Bandeloze kritiek op ontslagen Sovjet-leiders Winst voor Drama voor Anquetil P. v. Est VIER MENSEN DRIE UUR IN GEKAPSEISDE ZANDBAK Weer een Warm W eekeinde Dankwoord Bondsdag akkoord met de Europese verdragen De gieren duiken op hun machteloze prooi Kaganowitsjbeledigde partijfunctionarissen Nederlandse kustvaarder geramd V.S. willen geen absoluut verbod van kernwapens Aziatische griep niets bijzonders VOLLEDIG AKKOORD SPROOKJE IN DREUX Kind dodelijk mishandeld? Defensievermogen ondermijnd Nachtelijk drama op Hollandsch Diep Directeur van de „Nieuwsgier gearresteerd taakt! DAGBLAD VOOR ZEELAND Rotterdammer in arrest gesteld Bemanning gered Nog twee ministers ontslagen Ook Peking Zonnig Moeder van overleden baby in arrest Zuidslaven naar Moskou Iwee anderen omgekomen Stop van Ternaayen voor U rg en zb ds alleen jaren micelli Honig s ook U liet. >zen Honig tesoep maakt Iita ekoppelde 1 Novar 3.5 f 248.- ■i.-Compur >elichtings- f 503.- mera met orm, licht» vitar .9, hulpmid- Nu met 4 450- rIjfti ka'j in 97e JAARGANG No. 22496 Umjvt N. V. Uitgevers Mij. Neerlandii. Verschijnt elke werkdag. Bureau»: Breda, Reigerstr. 16. Tel.: Directie, Redactie en Ad ministratie 22341. Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Abonn.prijs bij vooruitbet. 7.— p. kwartaal, p. post f 7.70, p. week (uitsl. bij niet postbestell.) 0.S4. Incasso wordt berekend. Losse numm. 15 ct. Postrek. 278841 \ooi God, Kontntftn en Vaderland ZATERDAG 6 JULI 1957 Advertentieprijs voor de gehele oplage (TSo per mm. (Ingezonden Mededelingen 0.85 per mm). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland uitsluitend in de Zeeuwse editie 0.14 per mm. (Ingezonden Mede delingen 0.35 per mm). Bij contract aan zienlijke reductie; volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. per mm extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet wensen af te geven, worden vernietigd. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, telefoon 2238 238 - Bureau voor Zeeuwseh-Vl^nderen: HULST, Dubbele Poort 7,~"telefoon 102 - (Bijbureaus: TERNEUZEN^Noordstraat 56, tel. 2601 - OOSTBURG, Nieuwstraat 41, tel. no. 35)^ Hiermede betuig ik mijn dank aan allen die mij bij mijn pries terjubilee hun gelukwensen hebben aangeboden. Zeer bijzonder gevoel ik mij tot dankbaarheid gedrongen jegens mijn duizenden diocesa- nen, die door de goede zorgen van hun priesters zo'n groot jubilee-geschenk bijeen brach ten voor de noodzakelijke uit breiding van ons seminarie gymnasium, jegens het Be drijfsleven de ondernemin gen op gebied van handel en industrie in ons diocees voor de alle verwachting overtref fende steun aan het Bedrijfs- apostolaat, jegens de priesters voor hun persoonlijke feestgave als huldeblijk aan de Bisschop als zodanig, en jegens allen die mij persoonlijk kwamen geluk wensen of op andere wijze van hun medeleven blijk gaven. Uit dankbaarheid jegens hen allen droeg ik op de morgen van 1 en 2 juli het dank- en smeekoffer der H. Mis op om Gods zegen over hen, die God eerden in mijn priesterschap. f JOSEPH, Bisschop van Breda. Een 34-jarige fabrieksarbeider is door de Rotterdamse recherche in afrest gesteld. Maandagmiddag zou hij zijn vierjarig zoontje, dat vermoe delijk door de warmte wat lastig was, hardhandig hebben aangepakt en hem zelfs tegen de buik hebben geschopt. De volgende dag overleed het kind in een ziekenhuis. Sectie zal nu moeten uitwijzen of de mishande ling als doodsoorzaak aangemerkt kan worden. Nu Kroestjev vier van zijn naaste collegas heeft gevloerd, komt de kritiek op de verslagenen eerst goed los. Uit de toe spraken van vooraanstaande Russische communisten zou men mogen opmaken, dat er van een Molotov en een