ZONDER WIEROOK ONZE PUZZEL PAPIER VOOR UW PEN N Drieduizend jongelui in N.K.S.-jeugdkampen ZWITSAPI Ku-Klux-Klan in Frankrijk? Sympathieke actie vindt steeds meer weerklank V oe tbal weds trij d als nocturne de betereTpleister, .Daadwerkelijke gerechtigheid 5 VIJFDE BLAD ZATERDAG 13 JULI 1957 Dikwijls willen de mensen ergens anders zijn, in de tijd oj in de ruim te, dan waar zij zich op een gegeven ogenblik bevinden. Dit is een ge vaarlijke dwaling. De plaats van een ieder in de wereld is daar, waai de Vader hem wenst. Voor het welslagen van zijn leven en dat van de Mensheid moet een ieder op de meest volmaakte wijze aanwezig zijn daar waar hij geplaatst is. Ieder mensenleven is een werk van God. "PilE avond was de duisternis in beroering, -■-'bevolkt door tienduizend schaduwen- En nadat de schijnwerpers het onmetelijk grasveld groen gekleurd hadden, Hief de duisternis een tienduizendstemmig choraal aan. ADAT de ceremoniemeester het teken gegeven had om 't officie te beginnen, Verliep de indrukwekkende liturgie onge hinderd. De witte bal vloog van de ene officiant naar de andere alsof alles van tevoren nauw keurig geregeld was. Over en weer ging hijnu eens over de grond scherend, dan weer hoog boven de hoof den suizend. Een ieder was op zijn plaats, ving hem beur telings op om hem met een welgemikte schop aan een ander door te geven en de ander was dan weer op zijn plaats om hem op te vangen en door te geven. En omdat een ieder zijn werk deed daar, waar het nodig was, Omdat een ieder de inspanning opleverde, die van hem verwacht werd, Omdat een ieder wist dat de anderen hem nodig hadden. Kwam de bal langzaam maar zeker naar voren. En nadat hij ieders werk had bijeenver gaard, Nadat hij de elf spelers tot één levend or gaan had samengevoegd. Joeg het team achter hem aan en maakte het winnende doelpunt. TOEN de menigte moeizaam door de uit gang in de te nauwe straten afvloeide, Dacht ik, Heer, dat de geschiedenis van de mens, die ons één lange wedstrijd toe schijnt voor U deze grootse Liturgie was. Deze overdadige plechtigheid, welke aanving bij de dageraad der tijden en welke eerst beëindigd zal zijn wanneer de laatste offi ciant zijn laatste handeling zal hebben volbracht. IN deze wereld, Heer, hebben wij ieder onze plaats, die Gij, vooruitziende oefenmeester, vanaf de beginne voor ons hebt bestemd- Gij hebt ons daar nodig, onze broeders heb ben ons nodig en wij allen hebben elkaar nodig. Het is niet de plaats, die ik bekleed, Heer, die belangrijk is, maar de volmaaktheid en de werkzame kracht van mijn aanwezig heid. Het is van weinig belang of ik in de voor hoede of in de achterhoede ben, zolang ik maar in de hoogste graad ben wat ik zijn moet. 'yTIE Heer, de afgelopen dag nogmaals vóór mij "DEN ik niet teveel langs de lijn blijven -■-'staan met mijn handen in mijn zak, ter wijl ik het spel van de anderen bekriti seerde Ben ik goed op mijn plaats gebleven en hebt Gij mij gezien, toen Gij Uw blik over ons terrein liet gaan Heb ik de „doorgift" van mijn nevenspeler goed opgevangen en die van de ander vanaf de uithoek van het veld Heb ik mijn medespelers goed „aangege ven" zonder te persoonlijk te spelen om beter op te vallen Heb ik het spel „opgebouwd" om de over winning te behalen en allen eraan deel te laten nemen Heb ik volgehouden tot het einde, ondanks mislukkingen, schoppen en verwon dingen Heb