Schitterende inzet van de Ruvter-feesten de 4 Taal van Jan de Witt Chefarine n4' AMERICA'S BEST TOBACCOS Raad van Hoedekenskerke in nieuw gemeentehuis Premiekeuring voor merries te Oostburg Situatie is nog kritiek Vroi DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 3 JULI 1937 Weer zette de admiraal voet aan wal te Vlissingen Nazaten beroemde geneesmiddelen in 1 tablet zorgen, dat U weer met plezier Uw werk doet 1 Onderscheiding voor hoofdassistent Robijn K. VP-weekends in Aardenburg ZEEUWSCH- VLAANDEREN Zijlstra sprak met de middenstand Zwarte bessen zijn heel duur Vestingwerken te Retranchement worden hersteld Arbitrage ziekenfondsen en tandartsen Fabrieksbrand te Nijkerk Plaatsvervangend chef van generale staf benoemd OOSTBURG Zuid-Beveland Indonesië: Weer naar vrije groncitransacties in Polen GOES Uit historie van „Euphonia Subsidie van V.V.V. voor „Kasporgó" Oudjes op stap AGENDA Vandaag Het voornemen van het Vlissingse feestcomité om het verleden voor een enkele dag in al zijn kleur en luister te laten herleven, is fister wonderwel gelukt en speciaal b(j de groots opgezette landing van de Ruyter, die om streeks half zes in de avond plaats vond. Evenals op die schone zomerdag in 1666 toen de „Vlissingse Michiel", 11a de vierdaagse zeeslag, met zijn onderbevelhebbers in zijn geboortestad voet aan wal zette, ontrolde zich dit fleurig schouwspel nu voor de ogen van een duizendkoppige twintigste eeuwse menigte. En zelfs die menigte wekte herinneringen op aan de Gouden Eeuw, want ongeveer een duizend kleine poorters en poorteressen hadden zich gestoken in de bonte dracht van die tjjd en maakten het .geheel nog fleuriger. vriendelijk toesprak; zich verheugde over hun komst en alleen betreurde, dat hij de nazaten van de grote stad genoot niet kon ontvangen in het oude stadhuis, waar de Ruyter zo menige voetstap heeft gezet, omdat dat he laas verloren is gegaan. Harmonie Sint Cecilia blies daarna voor het eerst de pittige de Ruytei'mars, die de dirigent, de heer J. de Groot, heeft gecomponeerd. Daarna verenigden allen zich aan een maaltijd, waar de heer F. de Ruyter de Wildt aandrong op een heruitgave van het in 1907 verschenen boek over het voor- en nageslacht van de Ruyter. Een ander hoogtepunt was de opening van de de Ruyter-tentoonstelling door de Toen de zeven sloepen met admi raal, vice-admiraal en eerste offi cieren aan boord van de reede naar de wal roeiden en de saluutschoten over Vlissingen donderden, trad Jo- han de Witt zelf admiraal de Ruy ter en zijn schitterend uitgedost ge volg tegemoet - geen vlekje of schrammetje was van de vierdaagse worsteling te bespeuren en sprak hem in de oud-Hollandse markante taal toe: „Mijnheer luitenant-admiraal, gij hebt 's lands dienst naar vermogen betracht en ge hebt de Engelse vloot te enemale verstrooid; capitale sche pen reddeloos geschoten ende onze republiek ter zee is niet alleen her steld maar zij blinkt met meer luis ter dan ooit voor dezen. Wij weten hoeveel het heeft gekost om deze alderschoonste vloot in een goed pos tuur in zee te helpen. Gij waart een schrander en voorzichtig opperhoofd over 's lands vloot, hield strenge tucht onder het bootsvolk; zaken van de allerhoogste importantie, de welke uedele stempelen tot een weer galoze zeeheld. Publieke vreugde-vu ren zullen overal worden ontstoken en dichters zullen de lof trompetten in zuiver nederduits, welker galm en- de naklank lang zullen houden." Donderend applaus klonk uit de massa op, ook toen de Ruyter zelf, fris van de lever met rechte en slechte woorden getuigde niets anders dan zijn plicht te hebben gedaan; hij betreurde het vergoten bloed en de zware schade, welke de vloot had opgelopen. De Lampsins Langs de zon-overgoten weg be