Kaganowitsj eigenlijk nooit iets heeft gedeugd. De premier van de Oekraine, Kaltsjenko, zei, dat Kagano witsj alles deed wat hij kon om partijfunctionarissen in diskre diet te brengen en te beledigen. Hij had „zonder grond ernstige beschuldigingen gericht tegen veel leidende figuren en vertegen woordigers van de intelligentsia in de Oekraine". Dit sloeg op de activiteiten van Kaganowitjs in de tijd, toen deze nog secre taris van de Oekrainse partij was. „Rode Ster", het orgaan van de Sovjet-strijdkrachten, schreef vrijdag, dat alle leden van de strijdkrachten er diep van overtuigd zijn, dat de activiteit van de uitgestoten groep gericht was op het ondermijnen van het defensievermogen van de Sovjet-Unie; dit in het voordeel „van de impe rialisten en buitenlandse agressors." Lachwekkend en toch ook een beetje tragisch is een verklaring, die de communistische partij Nederland gisteren heeft uitgegeven. Paul de Groot en zijn mannen gaan (tot iedere verrassing uiteraard) volledig akkoord met de jongste besluiten van Moskou, overtuigd als ze zijn van de vredelie vende oogmerken hiervan... DE OSSERVATORE Romano heeft het bericht tegengesproken, volgens hetwelk de Kerk in Hongarije onder handelingen zou voeren met de com munistische regering. EEN UITSLAANDE brand heeft gis teren gewoed in de drooginrichting van een .rubberfabriek te Maastricht, Men wist het vuur tot de loods te beperken. MGR. VAN DER VEEN-Zeppenfcldt O.P., voormalig apostolisch vicaris van de Nederlandse Antillen, is te Willemstad op 65-jarige leeftijd over leden. VLAARDINGEN heeft gisteren, als eerste gemeente in het land. een eerste inentingscampagne tegen kin derverlamming beëindigd. EEN JAAR gevangenisstraf heeft de Nederlandse koopman T. N. gehad, Hij stond in Düsseldorf terecht, om dat hij voor Oostduitsers een nieuw type Navo-geweer had trachten te be machtigen. VIJFTIEN mensen zijn gisteren in Japan om het leven gekomen als ge volg van zware regenval. Op het eiland Kioesjoe zijn duizenden dak loos geworden. EEN AMSTERDAMSE verpleger is tot drie maanden voorwaardelijke ge vangenisstraf veroordeeld, omdat hij een bejaarde patiënt, bij een maag- onderzoek, een verkeerde vloeistof had toegediend. De man was als ge volg hiervan overleden. BIJ HET verrichten van werk aan een kademuur, viel een 48-jarige Rot terdamse stoker in de Waalhaven. Toen men hem op de wal had ge bracht, was het al te laat. TE MARBURG zijn vrijdag, in te genwoordigheid van generaal Nor- stad, de eerste drie Westduitse divi sies officieel aan de Navo overge dragen. Nog twee Sovjet-leiders, die deze week hun partij-functies verloren, zijn van hun functie in de regering onthe ven. Het zijn Mikhail Perwoechin en Maxim Saboerof, die eerste vice-pre- miers waren. Na deze. ontslagen heb ben nog slechts twee van de zes eer ste vice-premiers, nl. Mikojan en Koezmin, hun functie behouden. De ,,Pionerskaja Prawda" heeft de kinderen in de Sovjet-Unie ervan op de hoogte gebracht, dat de afgezette leiders ,.in het geheim samengezwo ren hadden" en van plan waren de macht in de partij te grijpen om de partijpolitiek te veranderen. De ..Komsomolskaja Prawda" deel de zijn lezers mee, dat de schuldigen steeds in hun vuistje lachten" als de communistische partij er niet in slaagde haar program te verwezen lijken. De organen van het Sovjet-ministe rie van defensie en van marine brachten vrijdag verslagen van een bijeenkomst van militante communis ten op 2 juli, waarop maarschalk Zjoekof felle kritiek op de groep- Molotov leverde. Hij zei, dat de strijdkrachten verenigd staan om het partijbestuur en gereed zijn om gehoor te geven aan de eerste oproep van de partij en de regering om de belangen