Nehroe verwacht ontspanning Aardbeving in Iran Vooraf nog steekspel over kinderbijslag L. Charteris in Nederland Tandtechnici blijven onbevoegd Visrederijen Noordzee ernstig ongerust: wordt uitgemoord Applaus i I voor de i Jongh j Euroverdragen ingediend bij de Tweede Kamer Verzwakking territoriale verdediging Alb. H. wegens botersmokkel veroordeeld Syriërs schoten met mortieren Akkoord over kolenvervoer op de Rijn DAGBLAD VOOR ZEELAND Verkorting diensttijd in België Tweede Kamer nu op zomerreces Franse bankbedienden in staking Kraan op Noordzee gekapseisd Indonesië vraagt Japan 800 miljoen dollar als herstel Spijts verdeeldheid Eerste Kamer KOEL Zandspier op de mesthoop Franse Nationale Vergadering akkoord Europese verdragen 97e JAARGANG No. 22499 Voor God. Kemintfin cn Vaderland Uitgave N. V. Uitgevers Mij. Neerlsndi». Verschijnt elke werkdag. Bureaus: Breda, Reigerstr. IS. Tel.: Directie, Redactie en Ad ministratie 22341. Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J. 1. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr H. M. L. de Rechter. P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Abonn.prijs bij vooruitbet. 7.— p. kwartaal, p. post 7.70, p. week (uitsl. bij niet postbestell.) f 0.54. Incasso wordt berekend. Losse numm. 15 ct. Postrek. 278841 WOENS DAG 10 Jor. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0-35 per mm. (Ingezonden Mededelingen f 0.65 per mm). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland uitsluitend in de Zeeuwse editie J 0.14 per mm. (Ingezonden Mede delingen 0.35 per mm). Bij contract aan zienlijke reductie; volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. per mm extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet wensen af te geven, worden vernietigd Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, telefoon 2236 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, telefoon 102~ (Bubureausi TERNEUZEN. Noordstraat 56, tel. 2601 - OOSTBITRG, Nieuwltraat 41, tel. no._35^ Pandit Nehroe is de me. ning toegedaan, dat de jong. ste gebeurtenissen in Rus. land waarschijnlijk zullen leiden tot betere betrekkin, gen met de Westerse landen en ook tot een ontspanning in de Sovjet-Unie zelf: een soort interne bevrijding. Dit deelde de eerste minister van Ulé de Belgische verklaringen en toelichtingen op de verkorting van de diensttijd, moet worden afgeleid, dat de Belgische regering aan haar NAVO-vcrplichtingen blijft voldoen, maar dat de Belgische defensie-in spanning met betrekking tot de ter ritoriale verdediging zal verminde ren. Dit zegt de minister van Buiten landse zaken a.i. in antwoord op vra gen van het kamerlid Fens. Uit het bovenstaande volgt, dat het invoeren van soortgelijke maatrege len, t:a.v. de diensplicht in andere landen gevolgen zal hebben voor hetzij de NAVO-verplichtingen, hetzij de territoriale verdediging. De Nederlandse regering kan dan ook voorshands in deze geen verdere stappen in de NAVO-raad nemen. Vermeld zij, dat de NAVO-raad zich in de loop van de tijd een oor deel zal vormen omtrent het effect der compenserende Belgische maat regelen en dat hij tevens zal nagaan, na 't gereedkomen van 't rapport der NAVO-commandanten, of de vermin dering van de diensttijd, waartoe de Belgische regering heeft besloten, met dit rapport in overeenstemming is. Uiteraard is de Nederlandse rege ring in dit overleg betrokken. Ook na de uiteenzetting van Belgi sche zijde indertijd, bleef er bij eni ge leden van de Navo-raad