verrassingen Dieven sloegen flinke slag te Soesterberg Landbouwhuishoudcursus Oostkapelle start 1 sept. Mil. atleten naar Athene BICO" kortingen van 10-50°/ Roofoverval bij Maastricht Zomeractiviteit te Antwerpen Zeeuwse hand- boogtitels P. Koens Keizer Soranus van Uitreiking diploma's lagere landbouwschool Schoondijke Laatste zondag in augustus rolt de voetbal weer Schoolsportdag in Terueuzen Stadliuistornooi DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 11 JULI 1957 01 \l^A ■M Sprang-Capellenaar gearresteerd Grote vlucht Mei recordmaand voor woningbouw Communistische meerderheid in raad Nazareth Jubileumschieting te Heinkenszand Geslaagde hengeldag OVERBEEKES handelsonderneming Nieuwe regering in Japan SPORTln't KORT Res. le klas ingedeeld AANBESTEDINGEN MARKTEN EXAMENS WATERSTANDEN dat wil zeggen: artikelen die u in geen enkele opruiming zou verwachten, thans met B B B B B B B B B B B B B nene. Dan klinken naderende voet- Ide stem van Her- |oept luid: „Bravo, dat hebt ge net- Ipt! De kerel is lik hoop?" Woensdag vindt te Oostkapelle de openbare aanbesteding plaats voor het semi-permanente schoolgebouw voor de landbouw-huishoudschool der Z.L.M. Per 1 september wordt met de cursus begonnen zij het, tot het gereedkomen vdn de nieuwe school in enkele nood-lokaliteiten. In 1946 werd begonnen met een po ging om het landbouwhuishoudonder- wijs te doen starten, welke pogingen echter op een mislukking uitliepen. In 1954 werd opnieuw gestart en nu met een groot succes. De cursussen werden goed bezet, zodat toen defini tief een aanloop tot de vorming van de school werd genomen. Mr. Schlingemann van de Z.L.M., deelde mede. dat de Z.L.M. de be langen behartigt van het landbouw onderwijs sinds 1908. De Z.L.M. be zit 8 scholen en de nieuwe school van Oostkapelle zal de negende worden. Aan de streek, waarin de scholen ge bouwd worden, wordt overgelaten of deze scholen een openbaar dan wel bijzonder karakter krijgen. Van de 8 bestaande scholen heeft men één christelijke landbouwhuishoudschool en wel te Haamstede. De nieuwe landbouwhuishoudschool te Oost kapelle wordt de tweede christelijke landbouhuishoudschool der Z.L.M. In de ,,kop van Walcheren" be staat aan landbouwhuishoudonderwijs grote behoefte. Vooral voor de platte landsmeisjes is dit onderwijs van zeer groot belang. De school wordt een houten barak, die echter aan alle gestelde eisen voldoet. Het schoolgebouw dat midden in een grote tuin komt te Te Smeermaas-Lanaken, een Bel gisch plaatsje vlak bij Maastricht, is een roofoverval gepleegd in de her berg Tourisme van Hubert Ghelen. Omstreeks middernacht zaten daar nog vijf Nederlanders in de gelagka mer, die te Maastricht bezig zijn met wegwerken. Bij de afrekening zoch ten ze plotseling ruzie, terwijl twee hunner naar de lade sprongen, waar in het geld werd opgeborgen. De ex ploitant riep om hulp, die ver scheen in de persoon van twee La- nakers. Beiden stormden naar bin nen, maar werden niet bepaald vrien delijk ontvangen. Een hunner kreeg een bierglas tegen het hoofd en werd met een stoel op de rug geslagen. De lastige klanten zagen daarna kans om te vluchten, maar aan de grens van Caberg werden ze door twee Bel gische tolbeambten aangehouden. Hier ontstond opnieuw een gevecht, waarbij vier mannen konden ontko men. Alleen Adr. van B. uit Sprang- Capelle werd gearresteerd. Hij werd naar Lanaken overgebracht en in ver zekerde bewaring gesteld. Inmiddels kon de Maastrichtse politie nog drie der bandieten aanhouden. Slechts een bleef voortvluchtig. liggen wordt 27 meter lang, de grootste breedte bedraagt 14 meter en