Boelganin bewierookt) kameraad Kroestjef Brussel '58 groeit gestaag Geen subsidie schoolmelk Westfriese boerenbruiloft Nu Piet van Est op ereplaats in Alès Soekarno kondigt beweging aan Nieuw Leven Rampspoed in Perzië Chimpansee wilde haar dode jong niet afstaan Om der wille van de smeer... r DAGBLAD VOOR ZEELAND Zjoekof opvolger van Boelganin Tóch enige hersens bij communisten Plaatselijk buien Ruim drie Ion voor ccn van Gogh Handelaren melk en zuivel protesteren Surae Dorst HET PAVILJOEN Stassen vraagt opheldering aan Zorin Handclsconferenlie Bonn-Moskou Vier crises in Indonesië Ruim 2,5 miljoen Nederlanders krijgen onderwijs Gekleurde arbeiders niet welkom in Engeland 97e JAARGANG No. 22500 Uitgave N. V. Uitgevers Mij. Neerlandia. Verschijnt elke werkdag. Bureaus: Breda, Reigerstr. 16. Tel.: Directie, Redactie en Ad ministratie 22341. Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr H. M. L. de Rechter. P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Abonn.prijs bij vooruitbet. 7.— p. kwartaal, p. post 7.70, p. week (uitsl. bij niet postbestell.) 0.54. Incasso wordt berekend. Losse numm. 15 ct. Postrek. 278841 Voor Cod, Koningin en Vaderland DONDERDAG 11 JULI - Advertentieprijs voor de gehele oplage U.i5 per mm. (Ingezonden Mededelingen U 85 per mm). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland uitsluitend in de Zeeuwse editie t 0.14 per mm. (Ingezonden Mede delingen 0.35 per mm). Bij contract aan zienlijke reductie; volledig tarief en Alge- mene Voorwaarden worden op aanvraag vei strekt. Staatwerk 3 ct. per mm extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet wensen af te geven, worden vernietigd Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, telefoon 2236 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, telefoon 102 - (Bijbureaus: TERNEUZEN, Noordstraat 56, tel. 2601 - OOSTBURG, Nieuwstraat 41, tel. no. 35)_ „Het is nodig er de nadruk op te leggen, dat vooral, vooral de eerste secretaris van het centrale comité der Sovjetrussisehe communistische partij, kameraad Nikila Kroestjef, zich verdienstelijk heeft gemaakt met het ontmaskeren en neerslaan van de tegen de partij agerende groep van Molotof, Zijn B. en K. nu werkelijk zulke oprechte vrienden en be wonderaars van elkaar, of geldt bij deze lof van Boelganin aan Kroestjef: „Om wille van de smeer, likt de kat de kandeleer. Tot deze laatste conclusie zou men al heel vlug komen, indien men kennis neemt vgm de vele geruchten, die omtrent Boelganin de ronde doen en die telkens weer willen, dat Boelganin, samen met president Worosjilof, in de kritieke uren van de omwenteling in Moskou partijsecretaris Kroestjef in de steek gelaten hebben. Onder meer schrijft dit ook de voormalige correspondent van de New York Times in Moskou, Salisbury. ..Als gevolg hiervan", aldus Salis- bury, „zal maarschalk Boelganin moe ten betalen met het verlies van zijn functie van premier. Zijn ontslag zou dan de weg kunnen openen voor de benoeming var maarschalk Zjoekof tot premier. Zjoekof is thans minister van defensie. Dat Kroestjef thans niettemin Boel- ganin nog handhaaft, spruit voort uit zijn verlangen, dat er niet teveel na druk wordt gelegd op het feit. dat de oppositie tegen Kroestjef zo hevig is geweest, aldus de New York Times. In Praag Intussen hebben B. en K. in Praag een nieuw glimlach-offensief geopend Een enorme menigte was op de been beide 1?iders een ware „triomf tocht te bereiden. Spandoeken en rode vlaggen versierden de straten. En na tuurlijk werd overal de nadruk gelegd Malenkof en Kaganowitsj", aldus heeft de Sovjet.premier, maarschalk Boelganin, bij een maaltijd verklaard, die de Sovjetrussi sehe delegatie werd aangeboden door het politieke bureau van de Tsjeehoslowaakse communistische partij. op de „eeuwigdurende vriendschap" tussen de