twijfel, of een ongunstige beïnvloeding door de maatregel van de Atlantische defen siekracht zou kunnen worden verme den. India gisteren mede op een persconferentie in Den Haag. Het proces dat reeds enige tijd gaande was, is echter verlang zaamd door de gebeurtenissen in Hongarije. Nehroe had ook de indruk, dat deze interne bevrij ding niet zozeer een beslissing is van de topfiguren in Rusland, als wel een verandering bete kent in de inzichten van het ge hele Russische volk. Nehroe zeide verder, dat de pogin gen om tot een stopzetten van de proefnemingen met atoombommen te geraken onvermoeid voortgezet die nen te worden. Zwarte schapen Terwijl Nehroe gewaagde van een mogelijke ontspanning, spraken Boel- ganin en Kroestjef, thans in Tsjecho- Slowakije voor een vriendschapsbe- zoek aangekomen, over „de eenheid van ideologie en beginselen". Hun werd zout en brood aangeboden. Vol gens de Slowaakse traditie ontstaat door het eten hiervan een duurzame vriendschap. In de grensplaats Cierna waren volgens radio-Praag 50.000 mensen op de been om de (nieuwe) Russische leiders te begroeten. „Wij hadden in een goede kudde enige zwarte schapen, doch wij hebben ze bij de staart gegrepen en eruit gegooid", aldus Kroestjef. Kaganowitsj is intussen door de Prawda verantwoordelijk gesteld voor de vertraging in de ontwikkeling van de Russische spoorwegen. De rechtbank te Antwerpen heeft gisteren een appeltje te schillen ge had met de Belgische oud-wielrenner Alb. H., die vorige maand in de stad Antwerpen is aangehouden. Wegens botersmokkel is hij veroordeeld tot een gevangenisstraf van acht maan den, een boete van 230.000 B. fr, en verbeurdverklaring van de wagen. De achtervolging van H. was een sensationeel gebeuren. De bemanning van een dienstauto van de douane be merkte op de Noorderlaan in Ant werpen een auto met een Nederlands nummerbord, die verdacht zwaar door de veren zakte. De douaniers vertrouwden de zaak niet en zetten 'n achtervolging in. Bij een kruispunt, waar de auto moest stoppen, zag een der beambten kans om op de tree plank te springen. Hij werd er ech ter afgewerkt door de bestuui'der, die herkend werd als Alb. H. en die on middellijk met vol gas zijn vlucht vervolgde. In de Violetstraat had H. pech. Daar stond een vrachtauto zo danig geparkeerd, dat de smokkel- wagen niet snel genoeg kon passeren. H. nam de benen maar werd achter haald. Uit de auto werd niet minder dan 700 kg boter te voorschijn ge haald. Alb. H. werd reeds sinds een jaar in België gezocht. Hij heeft nog verschillende straffen uit te zitten. (Van onze parlementaire medewerker) De laatste dag waarop de Tweede Kamer vergaderd heeft voor het zomerreces, bracht een hors d'oeuvre van onderwerpen. Ir. van Meel (K.V.P.) heeft met de minister van Binnenlandse Zaken, mr. Struycken, gevoch ten over het motto: „Brabant voor de Brabanders". Dit naar aanleiding van een grens wijziging van de gemeente Alem die de minister er door kreeg. Deze ge meente zal in verband met het recht trekken van de Maas over Den Bosch aan Gelderland komen. Voorts was er een iets minder ge moedelijk steekspel tussen de staats secretaris voor Sociale Zaken. mr. van Rijn, en twee katholieke Kamer leden over de schriele berekening van de kinderbijslag, die bij de be stedingsbeperking geen verhoging heeft ondergaan en die thans slechts verhoogd wordt met precies het per- De regering heeft thans het ver drag voor de Europese Economische Gemeenschap en de Europese Ge meenschap