Over vijf jaar in Geertruidenberg atoomcentrale Nehroe in ons land Ontwapeningsvoorstellen door Rusland verworpen Noordbrabant krijgt primeur Aantal slachtoffers hittegolf nog stijgende Benzinepompstation wijze overvallen op brutale Amer III wordt afgebouwd IJzeren Willem weer in voorste gelid B. en K. naar Praag Duellerende studenten in West-Duitsland „Geen gehoor bij Malenkof Door bliksem gedood DAGBLAD VOOR ZEELAND Ernslige sludie van PNEM bekroond Sir Winston „gooit een balletje op" i Dezelfde temperaturen J C.B.O.Z. vindt 25 cent genoeg Buit 8.000gulden Lijk schippersknecht Merwede geborgen Twee militairen Hij botsing gedood Spionerend ecKtpaar r~ 97e JAARGANG No. 22498 Uitgave N. V. Uitgevers Mij. Neerlandia. Verschijnt elke werkdag. Bureaus: Breda, Reigerstr. 16. Tel.: Directie, Redactie en Ad ministratie 22341. Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr H. M. L. de Rechter. P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Abonn.prijs bij vooruitbet. 7.— p. kwartaal, p. post 7.70, p. week (uitsl. bij niet postbestell.) 0.54. Incasso wordt berekend. Losse numm. 15 ct. Postrek. 278841 Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, telefoon 2236 Voor God, Koningin en Vaderland D I N S D A G 9 JULI 1957 Advertentieprijs voor de gehele oplage 0.S5 per mm. (Ingezonden Mededelingen 0.85 per mm). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland uitsluitend in de Zeeuwse editie 1 0.14 per mm. (Ingezonden Mede delingen 0.35 per mm). Bij contract aan zienlijke reductie; volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. per mm extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet wensen af te geven, worden vernietigd. - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, telefoon 102 - (Bijbureaus: TERNEUZEN, Noordstraat 56, tel. 2601 - OOSTBURG, Nieuwstraat^UJteljro.JS^ (Van onze verslaggevers) Noordbrabant krijgt de eerste atoomcen. trale in Nederland. Volgens de opzet zon deze centrale in 1962-1963 gereed moeten zijn. Ir. J. P. A. M. Petit, uit 's-Hertogen. bosch, directeur van de P.N.E.M., deelde ons mede, dat als vaststaand kan worden aangenomen, dat deze eerste atoomcentrale in Geertruidenberg zal worden gebouwd. Deze ontwikkeling heeft intussen geenszins tot gevolg, dat de bouwplannen voor de Amercentrale III daardoor zouden zijn vervallen. Integendeel. Men weet, dat inmiddels de 120.000 kW- eenheid van de Amercentrale II volop in bedrijf is, waarmee tot 1960 aan de steeds nog stijgende energiebehoefte in de pro vincie kan worden voldaan. Maar in de winter van 1960-1961 zal de Amer III gereed moeten zijn. De plannen daarvoor zijn pan klaar en de machine voor dit derde gedeelte, één eenheid van 175.000 kW is reeds geruime tijd geleden besteld. Met de bouw van dit derde gedeelte zal het Amercomplex gereed zijn. Zij zal verrijzen westelijk van (le Amer centrale, aan het grote vaarwater van de Amer. Er is aanvankelijk wel eens sprake van geweest, dat Eindhoven uitverkoren zou worden voor het inluiden van de fase, doch bij de huidige stand geeft de P.N.E.M. de voorkeur aan Geertruidenberg. 55 Het Amerikaanse dagblad „New York Post" heeft gisteren gepro beerd Malenkof op te bellen. De redactie kreeg echter van de te lefoondienst de mededeling: „Het spijt ons, maar het num mer geeft geen gehoor". Een communistische functionaris in Leningrad heeft verklaard, dat oud premier Malenkof, die vorige week uit bet partij-presidium is gestoten, hem acht jaar geleden heeft bedreigd en dat hij hem toen een valse verklaring heeft willen laten tekenen. De functionaris, I. M. Turko, die op het ogenblik vice-voorzitter van de commissie voo> de plannen in