DE MAN J door Ids. v. d Ploeg MET DE LUCIFER MENING EN COMMENTAAR Aziatische griep kreeg geen vat op Nederland KERNENERGIE ONGEZOND NEHROE Waar KING'S CROSS óók gerookt wordt AT EEN ONDERLIJKE ERELD V RADIO ftiSS&l FA WOENSDAG 10 JULI 1957 DE Wereldgezondheidsorganisatie te Genève heeft niet bijgedragen tot de gezondheid van onze econo mie. Het heeft een bericht ver spreid, dat ons land voorstelde als een oord, waar de Aziatische griep in een zware epidemie om zich heen greep. Dit heeft tot gevolg gehad, dat verscheidene reizen van bui tenlanders naar Nederland zijn af gezegd. Terwijl de geneeskundige autoriteiten hier te lande met de hand op het hart kunnen verklaren, dat er slechts sprake is van spora dische gevallen. DE Indiase premier Nehroe heeft ons land bezocht. Dr. Drees heeft in een enkele zin op juiste wijze uitgedrukt, hoe wij hier in Nederland tegenover deze ongetwij feld grote figuur aan kijken: „Al verschilt onze wijze van denken, over de meest geschikte manier om bij te dragen tot een durende we reldvrede, onze doeleinden en de ernst van onze pogingen zijn de zelfde". Bomaanslagen in Buenos Aires Wijziging van de kieswet Mgr. Tillemans naar Nederland WATERGEWELD IN DETROIT Je proeft iedere dag. Medici stellen vast: Buitenlanders in Indonesië exlra belast TELEVISIEPROGRAMMA CALTEX SUPER IC TWEEDE BLAD JSJEDERLAND mag en kan niet achterblijven bij het toepassen van de kernsplitsing voor de ener gie-opwekking. De klassieke metho de, om daarvoor steenkool of olie te gebruiken, raakt geleidelijk aan uit de tijd. Bovendien wordt voor ons land de noodzaak om deze brandstoffen in te voeren, gezien de voortdurend sterk stijgende energie behoefte, nog steeds groter. Van 8.5 miljard kilowatt in 1955 zal die behoefte in 1975, naar te verwach ten valt, opgelopen zijn tot 30 mil jard. Vooral door de grote investe ringen, welke ermee gemoeid zijn, zal de opwekking van kernenergie aanvankelijk niet goedkoper zijn, maar de kapitaallasten kunnen ge leidelijk dalen, terwijl de exploita tiekosten van de conventionele cen trales onvermijdelijk zullen oplo pen. We zullen daarom uit lijfs behoud moeten overgaan tot de bouw van atoomcentrales. Aan de PNEM de eer, dat het deze ontwik keling tijdig genoeg voorzag, om thans de primeur in ons land te verkrijgen. Het is een felicitatie voor de leiding waard. Nederland mag zich inmiddels niet ontveinzen, dat er in de eerste decennia ontzaglijke kapitalen ge moeid zijn met de stichting van de kernenergiecentrales. Naast de gro te taken van woningbouw, Delta plan. Zuiderzeewerken, industriali satie e.a. zal nu ook deze ontwik keling geweldige besparingen ver gen van hetgeen onze produktie- kracht oplevert. Het zijn echter be sparingen, welke voor een verdere toekomst een hoog rendement op leveren. Als we niet achterop wil len raken in de wedloop naar een algemene verhoging van de wel vaart, zullen we ook aan dit pro ject ons kapitaal moeten schenken. Het ls een reusachtige taak, doch Nederland heeft nimmer ge schroomd grote offers te brengen voor het bouwen aan de toekomst. Het zal ook nu niet versagen. De WGO heeft al een nogal vage tegenspraak verstrekt en beloofd is nu, dat ze nog nader de puntjes op de i zal zetten. De reeds aangerichte schade kan echter niet meer her steld worden. Men gaat nu na, hoe de