Metaalstaking in België geëindigd Overstapje op vliegveld New York Belgrado geschokt door Kroestjef Bioemen voor Kroestjef Zorin klaagt Stichting van de Arbeid en SER ombouwen of zo nodig afschaffen Dertien katten, een hond en een kort geding Polio in Hongarije Brabantse boeren naar kinderen in Canada DAGBLAD VOOR ZEELAND Prins Karim opvolger Aga Khan Maandag wordt werk hervat Nehroe optimistisch over Brits-Egyptische betrekkingen Peking dreigt Twee scooterrijders onder trein Onbestendig Franse tricolores regeren Tour Drs. Linnebank in ,Kath. Werkgever Hulp aan Perzië Bestedingsstop in plaats van -beperking Engelsman in Djakarta veroordeeld 97e JAARGANG No. 22502 Voor God, Koningin en Vaderland Uitgave N. V. Uitgevers Mij. Neerlandia. Verschijnt elke werkdag. Bureaus: Breda, Reigerstr. 16. Tel.: Directie, Redactie en Ad ministratie 22341. Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr H. M. L. de Rechter. P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Abonn.prijs bij vooruitbet. 7.— p. kwartaal, p. post 7.70, p. week (uitsl. bij niet postbestell.) f 0.54. Incasso wordt berekend. Losse numm 15 ct. Postrek. 278841 ZATERDAG 13 JULI IZZ1 Advertentieprijs voor de gehele oplage 0.35 per mm. (Ingezonden Mededelingen 0 85 per mm). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland uitsluitend in de Zeeuwse editie j 0.14 per mm. (Ingezonden Mede- delingen f 0.35 per mm). Bij contract aan- zienlijke reductie: volledig tariet en Alge- mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. per mm extra; Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet wensen af te geven, worden vernietigd Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, telefoon 2236 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, telefoon 102 (Bijbureaus: TERNEUZFN, Noordstraat 56, tel. 2601 OOSTBURG, Nieuwstraat 41, tel. no.JS5^ (Eigen bericht) Met ingang van maandag aanstaande zullen de 200.000 stakers in de metaalindustrie in België het werk hervatten. Dit akkoord is gisteren bereikt na besprekingen te Brussel waaraan werd deelgenomen door vertegenwoordigers van regeringszijde, werkgevers en werknemers. Prins Karim, de oudste klein zoon van wijlen de Aga Khan, is benoemd tot zijn opvolger als 49ste irpan van de Ismailiti- sche Mohammedaanse sekte. De benoeming is bekendgemaakt in een communiqué, waarin de laatste wil van de Aga Khan wordt aange haald: „Met het oog op de in de laat ste jaren volkomen veranderde toe standen in de wereld door onder meer de ontdekkingen van de kernweten schappen, ben ik ervan overtuigd dat het in het belang van de Ismaili-ge- meenschap is, dat een jonge man mij zal opvolgen, die opgevoed is en zich ontwikkeld heeft in de laatste jaren en midden in de nieuwe tijd en die een nieuwe kijk op het leven heeft voor zijn hoge dienst als imam". Prins Karim (20 jaar) zelf kon nog niet zeggen of hij naar Harvard terug zal keren om zijn studie te voltooien. Karim zal de vierde zijn, die de titel Aga Khan zal dragen, welke oorspron kelijk door de Britse regering is ver leend. De afgevaardigde van het interna tionale Rode Kruis te - Boedapest heeft van het Hongaarse ministerie van Gezondheid opgave gekregen van meer dan 750 gevallen van polio, waarvan zeventig ernstig. Het Hon gaarse Rode Kruis heeft verzocht om twintig ijzeren longen en andere uit rusting voor de verzorging der pa tiënten. Het Britse Rode Kruis heeft twee ijzeren longen naar Hongarije gestuurd. Het Westduitse Rode Kruis zal er twaalf zenden. TOT DE NEGENDE dag na zijn overlijden zal het gebalsemd stoffe lijk overschot van de Aga Khan in de villa Barakat in de Zwitserse ge meente Versoix blijven. Het