het ge bied van Leningrad is, verklaarde vo rige week op een partijbijeenkomst, dét Malenkof een „ruwe en wrede man, zónder eergevoel of geweten" bleek te zijn, toen hij, Turko, in 1949 voor het centrale partijcomité moest verschij nen. Toen wij in september 1956 een vraaggesprek hadden met ir. Rijkes, directeur van de PNEM in Geertrui denberg, hebben wij reeds mogen be luisteren, dat de PNEM voortdurend op het vinketouw zat en met grote aandacht de ontwikkeling van het op wekken van elektriciteit door middel van kernenergie volgde. In onze edities van 2 en van 4 fe bruari j.l. publiceerden wij 'n vraag gesprek met ir. J. P. A. M. Petit, waarin deze „ernstige studie van de PNEM over het vraagstuk der "kern energie" onder de loep werd geno men, zulks mede naar aanleiding van uitlatingen van prof. dr. Gelissen, di recteur van de provinciale Limburg se elektriciteitsmaatschappij. Deze had n.l. gesteld, dat de Maascentrale te Buggenum in 1962 door atoomener gie gedreven zou worden. ,,Het atoomproject in Brabant is tenminste evenver gevorderd als in Limburg", lieten deskundi gen van de PNEM ons toen we ten. Hoe zeer deze deskundigen, wier uitlatingen men vindt afge drukt in onze editie van 2 fe bruari j.l., in het gelijk zijn ge steld, blijkt dus nu wel uit het HET KLM-RECORD Los Angeles- Parijs is door een viermotorig Lock- heed-verkeersvliegtuig van de Air France gebroken. De tijd van de Zwarte Zee van de KLM werd met ruim drie-en-een-half uur verbeterd en teruggebracht tot 17 uur en 11 mi nuten. DE ZUID AFRIKAANSE schrijver Christiaan Mauritz van den Heever is op 55-jarige leeftijd in Johannes burg overleden. EEN UTRECHTS jongetje, acht jaar oud. Willem Jan Maria de la Parra, wordt sedert 22 juni vermist. Ver moed wordt, dat hij met een 40-jarige man, die een ongunstige indruk maakte, naar Rotterdam is gereisd. MILJOENEN HUISMIJTEN, die zich blijkbaar tussen het hooi hadden ont wikkeld, hebben de gehele boerderij van de landbouwer H. van der Hey- den te Deurne bezet. Met hulp van de Landbouwhogeschool te Wagenin- gen is. men bezig het ongedierte te verdelgen. EEN FELLE BRAND heeft gewoed in de lak- en verfopslagplaats van de verffabriek Batouwe te Culemborg. „EEN HEITJE voor een karweitje" heeft de Nederlandse padvinders dit jaar f 92.074.11 opgebracht, een nieuw record. Vorig jaar was het resultaat van de actie f 77.680.33. EEN BRITS passagiersschip, Reina del Pacifico 17.872 ton is bij de Bermuda-eilanden, ongeveer tien km uit de kust, gestrand. Er zijn 400 pas sagiers aan boord. feit, dat de PNEM de eerste atoomcentrale in ons land zal gaan bouwen. Nota minister Zijlstra Minister Zijlstra toonde zich nog iets optimistischer dan ir. Petit, die 1962-1963 als jaar van de ingebruikstelling noemde. In een nota over de ontwikkeling van de kernenergie in ons land zegt hij, dat Nederland in 1962 zijn eerste atoomcentrale in wer king zal kunnen stellen. In die nota stelde de minister ook, dat, indien de verdere ontwikkeling zonder al te grote moeilijkheden ver loopt, in 1975 van het totale vermo gen voor opwekking van elektrische energie ruim 34 percent door kern splitsingscentrales wordt geleverd. De totale netto-produktie op basis van kernenergie wordt voor dat jaar geschat op iets meer dan vijftig per cent. De bewindsman ontveinst niet de moeilijkheden, die nog moeten wor den overwonnen voor het zover is. De kosten, vooral in het eerste stadium, zullen nog zeer hoog zijn. Ook zal men ervoor moeten zorgen, dat vol doende deskundigen zijn opgeleid, die de reactoren kunnen installeren en bedienen, 'n Spoedige ontwikkeling van de energieproduktie door middel van kernenergie is echter absoluut