De kikkerpootjes-proef Groenten en fruit in Frankrijk een luxe Roken en longkanker „GEHEIM VAN HET LEVEN" WATER UIT DE BRANDSLANG Wimbledon-finale dames Amerikaanse aangelegenheid Spil Barten naar Dosko DAGBLAD DE STEM VAN VRIJDAG 5 JULI 1957 Galvani, groot geleerdekwam op een dood spoor TERNEUZEN SAS VAN GENT HULST IJZENDIJKE AXEL OOSTBURG GOES MIDDELBURG VLISSINGEN Katholieke filmkeuring Jubileum hoofd r.-k. meisjesschool te Sas van Gent LAATSTE NIEUWS In Djakarta Handgranaten op communistisch hoofdkwartier Brutale handels speculaties STEENBERGEN Eerste zinkstuk in de Pluimpot (V.C. Vlissingen) Henk van Gils in twee landentornooi M. Gladbach Bruinvis bovenaan in zwemcompetitie MARKTEN WATERSTANDEN Het is de proef die het in de natuurkundelokalen van onze middelbare scholen altijd nog best doet: men neme een pootje van een pas gedode kikker en rake dat aan met een staafje koper en een staaf je zink. Resultaater ontwikkelt zich een chemisch proces, waardoor elektrische stroom wordt opge wekt. Gevolg: het kikkerpootje gaat trekkende be wegingen maken. Op deze alom bekende proef nu heeft de ontdekker, de geniale Italiaanse medicus Luigi Galvani in de avondjaren van de negentiende Nu zou dat allemaal gauw verge- de hij om naa de medicijnen. Slechts ten zijn geweest als de medicus Gal vani dit verschijnsel dat al eens eerder was waargenomen, maar nim mer verklaard of beschreven niet uitvoerig had toegelicht in een im posant boekwerk. ,,Die virus electri- citatis", waarin hij tot de conclusie kwam, dat dus het leven, het men selijke en dierlijke leven, was terug te voeren tot een portie elektriciteit en een centraletje in de hersens. Natuurlijk sloeg deze conclusie in de wetenschappelijke wereld in als de bliksem in een droge boom. Niet alleen, omdat in de achttiende eeuw het verschijnsel elektriciteit in het middelpunt van de natuurkundige we reld stond van Musschenbroek, du Fay, Franklin en Coulomb waren de grote voortrekkers maar voor al omdat deze schokkende primeur de kern van alle wereldbeschouwin gen raakte. Geen wonder dus, dat vrijwel alle befaamde geleerden ter wereld zich als gieren op het boekenaas wierpen en door eigen proefnemingen tracht ten ofwel Galvani's boute bewering te staven of die onwaar te doen blij ken. Het pleit voor de standvastig heid van de Italiaanse geleerde, dat hij tot zijn dood toe in zijn eigen vin ding bleef geloven en nimmer tot de erkenning wilde komen, dat hij wel een uitermate belangrijke ontdekking had gedaan, maar de verkeerde con clusies had getrokken. Snelle carrière En toch, kennissen en vrienden wa ren door deze houding weinig ver rast. Zij kenden Galvani als een kop pig en in zichzelf gelovend man. En eerlijk: daar was reden voor. Want de professor in de ontleedkunde aan de Universiteit van Bologna wist zijn weetje eD hij had die hoedanigheid niet van vreemden. Hij stamde uit een geslacht, dat verscheidene ver dienstelijke letterkundigen had voort gebracht, al verliet hij zelf dit spoor door aan de universiteit van zijn vaderland godgeleerdheid te gaan stu deren. Ook op dit gebied corrigeerde hij zichzelf, want na zijn huwelijk op 23-jarige leeftijd met de dochter van zijn leermeester Galeazzi, zwaai- één jaar later reeds promoveerde hij daarin. En wederom een jaar later werd hij aan dezelfde universiteit, waar hij reeds de aandacht had ge trokken door zijn grote welsprekend heid. benoemd tot hoogleraar in de anatomie. Had Galvani al die gaven uitslui tend gebruikt ten