Rem op verkavelingstempo schaadt het rampgebied IJzendijke en Oostburg zagen veulenkeuring DE r CRETONNE 1. Landbouwtentoonstelling te Zierikzee geopend Vlootdag van „Onze Vloot te Vlissingen De subsidiëring van het maatschappelijk werk Vlorzitter Z.L:M. over bestedingsbeperking Alleen morgen ZATERDAG kunt U profiteren van deze unieke aanbieding. GORDIJN VROOM DREESMANN Prinsessen-paviljoens te Koudekerke .J Hoogwaterstanden Terneuzens afdeling der KAB hield haar jaarvergadering Veel werd bereikt maar nog veel wensen Sociale school ^iisiSan déRvt falsOati déRvt Nieuwe landbouw- huishoudschool te Axel Walcheren MIDDELBURG VLISSINGEN JOEGOSLAVEN KOMEN DANSEN Boerenleenbank te Axel Jaaromzet in twee jaar verdubbeld Z- Vlaanderen TERNEUZEN OOSTBURG Zuid-Beveland AGENDA Vandaag Morgen ME M Eindelij automat II Wedei gratis f br DAGBLAD DE STEM VAN VRIJDAG 5 JULI 1957 Ir. M. Geuze, voorzitter der Z.L.M. heeft gisteren op de alge mene vergadering te Zierikzee in een zeer uitvoerige rede zijn visie gegeven op enkele voor de landbouw urgente kwesties. Hij deed dit na een wijdlopige inleiding over Schouws leven in 1847 en dan meer speciaal over een toen gehouden feest van een agrarische vereniging. Komend tot het recente heden brak ir. Geuze eerst een lans voor het toelaten van proeven met eerste kruisingen tussen eigen rundvee en buitenlandse rassen, ten bate van de rundvleesproduktie. Spreker noemde het verheugend dat de minister, blij kens een uitspraak in de Eerste Ka mer zijn standpunt deelt. In verband met de bestedingsbe perking poneerde ir. Geuze de me ning dat vertraging der verkave- lingswerken niet duldbaar is. „Een ramp moet hersteld worden; een ge nezing zo snel mogelijk tot stand ge bracht. Het is ongetwijfeld gemak kelijk ergens belangrijke posten te hebben, waarop bestedingsbeperking doorslaggevend is. Doch wanneer het oorspronkelijk remd gaat worden en de rampge- bedoelde verkavelingstempo afge remd gaat worden en de rampge bieden over één kam geschoren wor den met normale gebieden, dan wordt de ramp, naar ons gevoelen uitge rekt en het leed verlengd. Wat in het zuid-westen is geschied is niet alleen met geld en rationele bedoelingen goed te maken. Ik ver trouw dat de menselijke zijde van dit vraagstuk aan de officiële recht vaardigheid zal appelleren en dat de ramptijd een einde zal vinden." OPMARS VAN STEEN EN STAAL Spreker sneed o.m. ook het pro bleem aan, dat onlangs door ir. Her- weijer werd gekarakteriseerd als de opmars van steen en staal, n.l. de zuigkracht van de industrie en de vlucht van het platteland, wat in Zeeland aan den lijve wordt gevoeld. Verschillende middelen gaf spreker (Advertentie) 6 verschillende dessins en kleurstellingen klassiek bloem- of modern fantasie patroon 5 kleurendruk ecru fond wasecht mooie kwaliteit 120 cm breed Leuk voor serre- en slaapkamer gordijnen maar ook voor het maken van bedspreien De normale prijs bedraagt 2.90 per meter, maar voor deze fabriekspartij be taalt U alléén morgen zaterdag 6 juli JÊ QC per meter slechts Profiteert hiervan Haast U, want de voorraad is niet onbeperkt Breda Bergen op Zoom aan om die vlucht tegen te gaan; middelen zowel op cultureel als op economisch terrein. Als een van de verderfelijkste sys temen noemde Ir. Geuze het ge- meente-ciassificatie-stelsel, omdat dit leidt tot een blijvende achterstelling van het platteland en tot een ver schraling van het dorpsleven. De pendelende arbeiders immers zijn verloren voor het eigenlijke dorpsleven, ze slapen er alleen nog. Kunnen zij woningen elders krijgen, die het dorp niet mocht boUwen, dan heeft de middenstand het zwaar, de vaklieden