Sowjet en Tsjecho-Slowa- kije. Ook door de Tsjechische presi dent Zapotocky. Prawda waarschuwt In deze woelige dagen hebben de officiële Sowjet-voorlichters het na tuurlijk niet gemakkelijk. De aanval len op Molotof. Malenkof en Kagano witsj duren onophoudelijk voort en de beslissingen van Kroestjef en zijn aanhangers worden luidkeels gepre zen. De Prawda. het officiële dagblad der Sowjetrussische communistische par tij, en de Izwestia, het orgaan van het Kremlin, hebben gisteren een beroep gedaan op de zeven miljoen partij leden om nauwkeurig acht te slaan op „hen, die tegen de partijlijn in willen gaan". Malenkof directeur Georgi Malenkof, de Russische lei der, die de vorige week uit het presi dium van de Opperste Sowjet is ont slagen, heeft een benoeming ontvan gen tot directeur van een water krachtcentrale in Oost-Kazakhstan, aldus een bericht van radio-Moskou. Niet iedereen is klakkeloos be- reid de Prawda en radio-Mos- kou te volgen in de kritiek op I Malenkov c.s. Zelfs in eigen j communistische kringen niet... Zo heeft de te New York ver- I schijnende „Daily Worker", het officiële dagblad der Ameri- kaanse communistische partij kritiek geoefend op de Sovjet- russische communistische lei- ders i.v.m. de jongste wijzigin- l gen in het Kremlin. Joseph Clark, de redacteur- buitenland van 't blad, schrijft, J dat, indien Malenkov inderdaad l schuldig is aan hetgeen hem S door Kroestjev ten laste is ge- legd, „bewijsmateriaal hiervan aan het Sovjetrussisehe volk dient te ivorden overgelegd, terwijl voorts beide partijen i moeten worden gehoord." Of deze democratischeopvat- ting van het recht echter ook past in de democratischeheil- slaat der Sovjets...? (Van onze parlementaire medewerker) Minister Suurhoff heeft mede namens minister Mansholt, in antwoord op een vraag van de heer Roemers, meegedeeld, dat de regering geen subsidierege ling heeft getroffen, waardoor de schoolmelk niet duurder wordt. ,,HET ATOOM" heeft gisteren de 50.000e bezoeker kunnen noteren. Het was mevr. M. Knibbe uit Rijk-Haar lemmermeer. DE WERELDBANK heeft 100 mil joen dollar geleend bij de Bank Deut- scher Laender. DE WERELDVLOOT van tanksche pen is in de eerste helft van dit jaar gestegen met 2.5 miljoen ton tot bijna 48 miljoen ton. SJOLEM ASCH, een bekende Joodse schrijver, is op 76-jarige leeftijd in Londen overleden. OP OKINAWA bij Japan zullen de Amerikanen acht lanceerterreinen voor geleide projectielen aanleggen. J. VAN RINGEN, commissaris van Ambonnezenzorg bij het ministerie van Maatschappelijk Werk. is op 63- jarige leeftijd plotseling in Den Haag overleden. IN TUCUMAN (Arg.) zijn 17 perso nen in hechtenis genomen wegens deelneming aan een betoging (en gunste van oud-president Pcron. Aan de betoging namen ongeveer 200 per sonen deel. VIJFTIG PERSONEN zijn gewond door het instorten van hét stedelijk vervoerbedrijf van Rome. Men ver moedt, dat de ijzeren balken zacht geworden waren van de hitte. CYPRIOTEN, die zonder proces in verzekerde bewaring worden gehou den, hebben in brieven, die in Cy prische bladen zijn gepubliceerd, meegedeeld, dat zij bij de autoritei ten hebben geprotesteerd tegen de slechte behandeling van een aantal hunner. PREMIER NEHROE van India is gisteren per vliegtuig uit Nederland in Egypte aangekomen voor bespre kingen met president Nasser. EEN FRANS gerechtshof in Algiers heeft een 22-jarige Algerijn. Gaboe Moelai Tajeb. ter dood veroordeeld wegens moord. Hij was ervan be schuldigd, dat hij in februari een Mo hammedaanse zakenman had ver moord. VERWACHT WORDT dat volgend jaar april een luchtdienst zal begin nen tussen Moskou en Londen, zo heeft de ..British European Airways" bekend gemaakt. Te Hoorn vond gisteren het huwe lijk plaats tussen de 23-jarige Jan netje Kalis uit Alkmaar en oor spronkelijk afkomstig uit Schermer- horn, en