voor Atoomenergie ter ratificatie aan de Tweede Kamer voorgelegd. DE GOUVERNEUR van Cyprus, sir John Harding, is wegens een aman delontsteking in een ziekenhuis te Londen opgenomen. HET UTRECHTS jongetje, dat sinds 22 juni wordt vermist, is niet mee gelokt naar Rotterdam. De man, die hiervan verwacht werd, meldde zich bij de politie: hij was met zijn eigen zoontje op reis gegaan. Het Utrechts jongetje wordt nog steeds vermist. DE HARINGVANGERS van West- Duitsland meldden betere vangsten dan vorig jaar: ruim 57.000 vaatjes dit jaar tegen 50.000 vorig jaar in dezelfde periode. DE HITTE in Italië heeft weer nieu we slachtoffers geëist, waardoor het totale aantal slachtoffers gestegen is tot 140. EEN BABY van één jaar is te Gro ningen in haar kinderwagen ver brand. Vermoedelijk hebben twee kinderen, van twee en drie jaar, met lucifers gespeeld. NEPALS eerste minister, Tanka Pra. sad Atsjarja, heeft het ontslag van zijn kabinet bij koning Magendra in gediend. TWEE MET VUUR spelende kinde ren zijn er debet aan geweest, dat in Zaandam twee houden woningen tot de grond toe afbrandden. ZOLI, de eerste minister-president van Italië, heeft gezegd, dat de ver dragen betreffende de Gemeenschap pelijke Markt en Euratom nog voor het zomerreces van de kamer van af gevaardigden zullen worden behan deld. TSJOU EN LAI. de Chinese premier, heeft meegedeeld, dat China en Bir ma overeenstemming hebben bereikt over de kwestie van de grens tussen beide landen. De regering stelt voor. de goedkeu ring bij gewone en niet bij Rijkswet te doen geschieden. Wat het verdrag voor de Europese Economische Ge meenschap betreft acht zij geen Rijkswet nodig aangezien dit ver drag geen betrekking heeft op Suri name en de Antillen. Aangaande het verdrag voor de Europese Gemeen schap voor Atoomenergie wil de re gering gebruik maken van de moge lijkheid Suriname en de Antillen eerst op een later tijdstip bij dit verdrag te betrekken. De regering verklaart in haar me morie van toelichting te vertrouwen dat ook ons land naar behoren zal kunnen meeprofiteren in het geheel van de gemeenschappelijke markt. Wat het verdrag voor de Europese Gemeenschap voor Atoomenergie be treft, wijst de regering er in de me morie nog eens op dat de doelstel lingen van de Euratom uitsluitend gericht zijn op vreedzame toepassing van de kernenergie. Gezien de geografische ligging van Nederland aan de mond van de grote rivieren wordt van Nederlandse zijde grote waarde gehecht aan regelingen betreffende de bescherming der ge zondheid. Op dit gebied is aan de Ne derlandse wensen verregaand tege moet gekomen en men heeft voorzien in een internationale controle op de radio-activiteit van lucht, land en water. De Franse bankbedienden hebben besloten in het gehele land vandaag het werk neer te leggen. Zij wensen hogere lonen en betere arbeidsvoor waarden, o.a. een veertigurige werk week van vijf dagen. Aanvankelijk zou de staking alleen gelden voor het gebied van Parijs. Aan de grens tussen Israël en Sy rië is gisteren een vuurgevecht gele verd, waarbij gebruik is gemaakt van mortieren. In de jongste inciden ten werd slechts met lichte vuurwa pens geschoten. Te Tel Aviv werd vernomen, dat het gevecht begon, toen vanuit Syrië met mitrailleurs op een Israëlische patrouille werd geschoten. Later gin gen de Syriërs ertoe over het gebied te beschieten met middelzware mor tieren. Een Israëlisch burger werd gedood, zeven politiemannen en vijf soldaten werden gewond. centage, dat nodig