de hoogte is 5.20 meter. Het om vat een hall, leraressenkamer. een theorielokaal van 7x7 meter, een naailokaal van 9x7 meter, een com binatielokaal van 8 x 11 meter, waar in zowel kookonderwijs als was- en strijklessen worden gegeven, een pro visiekamer en een droogkamer. De meisjes worden op de hoogte ge bracht met het koken zowel op een kolenfornuis als een elektrisch- of gaskomfoor. Twintig meisjes Het lesmateriaal kan alle toets der kritiek doorstaan. Hiervoor werd een bedrag bestemd van f 25.000,-. De school is berekend op ca. hon derd leerlingen. In september wordt begonnen met 1 primaire klas, waar voor zich meer dan 20 meisjes heb ben gemeld. Zonder twijfel zal de belangstelling groter worden wanneer de school eenmaal draait. De ver warming geschiedt door oliestook. Een mogelijke expansie van de school kan worden gevonden door het bij bouwen van een barak, welke de Z.L.M. voor dit doel ter beschikking staat. Naar verwacht zal de school, eind van dit jaar officieel in ge bruik worden genomen. Dat het landbouwhuishoud-onder- wijs in Zeeland een grote vlucht gaat nemen blijkt wel uit het feit, dat in Axel een permanent schoolgebouw van 5 lokalen komt, dat deze zomer zal worden aanbesteed. De financiën voor dit nieuwe gebouw zijn reeds verzekerd, doordat de Z.L.M. hier voor 5 ton heeft weten te lenen. In Tholen komt eveneens een grote landbouwhuishoudschool met negen Antwerpen kent dit jaar een uit zonderlijk druk seizoen. De 4e Biën nale voor Beeldhouwkunst in het Middelheimpark, dit jaar bijzonder gewijd aan de Duitse, Oostenrijkse en Zwitserse sculptuur, werd reeds door meer dan 15.000 personen en talrijke groepen bezocht. Ter gelegenheid van de Guldenspo- renviering verzorgt de Kon. Neder landse Schouwburg-Nationaal Toneel twee publieke voorstellingen, op za terdag 13 en zondag 14 juli e.k., van „De Pacificatie van Gent", een his torisch spel van E. Van Goethem met muziek van Peter Benoit. Het volledige orkest, koor en ballet van de Kon. Vlaamse Opera verlenen hun medewerking. Meer dan 350 uitvoer ders zullen zorgen voor een enig schouwspel in het prachtige histo- Markt ^ac*er van Antwerpse Grote Het ..Reizend Volkstheater" brengt r"1 llet kader van zijn Hp hfu^oi1 silval vertoningen van netië on roKoopman van Ve- neti.e °P 22 en 23 juli en Drie koningenavond" op 24 en 25 ju L De voorstellingen gaan door op de stem mige binnenplaats van het Rubens huis. telkens te 20.30 u Wat tentoonstellingen betreft is er voldoende keuze: In het Kon. Museum voor Schone Kunsten heeft een „Retrospectieve Rik Wouters" plaats (elke dag van 10 tot 17 u.In het Vleeshuis gaat een inventaristentoonstelling gewijd aan „IJzersmeedwerk", terwijl in het Museum voor Folklore nog steeds de tentoonstelling „Ommegangen en blij de inkomsten te Antwerpen" en Vlaamse Volkskunst" te bezichtigen zijn (elke dag van 10 tot 17 u., vrij dag gesloten). Tot 22 juli zijn in het provinciaal museum „Sterckshof" te Deurne de kunstambachten „Weefsels, rietwerk en vlechtwerk" aan de beurt. Op 27 juli e.k. wordt in de Stede lijke Feestzaal, Meir, de tentoonstel ling „De Magie" geopend. Ondertussen zorgen de talrijke volksconcerten en het Bestendig Fes tival voor harmonies, fanfares en zangkoren voor de muzikale noot in de Scheldestad. zoals trouwens ook de „Beiaardconcerten" op de O. L. Vrouwetoren de maandagavond en de vrijdagmiddag. In mei 1957 zijn volgens gegevens van het Centraal Bureau voor de Statistiek 8122 woningen gereed ge komen. Nimmer tevoren werden in een maand zoveel woningen opgele verd. Hoogste mei-cijfer: voor de oorlog 1930 5190, na de