de heer Dirk Jacob Scher- merhorn (30) uit Hoorn. Omdat men in Hoorn deze week het 600- jarig bestaan van de stadsrechten op feestelijke wijze herdenkt, heeft men van dit huwelijk een boeren bruiloft in Westfriese stijl gemaakt. Op de foto ziet men het nieuwe paar, dat zich van het stadhuis naar het feestterrein begeeft in een Friese sjees. Weersverwachting van het K.N. M.I., geldig tot vanavond, opge maakt gisterenavond te 23.15 u.: Veranderlijke bewolking met pla-tselijk enkele buien. Zwakke tot matige wind in hoofdzaak uit westelijke richtingen. Weinig verandering in temperatuur. Verwachting var het Belgisch Weerkundig Instituut: Lichte tot matige wind uit noord- west. Zwaar bewolkt met mooie opklaringen. Zeldzame neerslag- vlagen. Vandaag: zon onder 20.57 uur. Maan op 20.15 uur. Morgen: zon op 4.34 uur. Maan onder 5.21 uur. Dit geschiedt om de volgende rede nen: 1. Voor zover subsidiëring bij ver strekking van schoolmelk noodza kelijk is, is deze subsidiëring een gemeentelijke aangelegenheid; 1. als bij dc schoolmelk verstrekking een subsidie zou worden gegeven, gelijk aan de thans ingevoerde meikprijsverhoging. dan zou hier mee een bedrag van ruim een miljoen gulden per jaar gemoeid zijn; 3. als de prijsverhoging thans in be ginsel voorrijksrekening wordt genomen, komt men voor onaan vaardbare financiële consequenties te staan bij eventuële volgende prijsverhogingen 4. als het verlenen van rijkssubsidie tot gevolg zou hebben, dat veel meer gemeenten overgaan tot schoolmelkvoorziening. zouden de onaanvaardbare consequenties voor het rijk nog toenemen. (Op 12 maart werd in de Twee de Kamer zonder hoofdelijke stemming een motie aanvaard, waarmee de regering in over weging werd gegeven door sub sidiëring een zodanige regeling te treffen, dat voor de school melkvoorziening geen prijsver hoging zou plaats vinden. Blij kens het bovenstaande heeft de regering deze motie naast zich neergelegd. Red.) Een beeld van de opbouw van de wereldtentoonstelling de „Expo '58" in Brussel. Op de foto ziet men het stalen geraamte voor de koepeldie op het Nederlandse paviljoen komt. De centrale besturenbond van melk en zuivelhandelorganisaties heeft de minister van Economische Zaken een telegram gezonden, waarin er tegen wordt geprotesteerd, dat de minister van économische Zaken het advies van de prijzencommissie uit het pro- duktschap voor zuivel betreffende de melkprijsverhoging niet heeft willen opvolgen. (Advertentie) BRABANTS MOOISTE NATUURBAD Biedt alles waar U in de zomer naar verlangt. Ontdekt het mooiste zitje van Breda Een schilderij van Vincent van Gogh, ..De fabrieken te Clichy", heeft gisteren op een grote kunstvei ling in Londen 310.000 gulden opge bracht. Het schilderij werd samen met an dere stukken van de collectie van de overleden Amerikaan Wilhelm Wein berg geveild. De opbrengst van de veiling, ruim drie miljoen gulden, is bestemd voor liefdadige doeleinden. Er waren meer dan duizend kunsthandelaars, mu seumdirecteuren en particuliere ver zamelaars uit Engeland en het bui tenland naar Londen gekomen en de veilingmeesters moesten huis-televi sie gebruiken om de menigte bieders in twee volle zalen te kunnen over zien. De Londense kunstzaal ..Knoedler" die ..De fabrieken van Clichy" kocht, betaalde voorts 260.000 gulden voor een ander schilderij van van Gogh, ,,Het hoofd van de engel". De Amerikaanse afgevaardigde op de ontwapeningsconferentie te Lon den heeft de Russische afgevaardig de Zorin opheldering gevraagd ovc- het Russische standpunt, zoals hij dit in zijn rede van maandag j.l. heeft uiteengezet. ..Heeft Rusland al dan niet een for mule om tot een zekere vorm van ontwapening te komen?", aldus zijn voornaamste vraag. Met klem be streed de Amerikaan de beweringen van Zorin, dat de Verenigde Staten aanstuurden op een bewapeningswed loop. De Westduitse regering heeft gisteren verklaard, dat zij be reid is met de Sowjet-Unie han delsbesprekingen te beginnen. In Bonn wordt op het ogenblik een delegatie samengesteld van 25 man. Niet-officieel wordt nu als beginda tum voor de onderhandelingen 29 juli genoemd. 