ik mij niet in de war laten brengen door de uitlatingen van mijn medespe lers en de toeschouwers, ontmoedigd door hun onbegrip en opgeblazen van trots döor hun toejuichingen Heb ik eraan gedacht mijn deel te bidden en niet te vergeten dat dit spel van men sen in Gods ogen het meest godsdien stige van alle officies is Ik ga nu uitrusten in de kleedkamer, Heer. Morgen, wanneer Gij de aftrap geeft, zal ik opnieuw tot „rust" spelen. En zo iedere dag Maak dat deze wedstrijd, die ik met al mijn broeders tezamen speel, de indrukwek kende liturgie is, die Gij van ons ver wacht, Opdat, wanneer Uw laatste fluitsignaal on ze levens afbreekt, Wij uitgekozen mogen zijn voor de „Beker van de Hemel". Volgens <le mededelingen van de Brilse minister Butler lieeft de gevreesde Ku-Klux- Klan ook vertakkingen in Engeland. Geruchten, als zou de K.K.K. haar optreden in Engeland zijn hegonnen, cir culeerden al geruime tijd, maar de verkaring van Butler was de eerste, offi ciële bevestiging, llij ver. zocln iedereen, die iulirhtiu. gen kon geven naar de poli. tie te gaan. De Britse vertakking wil strijd voe ren op twee fronten: tegen de commu nisten en tegen de negers. Communis ten zijn er op de Britse eilanden maar weinig, maar het aantal negers is de laatste maanden aanzienlijk toegeno men. Vele kleurlingen, kort geleden uit Nigeijia, Jamaica en Ghana geko men, bezetten haantjes als chauffeur, straatveger, liftboy, enz. Dit schijnt niet naar de zin der rassehaters te zijn. Vrees voor politieke coin plienties Inmiddels vreest men in de Franse hoofdstad, dat de Ku-Klux-Klan van uit Engeland haar activiteiten zal over brengen naar Frankrijk. Vooral in Parijs wonen vele negers, die er of werken, of studeren. Hun aantal is de laatste jaren belangrijk groter gewor den. De in Londen gearresteerde agent van de K.K.K.. Ian Shaw heeft onder meer bekend, dat hij bevelen, geld en propaganda-materiaal ontving uit Texas. Zijn directe chef zou een ze kere Horace Miller zijn. De Londense politie gelooft te weten, dat ook deze Miller slechts een ondergeschikte is en dat de werkelijke leiders nog on bekend zijn. Anderzijds bleken er via deze Milter ook draden te lopen naar Frankrijk. De Londense politie heeft onmiddellijk haar Franse collega's op de hoogte gesteld, die momenteel doende zijn met een uitgebreid on derzoek, dat totnogtoe geen resultaat heeft opgeleverd. Ook een In getalsterkte zeer kleine Franse K.K.K. zou in Parys veel kwaad kunnen aanrichten, aldus deel de men ons mede. Indien ze incidenten tussen blanken en negers zou veroor zaken zou dit op de bevolking van de Franse gebieden in Afrika een buiten gewoon slechte indruk maken en grote politieke moeilijkbeden kunnen ver oorzaken. Overigens heeft de Ku-Klux-Klan in Frankrijk geen kans een beweging van betekenis te worden. De Fransen zijn immuum voor nergerhaat. De in Pa rijs wonende negers zijn ten dele opgenomen in de Franse massa. In het algemeen worden ze geacht. HORIZONTAAL: 1 voegwoord; 3 drinkgerei, 5 schaakterm, 7 winter- voertqig. 