rust in de Tour, behalve voor eeuwige rebel: Lauredi Eindelijk TOUR-cijfers Eerbeluste regionalen sloegen toe Anquetil ook in Tour een natuur talent „SPR0NK" Vier dapperen profiteerden Frans-Italiaanse paniek van Regionale victorie Geen Oranje-vrijbuiters Tour komt niet in filmjournaal Noodtoestand bij katholiek onderwijs in België Proces tegen Mafia-leden DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 3 JULI 1957 EN EEN GRATIS WEEK END "oor 2 personen EERSTE ETAPPE PRIJSVRAAG Wie had dat nu gedacht Stolker liet zich verrassen Een noten houten PENDULE Herbers Jenniskens Herbers Jenniskens UURWERKEN GOUD ZILVER TOUR PER RADIO Naar eerste rustdag Vier schepen geëxplodeerd bij Okinawa BOEKENPLANK Taal en Land S theden.' METZ, dinsdagavond. De Tour is redelijk gewordenWat de wielerlief hebbers van Europahijgend en transpirerend in zo klein mogelijke badpakken, als de enige uitweg hadden gepredikt, aanvaardden vandaag óók de renners zelf: Ze weigerden een veldslag, zoals die in alle voorafgaande ritten, de hitte ten spijt, had gewoed. Ze namen voor het eerst genoegen met een rit, waarin geen enkele schok- kende gebeurtenis plaats greep. Ze rustten De eer gelaten aan enkele regionalen, die hun bloed kokend door de aderen voelden stromen nu hun streek en hun supporters zo dicht bij kwamen en zich de benen onder het lijf fietsten, om maar voordelig te finishen. Het was hen ken nelijk de prijs van een dreunende weerslag waard. Vier rijders braken dus bezeten van eer zucht los om in een woeste tocht vijftien minuten te nemen. Maar de overgebleven groten, de gepromoveerde knechten, de nieuwe Tour-adel aan de top van het algemeen klassement, hielden zich kalm. Zij lachten geamuseerd, toen ze hoorden hoe geweldig de vier zich het vuur uit de sloffen hadden gereden. „Onze beurt komt nog. Morgen is er weer een dag. En overmorgen ook. En de dag daarna ook dachten ze. Toch keek Metz een beetje verbaasd op. Geen Nederlanders in deze groep van gelegenheids-vluchters? Geen vrijbuiters in de formatie, die woekerwinst sloeg uit de luiheid van het pelo ton? De kijkers misten hen. De Oranjetruien arriveerden pas met de grote groep, die bijna traag over de finish gleed. Ze hadden na enkele mislukte pogingen om toch mee te sluipen de waarschuwing van niet reagerende klassementleiders begrepen. Die zaten fietsend energie te sparen, langzaam, ver onder het tempo. „Morgen", zo scheen elke luie pedaalslag te zeg gen, „morgen, en overmorgenAls wij toeslaan op de eerste werkelijke hellingen zullen de vermetelen van vandaag hun in spanningen betreuren". De Nederlanders aanvaardden het alarm, dat schuil ging in de rust, die de Tour in deze rit kenmerkte. Geen sensatie dus in de etappe naar Metz. En zo ongeveer voor het eerst geen uitvallers van be tekenis. Ook geen verrassende op mars van deze oi gene. Niets. Verve ling, slopende verveling in de vol gerskaravaan en slechts onder de toeschouwersrijen geestdrift bij het zien van een bekend gezicht in de groep van eerzuchtigen. Er is wellicht één grote uitzonde- ivert" Hotel Het Wapen van Nassau (Moeke) ter waarde van f 50 wordt voor een winnaar van de Tour de France-prijsvraag van het Dagblad De Stem, verzorgd door HOTEL RESTAURANT „Het Wapen van Massaii" Prinsenkade 7 - Breda. Telefoon 