trekken weg, het ambacht verkommert, de kerken krijgen een smallere basis of kwijnen, evenals de verenigingen, die uit steeds minder mensen medewerking en belangstel ling moeten zien te verkrijgen. Het vak-onderwijs voor landarbei ders. zo betoogde spreker verder, werd te lang verwaarloosd en de boeren adviseerde hij te zorgen voor goede arbeidsverhoudingen. Ook zal de boer zich meer moeten geven op kerkelijk- en verenigingsgebied en zoveel mogelijk de inkopen in eigen dorp moéten doen. ZWARTE LONEN Zorgelijke woorden sprak ir. Geuze over de economische depressie en dreigende inflatie. Als een der factoren die de be stedingsbeperking hinderen, noem de hij de extra-consumptie die men overal ziet optreden tengevolge van de besteding van zwarte lonen. Wie enigszins in de luxe-consumptiesec- toren thuis is, bijvoorbeeld voor wat betreft de afzet van suiker aan de suikerverwerkende industrie, weet welke omtionj dit verschijn sel heeft en moet trouwens haast blind en doof zijn, indien men geen oog zou hebben voor het gewicht van dit verschijnsel. Erg rooskleurig zag spreker de toe stand van de landbouw niet in en de toekomst er van vond hy vol onze kerheden. Sprekers bekritiseerde de regering omdat zij de richtprijzen voor de granen en andere gewassen steeds zo laat bekend maakt, wat de onzeker heid nog vergroot en aan het eind van zijn betoog waarschuwde hij nog tégen de ongewisheden, welke steken in de Euro-markt al lijkt oppervlak kig bezien onze landbouw er niet on voordelig mee uit de bus te zullen komen. ..Been stijf houden", advi seerde hij daarom onze regering bij de onderhandelingen. Jhr. de Casembroot laakt classificatie De Commissaris der Koningin on derschreef hetgeen ir. Geuze had ge zegd over de ontvolking en achter stelling van het platteland. Spr. zag echter enkele lichtpunten als de toe kenning van ruimere bouwcapaciteit, de bouw van dorpshuizen, aanleg van sportterreinen enz. De klassificatie blijft evenwel een hopeloos punt en spreker hoopte dat ir. Geuze als lid der Eerste Kamer daartegen iets zal weten te doen. Onder daverend applaus bekriti seerde de Commissaris toepassing der bezuiniging bij de herverkaveling. Zo'n herverkaveling is een operatie, zei spreker, en na een operatie laat men de patiënt ook niet half open liggen. Tenslotte verklaarde spreker zich ook tegen nationalisatie van de grond waar sommige ministers vóór zijn en vond dit ook in tegenspraak met het stre ven der regering, via premies, het bezit van eigen woning te bevorderen. Nadat ir. Geuze nog verklaard had dat in verband met de ongunstige toestand van de landbouw op Schouwen-Dui- veland, een breed onderzoek, met medewerking van het L.E.I., opgezet wordt, heeft ir. Herweyer, algemeen directeur van de C.T.D. een causerie gehouden over stuctuurpolitiëlc. Door tussenkomst van de Commis saris der Koningin ontving de Stich ting verpleeg- en rusthuizen Midden Zeeland bericht, dat de koningin en prinses Wilhelmina hebben goedge vonden, dat de paviljoens van de in aanbouw zijnde verpleeginrichting ,.Ter poorte" te Koudekerke de na men krijgen van de prinsessen Wil helmina, Margriet en Marijke. K.. Voor de provincie Zeeland gelden voor morgen, zaterdag 6 juli, de vol gende hoogwaterstanden: te Hans- weert om 9.53 en 22.16 uur; te Ter- neuzen om 9.27 en 21.57 uur en te Vlissingen om 8.57 en 21.27 uur. Het is niet slecht gegaan in de afdeling Terneuzen van de K.A.B. gedu rende 1956. Op de eerste plaats werden er gedurende de grote ledenwerfactie niet minder dan tachtig nieuwe leden bij gewonnen. Na het sluiten dezer actie in juni 1956 bleven nieuwe aanmeldingen binnen komen. Op 