Weg vrij voor vriendschap, zegt Mikojan Prins Bernhard opende ziekenhuis Echtpaar promoveerde Engelsman herstelde van ernstige kankeraandoening Na ontslag der vier Sovjet-leiders Bevan fulmineert tegen Franse geestverwanten Overleg in impasse Wim van Est maakte veel goed Investeringen slechts met vaste leningen Blinden en mopperaars Verplichte levering voor de landbouw afgeschaft EINDELIJK Doodvonnissen in Hongarije gewijzigd ÜH Weer bloedbad in Algerië Wonderbaarlijke genezing te Lourdes WIM S0NNEVELD Na gesprek met Suurhoff nog geen akkoord Geen politieke partijen in Portugal BRITSE DUIKBOOT IN NOOD OP ZOEK NAAR ALBERT DAGBLAD VOOR ZEELAND GEEN MINISTER MEER Naar Praag; Moskou rustig Minder warm Denk aan Cyprus, zegt van der Goes De utoomwet in West-Duitsland Voor provincies en gemeenten Tandartsengeschil 97e JAARGANG No. 22495 üngave N. V. Uitgevers Mij. Neerlandia. Verschijnt elke werkdag. Bureaus: Breda, Beigerstr. 16. Tel.: Directie, Redactie en Ad ministratie 22341. Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr H. M. L. de Rechter. P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Abonn.prijs bij vooruitbet. 7. p. kwartaal, p. post 7.70, p. week (uitsl. bij niet postbestell.) f 0.54. Incasso wordt berekend. Losse numm. 15 et. Postrek. 278841 Voor God, Kontnflin en Vaderland V R IJ DAG 5 JULI 1957 Advertentieprijs voor de gehele oplageT(TSo per mm. (Ingezonden Mededelingen 0.85 per mm). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland uitsluitend in de Zeeuwse editie 1 0.14 per mm. (Ingezonden Mede delingen 0.35 per mm). Bij contract aan zienlijke reductie: volledig tariei en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. per mm extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet wensen af te geven, worden vernietigd. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, telefoon 2238 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, telefoon 102 (Bijbureaus: TERNELZEN^Noordstraat 56, tel. 2601 O 55 Anastas Mikojan, een der eerste vice-premiers van de Sovjet-Unie heeft gisteren, op een receptie in de Ameri kaanse ambassade te Moskou, verklaard, dat de vier ont slagen Sovjet-leiders tegen de politiek van „vrede, vriend schap en coëxistentie" waren en dat zij daarom van hun functies ontheven zijn. Op de vraag of er nu veranderin. gen zouden komen in de Russische politiek, gaf hij ten antwoord „Het waren deze vier die veranderingen wil den. De zaken zullen op dezelfde voet, of nog beter, worden voortgezet". Ook Gromyko was op de receptie aanwezig. Radio-Moskou heeft gisteren de vier ontslagenen gekwa lificeerd als „blinden, ongelovige Thomassen en moppe raars, die het contact met het volk hebben verloren en de resultaten niet hebben willen zien, die de Sovjet-Unie de laatste jaren geboekt heeft". Donderdagavond kwam uit Moskou ook nog het verrassende nieuws, dat het centrale comité van de Russische partij besloten had tot afschaffing van de verplichte levering van landbouwpro- dukten aan de staat. De maatregel, die mogelijk duidt op een hernieuwd doortrekken van de indertijd door Kroestjev uitge stippelde liberalisatielijn, blijkt zorgvuldig „getimed". De be kendmaking, uitgerekend één dag na de uitstoting van Molotov, Malenkov, Kaganowitsj en Sjepilov, moet een dikke streep zet ten onder de argumenten, waarmee het partij-presidium de paleis revolutie rechtvaardigde. Van het besluit om de verplichte levering af te schaffen, zo wordt gezegd, zullen niet alleen de leden van de collectieve boerderijen pro fiteren, maar ook de industrie- en visserscoöperaties, de oorlogsinvali den en de fabrieksarbeiders en amb tenaren van de staatsbedrijven. In het communiqué wordt eraan herinnerd, dat de normen voor de verplichte levering in 1953 al aan- zienTTik waren verlaagd. De wereld blijkt het nieuws van de uitstoting der vier Sovjetleiders voor zichtig te hebben