Van roofdier tot sieraad Dief belaagt vakantie van Poolse bevrijder te Rome Priester gewijd Davidsfonds Vlaamse machtige centrale volksontwikkeling voor KOERSVERLOOP OP AMSTERDAMSE BEURS Ronde van Zeeland sportief succes Neem voorzorgsmaatregelen MINISTER VIEL DE PARTII AAN Terneuzenaar kweekt dure minks 10 DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 13 JULI 1957 10 Zuidafrikaanse bisschoppen laken rassenscheiding In China: Voor Godsdienst Taal Vaderland VAN MIERLO en ZOON n. In Breda f Twee duizend jaar geleden rapporteerden de eerste Romeinen die in ons land kwamen over zijn bewoners: „Barbaren gehuld in dierenvel- len". Inmiddels hebben wij al heel wat andere middelen gevonden om ons tegen de koude te beschermen. De dierenvellen die nu nog worden gedragen zijn, voor zover het inlandse dieren betreft, wel hoofdzakelijk beperkt tot konijn en kat. De kostbaarste exemplaren komen uit het buitenland. Dat wil zeggen dat de dieren die hiervoor geschikt zijn, worden geïmporteerd en ook in Nederland worden gekweekt. Er zullen beslist nog heel wat Terneuzenaren zijn die niet weten, dat ook in hun eigen gemeente een (nog) kleine maar zeer interessante fokkerij bestaat. De Terneuzense heer v. d. Brink (Nieuwstraat) heeft op een boer derij, half verborgen in een grote boomgaard zijn farm waar hij zijn peisdieren kweekt. Hij toonde ons vol trots zijn klein, maar goed ver zorgd bedrijf. Honderd en veertig hokken waarin de mink huist, een marterachtig roofdier uit Noord- Amerika, de streek van Alaska en de Yuconrivier. Uit het ronde gat van de nacht rokken steekt een kopje met een paar felle ronde oogjes en als de eigenaar de bewoner naar het dag verblijf jaagt krijgt men een uiterst slank roofdier te zien dat door zijn lange hals nog slanker lijkt. Zijn romp, bewegelijk haast als een slang, zijn dunne kop en korte poten tonen dat het een dier is dat bijzonder goed kan sluipen. Een krachtcentrale van verbeten woede wordt het als de heer v. d. Brink het uit het hok haalt om het eens beter te kunnen bekijken. Het is echt geen beestje om zonder hand schoenen aan te pakken. Zodra de eigenaar het bij zijn nek heeft ge pakt wordt het een razende furie dat probeert los te komen en kans ziet zijn naaldfijne en uiterste scherpe tanden in het dikke handschoenen- leer te zetten. En het zou niet de eerste keer zijn dat het zo nog kans ziet de aanrander bloedend te verwonden. Het schreeuwt daarbij verschrikkelijk en scheidt een vocht af dat een uiterst onaangename en penétrante geur verspreidt. Kleuren Het is een bijzonder mooi exem plaar. Prachtige witte huid en een mooie plutmige staart. Het is wat de kwekers een snow-white noemen. De heer v. d- Brink heeft in totaal on geveer 150 van deze diertjes, jonge en volwassene en in verschillende kleuren. Hij laat de Royal Pastel (donkerbruin) zien en de Stewart Pastel (lichtbruin), de Silverblue (platina) en de zwarte. Zij hebben allen een prachtige huid en dat is natuurlijk van het al lergrootste belang. Daarnaast speelt de grootte van het dier ook een be langrijke rol. Wanneer de huiden verkocht wor den zal bij de keuring eerst op de kwaliteit worden gelet. Een pelsdier is nu eenmaal een dier met een haar- vacht die door bijzondere eigen schappen (dichtheid, structuur, glans, kleur en warmte-isolerend vermo gen) uitmunt. Wanneer deze keu ring plaats heeft, gebruikt men daarvoor uiterst praktische .tangen" waarin het wordt vastgehouden. Het kan niet bewegen en het wordt