dienste van zijn vak, hy was ais respectabel ka mergeleerde gestorven. Maar dan was zijn naam ook nimmer ver eeuwigd gebleven in de veie elek trische begrippen, die vandaag-de- dag nog opgeld doen. Xot die elektriciteit kwam hy dus door de hierboven gememoreerde proef. Op een dag, dat zyn vrouw soep van kikkerbilletjes bereidde een delicatesse in het warme zuiden was de professor bezig met de elektriseermachine. Plotse ling raakte een laboratoriumassis tent met een mes een kikkerpoot- je aan en dat begon te trekken als of het nog leefde. eeuw zijn „levens"-nek gebroken. Want toen hij op een rustige zomeravond dit verschijnsel waarnam, schreef hij de bewegingen van het kikkerpootje toe aan het feit, dat de levensenergie van ieder schep sel bestond uit een bron de hersens en dier lijke elektriciteit, die zich bij voorkeur in de spieren ophoopte. Galvani nu meende dit door deze proef bewezen te hebben en wat zijn grootste vergissing was: hij dacht eindelijk „het geheim van het leven" doorgrond te hebben. Electrische suil Tot zijn tegenstanders behoorde ook Volta, de toen al befaamde Vol ta Hij verwerkte de waarnemingen, die Galvani deed in zijn theorie over de „elektrische zuil", die inhoudt, dat men een elektrische stroom kan opwekken door opeenstapeling van koperen en zinken plaatjes, geschei den door in zout water gedrenkte lap- Experimenten Het is de grote verdienste van Gal vani, dat hij dit verschijnsel als een bijzonderheid waarnam en ermee ging experimenteren. Hij ontdekte bijvoor beeld, dat het helemaal niet nodig was om de elektriseermachine in de buurt te houden, maar dat met op hanging aan een ijzeren hek zonder meer hetzelfde resultaat werd be reikt. Jammer genoeg dacht Galvani er geen moment aan, dat het trek ken van dit pootje wel eens veroor zaakt zou kunnen zijn door beïnvloe ding (influentie) van een elektrische bron of door spanningsverschillen (potentiaalverschillen) tussen het kik kerlichaam en de twee metalen: het koper van het haakje, waarmee hij het pootje ophing en het ijzer van het hek. Zonder het zelf te doorzien had hij enkele zeer belangrijke eigen- i schappen van de elektriciteit de I influentie, de stroming, de elektroly- se en de potentiaalverschillen aan getoond, maar hij hield vol dat die „dierlijke elektriciteit" 'n restje was van het leven, dat de kikvors had bezield. jes. Deze zuil werd later ontwikkeld tot wat wij nu kennen als het elek trische element: de batterij. Sportief bestreed Volta zijn tegen stander en de vele verschijnselen, die hij na de waarneming van Galvani kon aantonen noemde hij grote lijks naar het slachtoffer van zijn theoriën. Zo kon het gebeuren, dat Galvani's naam tot op de dag van vandaag bleef voortleven in begrip pen als: galvanische stroom, galva- nostegie, galvanotechniek, galvanise ren (bedekken van staal of ijzer met een dun laagje van een ander metaal, dat daarop elektrolytisch wordt neer geslagen) galvanoplastiek, galvano- grafie en meer dergelijke. In 1795 kon Volta eindelijk be- wijsvast aantonen, dat Galvani ge faald had in zijn conclusie. Toen echter wilde de koppige geleerde niet meer buigen. Hij legde zijn werk neer en sleet de rest van zijn leven in kommernis en droefheid, omdat men zijn mening verguisde. Tot in zijn graf geloofde hij in zichzelf. Het is de tragiek geweest van deze man, dat hij in zijn en thousiasme de werkelijke waarde van zijn vinding niet zag. Zijn ver dienste is daar echter niet minder om. In Luxor draait deze week de bekende