geboden, omdat ons land in de ko mende jaren steeds meer afhankelijk zal worden van de import van kolen en olie. Cijfers Ook hierover geeft de minister een aantal cijfers. In 1955 kon ons land nog voor 53 pet in de eigen energie behoefte voorzien. Het resterende ge deelte moest worden gedekt door im port, hetgeen neerkwam op 12.3 mil joen ton kolen per jaar. Voor 1975 zijn deze cijfers: eigen voorziening ca. 33 pet.; benodigde import bijna 29 miljoen ton kolen per jaar. Hoewel de kernenergie, alsthans voorlopig, deze ontwikkeling niet ge heel zal kunnen tegenhouden, is er toch een belangrijke verbetering te verwachten. Wanneer de verschillen de projecten op tijd kunnen worden afgewerkt, zal de benodigde import „slechts" tot ca 22 miljoen ton kolen stijgen. De kosten voor de atoomcentrales zullen vooral de eerste tijd nog zeer hoog zijn. Vooral de installaties zelf kosten veel meer dan de tegenwoor dige centrales, die meestal met kolen worden gevoed. De brandstofkosten zijn echter veel geringer, terwijl de onderhouds- en bedieningskosten on geveer gelijk zijn. Op grond van in gewikkelde berekeningen komt de minister tot de conclusie dat in de periode 19621975 voor de totale elektriciteitsvoorziening een bedrag van 9 a 10 miljard gulden zal moeten worden geïnvesteerd. Dit betekent een jaarlijkse investering van 200 miljoen gulden. Het uiterste zal moe ten worden gedaan, om investeringen van een dergelijke omvang mogelijk te maken. Uit buitenland Hoewel het Reactor Centrum Nederland, waarin de overheid met particuliere bedrijven sa menwerkt, reeds belangrijke vor deringen heeft gemaakt met zijn onderzoekingen, zullen de eerste centrales nog uit het buitenland moeten komen. Voorlopig lijken installatie van het type, zoals er thans reeds in Engeland een in gebruik is, het meest geschikt. Op iets langere termijn ziet men goede mogelijkheden in de inschake ling van de eigen industrie, al zal dat voorlopig wel beperkt blijven tot de bouw van onderdelen van centra les, die verder in het buitenland zul len moeten worden aangeschaft. Dit zal grote bedragen aan deviezen vra gen. maar daartegenover staat, zo meent de minister, een belangrijke deviezenbesparing, omdat minder ko len behoeven te worden ingevoerd. Geldt dit alles voor de opwekking van elektriciteit, men is ook bezig met andere projecten o.a. met de oprichting van de Stichting Kern voortstuwing Koopvaardijschepen. Een hoofdstuk apart vormt de noodzakelijke opleiding van voldoen de deskundigen. De minister van O., K. en W., mr. Cals, heeft een com missie ingesteld om dit probleem na der te bestuderen. Het rapport van deze commissie is op korte termijn te verwachten. J Weersverwachting van het K.N. t M.l. geldig tot vanavond, opge- I maakt gisteravond te 23.15 uur: Wisselend bewolkt en droog weer. Zwakke tot matige weste- t lijke wind. Weinig verandering in temperatuur. J Verwachtig van het Belgisch t Weerkundig Instituut: Zwakke tot matige westenwind. Zwaar be- J wolkt, afgewisseld met opklarin- J gen. Enkele neerslagvlagen soms t met onweer gepaard. Vandaag: zon onder 20.59 uur. J Maan op 18.52 uur. Morgen: zon t op 4.32 uur. Maan op 3.21 uur. De 82-jarige vermaarde Britse po liticus sir Winston Churchill en lady Churchill waren de eregasten op het grootse tuinfeest van de con servatieve partij in het Engelse graafschap Woodford voor welk graafschap sir Winston zitting heeft in het parlement dat werd ge houden bij de Royal Wanstead- school te Wanstead, Londen. Deze foto laat zien hoe de beroemde staatsman probeerde met een hou ten bal schade aan te richten in de „vrolijke keuken". Even later hield hij een briljante redevoering, waaruit