingen over Amerika en de andere „imperialistische" landen. In Pilsen heeft de Russische partijsecretaris gisteren een toespraak gewijd aan zijn meest geliefde stokpaardje: de decentralisatie van de Russische economie. De overmatige centralisatie had volgens hem de economische vooruitgang tegengewerkt. De veranderingen van het ogen blik zouden de Sovjet-Unie miljoenen en miljoenen besparen. „De groep-Molotov", aldus Kroestjev, „wenste bijzondere aandacht voor de bouw van pakhuizen, omdat zij van mening waren, dat men anders geen ruimte zou hebben om de verhoogde produktie op te slaan. Ik ben echter van mening, dat het belangrijker is de prijzen te verlagen. Dan zal iedereen een plaats in zijn maag vinden om het voedsel op te slaan...." weest. Zwijgend staat hij naast Kroest jev als deze zijn welsprekendheid de monstreert. In Oost-Duitsland heeft Grotewohl een fout gemaakt, die in de ogen van Kroestjev nogal ernstig moet zijn. Vóór de gemeenteraadsver kiezingen had hij de boeren beloofd, dat ze dorsmachines en andere land bouwmachines zouden krijgen. Giste ren echter moest de plancommissie van de regering waarschuwen tegen „lichtvaardige beloften". Er waren geen dorsmachines. tot 12 juli bijeen is geweest, heeft kritiek geoefend op het Oostduitse vakverbond, omdat dit zijn taak niet heeft geweten in de jongste campag ne voor de verkiezingen. Volgens de „Tribune", het blad van de vakbond, zijn de leiders uitgeno digd zelfkritiek te oefenen. Boven dien is hen verzocht „de oorlogzuch tige atoompolitiek van de regering- Adenauer aan de kaak te stellen. Vorige week zijn ongeveer 3.000 Oostduitsers naar West-Berlijn uitge weken. Het gemiddelde van de laatste tijd bedroeg circa 2.000 per week. Er zijn veel jonge mensen bij, die betere levensomstandigheden wensen. Ook het aantal boeren onder de vluchte lingen is gestegen. Drie „rechtsgezinde" ministers in China hebben maandag aan het natio nale Volkscongres in Peking schrifte lijk „hun ideologische zonden bekend". Het zijn de ministers van Verkeer, Houtindustrie en Voedselvoorziening. Zij hadden tot maandag tijd gekregen om „hun fouten toe te geven". De minister voor de houtindustrie, Lo Loeng Tsji zei, dat hij „vergiftigd" was door het lezen van Engelse en Amerikaanse tijdschriften. Veel van zijn fouten schrijft hij toe aan zijn burgerlijke opvoeding en aan het feit, dat hij heeft gestudeerd in Engeland en Amerika. Volgens Kroestjev is het communis tische blok zó groot, dat men zijn in dustriële ontwikkeling niet door een economische blokkade kan tegenhou den. Tsjecho-Slowakije was te klein om zelf het socialisme op te bouwen. Als een lid van het „socialistische kamp" kon het echter alles bereiken. In de ontwapeningsbesprekingen te Londen zat volgens Kroestjev geen schot, omdat de kapitalistische mo gendheden er geen belang bij hebben dat de koude oorlog beëindigd wordt. Zij wjnsten geen produktieverhoging in de Sovjet-Unie. Een felle aanval heeft de Russische partijsecretaris gedaan op Rakosi en Gerö, de Hongaarse leiders van vóór de opstand. Door hun „stomme fou ten" was het volk van de partijleiding gescheiden. Het Tsjechische blad „Rudo Pravo" vond de uitval nogal wat kras. Het gaf de opmerking van Kroestjev in mil der bewoordingen weer en liet de namen van Rakosi en Gerö eenvoudig ongenoemd. Maarschalk Boelganin is de laatste dagen maar weinig aan het woord ge- Zelf kritiek' De Oostduitse communistische partij waarvan het centrale comité van 10 De directie voor Oudheden en Scho ne Kunsten van de Italiaanse rege ring heeft een domper gezet op het enthousiasme rond de plannen voor het reusachtige heiligdom ter ere van dc Madonna der Tranen in Syracuse. Zij heeft geweigerd haar goedkeu ring te hechten aan het bekroonde ontwerp van de twee Franse archi tecten, Andrault en Parat, die een 118 meter