LUXE DE MAN door Ids. v. d. Ploeg MET DE LUCIFER tem Nederland heeft geen schuld aan massa-sterfte kuikentransportten Alleen arbitrage kan uitkomst brengen Politie arresteert 73-jarige man defjjrufe vamrrfie-efipaM DIENSTTIJD AVONTUUR MISSTANDEN IK STA OP WACHT AT EEN ONDERLiJKE V ERELD RADIO TWEEDE BLAD DONDERDAG 11 JULI 1957 DE heer Fens heeft nu antwoord gekregen op zijn vragen inzake de vermindering van de diensttijd in België. Dit antwoord versterkt de indruk, dat deze vermindering toch maar een gevaarlijk experi ment is. Er waren blijkbaar ongun stige rapporten over uitgebracht door de militaire adviseurs van de NAVO. Enige leden van de NAVO- raad bleven dan ook twijfel koes teren. of een ongunstige invloed op de NAVO-sterkte zou kunnen wor den vermeden, al heeft de Belgische minister van landsverdediging ge praat als Brugman, om deze bin nenlands-politieke manoeuvre goed te praten. Onze regering verwacht van de getroffen maatregel ook een verzwakking van de territoriale verdediging. Maar de NAVO-raad heeft geen enkel formeel goed- of afkeuringsrecht. Van een toestem ming kan dan ook niet worden ge sproken. Er is alleen maar overleg mogelijk. Dit overleg zal nogmaals plaats vinden, als in het najaar een algemeen NAVO-rapport over de diensttijd gereed is. Maar wat heeft zulk overleg nog voor zin, als het ene land na het andere eigenmach tig zijn diensttijd al heeft verkort? HET orgaan van het Christelijk Tandartsen geven te kennen: Nederlanders in Kleef veroordeeld Pandit Nehroe vertrokken Nog geen klacht van Italië Poging tot vergiftiging Akkoord tussen Birma en Peking TELEVISIEPROGRAMMA Ook als het bedoelde rapport een afkeuring zou inhouden van de Bel gische maatregel, is er natuurlijk geen sprake van, dat Brussel de diensttijd weer zou verhogen. On danks de tegengestelde verzekering houdt het wel degelijk een preju dice in. Het blijft alles bij elkaar dan ook maar een trieste geschiedenis, wel ke psychologisch voor de landen, die zich aan afspraken houden, heel moeilijk te verteren valt. f)E parlementen van West-Duits- land en Frankrijk zijn de eerste geweest, om de verdragen inzake Euromarkt en Euratom goed te keu ren. In dit feit ziet men een van de grote voordelen van deze verdra gen weerspiegeld: de Frans-Duitse verstandhouding, welker gemis de Europese politiek zo lang vergif tigd heeft. In de toelichting, welke de Nederlandse regering bij de be trokken wetsontwerpen geeft, wordt ook dit voordeel met nadruk naar voren gebracht. Wie, die de vrede werkelijk liefheeft, zal dit dan ook niet toejuichen? Er zijn meer voordelen: de ver dere versterking van de Europese eenheid, broodnodig om de positie van het oude "werelddeel in de stormachtige evolutie van deze tijd te handhaven, directe economische baten uit het vergroten van de markt. Maar de nadelen kan ook de regering zich niet ontveinzen. Een verhoging van loon- en rente standaard zal onze concurrentie kracht kunnen verzwakken. De re gering hoopt er het beste van. Ze berekent als gevolg van een en an der een globale prijsstijging van 2 procent in twaalf jaar tijds. In twaalf jaar kan ons nationale inko men echter stijgen met een percen tage tussen de 24 en de 34. Dat is althans berekend door het Centraal Bureau voor de