Radio Brussel gaf doorslag: Geen zwemrace over de Schelde Kinderen bepalen de strategie der geloofsverkondiging Einde nadert OMLOOP VAN DE KEMPEN VOOR ZEEUW JO DE ROO Zwaluwen 50 jaar Nog drie titels atletiek Twee coureurs verongelukt in Reims Zuid Nederlandse atleten streden met Niederrhein Militaire-wielertitel buit voor soldaat Joop v.d. Putten Motorraces in Zandvoort DE DRAAIENDE SCHIJF ACROBATEN VAN DE SNELHEID ARAM EN DE HEER DER SLANGEN DAGBLAD DE STEM VAN MAANDAG 15 JULI 1957 18. BORDEAUX 19 Duitse biljarters wonnen Aanzienlijke inspanning SPORT int KORT Strawmsky: vernieuwer Col du Tourmil»! 2115 AutMIQUt 170 4 Uvvl« Ju ZO" 1704 ro 2lt5m Co< Co, du tf'Aubiaqut Tourmalof IQ ST 6AU0ENS lö Pi PAU 205 km PAU 80A0CAUX 195 kw Daarvoor heb je de Schelde nodig, de Schelde zónder matige tot harde wind en buien De uitslag VLISSINGEN, zaterdag. (Van een speciale verslaggever). De draagbare radio van ir. Hupkes sprak het laat ste woord. De stem van radio Brussel zei het weer bericht van Ukkel op, com pleet met „het Nauw van Kalés". Er was sprake van matige tot harde wind en buien. De omroeper las ver der. Hij was er niet onder ste boven van. Maar op het strand voor de Boulevard van Vlissingen keek het groepje mannen rond die radio opeens somber naar de horizon, naar die sidde rende lijn tussen het water en de lucht, alsof daar de depressie was te zien, die voor al dat lelijks zou zor gen. En tenslotte zei iemand nogal plechtig „Dan niet". Dan geen zwemrace over de Schelde, dan geen wedstrijd in de grillige zee, die tussen Bres- kens en Vlissingen en ver derop met brede schouders het land vaneen schijnt te drukken. Zwaar besluit Het was een zwaar besluit. De twintig zwemsters en zwemmers die de overtocht aandurfden, waren rond dat tijdstip reeds op weg. De schepenrij, die achter en naast de deelnemers zou mee stomen en die het witte Vlissingse strand als een invasie-vloot zou naderen, de schepenrij lag ver geefs gereed. De driehonderd man, die zouden werken om am per twintig deelnemers veilig over de stroom te krijgen, kon den thuis blijven. Het weerbericht van Ukkel sig naleerde namelijk het enige feit, dat de organisatoren van de Schelderace n i e t nodig hadden: De wind uit het westen zou de golven „bol" maken. Het zou moeilijk zijn om met de volg boten In de directe nabijheid van de zwemsters en zwemmers te blijven. Men waagde niets. ,.Dan niet" zei men. Op het zelfde moment schoof de zon wat meer licht over het water en 'hoog op de Boulevard leek de Schelde een vredig bedwongen meer, met Zeeuwsch-Vlaanderen als een gekarteld randje als einder. Maar Zeeuwen kennen de Schel de, die hun provincie tot in het hart benadert, maar die toch een vreemde is gebleven. Zij kennen dat onbewogen „gezicht". Heel hun leven kennen ze dat al en ze houden het met meer dan ge wone aandacht in het oog, als een verraderlijk indringer. Het blééf: „Dan niet'!,. Echte eraf ...Daarom kwam de wedstrijd in het kanaal door Walcheren er voor in de plaats. Het ging daar over vijf kilometer met stroom tegen en in precies hetzelfde zou te water, nog altijd een aanpak van geweld. Maar het echter was eraf. Het was of er iets sprong, zodat opeens iets heel groots en indrukwekkends tot 'n vodje kon schrompelen. De „vijf kilometer" was zwemmen. Maar het was niet méér. Iets, dat was georganiseerd voor een