ONGE" VAN EST ONTKETENDE SLAG IN ETAPPE NAAR ALES TOEMlMmWS I OUR-cijfers Dit kan UW HOOFDPRIJS worden in de Tour de France PHILIPS TELEVISIE Portugal nog steeds zonder Tour-verlies.... En nu naar Barcelona Piet van Est verdiende premie voor strijdlustigste renner, maar.... Alles Pico Bello Franse oppermacht kreeg pas bij streep een deuk ITALIAANSE WINNAAR Weer de nodige uitvallers Trevor Ford is n boffer Ditmaal gelukkig géén gendarme. DERDE BLAD DONDERDAG 11 JULI 1957 55 Friedrich kan weer naar de opera Een noten houten PENDULE Herbers Jenniskens Herbers Jenniskens TOUR PER RADIO Tour de France prijsvraagreglement van het DAGBLAD DE STEM ALeS, woensdagavond. Het is de wieler-dynastie der van Esten, die de laatste dagen de Nederlandse ploeg in de voorste gelederen vertegenwoordigt. Na de geweldige chargesdie Willem ondernam, waagde vandaag broer Piet een uitval. Hij finishte in Alès als vierde, ingesloten door de strategische handigheidjes van geslepen sprinters, maar in ieder geval zonder over 'n gendarme te struikelen in zijn moe dige verweer. De Nederlandse volgers klopten Piet na afloop op de schouders. Dat was t loon voor zijn eervolle plaats, maar vooral voor het feit, dat hij koersmaker was geweest. dapperen mee: de Zwitser Favre, die nog geen dag zijn gezicht heelt laten zien, maar die in de laatste ritten het kunstje eindelijk afgekeken bleek te hebben, een wat verduisterde Tour-grote als Adriaenssens van wie optimistische Belgen bij de streep overigens weer stonden te beweren, dat hij de Tour zal winnen en anders die van het volgende jaar, de Bre ton Groussard, die er de lol niet van inzag, maar die moest van zijn vecht lustige baas Le Drogo, Barone, die het strijden niet kan laten, Lerono, die wasrachtig ook nog in de Tour bleek te fietsen en Defilippis. De jonge van Est toonde namelijk het eerste (en meteen het laatste) initiatief, dat in deze etappe werd genomen. Hij ging niet ver na de start weg en de andere renners moeten aan de vlijt, waarmee Piet aan het fietsen sloeg gezien hebben, dat er ernstige plannen gemaakt waren in het Oranje-kamp en dat de man uit Fijnaart er kloek genoeg uitzag om die tot een buiten gewoon goed einde te brengen. De mannen, die hem nasprongen, bereikten Arlès met de zelfde winst. Uiteraard waren de Franse 11a- tionalen het best in de kopgroep ver tegenwoordigd. Ze smijten overvloe dig met mankracht én ze hebben als enige nog complete equipe mannetjes (Advertentie) van Juweliers - Horlogers Lievevrouwestraat 6 - Tel. 5514 BERGEN OP ZOOM is een van de HOOFDPRIJZEN van de TOUR DE FRANCE- prijsvraag. HET adres voor al uw UURWERKEN GOUD ZILVER SpecialiteitVerlovingsringen. voor ieder avontuur beschikbaar. Hoe serieus de sprong van van Est door Bidot werd genomen, be wijst de manier, waarop hij zijn rij ders naar voren joeg. Hij verslikte zich in zijn woor den en wees zijn beste knechten naar de figuur, die onverstoorbaar op z'n eentje bezig was het gevallen ,,gat" te vergro ten: Darrigade mocht mee, de ras-sprinter, die weer wel eens eventjes voor een etappezege zou gaan zorgen. (Al werd de blonde Fransman bij de streep dan volgens de beste regels van de kunst in het pak gedaan door de listige Italiaan Defillipis.) En Bauvin, en Stablinsky, Het kon niet op. Nog enkele Dit illustere gezelschap werd door Bidot achter van Est aan gestuurd en terwijl de Franse ploegleider breeduit in zijn volgauto zat uit te lachen over alle tamme successen, die hij in een handomdraai weet te verkrijgen, sprong nog een handjevol Poort toe Verder mocht niemand weg# Verder sloten de overige Franse nationalen de poort. Het peloton gehoorzaamde. Het