hoge kegelvormige toren van beton en glas projecteerden. De regeringsinstantie motiveert haar houding met de verklaring, dat het zeer moderne heiligdom niet zou pas sen bij de omgeving. Het schijnt echter, dat het voor naamste bezwaar der directie voor Oudheden en Schone Kunsten ver band houdt met het feit, dat zij niet in de voorbereidingen gekend is. Er is een harde strijd te verwach ten, daar de directie van plan is voet bij stuk te houden. Doch ook de ker kelijke autoriteiten van Syracuse heb ben te kennen gegeven niet te zullen wijken. Op een studiebijeenkomst over kerkenbouw in Den Bosch, eind vorige week, is het gedurfde ontwerp uitvoerig besproken. Amerikaanse schepen en vliegtuigen zullen maandag bij het aanbreken van de dag beginnen te speuren naar een stalen bus met radio-actieve afval. Deze bus is zondag niet gezonken toen zij 185 mijl ten zuidoosten van New- York met 25 andere in zee werd ge worpen. Het was toen duister en men verloor de bus uit het oog. De kust wacht heeft het betrokken gebied ge vaarlijk voor de scheepvaart ver klaard. DOORDAT meer dan 1600 sjouwers van de groente- en fruitmarkten in Londen staakten, konden gisteren een groot aantal auto's met groente niet gelost worden. HET AMERIKAANSE atoomwapen, waarvan de proefexplosie veertien dagen geleden mislukte, is gisteren in de woestijn van Nevada tot ontplof- 'lchF .^et was de zevende proef in de huidige reeks. mpfTf? h^OE?EN hebben maandag, bajonet op het geweer, een menigte van verscheidene honderden jongeren m bedwang moeten houden die m Nicosia, op Cyprus, een bet": ging hielden. DE SCHRIJFSTER Maria van Zegge len is op 87-jarige leeftijd overleden Zij woonde de laatste tijd in een te: huis voor bejaarden te Huizen. EVENALS vorig jaar zal er weer ver scherpte controle worden toegepast op autobussen, die dag-toerritten voor clubs, verenigingen, scholen en andere gezelschappen maken. ENGELAND zal In de komende twee jaar de uitgaven ten behoeve van de voorlichtingsdienst voor de landen overzee van 13 miljoen pond sterling verhogen tot ongeveer 15 miljoen. De B.B.C.-uitzendingen in het Nederlands gaan vervallen. ABBOTT en Costello, de filmkomie ken, die twintig jaar hebben samen gewerkt, zijn uit elkaar gegaan. Ab bott, die 61 jaar is, zou enige tijd rust willen nemen. HET TOEZICHT op kredietverlening op luxe uitgaven in Engeland zal ver scherpt worden. Dit in het kader van de regeringsmaatregelen tot bestrij ding van de inflatie. TE SAO PAOLC is op 56-jarige leeftijd overleden de heer W. Wolthers, pre sident-directeur van de Philipson- derneming in Brazilië. Luis Carrero Blanco, het hoofd van het kabinet van generaal Franco, heeft maandag het parlement officieel meegedeeld, dat in Spanje de monarchie zal worden hersteld, wanneer Franco overlijdt of als staatshoofd aftreedt. De minister zei, dat het koningschap „traditioneel en katholiek zal zijn en dat het getrouw de beginselen van het regime zal dienen". De vorst, die generaal Franco zal opvolgen, zal echter niet dezelfde macht hebben als generaal Franco, „een buitengewoon iemand, die de (burger)- oorlog won en Spanje veroverde", aldus de minister. De volgende koning zal, naar men verwacht, de thans negentien jarige prins Juan Carlos zijn. Franco, die 64 jaar is, kwam bijna twintig jaar geleden aan de macht. Verwachting van het K.N.M.I. tot dinsdagavond, opgemaakt ma^zidagavond 23.15 uur: Veranderlijke bewolking met plaatselijk enkele buien. Overwe- J gend matige westelijke wind. Wei- nig verandering in temperatuur. Verwachting van het Belgisch Weerkundig Instituut: Lichte tot matige wind uit west tot noord. Zwaarbewolkt met enkele opkla- "ngen. Regenbuien en hier en I daar onweer. Zacht weer. I vandaag: zon onder 20.53 uur; maan op 22.17 uur. Morgen: zon op 4.40 uur; maan onder 10.44 uur. (Van onze Parijse