Pagbla9 p Stem ONSTUIMIGE VLUCHTERSGROEP HOOFDMACHT EEN HALF UUR REED „LOS" TOUR-cijfers Wim van Est legde puike pleister op de Groot wonde Tour de France PHILIPS TELEVISIE EINDELIJK DAN DE AZURRI'S Dit kan UW HOOFDPRIJS worden in de Forestier volvoerde opdracht: te Besangon in gele trui Wim v.Est maakte verlies van Daan de Groot goed Ned. geldzak wordt dikker Hoofdmacht reed willoos AVONTURIERS ONTGLIPTEN HET PELETON SPMTWtWT Hoe gaan Franse tricolores elkaar in de wielen rijden? Maar Wim v. Est gaf geen krimp DERDE BLAD VRIJDAG 5 JULI 1957 TOUR PER RADIO Een borstel doet het BETER en LANGER 9 BESANqON, donderdagavond. De Tour heeft vandaag de meest massale uitval naar winst te zien gekregen sedert de start in Nantes. Niet minder dan vijftien rijders, gehuld in een wirwar van de uniformen van alle belang rijke ploegen, vielen het bergstadje Besanqon binnen met een voorsprong, zo groot, dat het leek alsof alleen ZIJ vandaag maar hadden gefietst. Met uitzondering van enkele moedigen, die de smaad van grote achterstand niet op zich wilden laten zitten, arriveerde de hoofdmacht prak tisch een half uur later. De rekenmeesters van Goddets organisatie hebben zich in het zweet des aanschijns moeten tellen om de grote schokken in de diverse klassementslijsten netjes en accu raat op papier te krijgen. De uitval, vol voerd met de disipline en de vechtlust van legionairsontketende de gekste veranderingen In de gemengde vluchtersgroep, die voor een kapitaal aan winst bijeen fietste, was ook Nederland vertegenwoordigd. Het was Wim van Est, een van de grootste vechters uit de Oranje- ploeg, die zijn fijne neus voor de dag had gehaald om de beste en voordeligste ontsnappingsactie te helpen inluiden en er als de kippen bij te zijn als er de vruchten van zouden worden geplukt. Met het zelfvertrouwen van een man, die zijn sprintvermogen steeds beter voelt worden, wierp de onvermoeibare St. Wille- brorder zich zelfs nog in de spurt. Hij moest het afleggen tegen de drie volbloeds uit de Italiaansche „school", die al hun gezellen op de streep in bedwang wisten te houden. Maar zelfs de vijfde plaats, waar mee Wimme zich tevreden moest stellen, was goed genoeg om een paar akelige dingen te vergeten, die de Nederlanders deze Tourdag trof fen. Tegenover de geweldige sprong, die van Est in het algemeen klasse ment en in het puntenklassement maakte, staat het feit, dat Daan de Groot deze dag uit de Tour-boeken moest worden geschrapt. Al vrij kort na de start gaf de Amsterdammer er de brui. aan. Het was een hard besluit, harder dan wanneer hij aan het einde van zijn krachten en bijna blind van uitput ting had moeten opgeven. De Groot was niet „dood". Hij voelde nog alle energie om met veel vertoon naar Parijs te rijden, maar. het waren de furonkels, 'die hem het fietsen onmó gelijk maakten. En omdat het alléén die furonkels waren was het extra criu—. - De oranjerijders zullen de Amster dammer, een van de meest toege wijde en vooral geschoolde knechten uit het hele veld, in de komende da gen stellig missen. Snel succes De succes-vlucht van de vijftien was in feite gebaseerd op de simpele omstandigheid, dat de meeste cou reurs niet wilden of niet konden strij den. Het terrein lag wéér braak voor de avonturiers, die al op een uur afstand de kans roken en energie genoeg bleken te hebben om er van te profiteren. Het ging op z'n ouderwets: De Frans nationalen bewogen hemel en aarde om het gewemel