ontvangen. Men ont houdt zich van al te apodistische com mentaren. In het algemeen echter heeft meij de indruk, dat er inderdaad iets ten goede kan veranderen, nu de oude stalinistische garde is uitgerangeerd. Daartegenover miskent men niet de mogelijkheid, dat Kroestjev steeds meer naar een één-mansleiding zal streven, wat het gevaar zou kunnen inhouden van een straffere dictatuur. Molotov, Malenkov en Kaganowitsj zijn inmiddels ook van hun minister! ele functies ontheven. Volgens som mige berichten zouden ze huisarrest hebben, maar officieel is dit niet be vestigd. Alexei Pavlenko is in Malenkovs plaats tot minister van Elektrische Centrales benoemd. Hij lieetf deze functie ook indertyd al bekleed. Onder de nieuw benoemden in het partij-presidium bevinden zich ver scheidene voormalige leden van dit presidium, die hun functie na Stalins overlijden verloren. O beginnen de Sebeurtenis- fnHo «Jfo-m If °S al door te werken in de satellietlanden. In Roemenië zijn „W8et ™e" Van het Polbureau af gezet. Men verwacht, dat er ook el ders wel koppen zullen rollen Het is met onmogelijk, dat de pa-til- bonzen in Oost-Duitsland, Tsjecho- Slowakije en Hongarije de handen in de schoot zullen houden, totdat Boel- ganin en Kroestjev op bezoek zi.in ge weest. Maandag gaan ze naar Praag en men mag aannemen, dat er ook reizen naar andere Oosieuropese hoofdsteden op het program staan. De Oostduitse partijleiding zei. dat ze al op de hoogte was gesteld van de „lastercampagne" van de boze vier tegen Kroestjev. In de Russische am bassade in Oost-Berlijn waren gisteren de portretten van Molotov en Malen kov al van de wand gehaald. Het Poolse blad ,,Trybuna Ludu" merkte fijntjes op, dat de onts'agen leiders met de ernstigste beschuldi gingen belast waren, die men maar tegen een communist kan uiten: terug keer naar de oude stalinistische me thoden. Ook de Zuidslavische bladen lieten zich in die geest uit. In Honga rije hoopt men, dat het besluit van Kroestjev de hernieuwde druk van de partij op het volk ietwat zal verlich ten. Uit gewoonlijk betrouwbare bron te Belgrado is donderdag vernomen, dat de Zuidslavische vice-presidenten Ed- vard Kardelj en Alexander Rankovic binnenkort tijdens een vakantiereis een bezoek aan de Sovjet-Unie zullen brengen. De Russen zelf, zo langzamerhand gewend aan opzienbarende politieke beslissingen, hebben het nieuws uiterst laconiek opgenomen. In Mos kou was geen enkel teken van span ning te bespeuren; Alles ging zijn ge wone gang. Men liep zelfs geen storm op de krantenverkopers. Wel is meegedeeld, dat in verschil lende Russische steden en dorpen het ontslag van de vier leiders op partij vergaderingen besproken is. Uit China wordt gemeld, dat een aantal intellectuelen rouwmoedig be kend hebben, dat zij zich aan „rechtse afwijkingen" hebben schuldig ge maakt. „Zestien jaar lang heb ik ver langd naar de uitschakeling van deze Russische leider Dat zei Harriman, voormalig Amerikaans ambassadeur te Moskou, in een commentaar op het ontslag van Molotov. „In 1941", zei hij, „heb ik Roose velt al meegedeeld, dat er geen mogelijkheid was met de Sov jet-Unie tot overeenstemming te komen, zolang Molotov nog invloed had in het Kremlin''. Amerikaanse commentators geloven niet. dat er een einde aan het collectieve leiderschap in de Sovjet-Unie is gekomen, zelfs al zou Kroestjev zich om geven hebben met ja-knikkers. Hij is geen tweede Stalin, zo meent men. Het hooggerechtshof van de Hon gaarse hoofdstad heeft donderdag het doodvonnis van de schrijvers Guyla Obersowszki en Joseph Gali in res pectievelijk levenslange en vijftien jaar gevangenisstraf gewijzigd. DE STAKING van Belgische arbeids krachten bij de N.V. Bata te Best begint te verlopen. De meeste Belgen zullen vandaag weer aan het werk zijn. EEN VOORSTEL van de communis ten, om het debat in de Franse Assem blee over de ratificatie der Europese