hoe genaamd geen pijn gedaan. Er wordt daarbij niet alleen gelet op de glan zende bovenvacht (wit moet beslist wit zijn en niet geel worden, en zwart moet diep-zwart zijn zonder een bruine glans daarover), maar ook op de wollige ondervacht die eveneens aan strenge eisen moet voldoen. Verzorging Deze hobby van de heer v. d. Brink is een vrij kostbare geschie denis, toch zeker gedurende de eerste jaren. De aankoop van deze dieren vergt al aardig wat geld en wanneer er men succes mee wil hebben moe ten zij bijzonder goed worden ver zorgd. Op de eerste plaats zijn er de verblijven. Het moet mogelijk kun nen zijn alle dieren afzonderlijk te houden zodat een paar honderd hok ken nog niet eens veel is. Zij be staan uit een dag- en een nachtver blijf Het dagverblijf is zeer belang rijk. Hoe meer de dieren aan de buitenlucht zijn blootgesteld hoe be ter. Dit komt de kwaliteit van de pels ten goede. Het Nederlandse kli maat schijnt buitengewoon geschikt om een mooie kwaliteit te fokken. De grootte der dieren is natuurlijk ook belangrijk. Een pels moet van kop tot inplanting van de staart minstens zestig centimeter zijn. Men neemt natuurlijk allerlei proeven om een zo groot mogelijke soort te kweken, maar dit zijn experimenten die jaren in beslag nemen. Als de diertjes nog klein zijn eten zij uit een bakje dat onderaan de afrastering van het hok wordt geplaast. Iedere week gaat dit bakje een beetje hoger tot ein delijk het eten bovenop wordt ge legd om het dier te dwingen zich uit te rekken. Dit bevordert de li- chaamsgroei. Eenmaal per jaar. meestal in mei worden gemiddeld vier jongen gebo ren. Na drie a vier maanden zijn zij volwassen,maar dan duurt het nog ongeveer drie maanden voor zij „pelsrijp" zijn. Dan is het dus in middels december geworden. Gere kend vanaf de geboorte eet de mink per dag gemiddeld een half pond voer bestaande uit een mengsel van vlees, vis en karnemelk, in de zomer is sla en tomaat een uitstekende bijvoe ding. Uit dit alles blijkt dus dat het fokken van deze dieren niet zo goed koop is; waarbij dan nog komt dat wanneer men veel dieren heeft er ook nog een flinke koelinstallatie moet zijn om het eten te kunnen bewaren. Wanneer men echter een beetje geluk heeft en men heeft met heel veel zorgen en moeite een aantal mooie exemplaren kunnen kweken, betaalt de Hudson Bay Company in Londen, een bontveiling die al van af 1600 bestaat en waar de meeste vellen naar toe worden gezonden, ho ge prijzen. Bontmantels Voor echter de pelzen dezer mooie dieren als bontmantel een dame sieren moeten zij nog een he le serie bewerkingen ondergaan. Voor een volledige mantel zijn 80 a 100 pelsjes nodig en dan zijn zij Eén van de ongeveer honderdenvijf tig hokken waarin de heer v. d. Brink zijn kostbare pelsdiertjes fokt. Ogenschijnlijk een beetje schuw, maar bij de geringste drei ging van gevaar één en al afweer en gereed om de aanvaller een ge voelige afstraffing te geven met de naaldscherpe tanden en de nagels van de korte stevige poten. Het is overigens een mooi slank dier met een zeer kostbare pels, die echter heel wat verzorging eist, voor aan de allerhoogste eisen van kwaliteit is voldaan. zeker nog geen „gemeengoed" geworden. De heer v. d. Brink ver telde dat op een bontshow in Den Bosch gedurende de afgelopen win ter een bontmantel, vervaardigd van uitsluitend staarten der dieren, achttien duizend gulden kostte. Dit is natuurlijk een uitzondering, maar 'n mantel van deze pelzen kost toch nog altijd