oorlog: 1954 6057. Het hoogste maandcijfer na de oorlog was in december 1954, toen 7891 woningen gereed kwamen. Het totale aantal gereed gekomen woningen in de eerste vijf maanden van dit jaar, n.l. 33.864, is eveneens belangrijk hoger dan in de overeen komstige periode van 1956, toen 22.147 woningen gereed kwamen. Doordat in mei 1957 met de bouw van meer woningen werd begonnen n.l. 8561 dan er werden vol tooid, bereikte ook het aantal op 1 juni in uitvoering zijnde woningen een nieuw hoogtepunt met 100.107. In totaal waren eind mei 1957 sinds de bevrijding 542.025 nieuwe wonin gen gereed gekomen. De in mei 1957 voltooide woningen zijn als volgt over de provincies en de drie grote steden verdeeld: Groningen 545, Friesland 332, Drenthe 315, Overijssel 484, Gelder land 959. Utrecht 570. Noordholland (excl. Amsterdam) 820, Zuidholland (excl. Den Haag en Rotterdam) 1038, Zeeland 155, Noordbrabant 1245, Lim burg 718, Amsterdam 311, Den Haag 273, Rotterdam 296, N.O. Polder 61. De communisten hebben in de ge meenteraad van Nazareth de meer derheid behaald. De in 1954 gekozen raad telt 15 afgevaardigden, van wie er zes communist, vier Moslem, drie katholiek en twee orthodex zijn. Door een coalitie tussen Moslems en chris telijke afgevaardigden stonden tot op heden 9 stemmen tegenover de zes van fde communisten. Daar twee Moslems uit de coalitie zijn getreden en naar de communisten zijn overge lopen, bezitten deze nu met acht te genover 7 stemmen de meerderheid in de raad. Van de 25.000 inwoners van Naza reth is tweederde christen, de rest Moslem. De christen-inwoners van de stad laten zich verdelen in evengrote orthodoxe en katholieke groepen. De uitslagen van de klassekam pioenschappen handboogschieten in district 16 (Zeeland) luiden als volgt. Jeugdkampioen van Zeeland werd de 17-jarige Jaap van Stee van de vereniging ,,St. Sebastiaan", Yerseke. Kampioen klasse A. H. Steenbakker van „Juliana", Kwadendamme. Kampioen klasse B. M. Zoeteweij van „St. Sebastiaan", Yerseke. Kampioen klasse C. M. Glerum, eveneens van „St. Sebastiaan", te Yerseke. Het door de handboogschutterij So- ranus uitgeschreven traditionele ker- misconcours stond ditmaal in het te ken van enkele voor de vereniging belangrijke jubilea. De heren A. Ver meulen en A. de Jonge vierden res pectievelijk hun 55- en 45-jarig lid maatschap terwijl de heer de Jon ge tevens het feit herdacht dat hij 30 jaar geleden de voorzittershamer ter hand nam. Mede hierdoor was er een record deelname. Liefst 92 schutters van 19 verenigingen kwame hun jubilerende collega's complimen teren en namen deel aan de daarna gehouden wedstrijden welke door de deelname van talrijke cracks 'n span nend verloop hadden. De hoofdvogel was tenslotte voor P. Driedijk van Soranus, die daar mee de feestelijke stemming bij zijn zijn vereniging compleet maakte. De verdere uitslagen waren: le klep P. Rentmeester, Wilhelm Teil; 2e klep J. v. Doorn, Zorgvliet; 3e klep A. van Loo, Doel naar Hoger; 4e klep A.A. Geense, Zorgvliet; 5e klep A. de Jonge, Wilhelm Teil. Zijvogels A. de Jonge en A. Ver meulen van Soranus. Kallen L. de Jager, Doel naar Hoger; J. de Jon ge Soranus; H. de Jonge, Zeelandia; J. de Jonge, Eensgezindheid. Meeste vogels J. de Baar, Wilhelm Teil. 59 Bij de jaarlijkse strijd om de ko ningstitel van de handboogsociëteit Soranus legde P. Koens voor de 3e maal in successie beslag op de ko ningstitel, nadat hij tot op het laat ste moment in burgemeester Derckx een ernstige concurrent had gehad. Door deze fraaie prestatie werd hij na de wedstrijden op officiële wijze tot keizer uitgeroepen, de titel