Statistiek. In dit alles zit natuurlijk heel veel speculatiefs. Het is min of meer eeh avontuur, wat we met deze verdragen gaan beginnen. Er zal in het Kamerdebat, dat reeds op 1 en 2 oktober is vastgelegd, dan ook nog wel gezocht worden naar methodes, om al te grote risico's uit te sluiten. Bij alle hartelijke sympathie voor de grondgedachte der verdragen moeten we toch zoeken naar waar borgen voor het behoud en de ver steviging van onze eigen economi sche kracht. Nationaal Vakverbond signa leert ernstige misstanden op het gebied van de tewerkstelling van arbeiders. Het komt tegenwoordig voor dat iemand 's nachts werkt, daarvoor vanzelfsprekend loon ontvangt, overdag uitrust en daarvoor een uitkering ingevolge de Werkloos heidswet incasseert! Koppelbazen, of nog beter uitgedrukt ronselaars hebben hier ook de hand in. Zij interesseren zich niet voor veilig heidsvoorschriften en sociale ver zekeringswetten. Als zij hun hand geld maar krijgen, deert hun verder het lot van de clandestien tewerk- gestelden niet. Ook in de bedrijven ontstaan al dus spanningen. Het gebeurt dat een geronseld werknemer naast een goed geschoold werknemer komt te staan en.... een hoger loon ver dient dan de laatste! Het komt voor dat iemand wegens onenigheid of wangedrag ontslagen wordt en de volgende dag weer in hetzelfde be drijf werkt. Nu als geronseld arbei der, misschien onder een andere naam en waarschijnlijk tegen een hoger loon. Men schat dat in Rot terdam reeds zo'n 3000 geronselden onder een valse naam werken. Dergelijke toestanden zijn een ge ordend land onwaardig. Hier zal toch met forse hand ingegrepen die nen te worden. (Advertentie) Bij de Nederlandse expe diteurs van eendags-kuikens naar Italië is, voor zover be kend, geen enkele klacht binnen gekomen over de massale sterf te onder de kuikens tijdens de reis naar Italië. Ook van een proces-verbaal, dat door de Italiaanse vereni ging voor dierenbesche-rring zou zijn opgemaakt tegen Ne derlandse expediteurs, is hier niets bekend. Het bericht zal misschien zijn oor- zaak vinden in een onjuiste vertaling van het woord expediteur, waarmee in dit geval de verzender is bedoeld. De verzenders zijn de veertig a vijf WANT WIE VERGEET polydor 45t 66 659 78t 64 659 HANS BRANDEL soldatenkoör DE BEER o. i.v. piet struyk De Nederlandsche Maatschappij tot bevordering der Tandheelkunde meent, dat het verschil van mening tussen de ziekenfondsorganisaties de beëindiging van de stagnatie in de tandheelkundige behandeling van zie kenfondsverzekerden nog verder op de lange baan dreigt te schuiven. De Centrale bond van onderling be heerde ziekenfondsen, heeft de tahd- artsen, aldus een mededeling van de maatschappij, laten weten, dat zij zich niet kan scharen achter een voorstel, dat de andere ziekenfonds organisaties tijdens de laatste bespi-e- king onder leiding van de minister Suurhoff had geopperd als ernstige poging om uit de impasse te geraken. Overigens doorkruiste dit tussentijdse voorstel de besprekingen over arbi trage, waaromtrent de partijen juist nader tot elkaar schenen te zijn ge komen. Door deze verdeeldheid worden verzekerden dus opnieuw gedupeerd. Zij zullen voorlopig nog moeten voort gaan premie te betalen, zonder dat hier de gegarandeerde tandheelkun dige