film Anastasia. Deze film is gebaseerd op een bronnen onderzoek van documenten, ge tuigenissen en processen-verbaal. Tegen deze historisch-authentieke achtergrond heeft de regisseur met dichterlijke vrijheid het men selijk aspect willen tekenen van de opgejaagde, later ''genegeerde vrouw, wier beweringen en bewij zen nooit serieus genomen zijn. A) In het concertgebouw draait: Zet je zorgen op zij (A), een film met Stan Laurel en Oliver Hardy, die kolder aan kolder lij men en voor een paar uur goed moedige lach zorgen. Olympia vertoont: „De gevan gene van de woestijn (B), een ouderwets-bloedige western waar in een meisje door de Coman- ches wordt gevangen genomen en meegevoerd. Haar oom achter volgt jarenlang de roodhuiden en slaagt er uiteindelijk in het. kind te bevrijden. Verder draait in hetzelfde theater: „Onder sper vuur (C l). Deze film behandelt een periode uit de Koreaanse oorlog, waarin een verdwaalde Engelse tankcolonne onder sen- ?mstandigheden in het Wenanï" Van een Amerikaanse luitenant en een Amerikaanse verpleegster. Oorlog en dienst voorschriften staan een en ander m de weg maar het komt toch wel voor elkaar. Het bioscoopgebouw komt met ..Quentin Durvvard", een gero mantiseerd historisch verhaal over de machtsstrijd tussen ko ning Louis XI en zijn machtige, heerszuchtige neef, de hertog van Bourgondië. Verder Wichita, de naam van een stadje waar dik geld ver diend wordt en aangezien sommi ge lieden nooit genoeg hebben, wordt er ook vaak een flink rob bertje gevochten. Uiteindelijk brengt mister Eai-p orde op za ken. Alleen met zijn fonkelende ogen is hij in staat de meest doortrapte booswicht tot een be- leesd berouwvol knaapje te ma ken. Een paar roekeloze' cowpun- chers vatten het plan op om weer eens wat leven in de brouwerij le brengen. De weerklank was wel harder dan ze verwacht had den. (B). In het Hofzicht Theater te Lizendijke draait de film Moby JJick, waarin Herman Melville °P grootse wijze het epos be- scnrêven heeft van de waanzin nige kapitein Achab, die slechts een doel kende, namelijk wraak Iff Pemer* °P witte walvis Moby Dick, die hem zijn been had afgebeten. Een boeiende avontuurfilm van allure. (B.) Het Centrum te Axel heeft: „Strijd voor de vrijheid" op het programma (Battle Hymne) (B). De gigantische opening van de film in Cinemascope en techni color, bepaalt al meteen de sfeer, waarin de heldendaden van kolo nel Dean Hess, de vliegende do mmee van de Amerikaanse lucht macht, zich gaan voltrekken. De film bevat enkele prachtige na tuuropnamen van acrobatiek in de lucht, die het bekijken zeker meer dan waard zijn. Verder draait ,.De Bandelozen" (Cl), een film over georganiseerde jeugdi ge gangsters met een bijzondere aandacht voor onbeheerde auto's. Men verwondert zich erover hoe de Amerikaanse jeugd tot derge lijke daden in staat is. Ledel in Oostburg geeft Harts- stocbt (Appassionatamente) (Cl), een verhaal, waarin intrige en romantiek hoogtij vieren en dat zich voor een groot deel afspeelt in en rondom een kolenmijn. Ver der ..Het mooiste meisje van Rome" 'n vrolijke film met o.a. Silvana Pampanini. Grand Theater vertoont „Een stad gaat door de hel" (C3), een ruige western,- waarin de came ra zich beperkt tot het vastleg gen van 'n aantal woeste gevech ten. Het is een aaneenschakeling van wilde taferelen, die tot doel hebben een ernstige waarschu wing tegen de dictatuur van het kwaad. Verder ..Ik was een re bel" (B), de film over Sam Houston, de vrijheidsheld, die veel dappere mannen om zich heen heeft weten te verzamelen, om met hem de handschoen op te nemen tegen de in fleurige ope rette-uniformen geklede leger scharen der Mexicanen. In Electro te Middelburg draait „Ein Herz voll Musik". In een geromantiseerd verhaal krijgt de toeschouwer de gelegenheid te genieten van de goede muziek van de wereldberoemde zanger li fa ^orr'ani- Vico wordt ver- u®, °P het bloemenmeisje in het won! waaï hi) als kelner is gaan maal™, De, rest «aat dan alle" Sch van,zel(' ofschoon(A). rils „Tbu!'