es iet .s- jhe LEVEN MET ATOMEN Gillette BOEKENPLANK DE MAN door Ids. v. d Ploeg MET DE LUCIFER want Franse jeugd weet niets van staatsinrichting RADIO j n ren and usen nden ische ood 5 DAGBLAD DE STEM VAN MAANDAG 1.5.JULI 1957 5 De reactor van Calder Hall zoals er ook een in Geertruidenberg komt Oriënteringsdagen T. H. Eindhoven Voortreffelijk boek van mr. Edelman Vreugdevolle trots Zo gaat het Minister antwoord dr. de Gou MOSTERD NA DE MAALTIJD naar zee, bos of hei '11 Gillette Rocket hoort er bij! Margriet wijst U de weg erftideU cfan andchJ Drink het koel! Ontwaken TELEVISIEPROGRAMMA >pel t 75-jarig van de De Vlissingse schaakspel rden voor- oningen en n in 17e ïeisjes van umburg de bewegin- dansvorm le schaak- rdig. Jam» houwer» zo ng „Eikels zondag 28 het inter- georgani- it.-Jan" te ijzeres aan nier, werd school te 'EN met zijn e overstak, auto van de motor- enige lich- wel nieuwe zet. Vlaande- <kig wt>r- 'ijzen van ANCE- 1 De Stem iland gelden 16 juli, de en: te Hans uur; te Ter en te Vlis- uur. ehuwde gra- uit Amers- ine een. gra- werken was, ische stroom eerd. Hoe het in aanra- ekend. uur: De be- n Dijk 7,30 u.: w 8 uur: Ger- remberghe 4,30 bileumschieting iur: 08/13. rke 3 uur: ►ia 8 uur: Moby jjipjet; Dansen ïekerschieting uur: Hartstocht 1 w 8 uur: Ger- bileumschieting, ke 3 uur: Ker- ïpla 8 uur: Het vorden. uur: Het mooi- 1. Kanalen voor splijtstofelemen ten en controlestaven 2. Stalen basis, waarop de grafiet- moderator rust 3. Drukreservoir 4. Steunvlak voor drukreservoir 5. Ontmanteling 6. Gasleiding 7. Steunen voor drukreservoir 8. Koelsysteem 9. Laad- en ontlaadkanaal 10. Koelsysteem voor de wanden 11. Ventilatormotor 12. Aanjager. 13. Huis van de warmtewisselaar 14. Omhulsel voor het bulzen- systeem. 15. Mantel van de warmtewisselaar 16. Trechter 17-18. Hoogdruk-stooml.eidingen 19-20. Lagedruk-stoomleidingen De reactor in het Engelse Calder Hall, reeds ingeschakeld bij de elek triciteitsvoorziening, Is van dit type en blijkens de mededelingen van mi nister Zijlstra is het de bedoeling dat in Geertruidenberg een derge lijke „klassieke" reactor verrijst. Hoe het verder allemaal precies werkt kan de belangstellende lezer uit de hierbij afgedrukte plaat af lezen. De commissie Eindhoven van de Nederlandse en Deiftse Studenten raad, welke ten doel heeft waar mo gelijk mede te werken aan de op bouw van de noodzakelijke studenten voorzieningen te Eindhoven, heeft een drietal oriënteringsdagen georgani seerd voor de eerste studenten van de Technische Hogeschool Eindhoven. Deze zullen gehouden worden op 16, 17 en 18 september, waarna de vol gende dag de T.H. officieel geopend wordt. De oriënteringsdagen zullen de nieuwe studenten gelegenheid bie den kennis te maken met velerlei fa cetten van hun komend bestaan. Van de hogeschool zal hen niet alleen het bestaande gebouw en de bestaande faciliteiten worden getoond, ook de bestaande plannen zullen hen o.a. door de architect worden uiteengezet. Over vijf jaar een atoomcentrale in Geertruidenberg De kop over zeven kolom op pagina 1 van uw dinsdagochtendblad bracht U dit grote nieuws en daarmee tege. lijkertijd wellicht dat vage gevoel van „vrees voor het onbekende*'IJ dacht onwillekeu. rig aan proeven met atoombommen, aan de atoombom als brenger van dood en verderf. Angst en afschuw vervulde IJ zo dikwijls, dat het moeilijk valt nu ineens te geloven in het heil van de vreedzaam gebruikte