van de Sovjet-Unie te verdedigen. Andere maarschalken sloten zich bij Zjoekof aan. Maarschalk Moska- lenko zei, dat Malenkov, Molotov en Kaganowitsj jarenlang niet buiten Moskou zijn geweest. Zij waren he ren" geworden en hadden hun plich ten vergeten, zo zei hij. De vergadering nam een resolutie aan. waarin werd gezegd dat het centrale partijcomité onder alle om standigheden kan rekenen op de steun van de communisten in het leger en de marine, die absoluut trouw zijn aan het Leninisme. Het centrale comité van de Chinese communistische partij heeft in een te legram aan Moskou zijn instemming met het afzetten van Molotov. Malen kov, Kaganowitsj en Sjepilov betuigd. Deze maatregel zal de eenheid en verdere consolidatie van de Sovjet partij ten goede komen, aldus de Chi nese verklaring. De kranten in Praag, die aanvan kelijk het nieuws zonder commentaar gebracht hadden, prezen vrijdag de ontslagen in gloeiende bewoordingen. Ook juichten zij ,,met grote vreugde" het komende bezoek van Kroestjev en Boelganin aan Praag toe. Ook de Bulgaarse en de Hongaarse pers had den niets dan lof voor de maatrege len. In Polen gelooft men, dat de vriendschap en samenwerking met de Sovjet-Unie nu versterkt zal worden. De „Trybuna Ludu" waarschuwde, dat men het nieuws uit Moskou niet mag uitleggen als een teken van zwakte en een naderend einde van het socialisme. Een regionaal blad dat vrijdag in Moskou is ontvangen meldt, dat de I Verwachting van het K.N.M.I., tot zaterdagavond, opgemaakt vrijdagavond 23.15 uur: Zonnig weer met een kans op onweer in het zuiden van het land. Ongeveer dezelfde tempera turen als gisteren of iets hogere. Overwegend matige noordooste lijke wind. Vandaag: Zon onder 21.01 uur, maan op 15.44 uur. Morgen: zon op 4.29 uur, zon onder 21 uur, maan op 16.54 uur, maan onder 1.04 uur. Maandag: zon op 4.30 uur, maan onder 1.43 uur. De Haarlemse politie heeft de 30- jarige mevr. A. L.van M. uit de IJsselstraat in arrest gesteld. Zij wordt ervan verdacht haar zeven maanden oud zoontje opzettelijk van het leven te hebben beroofd. Het jongetje, dat met zijn zusje een tweeling vormde, is woensdagmiddag j.l. tijdens het hevige onweer in een schuur overleden, waar het door de moeder was geplaatst, omdat het zo huilde. Op het achterhoofd zijn won den geconstateerd. De vrouw weigert de politie antwoord te geven opvra gen, die haar gesteld werden. inwoners van Molotov (het vroegere Perm), in het westen van de Oeral, op een partijbijeenkomst gevraagd hebben om herstel van de oude naam van de stad. Een Zuidslavische regeringswoord voerder heeft vrijdag in Belgrado be vestigd, dat de vice-presidenten Kar- delj en Rankovic een vakantiereis naar de Sovjet-Unie zullen maken. Men kan aannemen dat zij Sovjet leiders zullen ontmoeten. Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft vrijdag meegedeeld, dat het nu afwacht of de Sovjet-Unie praktische maatrege len zal voorstellen voor het vinden van een rechtvaardige oplossing van vraagstukken als de ontwapening en de hereniging van Duitsland. De Nederlandse kustvaarder „Pieter S." is vrijdagochtend op de Noordzee in aanvaring ge komen met het Noorse schip „Fervalley". De aanvaring ge schiedde bij dichte mist, ter hoogte van het lichtschip Goe- ree. De gehele bemanning kon worden gered. Op het moment dat de Noor zich aan bakboord in de ..Pieter S." boor de. lag het Nederlandse schip stil op het water. De boeg van de „Ferval ley" drong zeven meter diep in een der ruimen van de „Pieter S." en bleef daarin steken. De bemanning van de zwaar beschadigde kustvaarder kon zonder veel moeite op het Noorse schip overstappen. .4 ...r Een deel der bemanning van de „Pieter S'' werd