gaf het gezelschap zich voorafge gaan door een vendel musketiers en omstuwd door het opgetogen publiek naar het huis der Lampsins op de Nieuwendijk, waar de baljuw (burge meester Kolff) de schrandere voor zichtigheid, ongekreukte kloekmoe digheid en getrouwheid totter dood van de Vlissingse zee-schrik prees. Nogmaals beklaagde de Ruyter de dood van 2000 zijner mannen en het verlies v.an Cornelis Evertsen en v.d. Hulst om daarna de Vlissingse zee lui op te wekken dienst te nemen op de vloot. Na een kort bezoek aan het huis van de Lampsins volgde een feest maal voor de autoriteiten in het Beursgebouw. De matrozen en diver se gekostumeerden nuttigden hun natje en doorgje in een ander eta- blissement. Toen de avond viel hadden in het Bellamy-park rond 't „grote wiel" volksspelen plaats; begon de feërieke illuminatie der oorlogsschepen; het flitsend spel der zoeklichten en ten slotte gaf de Marinierskapel een im ponerende taptoe. De Ruyterzegels De feestelijke dag was begonnen met een plechtigheid aan boord van de „Zeven Provinciën" waar de dir. generaal der P.T.T., de heer v.d. Toorn, de eerste de Ruyter-zegels, keurig ingelijst offreerde aan de com mandant van de bodem, kapitein-ter zee Platerink. Burgemeester Kolff overhandigde hij een map met die zegels en uit erkentelijkheid schonk de burgemeester de heer v.d. Toorn de zilveren legpenning der stad. Commandant Platerink verheugde zich erover dat op de zegels zowel de beeltenis van de Ruyter als van de „Zeven provinciën" voorkomen. Na zijn speechje zei hij kloekmoedig tot de heer v.d. Toorn: „Een van dertig en één van tien", haalde 40 cent te voorschijn en kreeg prompt de twee bestelde zegels. Met seinen werd kenbaar gemaakt, dat de verkoop der zegels ook aan de wal kon beginnen en dit had met een een stormloop op het rijdende postkantoor in het Bellamy-park tot gevolg. Ruim zeventig nakomelingen van de Ruyter werden om twaalf uur ont vangen door het gemeentebestuur van Vlissingen in de tuin achter het stadhuis, waar de burgervader hen (Advertentie) Bij pijnen, griep of ..landerig'' gevoel doet een enkel tafcrlet werkelijk wonderen I Wegens het bereiken van de 65- jarige leeftijd heeft de heer W.Robijn hoofdassistent bij het tuinbouwconsu- lentschap te Goes, afscheid genomen van zijn superieuren, collega's en relaties. De heer Robijn werd op deze afscheidsreceptie door de directeur- generaal van de landbouw de ere medaille der orde van Oranje-Nassau overhandigd. Diverse sprekers hebben de ver diensten van deze ambtenaar in het licht gesteld. commissaris der koningin, welke in de zeevaartschool geschiedde, omdat de gelegenheid daar beter was dan in het nieuwe bejaardenhuis, waar de expositie is ondergebracht. De voor zitter van het plaatselijk comité, de heer Oskamp, begroette de aanwezi gen w.o. de secretaris-generaal van Marine, de heer Moorman, vice-ad miraal Pröpper, commandant zee macht en de heer Ritmeester, voor zitter van het nationaal comité. Daarna gaf burgemeester Kolff een uitvoerige toelichting op de tentoon stelling, die een prachtig overzicht biedt van de Ruyters leven, omdat de nazaten van de Ruyter vol piëteit zoveel hebben bewaard wat de admi raal naliet. Spreker dankte in het bij zonder dr. Luttervelt, conservator van het Rijksmuseum, die de ten toonstelling arrangeerde, en offreer de hem tenslotte de de Ruyterpen- ning. De commissaris der koningin, die daarna de tentoonstelling opende, gaf uitdrukking aan zijn gevoelens van bewondering voor de Ruyter, die niet alleen een man van moed, ka rakter en initiatief, maar ook een geniaal organisator en strateeg was, die een vloot veroverde, waarmee hij onze grootste tegenstanders versloeg en zo een der grondleggers van onze vrijheid werd. Spreker