« vertoont „Als Pa- ganesu^aakt (C3)waarin eenmaal pLnon"a?tief beslu't nog g£t te giV"*^ 'be saal vermoge™' en'vergiet ^ot!" hebben vrouwen^enNa^ rol gespeeld"™ wU^hTkom" plot verraden. m Luxor Theater te Vlissingen brengt Operatie Kajak (B) een goede oorlogsfilm. Een Em gelse majoor sluipt met een man of twaalf en enkele kano's de ha ven van Bordeaux binnen en slaagt erin magnetische bommen op de wanden van Duitse sche pen te bevestigen. Van de twaalf mannen blijven er maar twee over, maar het plan is gelukt, Alhambra geeft Gervaise (C3) Met 'n verbluffend knappe recon structie van het Parijs, enkele tientallen jaren voor de revolutie van 1871, heeft René Clement de ze film gemaakt naar de roman van Zola, L'Assomoir. Met in achtneming van het voorbehoud, mag niemand, die van een goede film houdt, Gervaise missen. A. Alle leeftijden; B. 14 jaar; C. 18 jaar; C 1 18 jaar; C 2 18 jaar met enige voorbehoud; C 3 18 jaar-mét ernstig voorbehoud; Luigi Galvani hing de pootjes van een dode kikker met een koperen dtaaki&^iaxk-eeik.stalen rek en zag, dat die pootjes begonnen te trekken, alsof ze nóg niet een levend kikkei'lichaajn verbonden ivdren. Donderdag werd op de r.-k. meis jesschool te Sas van Gent het zilve ren professiefeest gevierd van zuster Nepomucena. Na van 1932-1937 als onderwijzeres werkzaam geweest te zijn aan deze zelfde school, werd zij achtereenvolgens benoemd te Woer den, Nispen. Delft en Zundert. In 1952 werd zuster Nepomucena hoofd der school te Breda en sinds 1 sep tember 1955 vervult zij deze functie in Sas van Gent. De dag werd begon nen met een H. Mis, opgedragen door pastoor Smelzer, terwijl de leerlingen van de hoogste klassen de gezangen verzorgden. Daarna 'had een huldiging plaats in de prachtig versierde gymnastiek zaal. waarbij aanwezig wai-en de geestelijkheid van de parochie, bur gemeester den Boer en het onder wijzend personeel van de diverse scholen. Allereerst kwamen haar leerlingen de zuster hun gelukwensen aanbie den. De meisjes deden dit met mu ziek en voordracht en boden de ju- bilaresse verschillende geschenken aan. Pastoor Smeltzer dankte zuster Nepomucena, en met haar al het onderwijzend personeel, voor al de zongen die zij besteedden aan de op voeding van de Sasse jeugd. Hierna nam burgemeestMj den Boer het woord, die op zijn beurt gelukwen sen aanbood. Hij maakte van deze gelegenheid gebruik om alle zusters te bedanken voor al het werk, dat zij nu reeds gedurende jaren ver richten tot bloei van het onderwijs in Sas van Gent. Hij hoopte dat de zusters spoedig getuige zouden zijn van de noodzakelijke uitbreiding van de school. Tenslotte dankte .de jubilaresse in een kort woord allen, die hadden medegewei-kt om deze dag voor haar tot een onvergetelijke te maken. De middag werd verder doorgebracht, met volksspelen vooi de diverse klassen. er?nateSneriie °ntploffingen van hand de 1 h°ofdkwartier van en He w communistische partij telle c TAY5 van de linkse vakcen- jji donderdagavond