Z.-Ylaamse staat er waterpositie niet best voor Kamer Tweede en Eerste staan op de bres Oppasser „Gegijzeld" 8 Twee jongens in Zeeland bij zwemmen verdronken A.R.-jongeren bespraken delta-problemen schrale miJjoen Op post is nog beknibbeld Beperking zeer noodzakelijk Kind gedood bij aanrijding in Halsteren en niet eens gebruikt ZUID- RE VELA ND DAGBLAD DE STEM VAN MAANDAG 8 JULI 1937 ,2 WIM S0NNEVELD Veerhaven Bres kens wordt aanbesteed Walcheren Schilderijenexpositie Gemeentehuis Groede De Ruyterfeesten in noodweer afgesloten MIDDELBURG PROTEST TEGEN CIRCUS OP DE MARKT De heer Keiler verliet de PZEM HET VRAAGSTUK VAN DE ZW AKKE PLEKKEN II GOES Duizendste bezoeker Probeer een» WAT MumhaRDTHAARTISDOEO Z-Vlaanderen HULST Hoogwaterstanden AGENDA Vandaag Morgen De „Waterleidingmaatschappij Zeeuwsch-Vlaanderen" heeft een dringend beroep op alle verbruikers gedaan het waterver bruik zoveel mogelijk te beperken. De drinkwatervoorziening in Zeeuwsch-Vlaanderen is door de langdurige droogte en het toe nemende verbruik in een benarde positie gekomen. Een schrob- en sproeiverbod heeft men reeds ingesteld, terwijl bovendien de druk werd verlaagd, doch legt Zeeuwsch-Vlaanderen zich geen beperkingen op, dan zal noodgedwongen moeten worden over gegaan tot het instellen van waterloze uren en het nog meer ver lagen van de druk. De ziekenhuizen in Zeeuwsch-Vlaanderen worden dan in ernstige mate de dupe van deze maatregelen en zullen vrijwel zonder water komen. In een onderhoud, gevoerd in de directiekamer van de waterleidings maatschappij te Terneuzen, is de on gunstige toestand der drinkwater voorziening nader uiteengezet. Het verbruik per etmaalen steeg dit jaar met 35 procent, want het vorig jaar verbruikte men in Zeeuwsch-Vlaande ren per etmaal 10.0Ü0 kubieke meter en dit jaar 13.5000 kubieke meter. Al leen al de kom der gemeente Terneu zen verbruikte op zondag 16 juni 964 kubieke meter, doch de dag daarop was de afname reeds gestegen tot 1744 kub. meter. Op dat moment werd het sproeien en schrobverbod afge kondigd, waardoor het verbruik iets daalde. Op vrijdag 21 juni bedroeg het waterverbruik echter nog 1005 kub. meter. Per emmer Voor de drinkwatervoorziening in Zeeuwsch-Vlaanderen beschikt de maatschappij over waterwingebieden te Sint-Jansteen en Clinge, in het ge bied van de Nederlands-Belgische grens. De max. capaciteit van dit wa terwingebied is echter slechts 400 kubieke meter per uur, zodat men In Omstreeks half een zaterdagmiddag vond in de Dorpstraat te Halsteren een aanrijding plaats, waarbij het achtjarige zoontje Jac. van de fam. A. Luijks uit Halsteren vrijwel op slag werd gedood. Het kind kwam plotseling op zijn fietsje achter een melkwagen uit. De bestuurder van een grote bestelauto van de fa. H„ eveneens uit Halsteren, kon, ondanks krachtig remmen, niet meer voorkomen, dat het kind door de wagen werd gegrepen en een aan tal meters werd meegesleurd. Het jongetje liep hevige verwondingen op en moet vrijwel op slag gedood zijn. Kapelaan Luijks uit Halsteren diende het kind de laatste H.H. Sacramenten toe. Juist terug uit school, was het jonl getje om een boodschap gestuurd. Di rect nadat het ernstige ongeluk was gebeurd, passeerde een zusje van het slachtoffertje de plaats van het onge luk. Bij het herkennen van het slacht offer van het ongeluk, verloor zij het bewustzijn. De verslagenheid in Hal steren is groot. belangrijke mate is aangewezen op wateraankoop uit België, wat aan be paalde maxima is gebonden. Doch ook in België dreigt een tekort aan drinkwater, hetgeen een terugslag heeft op de waterlevering aan ZeeuwschVlaanderen. Door de afkondiging van het schrob- en sproeiverbod en de ver laging van de druk zijn er in Zeeuwsch-Vlaanderen in enkele plaatsen vooral in de hooggelegen gebieden, reeds moeilijkheden ont staan. Zo moet in de hotels te Bres- kens het water per emer naar de hotelkamers worden gebracht. Voor de druk bezochte badplaats Cad- zand zullen deze moeilijkheden vooralsnog niet optreden, omdat men daar de