hoopte, dat de de Ruyterfeesten vele jongeren zou prikkelen dienst te nemen op de vloot. Alle genodigden begaven zich daarna naar de tentoonstelling zelf. (Advertentie) In het centrum „Maris Stella" te Aardenburg heeft de KVP in Zeeland een tweetal weekends georganiseerd die geslaagd mogen heten. De deelnemers werden welkom ge heten door de voorzitter mr. dr. A. J.J.M. Mes uit Heinkenszand. Het laatste weekend had als spreker W. P.G. Assmann, lid van de Tweede Ka mer uit Roosendaal, die als onder werp behandelde „Waarom staan wij achter de KVP-politiekSpeciaal bracht de spreker hier de buitenland se aangelegenheden naar voren, zoals de Benelux en de Gemeenschap voor Kolen en Staal, in verband waarmee ook de kwestie van de waterwegen en verbindingen in west-Brabant ter sprake kwamen. Na de avondmaaltijd was er gelegenheid tot discussie waarbij ook het lid van de Tweede Kamer, burgemeester J. van Dongen uit Aardenburg aanwezig was. Zon dagmorgen was er in de kapel van het centrum een H. Mis tot intentie van de KVP die werd opgedragen door een pater van de Reguliere Ka nunniken van Sint Augustinus te Sluis met een toepasselijke preek. In de zondagsvergadering werd van gedach ten gewisseld over het onderwerp „Hoe krijgen we bij onze katholieken meer belangstelling voor het politieke leven". Diverse goede suggesties werden hier naar voren gebracht. De algemene indruk was dat deze weekends, waaraan werd deelgeno men door KVP bestuursleden uit alle delen van Zeeland, op prijs werden gesteld, speciaal omdat daardoor het contact tussen de KVP-afdelingen uit de diverse streken van Zeeland wordt bevorderd en men in een prettige sfeer elkanders wensen beter leert begrijpen. Voor het eerst kwam de raad bijeen in het nieuwe gemeentehuis. In de openingswoorden van de burgemeester ter gelegenheid van deze gebeurtenis bracht h(j de raad namens burgemeester en wethouders dank voor het geno ten vertrouw-en b(j de voorbereiding en de uitvoering van de bouw. Gezien de overweldigende belangstelling op de dag van de opening meent hij te mogen veronderstellen, dat de gemeente trots mag zijn op dit nieuwe gebouw. Namens de raad beantwoordde de heer Boone de rede van de burge meester. Hfj dankte B. en W. voor het vele werk dat zij hebben verzet en sprak de hoop uit dat de raad ln een geest van vriendschap met B. en W. mag voortgaan. De keuring te Oostburg had de volgende uitslag: 2-Jarige merries. geboren 1955. Juliana v. d. Wieringermeer, eig L. Borm, St. Jansteen, le prijs. Nora v. d. Zandkreek. eig. J. Jansen. Aar denburg, 4e prijs. Fannie, eig. Wed. A. de Mey, Retrancliment, 4e prijs. Honda van St. Kruis. eig. Pr. de Backere. St. Kruis gr 2e prijs. Jenny van Bakkersdam, eig. G. v. d. Vij ver. Waterlandkerkje, gr. 2e prijs. Diana v. d. Kleine Boompolrier, eig. G. v. Hal St. Kruis gr. 4e prijs. Bra- vade d'Ahea, eig. gebr. Aernoudts, Sluis, 2e prijs. Joranria van St. Kruis, eig. R en A. de Milliano. Oostburg, gr. 3e prijs. Bea van Lindenhof, eig. M. Maes de Keijzer, St. Kruis. gr. le prijs. Nellie van St. Kruis, eig. P. Beun, St. Kruis, 3e prijs. 3-Jarige merries, geboren 1954. Tanja van Urbain, eig. Aam. de Hul- lu-Luteyn, Schoondijke, 3e prijs. Ve ra, eig. J. van Overloop, Aarden burg, gr. le prijs. Bea van Aarden burg, eig. J. Jansen. Aardenburg, 4e prijs. Clara van Moustic, eig. M. v. d. Bussche, Sluis. 2e prijs. Lidy v. 't Veer, eig. J. Provoost, Retranche- ment, gr. 4e prijs. Juliana v. d. Rond uit, eig. S. van Vooren, Sluis, 3e prijs Jenny v. d. Zwaan, eig. R. Buyck, Eede, 3e prijs. Annie, eig. C. Alme- kinders, Retranchement, 2e prijs. Elly v. Laaghei, eig. C. den Hamer, Schoondijke, gr. 2e prijs. Ketty d'Ahea eig. gebr. Aernoudts, Sluis, gr. le prijs. Ingrid v. d. Belt, eig. R. en A. de Milliano, Oostburg, gr. 2e prijs Mia, eig. P. Vercouteren, Retran chement. 