5? In Perzië, waar men met de gevol gen van een rampzalige aardbeving in het noordelijke deel van het land te kampen heeft, waardoor 4800 per sonen werden gedood, is een griepepi demie uitgebroken, waardoor reeds een 5.000 mensen getroffen zijn. De Sjah en zijn echtgenote zullen hun vakantiereis door Europa onder breken. Vandaag vliegen zij met een gehuurd vliegtuig naar Teheran terug. Verscheidene landen, onder wie En geland, de Sowjet-Unie en India, heb ben hulp aangeboden voor het lenigen van de nood in de getroffen gebieden, verleden, dat conservatief is en ortho- In een door hem in Bodjone- dox, en over alles twist". De koloniale r\ t„..„ manier van denken moet worden uit- gOPO, Oost-Java, gehouden rede- gebannen en worden vervangen door voering heeft president Soekar- een nieuwe geest, no verklaard, dat de twaalf ja ren van Indonesië's onafhanke lijkheid hebben bewezen, dat „wat achter ons ligt, volkomen verkeerd is geweest." De president zeide. dat de jonge republiek zich ziet geplaatst voor een aantal crises, waaronder een morele crisis, een politieke crisis, een gezags crisis en een crisis onder de gezags organen zelf- Hij kondigde aan op 17 augustus aanstaande de twaalfde verjaar- eesische onafhan- mpuw leven"-be- i entameren. 5? (Van een speciale verslag gever) ALèS, woensdagavond. André Darrigade keek een beetje sip woensdagmiddag in Alès. De rapste sprinter van de Franse nationale ploeg had juist een nederlaag geleden, die gevoelig aankwam. Als eerste renner van een kopgroep van tien, geformeerd uit coureurs van acht verschillende equipes, was hij met zijn superieure tred de vlakke kleine wielerbaan van het stadion opgestoven en een nieuwe triomf van de tricolores leek onafwendbaar. Want Darrigade was vergezeld door twee ploeggenoten: Jean Stablinski en Gilbert Bauvin, die tot taak hadden de weg naar de kop hermetisch af te sluiten. Iedereen doorzag dit plannetje; maar het gelukte niet en dat was uiterst pijnlijk voor Darrigade. De coalitie werd namelijk verbroken door de eer zuchtige Nimo De Fillipis, die in deze ronde al teveel een figurantenrol had moeten vervullen. De slanke Italiaan glipte behendig langs Bauvin. pas seerde vervolgens Stablinski buitenom en vloog al in de voorlaatste bocht langs Darrigade, die door deze ma noeuvre volkomen ontredderd werd. De Fransman vocht nog even terug, maar veel effect had dat toch niet meer. Op de laatste meters werd hij zelfs nog gepasseerd door Stablinski, een derde plaats dus voor Darrigade en die slag kwam beslist hard aan. In kielzog Darrigade Piet van Est. de dappere anima tor van de aanval, die de vluchte lingen een voorsprong van bijna elf minuten opleverde, werd de dupe van het falen van Darri gade. De sterke Brabander had in de eindsprint voortdurend zijn blikken op de Fransman gericht. Het was voor hem, zonder enige illusie, het enig juiste dat hij kon PIET VAN EST In Wims voetspoor doen. Hij eindigde daardoor ten slotte nog als vierde en dat was beslist meer dan waarp men had durven hopen. Wim van Est spurtte zich uit het grote peloton naar de tweede plaats en doordat hij Thomin achter zich liet èn nummer twee in het punten klassement, Forestier, bezet de St.