beschikking heeft over een tweetal hydrofoorinstallaties. Een verder toenemend verbruik in deze droge periode zal leiden tot grotere vermindering der druk op het waterleidingnet, waardoor ongetwij feld de ziekenhuizen in Zeeuwsch- Vlaanderen zonder water komen. Enkele jaren geleden werd het zie kenhuis te Oostburg ernstig gedu peerd. doordat toen eveneens de druk verminderd werd en het ziekenhuis zonder een enkele druppel water kwam te zitten. Plannen Naast een verdere drukverla- ging moet men dan bovendien enkele waterloze uren per dag invoeren. Derhalve is een drin gend beroep gedaan op de be volking van Zeeuwsch-Vlaande ren het waterverbruik drastisch te beperken. De waterleidingsmaatschappij „Zeeuwsch-Vlaanderen" heeft echter reeds plannen in vergevorderd sta dium om te komen tot uitbreiding van de watervoorraad. Daartoe is - een plan opgemaakt om in de nieuwe Braakmanpolder een zogenaamd „spaarbekken" te creëren met een oppervlakte van 10 hectare en een nuttige inhoud van twee en een half miljoen kubieke meter. De kosten worden voorlopig beraamd op vijf tien miljoen gulden. Nadat alle goed keuringen zijn verkregen zullen er echter nog minstens twee jaar voor bij gaan, voordat dit spaarbekken kan functioneren. Tijdens het zwemmen in „De Zes tig Voet" onder de gemeente Clinge, is zondagmiddag de 11-jarige Henk Breyaert uit St. Jansteen verdron ken. Een vriendje, die de kleren van het slachtoffer langs de kant zag lig gen, sloeg alarm en geoefende zwem mers begonnen naar het slachtof fertje te duiken, evenwel zonder re sultaat. Hierna is men gaan dreggen, maal laat in de avond had men het stof felijk overschot nog niet gevonden. Om omstreeks kwart over twee moet het jongetje moeilijkheden hebben gekregen, maar het hulpgeroep cn dat van zijn vriendje is blijkbaar niet gehoord of men verkeerde in de ver onderstelling. dat het slechts loos alarm was. Het bleek evenwel spoe dig dat de jongen, die de zwemkunst niet meester was, nergens te vinden was. De Zestig Voet is bekend als een gevaarlijk zwemwater door plot seling diepteverschil. De dreggers hadden geen prakti sche hulpmiddelen bij de hand, het geen uiteraard de reddingswerk zaamheden bemoeilijkte. De familie Breyaert zou binnen afzienbare tijd naar Canada emigreren. In de Mosselkreek, te St. Philips- land is zaterdagmiddag omstreeks half drie de 18-jarige M. van der Male uit St, Philipsland voor de ogen van zijn vrienden verdronken. Hij ge raakte. drijvend op een band, in te diep water. Hij kon niet zwemmen. (Advertentie) rjfeggl /v Yt PRISMA hét examencodeou V lVAS Diplomavreugde- m x Prisma-vreugde" T jongens v.a. meisjes v f 49.75 S.''< /i-s 57 50 -» iSE De nationale organisatie van anti revolutionaire jongerenclubs heeft zaterdag in Goes een conferentie be legd, ter besprekingen van de vraag stukken rondom het Deltaplan. De grondslag voor de bespreking vormde een interimrapport van de sociaal-economische werkgroep, waarin het deltaplan wordt overzien, en enkele uitspraken worden gedaan over bepaalde facetten van het plan. Zo kiest dit rapport voor een vaste oeververbinding van Zeeuwsch- Vlaanderen met midden-Zuid-Beve land, een secundaire dam door de Oosterschelde, waardoor een betere verbinding van Nederland met Bel gië kan worden verkregen. Sterk wordt gepleit voor in- dustrilisatie in het deltagebied. Ten aanzien van recreatiemogelijk heden wordt gezegd, dat het ge wenst is zeker tot een scheiding te komen tussen de dagjesmensen en de meer rustige vakantiehouders, waartoe het recreatiegebied voor de dagjesmensen wordt gezocht in nieuw te winnen terrein buiten de bestaande dijken. Voorts wordt gesteld, dat de scha devergoeding voor de visserij gere geld moet worden bij een afzonder lijke wet. Tijdig moet aandacht be steed worden aan het opvangen van de nieuwe bevolking, die eerst in verband met de deltawerken en daar na voor de industrialisatie zich in Zeeland kunnen vestigen. (Advertentie) Een oppasser in Ouwehand's dieren park heeft een vreemd avontuur be leefd, toen