WGO tot haar overdreven be richtgeving is gekomen. Het schijnt, dat een Leids professor medede lingen heeft verstrekt, welke wat zwaar waren aangezet, doch welke overigens slechts voor wetenschap pelijke doeleinden waren bestemd. De WGO heeft er dadelijk een sen sationeel bericht van gemaakt. Bin nenskamers zal er nog wel wat gaan waaien met betrekking tot deze aangelegenheid. Voor het overige willen we erop vertrouwen, dat medische waakzaamheid en paraat heid als reactie op deze ongezonde berichtgeving niet zullen verslap pen. Zo is het. Wij willen geloven in de oprechtheid van Nehroe's vre- desstreven, doch wij moeten er wel eenzijdigheid en naïeveteit in con stateren. Hij durft de ogen niet klaar open te zetten tegenover com munistische misdaden en als hij tot enige vorm van veroordeling komt, is het altijd met slagen om de arm. Hij onderscheidt daarentegen scherp de ongerechtigheden in de Wester se wereld. Hij is dan ook het grote voorbeeld voor alle Derde-Wegmen sen, die met hun neutralisme het communisme uiteindelijk in de kaart spelen. Het is niet toevallig, dat „De Waarheid" de Indiase pre mier met zulke uitbundige woorden begroette. In Buenos Aires zijn de laatste 24 uur vijf bommen ontploft en zes an dere onschadelijk gemaakt. De bom men waren gelegd bij fabrieken, openbare gebouwen, stations en in straten van de binnenstad. Er waren geen slachtoffers. Enkele minuten nadat president Aramburu bij een betoging het woord had gevoerd, werd een zware ont ploffing gehoord. De verzamelde me nigte rende verschrikt uiteen. Even later ontplofte een tweede bom, maar niemand raakte gewond. De menigte achtervolgde een verdacht individu, dat door de politie voor een lynch partij moest worden behoed. (Advertentie) (Advertentie) Een zesde ontwerp tot wijziging van de kieswet, dat nu is ingediend, voorziet er onder meer in, dat een van het kiesrecht uitgeslotene in ver band met een herhaalde veroordeling tot een gevangenisstraf van meer dan een jaar, weer kiesrecht krijgt als zijn strafblad wordt verwijderd. Het ontwerp wil verder bepalen, dat uitdrukkelijk wordt vastgelegd, dat bij ontbinding der Kamers de kandidaatstelling moet geschieden binnen veertig dagen na de dagteke ning van het besluit tot ontbinding. Voor de verkiezing van leden van provinciale staten wil het ontwerp een permanente registratie van na* men van politieke partijen invoeren, die overeenstemt met de registratie voor de kamerverkiezingen. De apostolisch-vicaris van zuid- Nieuw-Guinea, monseigneur H. Tille mans, is dezer dagen met verlof uit Merauke naar Nederland vertrokken. Met een kleine onderbreking in 1952/ 53 heeft de bisschop sedert 1929 on afgebroken in Nieuw-Guinea ver toefd. reeds meer dan 50 jaar de bougie voor iedere motorl Imp. N.V. Willem van Rijn Haarlemmerweg 47 5 A'dam - Tel. 86211 Telex 12282 De Amerikaanse stad Detroit bekend om haar grote auto-industrie is maandag geteisterd door wolk breuken. Op een gegeven ogenblik konden circa 100.000 auto's niet ver der rijden, omdat de straten van de stad veranderd waren in woeste stromen. Op sommige plaatsen be reikte het water een hoogte van twee meter. Overal in vacantieland waar mensen van goede smaak elkaar ontmoeten, verhoogt de zachte, milde King's Cross de vacantiestemming. Ook daar hoort men het weer: KINGS# CROSS