38350. ring. In de kopgroep van vier, die de finish over ging, toen de anderen de contouren van Metz nog maar am per konden zien, bevond zich één rij der, die de koers-dirigenten liever niet zo ver vooraan hadden gezien. Die ene man was: Nello Lauredi. Hij sloeg geen brug tussen zijn ne derige plaats in het klassement en de rijders bij de gele trui. Nog niet Maar hij schoof op. Lauredi, de eeuwige rebel, de on stuimige vechtersbaas, de onuitput telijke Villaurisier, ziet in zijn al tijd brandende eerzucht weer moge lijkheden om door te gaan. De eni ge man, die zich kan inspireren op deze winst van vijftien minuten, op deze sprong vooruit, óók als de andere kopstukken opnieuw aan het vechten slaan, heet Lauredi beginnen onverhoeds ..dood" maak te? Vermoedelijk is het rijden van de Franse nationalen daarvan de oor zaak geweest. Zij slaagden erin de koers te beheersen. Zij moesten een bepaalde reden hebben gehad om de troep niet opnieuw op hol te laten slaan. In de volgerskaravaan vond men na drukke smoespartijen de volgende uitleg: Ook de garde van Marcel Bidot is vermoeid geraakt. De ploegleider van de Franse natio nalen heeft de laatste dagen al zijn vernuft moeten opduikelen om geen rijders te verliezen. Nog één zo'n dag en ook hun gelederen zouden zijn gedund. Zij kunnen dat niet hebben, nu ze de kostelijke, maar zware last hebben mee te torsen van de gele trui en een eerste plaats in het alge meen ploegenklassement. Zij zouden op geniale wijze hebben gedemonstreerd hoe één ploeg het veld kan beheersen, indien niet die zonderlinge, levensgevaarlijke Nello Lauredi tot de vluchters had be hoord Fel begin Wat deze etappe bijzonder karakte ristiek maakt is het begin. Onmid dellijk na de start ontvlamden name lijk toch de traditioneel wordende schermutselingen. En het waren niet de eersten de besten, die zich daar mee bezig hielden. Een man als de Italiaan Nencini, die herhaaldelijk heeft gepoogd naar voren te komen, moet deze morgen grootse 'plannen hebben gemaakt. Waar schuilt de kracht, die deze rit betrekkelijk kort na al dat wilde METZ, dinsdagavond (Van een speciale verslaggever) Jacques Anquetil is de gelukkig ste man in de Tour. De 23-jarige coureur uit Rouaan, die eens bezitter was van het befaamde baanrecord, het werelduurrecord, mocht dinsdag middag opnieuw zijn ereronde als leider van het algemeen klassement rqden. Hij kreeg een kus en een grote bos bloemen van het mooiste meisje van Metz en Yvette Horner, de ac cordeonspeelster van de reclameka ravaan, die in de jaren dat zij de functie van „kleedster" vervult wel zo langzamerhand de nodige routine heeft opgedaan, trok hem een scho ne gele trui over de schouders. Het is de eerste keer, dat Anquetil de Tour rijdt en juist daarom mag men de wijze, waarop deze sympathieke Fransman zich in de tot nu toe zeer zware strijd handhaaft als een pres tatie van formaat beschouwen. Bewondering De Tour heeft zes etappes achter de rug, maar nu al heeft het natuur talent Anquetil zijn naam in de ge> schiedenis van de Grande Bouclé laten optekenen. Wij hebben hem in Metz, nadat hij drie flesjes spuitwa ter achterover had geslagen en er twee over zijn hoofd had leegge stort, gevraagd naar zijn ervaringen. Toen hij bemerkte dat wij Neder landers waren begon hij met een lof zang