atoom energie. Mr. H. C. M. Edelman heeft in kranten en tijdschriften al enkele jaren geprobeerd de vrees bij de mensen te ver. minderen of geheel weg te nemen. Over de moelijkste atoom-begrippen schrijft hij glas helder en daarom is liet bijzonder verheugend, dat bij J. M. Meulenhoff thans een boek verscheen „Leven met atomen", waarin met de vaart van een boeiende roman alles over dit ingetvikkelde onderwerp in strakke en en „verteerbare" vorm bijeenstaat. Nog afgezien van het feit dat de ontsluiting van de atoom kern een welhaast revolutionair tijdperk van de geschiedenis der mensheid inluidt, zijn er tal van andere factoren die het verschij nen van een dergelijk boek als van Mr. Edelman volkomen rechtvaardigen. De atoombom moge angstaanjagend zijn, feit is immers ook dat in de toverkeukens van de moderne wetenschap hard en gedegen wordt gewerkt aan de toekomstige glorie van het nieuwste tijdperk. Hoeveel zieken en zwakken zullen in de toekomst wellicht gezondheid of leven te danken hebben aan het thans in gang zijnde onderzoek in de laboratoria? De industrie zal ver moedelijk dank zij de kernsplitsing kunnen komen tot ongekend grote prestaties, in de landbouwbedrijven zullen de produkten worden veredeld en daardoor zal het spook van de hongersnood verder op de achtergrond gedrongen kunnen worden. Dat ons kleine landje ook in deze zaken niet achteraan wil komen en dat de Noord brabantse gemeente Geertruidenberg als eerste daarvan (in 1962) het tast bare bewijs gaat krijgen stemt ons tot vreugdevolle trots. We waren dan ook blij verrast, toen we in het prachtig geïllustreerde werk van Edelman een plaat zagen van een kernreactor met warmtewisselaar van het type, zoals Geertruidenberg er een zal krijgen, namelijk de reactor van het Britse Calder Hall. Om u een goed begrip te geven van dit type zullen we met de voortreffelijke woor den van mr. Edelman het hele geival (enigszins en voorzichtig ingekort) voor u weergeven. Geen kolen meer Het opwekken van elektriciteit placht tot nu toe te geschieden via de transformatie-reeks: steenkool of olie - warmte - water - stoom - elektriciteit. Dit heeft plaats in elektrische centrales, waar een ke- telvuur de uit verhit water ont wikkelde stoom oververhit en tot groter dampspanning opvoert en waar deze stoom dan turbo-genera toren op gang brengt, die tenslotte door hun omwenteling de elektri citeit opwekken. De gewone elektriciteitscentrales zijn voor de opwekking van elektri citeit dus afhankelijk van de steen- kolen of de olie, waarvan de wereld voorraden niet onbeperkt zijn. Het is de belofte en ook de glorie van het atoomtijdperk, dat de kernreactor in dit proces van elektriciteitsopwekking de warmteproducerende functie van het kolen- of olievuur kan overne men. Op deze wijze toch is hij in staat onze samenleving in de nabije toe komst te voorzien van atoomelektrici teit en haar zo onafhankelijk te ma ken van de fossiele delfstoffenvoor- raden, op dit terrein althans. U zult begrepen hebben dat tijdens net proces van de kernsplijting warm te vrijkomt. Welnu, deze warmte kan precies zoals dat gebeurt bij de warm- te van steenkool het verrichten van mogelijk maken. Of men nu begint met steenkool of met kern- ■- Ulteindelijk verkregen elektriciteit is geheel dezelfde, zoals ook de wijze van opwekken dezelfde i«. Aan de hiervoor omschreven reeks (vuur - ketel - stoom turbine gene rator - elektriciteit) behoeft dus in principe niets te veranderen. Alleen de aanvang van de vuurhaard wordt vervangen door de reactor. Dit laatste brengt uiteraard technische proble men met zich mee- Als de reactor warmte levert, moet die warmte ook worden afgevoerd en overgebracht op water dat tot stoom wordt verhit. Die stoom doet de tur bine draaien. Tussen deze twee fa sen in staat een zogenaamde warmte wisselaar, een instrument dus dat er voor zorgd, dat de verkregen warmte inderdaad op het water wordt over gedragen. Zou men het willen stellen zonder zo'n warmtewisselaar, m.a.w. zou men de reactor-warmte recht streeks willen overbrengen op het wa ter, dan zouden alle stoffen in de reactor radio-actief worden. Dit zou voor het bedienend personeel groot gevaar opleveren. Ook de jeugd En nu we het toch hebben over een belangrijk en interessant boek over atomen, heeft het alle zin te zeggen dat het geschreven is voor volwas senen. Toch is het voornamelijk de op groeiende jeugd die met alle vraag stukken van het naderende volledige atoomtijdperk te maken zal krijgen. Dat in de zogenaamde educatieve El- sevier-serie dan ook een jeugdboek „Het Atoom" verscheen, zal niemand verwonderen. Leonard de Vries is de schrijver van dit allermodernste van alle sprookjes. Een sprookje ech ter dat met huid en haar in de wer kelijkheid stoelt! Door de schrijver worden de jongelui meegenomen op een reis vanaf de oudheid door de middeleeuwen heen met als eindpunt de laboratoria van de atoomgeleerden. Een schat van illustraties maakt deze uitgave tot een ware handleiding voor de jeugd in het begrijpen van wat daar in Geertruidenberg allemaal voor interessants en belangrijks aan de hand is. Op vragen van het lid van de Eer ste Kamer de heer de Gou, naar aan leiding van een communiqué van de Belgische regering, d.d. 7 juni 1957, over het vraagstuk van de Neder lands-Belgische Waterwegen, heeft de minister van Buitenlandse zaken a.i. het volgende geantwoord; Het beraad met de Belgische rege ring heeft tot de conclusie geleid, dat het in de gegeven omstandigheden de voorkeur verdient de tussen de Ne derlandse en Belgische regeringen gewisselde nota's betreffende het vraagstuk der Nederlands-Belgische waterwegen vertrouwelijk mede te delen aan de Kamercommissies voor Èuitenlandse Zaken van de beide landen. Klassiek type Het warmte-transport kan op ver schillende wijzen tot stand gebracht worden: gas, water of gesmolten me taal. Ieder systeem heeft eigen voor- en nadelen. Als gas wordt bij het „conservatieve" energiereactortype, de heterogene reactor, koolzuurgas ge bruikt. Als splijtstof gebruikt men in dit type natuurlijk uranium. (Advertentie) De organisatoren van de dienst be scherming bevolking van de Ameri kaanse stad Bay City (Michigan) heb ben zich voor niets uitgesloofd bij de oefeningen, die in de V.S. zijn ge houden als voorzorgsmaatregel tegen een mogelijke aanval met kernwa pens. Na lezing van een geheime bood schap stelden de organisatoren alles in het werk om tijdig klaar te zijn voor het „bombardement" op hun stad, dat volgens hen om 6 uur 's avonds moest plaatsvinden. Tegen 3 uur ontdekte echter iemand, die de tekst van de geheime boodschap nog eens bestudeerd had, dat men zich vergist had en dat de stad sinds vijf minuten voor twee reeds verwoest was en wel zodanig, dat zij sinds die tijd ,,van de kaart van de V.S. was verdwenen." Gaat u met vacantie? Dat is hèt