een zeer belangrijk bedrag. De heer v. d. Brink gaat met ge duld en toewijding verder zijn dieren te verzorgen en te trachten de kwa liteit van de pelzerf zo hoog mogelijk op te voeren. Daarnaast probeert hij ook steeds maar weer zijn farm verder uit te bouwen. Er zijn alweer een hele serie nieuwe hokken zo goed als gereed. En met de interesse die hij er voor heeft, (hij heeft intussen al zeer goede resultaten geboekt,) zal het hem zeker gelukken er een bloeiend en voor Terneuzen interes sant bedrijf van te maken. Op een conferentie te Pretoria heb ben 25 katholieke* bisschoppen de apartheidspolitiek van de Zuidafri kaanse regering „godslasterlijk" ge noemd. De bisschoppen besloten een drin gend beroep te doen op alle blanke Zuidafrikanen om het kwaad van de rassenscheiding te overwegen en er naar te streven dat er onmiddellijk wijziging komt in de politiek van de regering, voordat het land geconfron teerd wordt met een „massale slacm- ting". (Advertentie) Ha!! Dat is lekker, zo'r» koolzuurhoudende, alcohol vrije drank. Daar knapt een mens van op.! Zó gezond eri verkwikkend is alléén Drink fris. Drink vaker eed fris-drank. Drink méér fris, KOOLZUURHOUDEND- ALCOHOLVRtf publicatie van de stichting collectieve reclame De vakantietijd is aangebroken. Half Europa zit over reisgidsen gebo gen en over enkele dagen zal de grote uittocht beginnen. Maar, ook de in brekers bereiden zich thans voor, want de tienduizenden leegstaande huizen geven hun legio kansen een goede slag te slaan. Niet alleen in België en Nederland, maar ook in Duitsland, Frankrijk en Scandinrvië verdubbelt het aantal inbraken tijdens de vakantieperiode. Men moet dus voorzichtig zijn en het de rovers niet te gemakkelijk maken. De vakantieganger kan helpen het aantal vakantie-inbraken tot een mi nimum te beperken door onder meer niet op de deur te plakken, dat het gezin tot dan en da afwezig is. In feite is zo'n kennisgeving van afwe zigheid voor dieven en inbrekers een stille invitatie de woning te ontdoen van tapijten, meubelen, schilderijen, schrijfmachine, radio en boeken. Men neme ook voorzorgsmaatregelen, dat de brievenbus niet verstopt kan ra ken, hetgeen immers eveneens een aanwijzing is, dat iedereen is ver trokken en de heren rustig hun gang kunnen gaan. Uit niets mag blijken, dat het huis onbewoond is. Ook het dakraampje, luchtkokers, kelderope ningen. tuinpoort en het beroemde raampje van de w.c. dienen gesloten te worden. Kunnen de warandadeu ren niet van buiten worden openge duwd? Het Pekingse volksblad heeft ge meld, dat minister Tsjang Po Tsjoen maandag op een massavergadering in zijn departement heeft blootgestaan aan kritiek. Minister Tsjang is een van de drie „rechtse" ministers te Peking, die zijn terechtgewezen, om dat zij de communistische partij heb ben aangevallen. In aanwezigheid van minister Tsjang betoogden enkele communisten, dat de 1 doen. Afgesloten kastdeuren zonder U.J .::f i.1 olnul/iln ei )nwrl/i« ,,Het is verbazend" aldus een in specteur van politie" hoe slordig vijf van de tien Nederlandse vakantie gangers hun woning in de steek laten. Ze nodigen de inbrekers uit zaken van waarde straffeloos weg te ha len." Illustere bende De Fransen zijn blijkbaar geen haar beter. Vorig jaar oktober werd er een mobiele bende inbrekers ge grepen, bestaande uit vier volleerde gauwdieven, die vanaf 15 juli tot 15 september 118 inbraken hadden ge pleegd en zich uitsluitend hadden la ten leiden door de kennisgeving van de