correspondent) Tachtigduizend Franse brievenbe stellers dreigen in staking te gaan en het hele postverkeer te verlammen. Helemaal ongelijk hebben ze niet. De regering beloofde hun in oktober 1956 een kleine opslag, maar deze is nog steeds niet uitbetaald. De brievenbestellers willen met va kantie en eisen daarom een onmid dellijke honorering van de beloften.De post in Frankrijk heeft als werkgeef ster een slechte naam. Ze eist veel maar geeft weinig. Tal van lagere postambtenaren verdienen ternauwer nood 25.000 francs per maand. De brievenbestellers van Limoges heb ben de kat de bel aangebonden en zijn al in staking. De staking van de bankbédienden, die o.m. een minimum salaris eisen van 35.000 francs, een opslag van mi nimaal 5000 francs plus een veertig- urige werkweek, heeft zich de laatste dagen nog uitgebreid. Ongeveer tach- j tig van de honderd bankbedienden zijn in staking. Ook in vele provincieste- j den, waar de meerderheid van het personeel was opgekomen, hebben de bankbedienden er thans de brui aan gegeven. In Parijs, Nice, Bordeaux, Marseille, Lorient, Amiens, Rijssel, Atrecht, Toulon, Calais, Angers, Le Havre en vele andere steden zijn sommige banken gesloten, terwijl in de andere slechts enkele leden van het kader aanwezig zijn en met moei te enkele loketten open houden. Het schijnt nochtans, dat de buiten landse toeristen weinig hinder onder vinden van de staking. In vrijwel alle steden vinden ze open loketten, waar ze hun geld kunnen wisselen of hun reischeques kunnen verzilveren. Al leen duurt het wat langer dan an ders. Gisterenavond laat kwam nog het bericht, dat de zevenduizend bewakers van de'l75 gevangenissen in Frankrijk vandaag en morgen zullen staken om aan hun looneisen kracht bij te zetten. Zij zullen weliswaar hun gewone be wakingsdienst verrichten, maar zij weigeren gevangenen naar de rechts zaal of een andere gevangenis over te brengen. Mies Stolker aan het hoofd van ae kopgroep, die gisteren een geslaag de uitlooppoging deed. In de zeven tiende Tour-etappe bewees hij weer eens, dat een goede renner ook zon der ervaring van jaren kan opvallen Prinses Margriet die bevorderd is tot de 3de klasse gymnasium van het incrementum van het Baarns lyceum is gisteren met prinses Marijke naar Frankrijk vertrokken. E dam viert op het ogenblik zijn zes- honderdjarig bestaan. Het stadje leeft in twee eeuwen, de veertiende en de twintigste. De optochten, die door de straten trekken, ademen de sfeer van een hoofse tijd, van rid ders en edelvrouwen, schildknapen en toernooien. Toch zorgde de echt genote van Edams burgemeester voor een kleine dissonant, wat men haar overigens niet kwalijk nam. In het costuum van een edelvrouwe uit lang voorbije dagen hanteerde zij een apparaat, dat men in de veertiende eeuw waarschijnlijk nog niet kende. Of het moet al vóór die tijd door de Russen uitgevonden zijn.... De 45-jarige bankbediende J. L. G. te Amsterdam heeft maan dagochtend in zijn woning aan de Bredewèg zijn 46-jarige vrouw M. G.N. van het leven beroofd door haar met een ha mer de schedel in te slaan. De man was herstellende van een operatie. Het echtpaar schijnt al dus de politie onenigheid te heb ben gekregen, waarna beiden tijdens een vechtpartij van de trap en door een glazen deur zijn gerold. Daarna zou G. zijn vrouw met een hamer dodelijk hebben getroffen. De politie werd eerst van de moord in kennis gesteld toen het 11-jarig zoontje, dat na twaalf uur uit school kwam. de buren had gewaarschuwd. Deze hebben zich toen met de poli tie verstaan, die de man in zijn wo ning heeft aangehouden. De politie vermoedt dat de bankbe diende, geestelijk gestoord is. Hij is De Britse majoor-vlieger Ogilvie, die zich in de tweede wereldoorlog meermalen heeft onderscheiden, wordt sedert drie weken vermist. De majoor had op 24 juni van verlof