op Daan de Groot. „De Groot heeft gisteren fantastisch gereden en ik dank mijn goede plaats in de etappe naar Charleroi in de aller eerste plaats aan die lange Neder lander. Het was formidabel, zoals hij over de muur van Grammont heen ging. Ik kon hem niet houden, maar hij heeft daarna zo prachtig het tempo weten aan te geven, dat ik hem achteraf alleen maar dankbaar kan zijn. Schrik „Als debutant heb ik enorm op gezien tegen deze Tour. Ik wist dat ik een naam te verliezen had na mijn overwinning in Parijs-Nice en ik was bang voor deze zware koers. De Tour is voor mij eigenlijk een dagelijkse ontdekking, maar ik rijd gemakkelijk en voor de komende etappes ben ik vol goede moed. Mijn eerste contact was overigens niet prettig. Ik maakte in de rit naar Granville zo'n gemene val, dat ik dacht op te moeten geven, maar de volgende dag ging het weer en de derde etappe leverde mij de eerste plaats zelfs op. Nu „rouleer" ik ge makkelijk, dank zij de grote steun van mijn ploeggenoten. Voor één ding ben ik bang: voor een „bon coup de pompe", voor een „ram". Ik ben er nog nooit het slachtoffer van geweest en ik weet dus niet hoe ik daarop zal reageren". (Advertentie) DE ACHT VAN CHAAM op woensdag 7 aug. a.s. brengt de wereldkampioen RIK VAN STEENBERGEN IN DE STRIJD Dit was onze eerste reactie, toen wij gisterenmiddag de uitslag van de zesde etappe, de wekelijkse prijsvraagetappe, vernamen. En velen van U zullen deze gedachtengang zeker hebben gevolgd, gezien de uitslag van de prijsvraag. Slechts één goede inzending onder de bijna 2000 deelnemers. Zo blijkt toch ieder jaar weer opnieuw, dat de Tour de France altijd een evenement blijft vol verrassingen. Wie is de gelukkige Het is deze keer een winnares en de naam luidt: Mej. RIET MUTSAARTS, Klaverstraat 29, Bergen op Zoom. Wij wensen de gelukkige inzendster van harte geluk en de waardebon van 25.wordt U in de loop van de week toege zonden. Aangezien er slechts één goede inzending was komen de 2e en de 3e prijs uiteraard te vervallen. De deelnemers aan de 2e etappe-prijsvraag wensen wij reeds bij voorbaat veel succes. Etappe.klassement Zesde etappe van Charleroi naar Metz (248 kilometer): 1 Trochut (Zuid-Westploeg) in 6 uur 29 min. 54 sec. met bonificatie 6 uur 28 min. 54 sec. 2 Groussard (Westploeg) z.t. met bonificatie 6 uur 29 min. 54 sec. 3 Bertolo (Noord Oost Centraal) 6 uur 29 min. 54 sec. 4 Lauredi (Zuid Oost) z.t. 5 Baffi (Ita lië) 6.39.39. 6 Mahé (Fr.) z.t. 7 Rohr- bach (N.O.C.) z.t. 8 Christian (Zwits.) 6.44.07. 9 Darrigade (Fr.) 6.44.31. 10 De Bruyne (B.) z.t. 11 Thomin (West) z.t. 12 Wim van Est z.t. 13 Baroni (It.) z.t. 14 ex aequo het grote peloton waarbij o.a. Walko- wiak, Anquetil. Bauvin, Bergaud, Fo- restier, Privat, Stablinski, (allen van de Franse nationale ploeg). Janssens, Keteleer, Planckaert (allen van de Belgische ploeg), Astrua. Defilippis, Nencini, Padovan, (allen van de Italiaanse ploeg), De Groot, De Jongh, Kersten, Piet van Est en Voorting, Bahamontes, Lorono, Ruiz (allen Spanje), Clerici, Hollenweger, Schellemberg (allen Zwitserland), Picot (West), Dotto (Zuid-Oost), Jean Bobet (lie de France), allen in de zelfde tijd als Darrigade 6.44.31. 