in Hoek van Hol land aan wal gebracht. De onderzeeboot jager „Rotter dam' heeft dertien opvarenden van de ..Pie ter S." aan boord genomen en over gedragen aan een loodsboot, d;e de mannen naar Hoek van Holland heeft gebracht. De anderen, waarvan een zestal aanvankelijk in een sloep was gegaan, keerden naar de kustvaarder terug, of stapten over op de sleepboot ..Hudson", die met de „Scaldis" aan de „Pieter S." had vastgemaakt. De kustvaarder, die slagzij maakte, werd op sleeptouw genomen naar Vlissingen, waar het schip om kwart voor vijf vrijdagmiddag arriveerde. Harold Stasscn heeft vrijdag in de subcommissie voor ontwapening ver klaard, dat de V.S. niet pereid zijn in te stemmen met een volledig ver bod van het gebruik van kernwapens. Wel waren de V.S. genegen, in een ontwapeningsakkoord te beloven, dat zij nooit kernwapens zullen gebruiken tegen een staat, tenzij deze het hand vest der volkerenorganisatie heeft ge schonden. De Britse afgevaardigde THONON-LES-BAINS. vrijdagavond. (Van een speciale verslaggever) Het was te verwachten, dat in de negende Tour-etappe, na de inspanningen van de voor gaande dagen, de strijd monotoon zou worden. Toch is de strijd van vandaag van zeer groot belang geweest voor de verdere ontwikkeling van de ronde. De Spanjaard Bahamontes stapte na 77 km jammerend van zijn fiets en ontnam daarmee weer enige kleur aan de ronde. Belangrijker dan het opgeven van de Spanjaard was de enorme winst die Jacques Anquetil, de lieveling van het Franse wielerpubliek, behaalde. De vroegere houder van het werelduurrecord, die gisteren veel tijd verspeelde, won vandaag meer dan 12 minuten terug op Forestier, de drager van de gele trui. Elf minuten door deel uit te maken van de kopgroep, één minuut door de sprint in Thonon-les-Bains te winnen. De achterstand van Anquetil is in de algemene rangschikking nog slechts 2'2 minuut. De winst van de ^Nederlandse ploeg lag besloten in een drama.... Piet van Est werd namelijk eerste Nederlander. Hij legde beslag op de tiende plaats, maar hij zou zonder twijfel beter zijn geklasseerd indien llij niet vlak voor de finish ten val was gebracht door een onvoorzichtige gendarme Allan Noble steunde de opvatting van Stassen. De kernpunten van de Amerikaan se voorstellen zijn nu: een opschor ting van de kernproeven gedurende tien maanden, een hieropvolgend sta ken van de produktie van kernwa pens onder internationaal toezicht en het aanwenden van de voorraad kern apparaten voor militair gebruik ten behoeve van vreedzame doeleinden. De Russen hadden voorgesteld, de kernproeven onvoorwaardelijk te sta ken gedurende twee of drie jaar. Volgens de Amerikaanse voorstel len zullen de staten, die splijtbaar materiaal onder internationaal toe zicht stellen, het eigendomsrecht over dit materiaal behouden. De directeur-generaal van de Volksgezondheid, prof. dr. P. Mun tendam, heeft in een radiotoespraak de verzekering gegeven, dat er in Nederland niets bijzonders aan de hand is mét de griep. Prof. Munten dam gaf allereerst te kennen, dat er over het optreden van Aziatische griep in Nederland een onnodig alar merende berichtgeving is geweest. Na voorts te hebben vastgesteld, dat we te maken hebben met een goed aardige ziekte, die een normaal ver loop hee!":, zei de directeur-generaal dat er geen enkele reden is aan deze ziekte meer aandacht te besteden, dan aan soortgelijke epidemietjes, die ons meestal met een tussentijd van ongeveer twee jaar komen be zoeken. Drie uur lang hebben schipper de Ruiter en zijn vrouw, in de nacht van donderdag op vrijdag, met hun zoontje en het doch tertje van een knecht, opgeslo ten gezeten in een zandbak, „Merwede" uit Rotterdam, die in