MORGEN is het de laatste dag Tour de France-prijsvraag Huurverhogingen bij maatregel van bestuur Ga eens naar Oost- Europa En nu maar op vakantie**** Met kort geld investeringen geen meer Opvolg er van Khan Laconiek en koelbloedig H. Vader doet oproep tot christelijke vernieuwing Hulp voor geteisterd Perzië Alex Virot in ravijn gestort en gedood ^Voorlopige voorzieningen worden onontkoombaar Wim van Est eindelijk in groene trui DAGBLAD VOOR ZEELAND Minister Witte suggereert ROOFOYERVAL OPGELOST? Enkele buien Encycliek over Lourdes Advies voor Dulles Utrechtse student in de Pyreneeën vermist Tandarts en ziekenfonds Rijk richt zich tot gemeenten JONGEN IN ZEE VERDRONKEN Scooterrijder tegen boom Drie Arabieren doodgeschoten Benzinecheques voor toeristen naar Frankrijk 97e JAARGANG No. 22503 Uitgave N. V. Uitgevers Mij. Neerlandia. Verschijnt elke werkdag. Bureaus: Breda, Reigerstr. 16. Tel.: Directie, Redactie en Ad ministratie 22341. Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr H. M. L. de Rechter P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 1 Westende. Abonn.prijs bij vooruitbet. 7. p. kwartaal, p. post 7.70, p. week (uitsl. bij niet postbestell.) 0.54. Incasso wordt berekend. Losse numm 15 ct Postrek. 278841 Voor God, Konintfin *n Vaderland M AANDAG 15 JULI 1957 Advertentieprijs voor de gehele oplage 0.35 per mm. (Ingezonden Mededelingen 0.85 per mm). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland uitsluitend in de Zeeuwse editie t 0.14 per mm. (Ingezonden Mede delingen 0.35 per mm). Bij contract aan zienlijke reductie; volledig tariet en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. per mm extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet wensen af te geven, worden vernietigd Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, telefoon 2236 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, telefoon 102 - (Bijbureaus: TERNEUZFN, Noordstraat 56, tel. 2601 OOSTRURG, Nieuwstraat 41, te^nchj^ Minister Witte voelt veel voor een systeem, dat het mogelijk maakt bij algemene maatregel van bestuur het tijdstip en de grootte van verdere huurverhogingen te bepalen. Dit blijkt uit zijn antwoord aan de Eerste Kamer op het voorlopige verslag over de huurwetten. Het denkbeeld van een geleidelijke verhoging der huren, zegt de minister, is stellig aantrekkelijk. Het is echter niet doenlijk, vooraf de tijdstippen waarop nieuwe verhogingen zullen ingaan bij de wet vast te stellen. Wel uitvoerbaar is een systeem, waar bij het aan de Kroon wordt overgelaten uiteraard onder zekere waarborgen dit bij algemene maatregel van bestuur te doen. Op deze wijze zou en wel ter stond elke gunstige gelegenheid tot huurverhoging kunnen worden aange grepen. Dit stelsel lijkt zo aantrekke lijk dat de minister opdracht heeft gegeven tot nadere uitwerking hier van. De minister meent dat een voor deel van een zodanige regeling ligt in de mogelijkheid van coördinatie tus sen huurverhogingen en .bij uitstek geschikte gelegenheden" daartoe, te weten bij algemene loonronden. Vooral immers, aldus de heer Wit te, omdat voor huurverhoging wets wijziging nodig is, was het in het ver leden moeilijk, zo niet onmogelijk, huurverhogingen te doen samenval len of nagenoeg te doen samenvallen met loonsverhogingen. Deze toch kre gen veelal op korter termijn hun be slag. De verhoging met vijfentwintig procent, zo merkt de minister verder o.-m. op, is slechts een stap op de weg naar herstel van het evenwicht tussen de huurprijzen van vooroorlog se en nieuwe woningen. Het cijfer 25 is niet de uitkomst van een bereke ning. Er moet nu eenmaal een flinke kloof worden overbrugd. De eerste stap mag derhalve niet te klein zijn. De regering roert ook de vraag aan Of bij de looncompensatie rekening is gehouden met de opvatting, dat de huur een zevende van het inkomen zou bedragen. Zij meent, dat de om standigheid, dat deze verhouding in vroeger jaren voor een aantal groe pen van de bevolking heeft bestaan, niet inhoudt dat een dergelijke verho ging ook nu zou moeten worden nage streefd. De gewijzigde prijsverhou dingen en de tegenwoordige ihko- In verband met de de