Verkeer in V.S. veiliger Op Walcheren dreigt tekort aan water Verkiezingen in Egypte Pyromaan maakte het terrein onveilig jamboree- soepen kaas EEN BOEK VOL „KUNST UIT VERRE LANDEN daling van Procentuele aantal dodelijke ongelukken kauw Het huidige Mexico Muzikale opleiding van priesters moet op hoger peil komen Activiteiten rond Sutton Gold Field 15 DAGBLAD DE STEM VAN VRIJDAG 5 JULI 1957 15 35pet. afgenomen Een jaar gevangenis voor poging tot doodslag Gouverneur Van Baal naar Nederland Laat niet als dank Bromfietsers opgepast meer... meest... ...as, -» Doeméér met Van alle tijden en alle volken De ervaring heeft geleerd, dat tijdens een weekeinde van vier dagen in de ze tijd van het jaar meer dan 400 personen om het leven komen bij auto-on gevallen op de Amerikaanse snelverkeerswegen. Men mag het daarom de mensen wier taak het is de veiligheid op de weg zo hoog mogelijk op te voe ren, nauwelijks kwalijk nemen dat zij niet ontevreden waren met het feit dat er tijdens de vier dagen rond Memorial Day „slechts" 331 doden op de weg waren gevallen, ondanks het feit dat het verkeer toen veel drukker was dan gewoon. Deze teruggang is in zekere zin in overeenstemming met de tendens, die dit jaar over het gehele land valt waar te nemen tot dusver is het aantal dodelijke ongevallen op de weg ongeveer 5 procent lager dan in 1956. Tot op zekere hoogte zijn de Ame rikaanse snelwegen thans veiliger dan een tiental jaren geleden. Wan neer men in aanmerking neemt dat het aantal auto's en motorrijders en daarmee het aantal afgelegde kilome ters in de laatste tien jaar enorm is gestegen dan is het dodencijfer eigen lijk sedert 1946 met 35 procent af genomen. Dit is evenwel geenszins een reden om nu verdere maatrege len achterwege te laten: er rijden thans 62 miljoen personen- en vracht wagens over de wegen en dat aan tal neemt nog steeds toe. Elk jaar verliezen nog 40.000 mensen het le ven op de snelwegen en auto-onge vallen vormen de meest voorkomen de doodsoorzaak voor Amerikanen tussen de 15 en 24 jaar en op een na de meest voorkomende voor de leeftijdsgroep van 25 tot 29 jaar. Nationaal probleem Ondanks de gemaakte vorderin gen vormt de verkeersveiligheid nog steeds een nationaal probleem: het Congres heeft de kwestie in studie terwijl regerings- en particu liere instanties middelen overwe gen om aan de onveiligheid paal en perk te stellen. Tot dusver kunnen de voorgestel de oplossingen in drie categorieën worden verdeeld technische verbe teringen aan wegen en auto's, betere opleiding van de bestuurders en krachtig de hand houden aan ver- keersvoorschriften. Zo is bijvoorbeeld gebleken dat het ongevallencijfer lager is op zorg vuldig uitgezette verkeerswegen met meerdere banen dan op de smalle, bochtige wegen. Dit is één van de redenen waarom de meeste moder ne wegen als brede, dubbele snelwe gen worden aangelegd. Het gerechtshof te Arnhem heeft de 69-jarige visser W. van H. uit Zalt- bommel tot een jaar gevangenisstraf met aftrek veroordeeld, waarvan een maand voorwaardelijk, met een proef tijd van drie jaar. Van - H., zou volgens de tenlaste legging in december van het vorige jaar in beschonken toestand hebben gepoogd zijn neef met een mes te doden. De procureur-generaal, het vonnis van de rechtbank niet in overeen stemming met de ernst van het feit achtend, had een gevangenisstraf van anderhalf jaar met aftrek geëist. Bovendien wordt door de autofa brikanten meer dan ooit bij het ont werpen van nieuwe wagens rekening gehouden met de veiligheid. Tot de nieuwe veiligheidsinrichtingen beho ren onder meer extra-sterke deurslo ten, steviger verankerde