behandeling tegenover kan staan. Onder deze omstandigheden blijft naar de mening van het hoofdbestuur van de Nederlandsche Maatschappij tot Bevordering der Tandheelkunde arbitrage de enige mogelijkheid om uit de bestaande moeilijkheden te ge raken. Deze mening heeft het hoofd bestuur dan ook aan minister Suur hoff kenbaar gemaakt. Tevens heeft het hoofdbestuur de minister verzocht te willen bevorde ren, dat aan de verzekerden restitu tie wordt verleend voor gedane beta lingen ter zake van tandheelkundige hulp, omdat niet is te beoordelen hoeveel tijd de besprekingen nog in beslag zullen nemen en de tandheel kundige belangen der ziekenfondsver zekerden op de ernstigste wijze wor den geschaad. Intussen doen zich meer en meer gevallen voor waaruit blijkt, dat men zich te laat voor hulpverlening tot de tandarts heeft gewend, aldus de maatschappij. De rechtbank in Kleef heeft tot drie maanden voorwaardelijke gevan genisstraf met een proeftijd van 3 jaar en 3000 mark boete veroordeeld de machinist der Ned. Spoorwegen J. R. uit Amstelveen en diens zoon W. Beiden werden ervan beschuldigd meermalen koffie gesmokkeld te heb ben op de locomotief welke J. R. van Nijmegen naar Kleef reed. De zoon W. zorgde dat de smokkel waar aan de man werd gebracht. De koffie werd in Kleef of Kranenburg verkocht of tegen bruikbare dingen geruild. De eerste minister van India, Pan dit Nehroe, is gisterochtend om kwart voor acht aan boord van een Vickers Viscount van de Indische luchtmacht van het militaire vliegkamp Valken burg vertrokken. De premier begeeft zich met een tussenlanding in Brin- disi naar Cairo, waar hij een bezoek brengt aan president Nasser en waar hij twee dagen zal verblijven. Nehroe zal eveneens een bezoek aan de Soe dan brengen. en veertig Nederlandse kuikenbroe ders. Zij exporteren de eendagskuikens, die voortkomen uit de ingelegde broedeieren in de broedmachines, naar Milaan. Vandaar gaan ze naar opfokbedrijven in het land, die ze'na enige weken te hebben vetgemest, afleveren aan de Italiaanse restau rants. Vrijwel dagelijks gaan kuiken transporten, meestal van rond 100.000 stuks, uit Arnhem per trein weg, on der verantwoordelijkheid van Van Gend en Loos, die het merendeel van deze transporten verzorgt. Toen enige jaren geleden hiermee werd begonnen, zijn uitgebreide proe ven genomen om een goede over tocht te verzekeren. De kuikens gaan in geventileerde dozen van vijftig stuks met deze warme dagen is het aantal teruggebracht tot dertig a veertig. De dozen staan op stel lingen, zodat er voldoende frisse lucht doorstroomt, in speciaal daar voor ingerichte wagons, die in de personentreinen worden aangehaakt; dit om de snelste wijze van vervoer te garanderen. Een begeleider con troleert ten overvloede gedurende de twintig uu^ die deze reis duurt, de temperatuur. Tot Chiasso De verantwoordelijkheid van Van Gend en Loos gaat slechts tot het Zwitsers-Italiaans grensstation Chiasso, vanwaar Italiaanse in stanties, als spoorweg- en ver voermaatschappijen, verantwoor delijk zijn. De controle van het produktschap voor pluimvee en eieren wijst uit, dat de sterfte onder de kuikens bij aankomst in Chiasso nog ver blijft onder het als normaal aangenomen en ge contracteerde percentage van twee procent, ook met de