wel ke een schutter wordt toegekend, na dat hij drie opeenvolgde malen het koningschap verwerft. De Eerste Goese Hengelsport Ver eniging hield in de Oosterschelde, tus sen Kattendijke en Wemeldinge een hengelconcours waaraan door 74 per sonen werd deelgenomen. Daar dit concours in de avonduren plaats vond, nl. tussen 7 en 9 uur, was de opkomst zeer goed. Het was een stra lende hengelaars-avond. In totaal, werd 7489 gram vis op het droge gebracht wat een goede vangst genoemd mag worden. De eerste prijs werd toegekend aan A.J. Smit voor een gevangen bot van 448 gram. De tweede prijs verwierf J. van Dalen: 1 paling en 2 botten, totaal gewicht 423 gram. De derde prijs ging naar Coppoolse, voor een gevangen paling en een bot met een totaal gewicht van 419 gram. De Ned. militaire atletiekploeg, die zal deelnemen aan de int. militaire atletiekkampioenschappen, die van 12 tot en met 16 juli in Athene zullen worden gehouden, is woensdagmor gen per vliegtuig van het militaire vliegveld Valkenburg vertrokken. Het Nederlandse team is als volgt samengesteld: Krp. Moo (100 meter, versprin gen), sld Hans (400 meter, 800 me ter), sld Koudijs (800 meter, 1500 me ter), le luitenant Wijnbergen (400 me ter), sld A. Jonkers (1500 meter, 5000 meter), sergt. Damman (3000 meter, 5000 meter, steeple chase i, radio-ra dar monteur Janssen (800 meter, 1500 meter), wachtm. F. Künen (5000 meter), wachtm. le kl. A. de Jong (hinkstapsprong) sergt. K.Koch (kogelstoten, discuswerpen, vaandrig F. van der Heyden (speerwerpen), sld. G. van Kleef (hoogspringen). (Advertentie) Uit de villa van de rustend notaris H. Labberton te Soester berg hebben dieven gisteren een geldkist met juwelen ter waarde van 20.000 meegenomen. Een geldkist met ongeveer 650, die „bewerkt" was en waarvan de sleutels op de grond lagen, heb ben zij niet kunnen meenemen De huishoudster mej. C. G. van S. die om vier uur het huis verliet om boodschappen te doen te Soesterberg, kwam omstreeks vijf uur terug en toen ontdekte zij, dat de voordeur open I" tegenwoordigheid van talrijke ouders werden aan de leerlingen van de lagere landbouwschool te Schoon- düke de rapporten uitgereikt. Veer tien van hen konden het einddiploma in ontvangst nemen. De heer de Rijk, hoofd der school, gaf bij deze gelegenheid eindlessen aan de leerlingen van de eerste tot en met de vierde klas. Burgemeester van Rosevelt, voor zitter van het schoolbestuur, sprak de vierde-klassers toe. Hij feliciteerde de heer de Rijk met het feit, dat hij weer een klas aan de maatschappij had afgeleverd, waarvan alle leerlin gen waren geslaagd. De heer Roest, rijksconsulent, be last met het toezicht op het lager landbouwonderwijs in Zeeuwsch- Vlaanderen, reikte hierna de diplo ma's uit. Uit handen van de heer C. Mabesone uit Aardenburg, voorzitter van de ver eniging van oud-leerlingen van de lagere landbouwschool, ontving de beste leerling, de heer Arnold Ver aart uit IJzendijke, de traditionele medaille. De heer Veraart had het ge presteerd, om niet minder dan vier negens op zijn eindlijst te behalen. Hij dankte namens zijn medescholieren voor het genoten onderwijs. Aan de heer de Rijk werd een vul pen aangeboden, zijn vrouw mocht een boeket anjers in ontvangst nemen. stond. Mej. van S. schrok hevig en rende naar binnen. Daar ontdekte zij, dat het gehele huis in wanorde was. De handdoek uit de badkamer lag in de keuken en meer artikelen waren van plaats veranderd. De waakhond verblijft toevalligerwijze in een asiel, zodat het huis geheel zonder bewa king was. Notaris Labberton verblijft namelijk reeds enige tijd in het zie