9 diercnliefkozing, 11 bid (Lat.), 12 jong dier, 13 vleeshouwer, 15 vrucht, 17 ontvangdraad, 18 schouw burgplaats, 19 bevel, 20 de dato (afk.), 21 lor, 24 op de wijze van, 26 feest- drank, 30 rivier in Frankrijk, 34 pro jectiel, 38 bladgroente, 42 aanzien, 43 Engelse titel, 44 plaats der oudheid, 45 ons inziens (afk.), 47 zijrivier van de Donau, 48 behoeftigheid, 50 eiland je in de Stille Oceaan, 51 uitdagen, 53 deel van de romp. 54 aanzien, 55 elas ticiteit, 57 verlaagde toon, 58 zangstem 59 kloosterzuster, 60 soort onderwijs. VERTICAAL: 1 stofmaat, 2 muur holte, 3 lekkernij, 4 overloop, 5 deel van de week, 6 soort stof, 7 lokspijs, 8 koninklijke majesteit (Lat. afk,),, 10 droefheid te kennen geven, 12 venten, 14 nauw, 16 Engels voegwoord, 18 vernis, 22 watering, Ï3 lidwoord, 25 goud (Fr.), 27 bloeiwijze, 28 rivier in Rusland, 29 eerste vrouw, 31 Oosterse titel, 32 familielid, 33 ontkenning, 34 lichaamsvocht, 35 leuk, 36 uitroep van pijn, 37 insect, 38 graven, 39 gods dienst (afk.), 40 weekdier, 41 Engelse titel, 44 vaas, 46 meisjesnaam, 48 opera, 49 land in Europa, 50 blikken trommel, 52 troefkaart, 53 zangnoot, 56 sportterm (afk.) OPLOSSING HORIZONTAAL: 1 stere, 5 landen, 9 do, 11 tondel, 13 Iran, 15 last, 17 ako, 19 ei, 20 da. 21 edel, 23 monter, 25 or, 26 Islam, 28 dreun, 29 gage, 32 ob, 33 pi, 35 terra, 36 e.p., 38 antenne, 41 mq, 42 avond, 44 al, 46 si, 47 Dina, 49 Trees, 50 lente, 53 ia, 55 gestel, 57 orde, 58 es, 60 n.t., 61 via, 63 luft, 65 vete, 67 donker, 70 a.m., 71 Nantes, 72 anker. VERTICAAL: - saldo, 2 ets, 3 rote ren, 4 en, 5 le, 6 ala, 7 droomt, 8 nietige, 9 da, 10 ons, 12 dreinen, 14 Rie, 16 aardbeving, 18 K.M.A., 22 L.S., 24 regressief, 27 lepelen, 30 arm, 31 e.a., 34 In, 35 te, 37 pon, 38 ad, 39 t.a., 40 noteren, 42 ad, 43 naasten, 45 regelen. 48 kleven, 51 Eli, 52 to, 54 aster, 56 ent, 59 Eva, 62 ade, 64 Urk, 66 em, 68 os, 69 ka. Voor de negende keer zullen over enkele dagen de poorten weer wagenwijd worden open gezet. Het zijn de hekken van de jeugdkampen van de NedKath. Sportbond, waarvoor in dit jaar een ongekend grote belangstelling bestaat. Bijna zevenentwintig honderd jongens en meer dan 350 meisjes zullen de tenten en het kampterrein bevolken. In 1949 is het begonnen. De landelijke afdeling: voetbal van de N.K.S. had daartoe bet initiatief genomen en op bescheiden wijze in dat jaar te Vught het eerste kamp opgezet. Groot was de verbazing van de toenmalige kamp-commissie, toen bleek, dat reeds die eerste maal circa 1000 gegadig den zich aanmeldden. En van toen af is het aantal jaarlijks gestegen. Vught werd te klein: er moest naast dit moederkamp" naar andere plaatsen worden uitgezien. In Limburg en in Overijsel werden bijkampen gesticht, totdat in 1955 de stroom bijna niet meer verwerkt kon worden en besloten werd een tweede grote kampplaats o|> te zoeken. Men vond die in het lieflijke West brabantse Zundert, alwaar door de buitengewone gastvrijheid en mede werking van burgemeester Manders c.s. een ideaal kampoord werd ge sticht met de beschikking over een prachtig sport-complex, inclusief zwembad, atletiekbaan en zelfs een wielerbaantje. En nog immer steeg het aantal deelnemers, maar het gastvrije Brabant had nu in oost en west twee prachtige opvangcentra gekregen. In 1956 werd het oostelijke bijkamp overgeplaatst naar Hoog-Elten, waar dit jaar voor de tweede maal op de westelijke helling van de Eltenerberg de tenten zullen worden opgeslagen; van 'n waarlijk schoon Itijn-panorama valt hier te genieten, alsmede van de prachtige omgeving. Het kamp is uitsluitend toegankelijk voor junioren, d.w.z. in de leeftijd van 12 tot 18 jaar. De kleinste een heid is een elftal, vanwege het voet bal-toernooi, dat gedurende alle kampdagen wordt gehouden. De week begint op maandag tegen de middag en eindigt op zaterdagmorgen. Plet grootste percentage der deelne mers komt uit de randstad Holland: deze jongens hebben wel de grootste behoefte aan een buiten-vakantie verblijf'! Overigens is heel ons land vertegenwoordigd: leden van clubs, die in de betaalde sectie van de K.N.V.B. spelen en leden van clubs uit de z.g. Onderafdelingen, allen broederlijk bijeen. De dag wordt doorgebracht met..