verdragen uit te stellen, is met 356 tegen 149 stemmen verworpen. PREMIER MacMillan van Engeland heeft in het Lagerhuis gezegd, dat ook de Britten vorderingen maken bij de vervaardiging van „schone" waterstof bommen. TER ONDERSTEUNING van de var- kensmarkt heeft het bestuur van het bedrijfsschap voor vee en vlees be sloten, ten hoogste 1000 ton industrie- spek met een toeslag van 30 cent kilogram tot reuzel te laten smelten. per ver- BIJ HET ZWEMMEN in de Waal on der Ochten, is de 18-jarige mej' J van der Voort uit Resteren verdrom ken. Zij was de zwemkunst niet machtig. IN BRUSSEL is op 82-jarige leeftijd overleden Prins Albert de Ligne, die in de diplomatieke dienst van zijn land verschillende belangrijke functies heeft gehad. PREMIER NEHROE van India zal op 8 juli op het vliegveld Valkenburg aan. komen, voor zijn officiële bezoek aan Nederland. Op 10 juli vertrekt hij weer. OOK DE 23-jarige Herman Halter uit Rotterdam, die zwaar gewond werd bij de brand op de kustvaarder Nijcn- burgh, in de Antwerpse haven, is in het ziekenhuis overleden. RIJSWIJK zal, onafhankelijk van het regeringsvoornemen, alle kinderen van één jaar tegen polio laten inenten. In september zal men hiermee beginnen. NOG STEEDS heeft men geen spoor gevonden van de twee Belgische straaljagers, die dinsdag boven de Noordzee vermist werden. Verwachting van het K.N.M.I., S tot vrijdagavond, opgemaakt don- derdagavond 23.15 uur: Zonnige perioden, maar ook plaat- 4 'selijk een regen- of onweersbui. Zwakke tot matige wind uit noor- delijke richtingen en minder warm. Verwachting van het Belgisch weerkundig instituut: zwakke tot matige wind uit zuid tot zuidoost. Bewolkt met mooie opklaringen. Vandaag: zon onder 21.01 uur; maan op 14.31 uur. J Morgen: zon op 4.28 uur; maan onder 0.32 uur. MMUUIIIUIIIIIHIUi Franse ambtenaren hebben woens dag te Algiers meegedeeld, dat Ara bische Algerijnse opstandelingen in het gebied van Titteri, in de bergen ten zuiden van Algiers, ruim hon derd opstandige Kabylen hebben vermoord. De Kabylen zijn moham medaanse bergbewoners, wier taal en zeden dateren van voor de Arabi sche invasié in Noord-Alrika. Dit bloedbad werd in het begin van juni aangericht. Het uitvoerend comité van het In ternationaal Verbond van Vrije Vak verenigingen heeft er bij de Franse regering op aangedrongen, onderhan delingen met „de ware vertegen- wo -digers van het Algerijnse volk" te beginnen over een staking van het vuren, Aan de Utrechtse Universiteit zijn donderdagmiddag tot doctor in de wis- en natuurkunde gepromoveerd mevrouw D. van Hiele-Geldhof en haar echtgenoot de heer P. M. van Hiele, die beiden in de dertiger ja ren aan de gemeente-universiteit te Amsterdam wiskunde studeer den. De foto toont het gepromo veerde echtpaar na de promotie in de senaatszaal, op weg naar de receptie. De Britse labourleider Aneurin Be- van heeft donderdag: op het congres v.in de Socialistische Internationale in Wenen felle kritiek geleverd op de Brits-Franse actie van vorig jaar te gen Egypte en de houding der Franse socialisten ten aanzien van Algerië. Bevan noemde de Brits-Franse ac tie tegen Egypte een ..misdadige fri voliteit", omdat zij tot een wereld oorlog had kunnen leiden. Labour had evenwel volledig begrip voor de moeilijke positie waarin Israël zich bevindt. Hij riep de Franse socialis ten op voor het Algerijnse vraagstuk een oplossing te zoeken, die in over eenstemming is met de beginselen van onafhankelijkheid. Hij verweet zijn Franse geestverwanten, dat zij wat Algerië betreft de objectiviteit uit het oog verloren hebben. Zij had den liberale gedachten onderdrukt, evènals de pers. Dit was volgens Be van evenzeer in strijd n%t de socia listische beginselen als de 'arrestatie, voiig jaar, van Milovan Pjilas. de vroegere voorzitter van de Zuidsla vische nationale vergadering. De Nederlandse afgevaardigde, jhr. mr. van der Goes