Minister Suurhoff heeft tijdens een persconferentie nog eens uitdrukke lijk verklaard, dat in ons land van een A-griep-epidemie geen sprake is. Vertegenwoordigers van de nationale en internationale pers hebben tijdens die persconferentie ook de directeur- generaal van de Volksgezondheid, prof. P. Muntendam en de geneeskun dig hoofdinspecteur van de Volksge zondheid, dr. C. Banning met vragen uit de A-griepwarwinkel bestookt. Gebleken is o.a., dat een Leidse hoogleraar voor uitsluitend weten schappelijke doeleinden gegevens ver strekte aan Genève over vijf in ons land verspreide gevallen, die hij toen zag als de voorbode van een epide mische verspreiding. Deze weten schappelijke mededeling is ten on rechte gebruikt voor algemene pu- blikatie. Er was en is nog geen sprake van een A-griep-epidemie. Zondag is er een naar Nederlandse smaak veel te slappe tegenspraak van het bericht gegeven. Er zal nu een nieuw dementi, vervat in de mi nisteriële verklaring worden uitgege ven. Ondertussen is wel gebleken, dat het aantal zomergriep-gevallen in ons land niet groter is, dan nor maal. In klinisch opzicht leken som mige verschijnselen bij sommige pa tiënten op die van A-griep. De Leidse hoogleraar heeft heden categorisch verklaard, ,,dat de mildheid van het vastgestelde A-griep-virus als een paal boven water staat." Indien de besmettelijkheid van dit virus zo groot is als men denkt, dan is het verwonderlijk, dat de versprei ding na vier 'weken nog niet veel gro ter is, zo stellen de geneeskundige autoriteiten. Er zijn griepgevallen in Bussum geweest op een kostschool, waarvan de leerlingen naar huis zijn gestuurd. Uit die haard kon men enige gevallen in Egmond en Rotter dam aantonen. Daarna heeft men geen gevallen meer gevonden. Een klinisch vermoeden uit Terborch is wereldkundig gemaakt, zonder dat vaststaat, dat men hier met A-griep te doen heeft. Een onderzoek naar het verhaal van een school, die geslo ten werd, omdat de leerlingen voor 100 procent A-griep hadden wees enige dagen later uit, dat de school voor honderd procent op.... school reis was. Met het warme weer hebben kinde ren en ook wel volwassenen de nei ging onvoorzichtig te zwemmen, nat badgoed aan te houden enz. Gevolg hiervan is e»n zere keel, wat koorts, misselijkheid en darm stoornis. Deze in iedere warmteperi- ode normale verschijnselen worden ten onrechte voor A-griep versleten, aldus de geneeskundige autoriteiten. De Indonesische regering heeft dinsdag een speciale belasting voor in Indonesië wonende buitenlanders ingevoerd. Het belastingtarief bedraagt 1.500 rupiah per jaar voor elk gezinshoofd, 750 rupiah voor zijn echtgenote, 375 rupiah voor elk minderjarig kind en 750 rupiah voor elk ander lid van de familie. De nieuwe noodwet, waarbij deze belasting werd ingesteld, treedt in werking met terugwerkende kracht van 1 januari van dit jaar. Naar schatting zullen ongeveer 600.000 overzeese Chinezen en om streeks 60.000 Nederlanders deze be lasting moeten voldoen, benevens nog een paar duizend andere Euro pese en Aziatische vreemdelingen, die op Java en Sumatra wonen. BEZWAAR De Franse professor Guïl- lermou heeft bezwaar ge maakt tegen het grote aantal vreemde woorden, dat in het dagelijks gebruikte Frans wordt opgenomen. Tot de woorden waartegen prof. Guil- lermou in het bijzonder veel