^ natuurlijk voetbal, maar ook andere sporten zoals atletiek, volleybal en zwemmen, terwijl er nog voldoende tijd overblijft voor de z.g. vrijetijds besteding, die bestaat uit fieis- en wandeltochten enz. In 1955 organiseerde ook de land. afd. zwemmen van de N.K.S. haar eerste jeugdkamp; na dit experiment wordt het dit jaar voor de derde maal gehouden, nu in Zundert. Voor de vrouwelijke sportjeugd werken de af delingen gymnastiek en handbal sa men. En na het proefkamp van vo rig jaar, zal de kampweek voor meisjes te Vught van 22 tot 27 juli meer dan 350 deelneemsters tellen. De kampweken voor jongens zijn: Vught: 29 juli tot 24 augustus; Zun dert: 22 juli tot 17 augustus; F.lten: 5 tot 17 augustus. Uit de omgeving van de navolgen de plaatsen, met tussen haakjes de verenigingen doen er mee; Hulst (Hulst), Reyen (R.A.C.), Vlissingen 'Walcheren), Roosendaal (Roosen daal), Bergen op Zoom (M.O.C. '17), Breda (Advendo). Nog oen aspect Is zo'n kampweek voor de sport- jongen (en sinds vorig jaar ook het sportmeisje) qua vakantiesfeer onvergetelijk ook voor de goede jeugdleider biedt zo'n kampweek kansen, die hij anders dikwijls zal missen. Immers, hij zal zijn jongens op een kamp veel beter leren kennen dan waar ook; het tesamen optrekken zes dagen lang, in omstandigheden zoveel verschillend van „alledag", zal het karakter van de jongen in zijn ware gedaante tonen. Er zal daar naast een band worden gekweekt tus sen hem en de jongens en deze zullen grote dankbaarheid tonen voor alle moeiten en zorgen door de leider aan hen besteed. Dit alles is het doel, dat de N.K.S. met zijn kampen beoogt. W IELRENNER EN.... HERSENS Met verwondering vraag ik me soms af, of een wielrenner wel hersens heeft. Afgezien van het feit, dat sport als be roep zinloos is, omdat met de hele be roepswielrenner geen enkel belang is gediend, behalve, dat je de Tour-koorts kunt krijgen (en die gun ik iedereen), komt er ook nog een hoop jaloezie om de hoek kijkendie rustig door de radio wordt gespuid. Wout Wagtmans werd afgelopen zon dag voor de radio geïnterviewd. „Een zware tour?", vroeg de verslag gever. „Helemaal niet. Bijzonder gemakkelijk zelfs", zei de heer Wagtmans. Ik snap niet, waarom de lieer Wagt mans er dan zelf de brui aan gegeven heeft. Ik snap niet, waarom er tientallen anderen zyn, die deze Tour de France niet kunnen volbrengen. Ik snap niet, waarom er juist dit jaar zo'n ontstellend groot percentage' uitvallers is. „Omdat het zo bijzonder gemakkelijk is, ze ker....", volgens de heer Wagtmans. Ofis het zo, dat Wagtmans vooral geen compliment wil geven aan die wielrenners, die nog wel meendoen. Als straks van Est, enz., een goede Tour gereden hebben, dan is voor Wout Wagtmans althans hun prestatei sterk gedevalueerdomdat de Tour immers ,,zo gemakkelijkwas. Waarmee ik maar zeggen wil, dat het onzin is, wat Wagtmans beweert. DEN BOSCH v. ELO. ZUIVERING Iedere keer