huwelijk van zijn zoon, prins Sadroeddin die maandag zou trouwen met Nina Dyer, is uitgesteld tot 27 augustus. EEN ONDERGRONDSE verbinding is tot stand gebracht tussen de staatsmijn Wilhelmina in Terwinse- len en de Oranje Nassau II in Schaesberg. Alle mijnen in Limburg zijn nu met elkaar verbonden, zodat men ondergronds van Duitsland naar België kan wandelen. DE BRIGADE (drie a vier regimen ten) is aanvaard als basis voor de reorganisatie van het Britse leger. PLANNEN ZIJN uitgewerkt voor de aanleg van een modern nieuw woon oord voor 125.000 naturellen (negers) ten westen van Johannesburg. Kos ten 150 miljoen gulden. DR. MR. HAFAS, directeur-hoofdin genieur van het in Djakarta verschij nende blad Nieuwsgier, is, na twee dagen in arrest geweest te zijn, weer vrijgelaten. DE MAATSCHAPPIJ der Nederland se Letterkunde heeft in een telegram aan Kadar geprotesteerd tegen de arrestatie van de schrijver Tibor Dery. DE BOVAG (bond van ondernemers in automobiel- en garagebedrijven) heeft een aparte sectie opgericht voor de handel in gebruikte auto's. ZEESTRIJDKRACHTEN van Cana da, Frankrijk, Noorwegen, Engeland, de V.S. en Nederland zullen tezamen opereren in een NAVO-vlootoefening op grote schaal, die van 19 tot 28 september zal duren. Eerste minister Van Acker, de minister van arbeid, Troclet, en de minister van economische zaken, Jean Rey, hebben toege zegd, dat de regering bepaalde fiscale faciliteiten zal overwe gen. Van de zijde der arbeiders Alge meen Belgisch Vakverbond, Algemeen Christelijk Vakverbond en de (gering van betekenis zijnde) liberale syndi caten heeft men namelijk de wens niet ïaten vallen om een dubbel ver- lofgeld uit te keren. De werkgevers gingen hiermee niet akkoord, waarna van regeringszijde de mogelijkheid werd geopperd bepaalde belastingfaci liteiten te verlenen. Dit akkoord geldt tot 31 december 1S58. Met ingang van 1 januari a.s. zullen de arbeiders een loonsverho ging ontvangen, die varieert van twee tot drie procent. Tot 31 december van het volgend jaar zullen van werkne merszijde geen nieuwe looneisen ge steld mogen worden, noch eisen met betrekking tot andere sociale voorzie ningen. Premier Van Acker en de werkge vers legden er de nadruk «p, dat in de toekomst dergelijke conflicten ver meden dienen te worden. Premier Nehroe van India heeft op een persconferentie te Cairo verklaard, dat de Brits- Egyptische betrekkingen bin nenkort weer normaal zullen worden, aldus meldt de corres pondent van het Belgische pers bureau Belga. Nehroe zei, dat hij de kwestie van de betrekkingen tussen Engeland en Egypte met president Nasser had be sproken. Hij was van mening, dat de verhouding tussen beide landen beter zal worden en dat de diplomatieke betrekkingen spoedig zullen worden hersteld. De voornaamste propaganda- deskundige van de Chinese communistische partij, Lu-Ting- Ji, heeft gisteren in een rede voor het nationale volkscongres in Peking verklaard, dat verzet tegen de communistische partij beschouwd zal worden als „verraad". Waarnemers in Peking zijn van me ning, dat Lu Ting-Ji in zijn rede een laatste waarschuwing heeft gegeven aan de „rechts georiënteerden", die het leiderschap van de partij gekri tiseerd hebben en openlijk twijfelden aan het socialisme en de vriendschap met de Sovjet-Unie. De Sovjet-gelelegeerde Zorin heeft bij de ontwapeningsbe sprekingen te Londen geklaagd dat Amerika Rusland een ulti matum heeft voorgelegd, dat de Sovjet-Unie onmogelijk kan aanvaarden. Volgens conferentiekringen had hij Stassens verklaring, dat de Sovjet- Unie een opscnortlng van de proeven voor tien maanden moet aanvaarden of dat er anders geen opschorting zou komen, ontolereerbaar