KREMLIN STOOT VIER LEIDERS UIT UrCtfyoty Verguisd Opzienbarendste zuivering in Moskou sedert jaren Noodweer veroorzaakte veel schade en overlast Kaspositie van Rijk slechter dan ooit PRINSELIJK HUWELIJK WEG WINST Molotov5 MalenkovSjepilov en Kaganowitsj veroordeeld als vijanden van ontspanning Zjoekov en Foertsewa naar voren Kwestie van buitenlandse politiek Controle op buitenlanders in Indonesië Onderzoek ten dienste melkhandel Voorting werd tweede Colmar in DAGBLAD VOOR ZEELAND HET KRAAKT: Zeer warm Versterking loer is tenbenzi ne voor 50 francs Dr. Drees' grote rivieren Ten noorden van de Hofstra belooft niets Corrie Brokken onderhandelt met filmmaatschappij 97e JAARGANG No. 22494 Uitgave N. V. Uitgevers Mij. Neerlandia. Verschijnt elke werkdag. Bureaus: Breda, Reigerstr. 16. Tel.: Directie, Redactie en Ad ministratie 22341. Verantwoordelijk Hoofd redacteur. J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Abonn.prijs bij vooruitbet. 7.— p. kwartaal, p. post 7.70, p. week (uitsl. bij niet postbestell.) 0.54. Incasso wordt berekend. Losse numm, 15 ct. Postrek. 278841 Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, Voor God, Koninfltn en Va.ierla.ni DONDERDAG 4 JULI 1957 Advertentieprijs voor de gehele oplage 0.35 per mm. (Ingezonden Mededelingen 0.85 per mm). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland uitsluitend in de Zeeuwse editie 0.14 per mm. (Ingezonden Mede delingen 0.35 per mm). Bij contract aan zienlijke reductie; volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. per mm extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet wensen af te geven, worden vernietigd. telefoon 2238 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, telefoon 102 - (Bijbureaus: TERNEUZEN, Noordstraat 56, tel. 2601 - OOSTBURG, Nieuwstraat 41, tel. no. 35)_ In een democratisch geregeerd land is een wisseling van regerings functionarissen een verschijnsel, dat belangstelling wekt, doch de grondslagen van de staat niet aan het wankelen brengt. In een com munistische dictatuur is dat an ders, vooral als die dictatuur groot is gegaan op de kracht en de zege ningen van het collectieve leider schap. Het verrassende nieuws van gisteravond heeft duidelijk ge maakt, dat er sinds geruime tijd een verbitterde strijd achter de schermen heeft gewoed. De nieuwe koers, welke het vrolijke tweetal B. en K. met zoveel jovialiteit naar buiten droeg, heeft van den beginne af, naar nu wordt toegegeven, hef tig verzet ontmoet bij een groep van Stalinisten, onder leiding van de sluwe vos Molotov, die nu ein delijk echt aan de kant is gezet, en als een stokebrand wordt ontmas kerd. Zal het hierbij blijven? zal van hem en de zijnen straks een rouwmoedige schuldbekentenis geëist worden, al dan niet gepaard met een proces? We dienen dit af te wachten. In ieder geval staat vast. dat achter de show van eens gezinde vastberadenheid der Rus sische politiek, in de hoogste lei ding, personen en groepen elkaar beentje trachten te lichten, waarbij vooralsnog de koers van coëxisten tie en mildere opvattingen het schijnt gewonnen te hebben. Doch niemand weet, hoe groot de aan hang van de thans verwijderden zal zijn in de rangen van de hon derden en duizenden kleinere machthebbers in het gehele onme telijke rijk. Het is de vraag of zich geen verzet zal ontwikkelen tegen de oppermacht van B. en K., en of dit verzet anders in nieuwe terreur kan worden gesmoord. Er is wat aan het kraken in het Sovjetland en niemand kan nog bevroeden, welke de gevolgen ervan kunnen zijn. Molotov, Malenkov en Sjepilov zijn ontheven van hun functie als lid van het Sovjet-presidiumhet hoogste politiek-bepalend lichaam in de Sovjet-Unie. Zij zijn „schuldig bevonden aan afwijkende opvat- tingen". Dit