bleek dat hij nog fenuolle in het hedendaagse leven staat. Het tandartsenconflict Het bestuur van de Centrale Bond van Onderling Beheerde Ziekenfond sen (C.B.O.Z.) heeft, naar het mede deelt, met teleurstelling vastgesteld, dat de poging van minister Suurhoff, om door arbitrage het conflict tussen tandartsen en ziekenfondsen tot spoe dige oplossing te brengen, nog niet is geslaagd. Met het aanbod van een aantal ziekenfondsorganisaties om de tand heelkundige werkzaamheden te hono reren met een bedrag van 26.5 cent per minuut, kan de C.B.O.Z. zich niet verenigen. Het bestuur van de bond herinnert er aan, dat de ziekenfonds- organisaties zich dit voorjaar na uit voerige besprekingen en onderzoe kingen bereid hebben verklaard een honorarium te aanvaarden, dat was gebaseerd op 25 cent per minuut. De C.B.O.Z. staat op het standpunt, dat met dit bedrag een redelijke honore ring bij behandeling "van uitslui tend ziekenfondsverzekerden neerko mende op een bruto-beloning van on geveer f 30.000.- per jaar aan de tandartsen werd aangeboden. De bond acht het. gezien de consequen ties. welke dit ten aanzien van de door de verzekerden op te brengen premies met zich meebrengt, in geen enkel geval verantwoord de mede werkers van de ziekenfondsen een ho ger honorarium te bieden dan in fei te verantwoord wordt geacht. Tijdens een hevig onweer, dat gis terenavond tussen zes uur en half zeven woedde in de omgeving van Deurne is de ongeveer 30-jarige me vrouw M. van der Berg Mortel door de bliksem getroffen en gedood. Zij was bezig de koeien te melken. Het slachtoffer laat twee kinderen na. Cisteren is de premier van India, kolonie die ter verwelkoming op Pandit Nehroe, op het vliegveld het veld aanwezig waren op na- Valkenburg aangekomen voor eenltionale wijze groet. Later op de bezoek van enkele dagen aan ons tag bracht hij o.m. een bezoek aan land. We zien de premier hierI dr. Drees. Ook in Rotterdam werd terwijl hij de leden van de Indiase [bij ontvangen. Een regeringsdiner besloot deze dag. De elfde etappe van de Tour de France is gewonnen door René Privat, de vroegere drager van de gele trui. Hij bereikte Cannes in gezel schap van Nello Lauredi en onze landgenoot Wim van Est, die Zich respectievelijk als tweede en derde klas seerden. De uitslag was typerend voor het karakter van de etappe: een lange, slopende rit, waarin kracht en uithoudingsvermogen de belang rijkste factoren waren. Want de Col d'Allos, een 2234 meter hoge berg van de eerste categorie, zou ondanks de grillige bestijging en afdaling geen beslissing brengen, dat hadden de renners snel inge zien. Daarvoor was de Alios te vroeg in het parcours opgenomen (120.5 km). Men kon van de toch reeds vermoeide renners niet ver wachten, dat zij zich in slopende solo-acties over 160 km zouden uit putten. Gerrit Voorting bezette een fraaie 9e plaats. De vier an dere landgenoten kwamen allen goed op tijd binnen. In sommige delen van Europa j zwemmen of als gevolg van een is een einde gekomen aan de zonnesteek. hittegolf, doch het grootste deel van het vasteland zucht nog on der de hitte. Vooral in Italië en Oostenrijk is het warm. In Italië zijn in het afgelopen weekeinde meer dan 32 mensen om het leven gekomen bij het Het totaal aantal doden als gevolg van de hittegolf is hiermee gestegen tot boven de 600. In een tehuis voor ouden van dagen in Venetië zijn 15 mensen, merendeels vrouwen, aan de hitte bezweken. In de meeste Italiaanse steden steeg het kwik maandag tot 35 graden. In Oos tenrijk steeg de temperatuur zelfs tot 42 graden. Daar zijn in het weekeinde 36 mensen om het leven gekomen; 25 van hen verdronken bij het baden. Nikita Kroestjef, eerste