3e prijs Alida, eig. 3. Buyze Zuidzande, 4e prijs. 4-Jarige merries, geboren 1953. Mimie v. 't Veer, eig. J. Provoost, Retranchement, 3e prijs. Jourica v. Moustic, eig. A. de Hullu-Luteyn, Schoondijke, le prijs. 5-10-Jarige merries, geboren 1952- 1947-1951 Jenny van St. Kruis, eig. Pr. de Backere, St. Kruis, 2e prijs. 1950. Ria van Terhofstede, eig. wed. A. de Mey, Retranchement, gr. 3e prijs. Cora van Lindenhof, eig. M. Maes de Keijzer, St. Kruis, le prijs. 1949. Excellente, eig. C. Almekinders Retranchement, le prijs. 1952. Udine van St. Kruis, eig. Pr. de Backere, St .Kruis, gr. le prijs. 1951. Bea van Bakkersdam. eig. G. v. d. Vijver, Waterlandkerkje, gr. 2e prijs. Bea v. Gerda, eig. O. Blondeel, Aardenburg gr. le prijs. Sonja van Dierkensteen, eig. gebr. de Milliano. Waterland kerkje, gr. le prijs. 1950. Ludwina, eig. E. de Reu, Oostburg, gr. 4e prijs 1946. Paula van Dierkensteen. eig. gebr. de Milliano, Waterlandkerkje, gr. 2e prijs. Minister Zijlstra heeft gisteren een gesprek gehad met vertegenwoordi gers van de middenstandsbonden en de Raad voor het Midden- en Klein bedrijf. Dit gesprek ging over een aantal problemen rond het prijssta- bilisatiebeleid. De minister toonde begrip voor het feit, dat zich als gevolg van recente lastenverzwaringen moeilijkheden kunnen voordoen. Hij kwam met de organisatie overeen, een onderzoek per bedrijfstak in te stellen. Aan de hand van de resultaten daarvan kun nen dan op korte termijn besprekin gen worden gevoerd tussen de be drijfstakken en het ministerie van Economische Zaken. Onder de ingekomen stukken be vindt zich een schrijven van Gede puteerde Staten van Zeeland waarbij B. en W. in kennis worden gesteld van het feit dat de woning op de hoek Noordweg-Molenstraat is aangekocht door de provincie voor wegverbete- ring. De voorzitter zegt dat het hem verheugt dat Gedeputeerde Staten dit besluit hebben genomen, doch spreekt er tevens zijn teleurstelling over uit, dat Ged. Staten niet enige jaren terug hebben ingegrepen toen de mogelijk heid om hier een radicale oplossing te bereiken veel groter was. Hij vreest dat Ged. Staten er voor terug zullen schrikken om de andere woningen aan te kopen, zodat een volledige op heffing van de ter plaatse bestaande moeilijkheden slechts op zeer lange termijn kan worden verwacht. Unaniem is men van mening dat Ged. Staten hier het getij hebben la ten verlopen. Toch dringen alle raads leden er op aan dat B. en W. steeds opnieuw zich weer tot het college van Ged. Staten zullen wenden om ver betering te bepleiten. De toegangsweg tot het dorp Hoe dekenskerke verkeert in een toestand die men vrijwel nergens op Zuid-Be veland meer aantreft. Was de weg in onderhoud geweest bij de gemeen te, dan zou deze reeds lang in een toestand zijn gebracht die meer in overeenstemming met de belangrijk heid van deze weg is dan dit op het ogenblik het geval is. De-heer Boo gaard verwacht dat de nieuwe rijks weg ook nog wel enige tijd op zich zal laten wachten. De raad meent echter dat zulks niet betreurd moet worden, daar deze weg niet in het belang van de Hoedekenskerkse mid denstand is, en daar de capaciteit van het veer naar Terneuzen te klein is voor grote vrachtwagens, kan de weg door het dorp behouden blijven, mits enkele scherpe bochten worden gecorrigeerd. Met de toezegging van B. en W. dat de aandacht van Ged. Staten zal worden gevestigd op iedere mogelijkheid tot verbetering die zich voordoet wordt de discussie over dit ingekomen stuk gesloten. Een stukje grond aan de Schelde- straat wordt verkocht aan J. Wirtz voor de bouw van een woning. De gemeente stelt zich garant voor rente en aflossing