kenhuis en had juist op dat tijdstip bezoek van zijn vrouw. Een inspectie wees uit, dat de kist juwelen van mevrouw Labberton ver dwenen was. Toen mevrouw Labber ton 's avonds om acht uur thuis kwam kon de waarde pas worden vastge steld. Veel van het zilver, o.a. tafel zilver, dat de dieven maar voor het grijpen hadden, hebben zij laten lig gen. De mannen zijn door de keuken deur naar binnen gekomen, want ook aan die zijde stond alles open. DE IDEALE ELEKTRISCHE WASMACHINE f/ DIT IS DE PRIJS: type MASTER Er is nog een hele serie modellen in prijzen vanaf f 189 tot f 470. Kent U onze „BICO" KOELKAST '57 al? Inhoud 55 liter, prys com pleet slechtsf 398,- Vraag Uw handelaar onze uitge- oreide folder. ELLEWOUTSDIJK Vertegenwoordiger van ..BICO"- produkten voor de provincie Zeeland Markt 2 Telefoon 01104-258 ELLEWOUTSDIJK De Japanse premier, Nobosoeke Kisji, heeft gisteren een nieuwe re gering gevormd. Slechts twee minis ters uit zijn oude kabinet zijn aan gebleven, n.l. Mitsoejiro Isjii, die vice-premier blijft en de kabinetsse cretaris Haroehide, die minister van Arbeid is geworden. Kisji benoemde vijftien nieuwe mi nisters. De zakenman Aitsjiro Foe- jieyama worclt minister van Buiten landse Zaken. Hij is voorzitter van de Japanse kamer van koophandel en directeur van 97 maatschappijen. Minister van Financiën is Hisato Itsjimada. De competitie voor de Eredivisie betaald voetbal vangt aan op zondag 25 augustus 1957. Voor de le en 2e divisie neemt de competitie op zondag 8 september een aanvang. De competities voor het amateurvoetbal vangen in alle dis tricten aan op zondag 8 september 1957. De competitieleiders behouden zich echter het recht voor, wedstrijden welke in concurrentie vallen op een vroegere datum vast te stellen. De voorronden voor de wedstrijden om de Nederlandse Voet balbeker voor het amateurvoetbal zullen worden gespeeld op de zondagen 8 en 25 augustus alsmede op zondag 1 september 1957. De voorronden voor de semiprofverenigingen uit de le en 2e divisie vangen aan op zondag 25 augustus en/of 1 september 1957, aldus meldt de Sportkroniek. Onder leiding van de heren A. J. Janssen en C. J. l'do werd op de ge meentelijke sportterreinen te Ter- neuzen de jaarlijkse schoolspordtdag gehouden. Hierbij waren aanwezig de wethouder van openbare werken te Terneuzen, de lieer M. de Vos namens het gemeentebestuur en de consulent voor lichamelijke opvoeding de heer S. J. Klompe te Goes. De heer de Vos heette in zijn ope ningswoord speciaal de buitenscholen van harte welkom. Voor het diploma lichamelijke ge oefendheid hebben 412 kinderen deelgenomen van Terneuzen: open bare lagere school A; de Zuidland- school; de hervormde school en de r.-k. meisjesschool. De openbare la gere school van Sluiskil; de openba re lagere, school te Hoek en de chris telijke school te De Knol en de r.-k. school te Philippine. Uitslag der wedstrijden: Estafette 10 x 60 m jongens van 11 en 12 jaar: 1. openbare lagere school A 1 min. 41,3 sec. 2e hervormde school I 1 m. 41 8 sec. Meisjes 11-12 jaar: 1. openbare la gere school All min. 42,5 sec. 2. Zuidlandschool 1 min. 45,5 sec. Jon gens 13-15 jaar: 1. Herv. school 1 min. 40.8 sec. 2. r.-k. school Philippine 1 min. 41,7 sec. Meisjes 1315 jaar: l. r.-k. school Philippine 1 min. 41,6 sec. 2. r.-k. meisjesschool Terneuzen 1 min. 49.6 sec. Slagbal: Jongens: 1. Her vormdeschool; 2. r.-k. school Phi lippine; 3. openbare lagere school A Terneuzen; 4. Zuidlandschool; 5. openbare lagere school Sluiskil. Meisjes: 1. r.