hij werkzaam was in het hok van een van de twee chimpan sees die sinds enkele dagen tot de vaste bewoners van het dierenpark behoren. De oppasser en de chimpansee zijn al goede vrienden geworden en geen van beiden hoeft angst voor de ander te hebben. Maar de oppasser is wel behoorlijk boos geworden, toen hij op een ochtend bezig was het hok schoon te vegen voor de bezoekers in het park zouden arriveren. Bij dit werkje verleent de aap enige „assi stentie" door met een dweil over de grond te vegen en daarbij een hou ding aan te nemen of hij zijn leven lang niet anders heeft gedaan. Zo ging het ook op deze bewjiste mor gen. Op een gegeven ogenblik echter greep het beest bliksemsnel in de jaszak van de oppasser en griste daarmee de sleutel te voorschijn, die de oppasser toegang tot het hok had verleend en die hem later weer in staat moest stellen de kooi te verla ten. Een paar tellen later hing het dier met de glinsterende sleutel in de nok van zijn verblijf en bekeek het vreemde voorwerp met volle aan dacht. Tothij de sleutel liet vallen, die buiten de kooi terechtkwam en dus ook buiten bereik van de oppasser. Deze heeft ruim een uur moeten wachten voor hij verlost kon worden door een collega, die het vreemd be gon te vinden, dat er zoveel tijd no dig was voor het schoonmaken van een hok. Vrienden hebben nog getracht hem te redden. Het stoffelijk overschot werd enkele uren later geborgen. Van de 21-jarige J. D. te Tilburg, die sedert donderdag j.l, was ver mist, heeft me,, thans het stoffelijk overschot opgehaald uit het Wilhel- minakanaal. Vermoedelijk is het slachtoffer bij het zwemmen om het leven gekomen. (Advertentie) „PAREL'DE WEER (GEESTIG) VOOR DE RADIO Gistermorgen was Wim Sonneveld weer voor de radio. Niet als Willem Parel, maar alsOme Daan de Si-Siliaan. Hij is een Si-Siliaanse si naasappelkoopman, die met veel Amsterdamse humor (uiteindelijk! Si-Si Vruchtenlimonade aanbeveelt. Nu Radio Luxemburg (208 meter) zo kristalhelder te ontvangen is, gaan we volgende week zondag. 11 uur 's ochtends, weer met genoegen luis teren „Om van te waaaatertande Si-Si de edeUte rruehtenlimonade mit klinkklaar fruit! Op 31 juli a s. zal door de hoofd ingenieur-directeur van de Rijkswa terstaat in de directie Zeeland te Middelburg worden aanbesteed het voltooien van de haven, het aanleg gen van een veerplein en aanslui tende wegen, alsmede het uitvoeren van bijkomende werken, ten behoe ve van de veerhaven Breskens. in de gemeenten Breskens en Groede. Van 16 juli tot 1 september a.s. zal in het gemeentehuis van Groede een tentoonstelling gehouden worden van schilderijen van de kunstschilder A. Paashuis uit Vught. Deze expositie zal worden geopend door de heer J. Molenburg, voorzit ter van de Provinciale Zeeuwse Ver eniging voor Vreemdelingenverkeer te Middelburg. De plotseling opkomende onweers bui met felle windstoten heeft zater dagavond de afsluiting van de De Ruyterweek te Vlissingen de fees telijke herdenking van de 350ste ge boortedag van De Ruyter als een nachtkaars doen' uitgaan. Om acht uur concerteerde op de muziektent in het Bellamypark de Marinierska pel, waarvoor grote belangstelling bestond. Het concert moest vroegtij dig worden afgebroken, want om streeks half negen barstte het nood weer los. Heftige windstoten joegen het publiek uiteen, doch wat erger was: een groot deel der kostbare partituren van de Marinierskapel werd eveneens her en derwaarts ver spreid. Vinders van deze partituren worden verzocht deze in te leveren bij de commissaris van politie. Het grootse vuurwerk, het slot stuk der feestelijke herdenking, kon evenmin doorgang vinden. De wind en regen hield onder de grote stuk ken dusdanig huis, dat het onmoge lijk afgestoken kon worden, 's Avonds laat werden de gehavende stukken gedemonteerd en voorlopig opgebor gen. Misschien dat in de loop van deze week het vuurwerk nog door gang zal vinden. Het bestuur van de V.V.V. heeft zich zaterdag met een brief tot b. en w. gewend, waarin wordt gezegd, dat het bestuur er met