abnor male hitte van de laatste weken. Daarmee blijkt dus het contract op de juiste weg te worden nagekomen en is iedere verdere verantwoorde lijkheid voor het vervoer bij de Ne derlandse expediteur niet meer aan wezig. Wanneer de sterfte tijdens het vervoer na Chiasso abnormaal hoog zou zijn, zoals berichten luiden, moet de oorzaak daarvan worden gezocht in Italië. Het schijnt, dat men daar opeengestapelde dozen met kuikens lange tijd in de zon laat staan op doorzendstations, voordat de verdere expeditie gebeurt en dat dit de massa-sterfte onder de kuikens tot gevolg heeft. Van een voorlopig stopzetten der transporten was tot vanochtend bij Van Gend en Loos niets bekend. De rijkspolitie van de groep Mant- gum (Fr.) heeft de 73-jarige W. K. v.d.M. uit Weidum aangehouden, om dat hij ervan wordt verdacht, te heb ben gepoogd de minder valide mede bewoner Sterkenburg van het be jaardentehuis te Weidum door mid del van rattenkruit te vergiftigen. De aangehoudene, die is overgebracht naar Mantgum, ontkent hardnekkig. De heer S., die te Leeuwarden werkzaam is bij de Leeuwarder ge meenschap voor minder validen", werd de laatste dagen steeds zeer op- passelijk. Men besloot de boterham men te onderzoeken die de h^er S. elke dag van het tehuis meekrijgt. Het bleek dat zij rattenkruit bevat ten. De politie werd in de zaak ge mengd en de verdenking viel op de 73-jarige K. van der M. De groepscommandant van de Rijkspolitie te Mantgum besloot de gang van zaken in het tehuis eens van nabij te laten volgen. Men zat er op een nacht op wacht in de na bijheid van het voor de heer S. be stemde trommeltje brood, maar er gebeurde niets. Aan het einde Van <le tweede nacht echtér, 's morgens vroeg, zag men dat K. van der M. zich naar de plaats begaf waar 'het trommeltje stond. Hij narfi het op en ging er mee naar zijn kamer, maar men zag hem even later ook, omdat (Advertentie) hij blijkbaar onraad vermoedde, het trommeltje terugbrengen. De politie heeft eens een kijkje genomen op de kamer van de 73-jarige en daar een hoeveelheid rattenkruit gevonden. Daarna heeft zij de bewoner van de kamer aangehouden. Men houdt rekening met de moge lijkheid dat de 73-jarige in een enigs zins onevenwichtige toestand ver keert, omdat hij een dag of tien ge leden zijn vrouw heeft verloren. De thans aangehoudene heeft een ver oordeling tot twintig jaar gevangenis straf wegens moord, vele jaren ge leden te 's-Gravenhage gepleegd, achter de rug. Nadat hij zestien jaar had uitgezeten werd hij vrijgelaten. Hij hertrouwde toen met de vrouw van wie hij gescheiden was. Deze vrouw is nu overleden. Premier Tsjoe en Lai van commu- nistisch'e-China heeft dinsdag ver klaard, dat zijn land en Birma het eens zijn geworden over de totale demilitarisering van de drie omstre den gebieden aan de grens tussen Bir ma en China. w WEG In Tipton besloot mevrouw Schonhair een zwerm bijen uit te roken, die verblijf had gekozen in de dakgoot van haar huis. Het ging echter te radicaal, want haar hele huis brandde af. Er werd voor 12.000 gulden schade aange richt. De brandweer kan me vrouw Schonhair meedelen, dat de bijen waren verdwe nen. Zoveelste Een groep Zweedse, Britse en Amerikaanse geleerden heeft te Chicago de ontdekking bekend ge maakt van het 102e