op een door het Bouw fonds verstrekte geldlening aan een ingezetene der gemeente. Met alge mene stemmen wordt besloten de straat in het Uitbreidingsplan te Kwadendamme „Vreelandstraat" te noemen. Bij de rondvraag krijgt de heer Boogaart de toezegging, dat de her- verkavelingsdienst zal worden ver zocht de sloot bij de boerderij van Leendertse aan de Noordweg te dem pen. Ook de bluswatervoorziening in de C-wijk, zal in verband met een vraag van de heer Boone, met de herverkaveling worden besproken. De heer Franse krijgt de toezeg ging. dat maatregelen zullen worden getroffen met betrekking tot een gat in de Oud-Vreelandsedijk en het weg dek van de afrit naar de Bonifacius- straat. Vorige week vrijdag werden in Goes de eerste zwarte bessen aangevoerd. Gisteren (dinsdag) was er ook op de veiling in Kapelle reeds een aanvoer van dit produkt en opnieuw bleek toen dat er bijzonder grote vraag naar bestaat. Er was dinsdag in Ka pelle een aanbod van 250 kg. zwarte bessen en deze werden gekocht voor de fabriek voor niet minder dan f 3.30 per kg. In Goes was een aanbod van 1300 kg., waarvoor f 3.69 werd betaald. Verwacht mag worden dat volgende week de pluk van zwarte bessen in Zeeland wel algemeen zal kunnen beginnen. De oogst zal echter aanmerkelijk lager zijn dan in nor male jaren. De gmeenteraad van Retranche ment heeft in zijn laatste vergade ring besloten de Nederlandse Heide Maatschappij op te dragen een plan te maken voor restauratie der ves tingwerken. Men denkt voorts aan de aanleg van een openluchttheater in de schans „Nassau" en verder aan het uitdiepen van de grachten ten behoeve van het watertoerisme. De wallen zijn desijds gedeeltelijk af gegraven, doch het overgebleven deel is nog vrij gaaf. De vestingwerken werden in 1604 aangebracht op aanwijzing van prins Maurits, later versterkt met de schansen „Oranje" en „Nassau". Op het eind der 18e eeuw werden ze „gemoderniseerd" met het oog op de verwachte inval der Franren. De verdedigingswerken hebben in vroe ger tijden hun deugdelijkheid bewe zen. hetgeen blijkt uit een geschrift uit 1726, waarin de vesting wordt genoemd „een zeer sterek Retran chement, gestadich met veel erva ren krijchsvolek en goede bevelheb beren beset, waerdoor de Spaensche wert belet den inval". De Koninklijke Maatschappij tot Bevordering der Geneeskunst heeft te kennen gegeven, dat arbitrage in het geschil tussen tandartsen en zie kenfondsen zich niet zou moeten be perken tot de eindpunten van de ge voerde onderhandelingen, maar dat de bij het overleg gestelde eisen zélf op hun redelijkheid moeten worden getoetst. Verder meent de maatschappij, dat de ziekenfondsen tot plicht heb ben. de verzekerden te gaan voorlich ten omtrent de zorg voor hun gebit. Gisterenavond heeft een felle brand gewoed in de montagehal van een machinefabriek te Nijkerk, waar on derdelen voor transporteurs en broed machines in elkaar worden gelast en gezet. De hal die 20 bij 20 meter groot is. is geheel uitgebrand. Voorts werden een 25-tal transporteurs en zes broedmachines een prooi der vlammen. De schade wordt geschat op enkele tienduizenden guldens. J. Telgman in hoofdbe stuur R, K. Slagershond Op de zaterdag jl. gehouden lande lijke vergadering van de r.