bezwaar heeft behoren: week end, starlet, covergirl, repor ter, living room, bungalow en best seller. Plannen Sovjet-geleerden hebben plannen uitgewerkt voor het lanceren van een onbemande raket naar de maan, aldus heeft het Sovjet-persbureau Tass gemeld. De geleerden zijn van mening, dat de maan in de komende vijf of tien jaar kan worden bereikt- Reclame In Amerika overweegt men een aardsatelliet de hoogte in te sturen, die voorzien is van reclame-teksten. Verschillen de firma's hebben zich al voor dit plan geïnteresseerd. Voorzien Een pimpelmees houdt op het ogenblik alle professoren van de universiteit van Oxford in de groot ste opwinding. Zij zijn al een poos bezig met het navorsen van levens gewoonten van het vogeltje en ze hebben daarbij ontdekt, dat het dier een vooruitziende blik moet heb ben. De pimpelmees kan voorspel len of het aantal wormen, het vo- gelvoedsel bij uitstek, royaal voor handen zal zijn of niet. Ze legde acht eitjes en prompt leken de wor men in de verre omgeving meters diep de grond te zijn ingekropen. Maar nu heeft ze dertien eitjes ge legd en het krioelt opeens van de wormen. De professoren kunnen er niet aan uit. Woord Een hoog geplaatste autoriteit in Tel Aviv heeft onlangs een duur woord gesproken. Hij zei „Lelijkerd" tegen een ondergeschikte en de rech ter heeft hem naar aanleiding daar van tot een boete van 1000 gulden veroordeeld. Werkloos In Engeland heeft een rechter zich bezig gehouden met de vraag of een miljonair, die niets uitvoert zich van tijd tot tijd als werkloze dient te melden op het arbeidsbureau. De rechter zei „JA". Maak je maar geen zorgen, lie veling. Niemand zal merken dat we pas getrouwd zijn. Ik heb alle confetti van onze kleren gebor steld! 3D „Dat komt uit," antwoordde De Brave. „Die kluischef is sinds de moord op Kiljan geen half mens meer. nu 2jt mjjnheer Reydel aan TI ziekbed om een bekentenis uit te lokken, want iedereen weet, dat hij fijn patroon een dolk in het hart heeft gestoken h ij ®rave overdreef met zijn ziek- oed. Mijnarends zat op dat ogenblik 7 ïf3 -5 ce' hersteld in zijn kamer. '*s had hij behoefte aan wat lichte muziek. Hij draaide eens aan de knoppen van het radiotoestel, dat zijn vrouw, om hem wat afleiding te ge- yen. naast zijn bed had gezet. Ergens in de lucht golfde wel de muziek, die hij verlangde. Hij vond een dame met een recept voor een plumpudding, een opdringe- j'ge jazz-band, iemand die iets over levensgeluk zei en over ouderdom sprak en dan een koude, onaandoen lijke stem, die aanmaande tot opspo ring en aanhouding van van... Mijn arends luisterde maar half, natuur lijk was er ergens een auto gestolen of een kind verdwaald. Hij wilde het pijltje al op een ander station draaien toen hij de namen hoorde noemen. Hij werd zo wit als een doek. „Loes!" riep hij op een tpon van een kind, dat zijn bal over een schut ting ziet vliegen. Loes....'n wezen nau welijks van vlees en bloed. Hij draai de de knop om, hij wilde niets meer horen, niets meer, ook niet hoe zij was gekleed en welke beloning voor de aanhouding in uitzicht werd ge steld. Dit laatste was natuurlijk ge heel overbodig, want al was de we reld vol onverlaten, toch zou er nie mand gevonden worden, die een der gelijk Judasloon zou willen verdie nen. „Je hebt weer verhoging, ik zie het." Naast hem stond zijn vrouw. Zij droeg een lange werkschort met van voren een ingezet stuk van een an dere kleur. ,,Is er iets gebeurd?" vroeg ze. „Die radio!" „Wat is daar mee? Ik hoorde niets, ik was in de keuken bezig." „Mijnheer Gramshof is er van door. Ik moet naar de Kluis. Misschien is Locs daar ook." „Loes? Wie is Loes?" DONDERDAG, 11 JULI 1957 HILVERSUM I. 402 m. AVRO: 7,00 Nws. 7,10 Gym. 7,20 Gram. VPRO: 7,50 Dagopening AVRO: 8,00 Nws. 8,15 Gram. 9,10 V.d. vrouw 9,15 Gram. 9,35 Waterst. 