verbazing kennis van heeft genomen, dat een circus zijn tenten op de Markt mag opslaan. Zij meent, dat deze beslissing van b. en w. niet in overeenstemming is met de groet belangen, die Middel burg bij het vreemdelingenverkeer heeft. Dit circus ontneemt elk uit zicht op het stadhuis, maakt elk parkeren onmogelijk en maakt de terrasjes van sommige café-restau rants „onbewoonbaar", doordat er stallen voor zijn gebouwd. Het be stuur van de V.V.V. zegt in deze brief voorts er van overtuigd te zijn, dat de Markt geen „heilige" plaats is, waarop niets zou mogen gebeuren omdat er een stadhuis staat. Maar aan de andere kant moet er toch voor worden gewaakt, dat de Markt een stadsdeel wordt, dat men zo spoedig mogelijk ontvlucht. Tenslotte spreekt het bestuur de hoop en de verwach ting uit, dat b, en w. in het vervolg rekening zullen houden met de toe ristische belangen van Middelburg bij het verlenen van vergunningen. Zaterdag j.i. heeft de heer C. W. B. Keiier. technisch hoofdambtenaar hoold van de aideling bouwwerken, bij de P.Z.E.M, wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd na een diensttijd van ruim 36 jaren afscheid genomen. De heer Keiier, die vergezeld was door zijn echtgenote, werd in de be stuurskamer van het P.Z.E.M.-ge bouw aan de Poelendaelesingel op zeer hartelijke wijze toegesproken door de dir. ir. T. Michielsen, die hem zijn welgemeende dank bracht voor de belangrijke diensten aan het bedrijf bewezen. Spreker memoreer de de bijzondere wijze, waarop de heer Keiler zijn taak heeft verricht en de grote liefde die hij zijn vak toedraagt, en wenste de heer en me vrouw Keiler nog vele goede jaren toe. Als aandenken bood de heer Michielsen een ingelijste foto van de technische ambtenaren der afdeling bouwwerken aan. I»amens het per soneel sprak de bouwkundige, de heer Versiuijs, hartelijke woorden van afscheid en bood een schilders uitrusting aan, terwijl mevrouw Kei ler een bloemstuk ontving. Nadat nog verschillende heren het woord hadden gevoerd, sprak de voorzitter der personeelsvereniging, de heer Huser. dankwoorden voor alles wat de scheidende voor de vereniging heeft gedaan en bood eveneens een aandenken aan. De heer Keiler dankte allen voor de tot hem gerichte woorden en de geschenken. De gedragslijn van te spreken van grote urgentie en het in middels daadwerkelijk laten voortbestaan van zoveel mogelijk zwakke plekken is door een geestig afgevaardigde van rooms-ka- tholieken huize niet ontoepasselijk een zwakke plek genoemd in het door V. en W. gevoerde „beleid" ten opzichte van de zwakke plekken. Niet minder parlementair uitgedrukt had men het ook een drama kunnen noemen. In dat spel van schijn en wezen wa ren dan vele medespelers. Voor ieder, die voorstander is van een gezonde parlementaire democratie heeft de behandeling van de begroting voor 1957 aan dit drama weer een spannend en schok kend bedrijf toegevoegd. gang uit den boze. Of moet daar van niet gesproken worden, als in de M. v. T. bij het Ontwerp-deltawet drie en een half jaar na de ramp geschreven moet worden „dat nog een aantal zwakke plaatsen zal moeten worden versterkt". Men stel le zich echter van dat aantal niet te veel voor er wordt op deze late op flikkering meteen de domper gezet, dat „het in deze alleen gaat om de zwakke schakels". Alleen het aller ergste heeft dus nog een kans aan de beurt te komen. Wanneer bij de laatste begrotings behandeling dus drie en een half en vier jaar na de ramp over zwakke plekken niet meer was ge sproken, als zijnde deze zaak afge daan, dan zou dat niets bijzonders geweest zijn. Het was immers een zaak, waarover verder niets te stude ren viel, dat was in ruimte mate twee jaar lang gebeurd ook het geld vormde geen bezwaar. Het bijzonde re was echter juist, dat de vele nog bestaande zwakke plekken van ver schillende zijden en met grote nadruk wél aan de orde moesten worden gesteld. Op de begroting van V, en W. komt voor 1957 een bedrag voor van 35 miljoen voor: Versterkingen van zwakke plekken in bestaande