ruimte zonder einde, moest plotseling tussen twee dij ken worden gewrongen, zodat de horizon was te grijpen. Mr. Parry, de enige Engelse deelnemer, kon opeens weer ori gineel Brits doen. Hij zei on verschillige nuchtere dingen te gen de mensen, die hem ont moetten en in het zwembad te Middelburg, dat de deelnemers met een haperende autobus be reikten, ging hij zelfs op zijn rug in de zon liggen om te tonen, hoe verschrikkelijk eenvoudig hij het allemaal vond. Dat kon toen wel. De zenuwen waren weg. De worsteling met de elementen, het duel met de Schelde was van de baan. Nu wachtte er gewoon een wedstrijd. Dat kon Parry thuis ook. Het gezelschap sprong ten slotte het water in. Er voeren een. paar bootjes mee. En na vijf kilometer hadden de deelne mers minder adem dan de kij kers in het gras. Allicht. Maar allure kreeg het geval niet. De uitslag werd: 1 R. Prins (DJ K, Amsterdam) 1.16,10.8. 2 mej. A. Sanderson (De Robben. Hilversum), 1.19.31. 3 mej. A. Prins (HDZ, Am- sterdame 1.21.38; 4 Jan Dirkse (Luc- tor, Middelburg) 1.27.10. 5 P. Rotte (Luctor. Middelburg) 1.27.14. 6 A. O. Busschaert (ROSC, Oostende) 1.28.54 7 Parry (Penguins Club, Limegrove of Hammersmith) 1.30.38. 8 mej. T. Tenkink (HDZ, Amsterdam) 13i45 9 mej. J. M. Haartsen (VZC. Vlaar- dingen) 1.32.39.5. 10 R. Mol (AZ en PC, Amersfoort) 1.32.40. 11 mevrouw A. de Vos-van Gerven (Surae, Bre da) 1.35.6. 12 C. Wagenaar (SZV, Souburg) 1.35.25. 13 S. Ventevogel (De Zeehond, Vlissingen) 1.36.47. 14 W. van der Steen (SZV. Souburg) 1.38.59. 15 mej. R. de Vries iKDZ. Amsterdam) 1.41.44, 16 M. Oaljouw (SZV Souburg) 1,43.36. 17 Jac. Sinke (Zeehond, Vlissingen) 1.44.43. 18 F van Giessen (Luctor, Middelburg) Rechts naast winnaar R. Prins mej. A. Sanderson (de Robben) die twee de werd, tevens eerstaankomende dame. Links van de winnaar diens zusje, mej. A. Prins (HDZ). die op een eervolle derde plaats eindigde. 1.51.40. 19 nrej. J. Pinxteren (Surae. Breda) 1.51.40.2. 20 mej. C. Free (De Krabben, Bergen op Zoom) 1.50.15. TIJDENS de biljartwedstrijd Duits land—Nederland in München-Glad- bach scoorde Piet van de Pol in de wedstrijd ankerkader 71/2 een hoog ste serie van 238. Met deze serie leverde hij een prestatie die beter was dan het Europese record, dat sedert 1949 op naam staat van Piet de Leeuw met 202 caramboles. Duitsland won de strijd met 5 te gen 3 gewonnen partijen of 10 te gen 6 punten. De negende omloop van de Kem pen, die zondag over 209 km is ver reden, werd een verdiende zege voor de Zeeuwse amateur Jo de Roo uit Schore, die hiermede tevens de uit slag van het ploegenklassement be ïnvloedde. Want zijn club ,,Theo Middelkamp" en de club Maastricnt eindigden beide met 16 punjten. De eerste plaats van de Roo was door slaggevend en daarom werd wieler club Theo Middelkamp eerste in het ploegenklassement. Voor deze ronde, die door de ste den en dorpen van de Brabantse Kempen voêrde, waren 137 renners gestart, waarvan echter maar 27 over de eindstreep gingen. De strijd was moeilijk en zwaar en er werd snél gereden. Het duurde dan ook wél even, voordat er uit het grote peloton een kopgroep geformeerd was. De eerste serieuze uitlooppo ging ontstond na 70 km tussen Reu- sel en Bladel. Vijf man, bestaande uit Pos, de winnaar van het vorige jaar, Gramser, Waterlaat, Stolker en Cuveliér ontsnapten uit het peloton. Stolker ,viel echter na 85 km terug. Na 90 km kwam een tweede groep met de renners Hugens (Limburg), de Zeeuwen de Roo en van Wychen, de Amsterdammer Enthoven, van Egmond uit Den Haag, Snyder uit Halfweg en Ehlen (Sittard) naar vo ren en sloten zich aan. Het ging hard en de vraag was dan ook, wie er met nog 95 km voor de boeg af zou val len. Dat waren Gramser, Waterlaat, Enthoven en Cuvelier. Bij Hoogeloon na 152 km moesten zij de overigen laten gaan. Van Wy chen, de Roo, Snyders en Bos, het viertal dat aan de kop het meeste werk deed, noteerde op sommige gedeelten van het parcours een snel heid van meer dan 50 km per uur om de voorsprong op het jagende peloton zo groot mogelijk te maken. In deze strijd konden Hugens en van Egmond soms steun verlenen maar Ehlen moest steeds aan de staart blijven hangen. Met nog 5 km te rijden trachtte Pos weg te komen. Pos slaagde ech ter niet in zijn poging, zodat de eindsprint de beslissing moest bren gen. Voordat de uitslag officieel bekend kon worden gemaakt, moesten de juryleden enige protesten behande len, aangezien in de eindsprint ge duwd en getrokken werd om een zo goed mogelijk resultaat te behalen. De uitslag luidt: 1 de Roo (Schore) 55 55 Dat het wei-k in de afgelopen 50 jaar van de Algemene Nederlandse Voetbalvereniging ,,De Zwaluwen" gewaardeerd is, bleek zaterdagmid dag wel op de receptie in het Ame rican Hotel te Amsterdam ter gele genheid van het gouden jubileum. Naast vele voetbalveteranen gaf de gehele top van ons huidige voet- balbestel acte de présence, werden woorden van dank en hulde en gulle beloften uitgesproken en vormden soms kostbare geschenken en fraaie bloemstukken een tastbaar bewijs van de dankbaarheid jegens de „Zwaluwen". Tijdens de receptie heeft bonds voorzitter ir. H. Hopster medege deeld, dat de heer F. Triebei be noemd is tot bondsridder der K.N. V.B. De heer Triebei is thans secre taris van de „Zwaluwen", maar heeft in het verleden deel uitge maakt van de keuzecommissie van de bond. 209 km in 5 uur 17 min. 37 sec. 2 Ehlen, Sittard. 3 van Egmond, Den Haag. 4 Pos, Vreeland, 5 van Wy chen. Goes. 6 Hugens Hoensbroek. 7 Snyders. Halfweg, op 1.10. 8 Ver- goossen, Echt, op 7 min. 40 sec. 9 Damen, Lieshout en 10 Heeren. Zondag zijn op de Nenyto-sintel- baan te Rotterdam tijdens nationale invitatiewedstrijden, de kampioen schappen van Nederland op de 200 meter horden, 3000 meter steeple chase en het kogelslingeren ver werkt. Glimlachend nam Romani na het kogelslingeren het applaus in ontvangst. De 24-jarige atleet had niet alleen het Nederlandse kam pioenschap op zijn naam gebracht, doch tevens zijn beste persoonlijke prestatie verbeterd. Heel wat minder gemoedelijk ging het toe op de 200 meter horden. Jan Parlevliet en Peter Nederland waren met de junior Bos de favorieten. Di rect na de start namen deze drie at leten een kleine voorsprong op de overige deelnemers. De krachtige eindsprint van Parlevliet was maar juist voldoende om de begeerde titel naar zich toe te halen. Op de 3000 meter steeple chase won Vergeer zijn in 1956 verloren ti tel terug. In 9 min. 47.2 sec. werd hij Onbedreigd winnaar. De internationale race voor formule 2-wag:ens, die zondagmiddag na de 12 uurs race van Reims werd gehou den, heeft een mensenleven geëist. De 30-jarige Amerikaanse coureur Hugh Mackay Fraser, die een Lotus bereed, verloor