BERNARDO RUIZ SLACHTOFFER VAN GENADELOZE FRANSE „PARADE" PFAFF TOUR-cijfers I Wielereer van Senor Luis Puig werd niet gered T EERST IN SPANJE I halve kg TOFFEES i NAAIMACHINEHUIS Spanje wachtte vergeefs op eigen zege. BOSBAD HOEVEN DERDE BLAD tem ZATERDAG 13 JULI 1957 BARCELONA, vrijdagavond. Géén presentje in Barcelona TOUR PER RADIO Weer rumoer rond Pellenaars PELLENAARS ZIET ALLEEN NOG WAT IN GROENE TRUI Doe mee Welkom voor i FerrazI Weer terug naar Frankrijk Andere troef W. RIKKEN District oost NKGB heeft nieuw bestuur Franse takliek In Barcelona wordt voor kapitalen aan temperament vergooid. De stad is woedend op de Franse nationalen, die de hebzuchtig- sten in de Tour zijn geworden en die vanavond in hun stormloop naar méér financiële buit de enige man omver fietsten, die de ge havende Spaanse wielertrots een beetje kon herstellen. Die enige man was Bernardo Ruiz, die zich het vuur uit de sloffen had ge trapt om zijn landgenoten te kunnen tonen, hoe dapper en hoe sterk hij was. Maar Bernardo de tomeloze, de vurige Bernardo kon bij de streep niet anders laten zien dan zijn tranen. De ereplaatsen, waarvoor hij de hele etap pe had gevochten, waren vóór hem verdeeld. Ze werden alle bezet door leden uit de Franse nationale equipe, die Ruiz onderweg de prachtigste dingen hadden zit ten beloven, die hem als geraffineerde beulen hadden laten trekken, die zijn blin de trouw hadden gebruikt voor een comfortabele rit in de kopgroep, maar die Ruiz gewoon Ruiz lieten, toen het er in de laatste kilometers op aan kwam. Vanavond laat wordt in de wijnkelders en op de witte boulevards van de stad met heftig vertoon gesproken over „het verraad van de Fransen Men had gedacht, dat Marcel Bidot als ploegleider van Frankrijks nationale ploeg bijna net zo machtig als Tour-direc teur Goddet zelf genade voor recht zou laten gelden. Men had gedacht, dat hij de Spanjaarden een presentje zou geven door hen in hun eigen begeesterde land zo'n beetje vrij en blij te laten modderen. Wat konden de Spanjolen nog uitrichten? Zij stonden verdwaald in de standenlijst en wat zou er mooier ge weest zijn dan hen te laten strijden voor een nieuwe nationale feestdag, die ongetwijfeld het gevolg zou zijn geweest van een Spaanse zege op eigen bodem? Maar Bidot had maling aan de eer van de Spaanse vlag. Hij stuurde zijn beste mensen mee, telkens als er sprake was van een nieuw initiatief. Hij arriveerde handenwrijvend aan de finish. Van nu af zullen de Spanjaarden, die in hun onschuld bloemen strooi den, toen de karavaan passeerde, zich aan de zwarte haardossen trek ken vanwege de overweging, dat ze beter met handgranaten hadden kun nen gooien Uiteraard vergeten de Spanjaarden in hun drift, dat zo'n Tour wel wat anders is dan liefdadigheid op de fiets. Bidot heeft de sterkste ploeg en hij was vandaag (weer) in de stemming om dat heel duidelijk te laten zien óók. En de list om iemand met vaderlandse gedachten op te pompen totdat hij gaat rijden als een razende, is tevoren al te dik wijls opgevoerd om er nóg eens in te lopen. Maar Bernardo Ruiz dééd het. Rrange vruchten Kij plukte de wrange vruchten: Aan het eind van zijn woeste tocht, met de reuk van de triomfbloemen in de neus en met het hart boordevol trots zag hij naast zich eerst Privat demarreren. Nauwelijks was de Fransman lachend en wel de nodige meters los of langs de verbaasde Span jaard schoot ook Darrigade weg. Op dat moment schrompelde de dappere Bernardo ineen. Hij had niet eens de kracht om in de spurt met Bauvin nog iets uit te richten. Ook in de volgerskaravaan heeft men zich vermoeid met bespiegelin gen rond het verloop van deze rit, waarin het een koud kunstje zou zijn geweest om bij wijze van beleefdheid aan Spanje de zoete eer tc laten. Het zou de eerste maal