zitplaatsen, beklede dashboards en terugverende stuurwielen, die bij een botsing niet zo gemakkelijk zullen afknappen. Voorlichting Een niet zo snel werkend, maar wellicht duurzamere methode tot verhoging van de veiligheid is voor lichting. Met behulp van elk middel van massale voorlichting wordt het publiek zonder ophouden het belang van de verkeersveiligheid op het hart gedrukt. Thans volgen reeds meer dan 900.000 leerlingen van middelbare scholen cursussen in het besturen van motorrijtuigen, terwijl onge veer 80.000 volwassenen, die reeds in het bezit van een rijbewijs zijn een herhalingscursus volgen. De snelste en meest doeltreffende resultaten mogen evenwel ongetwij feld verwacht worden van strenge maatregelen tegen verkeerszondaren; overal waar de overheid laat mer ken, dat zij de wetten geëerbiedigd wil zien, is het aantal verkeersonge vallen reeds aanmerkelijk gedaald. Dit is duidelijk gebleken in de staat Connecticut, waar na een uitgebrei de campagne voor veilig verkeer de politie strenger ging optreden: het aantal ongevallen daalde onmiddel lijk zienderogen, ondanks het feit dat er het laatste jaar 50.000 auto's bij zijn gekomen en aan 95.000 nieuwe bestuurders een rijbewijs werd uitge geven. Men dient evenwel in het oog te houden, dat by dit alles de mense lijke factor de beslissende rol speelt. De veiligheid op de weg zal een pro bleem blijven zolang er mensen ach ter het stuurwiel van een aute zitten maar het is in ieder geval hoopge vend dat verstandige maatregelen er veel toe kunnen bijdragen het aan tal verkeersslachtoffers aanzienlijk te verminderen. De gouverneur van Nederlands Nieuw-Guinea, dr J. van Baal, zal vandaag uit Biak naar Nederland vertrekken voor besprekingen met minister Helders. Hij zal ongeveer een week in Nederland blijven. (Advertentie) Maakt 't u prettig Lekker, fris en smake lijk. Ja, Wrlglay P.K. is heerlijk. En kauwen is gezond. Kauw voor kalmte. Kauw voor con centratie. Doe 't. Kauw. Dat was werkelijk een slagzin toen van de A.N.W.B. Herinnert tl zich de reet nog? „...voor het aangenaam verpozen de eigenaar van het bos de schillen en de dozen". Behalve dat het niet aar dig is tegenover Moeder Natuur, geven al die papiertjes, doppen en blikjes een reuze rommel. Neem ze weer mee terug in uw tas en gooi ze thuis weg. Hoewel,moment nog geen reden tot ongerustheid is, zullen er by aanhoudende droogte op Walche ren onherroepeiyk moeiiykheden ont staan in de drinkwatervoorziening. Het verbruik is buitengewoon hoog en overtreft in belangryke mate het ge stelde maximum van anderhalf maal het normale dagverbruik. Op een te Middelburg gehouden persconferentie hebben dc directeu ren van het gemeentelijk waterbe drijf Middelburg, ir. B.C. Roeters van Lennep en de N.V. Waterleidings maatschappij Midden Zeeland de heer P. Kas, uiting gegeven aan hun grote bezorgdheid over het sterk ge stegen waterverbruik. Men staat op dit moment vrijwel nog aan het be- In Egypte zijn voor het eerst alge mene verkiezingen gehouden, waar aan ook door vrouwen werd deel genomen. in Bab El Shaaria brachten de vrouwen, die waren Kekleed in de oude plattelands dracht, hun stem uit (links boven). In Heliopolis, een moderne voor stad van Cairo, bracht sjeik Abdel Rahman el Tagde rector van de bekende Arabische universiteit Al Azhar, zijn stem uit (rechts boven) terwijl westers geklede vrouwen voor het stembureau wachten (on der). gin van de zomermaanden. Het steeds toenemende vreemdelingen verkeer vooral in de badplaatsen op Walcheren, geeft eveneens een steeds toenemende belasting van de water leidingsbedrijven. Het waterwingebied