31 decem ber 1.1. was de stand 276. Dit jaar zal er weer een nieuwe actie op touw worden gezet om de driehonderd te bereiken. Daarnaast echter dienen de leden zich beter te oriënteren over de diverse instellingen. (Advertentie! De uitslag van de veulenkeuring, gehouden door de vereniging van paardenfokkers in west-Zeeuwsch- Vlaanderen ,,Rust Roest", ter gele genheid van de premiekeuring voor merries in IJzendijke en Oostburg is als volgt: IJzendijke Als één der belangrijkste punten wees wnd. voorzitter, de heer F. Ha genaar, op de sociale school der KAB. Uit deze instelling moeten de ge vormde leden komen, die straks de plaats der oude zullen kunnen inne men. HeJ is werkelijk onontbeerlijk, hetgeen zij daar voor later kunnen leren en de KAB geeft alle mogelijke faciliteiten aan degenen, die de cur sussen volgen. Een grote verbetering blijkt de maatregel betreffende het secretari aat van de Arbeid. Sedert kort houdt de districtsbestuurder, de heer J. v.d. Voorde, iedere derde dinsdag van de maand in het Wit-Gele Kruisgebouw spreekuur voor de KAB-leden. De eerste keer werd dit druk bezocht en de voorzitter sprak de hoop uit dat in de toekomst nog veel meer leden met hun moeilijkheden daar zullen aankloppen. De meesten weten nog niet, dat zij op zo goed als alle ge bied kunnen worden geholpen. Bestuursverkiezing Er dienden drie vacatures te wor den aangevuld. Op voorstel van het bestuur werden daarvoor gekozen me vrouw wed. Kegels en de heren J. v.d. Moortel en Jos. Janssens. De heer Janssens sprak de hoop uit, dat hij de ARKA zou kunnen blijven verte genwoordigen en dat daarbij de ARKA bij de KAB zou blijven aangesloten. Het financiële verslag werd goed gekeurd en als nieuwe kascommissie werden gekozen de heren Eeckelaar en Weterings. Deze laatste wees er in de rond vraag op, dat het voor hen, die in de Centrale werkplaats werken ook mogelijk is zich als B-lid bij de KAB aan te sluiten. Er werd over geklaagd dat de Studiedag voor de diocesane KAB te Terneuzen door onze afdeling slecht werd bezocht. De voornaamste oorzaak was wel ziekte van een paar bestuursleden en door werzaamheden beslist verhinderd. De heer Weterings drong er op aan, dat in het vervolg hieraan meer aandacht zal worden ge schonken. Jaaroverzicht Naast de grote toename van het le dental werd in het jaaroverzicht, dat aan alle leden werd toegezonden, aan dacht gewijd aan de „Actie Jo Maas". Niet alleen in Terneuzen, maar in ge heel Zeeuwsch-Vlaanderen doet men aan deze actie mee en er zijn zelfs Brabantse afdelingen, die deze actie steunen. Besloten werd dat voor het geval een volgende KAB-er uit het gewest naar de missie gaat, ook deze door Terneuzen zal worden gesteund. Voor het eerst sedert enkele jaren was er, zij het een bescheiden, win- terprogi'amma. Op de twee feestavon den verschenen de meeste leden wel maar toen er twee zeer interessante en leerzame lezingen werden gehou den, lieten de meeste verstek gaan. Met veel waardering getuigt het jaar verslag van het werk van de wijk- leidsters der KAV, die zich geweldig inspannen voor het Kannunik van Schaik-fonds. In totaal werden 147 thermometers geplaatst maar nog veel te weinig1 bij' de KAB-leden. Ook aan Herwonnen Levenskracht gaven deze wijkleidsters een groot deel van hun tijd en energie. Hier zitten mannen, die van aanpakken weten. Zij berei ken dan ook prachtige resultaten. Door hun werk konden weer velen worden geholpen. Donateurs-actie, speldjesdag. lotenverkoop en GoedQ Week-offer waren stuk voor stuk een succes. Het ontwikkelingswerk kon moei lijk op gang komen. Dit is één van de punten waarvoor het minst belang stelling