niet zijn geweest, En aangezien de intocht door het ont breken van de Spaanse groten toch al niet denderend beloofde te wor den, dacht iedereen, dat het bekeken was, toen Lorono vlak na de start een ontsnapping waagde. Nou ja Bidot stuurde echter niemand min der dan gele trui-drager Anquetil naar voren om daar orde op zaken Zondag wordt de aankomst van de Tour in Ax-les-Thermes versla gen over Hilversum I (402 m), waar men de reportage na 16.30 uur verwacht. De nabeschouwing is om 22.20 uur. Maandag arriveert de karavaan in St. Gaudens. Hoe het er daar toegaat kunt u tussen 16 en 18 uur beluisteren over Hilversum I (402 in). Om 18.20 uur is de herhaling van de rechtstreekse reportage en om 21.25 uur de nabeschouwing. te stellen. „Nou ja", redeneerden de volgers, "Lorono kan misschien in de Pyreneeën nog woeste dingen gaan doen en dan is het inderdaad beter, dat hij in deze rit geen kans krijgt om op kosten van de Franse milddadigheid stiekem naar de top van het klassement te stampen". Maar toen Ruiz wegging, was er wéér een complete ploeg Franse na tionalen, die het ,.Aux armes" van Bidot begrepen. En wat betekende Ruiz nu? Wat zou er van die moedige mens overblijven als men hem, desnoods een minuut of tien voor het peloton, liet uitwoeden? Niets. Hoogstens een kjant voor de bezemwagen in een van de volgende etappes. Ruiz zou de graag betaalde tol zijn voor (ein delijk) eens een Spaanse victorie. Demonstratie Maar Bidot deed het niet. Geen medelijden. Met niks en met nie mand. Aan flarden rijden, wat er nog aan flarden gereden kan worden. Pa raderen met alle mankracht en alle macht, die hij beschikte, elke dag weer, net zo lang, tot iedereen, óók de allergrootste vechtersbaas, door drongen zou zijn van het ene absolute feit, dat er aan de Franse nationalen dit jaar niet valt te tornen en dat ze zonder meer gehoorzaamheid eisen. Dat was de conclusie, die de vol gers vanavond uiteindelijk trokken, terwijl buiten werd getreurd over dc brave Ruiz, die tot heden niet had geweten, dat Bidot en zijn mannen er zó over dachten (Advertentie) Met telkens een zullen 50 winnaars van de Tour de France- prijsvraag j Z van het j Dagblad De Stem j worden verrast Confisserie BELTOF St. JANSTEEN Er is wederom een wielerbrand opgelaaid rond de figuur van Kees Pellenaars. Een aantal vroegere Nederlands Tour-renners heeft aan een verslaggever van het weekblad Vrij Nederland verhalen verteld, die samen met de mede delingen van de schrijver zelf een duister licht werpen op de positie van Pellenaars. Henk Faanhof, Hein van Breenen en Jan Nolten verklaren in het artikel eensgezind, dat alleen renners, die de dictatuur van de ploegleider in de Tour aan vaarden, genade vinden in zijn ogen. Verder betuigden zij hun on tevredenheid en achterdocht over de financiële afwerking na de Ron den van Frankrijk, waaraan zij deelnamen. De sfeer, die door deze en vroe gere uitspraken in de Nederlandse wielerwereld is gaan heersen, lijkt ons langzamerhand wel troebel ge noeg om naar opheldering te gaan verlangen. Zo lang hier geen orde op zaken is gesteld, blijft het mo gelijk, dat naar willekeur kan wor den beschikt over fatsoen en goede naam. Het wordt tijd, dat uitge maakt wordt, wat de feiten zijn en wat de verzinsels. Het is wellicht niet ongewenst om deze.-opnieuw uit het stof gehaalde affaire te laten onderzoeken door een neutrale commissie, die de on partijdigheid kan opbrengen van wielerkenners en tegelijk van niet- betrokkenen. Grote Tour de France, prijsvraag Voor méér dan f aan prijzen. 10.000.