Oranjezon", dat in hoofdzaak is bestemd voor de drinkwatervoorziening van Middel burg, is nog steeds de gevolgen van de ramp in 1953 niet te boven. Het water uit het z.g. ..open kanaal" is niet voor onmiddellijk gebruik ge schikt, zodat het vermengd wordt met water uit bronnen, die hiervoor spe ciaal gorden geslagen. Dit jaar zal uit het waterwingebied .Oranjezon" in totaal ruim 600.000 kubieke meter water betrokken kun nen worden, doch in normale tijden betrok men uit dit gebied 900.000 kubieke meter. Beide waterleidings bedrijven zijn verplicht water aan te kopen uit Ossendrecht hetgeen ech ter aan bepaalde maxima is gebon den. In Zeeuwsch-Vlaanderen heeft het waterleidingsbedrijf reeds een schrob- en sproeiverbod moeten uit vaardigen. Om dit op Walcheren met zijn vele tuinders te voorkomen is een dringend beroep op de bevolking gedaan het waterverbruik zoveel mo gelijk te beperken. (Advertentie) Was een vorige maal een boek over de oude bewoners van Mexico de Azteken en hun cultuur het onderwerp van bespreking, thans is de beurt aan hun nakomelingen en de opvolgers van Cortés. „Mexico en Midden-Amerika. Erf landen van Maja's en Azteken", door Dr. A.L. Constandse is als no. 19 in de bekende Terra - bibliotheek ver schenen. Deze bibliotheek, die ont-. worpen is om in het na-oorlogse Ne derland een reeks actuele en betrouw bare boeken te verkrijgen, welke op populaire doch wetenschappelijk vol komen verantwoorde wijze verschil lende landen en volken beschrijven, met hun moderne omstandigheden, verlangens en problemen. Deze doel stelling komt dan ook tot uiting aan het einde van de voorrede van de schrijver: „Dit boek is daarom be doeld als een inleiding tot de ken nismaking met de huidige ontwik keling en problematiek van het noor delijk deel van Latijns - Amerika. Gezien de omvang daarvan is dit overzicht beknopt. Wij hebben er evenwel naar gestreefd zoveel moge lijk aspecten te belichten". Hierin is de schrijver, naar mijn mening, zeer goed geslaagd. Hij heeft zijn stof in 6 delen gesplitst. 1ste deel: „Vlakten en vulkanen" met 14 hoofdstukken waarin een overzicht ge geven wordt van de geografie en de produkten. 2e deel: „De trek der volkeren", samenstelling, oorsprong van de be volking en de immigratie en invloe den uit alle werelddelen wordt hier in 13 hoofdstukken behandeld. De schrijver gebruikt hier ver schillende malen de termen: mestie zen, mulatten en creolen en geeft pas later, zo hier en daar in de tekst, een korte toelichting over de ze begrippen. Het lijkt mij wenselijk om deze ter men eerst toe te lichten en dan te gebruiken. Menig belangstellend le zer heeft van deze begrippen of een vage of een onjuiste voorstelling. 3e deel: „Het rijk der revoluties", dit deel met het grootste aantal <19) hoofdstukken, (hoe kan het ook an ders) behoeft geen nadere toelich- 4e deel: „Het rijk van de Geest", behandelt de onderwerpen van reli gieuze, sociale, en kunstzinnige aard. 5e deel: „In de schaduw van het noorden", laat de toenemende in vloeden van Europa en Amerika zien waarbij de ..American way of life" veld begint te winnen. Deel 6 „Panorama" getiteld, geeft een kort overzicht van de belangrijk ste gegevens (vaak bijgewerkt tot en met 1956) van de 12 gebieden (waaronder ook de 3 eiland-staten, Cuba. Santo Domingo, én Puerto Ri co) die in dit boek'.iSÊsproken wor den. De schrijver heeft ïj in z'n 220 p. zoveel te vertelden, d&t hij af en toe moeilijkheden poet de zinsbouw en de grammatica krijgt. Deze kleine tekortkomingen mogen echter aan het gehele werk geen afbreuk doen. Het is geillustreerd met 25 foto's (sommige helaas