water keringen. Op zich zelf zou dat met de post van enkele voorgaande jaren een eerbiedwaardig bedrag kunnen zijn. Er was echter al spoedig de klad ingekomen het was of de herinnering aan de ramp vervaagde. Zo kwam er ten laste van 1957 eigen lijk niet 35 miljoen, maar slechts 15 miljoen. De 20 miljoen was het on- besteed gebleven bedrag van het vo rige jaar. Deze miljoenen en die van vorige jaren hadden onderdak gevon den in artikel 192 van de begroting voor de gewone dienst. De gang van zaken is in de drn jaar van het be staan van deze post droevig geweest: er is een geweldige bestedingsbeper king op toegepast, jarenlang voordat dat nieuwe woord was uitgevonden. Het is zo'n slap gangetje geweest, dat reeds op 11 december 1955 de minister zei: „Het moet geen verbazing wekken, indien liet toegestane bedrag ook uit eindelijk niet geheel nodig zal blij ken". Zo is het tot dusver elk jaar ge gaan. r Echter wordt met onbesteed geble ven miljoenen de veiligheid niet ge diend. Vooral in deze is een slakke- Trage, slepende gang Vanwaar die trage gang? Was per soneelsgebrek de oorzaak? De minis ter zegt daarvan (4 april 1957 Eer ste Kamer blz 3311): „Deze vrees is ongegrond. Deze remming wordt veroorzaakt door al lerlei andere factoren, zoals verschil- in activiteit der onderschelden dijk- bestuurders, verschillende aard der te maken werken, ingewikkeldheid der voorbereidingen, de tijd nodig voor het technisch en administratief overleg en de zwaarte van de te tref fen voorzieningen. Na jaren van studie op het gehele geval klinkt dat niet zeer overtuigend tenzij men een afkeurend oordeel wil uitspreken over een in het algemeen trage gang van dit departement. De zaak der zwakke plekken vindt geen genade bij Rijkswaterstaat en daar mede is het vonnis geveld. Geen rol immers ligt Rijkswaterstaat beter dan die van Staat in de Staat, Wanneer de zaak der zwakke plekken wordt gezien in verband met de zeer ver reikende mogelijkheden, die aan het beschikbare apparaat 'vorden toege schreven, als zulks in de lijn van het Deltaplan past, dan ontkomt men niet aan de indruk, dat het verbe teren van de zwakke plekken slechts daarom een werk van jaren moet zijn wijl het geacht wordt niet te passen in de gang van zaken, zoals de Rijks waterstaat zich die voorstelt. Inder daad ligt hier de doorslaggevende oorzaak, die het herstel van de zwak ke plekken tot zo'n slepende kwestie heeft gemaakt. Het ziet er voor hen, die door een dijk van onvoldoende hoogte of bouw beschermd moeten worden, droevig uit. Schrijft niet de memorie van antwoord op het Ont werp deltawet dd. 22 mei 1957: „Het Is echter met de uitvoering van de deltawerken in het vooruit- licht uitdrukkelijk de bedoeling de verbetering van de zwakke plek ken tot het strikt noodzakelijke te beperken, zowel om in financiële opzicht geen grotere kosten te aan vaarden en op te leggen dan voor het bereiken van 'n „aanvaardbaar risico" nodig is als om zoveel moge lijk personeel en materieel vrij te maken voor de definitieve werken". Een aanvaardbaar risico voor an deren is een ^gemakkelijke formule. Sterke, aandrang Bij de behandeling van dit treur spel In de Tweede Kamer kwam naar voren, dat er waterschappen zijn ge weest, die gezien de dwingende nood zakelijkheid van dijkverbetering ter plaatse en de jaarlijkse post van eni ge tientallen miljoenen voor dit doel op de begroting er toe waren over gegaan grote bedragen te laten ver werken. Of en 7.o ja hoeveel of hoe weinig ze uit deze miljoenen- post aan subsidie zouden krijgen, bleef en blijft menigmaal nog aan de toekomst voorbehouden. Die wa terschappen weten dus vaak niet, waar zij eigenlijk aan toe zijn. Ande ren kunnen er weinig voor voelen le ningen te sluiten zonder de zekerheid te hebben aan hun verplichtingen te kunnen voldoen. In deze Kamer is door een drietal leden, behorende tot drie grote par tijen, elk middel beproefd er achter te komen welke waterschappen in aanmerking zouden zijn of worden gebracht voor een uitkering, naar welke normen en