element, no- belium. Het is het tiende synthe tische element van het atoomtijd perk. Het is verkregen in een cy clotron door curium, ook een syn thetisch element, te bombarderen met ionen, die versneld zijn door positief geladen koolstof. Nobelium is zeer instabiel en kan niet langer dan tien of twaalf minuten bestaan. Het is even om op de hoogte te blijven. Apparaten Op een internationaal w etenschap pelijk congres in de Westduitse stad Erlangen zijn nieuwe apparaten ge toond voor het meten van radio activiteit. Een Duits apparaat is niet groter dan een vulpotlood, maar er kan heel nauwkeurig de door het menselijk lichaam opgenomen hoe veelheid radio-activiteit mee wor den gemeten. Het congres houdt zich alleen bezig met vraagstukken van het meten van radio-activiteit. Weigering Een zeventienjarige verkoopster in een wijnhandel nabij Innsbruck, Annemarie Ehrensberger, heeft de tweede prijs van een prijsvraag in een blad, een jachtexpeditie van vier weken in Afrika, niet willen aanvaarden, omdat zij nog nooit per trein heeft gereisd. Tot dusver was zij alleen nog maar met de plaatse lijke autobus gegaan. Het meisje zei aan de prijsvraag te hebben meege daan, omdat zij graag een breima chine, een troostprijs, had willen winnen. Mening De heer Kopf uit Dubuque lieeft een boek geschreven, dat als titel l draagt: „Hoe kan ik mijn baantje n' behouden en me desondanks ge- lukkig voelen?" Kopf heeft vóór^Jl de publikatie al verteld, hoe hij in grote lijnen over deze vraag denkt. „Ik kijk maar naar me zelf", aldus de man. „Ik heb mea jaren lang suf gedacht over de vraag, waarom ik als journalist |j zoveel scheldende mensen aanj mijn deur kreeg. Ik was er be roerd van. Toen probeerde ik een week lang iedereen te sparen, U kunt zelf ook niet goed le- maar na die week schold ik op kenen, juffrouw. Het huwelyks- mezelf. Ik deed het voortaan maar aanzoek van mijn rijke oom af te weer op z'n' ouderwets en sinds- wijzen om onderwijzeres te wor- dien voel ik me happy".- den! VRIJDAG. 12 JULI 1957 HILVERSUM I. 402 m. VARA: 7,00 Nws. 7,10 Gym. 7,20 Gram. 8,00 Nws. 8,18 Gram. 8,50 V.d. vrouw 9,15 Gram. 9,35 Waterst. 9,40 Vocaal dubbelkwart. en orgel VPRO: 10,00 Thuis. caus. 10,05 Morgenwijd. VARA: 10,20 V.d. kleuters 10,40 Orgelspel 11,05 Bas-bari ton en piano 11,35 Ritm.muz. AVRO: 12,00 Dansmuz. 12,30 Land- en tuinb. meded. 12,33 Sport en prognose 12 50 Gram. 13,00 Nws. 13,15 Meded. en gram. 13,30 Cabaret 13,55 Beursber. 14.00 Ba riton en piano 14,35 Voordr. 14,55 Kamer koor 15,10 Gram. 15,30 Gevar.muz. VARA: 16.00 Muz. caus. 16.40 V.d. jeugd 17,05 Lichte muz. 17,25 Vakantiëtips 18,00 Nws. 18,15 Act. 18,20 Lichte muz. 18,50 De puntjes op de I, caus. 19,00 V.d. kind. 19.10 Kinderkoor VPRO: 19,30 Wat geloven Vrijzinnig Protestanten, caus. 19,50 Op bezoek bij anderen, caus. 20,00 Prachtige blikverpakking voorkomt breuk. Ideaal op reis. Uitsluitend per 10 stuks. De beste sigaar van Hofnar - nooit fijner gerookt! 