secretaris van de Sovjetrussische communisti sche partij en de Sovjet-premier maarschalk Boelganin, zijn gisteren met een straalvliegtuig uit Moskou naar Praag vertrokken, waar zij be sprekingen zullen voeren met de Tsjechoslowaakse communistische leiders. Twee gemaskerde en met pis tolen bewapende jongemannen hebben gistermorgen omstreeks vier uur een roofoverval ge pleegd op het benzinepompsta tion aan de Rijksweg no. 2, Am sterdam -Utrecht, even voorbij de Utrechtse brug over de Am- stel. Uit de geldlade namen de rovers de opbrengst van dit weekende, circa 8.000 gulden, weg. De 30-jarige pompbediende en een 53-jarige bromfietser, die kwam (an ken. konden de politie een vrij dui delijk signalement van de jongeman nen geven. Dit werd direct aan de rijks, politie langs deze weg en aan de po litie te Utrecht, in welke richting het tweetal overvallers verdween, door gegeven. Opmerkelijk is, dat anderhalf uur voor de overval de pompbediende de politie telefonisch om assis tentie had gewaagd, omdat zich in de omgeving enige personen op verdachte wijze zouden ophouden. Het is dus heel goed mogeliik, dat de overvallers reeds geruime tijd in de buurt van het pompstation ver bleven en op een gunstig en stil ogen blik hebben gewacht om binnen te dringen. Een der overvallers hield de pomp bediende en de bromfietser die juist- kwam aanrijden om te tanken met zijn pistool in bedwang, terwijl de ander de geldlade lichtte. De jonge lieden gingen zeer deskundig en grondig te werk. want zij vernielden de telfoon en dreigden de pompbe diende en de bromfietser, dat zij 20 minuten in het kantoor moesten blij ven „anders zouden zij worden neer geschoten". Vanuit de achter het pompstation liggende struiken hebben de overval lers het gebouwtje beslopen en een hunner is daarbij in de daar lopende sloot terecht gekomen want hij was drijfnat. Er zijn ook sporen van kroos gevonden. Het tweetal is, vermoedelijk per auto, in de richting van de Dom stad verdwenen. Door het verbreken- van de telefoonverbinding hadden ziï een niet onaanzienlijke voorsprong ojl de politie. De jongemannen waren tusl sen de 22-25 jaar. Een was van flink postuur, 1.85 m lang en droeg een blauw overhemd, de tweede, lang 1.65 m, droeg een grijs colbert en een Duitse zwarte skipet. De Westelijke voorstellen van de vorige week voor op. schorting van de kemproe ven en de produktie van kernwapens, zijn „vrijwel waardeloos" door de voor. waarden die de Westelijke mogendheden er aan verbin. den, zo heeft de Sovjet-afge. vaardigde naar de Londense ontwapeningsbesprekingen, Zorin, gisteren volgens con. ferentiekriiigen verklaard. Zorein zei, dat de Westelijke mo gendheden de produktie van kernwa pens willen legaliseren en dat zij de weg voor een gedeeltelijke ontwape ningsovereenkomst blokkeren. De Westelijken weigeren de belofte te geven, dat zij geen kernwapens zullen gebruiken. Zij verbinden deze kwestie met andere punten en dat is „ontoe laatbaar". De volkeren zullen daar geen genoegen mee nemen, aldus de Russische afgevaardigde. Hij herhaalde het Sowjet-voorstel voor een verbod van kernproeven voor de tij^l van twee jaar en een onvoor waardelijke belofte van de atoommo- gendheden om geen kernwapens te gebruiken. De Sowjet-delegatie is be reid met het Westen samen te werken om snel tót een gedeeltelijke ontwape ningsovereenkomst te komen, zo voeg de hij hieraan toe. De Westelijke afgevaardigden ver klaarden, dat zij tijd nodig hebben om de verklaring van Zorin te bestude ren. De volgende vergadering werd Vlak bij de plaats, waar in het Hol- landsch Diep de zandbak ..Merwede" is omgeslagen, is het stoffelijk over schot gevonden van