in de laatste ronde in een bocht de macht over zijn stuur. Hty werd zwaar gewond naar een zie kenhuis gebracht waar hij aan de opgelopen verwondingen bezweek. De Brit Bill Whitehouse was reeds in de tweede ronde met zeer ernstige verwondingen per helikopter naar een ziekenhuis vervoerd, waar hij 's avonds overleed. Een van de banden van de Cooper, waarmee hij reed sprong, waarna de wagen omsloeg en in een korenveld explodeerde. De Belgen Olivier Gendebien en Paul Frère. de grote favorieten voor deze'wedstrijd, wonnen de race. Het is wederom een grote triomf voor de Ferrari's geworden, want de eer ste vijf plaatsen in het eindklasse ment werden bezet door dit merk. Dank zij de samenwerking welke kardinaal van Rossum z.g. door de Voortplanting van het Geloof tot stand gebracht heeft, ontvangen de Nederlandse Missiegebieden 77.5 pet van de gelde lijke steun uit andere landen. Waren Nederlandse missiegebieden alleen op de hulp van het Nederlandse thuisfront aangewezen gebleven, dan zou min der dan één kwart van de huidige hulp ter beschikking gestaan hebben, zoals ons bleek uit een onderhoud met de directeur der Pauselijke Missiegenootschappen, mgr. H. J. J. v. Hussen. Toch is de inspanning, welke Ne derland zich voor de financiële hulp aan de missies getroost al aanzienlijk. Volgens de gegevens over het jaar 1956 heeft ons land 1.122.799 bijeen gebracht voor de Voortplanting van het Geloof, hetgeen 100.209 meer is dan het voorafgaande jaar. Over de gehele wereld konden de nationale genootschappen f 57 mil joen aan de Congregatie te Rome af dragen, hetgeen 10% meer was dan in 1956. Van dit bedrag zullen allereerst geholpen worden 700 kerkelijke mis siegebieden; dan zullen buitengewone subsidies moeten worden toegekend voor de zo dringend noodzakelijke bouw van nieuwe seminaries voor de priesteropleiding, voor de katholieke pers in de missielanden, voor hulp aan de uit communistische landen gevluchte katholieken, voor tehuizen in de Westerse wereld voor studenten uit de missies, voor herstel van scha de door natuurrampen aangebracht, voor het onderhoud van catechisten, die zo'n kostbare hulp zijn in die ge bieden, waar het aantal missionaris sen zeer onvoldoende is. Opleiding inlandse clerus De kerk is op dit ogenblik nog al tijd vervuld met zorg over de oplei ding van de inlandse geestelijkheid. In het sportpark Jekerdal te Maas tricht is de jaarlijkse semi-inter- landwedstrijd zuid-NederlandNie derrhein gehouden. De Duitsers toon den zich bij de herenwedstrijden een klasse beter en wonnen verdiend voor de vierde maal in successie met 190 tegen 157. Over het algemeen werden goede tijden gemaakt en vooral de Zeeuw Öuja kan met voldoening terugzien op zijn 3000 meter steeple, waarop hij in-9 min 36.8 sec..zijn rivaal Schroe- der, die finishte in 9.57,6. ver achter zich liet. De zuid-Nederlandse dames lever den uitstekende prestaties. Zy won nen de wedstrijden niet alleen met 51-44, maar zy verbeterden tevens twee zuid-Nederlandse records. Elly De snelle spurter Joop v.d. Putten uit Den Haag heeft in Woerden be slag gelegd op de militaire wielerti tel, waarvoor zaterdag voor de twee de maal werd gestreden. Hij arri veerde in een kopgroepje van drie man. Daarin fietsten ook B. Teunis- se, die de luchtmacht vertegenwoor digde en de marinier Joop Wuur- man. De uitslag werd: 1 en militair wegkampioen van Ne derland J. v. d. Putten (Den Haag) 153 km in 3 uur 55 min. 35 sec. 2 Teunisse (Utrecht) op vier lengten. 