verrasende nieuws, gisterenavond door radio-Mos. kon bekend gemaakt, bevestigde het al lang bestaande vermoeden, dat er de laatste maanden in het Kremlin een sirijd achter de schermen heeft gewoed, die vroeg of laat slachtoffers zou vragen. De vier Sovjetleiders behoren tot de meest besproken figuren in Rusland van de afgelopen jaren. Drie van lien Molotov, Malenkov en Kaganowitsj - hebben indertijd nauw met Stalin samengewerkt en zich als ijverige knechten doen kennen van de voormalige dictator. EGYPTE is gisteren naar de stembus geweest voor de verkiezing van 178 parlementsleden uit 1241 kandidaten, die alle door een commissie onder Nasser zijn aangewezen. EISENHOWER heeft beloofd, alle lan den ter wereld te zullen uitnodigen instrumenten te sturen voor het meten van radio-actieve neerslag, als de V.S. weer een proef met een kernwapen nemen. TIENDUIZENDEN kuikens uit Neder land zijn dood in Milaan aangekomen. Zij zijn van de hitte bezweken Vol gens de Italiaanse Dierenbescherming moeten de kratten beter geventileerd worden. EEN GROOT aantal levensverzeke ringsmaatschappijen heeft besloten, de tarieven voor individuele verzekerin gen, welke tegen koopsom worden ge sloten, te verlagen. HET FRANSE kabinet heeft premier Bourges-Maunoury gemachtigd, des noods de vertrouwenskwestie te stel len bij de stemming in de Nationale Vergadering over de Europese ver dragen en de Algerijnse voorstellen. DE AARDBEVING in Perzië zou vol gens de kranten in dit land aan min stens 500 mensen het leven hebben gekost. Officiële bekendmakingen spreken van 250 doden. TIEN MAANDEN is te Düsseldorf ge- eist tegen een Nederlander, die te zamen met twee Duitsers een bepaald type geweer van de NAVO in handen heeft trachten te spelen van „belang stellenden" in de Sovjet-zone. AMERIKA moet onpartijdig blijven in •het Algerijnse conflict. Dit heeft Eisenhower gisteren in zijn perscon ferentie gezegd. KONINGIN JULIANA heeft toege zegd, dat zij aanwezig zal zijn bij de opening van de Technische Hoge school te Eindhoven op donderdag 19 september a.s. TWEE JAAR en zes maanden gevan genisstraf heeft de 36-jarige P. G. uit Assen gekregen wegens brandstichting in het voormalige hotel „Van der Woude" te Haren, in november van vorig jaar. Verwachting van het KNMI tot donderdagavond, opgemaakt woensdagavond 23.15 uur: Warm tot zeer warm, overwegend zonnig weer en een kleine kans op onweer. Zwakke tot matige wind in hoofdzaak tussen oost en zuid. Vandaag: zon onder 21.02 uur. Morgen: zon op 4.27 uur, maan onder 0.03 uur. MOLOTOV. eens Stalins meest verknochte medewerker, is 67 jaar. In juni 1957 werd hij ontsla gen als minister van Buitenland se Zaken. Sjepilov volgde hem toen op. Sindsdien vernam men weinig meer van hem. Vanwege zijn verdiensten als buitenlands deskundige en rechtlijnig marxist achtte men Molotov min of meer onaantastbaar. Maarschalk Zjoekov en me vrouw Foertsewa (gunstelinge van Kroestjev) zijn inmiddels tot vaste leden van het presi dium benoemd. Ook Nikolaj Sjwernik en Leonid Brejnev, die evenals Zjoekov en mevrouw Foertsewa toegevoegde leden van het cen trale comité waren, hebben het volledige lidmaatschap van het comité gekregen. Hetzelfde geldt voor Nikolai Beliaev en Awerky Aristov, naaste mede werkers van Kroestjev in het secretariaat van de partij en ten slotte Ignatiev, die na de dood van Stalin als lid van het pre sidium van het centrale partij- comité was ontslagen, maar in 1955 werd gerehabiliteerd. Het aantal personen met volledig lidmaatschap is nu van elf tot vijftien uitgebreid. De resolutie van het centrale par tijcomité, die gisteren is bekendge maakt, noemt verschillende redenen voor het ontslag. De meest opzienba rende daarvan betreft Molotov. Per soonlijk