van be luste vluchters in toom te houden, slaagden daarin een paar keer, maar zagen tenslotte de volhouders toch met troepen tegelijk tussen hun vingers door glippen. Ze schoten de vrijheid in, als vis sen, die het strakke net niet meer voelen. En aangezien de Fransen al snel werden overdonderd, was de (Advertentie) ontsnapping even snel een beklonken feit. Reeds na vijftig kilometers za ten de vluchtelingen ver genoeg weg om niets meer af te geven, te meer niet, omdat ze sterk genoeg in aan tal waren om elke tegenactie te pa reren met een dreun-terug, waarvan de honden en zeker de Frans-nationa- len met eventuele andere koers-diri- genten geen brood lustten. Ongemoeid Tamelijk ongemoeid reden de vijf tien dus bijna een half uur vooruit, zonder dat het peloton meer kon doen dan naar de bordjes kijken, waarop in krijt stond geschreven hoe ver zij al uit de voeten warén. Barone was in dit gezelschap ach terblijvers de meest tragische figuur. Hij zat in figuurlijke zin hete tranen te schreien, aangezien hij de boot had gemist en aangezien hij zich als een gevangene tussen andere gevangenen zat te voelen. Na elke nieter werd zijn mooie gele trui een beetje verder van zijn schou ders getrokken. En in Besangon werd het helemaal definitief. Daar had men inmiddels al lang en breed de gele leiderstrui gegeven aan Fores- tier, die onmiddellijk met grimmige blik tegen de journalisten ging ver tellen, dat hij het shirt niet meer wenst af te geven en dat hij er dus logisch gezien mee in Parijs zal komen Etappe.klassement 8e etappe, van Colmar naar Be sanqon (192 km): 1 Baffi (It.), 5 uur 17 min. 59 sec. (1 minuut bonificatie). 2 Hoorelbeke (lie de France) 5.18.29 (0.5 minuut bonificatie). 3 Tosato (It.) 55.18.59. 4 Plankaert (B.) z.t. 5 Wim van Est z.t. 6 Forestier (Fr.), Picot (West), Gay (Zuid-West), Lorono (Spanje), Barbosa (gem. Luxemburgse ploeg), Poulingue (West), Tognaccini (It.), Rohrbach (N.O.C.), Le Dissez (lie de France) allen in dezelfde tijd als Baffi, 18 Busto (Zuid Oost) 5.36.34. 17 Hassenfe-der (N.O.C.) 5.36.44, 18 Thomin (West) z.t. 19 Ruby (N.O.C.) z.t. 20 Duprez (Zuidwest) z.t. 21 Ker sten z.t. 22 Voorting z.t. 56 De Jongh 5.48.18. 58 ex aequo een grote groep met: Stolker en Piet van Est in 5.48.18. Anzile van de Noord-Oost-Centrale ploeg heeft, evenals Daan de Groot, de strijd gestaakt. Hoewel er zaterdag uitvoerig (en verdiend) wordt gerust in Thonon- les-Bains zal Jan Cottaar toch per radio het nodige Tour-nieuws ko men vertellen. Dat gebeurt in een uitzending over Hilversum II (298 meter), die om 21.30 uur begint. BEHALVE DE SPELERS de Vries en Bremer, zijn thans op eigen verzoek nog vier spelers, Hans kamp, Kruidbosch, Kanselaar en Dijkgraaf door het bestuur van A.G.O.V.V. op de transferlijst ge plaatst. simpel: Ze hebben het zo druk met praten en loepen, dat er voor drin- ken geen tijd overblijft. De Italiaanse journalisten, die tot jn Colmar vervoegde zich een heer vandaag niets bijzonders van hun by ^e tijdcontroleurs, die tevoren fietsende landgenoten te zien hadden gekregen, hadden al een manier uit gevonden om toch fraaie kopij te krijgen. Zij annexeerden" een aan tal buitenlanders, die ze met hun rijk voorradige bqvoegelijke naamwoor den versierden. Onder hen waren Lauredi, Bertolo en Dotto, die (heel ver) van Italiaanse afkomst zijn. Hun prestaties werden echter met even grote geestdrift beschreven als die van Baffi, de eerste .echte" Ita liaan, die