79 Stolker 7.03.53. Van Geneugden (B.) Annaert en Graczyk (beiden N.O.C.), overschre den de tijdslimiet. Gibanel (Zuid West) startte niet voor de zesde etappe. Alg. klassement 1 Anquetil (Fr.) 32.42.03. ^.Jans- sens (B.) 32.43.04. 3 Forestier (Fr.) m v£tA//mrj£s "'li O Naar thans bekend is geworden heeft Kees Pellenaars in Charleroi een apar. te ravitaillering laten inrichten. Ken nissen, die naar de aankomst in de Belgische stad gingen kijken, namen op zijn verzoek een vrachtje sigaren mee. Pellenaars dacht, dat hij het met zijn huidige voorraad niet tot Parijs zou rekken. De burgemeesters van Chateaulin en Camaret zijn zodanig door de hitte in de Tour bevangen, dat zij maat regelen hebben genomen om althans de deelnemende burgers uit hun gewesten (de Bretormen) in de koers te houden. De beide magistra. ten hebben de Bretonnen, die Parijs zullen halen, een vorstelijke ont vangst beloofd. Verder zullen de dapperen ieder een enorme zee kreeft mee naar huis krijgen. René Privat moet bij zijn aankomst in Charleroi geroepen hebben: „Als ik niet zo bang was, dat de jour nalisten beroerde dingen over me schreven, viel ik meteen uit". Hij had kennelijk niet in de gaten, dat gemelde journalisten zijn uitroep alvast maar nijver noteerden om Privat de volgende dag op een min- t_. der glorieuze wijze te portretteren, vraag van „Dagblad De Stem". 32.45.20. 4 Privat (Fr.) 32.45.32. 5 Schellemberg (Zw.) 32.46.12. 6 Wal- kowiak (Fr.) 32.46.25. 7 Picot (West) 32.47.43. 8 Thomin (West) 32.47.49. 9 Bauvin (Fr.) 32.47.57. 10 Jean Bobet (lie de France) 32.48.29. 11 Barone (lie de F.rance) 32.50.20. 12 Christian (Zw.) 32.50.32. 13 Daan de Groot 32.50.44. 14 Bahamontes (Spanje) 32.51.21. 15 Astrua (It.) 32.51.42. 16 Dotto (Zuid Oost) 32.52.03. 17 Defilip pis (It.) 32.52.38. 18 Lauredi (Zuid Oost) 32.52.42. 19 Nencini (It.) 32.53.16. 20 Bober (Re de France) 32.54.32. 23 Wim van Est 32.57.14. 34 De Jongh 33.03.26. 40 Voorting 33.08.24. 52 Piet van Est 33.20.25. 60 Kersten 33.23.11. 80 Stolker 33.51.49. Ploegenklassement 1 Noord Oost Centraal 19.54.04. 2 Frankrijk Zuid West 19,57.56. 3 Frankrijk West 19.58.26. 4 Frankrijk Zuid Oost 19.58.56. 5 ex aequo Frank rijk en Italië beiden 20.08.41. 7 Zwit serland 20.13.09. 8 ex aequo België, lie de France. Nederland, Gemengde Luxemburgse ploeg en Spanje, allen 20.13.33. Alg. ploegenklassement 1 Frankrijk 97.29 40. 2 Frankrijk West 93.11.26, 3 Italië 98.18.16. 4 Zwit serland 98.22.10. 5 Nederland 98.22.24. 6 België 98.22.51. 7 lie de France 98.29.52. 8 Noord Oost Centraal 98.32.03. 9 Frankrijk Zuid West 98.34.16. 10 Frankrijk Zuid Oost 98.40.48. 11 Spanje 98.59.04. 12 Ge mengde Luxemburgse ploeg 99.54.22. Puntenklassement 1 Thomin (West) 69 p. 2 Schellem berg (Zwits.) 81 p. 3 Picot (West) 89 p. 4 Forestier (Fr.) 91 p. 5 Bober (lie de France) 117 p. 6 Wim van Est 120 p. 7 Christian (Zwits.) 127 p. 8 Nencini (It.) 131 p. 9 Anquetil (Fr.) 133 p. 10 Keteleer (B.) 137 p. 13 Pie- ter de Jongh 174 p. De prijs voor de grootste pechvo gel werd toegekend aan Gibanel. die wegens een val op maandag in de etappe naar Metz niet kon starten De prijs voor de strijdlustigste ren ner werd toegewezen aan Trochut, winnaar van de etappe. (Advertentie) Breda U weet wel HET PLATENPALEIS VAN HET ZUIDEN met zijn voorraad van duizenden grammofoonplaten, waarvan 11 LANGSPEEL PLATEN voor de grote Tour de France-prijs (Van een speciale