9,40 Morgenw. 10,00 Gram. 10,50 V.d. kleuters 11,00 Tussen de wal en het schip, caus. 11,15 Omr. ork. en sol. 12,00 Orgelspel 12,25 In 't spionnetje 12,30 Land- en tuinb.meded. 12,33 Lichte muz. 12,50 Uit het bedrijfsleven, caus. 13.00 Nws. 13,15 Meded. en gram. 13,25 Prom. ork. 13,55 Beursber. 14,00 Viool en piano 14,30 Met het oog op de vakantie, caus. 14 50 Gram. 14,55 Het huis van de bruid, rep. 15,15 V.d. zieken 16,00 Gram. en Ronde v. Frankrijk 17,00 V.d. jeugd 17,45 Regeringsuitz.: Nederland en de wereld: De Amerikaanse en de Nederl. jeugd, een gespr. van mej; dr. J. J. van Dullemen met énkele Amerikaanse docenten, die een jaar in Nederland gewerkt hebben 18,00 Nws. 18,15 Ronde v. Frankrijk 18,25 Theaterork. en sol. 18,55 Gespr. brief uit Londen 19,00 Jazzmuz. 19,40 De pe perklip, zangspel 20,00 Nws. 20,05 Holl. festival 1957Piano en viool (In de pau ze plm. 20,45-plm. 21,10 De komst van dr. Julius Manger, hoorsp.) 21,50 Act. 22,00 Cosmopolitain ork. 22.25 Gram. 22,50 Ron de v. Frankrijk 23.00 Nws. 23,15 Beurs ber. 23,16 Sportprobl. 23,25-24,00 Gram. HILVERSUM II. 298 m. KRO: 7.00 Nws. 7,10 Gram. 7,45 Morgengeb. en lit. kal. 8,00 Nws. en weerber. 8,15 Gram. 8,50 V.d. vrouw NCRV: 10,00 Gram. 10,03 Gew. muz. 10,30 Morgend. KRO: 11,00 V.d. zieken 11,45 Gram. 12,00 Ange lus 12,03 Dansmuz. 12,25 V^d. boeren 12,35 Land- en tuinb.meded. 12,38 Lichte muz. 12,55 Zonnewijzer 13.00 Nws. en kath. nws. 13,20 Mil. ork. 13*50 Gram. NCRV: 14,00 Metropole ork. 14,45 V.d. vrouw 15,15 (Advertentie) Vocaal ens. 15,35 Gram. 16,00 Bijbeloverd. 16,30 Pianorec. 17,00 Wat is er van uw dienst? klankb. 17,30 Gram. 17,40 Beurs ber. 17,45 Gram. 18,00 Lichte muz. 18.30 Fries progr. 18,45 Gram. 19,00 Nws. en weerber. 19,10 Gram. 19.20 Idem 19,30 Idem 20.00 Radiokrant 20.20 Gevar. progr. 21,30 Gram. 21,45 Strijktrio 22,00 Pe riodiekenparade 22,10 Orgelconc. 22,35 Gram. 22,45 Avondoverd. 23,00 Nws. en SOS-ber. 23,15-24,00 Platennieuws. BRUSSEL, 324 m. 12,00 Gram. 12,30 Weerber. 12,34 Gram. 13,00 Nws. 13.11 Gram. 14.00 Eng. les 14,15 'Vlaamse koor werken 14,30 Franse les 14,45 Gram. 15,00 Vlaamse pianomuz. 15,30 Zang en piano 15,45 Duitse les 16,00 Koersen 16,02 Zang en piano (verv.) 17,15 V.d. kind. 18.15 Kamermuz. 18,20 Voordr. 18,30 V.d. sold. 19,00 Nws. 19,40 Een 11-juli-progr. 20,00 Gulden sporenconc. 20,50 Bazuinkwart. 21,05 Verv. vJi. Guldensporeneonc. 22,00 Nws. 22 11 Studentenliederen 22,40 Gram. 22,55-23,00 Nws. P-RUSSEL, 484 m. 12,00 Gram. 13.00 Nws. 13,15 Gram. 14,15, 14,30 en 15.30 Gram. 16.05 Dansmuz. 17,00 Nws. 18.30 Gram. 19,30 Nws. 20,00 Hoorsp. 22,00 Nws. 22.10 Gram. 22,55 Nws. DONDERDAG, 11 JULI 1957 NCRV: 20,00 Journ. en weerber. 20.15 Filmprogr. 20,30 Progr. over automobie len 20,55 Filmprogr. 21,20 Bérangère, een akter 21,50 Dagsluiting. VLAAMS BELG.: 19,00 Int. jeugdkron. 