bewoners, dat ze afwezig waren. Waarom brengt men waardevolle voorwerpen, juwelen, belangrijke pa pieren enz. niet naar de bank? Alle banken hebben tegenwoordig kleine kluisjes, die beslist niet duur zijn en ook voor een halve maand kunnen worden ingehuurd. Bontmantels ver- trouwe men toe aan een bonthande laar, die het kledingstuk ook nog be schermd tegen de mot. De dure radio gaat desnoods uit logeren bij vrienden. Bovendien waarschuwt men altijd een buur, die misschien de bloemetjes water wil geven, en in ieder geval een oogje in het zeil zal houden. Duizenden inbrekers lopen op vrije voeten, omdat de buren niet op de hoogte werden gebracht, dat de be woners met vakantie zouden gaan. Het geluid der inbrekers beluisterden zij voor dat der rechtmatige bewo ners. Een goede buur is vooral tij dens afwezigheid beter dan een verre vriend.... Nog een goede raad: laat de sleutels maar op de kasten zitten. Als de inbrekers eenmaal binnen zijn is er toch niets meer aan te bewindsman vijf vertrouwenslieden het land had ingezonden om anti communisten te winnen voor zijn de mocratische plattelanderspartij van arbeiders. In één maand zouden in Tientsin 200 nieuwe, anti-communis tische leden voor de partij zijn ge wonnen. Volgens één van de sprekers had Tsjang Po Tsjoen gezegd, dat het be wind van één god en 9 000.000 puri teinen over 500.000.000 slaven op het platteland moet uitlopen op opstand. Tsjang had gezegd, dat hij met die god het marxisme-leninisme en met de puriteinen de leden van de com munistische partij bedeelde. en waterleiding en vraagt men de drogist een afdoend beschermings middel tegen insecten. Alleen in de Benelux vernietigen de insecten tij dens de vakantiemaanden voor onge veer tien miljoen gulden (14 miljoen fr. Tapijten besprenkele men met in sectenpoeder, om ze vervolgens af te dekken met oude kranten. Ook de linnenkast heeft extra bescherming nodig tegen dierlijke indringers. Tenslotte controlere men vooral alle kasten of er geen eetensresten zijn blijven staan. Een stukje vergeten kaas, een half lege pot jam of wat fruit veroorzaken over twee weken een ongelooflijk vieze lucht en trek ken bovendien ongedierte aan. 5J Er is van Hendrik Conscience ge- zegt, dat hij het Vlaamse volk heeft leren lezen. Dat was ook zo. Maar hü is niet de enige geweest, die Vlaan deren eigen boeken schonk. Daar wa ren, in het midden van de vorige eeuw ook Jan Frans Willems, Ka nunnik J. David, De Laet, Van Rijs wijk, die met het Vlaamse boek de strijd inzetten en verbeten voerden voor het behoud van hef Nederlands, de taal van de grote meerderheid van de bevolking van de nieuwe staat. In 1851, vijf jaar nadat Frans Wil lems, de „Vader der Vlaamse Bewe ging" overleden was werd een boe kenfonds en lezerskring gesticht, welke zijn levenswerk moest voort zetten. Dit „Willemsfonds", dat nog bestaat, hield zich aanvankelijk zui ver buiten de politiek en bundelde zowel katholieke als liberale lezers. Op zekere dag werd echter onver wacht de katholieke invloed in het hoofdbestuur uitgeschakeld: het Willerr^fonds sloeg duidelijk een li berale en anti-katholieke richting in. Dat was zeer jammer, vond men van katholieke zijde, want daardoor kon de cultuurstrijd van het Vlaam se volk, dat nu eenmaal bijna hele maal katholiek was, alleen maar ern stig worden benadeeld. In 1874 nam dan ook de Zeereerw. heer Schuer- mans, de pastoor van Wilsele bij Leu ven, het initiatief tot oprichting van een katholieke tegenhanger van