doen schudden. De nachtwaker werd ern stig, gewond. Ooggetuigen zeiden, dat eerst drie explosies werden gehoord en daarna enige geweerschoten. Tevoren hadden zij een auto zien stoppen vnn - yet hoofdkwartier van de P.K.I. Aangenomen wordt, dat de hand granaten vanuit de auto werden ge worpen. De politie achtervolgde de daders. De kersverse regering, waarmee de omstandigheden Frankrijk hebben re- zegend, heeft totnogtoe biykbaar geen tijd gehad zich te bekommeren over de prüzen en alleen uit hoofde daar van zijn de Poujadistische afgevaar digden moraliter eigeniyk verplicht Bourgès-Maunoury te steunen. Want „voor wat, hoort wat" is nok in het Frans te vertalen. De krankzinnige prijsstügingen van nu, aldus deskun digen, zijn pas een voorproefje van hetgeen de Fransen de komende herfst en winter te wachten staat Indien de invoer van groenten, fruit, eieren, vlees en andere levensmidde len aan banden wordt gelegd zullen de Franse producenten en tussenhan delaren de wet kunnen voorschrijven en het leven onbetaalbaar maken. Een goede maand geleden kostten de tomaten hier 110 frs. de kilo. Tuin ders en handelaren oordeelden die prijs onvoldoende, zodat er een stille speculatie begon. De aanvoeren ver minderden plotseling, zodat de prij zen de hoogte in vlogen. Momenteel, einde juni, nu in het zuiden van Frankrijk de tomaten al volop staan te rijpen, weten de tuin ders en de wederverkopers hun za ken dusdanig knap te behartigen, dat de tomaten 280 frs. per kilo opbren- SCOOTFRCLUB ORGANISEERT TOCHT. Zoals tijdens de eerste vergadering van de scooterclub besproken werd, gaan de leden aanstaande zondag „op stap". Men heeft besloten een trip naar België te maken, waar verschil lende mooie steden in het Westen be zocht zullen worden. De club vertrekt om half tien vanaf de Markt. JUBILEUMFEEST VAN DE BOUWVAK ARBEIDERSBOND. Zaterdagavond wordt het eerste ge deelte van het programma, dat de feestcommissie van de r.-k. Bouwvak arbeidersbond St. Jozef opgesteld heetf afgewerkt. Men begint met een voet balwedstrijd op het Villa-Sportpark om 7 uur. Men heeft een zodanig elftal samengesteld dat een spannende match zeker" gewaarborgd is. Scheidsrechter is de bouwvakker C. Peeters, terwijl S. de Regt als grensrechter zal fun geren. Tijdens de rust is er de 'uitda- gingswedstrijd tussen Brusselaars en andere Steenbergse atleten op de 1500 meter. Osscndrpcht FIETSEN BEGAVEN HET. Toen enkele personen op de Put- seweg fietsten brak plotseling van de fiets van deMoor wonende in België de voorvork. Met een smak kwam hij op het wegdek terecht, en tot overmaat van ramp fietste Jans- sens ook in België woonachtig over zijn gezicht. Hierdoor liep hij ernsti ge verwondingen op. waardoor hij zich onder doktersbehandeling moest stellen. Ook de echtgenote van de Wit wo nende öp de Wip had het ongeluk dat haar voorvork brak waardoor ze te gen de weg smakte. Met érnstige verwondingen aan het gezicht moest zij zich .eveneens onder dok tersbehandeling stellen... Binnenkort zal een dam van nylon- zakken worden aangelegd, die de haven van Stavenisse en St. Maar tensdijk op Tholen zal gaan afslui ten van de Oosterschelde. Dezer da gen is ter voorbereiding van dit ob ject het eerste zinkstuk in de Pluim pot gelegd. Een en ander als proef in het kader der Delta-werken. Deze grafiek geeft een aanschouwelijke voorstelling van het resultaat van een in Amerika gedane poging, een indruk te krij gen omtrent de kans van volwassen niet-rokers en sigaretten rokers om