bestaat en dat de meeste aan dacht verdient. Vaak was dit een punt van bespreking op de bestuurs vergaderingen. Uiteindelijk werd be sloten weer te beginnen met een Cre- do-Pugnoclub. In verband hiermede wees de geestelijk adviseur op de be langrijkheid van dit werk. In de KAB wordt teveel aan het materialistische gedacht, aldus kapelaan Janssen. Men vergeet te vaak de ..K". Daarom: kernvorming. Daarom vroeg de gees telijk adviseur dringend aller be langstelling. Advertentie) Bont koopt U in een Bontzaak daarom bij Cat. IA. Hengstveulens, geboren na 30 april: le pr. Jopie v. Stopuit, eig. C. Plasschaert. IJzendijke; 2e pr. Nico v. Balhof. eig. W. v.d. Slikke. IJzendijke; ,pr. Odilon van Tivoli eig. J. Wij ls. IJzendijke; 3e pr. Herseur, eig. Gebr. Haverbeke, Bier vliet; 3e pr. Carlo v. Dorpzicht, eig. Alb. v. Waes, IJzendijke. Cat. IB. Hengstveulens, geboren voor 1 mei: le pr. Solon van de Blin- denweg, F. Haak, Biervliet; 2e pr. Iwan van Refgershoeve, G. Doens, IJzendijke; 3e pr. Leon van Zelden- rust, E. Mullaert, Biervliet. Cat. 2A. Merrieveulens, geboren na 30 april: le pr. Ivonne van de Stalen- dijk, wed. J. den Hamer. IJzendijke; 2e pr. Xaxonia, Stallen de Dobbelaere IJzendijke; 2e pr. Mia van de Blin- denweg, F. Haak, Biervliet; 3e pr. Caline v.d. Komme, C. Wijffels, IJzendijke; 3e pr. Successe, Ch. Rie- mens. Biervliet; 3e pr. Sissi, J. Haak, Biervliet. Cat. 2B. Merrieveulens, geboren voor 1 mei: le pr. X^nia. Stallen de Dobbelaere; IJzendijke; 2e pr. Sonja van Konijnenberg, A. Buijsse, Bier vliet; 2e pr. Ria v. 't Zeezicht, J. Kouijzer, Biervliet; 2e pr. Ida van Reigershoève, G. Doens, IJzendijke; 3e pr. Comtesse d' Amice, A. Tem merman. Hoofdplaat; 3e pr. Ria, J. Leenhouts, IJzendijke; 3e pr. Ida, A. Dellaert, IJzendijke; 3e pr. Mirza, Ch. Dreve, IJzendijke; 3e pr. Nellie v. 't Zeezicht, J. Kouijzer, Biervliet. Oostburg door onze halve eeuw bontervaring, eigen inkopen op de Londense bontveilingen, en onze eigen ate liers zijn wij in staat U direct uit voorraad te leveren en op onze goedkope zomerprijzen in de juli maand nog 10% korting te geven. BONTHUIS Alleen 's-Hertogenbosch, Markt 25, Tel. 8217 Cat. 3A. Hengstveulens, geboren na 16 mei: le pr. Victor van Maurits, C. den Hamer, Schoondijke; le pr. Ronnie van Dierkensteen, Gebr. de Milliano, Waterlandkerkje; 2e pr. Hans, _A. Modde, Oostburg; 3e pr. Costaud van de Belt, R. de Milliano Oostburg. Cat. 3B. Hengstveulens, geboren voor 17 mei: le pr. Eglon van St. Kruis, P. de Backere. St. Kruis; 2e pr. Maurits van Groede, C. Cijsouw Groede; 2e pr. Egbert van St. Kruis P. de Backere, St. Kruis; 2e pr. Do- rus van Maurits, A. de Hullu, Schoon dijke. Cat. 4A. Merrieveulens, geboren na 30 april: le pr. Diana, C. Almekin- ders, Retranchement; 2e pr. Sola, D. Almekinders, Zuidzande; 2e pr. Ria van de Kleine Boompolder, G. van Hal, St. Kruis; 2e pr. Nicole van Lamminsvliet, Gebr. Louwagie, Sluis; 2e pr. Mirza van Cora, F. de Sutter, St. Kruis; 2e pr. Dini van de Liter, O. Plasschaert, Oostburg; 2e pr. Ida van Vlierhof, Z. Risseeuw, Retran chement; 2e pr. Jeanette van Mau rits, C. den Hamer jr., Schoondijke; 2e pr. Mia, Th. Dierikx. Schoondijke; 3e pr. Irene van Duchesse, J. Aar- noutse. Groede; 3e pr. Bea van de Zuidpoort, E. van de Bossche, Sluis. Cat. 4B. Merrieveulens, geboren voor 1 mei: le pr. Rita van de Belt, R. de Milliano, Oostburg; 2e pr. Ma nna van Lindenhof, M. Maas, St. Kruis; 2e pr. Marianne van de Liter O. Plasschaert, Oostburg; 2e pr. Truus, C. den Hamer, Schoondijke; 3e pr. Astrid van Bea. O. Blondeel, Aarfienburg; 3e pr„ Greta van de Berg. L. Salome-de Bruijne. Zuidzan de; 3e pr. Sonja