19,15 V.d. jeugd 19,30 Nws, 19^50 Interv 22,10 Filmprogr. 20,30 Overname'v.d. NTS: Progr. over automobielen 20,55 Artistiek rendez-vous 21,40 Filmprogr. 22,00 Nws. FRANS BELG.: 19,00 V.d. kind. 20,00 Act. 20,40 Licht progr. 21,40 Rep. 22,10 Act. 22,50 Wer^ldnws. dan elke andere super benzine en voor dezelfde prijs SUPER IC TANK NOG HEDEN AAN DE CALTEXPOMP! en laat Uw carter verversen met Havoline Multigrade ,,'n Fee." Zij boog zich over hem heen. „Koorts," zei ze op sussende toon, die zij zich tegenover haar man had eigen gemaakt. „Ik zal de thermo meter halen." Zij wiegde de kamer uit, maar trapte op het „contact van de hond". Mijnarends sprong overeind. Nu zat hij op de vlakte. Hij wist niet goed meer, waar hij die woorden had ge hoord, maar stellig hadden ze betrek king op Loes Gramshof, die nu werd achtervolgd door de bloedhonden van de politie. Schoonheid prikkelt slechte mensen altijd tot tegenspraak.... dat stond in een boek, waarmee hij gis teravond was gaan slapen, hij meen de nu de betekenis daarvan te be grijpen „Schakel uit!" riep hij, „die hond heeft haar bijna." Zijn vrouw draai de ergens aan en kwam terug, totaal overstuur door die plotselinge instor ting. „Hier is je drankje, gauw, 't helpt dadelijk heeft de dokter gezegd." Mijnarends greep de toegestoken arm beet en duwde die van zich af. Hij voelde weerzin tegen alles, tegen zichzelf, tegen de hele wereld, maar het meest nog tegen die omvangrijke arm onder dat mouwschort. De aangebedene kon op dat ogen blik best wat hulp gebruiken, al was het alleen maar om te verhinderen, dat haar vader en Christiaan, die een zenuwinstorting nabij scheen, el kaar in de haren vlogen. Een korte vlucht met de Colibri, een nachtelijke autotocht en een ge dwongen verblijf van een half etmaal op de bovenste verdieping van „De Naamlozen", dat alles was voldoende geweest om de burgerlijke beleefd heid, die Gramshof en Nonhebei te genover elkaar in acht hadden geno men, weg te spoelen. De architect schreeuwde, dat zij daar, ten koste van alles, weg moes ten. Er dreigde levensgevaar, zowel voor zijn oom en Loes, als voor hem. Maar Gramshof, die met een ver bonden been op een baal werkbroe ken lag, was niet te bewegen de schuilplaats te verlaten. „Voorlopig zijn we hier veilig," zei hij, „niemand heeft ons gezien en als we de straat opgaan, worden we dadelijk gearresteerd, iedereen kent ons...." „U weet niet, wat er hier boven uw hoofd hangt", zei Nonhebei, „we moeten afzonderlijk weggaan." „Laat Loes beslissen," riep Grams hof. Loes zat op een hoge krat en zocht tevergeefs naar haar handtasje. Ze wist zeker, dat ze er zo zonder poe der, crème en lippenrood ontoonbaar uitzag Als ze ooit tegenover een rech ter zou komen te zitten, moest ze zorgen, dat ze een behoorlijke indruk maakte, al was het alleen maar om de strafmaat wat te beïnvloeden. Maar zover zou het wel nooit ko men. Hopeloos stond de zaak lang niet. Dat halssnoer was toch min of meer hun eigendom. „We kunnen hier best nog een tijd je blijven." zei ze, „en vannacht er vandoor gaan." „Waar naar toe?" vroeg Grams hof wanhopig. „Overal waar we ko men, lopen we in de val." Van beneden klonk het dichtslaan van een deur. „Wat is dat?" riep de bankier ge schrokken. „De magazijnmeester, die weggaat, wist Nonhebei, „we zijn hier nu al leen." Hij keek