wordt hem verweten, dat hij zich verzet heeft tegen de politiek van internationale ontspanning en in het bijzonder tegen de toenadering tot Zuid-Slavië, alsmede tegen het sluiten van vredesverdragen met Oostenrijk en Japan. Ook heeft hij zich verzet ..tegen persoonlijke con tacten tussen de Sovjet-leiders en MALENKOV werd premier na de dood van Stalin in 1953. Twee jaar later werd hij vervangen door maarschalk Boelganin. Ma lenkov werd door Stalin zelf „op gevoed". maar de laatste jaren wekte hij de indruk een voor stander van de coëxistentie te zijn geworden. De beschuldigin gen, die nu tegen hem zijn geuit, zouden mogen aantonen dat déze indruk bedrieglyk was. SJEPILOV. aanvankelijk redac teur van de Pravda en geprezen om zijn beminnelijkheid, volgde in juni van het vorige jaar Molo tov op als minister van Buiten landse Zaken. Zeven maanden la ter werd hij om onverklaarbare redenen door Gromyko vervangen. Men beschouwde hem als een be schermeling van Kroestjev. vooraanstaande westelijke personen. Kaganowitsj wordt ervan beticht, dat hij de opvattingen van Molotov heeft ondersteund, terwijl Malenkov „ze kere opvattingen van Molotov heeft verdedigd." Ook hebben de betrokkenen zich volgens de resolutie verzet tegen de agrarische politiek van de partij en de maatregelen tegen economische decentralisatie. Dat het hier geen zachtzinnig „uit rangeren" betreft, mag blijken uit de terminologie, waarin de resolutie gesteld is. Er wordt gesproken van „het tegen de partij gerichte blok van Molotov, Malenkov en Kagano witsj, waartoe later Sjepilov toe trad." De vier leiders hebben „geen rekening gehouden met de waar schuwingen van het centrale partij comité en de gewraakte politiek van hun fractie voortgezet." Zij hadden geageerd tegen de besluiten van het twintigste partijcongres (waarin Kroestjev Stalin verketterde)Toen zij zagen dat deze beslissingen bot sten met hun opvattingen, tra?fhtten zij aan de besluiten een verkeerde uitleg te geven... De uitstoting van de vier leiders, zo wordt gezegd; „zal het centrale comité en de partij versterken." De partij zal voort gaan „haar taak langs de weg van het Leninisme tot een goed einde te brengen." En verder: „Terwijl, de partij, ge leid door het centrale comité en ge steund door het gehele volk, enorm veel werk verzet om de historische besluiten van het twintigste partij congres uit te voeren, een juiste na tionale politiek te bedrijven en op het gebied van de buitenlandse poli tiek de internationale spanningen te doen verminderen, teneinde een duur zame vrede te verzekeren, en terwijl er op al deze gebieden aanzienlijke voortgang wordt gebpekt, hetgeen iedere Sovjet-burger bekend is, be gon de tegen de partij gerichte groep van Malenkov. Kaganowitsj en Molo tov haar actie tegen tie partijlijn." Kaganowitsj en Molotov hebben beiden de rang van eerste vice-pre mier. Eerstgenoemde is ook minister van Bouwmaterialen. De gewezen premier Malenkov is vice-premier en minister van Elektrische Centrales. Sjepilov, die evenals Mototov minis ter van Buitenlandse Zaken is ge weest, is een der secretarissen van het centrale p'artijcomu. Er zijn elf volle leden van het pre sidium van de communistische partij en zes roulerende leden. Molotov, Kaganowitsj en Malenkov waren volle leden. Sjepilov was rou lerend lid, wat betekent dat hij de vergaderingen van het presidium bij woonde, maar zonder stemrecht. Van het presidium - vroeger polit bureau geheten - maken de hoogste leiders in de Sovjet-Unie deel uit. Het vormt de top van de communis' tische partijstructuur en de partij re geert het land. De overige leden van het partijpre sidium zijn president Worosjilov, pre mier Boelganin, partijsecretaris Kroestjev, eerste vice-premier