-k. school Philippine; 2. hervormde school; 3. Zuidlandschool; 4. openbare lagere school A: 5. open bare lagere school Sluiskil. Touw trekken in groepen van 8: Jongens van 11-12 jaar: 1. Hervormde school; 2. openbare lagere school A. Jongens van 13-15 jaar: 1. hervormde school; 2. openbare lagere school A. De indeling voor het Stadhuistoer- nooi, dat de voetbalvereniging Mid delburg op 1 september organiseert, is thans bekend. De zes deelnemende clubs spelen in twee poules een halve competitie. Daarna spelen de beide poulewinnaars om de eerste en tweede prijs, de nummers 2 om de derde en vierde prijs en de nummers 3 om de vijfde en zesde prijs. De beide poules zijn als volgt sa mengesteld: A: MOC, Middelburg en RCS; B. Vlissingen, Fluks en Hulst. MIDDELBURG krijgt de Zeeuwse primeur van damesvoetbal. Vrijdag avond speelt namelijk een elftal dames van EMM een voetbalwed strijd tegen ,,De Modinettes", een damesclub uit het Zuiden. Men verwacht grote belangstelling; de opbrengst komt ten goede aan „Sport Steunt Zonneveld". DE ZUIDAFRIKAANSE voetballer Steve Mokone, die in Engeland voor Coventry City heeft gespeeld, zal in het nieuwe seizoen voor He racles (Almelo) uitkomen. Hij heeft het contract reeds getekend. AAN DE INT. militaire zwemkam- pioenschappen, die van 1 tot en met 8 september in Cannes wor den gehouden, zal ook worden deel genomen door een Nederlandse mi litaire ploeg. NEDERLAND ZAL deelnemen aan het int. militair kampioenschap vijfkamp, dat van 12 tot en met 16 augustus in Brussel wordt ge houden. WOENSDAG ZIJN te Buenos Aires twee wedstrijden gespeeld in het toernooi om het int. militair voetbal kampioenschap. In de finalepoule versloeg Argentinië het elftal van Italië met 5—4. Frankrijk zegevier de met 41 over Brazilië. IN WAGENINGEN speelde het mili taire zevental een wedstrijd tegen Neptunus Arnhem. De militairen wonnen met 31. De indeling van de nieuw te vor men reserve eerste klasse in district Zuid I van de KNVB is thans bekend. Hierin zullen uitkomen Middelburg 2, Taxandria 2, Goes 2, PSV 3, NAC 3. Vlissingen 2, Helmondia 3, WSC 2, Willem II 3, Brabantia 2, Noad 3 en Zeeland Sport 2 of Eindhoven 3. Vooral voor de drie of vier Zeeuw- Se ploegen een zware afdeling, welke echter ongetwijfeld aan de verbete ring van het spelpeil zal bijdragen. U.L.O. Van de openbare U.L.O.-school te Oostburg slaagden voor het eindexa- men: Hans Roos, Sluis, diploma B en Mid- denstandsdipl. Jaap Brouwers, Oost burg A. en idem; Adrie de Kant, Oostburg, A en id.E. Marteijn Oost burg A. en idem; Johny Stokker- man, Oostburg. A en idem; Machiel Kesteloo, Oostburg, A. en idem; Piet de Smidt, Oostburg, A. en idem; Max den Hollander, Oostburg, A. en idem; Addie van 't Westeinde, Oostburg, A.; Ina van den Heuvel, Breskens, A. en Middenstandsdiploma; Rie van Meeren Breskens, A. en idem; Ria de Ruijsscher, Breskens, A. en idem; Marianne Koster, Breskens, A. en ï- dem; Joop de Visser, Breskens, A.; Wessel van der Veen, Aardenburg, A. en Middenstandsdiploma. handelscorrespondentie Te Hulst slaagden voor het diploma Nederlandse handelscorrespondentie W. Buysse, R. Boddaert, J. Blommaert, Hulst. E. v. Oosterhout. A. de Guy te- naar, R. Bleyenbergh, St. Jansteen. LAGERE LANDBOUWSCHOOL Aan de lagere landbouwschool te Schoondijke slaagden de volgende leerlingen: S. Buysse, Biervliet. Th. Lako, E. Maas, J. Rosseel, E. Scheele, Aardenburg. J- v. d. Sluis, Retranche- ment. De Smet, A. Veraart, Arn. Ver aart, IJzendijke. R. v. d. 