van Terhofstede, wed. A. de Meij, Retranchement; 3e pr. Mina, Gebr. de Kok, Groede; 3e pr. Ilse van Platluis, W. Dieleraan St. Kruis; 3e pr. Monna, A. Dhont, St. Kruis. - Cat. 5. Hengsten met 5-8 in 1957 geboden afstammelingen: le pr. Mau rits van Geneind K 2401. G. den Ha mer en Zn., Schoondijke; 2e pr. Suc- cesseur K 2457, Stallen de Dobbe laere en A. Catseman te IJzendijke en Biervliet. Op de vergadering der Z.L.M. te Zierikzee deelde ir. Geuze gisteren mee, dat over enkele weken de aanbesteding zal plaats hebben van de nieuwe landbouwhuishoudschool te Axel. KREDIET VOOR WONINGKARTOTHEEK B. en w. schrijven de raad: Reeds geruime tijd wordt bij de gemeenten de behoefte gevoeld aan de inrichting van een woningkarto- theek, een kaartsysteem, waaruit op overzichtelijke wijze allerlei gegevens blijken van de in de gemeente aan wezige woningen, o.m. wat betreft in deling, aanwezigheid van toiletten, douches of baden, aansluiting op gas, waterleiding, elektriciteit, riolering enz. Nadat een landelijke commissie terzake een uitvoerige studie hieraan had gewijd en daarover een rapport had uitgebracht, zijn steeds meer ge meenten overgegaan tot de inrich ting van een dergelijke kartotheek. De intussen plaats gehad hebben de woningtelling, bood een welkome gelegenheid om deze tevens dienst baar te maken aan de inrichting van bedoelde kartotheek. Met het oog daarop, worden dan ook de gegevens van de woningtelling door het rijk aan de gemeenten beschikbaar ge steld, zodra zij door het centraal bu reau voor de statistiek zijn bewerkt. In dit verband vragen b. en w. de raad een krediet van 2150,-. AFSCHEID BURGEMEESTER De raad is tegen volgende week vrijdag bijeengeroepen in de grote zaal van het Schuttershof, 's middags twee uur, - om afscheid te nemen van burgemeester dr. N.Bolkestein, wegens diens benoeming als zodanig te Deventer. Na afloop van de raadsvergadering zal in de Burgerzaal van het stad huis een afscheidsreceptie worden ge houden. In het kader van de internationale volksdansweek, die van 13 tot en met 22 juli wordt gehouden, zal ook on ze stad bezoek krijgen van een bui tenlandse dansgroep. Op maandag 22 juli zal de „Akademeka Folklorno Plesna Skupina France Marolt" uit Joegoslavië hier optreden. In hotel ,,De Graanbeurs" te Axel werd een algemene ledenvergadering van de Boerenleenbank gehouden. Vele leden gaven door hun aanwezig heid blijk van hun belangstelling. Uit het jaarverslag van de kassier, de heer H. Geilleit, bleek, dat de bank steeds ruimer emplooi weet te vin den. Al was het dan geen gouden jaar voor de boerderij, toch stegen de to taal toevertrouwde middelen met ruim 1/8 boven het totaal van het vorig jaar. De gehele jaai*öh(i'fet','^/erd in de tijd van t\veeKja"ar meer dan ver dubbeld. Als we dit verloop verder nagaan gedurende de eerste maan den van 1957, dan bl^t, .dat deze groei nog steeds toenee'mf. Toen de rente-verhoging per 1 januari be kendheid kreeg, steeg het spaarte goed met-1/6. De voorzitter, de heer J. Kerck- haert. sprak namens de beheerders der Bank dan ook zijn tevredenheid uit over de goede gang van zaken. Het verheugde hem zeer, dat niet al leen de landbouwers, maar ook de overige bewoners van Axel de weg naar de Boerenleenbank hebben ge vonden, speciaal voor wat betreft de afdeling Spaarbank. Op de agenda kwam nog voor de verkiezing van een lid van de Raad van toezicht. De heer P. J. de Waal werd als zodanig als president met overgrote meerderheid van stemmen herkozen. Na afhandeling van de verdere agenda, waarbij de Balans en Verlies- en Winstrekening werden goedge keurd, werd tot slot nog de aandacht gevestigd