-k. Sla gershond werd de Bredanaar J. Telgman gekozen in het hoofdbestuur. Hij neemt daarin zitting als afge vaardigde voor het diocees Breda. De heer Telgman is al vele jaren een gewaardeerd en ijverig lid van de or ganisatie, die hij thans op landelijk niveau gaat dienen. Met ingang van gisteren is be noemd bij de generale staf tot luite nant-generaal. plaatsvervangend chef van de generale staf. tevens plaats vervangend bevelhebber der land strijdkrachten. generaal-majoor G. J. le Fèvra de Montigny. Sluiskil Vrachtauto verloor stel achterbanden Op Kanaalweg Noord heeft zich een omstandigheid voorgedaan, welke, doordat er juist in een fractie van een moment geen verkeer plaats had bijzonder goed is afgelopen. Een zwa re vrachtauto met een twee-assige- dubbelbands aanhangwagen verloor, rijdende richting Terneuzen, haar lin ker achterstel banden. De chauffeur, niet bemerkend, was reeds op het eind van de huizenrij Kanaalweg Noord toen men hem tot stoppen kon sommeren. De losge draaide banden, waaraan de asstaat nog bevestigd was en met een totaal gewicht van ongeveer 300 kg. waien met grote kracht tegen de muur van de brandweer-kazerne opgebotst en kwamen terug op het wegdek te vallen. Op een even later pas serende vrachtauto, werd met behulp van enkele buurtbewoners, het zware stel opgeladen en naar de andere wagen meegenomen. Het remschoen gedeelte bleek totaal te zijn verbrand. In de onmiddellijke nabijheid van het voorgevallene lag in een kinderwagen, vast-geparkeerd staand voor het huis-trottoir, een acht maanden oude baby. onbewust over de goede afloop te kraaien van pret. Het mag dan voor de baby bezittende buurtbewo ners niet altijd zonder gevaar zijn. doch zij prefereren nog steeds de Kanaalzijde boven het paraderende gedoe van de ratten aan de achter zijde, tevens grachtkant. van Sluis- kils meest verwenste onding. KERMIS De traditionele kermisdagen van het buurtschap Stroodorp behoren wederom tot het verleden. De grote danstent staat gereed om elders weer te worden opgetrokken en het voor die dagen geïmproviseerde café-be drijf met lusthof van de heer Rijck- aert is terug herschapen tot woon huis met garage en erf. Het weer moet als een belangrijke factor voor de kermispret gelden. Jammer dat het ditmaal te mooi was en de bijna tropische hitte een belemmering voor het wélslagen van dit festijn is ge weest. WONINGBETREKKING Begunstigd door het schitterende voorjaarsweer heeft de bouw van een zestigtal huurkoop-woningen voor de C.N.A. goede vorderingen gemaakt. Zoals verwacht heeft men binnen de gestelde tijdslimiet de allereerste serie kunnen opleveren en werden deze door de nieuwe bewoners be trokken. Met deze nieuwe gezichten, waardoor ook de schoolbezetting werd verruimd, gaat Sluiskil hierdoor weer een belangrijke uitbreidings periode tegemoet. A. OOSTDIJK OVERLEDEN In het ziekenhuis overleed op 79- jarige leeftijd A. Oostdijk, ter plaatse beter bekend als Arie van het Axelse bruggetje. Gedurende vele jaren deed hij in volle plichtsbetrachting dienst in deze zijarm van het Kanaal Ter- neuzen-Gent en was een goede en geziene bekende te Sluiskil. Sinds enkele jaren genietend van zijn pensioen verliest het dorp toch nog onverwachts een van zijn promi nente inwoners. VEILIGHEIDSMAATREGEL Vijf arbeiders van de l'Azote, die gisterochtend werkzaamheden ver richtten aan een gaspijp en daartoe gewapend waren met zuurstofmas- hebben zich iets te vroeg van hun maskers ontdaan. Uit veiligheids overwegingen heeft de directie van de fabriek de vijf mannen voor on derzoek naar het ziekenhuis gestuurd, waar bleek, dat hun al te grote haast geen nadelige gevolgen heeft gehad. Philippine DE BRAAKMANFEESTEN. Was het bij het eerste lustrumfeest in de Braakman zelf een ongekende' drukte, ook in onze gemeente heeft men er twee gezellige dagen van ge maakt. Allereerst was het al een feestelijk iets dat vanuit deze gemeen te van 's morgens tot laat in de avond 'n miniatuurtreintje een dienst onderhield naar de Braakman. Hon derden mensen hebben daar van geno ten. Ook op het marktplein was het 's avonds een gezellige drukte met dans en andere amusementen. Al was de temperatuur hoog. de stemming in onze gemeente heeft er niet on der geleden. KIND ONDER AUTO