het Willemsfonds. Met medewerking van de letterkundige studiekring van de Vlaamse universiteitsstudenten te Leuven „Met Tijd en Vlijt" werd er inderdaad op 15 januari 1875 te Leu ven een katholiek fonds gesticht. Naar kanunnik David, die in 1866 in diezelfde stad was overleden en pro fessor aan de Leuvense „Alma Ma ter" en samen met Jan Frans Wil lems een der voormannen van de eerste Vlaamse taalbeweging was ge weest werd de nieuwe organisatie het „Davidsfonds" genoemd. Snelle groei Dank zij de steun van allerlei fi guren van naam en gezag in het ka tholieke Vlaanderen ontwikkelde het Davidsfonds zich bijzonder voorspoe dig. Binnen 25 weken boekte het meer leden dan het liberale Willems fonds in 25 jaar! Overal in het Vlaamse land werden er afdelingen opgericht. Onder de leuze „Godsdienst Taal Vaderland" ging het dan hetzelfde doen wat het Willemsfonds al zolang deed, doch dan uitsluitend op een stevige katholieke grondslag: het Vlaamse volk, dat wilde lezen, Vlaamse boeken verschaffen. Reeds in het jaar van zijn stichting kon het zijn leden een eerste roman aan bieden, een werk in twee delen: „Geuzen in de Kempen" van de toenmaals zeer geliefde en veel gele zen schrijver Dr. Renier Snieders uit Bladel in de Noordbrabantse Kem pen. Uit de stichting van pastoor Schuer- mans groeide vrij spoedig een mach tige organisatie van katholieke le zers, al spreekt het vanzelf, dat de lijn van haar ontwikkeling naast hoogtepunten ook inzinkingen ver toonde. Het Davidsfonds vond echter altijd weer nieuwe impulsen in de stuwkracht van bekwame leiders. Deze kwamen doorgaans uit de krin gen van de universiteitsprofessoren van Leuven. Een van de voornaamste krachten is wel prof. dr. Em. Vlie- bergh geweest. Hij wist het fonds na de Eerste Wereldoorlog weer goed op gang te brengen: in 1924. toen hij overleed, telde het Davidsfonds 196 afdelingen. Thans telt het 670 afde lingen met 80.000 leden. Voor het volk Dat het Davidsfonds een belang rijke bijdrage heeft geleverd op het gebied van volksontwikkeling en cultuurleven kan gemakkelijk wor den opgemaakt uit de cijfers van zijn verslagen. Alleen reeds in de eerste vijftig jaar van zijn bestaan ver spreidde het tweehonderd katho lieke uitgaven. Dat betekende bij een oplage van 30.000 exemplaren een massa van ruim twee en een half miljoen boeken. Maar in de kwart eeuw, die daarop aan werkzaamheid is gevolgd, zijn er nog miljoenen meer boeken door het Davidsfonds gedrukt en uitgegeven. Tot in alle uithoeken van het Vlaamse land heeft het ge zonde lectuur gebracht: Vlaamse boe ken, romans en novellen, waarin de katholieke levensbeschouwing tot uitdrukking komt. Daarmee heeft het ook een niet te onderschatten mo rele steun verleend aan de Vlamin gen in de diaspora van het Walen land en Belgisch Congo. Bij heel deze bedrijvigheid heeft het Davidsfonds nooit zijn oorspron kelijke doelstelling uit het oog ver loren: volkslectuur brengen. Ook thans nog laat het zich door dit be ginsel leiden. Het brengt dus romans en kortere verhalen in volkse toon wat nog niet wil zeggen: prulwerk, minderwaardige lectuur boeiende reisverhalen, levensbeschrijvingen en populair-wetenschappelijke werken. Toneelwerk, zuiver litteraire essays en dichtbundels vindt men in de .Belleman", het orgaan van het Da vidsfonds, dan ook nooit aangekon digd. Wel geeft het fonds regelmatig muziek uit. Er is een „Gulden Reeks" met ontspanningslectuur, een keurboekenreeks en er is een „Jeugd reeks". in de afdeling