- Invulformulieren elders in het blad; losse formulieren verkrijg baar aan de kantoren. ••••••••••••••••••••••••«a* BARCELONA, vrijdagavond. (Van een speciale verslaggever) Wanneer Pellenaars na een etap pe eenmaal tot rust is gekomen en hij weet dat zijn ploeg geheel ver zorgd is, dan komt er bij een ge sprek over dit merkwaardige Tour evenement veel los. „Ja, man, als ik die Fransen zie rijden, dan denk ik steeds aan 1953, toen w ij steeds vooraan za ten. altijd meegingen, wanneer er wat mee te gaan viel en wij elke dag in de prijzen vielen. Toen hadden wij de koers vaak in dc hand. nu hebben z ij het. Bi dot heeft zich wel eens geërgerd aan de kritiek die er voor de Tour op de samenstelling van zijn ploeg kwam. Nu is hij er blij om, want zijn jongens zijn er door geprik keld en van het begin af zijn zij er op gebrand geweest om te laten zien, dat hun keuze wel gerecht vaardigd was. En nu zijn ze zo ver, dat ze oo': de andere Fransen helpen, bereid tot elke combine, als het maar even te pas komt. Zij kunnen het doen, want zij verdie nen een hoop geld. Maar denk niet, dat het daar bij die Franse nationalen allemaal koek en ei is. Ik heb Bidot vanmor gen gesproken en hij vertelde mij, dat hij er nog lang niet zeker van is. dat Anquetil dc best geplaatste k ransman b. ijft. Zij hebben in die ploeg geen' kopman en niemand wenst Anquetil vrijwillig te erken nen. Bidot is er zelfs bang voor dat er nog een rel zal komen, want de 3 min. 46 sec. voorsprong van de trui is, met de Pyreneeën voor de boeg, niet veel en Anquetil heeft gezegd, dat hij geen voet meer on de pedalen zal zetten, wanneer een van zijn ploeggenoten hem uit de strijd rijdt". „En de Nederlanders?" wilden wjj weten. Het puntenklassement is het eni ge waar nog iets voor ons in zit. Ik ken het parcours van de tijdrit niet, maar er is een redelijke kans. dat Wim van Est morgen heel dicht bij Thomin komt. Het scheelt per slot van rekening maar 18 pun ten. Op deze foto ziet men een groepje renners, die het Spaanse plaatsje Gerona passeren. V.l.n.r.: Bernardo Ruiz, N ono Defilippis, Maurice Lampre, André Darrigade, daar achter René Privat en Gilbert Bauvin. (Van een speciale verslaggever) BARCELONA, vrijdagavond. i Er werd in deze etappe vaak zeer hard geredei en dat had een onprettige consequentie voor de Spaanse kampioen Ferraz. Tij dens de beklimming naar de Frans-Spaanse grens zakte hij langzaam maar zeker uit dé hoofdmacht weg. Huilend zat I Ferraz op zijn fiets met een ver- krampt gezicht. Het is voor een I renner dan ook zeer pijnlijk om I als laatste te arriveren in het land, waarvan hij nationaal kam- pioen is. Ferraz kreeg na enkele tientallen kilometers echter weer aansluiting, maar elk initiatief van hem was bij voorbaat gebro- ken. I V PEL"i"|57706| Alvés Barbose maakt zich met de dag kwader op de Tour-organisatie. „Nu onze gemengde Luxemburgse ploeg praktisch geheel is uitgevallen zien ze ons niet meer hangen", aldus Ba.bosa. Hij vertelde, dat hij al een (lag of vier geen proviandzakje had gekregen bij dc bevoorrading. Eén keer moet men bij een bepaalde ra-" vitaillering zelfs hebben gevraagd: „Ben jij van dc Luxemburgse ploeg? Rijdt die dan nog mee?" Bij de start in Perpignan pre sentee) de zich een oude man, die met alle geweld Meysenq wilde fe liciteren. Het hielp er niet aan, dat officials zeiden, dat de dappere Meysenq al lang en breed was uit gevallen. „Ik laat me niet afsch"- penhoonde de grijsaard, „ik ken dat". Tenslotte heeft men hem maar de hand laten schudden van Dotto, een ploegmaat van Meysenq De oude man zei tegen hem„Ga iij maar flink door Meysenq. Jij komt er wel". Ploegleider de Guiramand stelde zijn renner Siquenza voor aan een kennis. „Zou je niet zeggen, dat hij rechtstreeks van een rustige va kantie terugkomt?", grapte de Gui- remand. De kennis zou zeggen van wel. Siguenza herinnerde zich ech ter de marteltocht door de hitte en hij zou zeggen van niet Hoewel Marcel Bidot liet druk ge noeg heeft met het leiden van zijn