tot welk bedrag dat was geschied of nog geschieden zou. En zo het niet mogelijk was dat ook voor 1957 mede te delen, het althans te doen voor de daaraan voorafgaande jaren. Echter is daar op noch in de Memorie van Antwoord noch bij de mondelinge behandeling een de zaak behandelend antwoord gekomen. Na al het parlementaire heen en weer van Mem, v. T.., Voorl Verslag, Mem. v. A. en vierledige mondelinge behandeling moest men tot de conclusie komen, dat men vooralsnog niets wijzer geworden was „Gezien het aflopende karakter van de werken der verbetering van de zwakke plaatsen lijkt een wette lijke regeling inzake de financiering daarvoor niet opportuun" schrijft de Mem. v. Antw. van de Ontwerp-del tawet op blz. 9. Gezien wat er nu van terecht gekomen is, ware een wettelijke regeling toch beter ge weest. Het voorlopig verslag van de Eer ste Kamer uitgebracht op 7 februari 1957 bood gelegenheid de zaak van de zwakke plekken wederom ter spra ke te brengen, al moest zij het dan ook nog steeds doen zonder de ette lijke weken te voren ten slotte in de Tweede Kamer in uitzicht gestelde gegevens. Dat deze nog steeds op zich lieten wachten, kan niet dan als een slecht teken worden beschouwd. Er moet toch over deze zaak op het departement een dossier zijn dat door een ambtenaar wordt bijgehouden. Het kan toch voor zo'n functionaris geen overmatig zware en langdurige en veel hoofdbrekens vergende ar beid zijn daaruit een uittreksel op te maken, natuurlijk tenzij er een chaos heerst of de waterheren kop pig inwillig zijn of dat er in deze zaak dingen te verbergen zijn. Enfin, het lang verwachte stuk was er nog iteeds niet een nieuw punt en Zaterdagmiddag werd in de mo delwoning in de M. D. de Groot straat de duizendste bezoekster wel kom geheten. Het was mevr. Dirk zwager- v. d. Ham, Bergweg, die eon reiswekkertje en bloemen in ont vangst mocht nemen. BUS IN DE HEG. Zaterdagavond rond zes uur kwam een autobus van de S.T.W. uit rich ting Kloetinge gereden. Op de Pa- tijnweg wilde de chauffeur iets uit zijn jas nemen, die gevallen was. Hij raakte even de controle over het stuur kwijt, waardoor de wagen uit de goede richting wegliep en terecht kwam in de langs de weg staande afrastering van hekwerk. Er werden enkele betonnen paaltjes afgereden en de bus liep a. d. voorzijde enkele deukjes op, terwijl de heg er ook enigszins verfomfaaid uit kwam te zien, BRANDJE AAN DE DIJK. 2kmdag voor de middag brak er een klein brandje uit op de dijk bij de jachthaven aan de A.J.-kade. Mo gelijk dat dit brandje door een onge lukje ontstond. De brandweer moest er aan te pas komen die het brandje spoedig wist te blussen. ZILVEREN BEAMBTE. De heer A. de Jonge, die 25 jaar in dienst was bij de fa. Koning en Vlieger is zaterdagmiddag hartelijk gehuldigd. Van directie en personeel ontving hij geschenken. KON. WILHELMINASCHOOL In de zaterdagmiddag gehouden jaarvergadering van de Kon. Wilhel- minaschool voor b.l.o. zijn aftreden de bestuursleden, de heren J. Hom mers en A. v. d. Aa!st Clement her kozen. In de vacature L. C. Velthui- zen werd de heer I. v. d. Graaff gekozen. De school wordt bezocht door 105 leerlingen. Ovezande REIS BEJAARDEN Weer hebben de bejaarden uit Ove zande hun jaarlijks uitstapje ge maakt. Met 2 bussen, waarin 94 per sonen hadden plaats genomen, werd des morgens de reis aanvaard, welke via Vlissingen-Breskens, de Belgische kust, tot doel had 'n bezoek te bren gen aan het „Melipark" te Adinker- ke. Dit park, bestaande uit een sprookjestuin, een vogelpark en mu zikale fonteinen op waterorgels, was zeer fraai en viel bij de mensen zeer in de smaak. Ook de reisroute, be gunstigd door buitengewoon mooi zo merweer, lokte bij velen uittingen van bewondering op. Op de heenreis werd de koffie gebruikt te Zuidzan- de en op de terugreis werd aldaar een warme maaltijd gebruikt. Bij de terugkeer in het dorp werden de be jaarden begroet door de fanfare, die aan de terugkeer dus een feestelijk karakter gaf. De burgemeester, die de reis meemaakte, dankte allen