't Westeinde, Groede, P. Luteyn, L- Minderhoud, I. Poissonnier, Retranchement en Ant. Onghenae, IJzendijke. VERHOGEN EN VERZWAREN VAN ZEEDIJKEN Het bestuur van het waterschap „Sint Philipsland" heeft aanbesteed het verhogen en verzwaren van ge deelten van zeedijken van de polders Henriette en Oude van Sint Philips land. Er waren in totaal 18 inschrij vingen binnengekomen. De hoogste was die van de firma K.Reingoudt te Sint Philipsland, voor 467.000,-, de laagste inschrijfster de firma J.D.Jansen te Middelburg voor de som van 287.000,-. R.K. UNIVERSITEIT De heer J.Walraven te Kwaden damme slaagde aan de r.k. univer siteit te Nijmegen voor het bacca- laureaatsexamen theologie. OPVOEDKUNDE M.O.A. Te Tilburg slaagde voor de akte Opvoedkunde M.O.A. Zuster Ediltru- da. van de Congregatie van Dongen, thans hoofd der r.-k. meisjesschool te Alphen N.B., in de wereld mej. A.M. Cuelenaere uit Aardenburg. M.M.S. ETTEN. Aan de M.M.S. te Etten zijn alle kandidaten geslaagd nl.: R. Binke, Etten; J. v.d. Broek, Bre da; A. Buijs, O. Tonge; E. Calu- wé, Sluiskil; M. Copray, Utrecht; M. Cornelissen, Breda; R. v. Engelen, Ulicoten; N. v. Gurp, Breda; C. Ja cobs, Wieringerwerf; S. v. Leemput, N. Namen; E. Lissone, Etten; M. Lis- sone, Etten; C. Meeuwissen, O. Gas tel; F. Mutsaerts, Roosendaal; C. Oo- men, Gilze; M. v. Rooy, Eindhoven; A. Rouwenhorst, Breda; E. v. Run, Breda; E. Schoonhoven. Schiedam; A. Swart, Breda; W. Verhoef, Den Bosch; R. Vonk, Prinsenbeek; M, Wa- gemakers, Loon op Zand; A. v. Zwol, Ulvenhout. GOES, 10 juli. Export- en indus trieveiling: Jucunda 1 en 2 80;82, afw. 72, Mad. Moutot 1 en 2 73-80.05, afw. 48, Climax 1 en 2 80. frambozen in kratten exp. 312-338, id. 2 257, rode bessen 2 exp. 133-134, id. 3 78, zwarte bessen exp. 530-534, id. 2 388. Gewone veiling: rode bessen 131- 139, witte bessen 60-81, oranjepruimen 56-71, druiven, Frankenthalers 220, Mad. Moutot 60-130. Kersen: Markie zen 2 87-90. Zoete Morellen 2 79-85, Inspecteur Löhnis 1 150, 2 80-105, Klerken 2 100-106, Varikse zwarte 1 132, Volkers 150-160, p. st. perziken 28-36, per doos: frambozen 1 41-56, 2 35-48, rode bessen 1 46, 2 28-35. Groenten: kropsla A2 4-8, komkom mers Al 36-40. A2 28-34, BI 28, Cl 23, afw. 23, bloemkool 3 21-31, afw. 11-17, uien 11-18, wortelen 35-49, kroten 6-12, tomaten Al 54-56, BI 53-59, Cl 45-49, B2 46, C2 34, rabarber 22-26, dubb. princ.bonen 100-120, stoksnijbonen 103. 110, tuinbonen 25-26, wagenaarsbonen 90, saxabonen 89, aardappelen grote 15-20, drielingen 10-12, kriel 3-4, sav. kool 8-9, doperwten 27-35. 's-HERTOGENBOSCH, 10 juli 1957. Op de markt van heden werden aan gevoerd 5060 stuks vee, zijnde 1350 runderen, 174 graskalveren, 962 vette kalveren, 338 nuchtere kalveren, 62 schapen, 15 geiten. 66 fokzeugen, 379 slachtvarkens, 24 lopers, 1426 biggen, 264 lammeren. De prijzen waren, behoudens uit zonderingen voor dieren van buiten gewone kwaliteit, als volgt; melk- en kalfkoeien f 700-1125 p.st., guiste koei en 650-925, kalfvaarzen 725-960, klam- vaarzen 640-850, guiste vaarzen 650- 840, pinken 450-670, graskalveren 325- 500, nuchtere kalveren voor fok- of I mesterij 65-185, weideschapen 70-90, lammeren 45-70, drachtige zeugen 265-335, lopers 62-78, biggen 36-57. lokalen. Dit grote schoolgebouw staat op de urgentie voor 1959 en eerste en drie hierin komen vijf tweede klassen. In samenwerking met de Vakschool voor Meisjes te Goes, is per 1 sep tember 1957 een landbouwhuishoud- klas toegevoegd. Slachtrunderen: aanvoer 746 stuks. Extra kwaliteit f 3.25-3.35 p.kg. gesl. gew., le kw f 3.05-3.20. 