later aan longkanker te sterven. De graiiek moet aldus gelezen worden; van elke duizend thans 40-jarige niet rokende mannen zullen er in de eerstvolgen de 20 jaar, dat is dus voor het bereiken van hun 60ste levens jaar, 2 aan longkanker sterven, Van de meer dan 20 sigaretten daags rokenden zullen dat er 23 zijn. In de eerstvolgende 40 jaar kunnen wij bij niet-rokers en bij geregeld meer dan 20 sigaretten daags rokenden 6 respec tievelijk 80 sterfgevallen aan long kanker verwachten. (Onder laatstgenoemde 80 zijn de vóór het 60e levensjaar verwachte 23 sterfgevallen inbegrepen.) De kans op longkanker stijgt dus regelmatig naarmate het aantal ge regeld gerookte sigaretten groter is, en bij meer dan 40 sigaretten daags veel gunstiger. rokenden zal deze kans de 100 per 1000 mannen, dat is de kans van één op tien. zeker te boven gaan. Het spreekt vanzelf dat bovenge noemde getallen slechts een globale schatting van het gevaar van siga retten roken geven, en dat zij boven dien alleen gelden voor hen die na hun 40e jaar als tevoren blijven door roken. Voor hen die hun dagelijks rant soen verminderen of het roken ge heel staken, liggen de verhoudingen In Nederland steeg het aantal sterf gevallen aan longkanker bij man nen van 475 in 1938 tot 1767 in 1955. Tegenover deze toeneming van de sterfte aan longkanker tussen 1938 en 1955 met 272 procent stond een bevolkingsaanwas in diezelfde pe riode van 24 procent. Vooral in de laatste vijf jaren is de toeneming van longkanker zeer groot geweest. (Daar de statistiek der doodsoor zaken voor de laatste oorlogsjaren zeer onnauwkeurig is, zijn de aan tallen gevallen van longkanker voor 1944 en 1945 niet in deze grafiek opgenomen.) gen. Het drama der doperwten, boon tjes, salade, sinaasappelen, bloemkool en aardappelen is even erg. De stads burgers zonder tuintje betalen ook nu nog voor een kropje sla 35 tot 40 frs. terwijl alle tuintjes rond Parijs vol staan en de bezitters er van met hun sla geen raad weten. Op 25 km van de hoofdstad heeft sla geen handels waarde. Men kan de mooiste kroppen voor niets bekomen. Het drama is volledig nu ook dop erwten. boontjes en bloemkool met goud moeten worden betaald. De nieuwe aardappelen, die zes weken geleden nog dertig frs. per kilo deden, kosten nu veertig frs. en meer. Ker sen, het seizoen is hier bijna voorbij, brengen 300 frs. op. Groenten en fruit zijn momenteel een luxe geworden en in honderdduizenden gezinnen bestaat het menu al wekenlang eentonig uit aardappelen, rijst, macaroni of sla De weersomstandigheden, late nacht vorst en droogte, hebben wellicht iets mee gewerkt, maar de voornaamste factor is toch wel de speculatie en het overdreven winstbejag van de kleinhandelaren. Poducenten en handelaren hopen, dat de weer van kracht geworden invoerbeperkingen ook de sector le vensmiddelen zal treffen. De pluim veehouders. die gedaan hopen te krij gen, dat de invoer van Belgische en Nederlandse eieren vrijwel geheel wordt stop gezet hebben al uitgere kend in dit geval prijzen te maken van 40 frs. per ei. Maar waarom grijpt de regering niet in? Een afdoende controle op de overdreven winsten van de handela ren is in staat om de kosten van levensonderhoud sterk te vermin deren. "Al zó warm was het nog nimmer in de Tour. De brandweer „ergens on derweg" vond het daarom niet gek voor die hxtte-brand uit te rukken. Zie hoe deze spuitgast zich van zijn taak kwijt: volledig in stijl! De twee Amerikaanse speelsters Althéa Gibson ën Darlene Hard zullen