wat flets) en ver schillende kaartjes in de tekst, en voorzien van de gebruikelijke lite ratuuropgave. Voortreffelijk verzorgd en zoals ge bruikelijk uitgegeven in 1957 bij de firma J.A. Boom Zoon te Meppel, is dit boek een waardevolle aan winst geworden in deze reeks. S.N. Vanuit het Internationale Hoofd kwartier op Sutton Gold Field, waar de 9e Internationale wereld jamboree wordt gehouden, bereik te ons het bericht dat een pyro maan daar de omgeving onveilig maakt. Diverse hoofdkwartieren werden reeds door hem in brand gestoken, telefoonkabels doorgesne den en waterleidingen vernield. Bij de laatste brandstichting werd hij echter ontdekt door twee verken ners. Het signalement is nu bekend en de politie hoopt hem spoedig in de kraag te kunnen grijpen. Inmid dels werd reeds een schade van 3000 p.st. genoteerd. In het hartje van Londen werd in het B.P. Room door Minister Pear son, zoon van de uitgeverij die het handboek „verkennen voor jongens" uitgeeft, het 100.000.000e exem plaar van dit boek aangeboden aan de kleinzoon van Baden Powell. Dit handboek verschijnt in vrijwel alle talen over de gehele wereld. Verder houdt men in Engeland re kening dat men dit jaar wel iets kan verdienen aan souvenirs e.d. Is En geland in deze branche over het alge meen slecht vertegenwoordigd, wat de Jamboree betreft zal ze een goed fi- guur slaan. Speciale ansichtkaarten speldjes, ringen, vlaggetjes en insig nes werden ontworpen rie zich straks over de gehele wereld zullen versprij- den. De Nederlanse Antillen komen met een speciale Jubileum Jamboree post zegel uit. Dat gebeurd ook in de lan den Cuba, de Philipijnen en in Fin land. Meer dan 1500 verkenners komen deze zomer met vliegtuigen van de Amerikaanse luchtmacht naar Enge land gevlogen. Voor alle andere Ame rikanen die Sutton Gold Field niet kunnen bezoeken wordt een nationale Jamboree in Amerika zelf gepland. Daar zal zowel Noord- als Zuid-Ame- rika vertegenwordigd zijn en men verwacht daar veel deelnemers. Ame rika zelf telt byna 4.000.000 verkeners. Aardig is voorts te vernemen dat 3 Braziliaanse leiders met een jeep vanuit hun land naar Engeland ko- men gereden. Ze reizen via Cape Town in Zuid Afrika. Zij doen de pla- tsen Mafeking en Mount Kenya aan die zo na met het leven van B.P. zijn verbonden. Dwars door Europa zal men naar de Jamboree toe trekken. Ook uit eigen land druppelt nog wat nieuws binnen. De V.K.J.B. Mootstam is bekend. Wat de Jambo ree is voor de verkenners is de Moot voor de voortrekkers, die ook op het Jamboreeterrein in een speciaal sub kamp zijn ondergebracht. Er bestaat ook nog een Indaba, een subkamp voor de leiding gevende figuren uit de verkennerij. Deze Moot-stam be staat uit 25 man en staat onder lei ding van Oubaas J. Lendfers uit Ge leen en Baas H. van Opstal uit Breda. Aalmoezenier A. de Koning, witte pa ter uit Boxtsl gaat als geestelijk ad viseur mee. Uit onze gewesten tref fen we er buiten Baas v. Opstal nog 3 Bredase voortrekkers aan. Verder is ook Gilze, Zevenbergen en Nieuw Namen vertegenwoordigd met een stamlid. I juli vergaderde de troepraad van de contingentstroep Z.W. Nederland op het Tarcisius HK te Breda en op 13 en 14 juli a.s. komt de gehele troep voor de 2e en laatste maal bijeen op Seters om de laatste plannen te sme den. (Advertentie) Een verkeersregel die door wielrij ders en bromfietsers dikwijls wordt veronachtzaamd is die, welke hen verbiedt naast elkaar te rijden in dien het verkeer óók het ach teropkomende daardoor in gevaar ivordt gebracht of belem merd. De A.N.W.B. adviseert de weekend en vakantie-peddelaars dan ook, om bij grote drukte op