iets bijzonders uitvoerde. De Spanjaard Carmelo Morales begint een aardig mondje Frans te spreken. Het heeft tot aan Colmar geduurd, maar nu roept hij al ,,de l'eau, de Peau" (water, water), als een geboren Fransman. Men heeft uitgerekend, dat de man nen achter de microfoons in de auto's van de volgerskaravaan het minst kennelijk al iets anders had gedaan dan naai- de aankomst van de Tour kijken. Hij was dronken als een beer op z'n zondags en hij wilde in die toestand per se weten op welke plaats Pellenaars was geëindigd. De tijdwaarnemers zeiden, dat Pelle naars deze rit voor de verandering maar eens per auto had gedaan. De belangstellende kijker kon er toen niet meer aan uit en is peinzend zijn zoveelste glas bier gaan drin ken. De kleine Gibanel is eindelijk uit de brokkenwagen verdwenen. Nadat hij daarin na zijn uitvallen voor het eerst was beland, wilde hij er niet meer uit. Hij vond het veel te lollig om op deze gemakkelijke manier de Tour te rijden. Onderweg riep hij naar zijn zwoegende ploegmakkers: „Waarom fiétsen jullie niet harder?" Mede daarom heeft men Gibanel de drinken van allemaal. De reden is brokkenwagen uitgegooid. Alg. klassement 1 Forestier (Fr.) 44,34.27. 2 Picot (West) 44.39.31. 3 Wim van Est 44.46.21 op 11 min. 54 sec. 4 Anque- til (Fr.) 44.48.55. 5 Rohrbach (N.O. C.) 44.49.37. 6 Janssens (B.) 44.49.56. Lorono (Spanje) 44.52.48. 8 Tho min (West) 44.54.41. 9 Jean Bobet (lie de France) 44.55.21, 10 Mahé (Fr.) 44.55.39. 11 Walkowiak (Fr.) 44.55.58. 12 Christian (Zw.) 44.57.30. 13 Bauvin (Fr.) 44.57.30. 14 Hoorel beke (lie de France) 44.57.41. 15 Planckaert (B.) 44.57.51. 16 Barbosa (gem. Lux. pl.) 44.58.04. 17 Bahamon- tes (Sp.) 44.58.13. 18 Astrua (It.) 44.58.34 19 Dotto (Zuidoost) 44.58.55. 20 Defilippis (It.) 44.59.30. 30 Voor ting 45.05.11. 38 De Jongh 45.12.57. 48 Kersten 45.30.03. 59 Piet van Est 45.38.51. 70 Stolker 46.01.15. (Advertentie) Dagploegenklassement 1 Italië 15 uur 55 min. 57 sec. 2 lie de France 16.14.12. 3 ex aequo West en Noord-Oost-Centraal 16.14.42. 5 ex aequo: Frankrijk, België, Zuidwest, Spanje en Nederland (Wim van Est, Voorfing en Kersten) 16.32.27. 10 Ge mengde Luxemburgse ploeg 16.36.36. 11 Zuid Oost 16.50.02. 12 Zwitserland 16.50.12. Alg. ploegenklassement 1 Frankrijk 133.14.41. 2 West 133.42.58. 3 Italië 133.44.27. 4 Neder land 134.06.55. 5 Noord-Oost-Centraal 134.07.14. 6 IIe de France 134.08.08. 7 België 134.25.14. 8 Zuid Oost 134.28.12 9 Zwitserland 134.42.46. 10 Zuid West 134.53.09. 11 Spanje 134.53.20. 12 Ge mengde Luxemburgse ploeg 136.01.22. Pun tenklassemen t 1 Thomin (West) 103 pnt. 2 Fo restier (Fr.) 123 pnt. 3 Wim van Est 142 pnt. 4 Picot (West) 147 pnt. 5 Schellenberg (Zw.) 149 pnt. 6 Chris tian (Zw.) 174 pnt. 7 Anquetil (Fr.) 180 pnt. 8 Bober (lie de France 187 pnt. 9 en 10 Keteleer (B.) en Nencini (It.) 208 pnt. 14 Voorting 236 pnt. 15 De Jongh 237 pnt. De prijs voor de grootste pechvo gel ging naar Rohrbach (Noord-Oost- Centraal). IN DE achtste etappe werd als de meest strijdlustige renner de Franse regionaal Bertolo (Noord-Oost-Cen- traal) aangewezen. i verten Ook de oude rot GERRIT SCHULTE start dit jaar weer iti de bekende ACHT VAN CHAAM (Van een speciale verslag gever) BESANqON, donderdagavond. De Frans nationalen zijn tot vandaag de rijkste ploeg. Na de etappe van Metz naar Colmar stond de equipe van Marcel Bi- dot bovenaan de ,,loonkaart" met 3.240.000 franks, ruim 32.000 gulden dus na een week fietsen. De lijst ziet er verder als volgt uit: 2. Frankrijk W. met 1.130.000 fr. 3. België met 735.000 fr. 4. Frankrijk Z.W. 615.000 fr. 5. Ile-de-France 585.000 fr. 6. Nederland met 555.000 frank (circa 5500 gulden). 