moment om Uw oude apparaat te vervangen en over te gaan op Super Snel Scheren met 'n Gillette Rocket. Het is zo eenvoudig: Draai, het apparaat is open. klik. het mesie erin. draai en U bent gereed om U perfect te scheren, waar U ook bent. Gillette Rocket met Dispenser en 4 blauwe Gillette mesjes in practisch etui, ideaal, voor op reis, voor maar V r a a naar I e t c S c h eercreme (Advertentie) De Margriet-Beroepskeuze-Service gaf bij De Geïllustreerde Pers N.V. te Amsterdam een vijftal boekjes uit, waarin Catherine van Zuiden speciaal voor onze jonge meisjes een uitvoe rige beschrijving geeft van allerlei beroepen, welke thans voor de jonge vrouw openstaan. Deel I geeft een overzicht van de beroepen bij het onderwijs; deel II van de „verzor gende" beroepen, zoals verpleegster en dokters-assistente; deel UI be spreekt de beroepen op maatschap pelijk terrein, zoals sociaal werkster, enz.; deel IV de opleidingen en be roepsmogelijkheden in gezin, huishou ding nijverheid en kunstnijverheid, terwijl deel V tenslotte de beroepen behandelt in handel, verkeer, sport, RIVELLA Rivella is een natuurproduct uit melk. Het bevat B-vitaminen, koolhydraten en 13 minerale zouten. Sprankelendgoudgeel Verkrijgbaar bij de Horeca-bedrijven en Uw wijnhandelaar. (Van onze Parijse correspondent). Al eerder had men met ontstellend resultaat de ontwikkeling van de Franse recruten onderzocht op het ge bied der staatsinrichting. Thans was het departement Sarthe aan de beurt. De uitkomsten waren zo bedroevend, dat men zich genoodzaakt heeft gezien voor taan een jaarlijkse prijsvraag uit te schrijven met 250.000 frs. beloning. Mis schien dat dit helpt. President Franse recruten zijn knapen van 18 en 19 jaar en aangezien ze na hun 21ste verjaar dag kiesrecht hebben, dienen ze toch minstens te weten, wie momen teel de president der Franse republiek is. Ongeveer de helft ant woordde echter het niet te weten, omdat Frank rijk toch immers iede re paar maanden een nieuwe president had. Een andere groep zei: „Ik weet het niet en het interesseert me niet ook. Zal me koud laten of ik door de hond of de kat wordt gebeten". Maar één derde deel der ondervraagden wist tenslotte na enig zoeken de naam Cotij op te diepen. Daarentegen wisten allen te vertellen hoe de koningin van Enge land heette. Ook voor Nederland bleek er be langstelling te bestaan: bijna de helft wist, dat Nederland geregeerd werd door koningin Ju liana of Wilhelmina. „Weten jullie waar Antwerpen ligt?" vroeg 'n leraar van de mid delbare school aan de leerlingen van de twee de klasse. Nauwelijks 30 per cent kon vertellen, dat Antwerpen ergens in België moest liggen, maar vrijwel allen wil den de schone stad zoeken aan de oevers van de Rijn. Marianne In een bepaald kan toor van het departe ment Sarthe werd aan vijftig recruten ge vraagd wie of wat de buste voorstelde in het gemeentehuis. In ieder gemeente huis en in ieder open baar gebouw staat na melijk volgens goed gebruik een buste van Marianne, de repu bliek versymbolise- rende. Maar vier wis ten inderdaad te ver tellen dat de knappe jonkvrouwe de repu bliek moest verbeel den. De meerderheid was van mening dat het een beeldje was van Jeanne d'Arc. Zeven leefden nog in een vervlogen eeuw en antwoordden: „Onze koningin". Precies de helft der recruten bleek niet te weten wie de voorzit ter was van de minis terraad. schrik niet: drie kwart der recru ten, die waren