moeten terugkeren. De politie heeft kunnen vaststellen, dat majoor Ogilvie tijdens zijn verlof niet naar Glasgow is gegaan, zoals hij tevoren had gezegd. Een woordvoerder van de basis, waaraan de vermiste vliegerofficier is verbonden, deelde mee, dat de verdwijning ongerustheid heeft ge wekt, omdat Ogilvie op de hoogte was van de inhoud van talrijke geheime documenten. Ben Goerion, de Israëlische premier, heeft gisteren in het parlement voor gesteld, dat zijn land weer diploma tieke betrekkingen zal aanknopen met We it-Duitsland Een motie van een der rechtse par tijen, die tegen het voorstel gericht was, werd verworpen. Harry Morgan is sergeant bij de Amerikaanse luchtmacht, ergens in Ohio. Hij is 23 jaar en woont in Salinas in Californië, het stadje waar John Steinbeck vandaan komt Via pers, radio en televisie heeft hij 2537 aandeelhouders bijeengekregen voor zijn goodwill-mission. Vier jonge mensen uit Europa, alle uit de arbeidersstand, gaan met hem naar de Verenigde Staten, teneinde persoonlijk kennis te kunnen ne men van het Amerikaanse leven. Niet minder dan 35.000 km heeft Morgan gereisd om die jongelui te vinden. Maandagavond zat hij met de vier „uitverkorenen" in de Europahal van Schiphol, startklaar voor de KLM-machine met bestemming New York. In Oostenrijk vond Morgan de 20-jarige Waltraut Getreu uit Graz, secretaresse van een bankinstelling, in Frankrijk haalde hij Sirdey Aubert weg. een 23-jarige transportarbeider uit Annecy, in Denemarken werd Oleravn. een 22-jarige knaap uit een warenhuis voor meubels, de geluk kige en in West-Duitsland voelde Gunther Hausam, een fabrieksarbei der uit Augsburg, wel voor het reisje. Harry Morgan is de geestelijke va der ón enige uitvoerder van het ..Am bassadors for Friendship"-program- ma cn puilt uit van idealen. Neen, hij wil geen vereniging oprichten. Hij voelt veel meer voor het persoonlijk contact. Indien andere jonge mensen in Amerika zo'n plan willen verwer kelijken, dan graag. Zo wenig moge lijk officieel gedoe. Het meisje uit Graz kreeg binnen een half uur haar visum voor Amerika, waar een ander zes weken zeker op moet wachten, En zo ging het met de andere drie ook. Drie weken zal het viertal in de Verenigde Staten blijven. De staat Ohio zal op de eerste plaats worden bezocht en de aandeelhouders van Harry Morgan (ieder betaalde een dollar) zullen de vier Europese gas ten in elx geval te zien krijgen. Mor gan hoopt, dat president Eisenhower in Washington tijd zal kunnen vinden om de vier leden van zijn goodwill- missie te ontvangen. „Het is een fijn stel", vertelde Morgan en „men zal toch moeten toegeven, dat deze vier jonge mensen nooit op eigen kosten of eigener beweging een bezoek aan de Verenigde Staten zouden hebben gemaakt." De Amsterdamse onderwijzeres mej. Jongsma is het vorig jaar. te zamen met een gemeentereiniger uit Dreischor, onder leiding van Morgan naar Amerika geweest. Zij was nog enthousiast over die reis, dat bleek wel heel duidelijk, toen zij op Schip hol de nieuwe groep even goede dag kwam zeggen. In september zwaait Harry Morgan als sergeant af. Dan gaat hij stude ren en zich specialiseren op het on derwerp ..de internationale betrek kingen tussen de volken." na de moord apathisch in zijn woning gebleven en heeft zelf zijn zoontje bin nengelaten, toen dit van school thuis kwam. Bij zijn arrestatie heelt de dader zelf de hamer aan de politie gegeven. De eerste verklaringen die hij aflegde boden volgens de politie nauwelijks houvast. Het aantal griepgevallen van dit ogenblik vertoont nagenoeg geen verschil met andere jaren. Dit zei gisteren de hoofdinspecteur van de Volksgezondheid, dr. C. Banning, naar aanleiding van wat er in bin nen- en buitenland de laatste tijd over de Aziatische griep is ge schreven. Geen van de provinciale inspec teurs heeft totnutoe een