op de gunstige rente- en provisieregeling. alsmede op het grote gemak van het overschrijvings- verkeer. Op een genoegelijke wijze werd de verdere avond door de aanwezigen besloten. Gistermiddag 12 uur heeft de Commissaris der Koningin, jhr. mr. de Casembroot, op het industrieterrein te Zierikzee de landbouwtentoonstelling geopend, welke de kring Schouwen van de Z.L.M. had ingericht. Jhr. de Casembroot zei bewonde ring te hebben voor de opbouw naar het herstel, welke op Schouwen na de stormramp plaats had en hij prees de energie der bewoners, welke zich ook uit in deze tentoonstelling, de eerste na de ramp. Ter gelegenheid van de de Ruyter- herdenking te Vlissingen en de daar bij te houden vlootschouw hield de Koninklijke Nederlandse Vereniging ,,Onze Vloot" haar jaarlijkse vloot dag in de geboortestad van de Ruy- ter. Rond het middaguur werd men officieel ontvangen door het gemeen tebestuur van Vlissingen, waar de In de afdelingen der Staten is er over het algemeen instemming be toond met het voorstel van G.S. in zake subsidiëring der organen van samenwerking voor het maatschap pelijk werk op levensbeschouwelijke of algemene grondslag. Naar aanleiding van het algemeen verslag delen Ged. Staten mede, dat toekenning van subsidies naar hun mening ir. het algemeen tot weder opzegging behoort plaats te hebben, omdat zich omstandigheden kunnen voordoen, welke verdere financiële steun van de overheid niet wettigen. Wel kunnen de Staten een subsidie besluit ten allen tijde intrekken, maar het is gewenst, op de moge lijkheid daarvan bij de toekenning van het subsidie reeds dadelijk de aandacht te vestigen. Op een vraag naar de kosten ant woorden G.S. dat die voor 1957 te ramen zijn op 10.000 en het lijkt hun vrijwel zeker, dat voor 1958 een post van 15.000 meer dan voldoen de zal zijn. burgemeester mr. B. Kolff, o.m. zei- de, dat het houden van een dergelijke vlootschouw een reeds lang gekoes terde Zeeuwse wens is, die nu bij de de Ruyterhërdenking in vervuiling is gegaan. Burgemeester Kolff merk te op, dat de vloot uit de tijd van de Ruyter en de hedendaagse vloot naast veel grote verschillen ook grote over eenkomsten vertonen. Wat de jaren door hetzelfde is gebleven is het openhouden der zeegaten en het in stand houden van verbindingen. De voorzitter dér Koninklijke Ver eniging ,,Onze Vloot", de heer G. Ritmeester, verklaarde in zijn dank woord. dat de geweldige organisatie, die Vlissingen ten toon spreidt om de de Ruyterherdenking volledig te doen slagen aller bewondering af dwingt. Na afloop van deze ontvangst ver enigde men zich aan boord van de kruiser ,.De zeven provinciën" voor een maaltijd, welke bestond uit de traditionele snert. Hierna volgde een vaartocht over de Westerschelde. Om half zes werd de thee in café-restau rant ..Brittannia" gebruikt, waar de heer Ritmeester sprak over de hui dige vlootpolitiek, waarover hij ook in de Tweede Kamer het woord hoopt ta voeren. Spreker dankte de Schouwse rui ters. die hem begeleid hadden naar het terrein en die altijd bereid zijn decoratief naar voren te komen als dit pas geeft. In dit verband wees spreker op het bezoek van prinses Beatrix, waaraan de Schouwse rui ters fleur gaven. Daarna verklaarde de commissaris de tentoonstelling voor geopend en wenste de organisatoren succes er mee. Ter ere van de com missaris, die al eerder verwelkomd was door de kringvoorzitter, de heer Geluk, gaven de meisjes van de L.G.J een nummertje vendelzwaaien weg. Tijdens de rondwandeling, wel ke jhr. de Casembroot over het ter rein maakte, werd het rijdend post kantoor geopend, waarin de de Ruy- terzegels te bekomen waren. Ook