het Hollandsch Diep was ge kapseisd. Zijn knecht en diens vrouw zijn vermist. Men moet aannemen, dat zij zijn omge komen. Dat het gezin van de schipper en het 15-jarige meisje gered konden worden was te danken aan het feit dat de schipper onophoudelijk klop signalen gaf en men bij het snijden van een gat in de scheepsbodem on middellijk de goede plaats trof. Naar de 31-jarige schipper ons ver telde. had het vaartuig zand geladen uit de zandzuiger „Ahoy". Toen de schipper beneden in de woonruimte was, kapseisde de zandbak over bak boord, doch bleef drijven. Het vaar tuig liep vol, toen zij beneden zaten. Van de sleepboten af had men intus sen gezien, wat er gebeurd was en men besloot de „Merwede" naar een zandplaat te trekken. Een der sleep boten voer naar Moerdijk om alarm te slaan. Hierop voer de rijks politie met een bergingsvaartuig naar de plaats des onheils. Intussen hadden de opvarenden van de andere sleep boot klopsignalen gehoord. Toen het bergingsvaartuig aangekomen was. beeft men een gat in de bodem ge brand op de plaats, waar men de klopsignalen hoorde. En dat was juist de goede plaats. Alle drie konden zij naar buiten kruipen. Men heeft daar op nog een paar uur geluisterd of men iets van de knecht en zijn gezin hoorde. Men hoorde echter niets. De schipper zelf had, toen hij nog aan boord was, het 15-jarige dochtertje Ursula „Hilfe" horen roepen. Juist wilde men opgeven, toen men het kind weer hoorde roepen. Terwijl de schipper en zijn gezin op gesloten zaten, stond er een meter wa ter In de roef. Naar de schipper ver teld heeft, zijn zijn vrouw en hij erg kalm gebleven. Hij was vol goede moed, dat men hen wel zou bevrijden en heeft zijn vrouw, die wel erg in angst zat voor haar kind, aangeraden zich zo min mogelijk te verroeren, om zodoende weinig zuurstof te ver bruiken. Toen het ongeluk gebeurde, heeft men op de sleepboten direct de kabels gekapt en is men rond de gekapseisde zandbak gevaren, om te zien of er mensen van het vaartuig afgespron gen waren. Echter vergeefs. De sleep boten hebben toen de bak op de zano- plaat gezet en een van hen is hulp gaan halen. De redding van het dochtertje van de knecht heeft grote moeilijkheden gegeven. Er moesten twee platen worden doorboord. De schipper G. van de Garde van de Rijkspolitie te water heeft zich, toen de gaten gemaakt waren, aan een touw laten zakken en het meisje omhoog geduwd. Het kind was erg overstuur. Zij werd toever trouwd aan een dokter te Klundeit en een verpleegster uit Dordrecht. Het meisje wist niets over haar moeder, die Duitse is, en haar stiefvader te vertellen. Schipper Ruiter vermoedt, dat van Dijk en zijn vrouw bij het kapseizen over boord zijn gesprongen. De Westduitse Bondsdag heeft vrijdag met grote meerderheid de verdragen inzake de Euro pese Economische Gemeenschap en de Euratom in derde lezing goedgekeurd. De socialisten stemden met de regeringspartijen vóór ratifica tie. De liberalen en de vluchte- lingenpartij stemden tegen. Laatstgenoemde partijen zijn tegen de verdragen, omdat zij daarin een mogelijke belemmering voor de Duit se hereniging e»i een grotere Europese economische gemeenschap zien. De De directeur-hoofdredacteur van het in de Nederlandse taal in Dja karta verschijnende dagblad Nieuwsgier", Hafas, is donderdag door de militaire autoriteiten gear resteerd. In de loop van de middag werd hij in zijn woning door de mi litaire politie aangehouden. De legerwoordvoerder weigerde bijzonderheden over deze arrestatie bekend te maken. Over de opheffing van de stop van Ternaayen is nu volledige overeenstemming bereikt tussen de regeringen van Nederland en België. Nadat reeds een principieel akkoord was bereikt