verslaggever) METZ, dinsdagavond. Zoals ook in de vorige etappes, ontwikkelde zich de strijd spoe dig na de start. Reeds na enkele kilometers werd de eerste ont snappingspoging genoteerd. Zij had geen effect, maar de strijd bleef boeiend en voor de renners inspannend. Achtereenvolgens sprongen nl. Fo restier, Le Dissez, de Italiaan Baffi en later ook de Spaanse klimspecia list Bahamontes en de zeer actieve regionaal Anglade uit het peloton weg. Zij waren niet van beslissende betekenis deze ontvluchtingspogingen, doch zij brachten wél de Belg Adri- aenssens, Sabbadini en enkele andere renners die bandenpech kregen, in moeilijkheden. De Franse nationale ploeg, die nog steeds een grote eensgezindheid toont, hoewel de renners In dit stadium van ploegleider Marcel Bidot voor hun eigen kansen mogen rijden, kreeg het in de eerste fase van de strijd zeer druk. Voortdurend moest zij ontsnappings pogingen afremmen en zij deed dit bekwaam. Forestier, Stablinsky, Bau vin, Bouvet en Jacques Anquetil bij voorbeeld bedwongen zeer knap een groep van 15 renners die na 27 km een aanval inzetten. Zeven km verder was deze aanval dan ook beëindigd, maar André Darrigade werd even la ter opnieuw tot een geweldige krachtsinspanning gedwongen, toen Bahamontes in het Ardennenlandschap opeens fel demarreerde. De Spanjaard bouwde opmerkelijk gemakkelijk een voorsprong op het peloton op, maar Darrigade kon hij niet kwijtraken. Het enige resultaat van deze ontsnap pingspoging was dan ook, dat de Fransman op de top van de Bruly. kort vóór de Belgisch-Franse grens een flinke geldpremie won. Op z'n gemak De rit over het sterk geaccidenteer de heuvellandschap vergde veel van de toch reeds zeer vermoeide renners. Voortdurend moesten zij op de pe dalen staan en het peloton werd vaak ver uiteen getrokken. Daarvan Is Michel Stolker de'dupe geworden. De man uit Zuilen wilde vandaag zijn krachten sparen om mor gen, in de rit door de Vogezen met de aanvallers te kunnen meegaan. Daarom reed hij, vrolijk lachend en geruststellend knikkend, voortdurend achter in het peloton. Vlak voor de grens ging het mis. De hoofdmacht splitste zich in enkele kleine groepjes en Stolker was in de laatste. Kansen om zich te herstellen kreeg hij niet meer en daardoor eindigde hü tenslotte volkomen fris (Stolker had vrijwel geen werk op kop ge daan) op een der laatste plaatsen in het dagklassement. Met een zeer grote achterstand. De Zuilenaar was bij de finish echter erg kwaad on zichzelf. Hü had zich inderdaad ook veel te verwüten! Steeds minder De strijd was inmiddels weinig in teressant geworden. Regelmatig de marreerden enkele renners, o.a. Piet van Est eenmaal na 72- km, maar steeds opnieuw werd de minieme voorsprong door het peloton wegge werkt. Nochtans bereikte de strijd voor sommige coureurs een beslissend stadium. De Belg van Geneugden kreeg bijvoorbeeld een lekke band en moest deze zonder assistentie repare ren. Hij verloor daardoor het contact met de hoofdmacht en het groep,je- Stolker en overschreed tenslotte de tijdslimiet. Ditmaal kende de wed strijdleiding geen genade. Evenmin voor de regionalen Jean Graczyk en Jean Annaert (beiden van de noord-oost-centraal ploeg), die in zijn gezelschap waren. Daar Gibanel vanmorgen niet startte, wordt de Tour woensdag