werd een telegram verzonden aan het A.N.P. meldend de opening dei- expositie. Deze expositie onderscheidt zich in niet veel van andere van die aard. Een groot aantal firma's waar onder ook die van huishoudelijke zaken, hebben hun artikelen zo aan lokkelijk mogelijk uitgestald, sommi ge met al het raffinement, waarover de reclame tegenwoordig beschikt. Bijzonder stevig pakten de grotere lichamen uit, als de voorlichtings dienst, de Heide-mij. en diverse gro te industrieën. De V.P.Z. heeft een speciale tent met prachtige tomen pluimvee en kooien met konijnen. Een zeer groot deel van het ter rein is ingenomen door de landbouw machines en dito werktuigen. De verscheidenheid is enorm en men ziet ër ware reuzen onder. De ten toonstelling duurt tot morgenavond. Zowel vandaag als morgen zullen er allerlei demonstraties plaats hebben en een springconcours van lande lijke ruiters. WATERLEIDING DRINGT AAN OP UITERSTE ZUINIGHEID Gistermiddag reed de Gemeente lijke geluidswagen door Terneuzen en werd de bewoners met klem verzocht de uiterste zuinigheid met het lei dingwater te betrachten. Reeds enige tijd geleden zag de directie van de Waterleiding mij. „Zeeuwsch-Vlaanderen zich verplicht een schuur- en sproeiverbod te doen afkondigen. Nu met de vrijdag en za terdag is het dubbel hard nodig dat ieder zoveel mogelijk deze verboden in acht neemt In verband hiermede werd gevraagd er wel aan te denken, dat wanneer beperkende maatregelen zouden moeten worden genomen de beide ziekenhuizen op de eerste plaats de dupe zullen zijn. Wanneer ieder hieraan wil denken zal het niet zo moeilijk zijn zichzelf de nodige disci pline op te leggen. Philippine Diamanten echtpaar In alle stilte heeft het echtpaar Ed. Rammeloo - de Mul de dag van zijn 60-jarig huwelijk herdacht. Alleen B. en W. zijn de oudjes gaan compli menteren en hebben hun het gemeen tecadeau. de gebruikelijke enveloppe, aangeboden. BEHOUDEN THUISKOMST. Vele ouders hebben woensdag in angstige spanning verkeerd tijdens het schoolreisje van hun kinderen naar Rotterdam en Hoek van Hol land. De radio-berichten over het hevig onweer die middag waren niet zo fraai. Het was dan ook een hele opluch ting toen om half elf de bus aan kwam met de blijde kindergezichten over hun zo goed bevallen school reis. West dor pe VANDAAG RAADSVERGADERING De agenda voor de raadsvergadering van heden vermeldt o.a. salarisrege ling gemeentepersoneel, grondaan koop Gebrs. van Waes en O. Remt- rij, voorstel uitbreidingsplan, wijzi ging gemeentebegroting 1957 en de verordening op de Winkelsluitings wet. KERMIS De jaarlijkse kermis staat weer voor de deur. Een speciale attractie is wel het passeren van de Ronde van Zeeland op zondag a.s. om on geveer 4 uur. Zoals gewoonlijk heeft het feestcomité voor dinsdagmiddag weer volksspelen georganiseerd, met o.a. een rallye voor bromfietsers. Op het dorp staan de nodige vermake lijkheden voor de kinderen, en op ver schillende plaatsen is er gelegenheid tot dansen. Sas ran Cent DRUKTE IN ZWEMBAD Het goede weer heeft dit jaar al vele mensen naar het zwembad ge lokt. Vanaf half mei tot en met juni werden reeds 21299 bezoekers geno teerd. De mogelijkheid zit er thans in het in 1955 gevestigde record van 51245 bezoekers te verbeteren. Se dert de opening op 16 juni 1951 be zochten reeds 187187 personen het zwembad, zodat dit jaar vermoede lijk de 200.000 zal worden volge- maakt. Jeugd deed het verkeers- examen Van de 5e en 6e klasse der drie lagere scholen alhier hebben 174 leer lingen het jeugdverkeersexamen af gelegd. Dit examen bestaat uit een schriftelijk en praktisch gedeelte. Aan 122 leerlingen kon een diplo