3 Wuurman (Amsterdam) op negen lengten. 4 van der Horst (Grave) op 50 sec. 5 Captein (Ermelo) op 1 min. 20. 6 De Haan (Haarlem) op 1 min. 28. 7 Van Lith (Volkel) op 1 min. 41. 8 Doek (Heerlerheide) op 3 min. 6. 9 Jacobs (Alphen en Riël) zelfde tijd. 10 Wijman (Haarlem). In afwachting van de militaire renners werden internationale wed strijden gehouden, die Arie van Vliet won. IN DE FINALE POULE van het tor nooi om het wereldkampioenschap voetbal voor militairen heeft Frank, rijk met 5-0 van Argentinië gewon nen. Bij rust stonden de Fransen met 1-0 voor. Frankrijk behaalde door deze overwinning het wereld kampioenschap. EEN WEGWEDSTRIJD te Dolhain voor amateurs over 140 km is ge wonnen door de Nederlander Jac ques Vrancken in 3 uur 30 min. Tweede werd de Belg Paulen op 1 lengte en derde diens landgenoot Chantrain. DE AUTORACES om de Grote Prijs van België, welke werden afgelast, zullen toch worden gehouden. TE REYKJAVIK is een voetbalwed strijd gespeeld tussen Noorwegen en Denemarken. De Noren wonnen de ontmoeting met 3-1. DE AUSTRALISCHE Lorraine Crapp heeft het op haar naam staande we reldrecord 800 meter vrije slag ver beterd en gebracht op 10 min 24,3 sec. Ook de Amerikaanse Nancy Ramey verbeterde een wereldrecord Zij kwam op de 100 meter vlinder slag tot 1 min 10,1 sec. DE RUSSISCHE atleet Jurij Stepanov heeft het wereldrecord hoogsprin gen met 2 cm verbeterd. Hij kwam tot 216 meter. AFGEVAARDIGDEN van clubs, die aangesloten zijn bij de „Stichting Nederlandse Voetbalpool" hebben te Utrecht unaniem besloten de „sla pende" toestand van de stichting voorlopig te laten voortduren. Joop v.d. Putten uit Den Haag ziet men triomfantelijk door de finish gaan. Bekker (Sprint, Breda) noteerde op de 200 meter 25,9 sec. (oud record 26,2 van mej. Haan) en Corrie van den Bosch (Taxandria, Oisterwtjk) wierp de discus 44,02 meter, waarmede rij haar oude record van 43,36 meter be langrijk verbeterde. Dit liefdewerk heeft als opdracht gelden bijeen te brengen voor 104 groot-seminaries met 4-530 studenten en 282 klein-seminaries met 18.325 leerlingen in Azië, Afrika en elders. Het aantal studenten betekent een ver meerdering van 1.730 in vergelijking met vorig jaar. Daarvoor is tenminste een bedrag van bijna 25 miljoen gulden nodig en er zijn nog geen 10 miljoen bij elkaar gebracht. Ook na de belangrijke suo- sidie van de Voortplanting van het Geloof blijft er nog een tekort van on geveer vier miljoen gulden om aan de noodzakelijkste aanvragen te kun nen voldoen. Er moet dus noodzakelijk voor een hogere opbrengst gezorgd worden: wegens gebrek aan middelen zijn nu reeds enkele bisschoppen genoodzaakt het aannemen van nieuwe kandidaten op de seminaries stop te zetten. Het Liefdewerk staat dus voor een enorm probleem om op te lossen. Nederlands opbrengst be droeg in totaal 580.933,16, dat is gelukkig een meer-opbrengst van 52.015,37 in vergelijking tot het jaar tevoren. Kinderen helpen in Z.