7. Noord-Oost-Centr. 490.000 fr. 8. Italië 395.000 fr. 9. Zwitserland 336.000 fr. 10. Spanje 190.000 fr. 11. Frankrijk Z.O. 110.000 fr. De vroegere Luxemburgse, thans internationale equipe, komt in het kasboek van de Tour niet voor. BESANgON, donderdagavond. (Van een speciale verslaggever) In een van de rustige kamers van hotel du Nord in Besangon lag een Nederlander te huilen! Daan de Groot had zijn laatste tourdag van dit jaar achter de rug. Hij was in Besangon geko men, maar niet op de fiets. Al kort na de start had hij zich, ge kweld door steenpuisten, in de ambulancewagen laten opne men. Het was onmogelijk voor hem om door te gaan. Een ab- Als u evenals de wielrenners tn de Tour de France in onze prijsvraag uw best doet om als eerste de eind streep te passeren, dan kunt u zich de gelukkige bezitter noemen van dit fraaie Philips televisie apparaat. Met dit Philips televisie-apparaat kunt u dan voortaan zelf tal van binnen- en buitenlandse sport evenementen en alle volgende Tours de France vanuit uw gemakkelijke stoel in de huiskamer op de voet een betrouwbaar, helder, haarscherp en contrastrijk beeld, van het diepste zwart tot het zuiverste wit. Dit is dan ook de reden, dat 9 van de 10 tele- visiebezitters rn Nederland de voorkeur gaven aan Philips televisie en dat nog steeds 9 van volgen. Maar niet alleen sportgebeurtenissen! De televisie biedt u immers pakkende journaals van het dagelijks gebeuren, boeiende toneelstukken, spannende films, gezellige amusements programma's en leuke kinderuitzendingen. Er valt veel te genieten van de televisie, vooral met een Philips apparaat, waarmee u altijd verzekerd bent van de 10 Nederlanders dit goede voorbeeld volgen om verzekerd te zijn van een volkomen betrouwbare televisie-ontvangst. Afbeelding HTX 113A. Universele ontvanger, waarmee niet alleen rechtstreekse ontvangst mogelijk ts van de zenders Lopik, Eindhoven en Langenberg, maar bovendien ook van Antwerpen, Brussel, Lille en Luik, als men binnen het bereik van die zenders woont. Prijs: f925.- (excl antenne en installatie). Zie 't op zijn best met rotsvast betrouwbaar Tenslotte zijn de Italianen gisteren I enkele landgenoten, zegevierend de in het offensief gekomen. Hier ziet finish te Besangon bereiken. Wim men Pierino Baffi, geholpen door {van Est (tweede van links) bracht het er met een vijfde plaats uitste kend af in die vurige eindsprint. (Van een speciale correspondent) BESANgON, donderdagavond. De eerste demarrages waren er al spoedig: de regionaal Mario Bertolo sprong reeds na enkele honderden meters weg. Hij kreeg later gezelschap van Bourles, Poulingue, Million, Le Dissez en de Italiaan Tognaccini, die zich in de vorige etappes alleen had onder scheiden, door eenmaal volkomen gekleed in een grote bak met water te springen en daarin een tijdje te blijven zitten. De ontvluclitingspogiiig faalde en dat was wel merkwaardig. In deze etappe, onder de brandende zon, waren er namelijk volop kansen voor de „kleineren" weggelegd. Het peloton toonde vandaag immers een grote la tentheid en wenste beslist niet te reageren op de prikken, die door enkele regionalen werden toegediend. Marcel Ridot, de ploegleider van de Franse nationale equipe, had daar