uitge rust met een eindexa men lagere school had den er geen notie van wie de wetten maken en hoe ze tot stand ko men. Ook de helft wist niet eens te vertellen, dat Frankrijk een eer ste en een tweede ka mer bezat. De humor ontbrak niet. Eén ant woordde: „Frankrijk heeft heel veel huizen dus nog meer kamers, maar ze zijn allemaal overbevolkt, want er is woningnood". Nog erger. Van de zeven recruten met eindexamen middelba re school kon er maar één de vier constitutio nele vergaderingen van Frankrijk opnoemen. Ongeveer de helft der recruten, die ten dele middelbaar onderwijs hadden genoten leefde in de overtuiging, dat de wetten gemaakt werden door de pre fect en de burgemees ter. Waarom stemt u? De Franse meisjes hebben nauwelijks het recht om de recruten uit te lachen, want zelf weten ze er weinig meer van. Men heeft kunnen constateren dat vele jonge vrouwen, die reeds éénmaal had den gestemd (ongeveer 38 pet.) beslist niet wis ten tot welke partij hun uitverkoren candidaat behoorde. „En waarom stemt u? werd er gevraagd. Het antwoord luidde bijna onveranderlijk: „Och, anders krijg ik narigheid met mijn ou ders of met mijn man". spel, bloemen, en plantenwereld en de functies in overheidsdienst. Van elk der besproken beroepen wordt een werkelijkheidsbeeld gege ven. Bovendien vermeldt de tekst tel kens de vereiste vooropleiding, de studiekosten, het studieprogramma en de exameneisen. Vrijwel steeds wordt hieraan nog een opgave toegevoegd van plaatsen en instellingen, waar men de gewenste opleiding kan vol gen. Enkele steekproeven maakten ons duidelijk, dat de geboden gege vens tot op de huidige dag waren bijgewerkt. Deze frisse, aantrekkelijk uitgegeven serie boekjes bevat een enorme schat aan praktische gege vens, die men niet gemakkelijk elders bijeen vindt. Van ganser harte kun nen wij deze uitgave aanbevelen aan alle ouders en opvoeders, die bij de beroepsoriëntatie van het jonge meis je betrokken zijn. Bzd. Het is geen geringe opgave, zich in te leven in het gedachtenleven van een kind, dat overgevoelig op de mensen en dingen in zijn wereldje reageert. Toch vindt men dit mees terstukje in „Ontwaken" van Julian Fane op voortreffelijke wijze vol voerd. Men vindt in dit boek een anekdotische beschrijving van twee jaren uit het leven van een sensitief jongetje van goeden huize. Vere groeit op onder de zorgzame handen van twee gouvernantes, die hem alle gewenste liefde en zorg geven, maar toch niet kunnen voorkomen dat Vere de attentie van zijn steeds-druk-bezet- te ouders smartelijk mist. In het twee de beschreven jaar doemt bovendien de dreiging op van de naderende kostschooltijd, waartegen het kind zich met alle mogelijke middelen ver zet. Tenslotte weet Vere zich over deze angst heen te zetten en is hij in zekere zin „ontwaakt" tot een hoger niveau van zijn bestaan. Men kan dit boek niet lezen zonder de grootste bewondering voor de au teur. Eenvoudig en direct, gevoelig en nooit sentimenteel, levendig en boeiend, dit zijn de eigenschappen, welke men zonder aarzeling aan dit verhaal kan toekennen. De vertaling door A. Rutgers-van der Loeff-Base- nau is voortreffelijk. Uitgave is van J. H. de Bussy, Amsterdam. Bzd. DINSDAG, 16 JULI 1357 HILVERSUM I. 402 m. AVRO: 7,00 Nws. 7,10 Gym. 7,20 Gram. VPRO: 7,50 Dagopening AVRO: 8,00 Nws. 8,15 Gram. 9,00 V.d. vrouw 9,05 Gram. 9,15 Wat zullen wij vandaag eens gaan doen in Amsterdam 9,35 Waterst. 