voor de verleende medewerking en sprak zijn vreugde er over uit, dat dan een verslechtering was er echter wel. Hoewel er voor de begrotingspost van zwakke plekken nooit anders dan bestedingsbeperking geweest was. is daarna ook nog gekomen wat offici eel die naam draagt. De afdeling Waterstaat werd daarbij getroffen met 19.3 miljoen. Dat liep bij 19 pos ten over kleine bedragen maar de post voor zwakke plekken werd met niet minder dan 8 miljoen vermin derd. De zwaarste slag is dus aan gekomen, waar bestedingsbeperking veiligheidsbeperking betekent en dus vermeerdering van ongerustheid bij hen, die door een te zwakke dijk moeten worden „beschermd". Hoe veel verbetering is daardoor weer uit geschakeld! „Het moge op het eerste gezicht wellicht enige bevreemding wekken, dat ook de fondsen voor het herstel van zwakke plaatsen in hoog waterkeringen worden verminderd, terwijl deze werken toch van pri mair belang zijn voor de veiligheid van ons land", aldus de minister. Het werk op het eerste gezicht en ook bij verdere overdenking weerzin, dat meer dan vier jaar na de ramp nog weer 8 miljoen wordt beknibbeld op plekken, die nu reeds jaren lang be kend staan als zwak ook achter deze plekken wonen mensen en liggen grote belangen. Zwaarder druk Bij het mondeling overleg werd er op gewezen, dat er nog menig gevaar lijk punt is, waar nog niets tot ver betering is gebeurd en dat als er daar een dijkbreuk ontstaat, de schade veel groter zal zijn, dan voorzorg op tijd zou hebben gekost en dat er eet, zuinigheid is, die de wijsheid bedriegt. Er werd nu weder om gevraagd om een overzicht van wat aan de zwakke plekken is ge daan welke kosten daarmede gepaard gingen, welke percentages daarbij aan subsidies waren verstrekt; ook werd een opgave gevraagd van alle aanvragen gerangschikt naar de daar aan toe te kennen betekenis, bene vens een opgave van de aanvragen, waarop afwijzenu was beschikt op het verzoek tot voorsubsidiëring. Het zag er naar uit, dat de Eerste Kamer voornemens was in deze zaak spijkers met koppen te slaan. Tenslotte (blz. 3312) heeft het Zeeuw se lid van de Eerste Kamer als hek- kesluiter na verscheidene voorgan gers nogmaals op een overzicht aan gedrongen opdat „wij inderdaad gele genheid zullen hebben onze functie als parlementaire controleurs uit te oefenen". Het antwoord (blz. 332.7) was: „De geachte afgevaardigde de heer Geuze heeft nog een vraag gesteld, die verband houdt met de parlemen taire controle. Hij vroeg of ik bereid ben een overzicht over de zwakke plaatsen over te leggen. Ik heb dat al toegezegd in de Memorie van Ant woord, maar de geachte afgevaardig de heeft nog eens gevraagd: wanneer kunnen wij dat verwachten? Mijn ant woord is zodra het klaar is. Er wordt met spoed aan gewerkt en ik zal gaarne nagaan of het mogelijk is over de verstrekte voorschotpercen tages en de specificatie van de be stedingsbeperking inlichtingen te ver schaffen". LUCTOR (Advertentie) andere zenuw-middelen, zelfs de duurste welke er zijn, dan komt U tóch terug op Mijnhardr's Zenuwtabletten, omdat deze Uw zenuwen vlugger kalmeren. U rustiger stemmen en meester doen blijven zo velen deze reis hadden medege maakt en dat alles zeer goed was verlopen. Tevens werd dank gebracht aan de middenstand ter plaatse, die gratis limonade en diverse versnape ringen ter beschikking had gesteld. Velen van de deelnemers spraken reeds af ook weer het volgende jaar mede te gaan. Yerseke SCHELPEN UITGEZAAID Door het aanhoudende mooie weer zijn deze week de mosselschelpen, bestemd voor de vangst van oester- broed, op de percelen uitgezaaid. Een kleine hoeveelheid pannen is even eens te water gebracht. Als het weer zo blijft gaan de pannen er volgende week allemaal in. Oesterlarven zijn in voldoende hoeveelheid aanwezig en door de hoge watertemperatuur ont wikkelen ze vrij sneL In totaal zullen dit seizoen ongeveer 1.750.000 stuks pannen uitgezet worden. SLECHTE VANGST De kreeftenvisserij loopt op vele vangplaatsen veel achteruit. Bij en kele vissers was de