Miko- jan, eerste vice-premier Saboerov, eerste vice-premier Perwoechin, en voorts Kiritsjenko en Soeslov. In Frankrijk Het Franse ministerie van Finan ciën heeft meegedeeld, dat van het eind van de volgende week af buiten landse toeristen in Frankrijk benzine kunnen kopen voor 50 frs per liter, De Fransen zelf betalen 90 frs. „Ik verbaas mij er telkens opnieuw over, dat men in een land als de Sov jet-Unie, waar men naar buiten altijd de indruk wil wekken van een eens gezinde regering, waarbinnen geen tegenstellingen bestaat, het steeds op nieuw op dergelijke uitbarstingen laat aankomen. Over het algemeen is het het veiligste, over Russische zaken niet direct commentaar te geven, daar niemand de juiste toedrachten kent. Maar mijns inziens kan men wel aan nemen, dat het hier een conflict in de Russische leiding betreft aangaan, de de buitenlandse politiek". Aldus de minister-president Drees in een com mentaar op het ontslag van Molotov, Sjepilov, Kaganowitsj en Malenkov. Ook de secretaris-generaal van Bui tenlandse Zaken, drs. E. H. van den Beugel, zei zeer voorzichtig te willen zijn inzake Russische aangelegenheden. „Er zijn blijkbaar grote interne span ningen in de Sovjet-Unie," zei hij, „doch niemand kan zeggen of dit een keer in de politiek zal betekenen, en zo ja, of dit een keer ten goede of ten kwade zal zijn. In Russische aange legenheden is eigenlijk iedereen in het buitenland een volkomen out sider". De chef-staf van het Indonesische leger, generaal-majoor Nasution, heeft een commissie ingesteld, die zal worden belast met het toezicht op de gedragingen van buitenlanders, die in Indonesië verblijven. De commissie is samengesteld uit vertegenwoordigers van de ministeries van Justitie, Binnen- en Buitenlandse Zaken en van het parket van de pro cureur-generaal. benevens uit officie ren van leger en politie. Naar werd bekend gemaakt, zal deze nieuwe in stantie het toezicht op de gedragingen van de buitenlanders verscherpen. Dit is een recente foto van prins Henri van Frankrijk, de zoon van de Franse troonpretendent, de graaf van Parijs en prinses Maria There- sia van Wurtemberg, die morgen in het huwelijk zullen treden. De huwelijksinzegening zal plaats vin den in de slotkapel van het ge slacht Orleans te Drieux, 70 kilo meter buiten Parijs. Ook prinses Beatrix en prinses Irene zullen de plechtigheid bijwonen. Aan het secretariaat van het pro- duk-tschap voor zuivel is opgedragen een landelijk onderzoek in te stellen over omzet, venttijd, aantal klanten, kosten van voertuigen en personeel van de kleinhandel in consumptie- melk. Men zal in overleg treden met het bedrijfschap detailhandel in melk, melk- en zuivelprodukten, om zo zui ver mogelijk cijfermateriaal te ver zamelen. Het onderzoek zal eveneens in overleg met 't ministerie van Eco nomische Zaken worden gedaan. De bedoeling is een basis te vinden voor redelijke kleinhandelsmarges. Met een vrijwel constante snel heid van zestig kilometer per uur is gisterenmiddag een zwaar onweer van west naar oost over ons land getrokken, daarbij grote schade en veel overlast veroorzakend. Boerderijen brandden af als gevolg van blik seminslag, treinen kwamen tot stilstand, straten en wegen kwa men bij de zware regenval onder water te staan. De onweersbuien, die tezamen een groot front vormden, bereikten de Nederlandse kust vanuit de Noordzee omstreeks het middaguur. De buien werden voorafgegaan door een don kere wolkenwals, waaruit zware windstoten kwamen. Doordat de wol- keuteppen tot een enorme hoogte reik ten veroorzaakten de buien op vele plaatsen een bijna nachtelijke duister nis. De wolkenwals bewoog zich van west naar oost over het gebied ten noorden van de grote rivicen. In Zee land, Noordbrabant en Limburg kwam maar