weer verwonder ik me er over, met hoeveel gemak de commu nisten alles goedpraten wat in Moskou gebeurt. Er kan gemoord worden, leiders mogen met allerlei intriges ten val wor den gebracht: altijd worden de sterksten geprezen om wat zij voor de partij en het werkende volk hebben gedaan. Ik begrijp niet. dat er nog één Ne derlandse arbeider is, die zich door Moskou en de Nederlandse Pravda laat verlakken. Gelukkig krijgen de meeste communisten er ook genoeg van. Dat blijkt wel uit de teruggang van het le dental der C.P.N. sinds de gebeurtenis sen in Hongarije. Toch zijn er altijd nog mensen die alles voor zoete koek nemen. Die inderdaad geloven dat Trotski een schurk was omdat Stalin het zei, dat de honderden geëxecuteerden eveneens schurken waren en dat Malenkov, Molo- tov en Kaganowitsj, na jaren van dienst baarheid aan liet communisme, nu plot seling vuige verraders zijn geworden. Men zou eens een opsomming moeten geven van alle belangrijke communisten, die tijdens en na het bewind van Stalin aan de kant zijn gezet: die geliquideerd zijn, omdat het heil van de partij en van de arbeiders dit vroeg. Het zou een lijst worden, waar iedereen van zou schrikken. Alleen Paul de Groot en zijn getrouwen niet. Die schrikken trouwens niet zo gauw. Ze zitten nogal ver van de vulkaan en ze hebben het voordeel, dat ze ongestraft kunnen prijzen en ver ketteren, als ze er maar voor zorgen, op het juiste moment de partij van de sterkste te kiezen. BERGEN OP ZOOM J. L. ZUIVERING (II)) In Moskou zijn een stelletje hoogmo gendheden aan de kant gezet. Ik vraag me af, waarom de Nederlandse commu nisten nooit aan het zuiveren gaan. Er zijn hier toch ook communisten, die aan de kant van Malenkov en Molotov ston den. Dat moet wel, want „De Waarheid" heeft de laatste tijd steeds geschreeuwd dat er helemaal geen stalinisme bestond en dat de berichten over tegenstellingen in het Kremlin leugens waren. Vuige ka pitalistische leugens van dollar-slaven. De Nederlandse communisten-leiders blijven netjes op hun stoel. Dat bewijst voor mij, hoe dubbelhartig ze zijn. Het is onmogelijk, dat ze toevallig altijd hun strikt persoonlijke opvattingen wijzigen, als het Kremlin met verrassingen komt. Ze scholden Tito uit, toen Moskou schold, ze verketterden Rajk, toen Boedapest dit deed (op bevel van Moskou) en na de rede van Kroestjev vonden ze, zo maar ineens, Stalin ook niet zo'n aardige man meer. Ze zouden de besluiten- van Mos kou niet langer kritiekloos tegëmoet tre den, zeiden ze. Inderdaad hebben ze hun woord ge houden. Kijk maar eens met hoeveel re serve ze de jongste gebeurtenissen com mentariëren. Het is alles Kroestjev wat de klok slaat en Paul de Groot weet precies, dat het allemaal waar is wat de grote man zegt. Malenkov en de andere drie waren verraders. En daarmee uit. Dat noemen Paul en zijn jongens een kritische houding. Och ja... MIDDELBURG K. S. MILITAIRE DENST Er heerste vorige week wellicht in veel gezinnen vreugde door het feit dat een van hun jongens thuis kwam uit de dienst en toen zei: „Gelukkig, 't zit er op". Vele moeders zullen natuurlijk wel flink in hun portemonnee moeten tasten om tot aankoop van kleren over te gaan, doch zij voelden zich toch ook gelukkig omdat hun jongen weer thuis was. In een krant werd enkele weken gele den de wenk gegeven dat men de mili tairen na hun eerste maanden van op leiding meer moest