werd niet kwaad en het deed zelfs niet de geringste poging om uit weerwraak dan lekker die bazige Frans nationalen eens eensgezind aan flarden te fietsen. Dat kón het peloton niet... En Bi dot wist dat, zoals hij het iedere dag weet. Hij hoeft slechts zijn boekje na te slaan om te zien, hoe hij het zal laten doen en wie hij liet zal laten doen. Hij heeft langzamerhand veel van een eenzijdige kok gekregen, die elke dag hetzelfde serveert: Opper macht van zijn equipe, gegarneerd met wat toevallige vechtershaasjes, die het lak hebben aan de grote Bi dot, daarbij nog weten te presteren. Vergissing Daarom stonden aan de streep on gewoon veel mensen hartelijk' te la chen om de kunsten, die de Italiaan Defilippis wist uit te halen om de Frans nationalen in ieder geval de etappezege toch te onthouden. Hij slaagde daarin en Bidot was er wat ontdaan van. Hij had gedacht Met drie manEn met de fijnste sprinters. Maar zelfs Bidot vergist zich wel eens Deze foto geeft het moment, waar op Nino Defilippis als triomfator in de dertiende etappe te Alès de eindstreep passeert. (Advertentie) Claude Lefebre, die de Tour als microfonist van een der reclamewa gens volgt, heeft langs de route be kenden ontmoet. Hij passeerde een kazerne, waar honderden soldaten uit het raam hingen. Opeens daverde het van kreten: ,,Ha, die luitenant", „Hoe gaat 't, luitenant?" en „Goed zo luitenant". Lefebre was er niet van onderste hoven. Tot voor kort was hij inderdaad luitenant in die kazerne. „Alleen snap ik niet hoe die jongens me op grote afstand lier- kenden", zei hij. De koersdirecteur krijgt praktisch dagelijks vlak voor de start te ma ken met woedende caféhouders. Zij komen met rekeningen af voor niet betaald verteer. Het betreft meestal bier en limonade, die de dorstige renners onderweg snel van de tap kast komen grissen. Ze drinken het spul in één teug leeg en verdwijnen dan met de Noorderzon. Het is niet zo'n uitzonderlijk verschijnsel, maar dezer dagen kwam er ook een nota binnen voor een kostelijke maaltijd. De koersdirecteur heeft zich al voorgenomen die in geen geval te betalen. Met zijn treurigste gezicht ver telde Hassenforder na de aan komst te Marseille, dat hij de etappe gemakkelijk had kunnen winnen, maar dat een wesp hem onderweg had gestoken en dat deze „blessure" roet in het eten had gestrooid. In Alès wilden de controleurs bij de ingang van het sportterrein, waar Etappe-klassement Dertiende etappe van Marseille naar Ales (159 km): 1. DeFilippis (It.) 5.02.54; 2. Sta blinsky (Fr.) z.t.3. Darrigade (Fr z.t.; 4. Piet van Est z.t.; 5. Barone (lie de France) z.t.; 6. Groussard (west) z.t.; 7. Favre (Zwits.) z.t; 8 Bauvin (Fr.) z.t.; 9. Adriaenssens (B.) z.t.; 10. Lorone (Spanje z.t; 11. Schellenberg (Zwits.) 5.13.34; 12 Wim van Est z.t.; 13. Thomin (west)' zt.; 14. Keteleer (B.) z.t.; 15. Ba- roni (It.) z.t.; 16. Picot (west) z.t.; 17. Bourles (west) z.t.; 18. Horel- beeke Clle de France) z.t.; 19. ex aequo het grote peloton waarin o.a. Anquetil, Bergaud, Forestier, Privat v frankrijk), Janssens, Plans- Kaert (beiden elgiBë), Nencini (Ita lië), de Jongh, Kersten, Stolker, Voor- Arnr?