van Naters, verklaarde, dat de Nederlandse so cialisten niet alle punten van de Franse politiek in Algerië kunnen goedkeuren, doch hij was het niet eens met Bevan. De heer Bevan acht zichzelf gerechtigd objectiviteit te preken, maar de onderdrukking in Kenia was in feite veel bloediger dan die in Algerië en toen hij sprak over wreedheden, vergat hij waarschijn lijk het bloedvergieten op Cyprus", aldus van der Goes. De Deen Alsing Anderson is be noemd tot voorzitter van de interna tionale. Hij volgt als zodanig de Brit Morgan Philips op. Over het lot van de atoomwet en de daarvoor noodzakelijke wijziging van de grondwet die door de West- duitse Bondsdag werd afgewezen, is tot nu toe geen overeenstemming be reikt tussen de Christen-Democraten en de socialisten. De laatsten zeggen, dat de Bondskanselier en zijn partij atoomwapens willen produceren en daarmee het Duitse volk naar de vernietiging zullen leiden. De Bondsdagfractie van de C.D.U. heeft een nieuwe atoomwet aange kondigd zonder wijziging van de grondwet, maar dat plan is door de S.P.D. verworpen. Naar de mening van de socialisten is een grondwets-" wijziging beslist noodzakelijk. Zij achten het onwaarschijnlijk, dat er in deze zittingsperiode nog een compro mis zal worden gevonden. Binnenkort zal de internatio nale medische commissie te Parijs de rapporten in behan deling nemen over de 47-jarige Engelsman John de Borse Day uit Hemel Hempstead in de om geving van Londen, die een jaar geleden bij een eerste onder dompeling in de piscines te Lourdes van een ernstige kan keraandoening genas. \Vanneer deze genezing als wonder erkend wordt, is dit een van de belang rijkste wonderen, welke sinds jaren in Lourdes zijn voorge komen. Onder de doctoren, die de heer Day hebben onderzocht, heeft zijn geval zulk een diepe indruk gemaakt, dat de wachttijd voor een wonder als zodanig erkend kan worden niet wordt aangehouden. Mr. Day heeft over zijn genezing het volgende ver klaard: „Een jaar geleden lag ik op sterven en er was geen mogelijkheid, dat de doctoren mij nog zouden kun nen genezen De kanker woedde dooi geheel mijn lichaam. Ik kon lopen, eten noch drinken en iedere vier uur diende men mij een dosis morfine toe. Men dompelde mij in de piscines te Lourdes onder en ten minuut later kon ik lopen Ongeveei 20 doctoren hebben mij onderzocht" Voor hij naar Lourdes ging, had men reeds een long bij hem weggenomen. De kape laan uit zijn parochie had verwacht hem in Lourdes te moeten begraven. Overdonderd Dr. Pierre Nieudan, assistent-direc teur van het medisch bureau te Lour des heeft ten aanzien van de genezing verklaard: „Wij hebben de wachttijd tot één jaar teruggebracht, omdat het eenvoudig niet nodig is langer te wachten. Zonder twijfel is hier sprake van een wonder. Maar de medische commissie, die eenmaal per jaar te Parijs bijeenkomt, en de canonieke commissie moeten beslissen, of het een wonder is". Ook mgr. Théas, bisschop van Tarbes en Lourdes, toonde zich verheugd, toen hij van de genezing hoorde. Mr. Kenneth Arraes, eigenaar van het café „The New Venture", waar I)ay werkt, zegt van de genezing van zijn ondergeschikte: „Ik zag hem de dag, voor hij naar Lourdes ging en verwachtte hem niet terug te zien. Ik was overdonderd, toen ik liem een week later terug zag, nog wel een beetje magertjes, maar zo fit als ik zelf. Ik lieb nooit een man zo hard zien werken als Day het afgelopen jaar, Ik ben niet katholiek, maar ik ben in wonderen gaan geloven". Mr. Day zegt z.elf. dat hij niet bij zonder goed katholiek was. Hij ging niet geregeld naar de H. Mis, omdat zijn werk hem er niet toe in staat stelde. Toen hij zo jwaar ziek werd, dat hij binnen enkele dagen kon sterven, gaf een mevrouw uit zijn dorp hem 100 pond voor de reis. Day vloog in een speciaal vliegtuig naar Lourdes. Een dokter waakte onafgebroken bij hem. Day's wonderbaarlijke genezing vond