is om ook degenen die van de sociale wetten profiteren in verband met de huurverhoging, compensatie te bieden. De heer v. d. Ploeg (K.V.P.) heeft de staatssecretaris nog eens herinnerd aan het onjuiste uit gangspunt, dat de regering heeft ingenomen bij de debatten in het voorjaar en waarbij zij een bere kening over had gelegd, om aan te tonen, dat voor de grotere ge zinnen ten opzichte van andere eerder vóór- dan nadelen zouden zijn ontstaan. (Vervolg op pag. 2) Een kraan van ongeveer 34 meter lengte, die achter het Russische koopvaardijschip ..Frajzino" over de Noordzee voer. is gisteren gekap seisd. Ter hoogte van Den Helder meldde de Russische kapitein van de ..Frazjino" dat zijn sleep slagzij maakte en dreigde te kapseizen. De sleepboot ..Holland" van Doeksen be reikte de Rus het eerst. De kraan bleek ondersteboven op de zeebodem vast te zitten. De top zat in het zand vast en het was voor de „Holland" erg moeilijk om vast te maken, omdat alleen twee schroe ven en twee roeren van de zelfbewe- gende kraan boven het water uitsta ken. Men wil nu proberen aan deze laatste restanten van de kraan, die boven het water uitkomen, vast te maken. De Indonesische minister van Bui tenlandse Zaken, dr. Subandrio, heeft de juistheid bevestigd van persbe richten uit Tokio, volgens welke de Indonesische premier Djuanda Kar- tawidjaja aan zijn Japanse collega Nebusuke Kishi een nieuw, definitief voorstel zou hebben doen toekomen over de kwestie van de Japanse her stelbetalingen aan Indonesië. Dr. Subandrio onthulde, dat het totale bedrag, dat door Indonesië wordt geëist, 800 miljoen Ameri kaanse dollars is. Hij gaf echter geen uitsluitsel over de verschillende vormen, waarin dit bedrag zou moeten worden voldaan. Hij zeide slechts, dat in het nieuwe voorstel.een ..nieuwe specificatie" is opgenomen. Een ernstige aardbeving heeft de streek, ten noordwesten van de Iraanse hoofdstad Teheran geteis terd. Meer dan tweehonderd per sonen werden gewond, terivijl de materiële schade nog niet te schat ten is. Het dorp Abe'garum werd in twee minuten en drie seconden van de aardbodem gevaagd (foto boven).... Groot is het menselijk leed; de onderste foto toont een familie in gebed tot Allah, wie zij om bijstand en veiligheid vragen, terwijl zij bij hun schaarse bezittingen gezeten zijn. De heer Leslie Charteris, de beken de Amerikaanse schrijver en gees telijk vader van de detective figuur „De Saint", bezoekt op het ogenblik Nederland met zijn echt- geuotc. Zij waren in Amsterdam en de fotograaf maakte een foto van hem en zijn uroutu op hun hotel balkon met op de achtergrond de Munttoren. De Eerste Kamer heeft giste ren de behandeling voortgezet van het wetsontwerp met aan vullende bepalingen tot het ver lenen van de bevoegdheid van tandheelkundige hulp. Na am pele discussie werd het ontwerp goedgekeurd. Minister Suurhoff zegt. dat er bij een groep tandtechnici de zgn. groep van 40 nog een gevoel van gedu peerdheid bestaat. Toch is bij dit wets ontwerp geen sprake van formalisme, zoals tijdens de behandeling ervan is verweten. Tandheelkunst is ook ge neeskunde, die een medische oplei ding noodzakelijk maakt. De minister vraagt zich af, of de animo voor de moeilijke en kostbare opleiding voor tandarts voldoende zou zijn, indien dezelfde bevoegdheid aan mensen werd gegeven met een be perkte opleiding. In het belang van de volksgezond heid mag niet verder worden gegaan Weersverwachting van het K.N M.I. tot vanavond, opgemaakt dins- dagavond