32) „Dansen, Loes, dansen de vloer is van hout en er zijn zes verdiepin gen boven elkaar alles zwaar eikenhout - zo droog als kurk - je vader weet, dat ik van branden houd." Ze trachtte zich los te rukken, maar hij hield haar stevig omkneld. „Vader!" riei ze. Al een paar keer had Gramshof geprobeerd zich op te richten, nu kroop hij op handen en voeten in de richting van het gat en deed een wilde greep naar Nonhebeis benen. De architect tuimelde achterover en bonsde met zijn hoofd tegen de rand van een krat. Op zijn wang ver scheen een bloedende wond. „Dood!" riep Loes verbijsterd. Gramsnol keek naar Christiaans gelaat; hij zag dat Loes zich ver giste. „Nee, nee, Loes. Hij is alleen maar bewusteloos." Al na enige minuten opende hij de ogen. Me. een verwilderde blik keek hij om zich een. herkende Gramshol en herinnerde zich alles weer. Door het gat kwam ineens een zuil van rook. „De trap af," gilde Loes, „bene den is brand." Zij opende de trapdeur, dadelijk kwam een dichte rookwolk haar te gemoet. Nonhebei strompelde overeind. Met de handen slap langs zijn lijf, in licht gebogen houding, keek hij Gramshof aan. Zijn ogen schenen met bloed doorlopen. Nooit had de bankier hem zo wezenloos, zo geheel zonder energie gezien. ..Luister," fluisterde hij. Het vlammengeknetter was nu dui delijk hoorbaar. De rook werd door broken door een flakkerende vuur gloed. „Nu winnen de vlammen het... zo gaat het altijd," mompelde Nonhebel. Zijn mond stond half open als van iemand die zichzelf geheel vergeet bij het zien van een boeiend schouw spel. „Sla de ramen stuk," riep de ban kier, „we stikken hier." Loes stiet een venster open. waar door de rook een uitweg vond. Van de straat klonk het geloei van een sirene. Nonhebel tastte in zijn zijzak, maar wat hij gehoopt had te zullen vinden, was er niet. „Heb jij mijn lucifer, Loes?" vroeg hij-, „ik moet mijn lucifer heb ben." Plotseling sloeg zij haar beide ar men om zijn hals. „Je moet on„ helpen, Christiaan," vleide zij, „misschien kunnen we langs het dak wegkomen." Even drukte hij haar hoofd tegen zijn bebloede wang, maar dadelijk duwde hij haar weg. „Jasmijn," zei hij met weerzin. Zijn gelaat leeh. opeens een masker. Van beneden klonk een hevig ge raas. Loes boog zich uit het raam, zij zag brandweerlieden bezig met bijlen zagen. Een vlammetong lekte door het gat omhoog, maar werd weer verstikt door een zuil van rook. Dan leek het alsof het gehele gebouw instortte. „De vloer van de eerste verdie ping is doorgebrand," zei Christiaan, „nu gebeurt het." Eer toolein van vonken spetterde door I hierop - op en t> gat d >- mam t pen. „Méér gelaten. Kisten omhoog. Nonhebel scheen M?n gewacht. Hij sprong oen bezetene om het de balen met werk- i naar beneden te wer- schreeuwde hij uit- i Kiatten, alles wat hij vinden kun verdween in de diepte. Gramshof as naar een open ven ster gekropen en riep luidkeels om hulp. Heftig gebarend liep Loes, ra deloos nu, langs de ramen om de aandacht te trekken van het publiek, dat aan de wallekant en aan de over zijde van het water was samenge stroomd. Het eerst bereikte het vuur de bovenste verdieping langs de trap. Door de tocht woei de deur open en dadelijk loeiden de vlammen naar boven. Nonhebel, niets meer vindend dat nieuw «oedsel aan het vuur kon geven, keek gefascineerd toe, zonder verder te letten op de gedragingen van Gramshof en Loes. Hij scheen zich niet bewust van enig levensge vaar. Toen het vuur ook de vloer begon aan te tasten, week hij terug naar de verste zolderhoek. „Rode rozen", mompelde hij, „het worden rode rozen...." Hij