9,40 Morgenw. 10,00 Gram. 10,50 V.d. kleuters 11,00 Ritm. muz. 11,30 Sopr. en piano IJ,50 Gram. 12,00 Dichte muz. 12,30 Land- en tuinb. meded. 12,33 Twee piano's 13,00 Nws. 13,15 Meded. en gram. 13,25 Amuz.muz. 13,55 Eeursber. 14,00 Pianorec. 14,30 Anabiose, de toestand tussen leven en dood, eaus. 14.50 Kinderkoor 15t10 Gram. 15,45 Rep. 16,00 Viool en piano 16,30 V.d. jeugd 17,15 De dierenwereld en wij, caus. 17,25 Amus. muz. 18,00 Nws. 18,15 Pianospel 18,30 RVU: Dr. M. J. Adriani: Omgang met de na tuur, 2e lez.: Natuurvernietiging door evenwichtsverstoring en de catastrofale gevolgen'hiervan 19,00 Orgelspel 19,15 Pa ris vous parle 19,20 Ik kan ook kieken, caus. 19,30 Pianorec. 19,45 Filmpraatje 20,00 Nws. 20,05 Gevar.progr. 21,50 Land voor de boeg!, klankb. 22,20 Sopr. en. piano 22,50 Act. 23,00 Nws. 23,15 Beurs- ber. 23,16 New York calling en gram. 23,25-24,00 Gram. HILVERSUM n. 298 m. KRO: 7,00 Nws. 7,10 Gram. 7,45 Morgengeb. en lit. kal. 8,00 Nws. en weerber. 8,15 Gram. 8,50 V.d. huisvr. 9,40 Lichtbaken, caus. 10,00 V.d. kleuters 10.15 Gram. 10,55 Idem 11,00 V.d. vrouw 11,30 Gram. 11,50 Als de ziele luistert, caus. 12,00 Angelus 12,03 Metr.ork. 12,30 Land- en tuinb.meded. 12,33 Gram. 12,55 Zonnewijzer 13,00 Nws. 13,20 Dansmuz. 13,50 Prom.ork. en sol. 14,30 V.d. plattelandsvrouwen 14,40 Viool, cello en piano 15,15 Gram. 15,30 Ziekenlof (Tussen 16,00 en 18,00 Rep. v.d. Ronde v. Frankrijk) 16,00 V.d. zieken 16,30 Gram. 17,00 V.d. jeugd 17,40 Beursber. 17,45 Re- geringsuitz.: Rijksdelen overzee: Ir. W. Spoon: Onderzoek van Surinaamse pro dukten 18,00 Strijkork. 18,20 Gram. 18,30 Idem 18,45 Ronde v. Frankrijk 19,00 Nws. 19,10 Comm. 19,15 Uit het boek der boe ken, caus. 19,30 Gram. 20,20 Ronde v. Frankrijk 20,30 Act. 20.45 Inl. theologische week over de kerk 20,50 Desnoods door de dijk, klankb. 21,25 Holl. Festival: Groot koor. omr.ork. en sol. 22,45 Avondgeb. en lit. kal. 23,00 Nws. 23,15-24,00 Nieuwe gram. BRUSSEL, 324 m. 12.00 Gram. 12,30 Weerber. 12,34 Gram. 13,00 Nws. 13,11 Gram. 13,30 en 14,00 Idem 14.30 Symf. ork., koor en sol. 16,00 Koersen en sport 16,02 Orgelspel 16,30 Symf.ork. en sol. 17,00 Nws. 17,10 Zang en piano 17,45 Boek- bespr. 18,00 'V.d. jeugd 18,30 V.d. cold. 19,00 Nws. 19,40 Gram. 19,50 Caus. 20,00 V.d. vrouw 21,00 Gram. 21,40 Idem 22,00 Nws. 22,11 Pianorec. 22.40 Ethnische muz. 22,55-23,00 Nws. BRUSSEL, 484 m. 12,00 Gram. 13,00 Nws. 13,15 Gevar.muz. 14,00 Omr.ork. en sol. 14,40 Gram. 15,00 Lichte muz. 15,30 Gram. *16,05 Idem 17,00 Nws. 18,30 Gram. 19,30 Nws. 20,00 Symi.ork. en sol. 22,00 Nws. 22,55 Idem. DINSDAG, 16 JULI 1957 VARA: 20,30 Journ. en weerber. 20,45 Filmprogr. FRANS BELG.: 19,00 Kunstoverz. 19,30 V.d. jeugd 20,00 Act. 20,45 Eurovisie: Zwemwedstr. Gr. Bri ttanniëJoegosla vië 21,15 Balletpregr. 22,00 Enquêtes en reportages 22,30 Wereldnws. VLAAMS BELG.: 19,00 Ronde v. Frank rijk 19 15 De liberale gedachte en actie 19,45 Nws. 20,15 Symf.ork. en ballet plm. 22,00 Nws. en journ. 