ploeg (dc Frans nationalen), vergeet liij als geboren handelaar niet tussen de bedrijven door ook zaken te doen. Bidot, wijnkoopman van beroep, heeft gisteren met name nog een kist champagne verkocht. De koper was de heer Veyze, chauffeur van de Tour-directeur Goddet. Aangenomen wordt, dat Goddet een of ander feit wilde vieren en dat hy zijn adjudant dus opdracht gaf de nodige cham pagne in te slaan. (Van een speciale verslaggever) BARCELONA. Bernardo Ruiz begreep het niet, moedeloos met het hoofd schuddend reed hij het stadion binnen, de hardheid van zijn métier verfoeiend. Want de rit naar Barcelona was hard ge weest voor de Spanjaard. Het was vandaag een belangrijke dag voor de restanten van de Spaan se equipe. Vanmorgen had signor Luis Puig, de ploegleider van Spanje, zijn renners bijeen geroepen en hen bijna gesmeekt om hem in Barcelona een overwinning te bezorgen. De re putatie van de chef d'equipe, van de Spaanse wielersport, stond 'op het spel. De renners beseften dat, maai slechts twee van hen bezaten de ca paciteiten om die wens te realiseren Jesus Lorono en Bernardo Ruiz. O hen gokte Luis Puig. Ruim derti" kilometer lang is Lo rono, wiens naam wit gekalkt op de stoffige Spaanse wegen op het Iberische schiereiland een magische klank heeft, in de aanval geweest. Toen liet hij zich teleurgesteld op de hoofdmacht terugvallen, de controle van de Franse nationalen was te sterk. Luis Puig schoof vervolgens zijn andere troef naar voren: Ruiz, die begerig op zijn kans had gewacht. De Spanjaard demarreerde zo krachtig, dat het leek of hij de juichende men senmassa in Barcelona naar zich toe trok, maar zijn krachtsinspanning was toch niet voldoende om de Fran se suprematie te breken. Toen Ruiz na een wild gereden kilometer ach terom keek, schrok hij. André Darri' ^ade va. de Franse nationale equipe zat aan zijn wiel en bleef daaraai '.itten, vriendelijk doch beslist weige end als de Spanjaard hem vroeg d •vop over te nemen. Bij dit tweet< sloten zich later nog vier renne' aan: René Privat, Poulinghe, Defi uppis en Bauvin En daarmee was de etappe get' end: drie ijverig werkende coureurs die fel voor hun kansen vochten, en drie ïydzaam reagerende Fransen. EEN VAN DE EERSTE PRIJZEN VAN DE TOUR DE FRANCE. EEN PFAFF NAAIMACHINE, klasse ,,60" in, beige uitvoering ha- merslaglak, gestroomlijnd met ingebouwde naailamp en automatische draadinsteker van BERGEN OP ZOOM Kortemeestraat 17 Tel. 01640 5878 BREDA Lang* Brugstraat 30 Tel. 01600 31745 Etappe-klassement 15e etappe Perpignan - Barcelona (197 km): 1 Privat (Fr.) 5 uur 24 min. 47 sec. met bonificatie 5.23.47. 2 Darrigade (Fr.) 5.25.25 met bonificatie 5.24.55. 3 Bauvin (Fr.) 5.25.37. 4 Ruiz (Span je) z.t. 5 Lampré (Zuid West) 5.25.47. 6 Ruby (NOC) z.t. 7 Poulinghe (West) 5.25.54. 8 Defilippis (It.) z.t. 9 Baffi (It.) 5.29.18. 10 Forestier (Fr.) z.t. 11 Morales (Spanje) z.t. 12 Pado- van (It.) z.t. 13 Wim van Est z.t. 14 Schellemberg (Zw.) z.t. 15 Thomin (West) z.t. 16 Anglade» (Zuid Oost) z.t. 17 Voorting z.t. 18 Christian (Zw.) z.t. 19 Lorono (Spanje) z.t. 20 Kete leer (B.) z.t. 21 Stolker z.t. 24 Piet van Est z.t. Kersten en de Jongh kwamen ex aequo op de 34e plaats over de eindstreep eveneens in 5 uur 29 min. 18 sec. Alg. klassement 1 Anquetil (Fr.) 92.16.30. 2 Fores tier (Fr.) 92.20.32. 3 Mahé (Fr.) 92.22.11. 4 Christian (Zw.) 92.26.14. 5 Bauvin (Fr.) 92.26.49. 6 Janssens (B.) 92.27.32. 7 Picot (West) 92.28.20. 8 Wim van Est 92.30.27 op 13.57. 9 De filippis (It.) 92.32 48. 10 Rohrbach (NOC) 92.33.11. 11 Jean Bobet (lie de France) 92.33.23. 12 Lorono (Spanje) 92.34.38. 13 Barone (He de France) 92.35.08. 14 Hoorelbeke (lie de Fran ce) 92.36.05. 15 Planckaert (B.) 92.36.24. 16 Nencini (It.) 92.37.14. 17 Schellemberg (Zw.) 92.41.35. 