het rijwiel pad achter elkaar te gaan rijden, hetgeen een vlotte en veilige af wikkeling van het rijwielverkeer zal bevorderen. Bedenk dat bij een valpartij velen betrokken raken en juist achteropzittende kinderen de dupe worden Met z'n drieën naast elkaar mag nooit. Zich als wielrijder door een brom fietser laten voorttrekken is ver boden. Een aanhangwagentje achter de bromfiets is niet toegestaan Mgr. Blanchet, voorzitter van het derde internationale congres voor kerkmuziek te Parijs, heeft aan de 1100 congressisten een brief voorge lezen, ontvangen van kardinaal Piz- zardo, prefect van de H. Congregatie der Seminaries en Universiteiten. In deze brief wijst kardinaal Pizzardo op de noodzaak, dat de toekomstige priesters een op hoog peil staand onderricht ontvangen in de gewijde muziek. „Als hoofd van de parochie", aldus kardinaal Pizzardo, „moet de priester de liturgie en de muziek in de ere diensten der christengemeenschap re gelen. Wanneer bijgevolg de priester op wie de verantwoordelijkheid voor de eredienst rust, niet voldoende ge ïnstrueerd is, zodat hij niet in staat is de culturele waardigheid en de op voedende waarde op hoog peil te hou den, dan zal hij zeker niet de weg naar de gewijde kunst vinden". Kardinaal Pizzardo merkt daarbij op dat dan de diensten leeg en st»m blijven. Voorts herinnert hij aan het Motu Proprio van Pius X en de constitutie Divini Cultus Sanctitatem van Pius (Advertentie) Lokroep lekkere snoep? 'n Wortel, zeg?nee.. weer pech.' XI, waarin de bisschoppen gewezen werden op hunp licht de kunstzinnige opvoeding van de toekomstige pries ters te verzekeren. Het blijkt echter, dat ook nu nog in verschillende lan den seminaries zijn, die in dit opzicht haar taak niet verstaan. Herhaalde malen, zo vervolgt kardinaal Pizzardo heeft de H. Congregatie der Semina ries en Universiteiten bij de verant woordelijke bisschoppen aangedron gen op nakoming van deze bijzondere verplichting. Hij herinnert in dit ver band vooral aan het schrijven van het Pauselijk Staatssecretariaat op 21 novemb.er 1953, toen het vijftig jaar geleden was, dat het Motu Proprio van Pius X was verschenen. Hierin drong de H. Vader er bijzonder op aan; dat talentvolle jonge priesters hun muzikale opleiding aan het Pau selijk instituut voor gewijde muziek zouden voltooien. Kardinaal Pizzardo drukt de congressisten van het derde internationale congres voor kerkmu ziek op het hart, dat allen er van overtuigd dienen te zijn, dat men nimmer tot een duurzame vernieu wing van de liturgische muziek zal geraken indien men niet onmiddellijk begint met de liturgische artistieke vorming der seminaristen. Het is daarom nodig, zo besluit kardinaal Pizzardo, dat de muzikale opleiding der seminaristen reeds het eerste jaar begint. ...toch verleid: KAAS wint 't pleit misschien een ongewone situatie, maar de moraal is duidelijk: haal KAAS in huis en iedereen komt er op af. In deze dure tijd zoiets lekkers voor zó weinig geld.' dat is gewoon een wonder! Elke dag opnieuw! Pub'ikat'e van Het Nederland* Zuivelbureau Er kan van uw recensent niet gezegd worden, dat hij regelmatig musea bezoekt achter het ijzeren gordijn. Hij is er zelfs nog nooit geweest. Het zal u dan ook niet verwonderen, dat hij de mogelijk heid om een kijkje te nemen in de openbare en privé verzamelingen in Czechoslovakia (Tsjechoslowakije '.eerden- we op school) met beide handen heeft aangegrepen. Dit heeft hij dan in de letterlijke zin van het woord moeten doen, omdat het Tsjechische foto-boek, dat dit kijkje mogelijk maakte, royaal van formaat en gewicht bleek te zijn. Uit de titel „Kunst ferner Lan