-Wil- lebrorder daarin nu de tweede positie! Met slechts enkele punten achterstand op leider Thomin. Pieter de Jongh werd de derde man in het dagploegen- klassement. Hij finishte, tezamen met Voorting, Stolker en Kersten 19e, in dezelfde tijd als Wim van Est: 5 uur 13 min 34 sec. dag van rlr kelijkheio weging te De presv nieuwe Verkeerde uitleg De president betoogde, dat in Indo nesië op het ogenblik aan de beteke nis van de democratie een verkeerde uitleg wordt gegeven. Democratie is het middel tot het verkrijgen van een vrije, onafhankelijke, rechtvaardige en welvarende natie. „Wij gebruiken dit middel niet, doch worden erdoor ge bruikt", aldus Soekarno, die verder zeide, dat er tientallen partijen als paddestoelen uit de grond zijn ver rezen, die elkaar bestrijden en met elkander ruzie maken en zichzelf het recht toekennen naar willekeur kritiek uit te oefenen. „Dat is geen demo cratie", zo vervolgde de president. clde daarmee een revolutie onder het volk, die een nieuw ras zou moeten scheppen. ,,nie' gelijk aan dat uit het Hoe bestaat het.... Sprekende over het jongste optre den van verschillende legerofficieren in de buitengewesten, dat een uitdat ging van de centrale regering betcJ- kende, vroeg Soekarno zich af: „Hoe bestaat het dat leden van de weei - macht zich met politiek bemoeien'/" Hij deed een beroep op de gelederen van de gewapende machten om ziph van deelneming in politieke activiteit te onthouden. De president kondigde aan de twaalfde onafhankelijkheidsdag te zul. len gebruiken als beginpunt voor zijn „nieuw leven"-beweging, ter verwe zenlijking van de nationale aspiraties, In dit nieuwe leven moet het volk tot zelf-correctie overgaan. Tot slot betoogde Soekarno met na druk, dat hij tot zijn laatste adem tocht zal blijven aandringen op toe passing van het „Gotong rojong"-sys- teem, het systeem van gemeenschap pelijke samenwerking, en op eenheid, als voorwaarden voor het bereiken van vooruitgang en welvaart. Het C.B.S. heeft berekend, dat 2.660.000 personen (waaronder bijna 1 1/4 miljoen vrouwen) in ons land onderwijs ontvangen. Kleuteronder wijs ontvangen 370.000 kinderen, la ger onderwijs 1 1/2 miljoen. ulo 170.000, dag-vhmo 108.000, dag-vak- onderwijs bijna 150.000 en hoger on derwijs 30.000. Het part-time (meest al avond-) onderwijs wordt gevolgd door ongeveer 250. Ó00 personen. Van het 7e tot en met het 13e jaar ontvangt vrijwel de gehele be volking onderwijs, terwijl dit in de leeftijdsjaren 14 t.m. 18 resp, 81, 60, 50. 40 en 30 pet. bedraagt. Daarna loopt dit percentage snel terug. In deze cijfers zijn het schriftelijk onderwijs en de particuliere ongesub sidieerde opleidingen niet begrepen. Grootste Britse vakbond: „The Transport en General Workers Union", de grootste Britse vakbond, heeft er bij de Engelse regering op aangedron gen het binnenkomen in Groot- Brittannië van gekleurde arbei ders uit gemenebeststaten te be perken. Op de jaarbijeenkomst van de bond werd een resolutie aangenomen, waarin de regering wordt verzocht een „strikt toezicht" op het binnen komen van qeze arbeiders uit te oefenen, „opdat de werkgeledenheid voor en de levensstandaard van de Britse arbeiders gehandhaafd blij- ve". De algemene secretaris van deze bond. Cousins, verklaarde, dat een onbeperkt binnenkomen van gekleur de arbeiders in Engeland „onze on derhandelingskracht bij arbeidscon flicten zou verzwakken". Hij voegde hieraan toe. dat zijn bond fundamenteel gekant is" tegen onderscheid naar kleur, ras of gods dienst. In de dierentuin van Elizabeth- stad in Belgisch Congo heeft men drie dagen lang moeilijk heden gehad met een chim pansee, die haar gestorven jong niet wilde afstaan. Het jong, dat vijf maanden oud was, was gestorven aan long- onsteking. De moeder klemde het dode dier in haar armen en bood tegenstand aan alle pogingen haar het dier te ont nemen. Ook liet zij het glas likeur staan, dat men voor haar had neergezet in de hoop, dat zij in benevelde staat haar dode jong zou loslaten. Eindelijk, op de derde dag, kon men zich van haar jong mees ter maken. De moeder greep daarop het glas likeur en dronk het in één teug leeg.

de Stem | 1957 | | pagina 1