bezighouden en werk laten doen, want het was nu luieren, doelloos lanterfanten en rondscharrelen in naamloze verveling. Twee militairen gaven aan mij daar over hun mening en vroegen zich af wat ze dan nè de opleiding moesten doen. De gewone jongens moeten in dienst komen voor minstens anderhalf jaar en hebben door loonderving 2 3 duizend gulden financiële schade. Door die schade, die de gewone jongens wordt toegebracht, mag men niet ver wachten dat ze werkelijk soldaat wor den. De tijd is gelukkig al lang voorbij dat men voor geld een ander als rem- placant in dienst kon laten gaan. Laten we er nu steeds op blijven aandringen de militaire uitgaven van plm. 1.5 mil jard gulden per jaar voor ons klein landje naar beneden te halen, door veel minder maanden te laten dienen, ook al omdat de jongens in het bedrijf zo ge weldig nodig zijn. Bezuinigen is zodoen de m.i. mogelijk en zelfs kan men dan een onbillijkheid opheffen door vergoe ding te geven voor loonderving, of bij het afzwaaien een bedrag ineens te ge ven voor kledinggeld, b.v. f 1.- voor elke dag in militaire dienst doorgebracht. BERGEN OP ZOOM F. MAURER v. d. RIJTSTR. 15. HAPPY.PLLS Bij de gokrage, het bromzucht, het biosknetter, de radioziekte, het rokken- rollen en de televitis, komt nu ook nog, als jongste Amerikaanse koldergolf: de happy-pill. Hoera. Als het kindje bin nenkomt, juicht heel het (Europese) huisgezin. Het schijnt, dat men er in het land met de hoogste onbegrensde snufjesstan daard toch nog niet onverdeeld „hap pier" op is geworden. Als het waar is, dat daar iedere arbeider des morgens om een uur of tien uit pure verveling in zijn weekse Cadillac naar de P.B.O.- fabriek stuift, dan vinden wij in de happy-pill eens temeer aanleiding, onze opvattingen t.a.v. van de zegeningen van het super-hyper-comfort te herzien. Overigens, wat ons betreft: Leve de happy-pill. Een mens staat soms voor rare dingen. Wij stonden juist op het punt van al onze Gorters, Greenes, Piet je-Bels en Vestdijks met kisten en kas ten en al te verpatsen, ten einde ons, met behulp van deze of gene filantroop een tweede-hands Volkswagentje aan te schaffen, toen ons de mare van die medi cinale gelukspoeiers gewerd. En het behoeft geen verwondering te wekken, dat wij toen onze beknopte „In leiding tot de Bijbelsche Archeologie" anno 1873 maar weer eens liefkozend over de beschimmelde kaft hebben ge aaid, als hadden we er tevoren ooit naar omgekeken. Onze volgende maatregel was een onverwijld bezoek aan de chao tische werkkamer van onze hooggeleerde vriend en studiemakkër, prof. Pofjes, een van die abstracte naturen, bij wie men nooit ongelegen komt. Verzocht, voor ons eens uit te rekenen, hoeveel een tweede hands Volkswagentje ons jaarlijks aan gelukspillen zou kosten, is hij daar op dit moment nog steeds mee bezig. Het geen betekent, dat er waarlijk astrono mische getallen mee gemoeid zijn. Zoiets als de post Onvoorziene Uitgaven 1957 doet hij wel uit zijn blote hoofd. „Desondanks", zo verklaarde hij on langs nadrukkelijk, „een ministersteek ambieer ik niet. In feite ambiëer ik hele maal geen steek. Het heeft mij immer tegen de borst gestuit, de gemeenschap op kosten te jagen". Een sympathiek standpunt, voor een moderne bolleboos, inderdaad. In elk geval: Voor óns géén happy- pills, en dus ook geen Volkswagen. Wij zijn al happy met gewone pils. Het is ook wel niet