elkaar zaterdag a.s. in de finale van het dames-enkelspel ontmoeten, Darlene Hard ver sperde de weg voor Dorothy Knode (62, 63) en Althéa Gibson versloeg Christine Tru man met 61, 61. Het was broeierig warm, toen de lange slanke Althéa Gibson en de 16- jarige Engelse Christine Truman voor de halve eindstrijd pp het cen tre court verschenen. Dë vele Engelse toeschouwers hoopten op een overwinning van hun landgenootje, dat zo snel naar de top van deze sport was gestegen. Zij hadden evenwel kunnen weten hoe deze strijd zou aflopen: Christine verloor immers drie weken geleden van Althéa Gibson Nog geen drie kwartier later ver dween de benjamin zonder een teken van emotie naar de kleedkamers. De Amerikaanse had haar verslagen en zo was er tevens een ^inde gemaakt aan de illusie van velen. Met grote aggressiviteit startte de favoriete voor de titel. Met haar bij na manelijke service en uitstekend geplaatste volley's bracht zij de jon ge speelster volkomen uit concentra tie, hetgeen tot gevolg had, dat Christine hout op fout maakte. Slechts vijf punten veroverde het Britse meisje in de eerste vier ga mes, en in de tweede set, toen Althéa Gibson iets verslapte en de ballen minder zuiver nam, keerde Christi- Naar wij vernemen, heeft het bestuur van DOSKO als speler (in de middenlinie) voor het ko mende seizoen gecontracteerd de oud-Vlissingen-crack Barten. In zijn vroegere club bezette hij de spilplaats. Barten is enige malen in een vertegenwoordigend elftal uitge komen. Zaterdag 13 juli a.s. zal in de Kaiser Friedrieh Halle te München Gladbach een tweelandenwedstrijd Duitsland- Nederland groot biljart in vier speel- soorten: 71/2, libre, bandstoten en driebanden, worden gehouden. De Nederlandse vertegenwoordigers zijn Piet van der Pol (71/2), Ph. Beekman (libre), de Kleine (bandsto ten) en Henk van Gils (driebanden). De Duitse ploeg bestaat uit Rudolph (71/2), Spielmann (libre). Bolz (band stoten) en Tiedtke (driebanden). De spelers komen twee maal tegen elkaar uit, zodat in totaal acht par tijen worden gespeeld. Henk van Gils (Entre Nous, Breda) zal des middags 4 uur uitkomen te gen de Duitser Tiedtke. Na de eerste middag van de Zeeuwse zwemcompetitie heeft Bruinvis uit Sas van Gent een stevige voorsprong genomen. Nu de punten telling gereed is blijkt, dat de Sasse- naren welhaast onbereikbaar zijn ge worden voor Luctor uit Middelburg, want hun voorsprong bedraagt bijna 160 punten. SZV uit Souburg heeft een achter stand van ruim 110 punten op de Mid delburgers. Ganze uit Goes, Schelde- stroom uit Breskens en Zeehond uit Vlissingen zijn reeds nu totaal kans loos, hetgeen vooral voor de Vlissin- gers, die met slechts drie deelnemers uitkwamen, een blamage is. De juiste stand luidt als volgt: 1 Bruinvis 2020.4; 2 Luctor 2179.-; 3 SZV 2289.4; 4 Ganze 2507.6: 5 Schel- destroom 2579.-; 6 Zeehond 2586.1. ne's zekerheid terug. Zij trachtte de aanval over te 'nemen, doch haar te genstandster stond dit slechts een hele korte tijd toe. Door een herstel dat bij de Amerikaanse intrad, le verde de sterke forehand-drive van het Engelse meisje geen succes meer op. Althéa joeg haar van de ene naar de andere kant van de baan en met een lovegame zegevierde zij. MORGENMIDDAG om vier uur zal de heei J. W. Hupkes, directeur van de N.V. Kon. Mij. De Schelde, op de Vlissingse sintelbaan het startschot lossen voor de 2000 meter en daar mede zal dan de eerste spprtontmoe- ting, welke De Schelde ooit orga niseerde, begonnen zijn. Het wordt een atletiekwedstrijd tegen de ploeg van de scheepswerf Cockerill uit Hoboken bij Antwerpen. GOES, 4 juli Export- en indus trieveiling: jucunda 1 en 2 107.30, mad. moutot 1 en 2 105.20, climax 1 en 2 112, aardbeien afw. 73, framb. in tubs 146, framb. in kratten exp. 280, 2 193-194, rode bessen 2 111-113, zw. bessen exp. 471. Gewone veiling: per doos mad. moutot 2 43, climax 1 46, 2 34-35, framb. 