ma worden uitgereikt. Een bijzondere vermelding ver dient de leerlinge van de Christelij ke nationale school Adriana S. Schee- Ie. de enige leerling die geen enkele fout maakte, noch in het schriftelijk noch in het praktisch gedeelte. Zij werd met lof der jury onderscheiden. Getracht zal worden een jeugdver- keersbrigade in te stellen, waarvoor de best geslaagden van de 5e klasse zullen worden aangezocht. Oudelande Z.AFRIKAANS BURGEMEESTER OP BEZOEK De heer C.Herbst, oud-burgemees- ter van Vanderbijlpark (Z.Afrika) zal a.s. maandag een bezoek bren gen aan onze gemeente. Ter gelegenheid hiervan wordt een bijzondere raadsvergadering belegd, die des morgens om kwart over tien begint. Daarna volgt de ontvangst van de heer Herbsi en een wande ling door het dorp. Na een gemeen schappelijke lunch zullen bezoeken gebracht worden aan de scholen, aan de boerderij van de heer J.Claeijs, waar de thee wordt gebruikt en aan een demonstratie handboogschieten. Tot slot is er een rondrit door de omgeving van Oudelande met een be zoek aan het herverkaveiingsgebied en de herstelde zeedijken. GOES Grand: Een stad gaat door de hel. 13 j. MIDDELBURG Electro: Ein Herz voll Musik, a.l. Schouwburg: Als Parijs ont waakt, 18 j. OOSTBURG Ledel 8 uur: Hartstocht. SAS VAN GENT Olvnipia 8 uur: Ge vangene van de woestijn. TERNEUZEN Luxor 8 uur: Anastasia. WESTDORPE Smetje: Dansen. VLISSINGEN. Alhambra: Gervaise. 18 j. Luxor: Operatie Kajak, 14 j. AXEL Het Centrun^ 6 30 en 9 uur: Strijd voor de vrijheid. 14 j. DE KLINGE Kinema v. Dijk 7.30 uur: Gezworen kameraden. GOES Grand: Een stad gaat door de hel. 13 j. HULST Bioscoopgebouw 8 uur: Wi chita. KLOOSTERZANDE 3 uur: Schietinf staande wip. Het Witte Huis: Dansen. MIDDELBURG Electro: Ein Herz voll Musik, a.l. Schouwburg: Als Parijs ont waakt, 18 j. i OOSTBURG Ledel 8 uur: Hartstocht, 18 jaar. SAS VAN GENT Olympia 8 uur: Ge vangene van de woestijn, 14 j. TERNEUZEN Luxor 8 uur: Anastasia, a.l. Concertgebouw 8 uur: Zet je zor gen op zij, a.l. VLISSINGEN Alhambra: Gervaise. 18 j. Luxor: Operatie Kajak, 14 j. WESTDORPE Smetje: Dansen IJZENDIJKE Hofzicht 8 uur: Moby Dick, 14 j. fjE centr zuiver; uitgevoerd de topleic Buitenlanc Litwinov Die had z; een akkoo land en Fri lerisme in echter bro listische o moest hij een volstre de machts kon onder! offering va van een gr ten. Die zag er gee Frankrijk 1 handelinge te houden Nazi-groot; Het sluwe 1941 de b gewetenloz Ieder ande kop hebbei bleef de b Rusland le oorlog en een vooraf zijn groté land der le zag men wi jet-groten met het st nen. We w dwars tege: in is blijv aanpappen verdrag m( linisatie, de mische koe men en wierf. De colléc zó een.vriei ter zich d twisten afs echter het Molotov en De Sovjet-vi In Musis S den op 14 ju hun feestelijk de elf Nede zitters van d land nög rijc tes. Dit mo) bijzonder zijn dat bij de ou< 2. 4. 5, 7, 8, schijn kwame lettes zijn in voor stuk hel in dag uit 1 gereden. Ze v in dienst. De 11de Kaptein Mob A. Veldman, op zijn Moby In 2 dagen n voeübalwedsti land (U weet kunnen zegge van die wedst heer Veldmar hoeven we U de Kaptein Af vertellen. Wat we u ls dit: de Mo weken aan d komen autonr U geeft all Koppeling en automatisch Dit hebben en.de KA 428.50 en 675.—. Uw lette agent monstreren. 27) „O u 1 zen dat h u hinkt op tv Reydel. in u\ niet verdoen ..Wat noer ,,Die branc geten, dat di leven is ver werd neerges is dat geen r blijf op „Mc en mij verd Hij werd ding. ,.Als ik ir had aan de a der zijn geu doening zou 1 denaar te on mand op de t Koningen en treeplanken; hun leven g begrepen op Pompadour ..Nog mee: ,,Ja, ik ka ra Höck niet

de Stem | 1957 | | pagina 2