der", Aegyptcn - Afrika - Amerika - Ozeanien - Indonesien" blijkt, dat het hier dus om niet-Europese kunstvoor werpen gaat en u zich geen Tsje chisch woordenboek behoeft aan te schaffen. „Kunst ferner Lander" is uitgegeven bij Artia Prag onder re dactie van dr. L. Hajek en met fo to's en grafische verzorging door -W. en B. Forman. In z'n voorwoord laat dr. Hajek duidelijk uitkomen, dat dit werk niet de prestaties wil hebben van een wetenschappelijk werk. In het doel en de opzet van het boek is men zeer geslaagd, nl.een brede lezers- (meer nog een „kijkers"-) kring te laten genieten van de kunstwerken van verschillende volken uit ver schillende tijden. Kunstwerken, die de samenstellers van dit boek gevonden hebben in de verzamelingen van hun land. De inleiding wordt gevolgd door 324 blz. bijna uitsluitend foto's met een enkele bladzij tekst, die vaak nog gecombineerd wordt met een fo- nog wat leren. Het zjjn kunstfoto's van kunstvoorwerpen (voor de be trokken volkeren zelf zijn het ge bruiksvoorwerpen) geworden. Maar hier schuilt juist het gevaar van dit soort kunstfotografie van voorwerpen, die niet tot ons ver trouwd cultuurbezit behoren. Het ge vaar nl„ dat de fotograaf de neiging vertoont om voor gids te gaan spelen. Hij ontdekt voor ons met behulp van licht en schaduwspel, detailop namen, vergrotingen, verzwakking en accentuering, kleur en achter grond, aspecten aan het voorwerp, waarnaar wij. indien wij het in wer kelijkheid en op ware grootte zouden zien, tevergeefs zouden speuren. Al te subjectief to. Elk hoofdstuk wordt afgesloten met enkele regels proza of poëzie van de verschillende stammen en volken. Met liefde en vakmanschap De inleiding is duidelijk en met veel overtuiging geschreven, zodat bij de lezers de indruk gewekt wordt: zo is het ontstaan en niet anders! Er valt hierover wel het een en ander te zeggen, maar gebrek ?an plaatsruimte dwingt om aan inlei ding en de verschillende korte toe lichtende teksten, die niet meer wil len zijn dan een praatje bij een plaat je, voorbij te gaan en de aandacht te vragen voor de hoofdschotel: het folomariaal. De wijze, waarop de foto's gemaakt zijn, getuigt behalve van vakman schap van het werk van de lief hebber, de verzamelaar, die steeds weer terugkeert naar een bepaald stuk, om dat telkens van een ande re zijde te belichten en in dit ge val te fotograferen. De foto's zijn voor het merendeel in chamois uit gevoerd en worden afgewisseld door een aantal zeer goede kleuropnamen. Menig fotograaf kan van dit werk Ongemerkt is onze gids een goo chelaar geworden en dit is naar mijn mening een ernstig bezwaar. Sommi ge vergrotingen zijn zo groot gewor den, dat ze de suggestie wekken: het kon er net niet meer op. Andere fo to's geven een te vergrote detailop name weer. Waardoor een zeer gro teske werking (misschien de opzet?) of een onbegrijpelijk beeld verkregen wordt. Het spel met achtergronden is soms zeer geraffineerd, soms te zwaar en te druk. waardoor het voorwerp in de verdrukking komt en een enkele maal wordt het kitsch. Een opgave van de afmetingen van de voorwerpen in een beknopte ca talogus geeft antwoord op de vraag, die men zich vaak stelt voor wat betreft de ware grootte der voorwer pen. Deze enkele, kritische opmerkingen, die Slechts een klein aantal foto's be treffen, kunnen aan de waarde van 't gehele voortreffelijk verzorgde werk in imitatie batik-doek gebonden, geen afbreuk doen. Het hier besproken werk betreft het eerste deel. Het tweede deel zal binnenkort verschijnen. S.N. Houten Javaanse wajangpop; prachtig specimen van inlandse kunst

de Stem | 1957 | | pagina 11