voortgezet met 83 renners. Roger Hassenforder kwam door bandepech eveneens in moeilykhe- den. Later ook Privat en Nino De Fi- lippis. Deze laatste gebeurtenissen veroorzaakten een ware paniek in de Franse en Italiaanse ploegen. Darri gade en Bergaud bleven op Privat wachten. De Filippis kreeg hulp van vrijwel zijn halve equipe juist op het moment waarop Nencini met enkele andere renners uit het peloton ont snapte. De Filippis, erg vermoeid, werd met vereende krachten tenslotte na vele tientallen kilometers weer naar de hoofdmacht geleid. Privat en zün teamgenoten hadden deze reeds eerder bereikt. Beslissende slag Na talrijke schermutselingen kwam tenslotte na 138 km juist nadat een hergroepering had plaatsgevonden de beslissende aanval. Bertolo de. marreerde krachtig en Trochut Groussard en Lauredi sprongen naar zijn wiel. Het peloton, willoos gewor den na de talloze jachten liet hem gaan. De voorsprong groeide snel op de rit door de Maas-vallei. Na 140 km was zij 1 min 35 sec. Na 155 km De Filippis en Anquetil (banden pech) waren juist in de hoofdmacht teruggekeerd bedroeg zij 7 1/2 mi nuut en na 170 km was het verschil reeds 11 minuten. Het peloton had geen aandacht voor de vluchtelingen. Het wenste slechts water. Talrijke keren sprongen ren ners van de fietsen om zich te ver frissen. Bij pompen, in kleine ca feetjes en enkele keren zelfs onder de stralen, die de plaatselijke brand weer over hen heen spoot. Het tempo bleek dan ook voortdurend beneden het geprojecteerde moyenne; de vluchtelingen kregen daardoor de kans op een nog ruimere marge en zij benutten deze kans ook. 40 km vóór de finish was het ver schil 15 1/2 minuut en bleef daarna onveranderd. Trochut won tenslotte op het fraaie, 1700 meter lange cir cuit van Metz de eindsprint. Het was de eerste triomf van een Franse re gionaal in deze Ronde van Frankrijk. Na de vier vluchtelingen bereikten Baffi, Mahé en Rohrbach, die 50 km vóór de finish waren weggesprongen, de stad Metz, die de Tourkaravaan met grote uitbundigheid begroette. Wim van Est werd 4e in de sprint van het peloton en hij klasseerde zich daarmee als 12e. Kersten (17e), Pieter de Jongh (19e). Voorting (26e), de Groot (42e) en Piet van Est (52e), kregen dezelfde tijd toegewezen. Mi chel Stolker had een achterstand van ruim 19 minuten op de hoofdmacht. (Advertentie) van Juweliers - Horlogers Lievevrouwestraat 6 - Tel. 5514 BERGEN OP ZOOM is een van de HOOFDPRIJZEN van de TOUR» DE FRANCE- prjjsvraag. HET adres voor al uw SpecialiteitVerlovingsringen. Voor het eerst zal dit jaar geen verslag van de Tour de France In de bioscoopjournalen verschijnen. De Europese journaalmaatschappü deelt in dit verband mede, dat zq princi pieel geweigerd heeft in te gaan op de door de organisatoren van de Tour gestelde eis, dat voor vertoning van de filmjournalen een zeer hoge ver goeding moet worden betaald. De betrokken maatschappijen zijn namelijk van mening dat het film journaal, evenals de pers, vrije toe gang dient te verkrijgen tot sport en andere evenementen, die de algemene belangstelling hebben. Hetzelfde standpunt is in 1956 inge nomen ten aanzien van de verfilming van de Olympische Spelen te Mel bourne. De gezamenlijke filmmaatschappijen die na ampele besprekingen met de Tour-organisatie niet tot een aan