op gerekend. In de beslissende fase schoof hij een renner naar voren, die tot dusverre vrijwel onopgemerkt, maar toch wel zeer attent had meege reden: Jean Forestier. De 27-jarige renner uit Lyon kreeg tot taak de gele trui, die woensdag in het bezit was gekomen van de Parjjzenaar Nicolas Barone, voor de nationale formatie te heroveren. Het is voor Forestier niet moeilijk geweest om deze opdracht te vervul len. Na 43 km sprong hij mee met een groep van 11 renners, onder wie Wim van Est, die een achtervolging inzette op enkele vluchtelingen, welke een voorsprong van ruim 1 min. had den opgebouwd: Gay, Bertolo, Ray mond Hoorelbeke en de Italiaan Ma rio Tosato. Het was een aetie, die de gehele verdere etappe heeft gekarak teriseerd. Het peloton, dat zich later in twee delen splitste, deed namelijk geen enkele moeite om de aanval af te remmen. Zelfs Barone niet, hoewel zijn positie in de algemene rang schikking door deze „coup" duide lijk werd bedreigd. Water, ivater....! Willoos reed de hoofdmacht verder, in een tempo, dat ver beneden dat van het geprojecteerde tijdschema bleef. Het enige waar de renners aan dachten, was aan water. Voortdurend wipten zij weer van hun fietsen en onder deze omstandigheden moest de voorsprong van de kopgroep wel zeer groot worden, ook al weigerden de drie Italianen Baffi, Tosato en Tognaccini ook een meter kop te doen, omdat de favorieten van hun ploeg zich in het peloton bevonden De vroegtijdig ingezette aanval werd dan ook een volledig succes voor de 15 vluchtelingen, vooral voor Forestier, Picot en Wim van Est, die nu in deze volgorde de hoogste plaat sen in de algemene rangschikking in nemen. Na 45 km was het verschil reeds 5 min. en 10 sec. Toen volgde de splitsing in de hoofdmacht, die niet bijzonder gun stig was voor onze landgenoten. Want alleen Gerrit Voorting en de ditmaal zeer actieve Jaap Kersten sprongen tijdig mee met de 33 renners, die nu de tweede groep gingen vormen. Michel Stolker. na het opgeven van de Groot voortdurend betrokken bij ontsnappingspogingen, Piet van Est en Pieter de Jongh daarentegen ble ven in de laatste groep. Tot de eind streep en dat werd funest voor hun positie in het algemeen klassement. Want de onderlinge verschillen tus sen de groepjes groeiden op de vlakke rit via Belfort en Sochaux voortdu rend. Slechts twee keer werd de cadans van de kopgroep gebroken door een korte beklimming. Het kon het karak ter van de rit niet wijzigen. Achter de vluchtelingen bleef het rustig. Al leen zagen Nencini, Adriaenssens en Bahamontes kans van de derde groep naar de tweede te springen. Het werd voor de kopgroep geen ijverig duwen op de pedalen, slechts het handhaven van een monotoon ritme. Zó mono toon zelfs, dat de Spanjaard Lorono het waagde even van zijn fiets te stappen voor wi verfrissing; hij ces, zo groot als een vuist, was één der beste mannen van de Nederlandse equipe fataal ge worden. „Al hadden ze me een miljoen ge boden, dan had ik nog niet op de fiets kunnen blijven. Ik wist me geen raad van de narigheid. Ik kon echt niet meer. Het was afgelopen". Kees Pellenaars stond er somber bij te kijken. Zijn toch al zo gehaven de ploeg was een renner kwijt, die zowel voor de kansen als voor het moreel van de Nederlandse equipe van onschatbare waarde was. „Hoor eens hier", zei de Pel, „je weet dat ik over alle jongens, die ik nog heb tevreden ben, maar ik moet zeggen, dat ik Daan het slechtst kan missen. Gistermorgen