plaats op 25 juni 1956. De verjaardag van zijn genezing heeft hij in Lourdes doorgebracht, (Advertentie) OVERMORGEN 11 UUR 'S MOR GENS VOOR RADIO LUXEM BURG, 208 meter. Wim Sonneveld, nu als ,,De SiSi- liaan" laat Nederland genieten van een parelend programma. Om van te waaaatertande. Vergeet 't niet stem er op af. En.... hou dan meteen Si-Si Vruch tenlimonade bij de hand.... Z.K.H. Prins Bernhard heeft don derdag in Bennekom hei Pro testants Christelijk streekzieken huis officieel in gebruik gesteld. Na de opening maakte de Prins een rondgang door het gebouw, waar hij zich ook even ophield bij het bedje van het jongste patiëntje. De vijfde plaats, die Wim van Est vandaag in de etappe naar Besan- gon boekte in de vluchtersgroep. die met grote voorsprong aan de finish arriveerde, is een troost voor een minder plezie rig feit: het uitval len van Daan de Groot, die al en kele dagen door steenpuisten werd geplaagd. Dit rit naar Besangon schudde di verse klassementen flink dooreen. De grootste verliezer was Barone, die de gele leiderstrui moest afstaan aan Forestier. Gisteren is een bespreking gevoerd tussen de ministers van Binnenland se Zaken, Bezitsvorming en P.B.O., van Financiën en van Volkhuisves ting en Bouwnijverheid, afgevaardig den van de colleges van Gedeputeer de Staten en een ruime kring van vertegenwoordigers van gemeenten, over de financiering van investerin gen van gemeenten en provinciën. In deze bespreking heeft de rege ring mededeling gedaan van haar standpunt, dat, behoudens hoge uit zondering, nieuwe investeringen slechts kunnen worden gedaan in dien tot het bedrag van de daarmede gemoeide kapitaalsuitgaven, vaste le ningen worden gesloten. Binnenkort zal een circulaire worden gericht tot de gemeentebesturen en tot de colle ges van Gedeputeerde Staten, waar in de naar het oordeel der regering in verband hiermede te treffen maat regelen worden opgenomen. Op verzoek van de Vereniging van Tijdens een bespreking, die gisteren op het ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid plaats vond tus sen minister Suurhoff en vertegen woordigers van de Ziekenfondsorga nisaties en de Mij. tot bevordering van de Tandheelkunde is over de ge rezen geschilpunten nog geen over eenstemming bereikt. Nederlandse Gemeenten en van en kele colleges van Gedeputeerde Sta ten zal echter nog aan deze instan ties de gelegenheid worden gegeven zich. op zeer korte termijn, uit te spreken over modaliteiten van de in de ontwerp-circulaire opgenomen maatregelen. President Salazar van Portugal heeft donderdag naar aanleiding van de komende verkiezingen verklaard, dat er geen politieke partijen opge richt mogen worden. Dat zou een terugkeer naar de „wanorde van vroeger en de onmo gelijkheid om te regeren" betekenen. De huidige parlementaire democratie is „in diskrediet en verkeert in staat van ontbinding", zei hij. Een Britse onderzeeboot heeft don derdagavond geseind, dat hij onmid dellijk hulp nodig heeft. De duikboot, de „Sprat", bevindt zich drie mijl ten westen van het lichtschip „Ver- ne", dat ten zuiden van Dover in het Nauw van Calais ligt. 1W>. J. Smith uit Kensington, Engeland, bracht verleden jaar zijn vakantie door in Zeist. Hij maakte kennis met een jonge man van 19 jaar, schreef zijn naam en adres in zijn notitie boekje en ontving als „aan denken" een pasfoto van de jongeman. Mr. Smith verloor echter zijn notitieboekje en stelde zich daarom in verbinding met het ANVV-kantoor te Londen met de vraag of men hem kon hel pen aan de naam en het adres van Albert de voornaam toist hij nog ergens in Zeist. De ANVV in Londen schreef aan de provinciale Utrechtse bond voor vreemdelingenver keer en deze laatste schreef naar de VVV-Zeist. Met de pasfoto ging men hier onmiddellijk naar de afdeling burgerlijke stand ten gemeente huize en.... binnen een uur was Albert gevonden.

de Stem | 1957 | | pagina 1