kiest de ^fflziide, kiest de zon nige Dodend renners in vergif vergezelt de Tour Alarmkreet uit Stille Oceaan Uw Kunstgebit Goed werk Nederlandse slepers Raad van Yerseke is tegen verplichte vakantieregeling Brede discussies in raad van 's Heer Arendskerke Administratieve problemen? Dop ing niet te weren in Ronde? Inwoners van Westkapelle onderscheiden Besmetting met radioactiviteit Priesterwijding in Mill Hill DAGBLAD DE STEM VAN DINSDAG 2 JULI 1937 Gevreesd woord Geen geld voor woningverbetering Jaarvergadering Coöp. Aardenburgse roomboterfabriek RUF van den Akker n .v. mum RANG EEN PRODUCT VAN DE K I N G FA B RI E K E N „Blijf bij me, Gerrit! Ik ben bang voor Cellini!" Met deze woorden klampte een nerveuze en angstige Charley Gaul, de „engel van de bergen", een bedwinger van de Alpen, zich vast aan de Nederlandse soigneur Gerrit Visser, die met Antonio Cellini en Bambazotti als soig- neur in dienst was van de Gemengde Ploeg in de Tour de France 1955. En Gerrit Visser bleef bij Charley Gaul. Van Millau tot Parijs toe waar een volgestampt Pare des Princes de jonge Luxemburgse weg renner, wéér in volle glorie, kon begroeten als nummer drie in het eindklassement na het Franse idool Louison Bobet en de Belgische revelatie van dat jaar Jean Brankaert en als winnaar van het berg- klassement. Dat, „Blijf bij me, Gerrit! Ik ben bang voor Cellini!", speelde zich af in een hotelkamer in Millau, na de twaalfde etappe van de Tour de France, die van Avignon naar Mil lau voerde en daags na die vrese lijke elfde etappe van Marseille naar Millau: de beruchte Ventoux-etappe, waarin de Franse nationaal Jean Malléjac halverwege in de bergen van zijn fiets tolde en als verdwaasd langs de kant van de weg bleef lig gen. Het was geen zonnesteek, wat men eerst dacht, maar vergiftiging, zoals een nader onderzoek uitwees. En door het onder andere toedienen van zuurstof heeft men die arme Jean Malléjac er in een ziekenhuis weer bovenop kunnen helpen, nadat er zelfs voor zijn jonge leven was gevreesd. Het gevreesde woord „doping" deed snel de ronde en Tour-organisa tor Jacques Goddet liet een dag la ter, te Milau, aan alle ploegleiders een communiqué overhandigen, waar in met klem werd verzocht er op te letten, dat er geen middelen aan ren ners zouden worden gegeven om de krachten en de capaciteiten van de renners kunstmatig te vergroten. Want helaas, een malafide soigneur had zijn vermaledijde werk gedaan en Jean Malléjac was daar 't slacht offer van geworden. Maar niet alleen Malléjac Ook de Luxemburger Charley Gaul was doodziek uit die Ventoux-etappe van Marseille naar Avignon gekomen, waarin hij zes kostbare minuten verspeelde op Loui son Bobet, die winnaar werd van die etappe, terwijl juist iedereen van Charley Gaul groot machtsvertoon verwachtte. Een van onze medewerkers heeft kort geleden een Nederlandse J soigneur geintervieuwd. Uit zijn relaas kunt U vernemen, hoe een bonafide soigneur zijn renners tot J de finish kan begeleiden en hoe een malafide verzorger de aan hem toevertrouwde mensen kan vernietigen. Dozen vergif, ampul- S len met stimulerend maar levens- gevaarlijk vocht worden er tij- J dens de Tour gebruikt, om de S J renner ten koste van zijn gezond- heid een succesje te doen beha- Op zijn duimpje immers kende Charley de 1912 meter hoge Col Ven- toux. Nog dat jaar in de Dauphiné Liberé en in de Ronde van het Zuid- Oosten had hij met vele minuten voorsprong gewonnen en daarom werd er van hem een staatsgreep in die etappe tijdens de Tour de Fran ce verwacht. Van Charley Gaul, de geboren klimmer. Maar het was een zieke Gaul, een brok menselijke ellende, die de eind streep te Avignon als een verslagen renner bereikte en in de daarop vol gende etappe naar Millau was het ook niet best met hem gesteld Maar Cellini wachtte die middag in het hotel te Millau vergeefs op Char ley Gaul om hem te verzorgen. Want zonder één woord te spreken liep Mersch, de chauf feur van de chef d'équipe van de Gemengde Ploeg, de nog al tijd beroemde Luxemburger Nicolaas Frantz, met Charley Gaul langs Cellini en bracht Gaul na het bad op de kamer van Gerrit Visser met de woor den: „Zorg jij alstublieft voor Gaul en laat hem niet alleen!" Het spel van Cellini was uit Nog die zelfde avond werd hij door Nico laas Frantz, eens zélf tweemaal win naar van de Tour de France, aan de dijk gezet, op bevel van Tourbaas Jacques Goddet, door de secretaris generaal van de Tour Garnault uit betaald en verder uit de Tourkara vaan verwijderd. Weggejaagd Als een geslagen hand droop de tot Fransman genaturaliseerde Italiaan uit Nice af: weggejaagd uit