op enkele plaatsen onweer voor. Omstreeks half zes was de pui ove* de Duitse grens verdwenen. Tussen twaalf uur en half zes is op allerlei plaatsen in ons land voor in totaal tienduizenden guldens schade aangericht. In Barneveld brandde een grote boerderij tot de grond af. In dezelfde gemeente ging ook een grote landbouwschuur in vlammen op. Te Schermerhorn is een van de bekende seinmolens door de bliksem getroffen en afgebrand. Ook te Heerhugowaard is een boerderij na blikseminslag to taal afgebrand. In Delft kwamen bij de brandweer vier meldingen van brand als gevolg van blikseminslag binnen. Een van deze branden woedde in een schakelstation van het elektri citeitsbedrijf en breidde zich later uit tot een hoeveelheid in dit station op geslagen rubber en olie. De eerste grote stad waarboven het onweer woedde was Den Haag. Daar was het zo donker, dat de straatver lichting werd ontstoken en het ver keer met de lichten op reed. Van ernstige schade is geen melding ge maakt. In Rotterdam liepen kelders onder. Twee fabrieksschoorstenen moesten het bij blikseminslag ontgel den. Het tramverkeer had hier en daar vertraging doordat de bliksem de bovenleiding onklaar maakte. Bo ven de weekmarkt heeft een wervel storm gewoed, die een chaos veroor zaakte. Kramen gingen tegen de vlak te en tal van goederen waaiden weg. Ook in Amsterdam heeft het tram verkeer vertraging gehad door het inslaan van de bliksem op de boven leiding. Paniek in zwembad Op Schiphol waren de wind en de regen zo hevig, dat het beladen van de gereedstaande vliegtuigen moest worden onderbroken en alle vertrek tijden een uur moesten worden uit gesteld. In Schipluiden kwam een geval van blikseminslag voor met merkwaar de in restauratie zijnde hervormde kerk schragen. Vier arbeiders die voor de bui zaten te schuilen schrok ken zo hevig, dat ze achterover in een kalkput tuimelden. Ook uit het oosten des lands zijn meldingen binnengekomen over scha de. In Haaksbergen stortte een pla fond van een fabriekskantoor in, daar het de last van het vele regenwater niet l^on torsen. Hier en daar konden de riolen het water niet verwerken. Ditzelfde gebeurde in Nijmegen. In het openluchtbad „Seveningen" te Kampen heeft men tijdens het on weer een paniek onder ruim duizend kinderen weten te voorkomen. De kinderen werden in het bad door het noodweer overvallen. Terwijl wind vlagen het zand deden opstuiven en overal kledingstukken rondvlogen trachtten ouderen de kinderen in badhokjes te brengen, die spoedig vol waren. Militairen en particulieren rukten uit om de kinderen naar een nabijgelegen boerderij te brengen. Ook de Spoorwegen hebben ernstige overlast van het onweer ondervonden. Bij het station Hollandse Spoor in Den Haag kwam bij blikseminslag een deel van de bovenleiding naar beneden, waardoor stagnatie ontstond in het verkeer tussen Amsterdam en Rotter dam. Tussen Heilo en Alkmaar ge beurde hetzelfde. Daar kwam de lei ding op een juist passerende trein te recht. Tussen Maassluis en Hoek van Holland kwam een trein met 600 kin deren tot stilstand, ook als gevolg van blikseminslag op de bovenleiding. Aan de zuidhaven in Zevenbergen werd een automobilist, toen hij uit zijn wagen stapte, door een windstoot in het water geslingerd. De man had alleen een nat pak. Eén slachtoffer heeft het noodweer geëist. In Friesland werd een 33-jarige dige gevolgen. De bliksem sloeg daar veehouder door de bliksem getroffen in de stalen tuien, die de toren van en gedood. (Van onze parlementaire verslaggever) „Gaat de regering eerst ons eco nomisch leven afbreken, om daarna te trachten het evenwicht te herstel len?", aldus de waarschuwende stem van dr. Lucas (K.V.P.) in het debat over de belastingmaatregelen, die een uitvloeisel zijn