35) „Dora Hoek en Truida hebben niets gezien," zei hij, „maar ik had hun getuigenis nodig om Gramshof door de mand te laten vallen. Ik geloof dat ik strikt genomen, wat buiten mijn boekje ben gegaan; onder ede zul len ze hun verklaringen niet mogen herhalen, maar dat is van later zorg. Gramshof heeft direct al veel geilde gehad dat zijn slachtoffer nagenoeg geen kik meer heeft kunnen geven De aanval was te onverwacht en de eer ste stoot toevallig blijkbaar volkomen doeltreffend. „"Wie heeft de pakhuizen op de Realengracht in brand gestoken, Jan „»„.lc*i?ei?maker of Vernimmen?" vroeg Berkevoort i *ey-del keek Nonhebei aan als om T, ?n, m°e<iigen iets te zeggen. „Ik heb met Berkevoort afgespro- 2T °ïf.r dez« zaak niets zal voorkennis," zei hij, „of wilt u, dat ik een overzicht geef van de gebeur tenissen, mijnheer Nonhebei?" „Dank u," antwoordde de archi tect, „ik zal dit zelf doen. U, mijn heer Reydel, weet nagenoeg alles, maar u kunt zich moeilijk verplaat sen in de toestand van een geestes zieke. Zelf hebt u het woord, dat ik haat, genoemd..., „pyromaan". Wanneer ik dat geworden ben? Ik weet het niet. Al heel jong, geloof ik. Ik heb er tegen gevochten, jaar in jaar uit. Alleen Loes had mij als zij mijn liefde had beantwoord, kunnen vrijmaken, 't Waren twee polen waar tussen ik heen en weer geslingerd werd: vuur en liefde. Vaak nam ik, om aan beide te ontkomen, mijn toe vlucht tot de drank. Het is helemaal niet toevallig als gelijkgestemde na- turen elkaar vinden, dit gebeurt heel 1 Tqtfrhrifr m In hu «laijÉi iltiixl. M hljlbü de eerste kennismaking met Vernim men begreep ik, dat hij leed aan de zelfde afwijking als ik." Hij wachtte even en vervolgde toen: „Dit is niet geheel juist, nee Vernimmen lééd er niet onder, hij gaf er heel gemakkelijk aan toe, ter wijl ik er tegen streed.... Een vreemd bondgenootschap was dat.... Vernim men, die huizen in brand stak en daarvoor door mij, noodgedwongen niet alleen maar ook volgens stil zwijgende afspraak, werd beloond en ik, die bij alles wat mij lief was bezwoer om het niet te doen, maar die toch, als het eenmaal zover was, niet kon nalaten er naar te kijken. Hoe hevig kon ik verlangen naar het vuur, dat de vensters uitsprong en dan langs de gevel omhoog kroop, naar een zuil van vlammen, die uit joeg boven de daken en naar de re gen van vonken als een pand, ge heel uitgebrand, plotseling instortte. De inspecteur heeft mij in het zieken, huis bezocht en mij mijn ongelukkige leven onthuld.... ik heb er maar wei nig aan toe te voegen. Kon ik Ver nimmen ontmaskeren, waar hij aan tekening hield van alle bedragen, die ik hem na een brand ter hand stelde? Bovendien ligt een dergelijk verraad niet in mijn aard. Het enige wat ik hun heb baraikt wa* dit* nooit zijn er mensenlevens bij verloren ge gaan. Hij begreep, dat er tussen ons een breuk zou komen als dat ge beurde. De keus viel dan ook op pak huizen." „En steeds op zaterdagmiddag," viel Berkevoort in. „Ja, als het personeel naar huis was. Opzettelijk koos hij, om mij te kwellen, panden, die oudheidkundige waarde hadden; hij kende mijn zwak voor oude architectuur." ,,U hebt ze steeds nagetekend," hielp Reydel. Nonhebei knikte. „Ik wilde de bouwkundige bijzon derheden op papier hebben. Als ik ze gelf niet zou kunnen restaureren, dan zouden anderen dit kunnen doen" „Welke rol speelde Jan de schoen maker in het drama?" vroeg de journalist. „Vernimmen gebruikte hem als handlanger: altijd moest er een op de uitkijk staan. Soms liet Jan de schoenmaker zich insluiten en stond Vernimmen op wacht, soms was het andersom. Toen ik, even voor de brand op de Realengracht, Jan de schoenmaker zag en ook Vernimmen, die de Vierwindenstraat uitkwam wist ik dat het lot van „de Naamlozen" bezegeld was." „De Naanlozen?" «Ja, ik noemde sa zo. Ia «Dia Aita Lagerhauser Amsterdams", het boek, dat mijnheer Reydel