de 39-jarige schippersknecht K. van Dijk, ge woond hebbend te Rotterdam. De rijkspolitie te water heeft het lijk ge borgen. Geruime tijd is men bezig geweest de weer op haar ..vlak" gezette zandbak ..Merwede" leeg te pompen. Zodra het mogelijk was aan boord van het vaartuig te komen, stelden de officier van Justitie te Dordrecht, mr. J. E. Visser en vertegenwoordi gers van de scheepvaartinspectie een voorlopig onderzoek in. Toen de bak leeggepompt was en zij weer hele maal recht lag, heeft de sleepboot „IJssel" haar de Dordtse zeehaven uitgesleept en naar Rotterdam ge bracht, waar zij op een werf zal wor den onderzocht. Schipper W. H. Rui ter stond zelf weer aan het roer. daarom niet vastgesteld op vandaag, maar op morgen. „Ontgoocheld", was het eerste com mentaar van Selwyn Lloyd. Zorin zou voorts het Britse voor stel om deskundigen een plan voor internationale controle op de naleving van een overeengekomen verbod van atoomproeven te laten opstellen, heb ben verworpen. Het sovjetvoorstel voorziet in de instelling van controleposten in de Sovjet-Unie, de Ver. Staten, Enge land en het gebied van de Stille Oceaan. De westelijke mogendheden hebben in beginsel het voorstel om de proe ven voor een bepaalde tijd te sta ken, aanvaard, doch zij verbinden hieraan voorwaarden zoals opschor ting van de produktie van kernener gie voor atoomwapens, beperking van de strijdkrachten en gewone be wapening en de organisatie van een controlesysteem De Sovjet-Unie wil volgens Zorin een algeheel verbod van atoomwa pens en vernietiging van de voorra den kernwapens. Gisteren zijn bij Hulsthorst op de rijksstraatweg Amersfoort Zwolle een toeringcar en een militaire auto met elkaar in bot sing gekomen. Twee militairen zijn om het leven gekomen. Een derde is ernstig gewond. De bij het ongeluk betrokken auto bus was afkomstig uit Enschede. Men was, met nog een bus, op da terugweg naar Enschedé van een tocht naar Harderwijk. Ter hoogte van Hulsthorst moest de voorste van de twee bussen stoppen voor een personenauto, die wachtte om linksaf te slaan. De twee de bus kon blijkbaar niet snel genoeg tot stilstand komen en trachtte rijn voorganger te ontwijken door naar links uit te halen. Bij deze manoeuvre vloag deze bus op een militair auto busje met zes inzittenden. Twee mili- tairen werden gedood, een zwaar ge wond. De bestuurder van de militaire auto en nog twee inzittenden van deze wagen werden licht gewond opgeno men in de Piusstichting te Harderwijk. Van de passagiers in de touringcar liepen er slechts enkele lichte bles sures op. De Amerikaanse openbare aankla ger Paul Williams heeft verklaard, dat een te Parijs verblijvend Ameri kaans echtpaar, de 47-jarige George Zlatovski en zijn 45-jarige vrouw Ja ne, belangrijke Amerikaanse defen siegeheimen aan Sovjetrussische agenten hebben uitgeleverd. George en Jane Zlatovski zijn door de grote, federale jury te New York in staat van beschuldiging gesteld. De rector van de technische hogeschool te Darmstadt, Wal ter Brecht, heeft zestien stu dentenverenigingen, waarvan de leden op de sabel duelleren en in het openbaar de kleuren en mutsen van hun verenigin gen dragen, de vergunning van de hogeschool ontnomen. Hij zal de verenigingen weer toe laten. indien deze afstand doen van de oude Duitse studenten tradities van het duelleren en het dragen van kleuren. De conferentie van rectoren. van Westduitse hogescholen heeft zich reeds in 1948 zonder succes tegen deze verenigingen uitgesproken. Ongeveer 35.000 studenten in West-Duitsland en West-Berlijn zijn tegenwoordig georganiseerd in ongeveer 1000 duellerende en kleuren dragende verenigingen.

de Stem | 1957 | | pagina 1