door de ministers 'van Buitenlandse Zaken van België en Nederland, vond op 4 juli j.l. in Den Haag een bespreking plaats tussen de heer van Audenhove, de Belgische minister van Openbare Werken en Wederopbouw, en minister Algera, teneinde de technische aspecten van het plan nader te onderzoeken. Deze bespreking leidde tot een vol ledige overeenstemming, zodat in het begin van de maand september van Belgische zijde zal kunnen worden overgegaan tot de aanbesteding van de groote nieuwe sluis voor schepen van 2.000 ton. socialisten hebben voor het eerst bij een belangrijke kwestie van buiten lands beleid met de regering mee- gestemd. In een motie wordt gezegd, dat de Europese verdragen de vrijheid van de Bondsrepubliek om besluiten ten. aanzien van een hereniging van Duits land te nemen, niet beïnvloeden mogen. Tijdens het debat hebben sprekers van alle partijen aangedrongen op het tot stand brengen van een Europese vrijhandelszone. De verdragen moe ten in augustus nog door de Bonds raad, de Westduitse Eerste Kamer, be krachtigd worden. De minister van Buitenlandse Zaken, von Brentano, verklaarde tijdens het debat, dat de regering zal streven naar coördinering van de werkzaamheden van de E.G.K.S., de Raad van Europa en de parlementaire vergadering van de E.E.G. en de Euratom. Vooral de instelling van een gemeenschappelijk secretariaat achtte hij belangrijk. De Franse Nationale Vergadering zal dinsdag stemmen over de ratifi catie van de verdragen. Nog altijd kreunt Europa onder een hitte, die vooralsnog van geen wijken weet. Doordat iets frissere lucht uit het noor den binnendrong, bleven de temperaturen gisteren beneden de waarden van de afgelopen dagen. Vandaag echter kan de thermometer weer aan record pogingen toekomen, zij het dan dat er een kleine kans is op een onweersbui in het zuiden van het land. Over records gesproken. Praag stond met 41 graden aan de top. Het verkeer stagneerde daar, doordat het asfalt in de straten gesmolten was. Frankfurt noteerde 37 graden, We nen en Innsbruck hadden temperatu ren, die één graad lager waren. Voor enige koelte moet men momenteel naar de Rivièra, waar het gisteren naar modern-Nederlandse begrippen, lekker fris was. De thermometer wees er 28 graden aan. Gebieden van hoge luchtdruk be- heersen nog altijd het Europese con tinent. Kleine storingen kunnen er even aan knagen, maar het laat zich niet aanzien, dat het weer de eerste dagen zal omslaan. In het Normandische stadje Dreux is gisteren, in sprookjesachtige sfeer, het huwelijk voltrokken tussen prins Henri van Orleans en hertogin Maria Theresia van Würtemberg. Onder de vele bruiloftsgasten waren ook de prin sessen Beatrix en Irene. Getuigen voor prins Henri bij het burgerlijk huwelijk waren koning Paul van Griekenland en de Spaanse troonpretendent, de Graaf van Barce lona. Voor de bruid getuigden haar beide broers, de hertogen Ludwig en Karl van Würtemberg. De bruid droeg een wit satijnen bruidsjurk met een sleep van 8 meter. Haar schoentjes, eveneens van satijn, zijn een geschenk van de kinderen van Wurtemburg, die het benodigde bedrag met Pfennin- gen bij elkaar hadden gebracht. Het kerkelijk huwelijk werd geslo ten in de kapel van de H. Lodewijk, in tegenwoordigheid van kardinaal Feltin. De H. Mis werd opgedragen door de huiskapelaan van de Graaf van Parijs. De kapel was prachtig versierd met duizenden gladiolen en rode en witte rozen. De Franse lelie ontbrak echter, omdat de bruid de lucht van die bloem niet verdragen kon. „Leve de koning", riep iemand, toen prins Henri zich met zijn bruid in het openbaar vertoonde. Op de foto ziet men het bruidspaar bij het verlaten van de kapel.

de Stem | 1957 | | pagina 1