1 56, 2 28, rode bessen 1 32-37, 2 25-32, 3 23, markiezen 1 46, per kg mad. moutot 2 90-120. climax 2 120-140, rode bessen 1 112-129, 2 107- 122, 3 66. vr. v- werden 2 146-156, hol- landers 2 142-145, 3 131, markiezen 1 180-196. 2 140-182, krieken 2 139-142, suikerkersen 2 88. kruisbessen 56-76, afw. 35-52, witte bessen 58-96, oranje pruimen 2 88. 's-HERTOGENBOSCH, 4 juli Op de paardenmarkt van vandaag zijn aangevoerd 258 stuks, waaronder 27 veulens. De prijzen waren: voljarigen 1050-1250 p. st. met pap. boven not.; jaarlingen 600-750 p. st.; jonge werk paarden 950-1200 p. st.; hitten 525- 750; shetlandse pony's (ruins) 285-550 p. st.; shetlandse pony's (merries) 650- 850 p. st. met pap. boven not.; Ie kw. slachtpaarden 2.15-2,30 p. kg gesl. gew. 2e en 3e kw. slachtpaarden 1.90-2,10; slachtveulens 2.35-2.45. Minder aan bod van paarden. De handel in jonge paarden verliep rustig en niet prijs houdend. Jonge werkpaarden handel matig, de prijzen bleven echter ruim gehandhaafd. Normale aanvoer van hitten en pony's, handel stroef, prijzen lager. Jonge slachtpaarden werden rustig verhandeld, prijzen minder. De handel in oude slachtpaarden verliep stroef, prijzen lager. KAPELLE. 4 juli Industrie- en exportveiling: aardbeien z. dop, totale aanvoer 37 ton, jucunda 1 116.50, 2 102-80-105.40. mad. moutot 1 exp. 105.20 2 102.10, climax 1 140-95, 2 127.90-136.60 div. rassen afw. 83-87, zw. bessen (aanvoer 1300 kg) 1 448-452, 2 298, framb. in doosjes voor de industrie 1 276.10-278.10. 2 189, aanvoer 6 ton, rode bessen (15 ton) 2 exp. 115-70- 117.30, 2 ind. 115.40-116.40. 3 105, framb in tubs (10 ton) 149.70-151.10. Aan- voerveiling: kersen per kg markie-, zen 1 172-218, 2 146-163, hollanders 1 159-163, 2 113-149, meikersen 1 153- 154. 2 116-148, vr. v. werden 1 146-205, 2 137, morellen 1 128-142. suikerker sen 1 103. insp. lohnis 1 205, div. ker sen 3 32-100, aardbeien p. doos cli max 1 55-63, 2 32. aardbeien p. kg 2 110-146. afw. 60-89, rode bessen p. doos 1 27-39. 2 20-26. rode bessen p. kg 1 118, 2 110-120, kruisbessen p. doos 1 19-24, kruisbessen p. kg 1 53-82, 2 32-44, witte bessen 2 51. Ook heden was er weer een bijzonder grote vraag naar zw. bessen. De prijs lag opnieuw 50 et: per kg. hoger dan gisteren en bereikte met f 4.52 per kg een nieuw hoogterecord. Nog nimmer is de prijs van dit produkt zo hoog geweest als thans het geval is. Het vorig jaar lag de prijs steeds rond f 2,25 per kg wat ook reeds een hoge prijs was. De oorzaak van de geweldig grote vraag en de hoge prijs van dit ogenblik ligt in het zeer geringe aanbod. In geen jaren zijn er zo weinig zw. bessen geweest als dit seizoen. Konstanz 434 (-3) Rheinfelden 302 (-5) Breisach 253 (-4) Straatsburg 332 (-4) Maxau 513 (-5) Mannheim 364 (-11) Mainz 334 (-2) Bingen 234 (-4) Kaub 257 (-5) Tries 126 (-4) Ko blenz 248 (-9) Keulen 228 (-9) Ruhr- ort 249 (-14) Lobith 1052 (-13) Nij megen 830 (-18) Arnhem 848 (-11) Eefde IJssel 368 (-8) Deventer 270 (-5) Monsin 5535 (+5) Visé 4958 (-1) Borgharen 3871 (-14) Belfeld 1068 (-36) Grave beneden de sluis 473 (-8).

de Stem | 1957 | | pagina 15