Door plotseling oversteken kwam het kind van O. uit de Zandstraat onder een auto terecht. De chauffeur die gelukkig geen te grote vaart had heeft nog getracht 't kind te ontwijken met het gevolg dat hijzelf met zijn auto tegen een boom botste. De auto liep hierbij nog al enige schade op. Met het kind liep het goed af, alleen maar enkele schrammetjes. TOCH NIEUWE STOPPLAATS. Ingaande 1 juli gaan de Z.V.T.M. bussen de oude stopplaatsen verla ten. Nu stoppen ze bij het nieuwe wachthuisje. men 8473 badgasten, waarvan 3915 meisjes, 3632 jongens, 453 dames en 473 heren, waaruit wel blijkt, dat het vooral de jeugd is, die graag naar het zwembad gaat. EXAMINATOR Voor de in Utrecht en andere plaat sen te houden examens voor machine- schrijven en stenografie is o.m. exa minator de heer M.A. Aalbregtse al hier. De Indonesische minister-president Djuanda heeft dinsdag verklaard, dat de binnenlandse situatie in Indonesië nog steeds kritiek is. „De regering wordt onafgebroken geconfronteerd met moeilijke problemen, voorname lijk op militair politiek en economisch gebied", aldus de eerste minister. De goederenprijzen moeten naar zijn mening wel stijgen, met of zonder de nieuwe uit- en invoerbepalingen. De premier gaf toe, dat de nieuwe rege ling tot op zekere hoogte een zware slag voor het zakenleven in Indonesië betekent. De Poolse regering heeft een wets ontwerp bij het parlement ingediend, dat voorziet in volledige vrijheid bij het kopen en verkopen van grond. Een ander wetsontwerp houdt de afschaffing in van een decreet, dat plaatselijke autoriteiten het recht geeft met geweld grond af te nemen van boeren, die het niet willen bebouwen. Terhole JONGEN AANGEREDEN Een zevenjarige jongen werd aan gereden door een groep naar Hulst fietsende scholieren. Hij kwam met zijn hoofd op de stoeprand terecht en liep hierbij een hersenschudding op. BROMFIETSER KREEG SC'HEDELBASISFRAC'TUUR Een twaalfjarig meisje, dat terug kwam van de Schelde, reed op de lin ker helft van het rijwielpad. Bij dit gevaarlijk rijden werd zij aangereden door een bromfiets. De berijder van de bromfiets, een man uit Lamswaar- de. moest met een- schedelbasisfrac- tuur naar het ziekenhuis te Hulst vervoerd worden. Het meisje kwam met de schrik vrij. Vogeltvuarde BRONZEN MEDAIL Aan de heer C. Wentzler. bedrijfs- smid-voorman bij P. Kerckhaert. Zuid - Vlaamse Hoefijzerfabriek. is verleend de bronzen medaille, ver bonden aan de Orde van Oranje- Nassau. Aardenburg ZWEMBADRECORD Het warme weer van de laatste da gen was er oorzaak van, dat het dag record van het Aardenburgse zwem bad werd gebroken. Op zaterdag 29 juni bedroeg het aantal baders niet minder dan 708. hetgeen 25 boven het hoogst genoteerde aantal was. De maand juni was een goede maand voor het zwembad. In totaal boekt* Op een bespreking met het be stuur van „Euphonia" werd aan de pers een en ander meegedeeld, uit de geschiedenis van deze harmonie. Aanleiding tot de oprichting was een festival dat op Pinksteren 1887 te Goes werd gehouden en waaraan geen enkel Goes' korps kon deelne men, daar die niet bestonden. Dit trok men op zijn fatsoen en op ini tiatief van de heer Z. v.d. Bilt la Motthe werd 4 juli een vergadering belegd en richtte men „Euphonia" op met dertig werkende leden. Eerste directeur was de heer Kooy- man en daarna de heer v.d. Horst. Tot grote bloei kwam het korps on der leiding van de heer F. Mann- hardt, groot musicus en bekwaam dirigent. Na zijn aftreden kwam de heer P. de Rooy en sinds vorig jaar zwaait de heer vid. Angel de diri geerstok. Als voorzitters fungeerden achter eenvolgens de heren la Motthe; I. Kakebeeke; P. de Ligny; mr. J.Stie- ger; J. v. Vloten en A.Vermaire. De hoogste onderscheiding behaal de Euphonia in 1938 toen