^de,<zuidoost)' Hassenfor der (NOC) Jean Bobet (He de Fransce) allen 5,13.34 Friedlich (gem. Liix ploeg) Tro- chut (zuidwest) en Pintarelli (It) staakten de strijd, zodat nog G7 ren ners in de Ronde bleven. Alg. klassement 1. Anquetil (Fr.) 80.13.28; 2. Fo restier (Fr.) 80.17.30; 3. Janssens (B.) 80.24.30; 4. Picot (west) 80.25.18- 5. Wim van Est 80.27.25 op 13.57; 6. Bauvin (Fr.) 80.27.28; 7. Rohrbach (NOC) 80.29.39; 8. Jean Bobet (lie de France80.30.21; 9. Lorono (Span je) 80.31.36; 10 Barone (lie de Fran ce 80.32.06; 11. DeFilippis (It.) «0.33.15; 12. Planckaert <B.) 80.33.22: 13. Nencini (It.) 80.34.12; 14. Mahé (Fr.) 80.35.30; 15. Schellenberg (Zw.) 00.38.33; 16. Chrisian (Zw.) 80.39.33; 17. Lauredi (zuidoost) 80.40.05; 18. Adriaenssens (B.) 80.41 09; 19. Dotto (zuidoost) 80.41.58 20. Thomin (west) 80.45.25; 29. Piet van Est (N.) 81.19.51; 33. Voorting (N.) 81.25.35; 43. de Jongh 81.39.23: 49. Kersten 81.55.99; G». Stolker 82,19.54. Dag-klassement ploegen 1. Frankrijk 15.08.12; 2. Italië 15.20.02; 3. ex aequo (westploeg), He de France, België, Nederland; (met Piet van Est, Wim van Est, de Jongh), Zwitserland en Spanje in 15.30.02. 9. ex aequo Zuidwest, Zuidoost, Noord-Oost-Centraal in 15.40.42. Aangezien er in de gemengde Lu xemburgse ploeg slechts twee ren ners zijn overgebleven, komt deze ploeg niet meer op de lijst van het ploegenklassement voor. Alg. ploegenklassement 9aoioForanïryk 238.58.13; 2. Italië 240.42.2a; 3. West 240.46.58 4. Ile de fi'avCa 5- België 241.08.56. 6^ Neder and 241.24.18; 7. Noord- M2Mot" oal |41:48-32; 8. Zuidwest 242.00.0a, 9. Zwitserland 242.10 41; 11. Spanje 242.55.22. Ook in het algemeen, ploegenklas sement komt de gemengde Luxem burgse ploeg niet meer in de uitsla gen voor Puntenklassement 1. Thomin (west) 189 pnt.- 2 Wim van Est 206 pnt.; 3. Picot (west) 214 pnt.; 4. Forestier (Fr.) 215 pnt 5. Schellenberg (Zw.) 226 pnt.; 6 Christian (Zw.) 238 pnt.; 7. Anque- til (Fr.) 239 pnt.; 8. Planskaert (B.) 291 pnt.; 9. Bauvin (Fr.) 305 pnt 10. Nencini (It.) 323 pnt.; 11. Kete leer (B.) 341 pnt.; 12. Bober (Ile de France) 349 pnt.; 13. Mahé (Fr.) 372 pnt.; 14. Lauredi (Zuidoost) 384 p.; 14. Voort'ng 387 pnt.; 16. Barone en Jean Bobet (beiden Ile de France) 391 pnt.; 18. Rohrbach (NOC) 406 pnt.; 19. DeFilippis (It.) 419 pnt.; HO Janssens (B.) 444 punten. De prijs voor de grootste pech vogel is toegewezèn aan de Duitser Lothar Friedrich, die van de meest strijdlustige aan Barone. De aankomst in Barcelona (vrij dag) wordt verslagen over Hilver sum II (298 m). De reportage wordt tussen 17 en 19 uur verwacht. De herhaling is om 19.55 uur en de nabeschouwing om 20.45 uur. Als u evenals de wielrenners in de Tour de France in onze prijsvraag uw best doet om als eerste de eind streep te passeren, dan kunt u zich de gelukkige bezitter noemen van dit fraaie Philips televisie- apparaat. Met dit Philips televisie-apparaat kunt u dan voortaan zelf tal van binnen- en buitenlandse sport evenementen en alle volgende Tours de France vanuit uw gemakkelijke stoel in de huiskamer op de voet een betrouwbaar, helder, haarscherp en contrastrijk beeld, van het diepste zwart tot het zuiverste wit. de 10 Nederlanders dit goede voorbeeld volgen om verzekerd te zijn van een volkomen betrouwbare televisie-ontvangst. volgen. Maar niet alleen sportgebeurtenissen! De televisie biedt u immers pakkende journaal! van het dagelijks gebeuren, boeiende toneelstukken spannende films, gezellige amusements programma'! en leuke kinderuitzendingen. Er valt veel te genieten van de televisie, vooral met een Philips apparaat, waarmee u altijd verzekerd bent van Dit is dan ook de reden, dat 9 van de 10 tele- visiebezitters in Nederland de voorkeur gaven aan Philips televisie en dat nog steeds 9 van Afbeelding: 14TX 113A. Universele ontvanger, waarmee niet alleen rechtstreekse ontvangst mogelijk is van de zenders Lopik, Eindhoven en Langenberg, maar bovendien ook van Antwerpen, Brussel, Lille en Luik, als men binnen het bereik van die zenders woont. Prijs: f 925 - (excl antenne en installatie). Zie 't op zijn best met rotsvast betrouwbaar (Van een speciale verslaggever) ALèS, ivoensdagavond. Ook