vorige week maandag gepleegde roofoverval op het pompstation aan het begin van de weg Amsterdam-Utrecht, heeft de hoofdstedelijke recherche de hand ge legd op de 37-jarige J. M., bijgenaamd „Boefje", en de 22-jarige H. V., bij genaamd „Babyface", of ook wel „Mooie Johan". De recherche meent voldoende aan wijzingen te hebben om de eerste als pleger van de overval te kunnen aanwijzen en de tweede als diens medeplichtige. ONDER APELDOORN is een boerde rij afgebrand. De gehele inboedel ging verloren. De twee bejaarde ou ders van de eigenaar konden zich slechts met moeite in veiligheid stel len. DRIE AUTO'S botsten zaterdag te Oegstgeest tegen elkaar. Zeven perso nen werden gewond, maar gelukkig geen van allen ernstig. TWEE MILJOEN arbeiders in Ar gentinië gingen zaterdag voor 24 uur in staking. Dit uit protest tegen de stijgende kosten voor levensonder houd. EVEN NA VERTREK uit Rotterdam moest zaterdag de „Sibajak" (op weg naar Australië) naar de haven terug keren wegens motorstoring. Gisteren kon het schip opnieuw de reis aan vaarden. ROKEN in de open lucht is minder gevaarlijk dan in een benauwde ka mer of bedompte atmosfeer. Dit heeft de Nederlandse kankerspecia list dr. P. Lopes Cardozo gezegd. DUIZEND Cyprioten, die door de Britten worden vastgehouden, gaan voor 24 uur in hongerstaking. Dit uit protest tegen he, feit, dat zij nog ge vangen zitten, terwijl er geen aansla gen meer worden gepleegd. DE GARANTIEPRIJS voor fabrieks aardappelen van de oogst 1957 is vastgesteld op 6.85 per 100 kg. IN DE LAADPLAATS van een schacht in de Staatsmijn Emma kwam een 25-jarige machinist te val len op het moment dat er een trein naderde. De man werd overreden en overleed ter plaatse. BIJNA zestienhonderd miljoen rupiah bedraagt het tekort op de Indonesi sche ontwerp-begroting, die de rege ring te Djakarta bij het parlement heeft ingediend. Verwachting van het K.N.M.I. I tot maandagavond, opgemaakt zon- 5 dagavond 23.15 uur: Veranderlijke bewolking met en- kele buien. Matige tot vrij krach- tige wind, ruimend naar west of noordwest. Dezelfde temperaturen of iets lagere. Vandaag: zon onder 20.54 uur; maan op 21.57 uur. Morgen: zon op 4.38 uur; maan onder 9.40 uur. mensverdeling wettigen een andere verhouding. De administratieve kosten voor de blokkering zullen 600.000 per jaar bedragen. Over deze administratieve en de daarmee gemoeide kosten is overleg gepleegd met een particulier efficiencybureau. Aanvankelijk wa ren de kosten voor administratie ge raamd op 300.000 per jaar, door de bij de behandeling in de Tweede Ka mer aangebrachte wijzigingen in het wetsontwerp moest dit bedrag wor den verhoogd tot 600.000. Een brochure over het gehel thans voorgestelde complex van maatrege len is in voorbereiding. Zij zal ver moedelijk in de loop van augustus verschijnen. De minister hoopt hier mede de mogelijkheid van speculatie op onwetendheid bij de huurders tot een minimum te kunnen beperken. De dertig passagiers van een constellation van de „Trans World Airlines", die van Frank fort naar Londen op weg was, hebben angstige ogenblikken beleefd. Een der motoren was in brand geraakt en het vuur bedreigde het toestel dat bo ven de Noordzee vloog. Het vliegtuig kon echter nog een veilige landing maken op het kleine vliegveld van Rochfort aan de monding van de Theems. De held van het avontuur was een Engelse reiziger die zijn goede humeur behield en door het maken van grapjes er in slaagde een paniek onder de passagiers, onder wie zich ver scheidene vrouwen van mili tairen met hun kinderen be vonden, te voorkomen. Hij wist de verschrikte kin deren gerust te stellen door het uitdelen van snoep en de belof te, dat hij een kikker uit het water zou vissen als het vlieg tuig in de zee terecht zou ko men. Maar toen men na de ge slaagde landing de Britse rei ziger wilde bedanken, was deze verdwenen zonder dat men zelfs zijn naam te weten was geko men. De H. Vader heeft een encycliek het licht doen zien, die „De Bede vaart naar Lourdes" heet en die ge wijd is aan het eeuwfeest der ver schijningen van de H. Maagd, in 1958. In deze encycliek zegt de Paus, dat de bedevaarten van volgend jaar