naar het huis van juf frouw de Ridder. Het was stil op de gracht, alleen enige kinderen speelden op de stenen stoep met een klein houten ledikant- je. Maar dan strompelde Jan de schoenmaker zijn woninkje uit, gooi de zijn schoenpoetsbak over de schou der en sloeg de richting in van de brug over de Realengracht, die naar „De Naamlozen" leidde. Hij had de brug nog niet bereikt of uit de Vier- windenstraat liep een man hem tege moet. Nonhebei trok zich van het venster terug. Zijn gezicht stond vertrokken van angst. „Als we nu niet weggaan, is het te laat." „Wiebel niet zo met je benen, Loes", verzocht Gramshof. „Weg gaan? Ik ga hier niet weg, Loes heeft gelijk, we moeten de nacht afwach ten <yi een auto huren. In een paar uur zijn we bij de grens, misschien is er ergens een gaatje waar we door kunnen. Ik heb nog wat contan ten. desnoods kopen we zo'n douane beambte om." Nonhebe] liep naar de achterzijde van het pakhuis en nam de omgeving eens op. Nergens was een gootlijst of een plat. „We moeten naar beneden, de straat op..." Hij wendde zich tot Loes en vervolgde: „Als je vader hier wil blijven, moet hij dat zelf weten, maar jij gaat mee." Hij trok haar van de krat af en sloeg zijn armen om haar heen. Met een vinnige stoot van haar elle bogen maakte zij zich van hem vrij. Hij ging tegenover haar staan, in zij ogen glansde een troebel licht, dat zij nooit eerder had gezien. „Je bent gek!" riep ze opeens bang. Nonhebei haalde diep adem. „Misschien wel," zei hij op zonder linge kalme toon. „Weet je wat ik voor je gedaan heb, Loes? Ik heb mijzelf verkocht en vernederd, maar nu doet het er niet veel meer toe..." Beneden klonk opnieuw gerucht. „Ik denk, dat de magazijnmeester iets vergeten heeft," zei Gramshof. Op Nonhebeis strak gespannen ge zicht verscheen een vage glimlach. „Nee, nee," zei hij, „het is iets anders het is...." Hij eindigde de zin niet, het troebele in zijn ogen werd dieper, langzaam werden de pupillen groter en wijder; tenslotte bleven zijn ogen rusten op één punt... het vierkante gat in de zoldervloer, waardoor de koopmansgoederen van de benedenverdieping af tot boven in het gebouw konden worden opgehe sen. Gramshof strekte zijn gewonde been rechtuit en boog enige malen zijn knie. 't Ging al iets beter.... Vannacht moesten ze proberen weg te komen. „We halen het er nog door Loes," zei hij hoopvol. Maar Loes had alleen maar oog voor Nonhebel. „Kijk eens naar Christiaan, vader," fluisterde ze angstig. Nonhebel lag nu op zijn knieën vlak bij het gat en haalde het hijs touw, dat tot beneden hing, naar bo ven. Daarna sloeg hij met een koe voet de houten katrol, die in de hane- balken hing, onklaar. „Wat doe je, Christiaan?" riep de bankier. Nonhebel boog zich zo ver moge lijk over de rand van het gat. In de diepte begon een zwak Uchtje te gloeien. „Kom eens hier, Loes, daar bene den gebeurt iets," zei hij. Hij richtte zich op en deed een greep naar Loes' arm. „Blijf van me af, Christiaan wat is daar beneden?" „Zie je dat lichtje niet? Het danst!" „De magazijnmeester, die een si garet aansteekt." Hij begon op een vreemde manie- te lachen. „Dat is het," zei hij, zich in de handen wrijvend, ,,'n sigaret van ge perst stro!" Plotseling nam hij Loes in zijn ar men. Zij waren vlak bij het open gat. (Wordt vervolgd)

de Stem | 1957 | | pagina 5