18 Adriaenssens (B.) 92.44.11. 19 Dotto (Zuid Oost) 92.45.00. 20 Lauredi (Zuid Oost) 92.45.31. 27 Voorting 93.12.16. 32 Piet van Est 93.22.53. 40 De Jongh 93.42.25. 52 Kersten 94.08.04 61 Stolker 94.32.49. Busto van de Zuid Oostploeg was bij 't sluiten van de controle nog niet gearriveerd. Dag-klassement ploegen 1 Frankrijk 16.14.19. 2 Spanje 16.24.13. 3 Zuid West 16.24.23. 4 ex aequo Westploeg en Italië 16.24.30. 6 ex aequo Zuid Oost, Ilde France, België, Noord Oost Centraal. Neder land (Wim van Est, Voorting, Stol ker) Zwitserland 16.27.54. Alg. ploegenklassement 1 Frankrijk 274.37.17. 2 Italië 276.14.50. 3 West 276.36.19. 4 lie de France 276.54.04. 5 Noord Oost Cen traal 277.07.35. 6 Nederland 277.17.03. 7 België 277.18.02. 8 Zwitserland 277.59.47. 9 Zuid West 278.05.38. 10 Zuid Oost 278.24.35. 11 Spanje 279.00.47. Puntenklassement 1 Thomin (West) 220 pnt. 2 Wim van Est 238 pnt. 3 Forestier (Fr.) 243 pnt. 4 Picot (West) 254 pnt. 5 Schellenberg (Zw.) 255 pnt. 6 Chris tian (Zw.261 pnt. 7 Anquetil (Fr.) 292 pnt. 8 Planckaert (B.) 336 pnt. 9 Bauvin (Fr.) 347 pnt. 10 Keteleer (B.) 382 pnt. 11 Bober (lie de Fran ce) 407 pnt. 12 ex aequo Mahé (Fr.) en Voorting 410 pnt. 14 Nencini (It.) 417 pnt. 15 Defilippis (It.) 440 pnt. 18 Lauredi (Zuid Oost) 455 pnt. 17 Rohr bach (NOC) 479 pnt. 18 Barone (lie de France) 485 pnt. 19 ex aequo Pa- dovan (It.) en Jean Bobet (lie de France) 495 pnt. De prijs voor de meest strijdlustige renner was voor de Spanjaard Ruiz. (Advertentie) (Advertentie) ACHT VAN CHAAM op 7 augustus brengt de BESTE RENNERS aan de start. Woensdagavond werd in ,,De Graan- beurs" te Breda het officiële district Oost van de NKGB afdeling Bisdom Breda geformeerd. De vele vereni gingen, die op deze vergadering aan wezig waren, hadden tot taak een nieuw districtsbestuur en een nieu we technische commissie te kiezen. De beide voorzitters werden in func tie gekozen. De uitslag der verkiezingen was: Districtsbestuur: voorzitter de heer Ammerlaan uit Breda, leden mevr. Heemskerk en mevr. Tijnagel uit Bre da, de heren van Bokkel, Dieben en Klaverdijk uit Breda en de heer Aarts uit Oosterhout. Als voorzitter der technische com missie werd de heer Vriends uit Bre da gekozen, terwijl als leden werden toegevoegd de heren Klemans, Au- denaerde Jr. en Lucas uit Breda en de heer Jansen uit Rijen. Na de verkiezingen hield de dio cesaan Adviseur Rector van der Maa- de een korte toespraak, waarin hij wees op de principiële zijde van de opvoeding in katholiek verband en op de mogelijkheid die de sportorga nisaties bezitten om positief mee te werken aan de katholieke vorming der jeugd. Brabants grootste openiuchtbad. Thans aansluitende busverbinding op de B.B.A. Bushalte Markt Hoeven en Mapeifarm. Bosschenhoofd. Het was dan ook geen wonder, dat Privat als eerste in Barcelona arri veerde zijn derde etappezege vóór Darrigade, Bauvin, en de te leurgestelde Ruiz, wiens arbeid zon der beloning bleef. Ploegleider Marcel Bidot speelt het spel uitstekend. Speculerend op de eerzucht van de overige renners en irofiterenri van de zwakte van hun 'locgcn schuift hij dag na dag eCn lid an zijn equipe naar voren. Jean Sta- blinski. de ijverige waterdrager, nocht twee dagen achtereen op ivontuur uit. Hij verbeterde daar- !oor zijn positie in de algemeen angschikking. aangetast door zij vele helperswerk, niet onaanzienlijV corestier cn Mahé werden ook naa voren gestuurd met de opdracht de hoogste plaatsen in het algemene klassement te veroveren, zonder evenwel de positie van Jacques An quetil, lieveling numero een van het Franse sportpubliek, te bedreigen. Alles lukte.... De eersten, die de aren Pyreneeën passeerden, waren de ploeg (achterste) Belg Marcel Janssens en Jean n.a- blinski van de Franse nationale

de Stem | 1957 | | pagina 5