moeten worden voorbereid in de geest van een collectieve poging tot chris telijke vernieuwing, vooral in verband met de huidige materialistische le venssfeer. Er is geen vernieuwing mogelijk, zegt de H. Vader, wanneer deze niet gebouwd is op de onvergankelijke be ginselen van het geloof. Zo zullen de priesters het als hun bijzondere taak moeten beschouwen het geweten dei- gelovigen te vormen door zonder vrees de grote waarheden van het ge loof te prediken zonder de evange lische eisen te versluieren." De gelo vigen moeten met deze vernieuwings poging medewerken in het gezin, in het beroep, in de maatschappelijke en burgerlijke verhoudingen. Waarom zouden zij niet de plaats, waar de Goddelijke Voorzienigheid hen heeft geplaatst, gebruiken voor de zaak van God, zo vraagt de Paus? ..Indien het waar is, dat de voorwaarden voor de sociale en politieke vrede op de eerste plaats een zedelijke aangele genheid zijn dan zal geen enkele her vorming vruchtbaar blijken, geen enkele overeenkomst stabiel, wanneer daarmede geen verandering en zui vering des harten gepaard gaat." Van het gebed der pelgrims te Lour- Minister Dulles zou naar Oost-Euro pa moeten gaan, om zich over de betrekkingen tussen Amerika en de communistische landen te beraden. Dit is de mening van de democra tische senator Mansfield. Hij zei van oordeel te zijn, dat de vrije wereld niet gediend en geen baat zal hebben bij een isolementspolitiek en dat door de jongste ontwikkeling in enkele Oosteuropese staten het aanknopen van nauwere betrekkingen met deze landen zijn vruchten zou kunnen af werpen. Door handel met ze te dry- ven, zo meent hij, zouden ze zich ge makkelijker van Rusland losmaken dan nu. Inmiddels hebben de Tsjechische communisten weer eens van hun „eeuwige vriendschap" met de Sovjet-Unie gewaagd. Kioestjev zei in een redevoering te Ostrava, dat de landen die in de ontwape ningscommissie vertegenwoordigd zijn, tot de Navo behoren en dat men moeilijk met hen kan onder handelen, omdat ze imperialis ten als ze zijn nu eenmaal geen ontwapening willen... In Roemenië is men op dezelfde democratische basis als in de Sov jet-Unie, de topleiding aan het re organiseren. De minister van Bui tenlandse Zaken, een voormalige beschermeling van Anna Pauker, is vervangen en de voormalige mi nister van Onderwijs is van al zijn regeringsfuncties ontheven. Hij heeft „tegen de partij geageerd en onenigheid verwekt". Premier Kadar van Hongarije zint op een nieuw „volksfront", om de massa's kleine en middel grote boeren voor zich te winnen, die nog ver van de communis tische partij af staan. Verder dan ooit, om het juist te zeggen. Enkele hooggeplaatste Chinezen, die de partij hadden aangevallen, hebben in het openbaar hun „dwa ling" erkend. Men vermoedt, dat twee al te rechtse ministers even eens deemoedig het hoofd zullen buigen. des hangt het af, zo besluit de H. Vader, of Maria haar blikken richt naar hen, die nodig buiten de ene schaapstal vertoeven. De 23-jarige Utrechtse student in de geologie J. F. Smoor, die met andere studenten karteringswerk uitvoert in de Spaanse Pyreneeën, is sedert het begin van deze maand vermist. Het gebied waar gewerkt wordt is zeer afgelegen en behoort tot militair terrein, op korte afstand van de Spaans-Franse grens. Als regel trek ken de studenten er met zijn tweeën op uit. Of Smoor ditmaal alleen op onderzoek is uitgegaan is niet be kend. Vijf transportvliegtuigen van het Amerikaanse leger zullen een lucht brug gaan vormen voor het vervoer van tenten, ten behoeve van de ramp. gebieden in Perzië. Duizenden men sen moeten daar in de open lucht sla pen, nadat de aardbeving van begin juli hun huizen heeft verwoest. Eerst de laatste dagen heeft men een beeld gekregen van de werkelijke omvang van de ramp, die Perzië heeft getroffen. Drieduizend mensen zijn om het leven gekomen en vijf tienduizend werden gewond, of zagen zich van hun hele bezit beroofd. Doordat de getroffen streken door ho ge bergwanden van de rest van Per zië worden gescheiden, is de hulpver lening uiterst moeilijk. De sjah en zijn echtgenote hebben zaterdag een bezoek gebracht aan de rampgebieden. Inmiddels hebben