-Afrika Het is bijzonder vertroostend te vernemen, zo verklaarde Mgr. van Hussen ons, sprekend over de Kindsheid, dat de kinderen in Neder land en op de gehele wereld op kri tieke punten in het missiewerk direct achter de missionarissen staan. Zij be palen mede of de Kerk stand houdt of moet wijken. In Zuid-Afrika, waar de Regering het subsidie aan de katholieke scholen geweldadig intrekt, heeft de H. Kinds heid actieve steun aan de bisschop pen toegezegd. En juist mede van wege die steun hebben de bisschop pen besloten de strijd te aanvaarden en de kath. scholen te handhaven; 50.000 ging vorig jaar naar Zuid-Afrika, 20.000 komt er dit jaar. Maar naar Cameroen, waar de schoolstrijd tegen de Mohammedaan se infiltratie moet staande blijven, gaat op verzoek van de Paus zelf dit jaar f 85.000. Het zijn de kinderen, die door het offertje van een paar centen, de stra tegie in de Kerk bepalen. En hoeveel is hun gebed niet waard? En hoeveel roepingen komen uit dit medeleven voort? In 1956 offerden de kinderen aan de H. Kindsheid 15.249.802 hetgeen al weer ruim f 2 miljoen meer was dan in 1955. De Nederlandse kinderen gaven 28.400 meer en schonken f 387.371. in totaal. Er zou nog veel gewonnen kunnen worden, wanneer de kinderen na de lagere school, automatisch b.v. bij de Voortplanting des Geloofs terecht zouden komen. Aan de vervulling van deze wens wordt hard gewerkt. Op het circuit van Zandvoort zijn zondagmiddag internationale motor wedstrijden gehouden. De 125 cc klasse werd een volko men Oostduitse aangelegenheid. Eer ste werd Ernst Degner, die nog twee MZ's in zijn spoor had. In de 250 cc zegevierde Beer (Duitsland) op Adler. Door als best geplaatste Nederlan der (achtste) te eindigen heeft Drikus Veer beslag gelegd op de titel van Nederlands kampioen in de 25P cc- klasse. De Nieuwzeelander Mecutcheon bracht zijn AJS in de 350 cc-klasse Zondag werd op het circuit van Zandvoort internationale motor- en zijspanraces gehouden. Winnaar in de internationale zijspanklasse werden de Zwitzers Florin Cama- thias en Cecco Hilmar, die men op de foto in actie ziet. als eerste over de streep. Leen Rehorst werd Nederlands kam pioen in deze klasse. De enige Neder lander. die hem nog kon .bedreigen was Anton Elbersen, doch deze start te niet, zodat Rehorst. die wegens een ongeval de race niet uit kon rijden, toch kampioen werd. In de 500 cc won de Westduitser Hiller met BMW. De Nederlandse ti tel ging naar Priem Roozenburg. In de zijspanklasse tenslotte werden de Zwitsers Camathias en Hilmar eer sten. MErN kan moeilijk volhouden, dat Igor Strawinsky, die dit jaar 75 wordt, bij de grammofoonplaten maatschappijen niet aan zijn trek ken komt. Allerwege wordt aan dacht aan zijn werk besteed. Wat ook wel mag bij een componist, die daarop kennelijk zo zeer is gebrand, dat hij zijn latere werken precies ter lengte van een grammofoonplaat schrijft of in hun onderdelen daar op afstemt. Men heeft nu alle kans zich thuis te verdiepen in werk, waarvoor men anders ver moet gaan om te horen. De belangstellende leek, die dit doet, heeft de gele genheid zich langzaam maar zeker een eigen mening te vormen over de vraag, welke Strawinsky voor hem aanvaardbaar is, die van vóór 1920 of die van daarna, ofwel beide. Die van vóór 1920 is de Strawinsky van het Russische oergeweld, de ra dicale vernieuwer, die volksmelo dieën van een bijna barbaars ritme voorzag, daarbij de melodie terug drukkend; die van na 1920 is de „beschaafde" Strawinsky die zijn melodieën ontleende aan 17e en 18e eeuwse componisten en trachtte hun geest met zijn moderne taal te be naderen, of