ontspannings lectuur treft men geregeld romans aan van vooraanstaande katholieke Vlaamse auteurs zoals André Demedts Cyriel Verleijen en Alois Blommaert. De „Keurboeken" zijn niet zelden geschreven door Vlaamse geleerden van formaat .In de Keurboekenlijst van het vorig jaar kon men b.v. aan treffen „Hoe het werd en hoe het moet zijn", opstellen over oorsprong Bankiers Anno 1884 beleggingsadviezen en betekenis van woorden en gezeg den, door dr. Jan Grauls. „Aanwezig Verleden", essays over de geestelijke stromingen in de achttiende en ne gentiende eeuw, door dr. Victor Lee mans en „De ontwikkeling van de volkskracht in Vlaanderen", verhan delingen over Vlaamse sociaal-econo- mische problemen. Niet alleen boeken Zijn arbeid op gebied van de volks ontwikkeling verricht het Davids fonds echter niet uitsluitend met boeken: het onthaalt zijn leden in de talrijke plaatselijke afdelingen ook op allerlei voordrachten, toneelop voeringen, muziek- en zangavonden, voorstellingen van culturele en docu mentaire films. Ook menige Neder landse schrijver, kunstenaar en ge leerde is reeds rondgetrokken door het Vlaamse land om voor de afde lingen van het Davidsfonds te spre ken. Vooral de Noordbrabantse schrij ver Henri t' Sas was jarenlang als spreker de gast van het fonds. Om de plaatselijke afdelingen bij hun ontwikkelingswerk te steunen stichtte het Davidsfonds een „Cen trale voor Projectie-Onderwijs" met lichtbeelden en filmstroken. Volksop- voedend werkt het overigens ook door het regelmatig uitschrijven van opstelwedstrijden voor de jeugd als mede van wedstrijden in beschaafd taalgebruik. De laatste tien jaar houdt het te Brussel taaiexamens voor Franstaligen. In januari 1956 richtte de organisatie ook een jeugdafdeling op: het Jong-Davidsfonds. Het Davidsfonds heeft dus veel en goed werk verricht, zowel voor het katholieke volksleven als voor de Vlaamse zaak. Het is geen wonder, dat prof. dr. C. M. van den Heever uit Witwatersrand in Zuid-Afrika eens getuigde: „Dit spijt ons alleen, dat ons nie so'n fonds in Suid-Afrika het nie". Laagste Hoogste Vrijd.12-7 Koersverschil koers koers laatste t.o.v. tijdvak vorige week Alg. Kunstzijde Unie 195 1/4 198 3/4 196 1/4 5/8 Van Berkels Fatent 205 208 3/4 Van Gelder Zonen 190 1/4 194 191 1/4 2 1/4 Kon. Ned. Hoogovens 304 311 304 8 Ned. Kabelfabriek 280 285 1/4 283 1/2 3 3/4 Philips 296 1/2 299 3/4 296 1/2 6 3/4 Unilever 461 476 1/2 461 5/8 17 7/8 Wilton Feijenoord 245 3/4 247 3/4 247 2 Kon. Petroleum 223.50 230.20 223.50 4.90 Holl.-Amerika Lijn 180 1/2 183 1/2 182 1/2 3/8 Kon. Ned. Stoomboot Mij. 150 152 1/2 150 1 Ned. Scheepvaart Unie 167 1/4 170 1/2 167 3/8 3/4 Van Ommeren 260 1/2 265 1/2 260 3/4 3 1/4 Amsterdam Rubber 74 1/2 76 3/4 75 1/2 7/8 H.V.A. 116 1/4 122 3/4 116 1/4 7 Ver. Deli Mijen 91 1/4 91 1/2 91 1/2 2 3/4 33 1/2 pet. Nederland 1947 86 1/8 86 7/8 86 21/32 3/16 3 pet. Invest, cert. Ned. 89 1/2 90 1/8 89 13/16 7/32 3 pet. Ned. 1962—64 89 1/16 89 7/8 89 1/2 5/16 (Van onze verslagggever) Wie het genoegen heeft gehad de eerste grote sportieve inrichting op wie Ier gebied in Zeeland te volgen» kan na drie dagen in de karavaan te hebben gezeten niet anders zeg gen dan dat de organisatie van deze wedstrfjd voor honderd percent is meegevallen. Er zijn op dit ondermaanse maar weinig dingen op te sommen, die moeilijker zijn dan de organisatie van een meerdaagse wielerwedstrijd. Er komen honderden vergunningen, toestemmingen en wat dies meer zij voor kijken. Er is werkelijk