van de beste dingsbeperking. De Tweede Kamer had deze laatste in principe in fe bruari reeds aanvaard. Dr. Lucas was de enige, die met een stevig amendement voor de dag kwam en thans tracht om de vennootschaps belasting, die met 4 pet. verhoogd moet worden, iets milder te maken. H'j stelde voor, de helft van die 4 pet. door het rijk te laten terug betalen. wanneer tezijnertijd zal blij ken, dat de werkgelegenheid in ge vaar komt. Minister Hofstra heeft hiertegen echter overwegende bezwa ren laten horen, die vooral waren ge baseerd op het feit, dat dit zou be tekenen, dat lasten naar de toekomst worden verschoven. Hij vergeleek de financiële positie van het rijk met een schip dat lek is gestoten. Dan gaan de opvaren den pompen, en niet aan een nieuwe boeg werken, aldus de minister. Hier mede wees hij ook enige suggesties van K.V.P.-zijde van de hand. om po gingen te doen om langs de weg van produktieverhoging en bevordering van het sparen tot het gewefiste even wicht in onze economie te geraken. De minister heeft echter toegegeven, dat deze maatregelen wel degelijk zullen worden overwogen, wanneer de noodsituatie voorbij is. Hij ba seerde zijn pessimisme op de volgen de gegevens: de kaspositie van het rijk is thans slechter dan ooit. De gunstige ramingen van de belastin gen, die zo juist zijn gepubliceerd, zijn slechts een laatste redmiddel om te voorkomen dat de Nederlandse Bank moet weigeren, de staat nog Corrie Brokken voert momenteel onderhandelingen over een eventueel optreden in een musicalfilm van een Duitse maatschappij. In augustus zingt Corrie Brokken te Maburg voor tv en radio. meer krediet te geven. De stijgingen voor de begroting voor 1958 zullen in de honderden miljoenen lopen. (De minister bedoelde o.a. de uitvoering van het Deltaplan met 125 miljoen per jaar. Daarnaast onderwijs, Euro- markt, landbouw, wegen en tunnels). Hij gaf de verzekering dat juist in deze moeilijke tijd de regering blijft vechten voor het gezond houden van het geld. (Van een speciale verslaggever) COLMAR, woens- avond. Op het wieier- baantje van Col- mar reed Gerrit Voorting samen met Hassenforder een ere-ronde. Hij was in vierde positie achter „Has sen", Mahé, en Bianco het velo drome opgedraaid en had, toen Piet de Jongh er niet in slaagde uit het zelfde groepje naar voren te komen, zelf de sprong gewaagd. Hij ging over de regionaal Bianco heen, passeerde daarna Mahé en in de laatste bocht kwam hij zelfs nog even naast Hassenforder, maar op hetzelfde moment zette deze weer een en met een halve lengte klopte hij de Roosendaler op de streep. De tweede plaats voor Voorting be tekende een halve minuut bonificatie voor hem en dus voor de eerste drie Nederlanders. En daarmee zorgde Ger rit voor de eerste plaats in het dag klassement van de ploegenstrijd. In het peloton dat geleid door Fred de Bruyne binnenkwam zaten de overige vijf Nederlanders, met Daan de Groot (last van een steenpuist) aan de staart, maar altijd nog ruim 216 minuut voor de eerste groep van de resterende 33 renners. In het algemeen ploegenklas- sement steeg Nederland van de 5e naar de 3e plaats. In de Provinciale Staten van Zuid-Holland werd flink gedis cussieerd over de vraag, of een .krediet van 10.000 renteloos moest zijn of niet. Een der le den kwam met een amende ment. om een rente van 4 1/4 pet. in rekening te brengen. Voordat dit amendement in stemming kwam, zei de voor zitter. commissaris van de Ko ningin mr. J. Klaasesz: „Dat levert de provincie per jaar 425 op. Ik mag de Statenleden erop wijzen dat als de woorden, aan dit voorstel gewijd, straks gedrukt zijn. dit zoveel heeft gekost, dat de winst van de eerste jaren al verdwenen is..." Het amendement werd ver worpen.

de Stem | 1957 | | pagina 1