te 23.15 uur: Veranderlijke bewolking met plaatselijk enkele buien. Zwakke i tot matige zuidwestelijke wind. Ongeveer dezelfde temperaturen J als gisteren. Verwachting van het Belgisch Weerkundig Instituut: Lichte tot matige wind uit west tot noord- J west. Bewolkt en soms zwaar be- t wolkt, afgewisseld met opklarin t gen. Kans op plaatselijk regen Zacht weer. Vandaag: zon onder 20.58 uur Maan op 19.38 uur. t Morgen: zon op 4.33 uur. Maan onder 4.18 uur. De bijzondere raad van ministers van de E.G.K.S. heeft na twee jaar voorbereidende besprekingen thans een overeenkomst bereikt inzake de vrachten en voorwaarden voor het vervoer van kolen en staal op de Rijn. Volgens de overeenkomst zullen de leden-staten, die bepaalde regelingen hebben getroffen ten aanzien van de vrachten en voorwaarden van het nationale verkeer op de wateren van de acte van Mannheim, zich verplich ten het niveau van de gereglemen teerde binnenlandse vrachten aan te passen aan het internationale vrach- tenpeil, in contact met de Hoge Auto riteit. het ministerie van landbouw zich afzijdig houden van enige maat regelen om aan dit „potverteren" een einde te maken. Ernstig ongerust zijn vele Nederlandse reders ter visserij over de ontwikkeling van het vissen op „zandspier" en „olie- harin" op de Noordzee. Deense, Duitse en Nederlandse kotters halen enorme hoeveelheden „zandspier", een bijzonder vet palinkje van 10 tot 15 centime ter lengte, van de Noordzeekus ten af. r»i+ «*,i4~i -z. i ivAci uc zauuspiei wuiuen in ae lijn- int i '2 2et zand en dient mazige netten der kotters ook jonge - ---- --- hiiznnrift ',SC cn tong' Hetis schollen en tongen van de broedplaats Dultsels doen hieraan op de Noord- bijzonder olie-rijk en wordt voor 100 weggevangen De visstand wordt hier- zee nog harder mee als een aantal per 1000 kilogram door de vismeel- d«2? naafmentalvan vele Ne<teï- Nederlandse schepen. Naar mening van vaabnrlv^iieÊek0Cm V°01' de Olieharing Een tweede punt, waarover de Ne derlandse rederijen zich ernstig on gerust maken is de jacht op „olie haring", di ein augustus weer gaat beginnen. Voor de haringvangst is geen maaswijdte vastgesteld. De ,o.Iie- haring" is doorgaans broed van dit Met de zandspier worden in de fijn- ïaaij da' speciaal voor de visolie-in- „„i. dustrie wordt gevangen. Denen en ieraai zee nog harder mee als een aantal Nederlandse schepen. Naar mening van IJmuiden binnen, omdat ze hun vangst in de overbezette Duitse fabrieken niet kwijt konden. Ook hier vingen ze bot. kotters „potverteren" met het voedsel van platvisfaroed heetf er naar hun mening vangst van „olie-haring" funest voor deze tak van visserij, waarmee het dit Tegen de 70 Nederlandse N^erïandse°hjdus'tHpndpPiert V°°'T"F tE'fftelTdrtdit leüiïn nog nfet'de seIZ0en niet al best te gaan- r„, wnrrft „„mi a" helft van de platvisvangsten van het Het weghalen van het voedsel voor vorig jaar aan land is gebracht. gen wordt per schip tussen de 15 40 ton aangevoerd. Gisteren waren de vangsten zo groot, dat een deel van de aanvoer als mest op het land moest worden geworpen. Bovendien vielen zeven Duitse kotters boordevol zandspier Het feit, dat zeer vele Duitse en Deense kotters zich met de vangst op zandspier bezig houden, heeft er vermoedelijk toe geleid, dat de Nedrelandse visserijautoriteiten en de jonge platvis en van de jonge ha ring dreigt de visserij op de Noordeze te vernietigen, zo menen vele reders. De Noordzee wordt uitgemoord, zo stellen zij en daarmee zal