de weg gewezen heeft, staat geen naam vermeld. Ik wist, dat ze op Vernimmens lijstje stonden: wat ik kon doen om ze te redden, heb ik gedaan. Misschien heeft de inspecteur u al gezegd, dat ik daar in de buurt 'n kamer heb gehuurd.... ik zocht contact met Jan de schoenmaker, maar die stond ge heel onder Vernimmens invloed." ,,U hebt nog wel een lezing gehou den voor de „Vereniging Amster damse Belangen," herinnerde Berke voort. „Ja.... een mens kent zijn eigen hart soms het slechtst. Ik geloof dat ik het deed om het mijzelf zo moeilijk mogelijk te ma- keu, om een rem te hebben. In derdaad wilde ik dat er beschermings maatregelen werden genomen. Ook durfde ik geen weerstand te bieden aan mijn oom Gramshof, hij droeg mij die lezing eenvoudig op." Berkevoort keek verwonderd op. „Was daar durf voor nodig?" Nonhebei streek met zijn hand over de ogen, hij was zichtbaar ver moeid. „Ja," zei hij, na een lichte aar zeling. „Gramshof kende mijn afwij king.... Vaak genoeg heeft hij mij gedwongen tot het doen van minder waardige dingen ik had méér wils kracht moeten tonen...." „Misschien wilt u nu terug naar het ziekenhuis?" zei Reydel. „Bel maar even voor een auto, De Brave." Nonhebei richtte zich plotseling op. „Nee," zei hij op vaste toon, „ik moet mijzelf hervinden; ik ga wan delen en niet naar het ziekenhuis, doch naar mijn eigen woning." Berkevoort keek Reydel vragend aan. „Mijnheer Nonhebei kan gaan en staan, waar hij wil," zei Reydel, die Berkevoorts gedachten raadde, „la ter bij de behandeling voor de recht bank zal wel blijken in hoeverre hier van schuld sprake is." Nonhebei greep Reydels hand en drukte die met warmte. ,,lk dank u voor alles," zei hij. Na het vertrek van de architect gaf de inspecteur nog enkele verkla ringen. ,,'t Moeilijkst was de verhouding Nonhebel-Vernimmen te doorgronden. Nonhebei gaf zichzelf telkens bloot, hij vroeg haast om een arrestatie en juist daarom schrok ik er voor terug. Wat te denken van een brandstich ter, die bloemen stuurt aan een kind, dat bij een brand toevallig van de trappen valt! Ik begreep, dat we te doen hadden met een geval van pyro manie, doch vóór ik ingreep, wilde iii weten welke tol Jsa ds maker speelde. De Vet heeft hem geschaduwd en gezien, dat Vernim men bij voorkeur zijn schoenen bij hem het poetsen, 't Werd tijd, dat de doopceel van die toneelspeler eens werd gelicht. Hij werd ontslagen na een brand in de schouwburg, waarin hij speelde. Ik kwam aan de weet, dat er indertijd rare geruchten over hem liepen. Een oud employé van Flora, die ik na veel moeite vond, zei ronduit, dat Vernimmen het ge bouw in brand had gestoken. Dat was meer dan voldoende om hem een plaats in mijn deducties te geven. Welke motieven, zo vroeg ik mij af, kon die man hebben gehad? Gelde lijk voordeel was uitgesloten, hij raakte er zelfs zijn verbintenis bij het gezelschap door kwijt. Eenmaal zóver kwam ik haast vanzelf tot de slotsom, dat ook Vernimmen pyro maan was. Veel raadselachtigs werd door deze gevolgtrekking opgelost Ook behoefde ik mijn sympathie voor Non- hebei geen geweld aan te doen; ik kon hem nu zien als een wilszwakke, die handelde onder dwang. Vernim men, die het karakter van Nonhebei door en door kende, - zwak, maar niet slecht, zelfs weekhartig was er tot het laatst toe van overtuigd, dat hij hem nooit zou verraden Ook hield Vernimmen, vooral in „de La", (Wordt "*"vrj>v

de Stem | 1957 | | pagina 3