hoorde niet het rumoer der in stortende muren, hij hoorde niet het gerinkel van vensterglas, dat van de straat af stukgespoten werd. Ook zag hij niet de gestalten, die dwars door de hitte en de rook heen op hen toe kwamen; hij had alleen maar oog voor het spel van licht en schaduw op de vloer, voor de vlammen die hoog oplaaiden tot boven in de hane- balken toe. Hij voelde zich gelukkig en bevredigd. Zijn starende blik viel op het dakbeschot, op de zware worm stekige kapspanten... tien minuten nog, dacht hij Waren dat nu mensenstemmen, werd er ergens gezongen, of was dat alleen het gesprek van de vlam men met het droge hout? Hij haalde diep adem - om zo lang mogelijk het schouwspel te kunnen volgen, strompelde hij naar het enige venster, dat nog niet door de vlam men was omlijst, 'n Waterstraal sloeg hem bijna tegen de grond. Zich vastklemmend aan de raamroeden hees hij zich in het raam. Weer hoorde hij, vlak bij nu, ge luiden en uitroepen, maar dan op nieuw woei een dichte rookwolk, doorbroken door een hel vlammen- schijnsel, om hem heen. Dit is het einde, dacht hij; hij wankelde, maar dan was het alsof hij werd opgetild. Hij kreeg een visioen van een af grond, 'n nederdaling in een schacht en sloot de ogen. Eeuwen daarna ontwaakte hij in een kamer met witte muren en witte bedden, ook naast hem stond een witte gestalte, die een hand op zijn hoofd legde, zijn kussen opschudde en vriendelijke, geruststellende woor den sprak. Hij luisterde verbaasd, als naar klanken uit een andere wereld. „Waar ben ik?" vroeg hij. „In een ziekenhuis - alles is goed", zei een stem. Hij betastte zijn wang en voelde een pleisterverband. „Hoe lang ben ik hier?" ,,'n Paar dagen." „Ben ik erg gewond?" „O, neen." „Waarom ben ik dan hier?" „U is wat overstuur door die brand." „Waar zijn mijn kleren?" „Goed opgeborgen - u moet ner gens aan denken - wilt u wat drin ken?" Zij bracht een glas aan zijn lip pen. Gulzig deed hij enkele teugen. Dan richtte hij zich wat op en zei: „Ik wil mijn jasje hebben." „U moet liever weer proberen te slapen," suste de verpleegster. „Nee, zuster, eerst mijn jas." Zij keek hem oplettend aan en ver liet het vertrek. Even later keerde zij met het verlangde terug. Hij deed een poging om de zakken te onder zoeken, maar krachteloos vielen zijn armen op de dekens terug. „Voelt u eens in de zijzakken, zus ter," vroeg hij. „Wat moet u hebben?" „Een lucifer - zoekt u eens goed." Zij keerde de zakken om, doch vond alleen enkele brieven en een sigarettenetui. „U moet zich vergissen," zei ze. „In de voering misschien." Zij legde het jasje over een tafel en streek met haar vlakke hand over het kledingstuk. Eindelijk vond zij een dunne, bijna geheel versleten lucifer. Om zijn mond verscheen een te vreden glimlach. „Die moet u wegdoen, zuster," fluisterde hij. Zij opende het raam en wierp het houtje weg. „Is het zo goed?" vroeg ze. Zijn gelaat ontspande zich. „Ja," zei hij, ,,en nu wil ik wat (Advertentie) Vitamine Haarcrème V Grote pot 1,65 - tube 1,20 Nws. 20,05 Boekbespr. 20,10 Filmrubr. 20,20 Voordr. 20,35 Ronde van België, caus. 20,45 Leven uit een beginsel, caus. VARA: 21,00 Gram. 21,55 Buitenl. weekoverz. 