genoemd. Rus land had zijn voorstel voor een op schorting van twee of drie jaar als onderhandelingsbasis gedaan en niet in een houding van „doe het of laat het". De Amerikaanse Stassen betoogde', dat men met het laatste voorstel de Russen meer dan halverwege tegemoet was gekomen. Volgens een Ameri kaanse zegsman uit conferentiekringen heeft Stassen duidelijk laten weten dat hij de periode van tien maanden niet als onveranderbaar beschouwt. Maan dag komt men opnieuw bijeen. Gisterenmiddag omstreeks vier uur zijn op de onbewaakte overweg in de Klokkendijk te Rijssen twee op een scooter gezeten personen door een uit de ricliting Wierden komende trein gegrepen en onmiddellijk ^gedood. De scooter werd bestuurd door de 34-jarige heer G. Ymyer uit Rotter dam. Zijn 71-jarige vader, de heer A. Ymyer uit Nijver dal zat achterop. De kritiek die Kroestjef don derdag in Praag aan het adres van Zuid-Slavië uitte ën vooral zijn opmerking dat de Zuidsla- viërs „Amerikaans vlees en tar we eten" heeft volgens diploma tieke waarnemers de openbare mening in Belgrado zeer ge schokt. Weersverwachting van het K.N. M.I. tot vanavond, opgemaakt vrij dagavond 23.15 uur: Opklaringen, afgewisseld door enige buien, matige tot krachtige zuidwestelijke wind. Dezelfde tem peraturen als gisteren of iets la gere. Verwachting van het Belgisch Weerkundig Instituut: Matige en soms vrij sterke wind uit zuid tot zuid-west. Zwaar be wolkt, afgewisseld met opklarin gen. Enkele neerslagvlagen. Vandaag: zon onder 20.56 uur. Maan op 21.13 uur. Morgen: zon op 4.36 uur. Zon onder 20.55 uur. Maan op 21.36 uur. Maan onder 7.31 uur. Maandag: zon op 4.37 uur. Maan onder 8.35 uur. Niet alleen toejuichingen en vrien-• clelijke woorden vinden de Russi sche leiders Boelganin en Kroest jef op hun weg door Tsjecho- Slowakije, maar ook bloemen in yrote hoeveelheden. Deze foto toont Kroestjef wuivend met een groot boeket bloemen tijdens een plech tigheid in Praag. Links op de foto Boelganin, die het schouwspel glimlachend aanziet President Tito zou met hoge ambte naren Kroestjefs rede bestuderen. In afwachting van het resultaat van deze studie zou de publikatie van de rede en een Zuidslavisch commentaar erop aangehouden worden. Volgens onbevestigde berichten heeft de Zuidslavische ambassadeur in Praag. Nikezic, reeds opdracht ge kregen Kroestjef aan zijn verstand te brengen, dat verklaringen als die van donderdag de betrekkingen van Zuid- Slavië met de Sovjet-Unie en de zaak van de socialistische wereld slechts kunnen schaden. Aait val op Westen Nikita Kroestjef, die met premier Boelganin een bezoek aan Tsjecho- Slowakije brengt, heeft te Bratislava een aanval op de Westelijke mogend heden gedaan, omdat zij het ontwape- ningsvraagstuk aan de kwestie van de hereniging van Duitsland verbinden. Deze laatste kwestie is een zaak voor de Duitsers zelf, zo betoogde de Rus sische partijsecretaris. Geen proces Te Moskou is van officiële Sov- jetrussische zijde verklaard, dat er geen sprake is van een proces tegen ex-premier Malenkof en de andere teruggezette leden van de z.g. „anti-partijgroep". „Alle gissingen hieromtrent zijn uit de lucht gegrepen", aldus werd hier aan toegevoegd. De Nederlandse Tourploeg heeft het in de rit naar Barcelona niet kunnen klaar spelen als naar ge woonte een man in de kopgroep te krijgen. Dc Oranjerijders ontbraken in het eerste gelid, dat bij de streep arri veerde en dat daar een zo overdon derende demonstratie van de macht der Franse nationalen weggaf, dat iedereen er nog een beetje stil van is. De drie eerste plaatsen gingen weg naar de tricolores en pas daar na kwam de Spanjaard Ruiz, die ge reden had wat hij