2e kw. f 2.70- 2.95, 3e kw. f 2.60-2.70, vette stieren f 2.80-2,95, worstkoeien f 2.50-2.60. Vette kalveren le kw. f 2.25-2.50 p.kg. levend gew., 2e kw. f 2.2,20, 3e kw. f 1.60-1.90, nuchtere slachtkalveren f 1.20-1.45. slachtvarkens f 1.54-1.62, slachtzeugen le kw. f 1.42-1.48, 2e kw. f 1.34-1.39. Vette schapen f 105-12o p. stuk. vette lammeren f 65-85, nuch tere slachtkalveren f 40-60. Melk- en kalfkoeien: aanvoer min der. handel traag, prijzen nauwelijks prijshoudend; guiste koeien: aanvoer minder, handel kalm, prijzen weinig verandering; jongvee: aanvoer nor- maal. handel rustig, prijzen moeilijk te handhaven; vette kalveren: aan- voer groot, handel gedrukt, prijzen als vorige week; nuchtere slachtkal veren: aanvoer minder, handel rede lijk, prijzen vaster; schapen en lam meren: aanvoer kleiner, handel kalm, prijzen ongeveer gehandhaafd; fok zeugen: aanvoer normaal, handel stroef, prijzen lager; lopers en big gen: aanvoer ruimer, handel redelijk goed, prijzen prijshoudend; slachtvee: aanvoer gewoon, handel stug, prijzen moeilijk te handhaven! slachtzeugen: aanvoer groter, handel redelijk» prij zen minder. KAPELLE, 10 juli. Aardbeien zonder dop Jucunda 2 82.90-84.70, afw. 77 30-79, Mad. Moutot 2 77, afw. 65, Climax 2 98, afw. 76, rode bessen 2 exp. 135.80-140.85, ind. 2 136.20-136.90, 3 123, zwarte bessen Ind. exp. 610-539, 2 472, frambozen in doosjes 1 341-362, 2 275. Kersen: Markiezen 1 178-222. 2 103, 166, Morellen 1 125-156. 2 86-114, Insp. Löhnis 1 165-208, 2 114-134, Va. rikse zwarte 1 91-115, Meikersen 1 18o- 200, Klerken 1 166, 2 120-150, Hedel- fineer 2 118-131, Citroenkersen 1 108, Mierlose zwarte 1 131-141, Vr. van Werden 1 169-180, Early Rivers 1 170, kersen 3 31-78, rode bessen per doos 1 31-41, 2 26, idem per kilo 1 139-141, 2 121-132, kruisbessen per doos 1 17- 21. idem per kilo 1 36-80, 2 20-34. witte bessen per kilo 2 69-74, per doos 2 23. Aardbeien per kilo 2 80-122. afw. 89 id, per doos 1 50-63, 2 33, Logan- bessen per doos 1 59, Oranjepruimen per kilo 1 90. Aardappelen! Eerstelin gen 1 15-19, 2 11, drielingen 0,5-11, kriel 3,5-4. Groenten: dubb. pr. bonen 1 87-121, gr. bonen 1 78, kropsla 11-13, bloem kool 16-21, spitskool 15-18, rabarber 14-18, boskroten 11-13, komkommers 28-53, bosuien 15-17, sjalotten 8, andij vie 13, tuinbonen 12-13. TERNEUZEN, 10 juli. Sla 3-14.80. bloemkool A afw. 21-47, B afw. 17-32, C afw. 16-17, A2 21-29, B2 20-23, A 31-34. B 23-32, C 13-21, peen 22-39, kro ten 1-8 uien 5-12, Eerstelingen bon ken 24.70, 1 10-19.30, 2 9.50-11, kriel 3-4, Eigenheimers 1 14-16.10, kassnij- bonen 113-119. stamsnijbonen 113-120, princ. bonen 120-142, saxa 115-133, kro ten 6-7, rode kool 8-19, sav. kool 18- 33, rabarber 27-30, tomaten A 64-70, C 54-56. CC 40, spitskool 18-26, zilver- uien 44-51, aardbeien per doosje 2 32- 47, afw. 12-28, rode bessen per doosje 35-38. per kg 84-110, kruisbessen per kg 52-61, witte bessen per kg 75-79, kersen per kg 188-190, pruimen per kg 81. Konstanz 420 (-2), Rheinfelden 287 (-68), Breisach 242 (+16), Straats burg 318 11), Maxau 481 (+4), Mannheim 325 (-3), Mainz 293 (-7), Bingen 201 (-4), Kaub 219 (-5), Trier 100 (+10), Koblenz 216 (-6), Keulen 185 (-7), Ruhrort 379 (-10), Lobith 995 (-5), Nijmegen 777 (-8), Arnhem 799 (-5), Eefde IJssel 316 (-7), De- venter 221 (-8), Monsin 5540 (+20), Visé 4952 (+10), Borgharen 3864 (+36), Belfeld 1081 (-7), Grave bene den de sluis 464 (onveranderd). De gepeilde minste waterdiepten, welke heden worden vermeld op de waar schuwingsborden, zijn in centimeters! IJsselkop-Heveadorp 255, Heveadorp- Amsterdam-Rijnkanaal 250, Amster- dam-Rijnkanaal-Lekkanaal 250, IJs- selkopDoesburg 250. Toegelaten groot, ste diepgang van Millingen tot St. Andries 360 cm. De scheepvaart op de Waal boven Nijmegen is in de komende nacht niet gestremd. i

de Stem | 1957 | | pagina 7