een vracht papier mee gemoeid om een honderdtal renners aan het vertrek te brengen en de nodige volgers on derdak te verschaffen. De organisa toren schenen met al deze zaken geen of weinig moeilijkheden te heb ben. Er was bijna niemand in de karavaan, die de opmerking kon ma ken, dat dit of dat voor hem niet geregeld was. Tevreden Het zou overdreven zijn te zeggen, dat er nergens iets haperde, dat alles Zaterdag 29 juni werd in Rome George Jera priester gewijd. De wij ding gebeurde met evenveel ceremonieel als iedere priesterwijding waar ook ter wereld. George Jera was een van de vele wijdelingen, die jaar lijks van alle orden en congregaties, die in Rome gehuisvest zijn, de hei lige wijding ontvangen. Daarom zou het dus niet zo vermeldenswaard zijn. Wat deze priesterwijding wél tot iets uitzonderlijks maakt, is de manier waarop deze Poolse soldaat toch nog de weg naar het priester schap heeft gevonden. sleutels worden vakkundig gefor ceerd, hetgeen weer extra geld kost. Maar waarom zou men zich niet verzekeren tegen inbraak. De pre mie is afhankelijk van het risico, maar het te betalen bedrag valt al tijd erg mee. Men kan ook voor ver trek een slotenmaker raadplegen. Hij heeft tientallen middelen om de bui tendeuren en de ramen afdoende te verzekeren. Restjes opgeruimd Voor de vakantie sluit men verder natuurlijk de meters van gas, licht Bij het uitbreken van de oor log studeerde de nu 33-jarige Je ra op het seminarie in Polen voor wereldheer. Met zijn leeftijdgeno ten werd hij voor de dienst op geroepen en moest hij in de Duitse gelederen daadwerkelijk aan de oorlog deelnemen. De oorlog was voor deze stille, wat verlegen Jongen een onbegrij pelijke wreedheid en hij beschouw de het als een extra beproeving Toch vond hij de moed om met zijn strijdmakkers over te lopen naar het Engelse leger. Zelfs in de achttiendaagse veldtocht door Normandië, waarin geen enkele soldaat de gelegenheid kreeg ook maar een enkel uur zich zelf te ',ijn, bleef hem maar één ideaal voor ogen: Als ik hier levend uit kom, ga ik zo gauw mogelijk ver der met mijn priesterstudie. Dat ideaal bleef levendig, ook toen hij zich door België en Nederland gevochten had en samen met zijn legeronderdeel in Breda be landde. Commandant Papciak had zich inmiddels over de schuchtere sol daat ontfermd. George werd kos ter en misdienaar bij de aalmoe zenier. Ook pater Ephrim hield 'n oogje in het zeil. In Breda vond George al vlug zijn vrienden, zijn zeer speciale vrienden en een van hen ging hem beschouwen als haar eigen zoon: mevrouw v.d. Enden uit de Oran jeboomstra at. Op het ogenblik woont „mama v.d. Enden", zo als Jera haar graag noemt, in de Cartier van Disselstraat. Zijn eigen moeder en zijn zus zijn nog in leven maar de berichten die hij van hen kan krijgen, komen maar sporadisch door de afsluiting van het ijzeren gordijn. Er is echter een kleine kans, dat zijn zus ook naar de plechtige eerste H. Mis in Ognes (Frankrijk) kan komen. Om dat mogelijk te maken heeft George ieder dubbeltje, dat hij in handen kreeg om en om ge draaid en van het bijeengespaar- de geld nylonkousen'gekocht. GEORGE JERA ...toch priester... Die 12 paar kousen zullen namelijk in Polen genoeg opbrengen om zijn zus de reis naar Frankrijk mo gelijk te maken. Een neef en zijn vrouw zullen ook bij het feest zijn. Dat mevrouw v.d. Enden en de heer Papciak kost wat kost zul len zorgen dat zij ook van de par tij zijn, spreekt vanzelf. Aan pastoor Dekkers in de Oran