kon om de ge schonden wielereer van zijn land wat op te halen. Ook in het algemeen klassement zijn de eerste drie plaatsen voor Frans nationalen en indien de kop groep Barcelona met 36 seconden méér voorsprong zou hebben bereikt, zou zelfs de vierde plaats in de alge mene rangschikkmg in de persoon van Bauvin nog in handen zijn geval len van deze Franse top-formatie. Nu handhaafde zich daar de voor treffelijk rijdende Oostenrijker Chris tian. Wim van Est, de best geplaatste Nederlander, verspeelde tussen deze bedrijven door weer een plaats in de algemene rangschikking. Een gezelschap van 45 boeren en boerinnen uit Brabant, allen lid van de NCB, is vorige week vrijdag met het KLM-toestel ,£dam'' naar de V.S. vertrokken. Ze gaan hun kin deren opzoeken, die geëmigreerd zijn en in Canada wonen. Reisleider is de heer W. Scheepmaker, direc teur van de Ned. Reisvereniging voor Katholieken, die de charter vlucht in samenwerking met de NCB heeft georganiseerd. Het is een bejaard gezelschap, dat men hierboven op het vliegveld Idlewild bij New York trots voor de ..Edarn" ziet staan. De oudste reiziger is 82 jaar, de jongste 62 en de gemiddelde leeftijd is 72. Meer dan de helft van deze Bra bantse boeren en boerinnen is nog nooit boven de rivieren geweest. Stewardesse van het vliegtuig, de gastvrouwe dus, is ook een Bra bantse. Het is mej. Jeanne van Zin- nicq Bergmann uit Vught en de zorgen voor de Brabarttae oude- luidjes waren haar dus wel toe vertrouwd. Bij het hierboven afgebeelde ge zelschap bevinden zich o.a. F. C. v. d. Avoird, Hogendijk 90, Oost- eind, met zijn vrouw; G. J. v. Hul-1 ten, Wolfshoek 32, Drunen; P. v. Son, Groenewoud 1, Drunen; M. v. d. Noort, Eindstraat 30, Drunen; mej. A. v. Hoof, Torentjeshoef 7, Tilburg: J. v. Huiten. Nieuwk.uyk.se- straat 39, Nieuwkuyk en M. Aarts, Terover 15, Alphen, „Wanneer wij er prijs op blijven stellen, dat de belangen van het be drijfsleven als geheel door dit be drijfsleven zelf geregeld worden en niet voor een nog groter deel in de politieke sfeer worden getrokken, dan zullen wij de ons ten dienste staande overleg-organen als de Stichting van de Arbeid en de Sociaal Economische Raad ten spoedigste moeten aanpas sen. ombouwen en zonodig afschaf fen." Aldus drs. H. G. M. Linnebank in een hoofdartikel getiteld „Het overleg op centraal niveau" in de „Katholieke Werkgever" van 13 juli. „Gebeurt dit niet, dan zal weldra een situatie ontstaan, waarbij ieder zijn eigen koers gaat ryden tot onbere kenbare schade van het hele veld van deelnemers. Iedereen gaat dan zijn eigen verbindingen met Parlementen Kamer gebruiken, waarvan 'alleen grote verwarring het resultaat kan zijn". Drs. Linnebank acht het in dit verband geen geheim, dat met name de werkgevers en werknemers op het industriële vlak het tegenover land bouw en middenstand als een gemis voelen niet over een eigen forum te beschikken, waar zij hun problemen kunnen bespreken. Hierdoor blijkt de industrie steeds weer een slag achter te zijn. wanneer het gaat om een harmonisch doordacht en toch snel gebracht standpunt. Van wat aan werkgevers- en werknemerszijde be staat de contactcommissie, de Raad van Bestuur in Arbeidszaken en de eerlang weer op te richten Raad van Vakcentrales is maar een gedeel- Groepen medisch personeel uit Perzië en van de wereldgezondheids organisatie reizen per muilezel door het Perzische gebied, dat door aard bevingen getroffen is, om de bevol king in te enten tegen de tyfus, die zich snel aan het verspreiden is. Gro te partijen melkpoeder, door het kin dernoodfonds van de V.N. ter be schikking gesteld, is naar het gebied gezonden voor de meer dan vijfdui zend dakloze