22.10 Leert uw landgenoten kennen VPRO: 22.40 Zorg om de mens, caus. 22,50 Avondwijd. VARA: 23,00 Nws. en SOS-ber. 23,15-24,00 Gram. HILVERSUM II. 298 m. KRO: 7 00 Nws. 7,10 Gram. 7,45 Morgengeb. en lit. kal. 8,00 Nws. en weerber. 8,15 Gram. 8,50 V.d. vrouw 10,00 Gram. 10,30 Idem 11,00 V.d. zieken 11,40 Pianoduo 12,00 Angelus 12,03 Lichte muz. 12,30 Land- en tuinb.meded. 12,33 Gram. 12,55 Zonnewij zer 13,00 Nws. en kath. nws. 13,20 Lichte muz. 13,45 V.d. vrouw 14,00 Koorzang 14,30 Kamerork. en sol. 15,15 Vocaal dub- belkw. 15,30 Dansmuz. 16.00 V.d. zieken (Tussen 17,00 en 19,00 Ronde v. Frankrijk) 17,00 V.d, kleuters 17,15 Kinderkoor 17,40 Beursber. 17,45 Jazzmuz. 18,05 Lichte muz. 18,30 Vragenbeantw. 18,45 Gram. 19,00 Nws. 19.10 Comm. 19,15 Regeringsuitz. Rubr. verkl. en toel.: t)e Wereldgezond- heidsvergadering 1957, door prof. dr. P. Muntendam, directeur-generaal van de volksgezondheid 19,25 Regeringsuitz.: Emigratierubr.: Het emigratiepraatje van H. A. van Luyk 19,35 Verz.progr. v.d. mil. (19,55-20.10 Ronde v. Frankrijk) 20,30 Act. 20,45 Ronde v. Frankrijk 20,55 Amateurs- progr. 21,15 Australië, emigratieland, klankb. 21,45 Gram. 22.00 Holl. festival 1957: Residentie-ork. 22.45 Avondgeb. en. lit. kal. 23,00 Nws. 23,15-24,00 Gram. BRUSSEL, 324 m. 12,00 Omr.ork. 12,30 Weerber. 12,34 Gram. 13,00 Nws. 13,11 Gram. 14,00 en 15.00 Gram. 16,00 Koersen 16.02 Gram. 17,00 Nws. 17,10 Lichte muz. 17.45 Duitse les 18,00 Vlaam se liederen 18,10 Gram. 18,20 Pianomuz. 18,30 V.d. sold. 19.00 Nws. 19.40 Hoorn en piano 20.00 Ork.conc. 20.45 Gram. 21,00 Ork.conc. (verv.) 21,30 Sdhola Cantorum 22,00 Nws. 22,11 Volksmuz. 22,45 Gram. 22.55-23.00 Nws. BRUSSEL, 484 m. 12,00 Gram. 13,00 Nws. 13.10 Omr.ork. 14,00. 14,30 en 15.30 Gram. 16,05 Dansmuz. 17,00 Nws. 18.30 Gram. 19,30 Nws. 20,00 Pianorec. 22,00 Nws. 22,10 Vrije tijd 22,55 Nws. VRIJDAG, 12 JULI 1957 VLAAMS BELG.: 19.00 V.d. vrouw 19,30 Nws. 20,00 Nieuwe films 20,30 Filminter mezzo 20,45 TV-spel. Daarna: Nws. en journ. rusten - ik heb in geen jaren ge slapen, geloof ik." XVI Aanvankelijk had Mijnarends, die aoor De Vet het kantoor van de Rijks-Opsporingsdienst werd binnen geleid, geen oog voor de omgeving. Hij kreeg een stoel toegewezen in een hoek van het vertrek, in de on middellijke nabijheid van een vrouw die hij niet herkende. Eerst toen hij haar stem hoorde, begreep hij, dat dit dezelfde vrouw was, wier beeld hem dagen en nachten tot in zijn dromen toe had vervolgd. Na een moeilijke tocht langs een Magirusladder, de emotie van een arrestatie en een verblijf van enige weken in het huis van bewaring, waar geen enkel schoonheidsmiddel tot haar beschikking stond, zag Loes er allesbehalve florissant uit. Ook de door vuur en water bedorven bont mantel kon haar figuur niet redden. De voormalige kluischef - de jonge Kiljan had hem na een bespreking met Reydel een ontslagbrief thuisge stuurd - voelde de gedachte bij zich opkomen, dat hij het op den duur beter zou kunnen uithouden met mouwschorten dan met verf. Hij was er De Vet dankbaar voor, dat deze hem een plaatsje in de achterhoede gegeven had, waar hij, zo in het half donker, haar ogen gemakkelijk kon ontwijken. Ook vreesde hij de scherpe blik van zijn patroon. De bankier, die dicht bij het raam zat, nam ech ter niet de minste notitie van hem. (Wordt vervolgd)

de Stem | 1957 | | pagina 3