in de vandaag verreden dertiende etappe werd de aanval opnieuw vroeg ingezet. Ditmaal door Piet van Est, die in de voorgaande ritten zijn krachten gespaard had voor een goede prestatie. Piet sprong nauwelijks een kilometer na de start uit het peloton weg; hij kreeg gezelschap van Stablinski en Darrigade. De Fransen wensten ook nu geen risico's te nemen. Het trio duwde ijverig op de pedalen, met als voornaamste tegenstander de felle, schrale wind. Het werd voor hen geen eenzame strijd, want spoedig daarop ontvluchtten opnieuw enkele renners het peloton. Het waren Bauvin, de Spanjaard Lorono, Defilippis, de regionaal Groussard en Adriaenssens; enkele kilometers verder sloten zich Barone en Favre bij de vluchtelingen aan. Verdere reacties van het peloton hie ven daarna uit. De hoofdmacht werd voortdurend gecontroleerd door de dappere Pieter de Jongh en Jaap Kersten, die iedere aanval op Piet van Est afremden. De voorsprong van de kopgroep groeide dan ook voort durend. Na 20 km was zij 1 min. 40 sec., na 30 km 3.30 en na 66 km precies 8 mi nuten. Op dat moment begon de re gionaal Anglade zich te verzetten. Hij won enkele tientallen seconden op het peloton maar een bedreiging voor de kopgroep is hij toch geen moment ge worden. Hij zag spoedig het onmoge lijke van zijn plannen in. Ook Siguen- za van de zuidoostploeg waagde nog een kans. Eenzaam reed hij vele kilo meters door het deprimerende land schap, waarin enkele aquaducten herinneringen opwekten aan de vroe gere glorie van het Romeinse keizer rijk. Laag tempo Het tempo was inmiddels zeer laag gebleven, ruim 30 km per uur, aan merkelijk beneden de snelheid waarop het tijdschema was geprojecteerd. Het kostte de kopgroep dan ook geen moeite om ruimere voorsprong op te bouwen. Veertig kilometer voor de finish was deze zelfs meer dan dertien minuten. Het verschil werd daarna iets geringer, door de pogin gen van enkele renners in het pelo ton om hun positie in de slotfase te verbeteren. Wim van Est bijvoor beeld probeerde nog te demarreren, maar de controle was te scherp. Ten aanzien van het toekennen van de prijs voor de meest strijdlustige renner zijn in deze ronde al een aantal merkwaardige beslissingen genomen. Ook vandaag was de uitspraak op merkelijk. Piet van Est had de pre mie ten volle verdiend: hij had de aanval ingeleid en daarna zeer veel werk in de kopgroep gedaan. Maar er werd anders beslist: Barone kreeg de meeste stemmen. Moge lijk omdat van Est geen Fransman is... Een valpartij van Friedrich en Ruby had tot gevolg dat Friedrich de strijd na 10 km staakte, en 40 km verder kwamen Troehut en Baroni ten val, waarna er voor Troehut een eind kwam aan deze ronde. De Italiaan Pintarelli staakte op zijn beurt eveneens de strijd. de sprint zou worden beslist, geen toegang verlenen aan een man, die zich kon legitimeren als de vroegere Tour-grootheid, Lucien Lazaridès. Het schijnt dus toch waar te zijn, dat sportroem snel verbleekt. Gehoord tussen de kijkersrijen bij de aankomst in Arlès tijdens de ere- ronde, die leider Anquetil reed: „Oh, Louis, zijn gele trui liceft precies dezelfde kleur als mijn zondagse jurk". De vroegere midvoor van Sun derland en Wales, Trevor Ford, die thans voor PSV speelt mag gedurende de volgende drie sei zoenen niet als prof in Enge land uitkomen. Dit is, blijkens een mededeling van de Football Association, een van de besluiten van de commissie, wel ke een onderzoek instelt naar inbreu ken op de reglementen door spelers en officials van Sunderland. De maatregel geldt alleen voor Engeland, zodat Ford daarbuiten wel mag uitkomen. Aan acht spelers, bij wie de Engelse international Len