was ik al bang voor hem, maar toen hij in Colmar aankwam, dachten we allemaal dat hij er overheen zou komen. Vannacht kreeg hij het toch te pakken. Toen hij opstond, was het helemaal mis met hem en ik kon alleen maar hopen, dat hij zich door die eerste kilome ters heen zou bijten, daarna zou het misschien wel weer gaan. Maar je hebt het gezien, het ging niet en met zo'n infectie kon het ook niet. Jam mer". Prachtige sprong Het was een pleister op de wonde, die in de oranjeploeg was geslagen, dat Wim van Est zo'n prachtige sprong naar de top van het algemeen klassement had gemaakt. Door goed in de kopgroep te blijven meedraai en klom hij van de 24ste naar de der de positie. Hij bezet die achter de gele trui-drager Forestier en de Bre ton Picot. De achterstand op de Franse re gionaal bedraagt 11 min. en 54 sec. Maar iedere avond opnieuw kan men zich de vraag stellen, hoe zal het klassement van morgen er uitzien? Het is voortdurend stuivertje wisse len aan de kop, de gele trui gaat bij wijze van spreken van man tot man en iedere dag vallen er klappen van jewelste. Van de 80 renners, die in Besanqon arriveerden, plaatste de leider van de algemene rangschikking, Barone, zich 74e met een achterstand van bij na een half uur op de winnaar Baffi. Barone staat nu 21a op bijna 25.5 min. „De Tour is kapot", zei Pellenaars. De Tour was al kapot van de eerste dag af. M"et dit weer en met deze renners, bij wie niet één man werke lijk met kop en schouders boven de anderen uitsteekt, kun je elke dag weer een andere man bovenaan ver wachten. Er zit geen lijn in de strijd. Het enige interessante is nog om eens te zien hoe de Franse nationalen elkaar kapot gaan rijden". kreeg spoedig weer aansluiting bij de andere vluchtelingen. Eindelijk Italianen De sprint op de 'fraaie baan van het stadion in Besangon werd ten slotte een grote triomf voor de Italia nen. Zij sloten de weg naar de kop hermetisch af en boden daardoor aan Baffi de kans de etappe te winnen. Het was voor een grote groep Ita lianen op één der tribunes aanleiding tot een uiting van dolle vreugde. Het Franse publiek revancheerde zich al even hartstochtelijk, toen Jean Fores tier kort daarna voor de eerste keer in zijn leven een ereronde in de gele trui mocht rijden. Pas 17,5 min. na de hoofdmacht, waarvan Wim van Est zich als vijfde had geklasseerd, bereikte de tweede groep het stadion. Kersten plaatste zich als 21ste, vóór Voorting. De overige deelnemers hadden een ach terstand van bijna een half uur. Vrijdag starten nu 80 renners precies tweederde van het aantal, dat de Tour in Nantes is begonnen voor de derde bergetappe in deze ronde. Winstkansen De ontwikkeling van de achtste rit heeft het aantal problemen niet ver minderd, integendeel. Vooral is men benieuwd naar de beslissing van Marcel Bidot ten aanzien van de func tie van kopman van de Franse natio nale equipe. Forestier is een con stante renner, doch hij wordt niet als een potentiële winnaar van de Tour beschouwd. Eigenlijk geldt nie mand van de overgebleven renners als favoriet; dat heeft een zekere matheid en een gebrek aan interesse veroorzaakt. Voor onze landgenoten Is slechts belangrijk, dat Wim van Est op het ogenblik goede posities inneemt in bet individueel en In het punten klassement. In de ploegenrangschik- king daalde de Nederlandse equipe, door de geslaagde aanval van de Ita lianen, van ge derde paar de vierde plaats.

de Stem | 1957 | | pagina 5