nieuwe aard schokken, minder hevig dan de vori ge, nog meer huizen verwoest. Ze hebben echter geen mensenlevens ge kost. De bekende reporter van radio- Luxemburg, Alèx Virot, die elk jaar de ronde volgde, heeft het leven verloren bij een motoron geluk ongeveer 10 kilometer van Ripoli. De motor, waarop hij als duopas- sagier zat, had een vaart van hoog stens 30 kilometer. Virot was juist be zig een renner te interviewen. Langs de weg, een bergweg, was geen borst wering. maar er stonden wel hier en daar paaltjes. De motor slipte op het grind en raakte met een van de cilinders een paaltje, waardoor de bestuurder, Wagner, de macht over het stuur verloor. Hij schoot van de weg af en viel in een tien meter diep ravijn, op de oever van een beekje, waarbij Virot op slag gedood werd. Wagner overleed op weg naar het ziekenhuis. Het ongeluk heeft grote indruk ge maakt op de journalisten en de an dere volgers van de tour; Virot volgde dit jaar de ronde van Frankrijk voor de 22e maal. Hij had in 1929 de eerste radio-reportage ver zorgd, en naam gemaakt met zijn ..gesproken portretten" van de deel nemers. Hij was zelf een groot sport man zelfs tijdens de Tour sloeg hij nooit de ochtendgymnastiek over en volgde de ronde niet anders dan op de duo van een motorfiets, be wust van het gevaar dat dit mee bracht. (Advertentie) voor het inleveren van uw invulformulier voor de grote van het DAGBLAD DE STEM. De organisaties van dokters, apothe kers en tandartsen hebben in een ge zamenlijk communiqué te kennen ge geven, dat zij zich bezorgd maken over het nog steeds uitblijven van een overeenkomst tussen tandartsen en ziekenfondsen. Huns inziens blijft hierdoor voor de minst draagkrach- tigen tandheelkundige hulp achter wege, waardoor de volksgezondheid wordt bedreigd. Naar de mening van de maatschap pijen moet men, gezien de laatste ont wikkeling in het conflict tussen tand artsen en ziekenfondsen, met name 55 het gebrek aan eenheid van opvatting in de kring der ziekenfondsorganisa ties, ernstig gaan twijfelen aan de mogelijkheid van overeenstemming tussen beide groepen, waardoor de ziekenfondsverzekerden in hoge mate worden gedupeerd en het gehele stel sel van ziekenfondsverzekering in ge vaar wordt gebracht. De maatschappijen vragen zich af, of het in deze noodsituatie niet on ontkoombaar wordt om voorlopige voorzieningen ten behoeve van de verzekerden te treffen. De regering heeft nu inderdaad de gemeenten doen weten, dat zij een nóg krachtiger rem moet zetten op i de gemeentelijke investeringen dan 1 aanvankelijk was aangekondigd. Fi- I nanciering met kort geld wordt alleen nog toelaatbaar geacht voor investe ringen die reeds onderhanden zyn en niet meer kunnen worden gestopt. Nieuwe investeringen kunnen in het vervolg alleen ter hand worden geno men als financiering met vast geld verzekerd is. In ons blad van zaterdag jl. spra ken we reeds de verwachting uit,, dat de regering spoedig tot krachtiger maatregelen zou overgaan. Financiering van woningwetbouw anders dan met vaste leningen acht de regering niet meer toelaatbaar. Dit geldt eveneens voor de kosten van aankoop en bouwrijpmaken van voor woningwetbouw bestemde gronden. Andere woningbouw dan ingevolge de woningwet, met name premiebouw, wordt eveneens slechts toelaatbaar geacht indien zij gefinancierd wordt i met een vaste lening, j Deze maatregelen zou de regering J voorshands willen zien toegepast tot aan het einde van het jaar, om in- middels aan de hand van de ontwik- 1 keling van de vlottende schuld der gemeenten en van de financiële situa tie in het algemeen, na te gaan wat daarna gedaan moet worden. In de nieuwe circulaire wordt er op gewezen, dat de gemeentelijke bruto vlottende schuld, die ultimo 1956 reeds was opgelopen tot 877 miljoen, in maart 1957 was gestegen tot f 1217 miljoen. Naar schatting be draagt zij op het ogenblik reeds on geveer f 1500 miljoen. Zondagmiddag waagden twee broer tjes, de ene negen jaar en de andere 12 jaar oud, zich in Scheveningen te ver in zee. Zij werden door de stroom meegezogen. De oudste van hen kon met moeite door de 23-jarige boekbinder B. Post- ma uit 's-Gravenhage