de Neder landse visserij grotendeels ten dode opgeschreven zijn. dan in het wetsontwerp wordt gesteld. Minister Suurhoff zegt, dat binnen kort een advies kon worden tegemoet gezien van de volksgezondheidsraad over de tandheelkunde, aan de hand waarvan een nota aan de Tweede Ka mer zal worden voorgelegd. Bij de replieken wordt van ver schillende zijden aangedrongen om ..de groep van 40", die een behoor lijke opleiding heeft genoten", in de overgangsbepalingen te doen opnemen. De heer Matser (K.V.P.) doet een voorstel van orde, dat mede onderte kend is door de katholieke leden Kraayvanger, Koops en van Campen, de heer Van Bruggen (C.H.) en de heer Schipper (A.R.), dat beoogt de stemming over het wetsontwerp uit te stellen tot de nota van de minister over de tandheelkundige verzorging zal zijn verschenen. Minister Suurhoff zegt, dat indien het niet de bedoeling is de „groep van 40" in het wetsontwerp op te nemen het hem onduidelijk is, waarom de beslissing moet worden uitgesteld. Als de beslissing nu niet valt, zou de regering kunnen beslui ten het wetsontwerp terug te nemen. Het voorstel wordt verworpen met 31 tegen 27 stemmen. Het wetsontwerp wordt vervolgens z.h.s. goedgekeurd. De Franse Nationale Verga dering heeft dinsdag met 341 tegen 235 stemmen het verdrag inzake de instelling van een Gemeenschappelijke Markt in Europa bekrachtigd. Het verdrag inzake de Euro pese organisatie voor vreed zaam gebruik van kernenergie, Euratom, werd met 337 stem men tegen 243 stemmen gerati ficeerd. Het wetsontwerp tot bekrach tiging van de verdragen inzake de Euromarkt en Euratom en de instelling van de gemeen schappelijke assemblee voor Euromarkt, Euratom en EKSG werd vervolgens als geheel met 346 tegen 240 stemmen aan vaard. (Van een speciale verslaggever) MARSEILLE, dinsdagavond. Piet de Jongh heeft vanavond de ovatie van een winnaar ge kregen. Hij arriveerde 23 minu ten na winnaar Stablinsky en de Madenaar was niet eens de eerste Nederlander. Dat was (voor de zoveelste maal) Wil lem van Est, die elke dag in de slag schijnt te kunnen gaan. Tien kilometers voor de finish re den wij Pieter voorbij, die huilend van de pijn, maar ondanks alles vechtend voor zijn behoud, een nieu we slag had moeten incasseren. Tot overmaat van ramp was name lijk ook nog de linkertrapper van zijn fiets gebroken. Kilometers lang heeft de Jongh met één been gefietst, terwijl hij het andere liet steunen op het frame. Pellenaars en Joossen wa ren naar voren. De Jongh moest ook DIT alleen overwinnen. Hij deed het Het Franse wielerpubliek, deskun dig en geestdriftig als het is, onder kende het drama onmiddellijk en het begreep, dat deze krachtsinspanning van een renner, die al een dikke 225 km in de hitte en een aantal moeilijke klims achter de rug had, iets bijzonders betekende. Langs de weg wees men elkaar op de onge lukkig trappende Oranjeman. Er weerklonken kreten en men juichte hem aanmoedigend toe. De politiemannen, die voor de afzetting zorgden, moesten velen tegenhouden, die de weg op stormden om Pieter te willen du wen. Toen de Jongh stampend en snui vend als een ploegpaard met het schuim op de mond zijn laatste ronde over de betonnen ellips reed, brak de hel los. Fotografen stormden toe, radiore porters wilden alles van de Jongh weten en op het middenterrein stond Louison Bobet, met de blik van de man die weet wat een dergelijk de fect betekent, als een bezetene in zijn handen te klappen. PIETER DE DAPPERE

de Stem | 1957 | | pagina 1