beter gezegd inspiratie bij hen op te doen voor eigen op vattingen, waardoor hij toch de ge legenheid kreeg zichzelf te blijven Nu lijkt het een vrij eenvoudige stelling dat men kunst dient te ont lenen aan het leven en niet aan kunst. De Strawinsky van vóór 1920 deed het eerste. Hij stond met twee benen in zijn eigen tijd; de Strawin sky van 11a 1920 laadt de schijn op 'zich het tweede te doen, dus zich zelf te degraderen tot een navolger van vroeger tijden, maar het merk- tvaardige bij deze man met zijn on verwoestbare vitaliteit is, dat hij er toch dikwijls iets geheel eigens van maakt. Men kan dit geredelijk constate ren op Philips A 00312 L, waarop het Nederlands Kamerkoor o.l.v. Felix de Nobel aan de ene zijde brengt „Les Noces", een ballet met zang en koor uit 1917 en aan de an dere zijde de Mis uit 1948, aange vuld met een Pater Noster en een Ave Maria. „Les Noces" een Russische 'brut- loft in vier taferelen voor vier (oor spronkelijk elektrische) piano's en slagioerk. waarbij de piano's geheel als slagwerkinstrumenten worden aangewend i.p.v. als „melodyma- kers" is markant in ritme en in to meloze vaart. De uitvoering is voortreffelijk, met dit voorbehoud, dat men nagenoeg niets verstaat van de Franse woorden, die men zelfs met de bijgeleverde tekst nau welijks kan volgen. Als men het werk legt naast de muziek van de ■jongste generatie, staat men er toch wel van te kijken dat het reeds van 1917 is, zo goed als men zich afvraagt hoe het komt, dat dit werk opgenomen tijdens het Holland Fes tival van 1954eerst heden ver schijnt. In de op de andere zijde opge- nomen werken van de tweede Stra winsky hoort men de 13e en de 15e eeuw, doch dit doet aan de for- j midabele zeggingskracht van het I dóódsimpele Pater Noster en het dito Ave Maria niets af. De Mis is voor de normale muziekliefhebber wat te logisch: de muziek is wel zeer afgestemd op de woorden; zon der enige franje wordt hier doorlo pend als het ware iets medegedeeld; er wordt weinig in beleefd. De ho sanna's uit Sanctus en Benedictus niet te na gesproken. 33-20. Haastig draagt de schip per El-Kazzar naar binnen en legt hem op een rustbank. „Agua! Wat heeft dit te bete kenen?" barst het meisje woe dend los, „is die man dood?" „Inderdaad," is het droge ant woord, „men heeft hem een mes m. de rug geplant, iets, waar de ruggen van ons ster velingen heiaas niet op bere kend zijn." „Maar als men hem hier vindt, worden wij ver dacht van de moord! Waarom heb je de schout niet gewaar schuwd?' „Aangezien de schout in dat geval morgen met een damasten jas met bontkraag zou lopen pronken, iets, wat hij beter aan mensen van mijn be schaving kan overlaten. Bo vendienOp dat moment klinkt plotseling een zwak ge steun van de rustbank en wit van schrik breekt Agua zijn woorden af. „Grote genade! Hij leeft nog!" roept hij dan, en haastig buigt hij zich over de Oosterling heen, „Aram.... haal Aram van Bar.... Barranca..." stamelt degewonde met zwakke stem. „Wie heeft je neergesto ken," bijt Agua driftig. „Wie?" „Samson... Samson, de worste laar...." El-Kazzars ogen val len toe en zijn hoofd zakt op zij. „Snel! Verbindt zijn won den en haal een heelmeester," beveelt Agua, ..ik ga onmiddel lijk de kasteelheer waarschu wen." Uitga' Versd Reigei minist redact" J. M. mr. d Rechti We p. kw: bij ni bereki

de Stem | 1957 | | pagina 6