je-dat, altijd; maar je weet zo een beetje wat je eraan hèb* weer of geen weer. BREDA ALI GATOR PROTEST In volle oprechtheid hebben wij de benoeming van generaal Speidel verde digd, waartegen in den blinde weg, op grond van sentimentele overwegingen, geageerd kon worden, maar waartegen de objectieve waarnemer, op grond van het feit, dat Duitsland in het NATO- verband is opgenomen, geen bezwaar kon aanvoeren. Met dezelfde oprechtheid, waarmede wij de communistische hetze vanuit Moskou aan de C.P.'s in de vrije landen gedicteerd tegen deze benoeming, heb ben afgewezen, komen wij ons nu ver zeten tegen een onderdeel van de we derinvoering der Duitse miltaire onder scheidingen. In onze verdediging van de benoeming van generaal Speidel hebben wij er o.m. van gewaagd, dat het ook de taak van het Nederlandse volk was, met het nieu we Duitsland/ waaronder te verstaan een ander volk, dat van de Hitleriaanse me thoden en barbarij niets meer moest hebben, in volle oprechtheid samen te werken, omdat alleen langs die weg een betere wereld kan worden opgebouwd. Welnu, de Duitse Bondsdag heeft in meerderheid ongetwijfeld met het oog pp de komende verkiezingen de West duitsers weer toegestaan militaire on derscheidingen te dragen, waartegen de zerzijds geen bezwaar zou worden ge maakt, als daarbij ook niet was be paald verkregen onderscheidingen uit de zwarte naziperiode te mogen dragen. Het dragen dus van onderscheidingen, ver leend in de jaren van bruut geweld, het uiimoorden van vier miljoen joodse bur gers, het wegslepen van honderdduizen den naar de concentratiekampen, waar van vele tienduizenden gevallen zijn, het tijdperk dat de bevolkingen van alle lan den, die bezet waren, op de meest schan delijke wijze zijn uitgeroofd. Dit bete kent voor hen, die daarmede hun borst sieren, dat zij hun betuiging van spijt hebben laten varen en openlijk hun ver antwoordelijkheid voor alles, wat in de jaren 1939-1945 is gepasseerd, tot uit drukking brengen. K. R. VAN STAAL Vice-voorzitter Expogé. BEZUINIGING Wil men de belastingen weer niet verder opvoeren, dan zal er inkrimping moeten plaatsgrijpen in de dagelijkse uit gaven. Houdt men dit 'n tiental jaren vol: elk jaar iets anders bezuinigen, dan versterkt men daarmee de financiële po sitie. Dat doet ieder normaal huisgezin, die er niet of moeilijk komt met een vast staand inkomen en het steeds duurder worden van de eerste levensbehoeften. Dat moet dus ook ieder bestuurslichaam doen. Tot dit besef is men in Den Haag nog niet in die mate gekomen dat men tot gekende maatregelen komt. Daartoe behoort in de eerste plaats-! de vermindering van het aantal ambte naren en het verlangzamen van de be vordering. De inkrimping kan zeer ze ker geleidelijk geschieten: niet aanvullen van de posities, door gepensioneerden opengevallen en ontstaan van nog niet in vaste dienst aangestelden. In dit verband trekt „oorlog" met een begroting van 1.5 miljard gulden, onge veer 1/5 van de gehele Rijksbegroting de aandacht. Deze begroting is tegen woordig een gesloten boek, omdat leger en vloot onderdeel is van de NAVO. die z'n eisen stelt. Maar die leger- en vloot- organisatie zal er niet slechter van wor den als men de dienstplichtigen een 14 dagen of 3 weken eerder naar huis toe stuurt. Dat geeft per jaar zeker een miljoen besparing. Als men de dienst plichtigen inplaats van twee maal per