de eerste prijs in de afd. Uitmuntendheid der Ned. federatie werd behaald. Het gaat de 70-jarige nog steeds goed. In 1952 kreeg men door steun van de burgerij uniformen, een jaar later kwam de drumband en vorig jaar kon met een renteloos voorschot van de gemeente een geheel nieuwe bezetting instrumenten worden aan geschaft. Het laatst verworven „ge schenk" waarover men zich ver heugt, is het nieuwe repetitielokaal dat in een gedeelte van de kleuter school aan de Brouwersgang in ge reedheid wordt gebracht. Intussen kreeg men ook de beschikking over 'n fraaie verplaatsbare muziektent. Zoals iedere vereniging heeft ook „Euphonia" haar ups en downs mee gemaakt, maar steeds werd er een trouwe kern gevonden, die het korps in stand hield. Onder hen mogen ze ker gerekend worden de ere-leden C. le Conté en J.Capello, die reeds meer dan 'n halve eeuw met animo hun partij blazen. Op de jaarvergadering van V.V.V. alhier in café „Koophandel werd het verzoek van de kath. gymnastiek vereniging „Kasporgo" om een sub sidie van f 500 ingewilligd. Het ver zoek was gedaan in verband met het grote internationale volksdans- en balletfeest, dat „Kasporgo" van 1 tot 9 augustus te Goes gaat houden. Men had veel waardering voor hetgeen deze vereniging doet. Nog werd ingewilligd een verzoek om f 50 subsidie voor de Ronde van Goes. De voorzitter, mr. Schlinge- mann, deed enkele mededelingen over het 40-jarig bestaan van de V.V.V. dat in november a.s. gevierd gaat worden. De heren M. Haasdonk en S. Verwer zullen hiervoor een program uitwerken. De aftredende bestuursleden, de heren C. v. Asperen, Vervenne en M. Haasdonk, werden herkozen. De heer H. Huige, die ontslag had ge nomen als bestuurslid, werd door de voorzitter hartelijk bedankt. In de daardoor ontstane vacature kon nog niet worden voorzien. In zijn openingswoord heeft de voor zitter opgemerkt dat Goes geen uit gesproken vakantie-stad is en de be langstelling voor V.V.V. daarom niet zo groot als gewenst is, wat het werken niet vergemakkelijkt. Gisteren maakten 250 Goese be jaarden in zeven bussen een uitstapje naar het mooie land van west-Schou wen. Voor traktatie hadden de orga nisatoren genoeg gezorgd en Haam stede werd de officiële en gezellige pleisterplaats. Half tien keerde de stoet, afgehaald door muziek, op de Grote Markt terug. Driewegen RAADSBESLUITEN De raad besloot de taxatie van de te onteigenen gronden voor sportter rein op te dragen aan de Centrale Commissie voo Onteigeningsvergoe dingen te Rotterdam. In de vacature Commissie van Beheer Schoolartsen- dienst van Horsig werd benoemd mr. H.J.M.Stieger, burgemeester te Hoe dekenskerke. Het verzoek van de Regelingscom missie Zuid-Bevelandse Rundveefok- dag om steun te verlenen wordt af gewezen. Vastgesteld werden een verorde ning op het gebruik en beheer van de algemene begraafplaats en 'n ver ordening op de heffing van begraaf- rechten. Besloten werd van de heer F. v.d. W-ge een strook bouwgrond aan te kopen tegen een prijs van 4,- per vierkante meter. De directeur van de Volkshuisves ting en Bouwnijverheid heeft de ge meente een Noorse woonbarak aan geboden voor kleuterschool. Besloten werd dit aanbod te accepteren, be houdens hogere goedkeuring. Een herziening van het uitbreidings plan zal worden voorbereid. De bouw van 2 woningwetwoningen aan de Smitsweg zal worden aanbe steed onder de plaatselijke aanne mers. Het hop ter opj juni 19 dingspj Borssell Het ho| ter ope dat dod vergadd eigeninl Nieuwsl straat), meente I dat hetl rende si juli 195fl secretar Sluis, 2lJ 151-o OOSTBURG Ledel 8 uur: De club van zessen klaar. PHILIPPINE 19.30 uur: Raadsverga dering. SAS VAN GENT olympia 8 uur: The rose tattoo. TERNEUZEN Luxor 8 uur: 08/15.

de Stem | 1957 | | pagina 2