jeboomstraat te Breda beloofde George jaren geleden al, dat hij daar zijn eerste H. Mis in Neder land zou komen opdragen. Dat doet hij dan ook op zondag 11 augustus. Een speciaal priester comité is druk in de weer om dit parochieel priesterfeest een extra feestelijk tintje te geven. Kape laan H. Grooten is voorzitter van het comité. Daarvoor hebben zij de nodige financiën bijeengegaard en daarvoor hebben zij ook de no dige festiviteiten op touw gezet. voor de volle honderd procent in orde was. De heren van de organisatie we ten zelf wel beter. Maar toch kon den zij, na de finish in Heinkens- zand met tevreden gezichten rondlo- van. Zij wisten, dat zij het voor de eerste keer zeer goed hadden ge fikst. De meeste volgers brachten dan ook een wel verdiend compliment over aan de sportieve burgemeester Harrie Derckx van Heinkenszand en aan de hard werkende' secretaris van dit festijn, de heer A.Verhulst. Maar ook de Terneuzenaar A.Mattelee, de Koewachter R.Polspoel en de heren P.Morres, G.Veerman, J.Romeijnsen en J. de Regt deelden in de eer. Zij waren het, die deze eerste Ron de van Zeeland het levenslicht deden aanschouwen en zij zijn vast van plan om het volgende jaar met een nieuwe ronde uit te pakken. Deze wens moge in vervulling gaan. Mooie tocht „Het is best", zei burgemees ter Derckx tijdens een van de officiële ontvangsten: „dat de sportieve goe gemeente 'ns nader kennis maakt met Zeeland. Een van de grootste gebreken van deze provincie is de oeververbinding, ledereen zal dat on dervinden. Renners en karavaanleden zullen zonder nadere toelichting ken nis maken met de grote problemen van deze Nederlandse hoek." De driedaagse tocht door Zeeland werd voor de meeste volgers niet al leen een „aangename kennismaking" met de problemen, maar veel meer nog een kennismaking met het land schap. Hoe groots en wijds zijn de Zeeuwsch-Vlaamse polders. Is het re creatiegebied in de Braakman niet een juweeltje? Hc'erste er niet een heerlijke drukte langs de Walcherse kust? Waarom gaan er wel eens brave Nederlanders naar het Breton se vissersplaatsje Saint Malo? Ook in Zoutelande. Westkapelle en Dom burg kan men aan de boorden van de zee slapen! Overmacht Zat de ronde organisatorisch goed in elkaar en heeft iedereen op zijn manier genoten van de bekoorlijkhe den van het Zeeuwse land: iedereen heeft ook de hoop uitgesproken, dat er hier en daar nog iets betere we gen zullen komen te liggen, want soms was het daarmee droevig ge steld. Het nam echter niet weg, dat er op een faire wijze door de ren ners werd gestreden en dat de sterk- sten naar voren kwamen. Schalk Verhoef was de magnifieke winnaar, maar over de gehele lijn waren de Theo Middelkampers toch de hoofd figuren van dit wielerspel. En aange zien deze vereniging gevestigd is in Goes, waren de Zeeuwen over dit succes bijzonder te spreken. Er is op het ogenblik in geheel Nederland geen vereniging te vinden, die een aantal sterkere amateurs op de been kan brengen dan Theo Mid delkamp. Het bewijs is ondubbelzin nig geleverd, want de Middelkamp ploegen eisten de twee eerste plaat sen op. Op Willebrord Wil Vooruit na waren alle andere equipes naar huis gereden. De zege van de Middelkampers zal inspirerend werken om een tweede Ronde van Zeeland te organiseren. Zij die dit doen verdienen de steun van het sportminnende publiek. En dat zijn heel veel Zeeuwen. Ook daar van is het bewijs geleverd, want het was druk, zeer druk langs de wegen.

de Stem | 1957 | | pagina 6