alarmerend bericht doorgegeven. Gisteren kwam de eerste melding binnen van een geval van Aziatische griep, maar dit was nog een dubieus geval. Het was waarschijnlijk longontsteking. De patiënt in kwestie was trouwens 59 jaar en de laboratoriumgevallen van het A-virus betroffen uitsluitend kinderen beneden de zestien. Er zijn in Nederland inderdaad enige influenza-gevallen, zei dr. Banning, maar die hebben een uiter mate mild verloop en geven geen aanleiding tot besmetting. Hij achtte het niet uitgesloten, dat het influenza-virus, dat thans is ont dekt, al veel eerder in Nederland is voorgekomen. Eigenlijk, zei hij, is er in het geheel niets aan de hand geweest. De laatste dagen is de epidemie van Aziatische griep afgenomen in Birma, Japan, Laos, Nederlands-Nieuw-Gui- nea, Noord-Borneo en Serawak. Naar schatting heeft in Saoedi-Ara- bië ongeveer vijf procent van de bede vaartgangers naar Mekka griep ge kregen. De epidemie verliest echter ook hier terrein. ST. GAUDENS, maandagavond. Bijna had de tweede Pyreneeën- etappe een Nederlandse verrassing opgeleverd. Bijna had Michel Stol ker, de 23-jarige coureur uit Zuilen, een lange, gedurfde solo-vlucht op succesvolle wijze beëindigd. Maar een etappe-overwinning is de Neder landse ploeg kennelijk niet gegund dit jaar. De Italiaan De Filippis won de sprint van de groep van 18 man, die zich na de afdaling van de Col de Portillon had gevormd en achter in deze groep kwam Stolker aan het wiel van Wim van Est binnen. Er kwam in deze 236 km-lange etappe nóg een teleurstelling bij voor de Nederlandse equipe. Wim van Est, die kort voor de finish door Walkowiak tegen een hek was ge drukt, heeft zijn groene trui niet kunnen behouden, ondanks het feit, dat hij zich in de kopgroep had weten te werken. Jean Forestier werd tweede en boekte daarmee dus dertien punten winst op van Est, die in het klassement slechts met één punt verschil boven hem had ge staan. De overige vier Nederlanders kwamen alle in het peloton, bijna 15 >2 minuut na de winnaar, binnen. Drie renners zijn gisteren uitge schakeld wegens te laat binnenko men. Het zijn Barbosa, Hassenfor- der en Sabbadini. Zestig renners zijn er nog over. Oud vice-president dr. Mohammad Hatta van Indonesië heeft maandag gezegd, dat „de instelling van licha men als de Bantengraad in Midden- Sumatra, en de nationale ragd van president Soekarno duidelijke bewij zen zijn, dat Indonesië op het ogenblik een democratische crisis doormaakt." Hatta noemde de verschillende raden in het opstandige Sumatra en de na tionale raad van de president in één adem. Hij zei, dat de instelling van deze raden erop wees, dat het volk zijn vertrouwen in de bestaande regerings instellingen, zoals het parlement, heeft verloren. Voorts merkte hij op, dat Soekar- no's nationale raad „zijn waarde nog steeds moet bewijzen". Bij het lichtschip Texel heeft men het lijk gevonden van de Belgische kapitein-vlieger Symaeys, die onlangs tijdens NAVO-oefeningen boven de Noordzee verdween. Het Groningse plaatsje Sel- lingen bestond 1100 jaar. En om aan de viering luister bij te zet ten, had men ballonvaarder Jan Boesman uitgenodigd. Hij zou met zijn ballon in Sellxngen op stijgen en ergens in Duitsland weer aan de grond gaan. Fila telisten gaven hem herden- kingskaarten meedie voorzien varen van een bijzonder stem pel. De vlucht had een voorspoe dig verloop. De ballon landde in de buurt van Wilhelmshaf en. Om het omhulsel te bergen moesten Boesman en zijn passa gier de mand even alleen la ten. Enkele Duitse koeien kwa men nieuwsgierig aanwandelen, staken hun kop in de mand en vraten het grootste deel van de briefkaarten op. De gramstorige ballonvaar- ders verjoegen de beesten, maar moesten na alle narigheid ook nog een omhulsel bergen, dat door de koeien als toilet was gebruikt.

de Stem | 1957 | | pagina 1