wezen. lelijke icalisatie van hetgeen steeds duidelijker als een verlangen naar voren komt. De eigen plaats van de industrie, naast landbouw, bankwezen en middenstand, valt niet weg te den ken. Over de vorm, waarin dit over leg zou moeten plaats vinden en de competenties die een dergelyk orgaan zou moeten bezitten, kan men, aldus drs. Linnebank, overleg plegen. Te denken ware bijvoorbeeld aan een soort industrieschap. „Hoofdzaak is, dat wij ons op nieuwe, een ieder be vredigende vormen blijven bezinnen. Wanneer wij dit doen, kunnen wij rustig voortgaan met onze buiten landse gasten vol trots onze proto types Stichting van den Arbeid en Sociaal-Economische Raad te tonen in het besef, dat de verbeterde ontwer pen zich reeds in de portefeuilles van onze sociologen bevinden". (Van onze redacteur) Binnen enkele dagen wordt verwacht dat een bestedingsstop wordt afge kondigd. Dat wil zeggen, dat de mi» of meer soepele bestedingsbeperking die momenteel bij alle gemeenten wordt toegepast, verdwijnt. Daarvoor in de plaats komt echter een investeringsstop. Nog strakker zullen de koorden van de gemeente beurzen worden aangehaald. Men kan verwachten, dat met de nieuwe richt lijnen, die van de zijde van Den Haag en G.S. zullen worden gegeven, zelfs werken, die momenteel worden uitge voerd, op verdere voltooiing zullen moeten wachten. Aangenomen moet worden, dat kre dieten, waarvoor de goedkeuringen al binnen zijn, toch niet mogen wor den verbruikt. Wanneer de gemeen ten geen bindingen hebben aan de uitvoering van een object, zullen de plannen niet meer mogen worden uit gevoerd. Op drastische wijze zullen op die manier de gemeenten in hun uitgaven worden beperkt. Tal van in uitvoering zijnde werken zullen waar schijnlijk blijven liggen. En de maat regelen zullen in het algemeen in houden, dat alle bouwactiviteiten van de gemeenten, zo die geen woning bouw betreffen, totaal zullen worden lam gelegd. De Engelsman William Watson, plaatsvervangend directeur van de Chartered Bank in Djakarta, is gis teren door het Landgerecht van Dja karta veroordeeld tot een gevange nisstraf van twee maanden en twaalf dagen, wegens het onrechtmatig in zijn bezit hebben van een Colt-pistooL De heer Watson, die precies de zelfde tijd in voorarrest had door gebracht, werd onmiddellijk in vrij heid gesteld. Dertien katten en een hond met schurft leven te Amster dam in een kleine behuizing in afgrijselijke hygiënische om standigheden. De keuken, waar van de vloer met turfmolm is bestrooid, is ingericht als katte- bak en de katten slapen waar schijnlijk bij de man in bed. De rotting van het houtwerk is toe te schrijven aan het jarenlange verblijf der katten. Geen arbeider wil een stap in dit huis zetten om de door b. en w. voorgeschreven herstel werkzaamheden uit te voeren. De bovenbewoners en buren hebben geklaagd over deze toe standen en de stank van de uitwerpselen der beestenwaar van zij enorme last hebben. Deze bepaald onwelriekende milieubeschrijving gaf gisteren de advocaat van de huiseigena ren bij de behandeling voor de vice-president van de Amster damse rechtbank van een kort geding, tussen de bewoner (als eiser) en de huiseigenaren (ge daagden). De kantonrechter heeft de be woner, W. van W. uit de Noor derdwarsstraat, gelast de wo ning te ontruimen, doch de man. is in hoger beroep gegaan. Hij heeft nu de president verzocht te bepalen, dat de ontruiming wordt geschorst tot de ontrui mingszaak in hoger beroep is behandeld. B. en w., die de huiseigenaren last hadden ge geven tot het verrichten van herstelwerkzaamheden hadden daarvoor echter uitstel ver leend totdat de woning zou zijn ontruimd.

de Stem | 1957 | | pagina 1