vangst zo gering dat deze hun korven reeds uit het water hebben gehaald. Het was de moeite niet meer de korven te lich ten, terwijl de kosten van materiaal en aas de opbrengst niet meer kon den dekken. Enkele andere vang plaatsen leveren, in tegenstelling met een paar weken terug, een betere vangst op. SCHADE AAN MOSSELS Tengevolge van de grote hitte zijn op de verwaterplaatsen veel con sumptie-mossels bezweken. Vooral op plaatsen waar bij laag water de mossels in plasjes water blijven lig gen, is de sterfte zeer groot. In het bijzonder hadden de mossels, be stemd voor de conservenfabrieken, een hoog verlies. Voor de betrokken personen die onder de wal mossels hebben liggen is het een belangrijke schadepost. Kruiningen Benoemd De heer 3. Dekker te Yerseke. werkzaam ter gemeente secretarie alhier als typist, is met ingang van 1 augustus 1957 benoemd als ambtenaar ter secretarie in de rang van schrijver A te Zevenhuizen. Hoek BRONZEN EREMEDAILLE Aan de heer J. A. Tholens, alhier, knecht in dienst van A. P. de Feij- ter, graanhandelaar en molenaar, is verleend de bronzen eremedaille ver bonden aan de Orde van Oranj «-Nas sau. BRAND IN SCHUURTJE Zondagmiddag omstreeks zes uur brak brand uit in een bijgebouwtje van de weduwe L. v. d. Hagen aan de Kleine Ba gijnenstraat. Bij het ko ken van de was vatte het in de na bijheid opgeslagen brandhout vlam. Tengevolge van de grote droogte duurde het niet lang of het vuur verspreidde zich door het gehele schuurtje. Terwijl de brandweer ge waarschuwd werd. zorgden inwonen - den en buren ervoor, dat de brand zich niet kon uitbreiden. De brand weer had spoedig met het vuurtje afgerekend. IJzendijke VERKEERSDIPUOMA UITGEREIKT In het raadhuis ontvingen de leer lingen der lagere scholen, die onlangs hadden deelgenomen aan het ver- keersexamen hun diploma uit handen van burgemeester van Bonninghau- sen tot Herinckhaven. Ook opper wachtmeester Vennix en het onder wijzend personeel der diverse scho len waren hierbij aanwezig. De bur gemeester richtte zich in een kort woord tot de jongens en meisjes. Hij hoopte dat zij, nu het diploma be haald was, steeds het geleerde in toepassing zouden brengen. Ook spoorde hij de jongens en meisjes aan hun jongere broertjes en zusjes steeds voor te gaan en hen te wijzen op hun verkeersfouten, zodat ook deze spoe dig de regels van het verkeer zouden kennen. De burgemeester wees er verder op, dat nu het diploma gehaald is, de aandacht voor het verkeersonder richt natuurlijk niet mag verminde ren. Het is zaak de wijzigingen steeds bij te houden om zo op verkeersge bied bij te blijven. Persoonlijk over handigde hij daarna elke deelnemer zijn diploma. De kinderen die niet meer dan twee fouten hadden gemaakt ontvingen bovendien een rijwielvlaggetje Een speciaal woord van lof kreeg Ina de Smet omdat zij, zowel in haar schrif telijk als in haar praktisch examen geen enkele fout had gemaakt. Tot slot dankte de burgemeester het onderwijzend personeel van de verschillende scholen en opperwacht meester Vennix, voo: hun werk om de kinderen zo ver te brengen dat zij aan het landelijke examen kondén deelnemen met het buitengewoon goede resultaat. Voor de provincie Zeeland gelden voor morgen, dinsdag 9 juli, de vol gende hoogwaterstanden: te Hans- weert om 0.43 en 13 17 uur: te Ter- neuzen om 0.19 en 12.47 uur en te Vlissingen om 12.17 uur. ABSDALE Cocgheyt 3 uur: Kermts- schieting. AXEL Het Centrum 8 uur: De bande lozen. DE KLINGE Kinema v. Dijk 7.30 uur: Gezworen kameraden. GOES Grand: Een etad gaat door de hel. HULST Bioscoopgebouw 8 uur: Quen- tin Durward KLOOSTERZANDE Het Witte Huls: Dansen.Willem Teil 3 uur: Kermis* schieting, MIDDELBURG Electro: Eln Herz voll Muslk. Schouwburg: Als Parijs ont waakt OOSTBURG Ledel 8 uur: Hartstocht. TERNEUZEN Luxor 8 uur: Anastasia. SAS VAN GENT Olympia 8 uur: Ge vangene van de woestijn. VLISSINGEN Alhambra: Gervaise. Luxor: Operatie Kajak. SAS VAN GENT Olympia 8 uur; On der spervuur. TERNEUZEN Luxor 8 uur: AnuUsia

de Stem | 1957 | | pagina 2