gered wor den. Hij zag de jongen in nood verke ren, zwom naar hem toe en slaagde er in hem uit het water te halen. Het was de 12-jarige Joh. B. uit Den Haag. Zijn negenjarig broertje A. B. verdronk. Het geredde kind had zoveel water binnengekregen, dat het ter observa tie in het ziekenhuis Zuidwal moest worden opgenomen. De vader van de kinderen was op het strand aanwezig. OOK TE ZANDVOORT Zondagmorgen is de 21-jarige Duit ser E. B. in Zandvoort verdronken. Hij was de zwemkunst niet machtig en verdronk voor de ogen van twee kennissen, die hem niet meer konden helpen. Op de Arnhemseweg te Apeldoorn is zaterdagavond de 23-jarige scooter berijder D. M. N. Wensveen uit Loe- nen (Veluwe) tegen een boom gere den en op slag gedood. De heer W. reed volgens getuigen met een snel heid van circa zeventig-kilometer door een bocht. Toen hij de bocht reeds door was, zwenkte hij plotse ling naar rechts. Hij kwam in de berm terecht en reed vervolgens te gen een boom. Zaterdag heeft de nieuwe geestelijke leider van de 120 miljoen Mohammedaanse Ismaili's, prins Karim Khan, een aantal volgelingen ont vangen op de villa van wijlen zijn grootvader, Aga Khan te Genève.De prins, die was gezeten op een zijde overtrokken stoel, weigerde tijdens zijn eerste openbare optreden vragen te beantwoor den en wilde alleen verklaren dat zijn religieuze plichten onmiddellijk waren begonnen. Een woordvoerder van het Israëli sche leger heeft zondag meegedeeld, dat drie Arabieren, die in de nacht van vrijdag op zaterdag Israëlisch gebied waren binnengedrongen, door Israëlische patrouilles zijn doodge schoten. Premier Soehrawardi van Pakistan, die op het ogenblik een bezoek aan de V.S. brengt, heeft zondag in Washing ton voor de televisie verklaard, be reid te zijn als bemiddelaar op te tre den in het conclift tussen Israël en de Arabische wereld. De foto hierboven zou het vermoe den kunnen doen rijzen, dat de uit reiking van de prijzen van onze Tour-prijsvraag nü al begonnen is. Dit is niet het geval. De glunde rende eigenaar van de spiksplin ternieuwe tandem is de heer Philip Young, Amerikaans ambassadeur in Nederland. Het bestuur van do American Businessman's Club", dat in Amsterdam vergaderde, wil de hem eens verrassen en het meen- de dit niet beter te kunnen doen, dan door hem een zo specifiek Ne derlands vervoermiddel als een tan- dem aan te bieden. Op de foto ziet men ook mevrouw Young, die het geschenk al evenzeer apprecieerde als haar man WIM VAN EST Gelukt Er is gisteren vreugde en leed geweest in de Tour-karavaan. Leed om het tweevoudige dodelijke on. geluk, dat de bekende reporter van Radio Luxemburg, Alex Virot en diens motorbestuurder trof. Vreugde heerste er in het Neder landse kamp, nu Wim van Est na een zware rit zich van de groene trui meester maakte. Deze etappe, van Barcelona naar Ax les Thermes, die de coureurs weer naar Frankrijk terugvoerde, heeft de 63 overgebleven dwang arbeiders van de weg aan de voet van de Pyreneeën gebracht. Van daag wordt daar de eerste stap gezet in de beslissing brengende fase. De zes Oranjerijders zijn nog hecht bijeen. Als zij er in slagen heelhuids over de serie bergen te komen, zullen zij ongetwijfeld ko mende zaterdag óók Parijs binnen- fietsen. Het is voor de dapperen te hopen, dat dit gelukt. Voor verslagen van deze 16e etappe verwijzen wij naar de Tour pagina. In de loop van deze week, op zijn laatst zaterdag 20 juli, zullen alle ban ken in de grote Franse steden bevoor raad zijn met reductie-benzinecheques voor buitenlandse automobilisten, mo torrijders e.d., die langer dan drie da gen in Frankrijk blijven. De Neder landse banken, die een bijkantoor of correspondent in Frankrijk hebben, zullen deze cheques vermoedelijk al in het begin van de week hebben, zo dat men ze in Nederland met Neder lands geld kan kopen. Men kan maxi maal voor 50.000 francs aan cheques opnemen. De eerste aankoop mag niet meer dan 25.000 francs zijn (goed voor 250 liter benzine), een week daarna kunnen de resterende 25.000 francs worden opgenomen. Voor een cheque van duizend francs betaalt men in Nederland 6.15, in Frankrijk 555 francs.

de Stem | 1957 | | pagina 1