vaardbare oplossing konden komen, betreuren ten zeerste dat zij deze wedstrijd niet aan het publiek kunnen tonen. Zij menen echter, aldus verkla ren zij, dat het in het belang van de nieuwsvoorziening geboden is, het principe van de journalistieke vrij heid ongerept te handhaven. De reportage van de aankomst van de Tour-rit, die morgen in Besangon eindigt, valt te beluisteren over Hil versum I (402 m). Men verwacht Cottaar tussen 16.30 en 17.45 uur. De herhaling volgt om 18.15 uur en de nabeschouwing is om 22.50 uur. Deze telefoto geeft een beeld van de finish in Metz. Op de voorgrond Trochut, die zegevierend de hand omhoog steekt, achter hem Joseph Groussard van de Franse west- ploeg, die tweede werd. Op de der de plaats eindigde Mario Bertolo van de Franse noord-oost-centrale ploeg en vierde werd Nello Lauredi van zuid-oost Frankrijk. In het Belgisch katholiek onderwijs heerst een alarmerende toestand. Het financieel verslag van „School en gezin" toont aan, dat 181 katholieke onderwijsinstellingen voor dringende en onontbeerlijke uitgaven een bedrag van 57 miljoen Belgische francs (on geveer 4 miljoen gulden) nodig heb ben. Het nationaal compensatiefonds van „School en gezin" kan hiervan slechts 20 miljoen Belgische francs dekken. „School en gezin" heeft daar om een beroep gedaan op de Bel gische katholieken een gedeelte van hun vakantiegeld af te staan voor het katholiek onderwijs, waaraan de wet- Collard reeds een schade van 1 mil jard francs heeft berokkend. Vandaag begint in de Zuiditallaan- se plaats Vibo Valentia een proces tegen 65 mensen, die verdacht worden van lidmaatschap van de beruchte Mafia, een geheime organisatie. Aanleiding tot het proces sijn de verklaringen van een jonge man, Se- rafino Castagna, die volgens rijn zeg- gen van de Mafia opdracht had ge kregen een politieman in zijn dorp uit de weg te ruimen. Hij wilde dat niet doen en besloot, om zijn eigen leven te redden, een aantal van zijn superieuren in de Mafia te doden. Hij begon met zijn eigen vader. Daar» na doodde hij nog twee mannen en twee vrouwen. De politie maakta jacht op hem en hield hem in de ber gen aan. Er zijn speciale maatregelen ge nomen om Castagna te beschermen, daar zich ook onder het gevangenis personeel en zelfs onder de politie leden van de Mafia kunnen bevinder Men vreest dat zondag 32 mensen zijn omgekomen doordat de vier sche pen. waarmee zij ter hoogte van het Japanse eiland Okinawa bezig waren munitie uit de laatste wereldoorlog te Het buitenlands toerisme heeft zulk een omvang genomen, dat er niet ge noeg reisgidsen schijnen te kunnen samengesteld worden. De uitgeverij C. de Boer jr. te Amsterdam is begon nen met een nieuwe serie „Taal en land" geheten. Ieder gidsje valt in twee delen uiteen. Eerst zijn er veel foto's met een beknopte opgave van beziens- en wetenswaardigheden. En dan is er een taalgids, natuurlijk niet bedoeld als leerboek voor de vreemde taal, maar wel als helper in de vele omstandigheden, welke een reis op roept, bij het reizen per boot, in de trein, per auto, bij het winkelen, in het hotel, het restaurant enz. De eerste twee deeltjes zijn bestemd voor reizen naar Londen en naar Venetië. De handige en uiterst smaakvolle uit voering is ook goed aangepast aan het doel.

de Stem | 1957 | | pagina 7