maand) een maal per maand op 's Rijks kosten naar huis toe laat gaan. Als men de herhalingsopkomsten in plaats van een maand op drie weken stelt. Als men de officiers-opleiding eens een beetje minder weelderig organiseert. Als men de detacheringen bij buitenlandse le geronderdelen eens een beetje inkrimpt en eens een beetje minder met toelagen beloont. Vliegtuigen kosten schatten; vernieu wingen zijn altijd nodig; maar men kan er toch wel een beetje zuinig in het dagelijks gebruik mee worden en d« oefeningen zodanig inrichten dat er min der ongelukken gebeuren. In het parti culiere vliegwezen gebeuren toch ook niet alle weken of maanden ongelukken! Vanzelfsprekend moet in iedere jaar- militie een flink aantal opgeleid wor den tot chauffeur. De Tweede Kamer kan best eens een onderzoek eisen hoe veel die opleiding kost aan benzine, ohe en auto-beschadigingen. Het zou heus wel eens aardig zijn een overzicht te vragen hoelang de levensduur is van da oefenauto's, hoeveel voor een oorlog be schikbare auto's er in voorraad gehou den worden en welke maatregelen er zijn genomen om deze met hun reserve-de len goed op te bergen. Iedereen die langs auto-opslagplaatsen voorbij komt vraagt zich af of dit niet zorgzamer kan. Dat vraagt men zich niet af in 1957, dat vraagt men zich al af sinds 1947. Het leger (en de vloot) is altijd duur geweestt als men iets goeds wilde heb ben. Ging men bezuinigen, dan bleek zo wel in 1914 als in 1940 dat wat er was te weinig was of te slecht. Alleen maar een gevolg dat in de organisatie van het ministerie van oorlog en marine geen goede zakelijke leiding het heft in han den had. Zo is het nu ook weer. Maar hoe dit ook zij! ook in de da gelijkse uitgaven van het ministerie van oorlog en marine zal het snoeimes ge zet moeten worden. BERiGESN OP ZOOM, Ir. A. J. L. JUTEN van 1904 tot 1940 in reservedienst (Advertentie) V 7wltsal product De actie Daadwerkelijke Gerech tigheid" bestaat thans een jaar. Zij telt np het ogenblik 800 deelnemers, die tezamen per jaar een bedrag van meer dan een halve ton bijeenbren gen voor hulpverlening aan minder ontwikkelde gebieden. Aanvankelijk breidde de actie - men begon met 34 deelnemers - zich slechts langzaam uit. Na de bekend making van een oproep, die op 1 mei namens 275 deelnemers door twaalf vooraanstaande Nederlanders onder tekend - werd uitgegeven, groeide zij in versneld tempo. In twee maanden tijds traden 525 nieuwe deelnemers toe. Aan de actie nemen o.a. kamer leden, hoogleraren en geestelijken van allerlei levensbeschouwelijke en politieke oveiluiging deel, evenzeer als gepensioneerden, huismoeders, arbeiders en soldaten. Vete jongeren nemen deel aan deze actie. De deelnemers van de actie stor ten regelmatig 1% van hun inkomen op giro 64.53.00 van de Nederlandse organisatie voor internationale bij stand te Den Haag onder het motto „Daadwerkelijke Gerechtigheid". Zij willen door hun persoonlijke daad te kennen geven, dat volkeren en rege ringen, te beginnen bij eigen volk en regering, bereid moeten zijn 1% van hun nationale inkomen af te staan en bijeen te brengen in een speciaal fonds van de Verenigde Naties (Sun- fed), van waaruit een werkelijk grootscheepse aanpak van het pro bleem der minder ontwikkelde gebie den kan plaats vinden. De 1%-actie is nu met een herdruk van de oproep aan het Nederlandse volk gekomen.

de Stem | 1957 | | pagina 9