Shackleton, zijn straffen opgelegd, welke meebrengen dat zij voor een periode van 6 maanden hun benefi cierechten zullen verliezen. (Van een speciale verslaggever) ALES, woensdagavond. Er was eens een gemengde Lu xemburgse ploeg. Nu is er helemaal geen ploeg meer. De gemengde Lu xemburgse ploeg, die met vijf Lu xemburgers, twee Portugezen, een Italiaan, een Duitser en een Engels man in Nantes was vertrokken, heeft opgehouden te bestaan. De Luxemburgers met Charlie Gaul als een der favorieten voor de Tour, waren de eersten die met de Italiaan Bolzan de strijd staakten. Vanaf dat moment wer.d er alleen nog maar ge sproken over de internationale for matie. Brian Robinson, de elegante Britse renner, was het volgende slachtoffer van de bezemwagen: de equipe werd al minder internationaal en ploegleider Nicolas Frantz, in 1927 en 1928 winnaar van de Tour, had nog slechts de twee Portugezen Bar- bosa en Da Silva en de Duitser Frie drich over. Drie renners dus Het was voldoen de om elke dag een plaats te krijgen in het ploegenklassement waarin de tijden van de drie snelste renners van eïke ploeg worden opgeteld. In de ploegenklassementen, die in Alès wer den opgemaakt, kwam de internatio nale ploeg echter niet meer voor. Hans Friedrich, de Duitser, die in de vorige etappe van Cannes naar Marseille nog als verrassende tweede achter Stablinski was binnengekomen, gaf er vrij kort na de start in Mar seille de brui aan. De geleerden zijn het er niet over eens, of Friedrich over een bananen schil slipte of dat hij het wiel van een der andere renners raakte, een feit was, dat de Duitser, die bekend staat als een uitstekend zanger en een ope ra-liefhebber, pijnlijk trekkend met zijn been de berm opliep en een lift vroeg aan de ambulancewagen.... Nicolas Frantz blijft met twee Por tugezen in de Koers. Mèt de Oosten rijker Christian als lid van de Zwit- serse ploeg kunnen Portugal en Oos tenrijk zich beroemen op het feit, dat zij de enige deelnemende landen in de Tour de France 1957 zijn, die nog geen verliezen hebben geleden. Aan de 26-jarige André Troehut, als debutant gestart in de Franse zuid west ploeg, zullen de Tourvolgers al tijd terugdenken als aan de man, die het slachtoffer van ,,trop de chutes" teveel valpartijen is geweest. Troehut is zo ongeveer in elke etappe geval len en nu tussen Marseille en Alès maakte hij zijn laatste chute". Hij staakte de strijd. Kennelijk heeft Troehut het zelf ook gedacht. „Trop de chutes", het zal aan zijn naam liggen. Mies Stolker bekijkt keurend zijn karretje na een schoonmaakbeurt. Aan zijn gezicht te zien is de zaak weer voor 100 pit. o.k.! 1. De prijsvraag staat voor iedereen open; 2. Alleen personeelsleden en agenten van het Dagblad De Stem zijn van deelname uitgesloten, evenals hun gezinsleden; 3. Van iedere deelnemer wordt slechts één inzending in aan merking genomen; 4. Indien blijkt, dat geen of niet voldoende inzenders vraag 2 op de juiste wijze hebben beantwoord, worden de prijzen toe gewezen aan degenen, die vraag 1 op de juiste wijze hebben beantwoord en het juiste antwoord op vraag 2 zoveel mogelijk benaderen; 5. Bij meerdere inzendingen met de juiste antwoorden, en/of bjj meerdere inzendingen, die de juiste antwoorden op dezelfde wijze het meest benaderen, beslist het lot; 6 In onvoorziene omstandigheden beslist de directie van het Dagblad De Stem naar redelijkheid en billijkheid; 7. Alle beslissingen van de directie van het Dagblad De Stem zijn bindend; 8. Correspondentie over de uitslag kan niet worden gevoerd; 9. Alle inzendingen moeten uiterlijk op dinsdag 16 juli om 24.00 u. in ons bezit zijn.

de Stem | 1957 | | pagina 9