de Tour de France, het ergste wat een soig neur kan overkomen Toch hoorde men nog van hem. Vier dagen later kreeg Charley Gaul een brief van Cellini, waarin stond te lezen: „Ik heb je niets gegeven. Ik verzorgde je als mijn kind". Maar de woorden van Charley Gaul: „Blijf bij me, Gerrit Ik ben bang voor Cellini spreken echter een andere taal en daaruit blijkt ook welk vertrouwen er bestaat in een bonafide soigneur, in dit geval de Nederlander Gerrit Vis ser, maar zoals er gelukkig ook nog vele anderen zijn. Gelukkig, want an ders was het maar slecht gesteld met de renners en de wielersport. Zonder veel omhaal van woorden vertelt Gerrit Visser, een stoere, ge bronsde Rotterdammer van rond de veertig jaar, die als soigneur zijn sporen in de internationale wieler- wereld heeft verdiend, het gebeurde in Millau. Twee nachten heeft hij met Charley Gaul in dezelfde kamer geslapen: hij blééf bij hem En een weer gezonde, montere Luxemburgsé- jongen, die daarna ook op het vlakke en in de laatste tijdrit insiders ver baasd iiet kijken, bracht Gerrit Vis ser in Parijs. „Als ik Gaul de hele Tour had kun nen verzorgen, dan had ik hem mis schien wel in de maillot jaune in het Pare des Princes gebracht," zegt Visser, die persoonlijk de Luxembur ger iets hoger aanslaan dan Jean Rrankaert, „want als klimmer kent Gaul zijn weerga niet als hij wil en fit is en hij heeft ook bewezen op het vlakke en in tijdritten te kunnen rij den Wanneer een man als Gerrit Visser over wielrenners praat, dan weet hij waar hij het over heeft. „In die Ven toux-etappe, met een zieke Gaul is in 1955 de beslissing ten gunste van Louison Bobet gevallen", is de over- rj. tuiging van de Rotterdamse soigneur. /jl€rie LrttllL zelf oud-wielrenner, die renners heeft verzorgd van de Terrot-fabrieken, ja renlang soigneur is geweest van o.a. Tonin Rolland, van de Luxemburger Jeng Goldschmidt en in het bijzonder in Luxemburg een populaire en ge waardeerde helper is. Gillen introduceerde Het was de Luxemburgse wielren ner Gillen, die Antonio Cellini ont moette en hem als het ware in de Luxemburgse rennerswereld introdu ceerde, zodat Cellini reeds in 1954 als soigneur werd geëngageerd voor de Luxemburgers, zoals hij ook soig- Twaalf inwoners van Westkapelle, die ln de nacht van 12 op 13 maart erin geslaagd zijn. na buitengewoon moeizaam werk, de voltallige beman ning van de gestrande Duitse coaster Achilles, in veiligheid te brengen, werden onderscheiden met de Bron zen Draagmedallle van de Koninklijke Zuidhollandse Maatschappij tot Red ding van Schipbreukelingen. In het gemeentehuis van Westka pelle vond deze plechtigheid plaats, die van de zijde der maatschappij werd bijgewoond door de president dhr. Murk Leis. de directeur-secreta ris dhr. van Suchtelen van de Haare de directeur dhr. van Leeuwen en de inspecteur dhr. Drenth. In een toespraak memoreerde dhr. Murk Leis nogmaals de ondergang van de Achilles en de redding van de bemanningsleden die beschutting had den gezocht op de gekapseisde coas ter. De grote bronzen draagmedaille werd uitgereikt aan de agent der Maatschappij te Westkapelle. dhr. S. W. Postma, die behalve actief te heb ben deelgenomen aan de redding, ook de reddingswerkzaamheden had voor bereid en geleid. De kleinere bron zen draagmedaille werd uitgereikt aan de redders: J. Minderhout, J. Dekker, A. Lievense, J. Verhage, B. van Vaardeghem, A. Starrenburg, A. Boogaart, J. Louws, A. de Kam, A. Sanderse en J.P. Gabriëlse. (Advertentie) neur was van de Franse renners Ma- hé, Malléjac en Teisseire, renners in dienst van de Terrotfabrieken. Merk waardig genoeg viel Charley Gaul in de Tour de France 1954 ook al ziek uit. Hoe dat mogelijk was Als Cel lini zijn renners van de Gemengde Ploeg had verzorgd, ging hij daarna nog even buurten bij o.a. Malléjac en natuurlijk had hij wel iets, een stimulans, voor Malléjac om in die zware Ventoux-etappe tot een goede prestatie te komen. In welke vorm Dat is in vele vormen mogelijk: pil len, tabletten, poeders, injecties, een drankje in de bidon voor onderweg. Gebeurt er niets, niets ernstigs tij dens de etappe, heeft de renner dus nergens last van, dan is de liter melk, die na elke etappe voor iedere renner aanwezig is in zijn hotelka mer, voldoende als een soort tegen gif- Voor die melk zorgt de Tour organisatie en toch heus niet al leen om het stof uit de kelen weg te spoelen. Zo naief is toch niemand om dat te geloven-1 Op de hoogte Dat zou er dus op kunnen wijzen, dat de Tour-organisatie er van op de hoogte is, dat er door renners stimu lerende middelen, of om de koe bij de horens te vatten, doping wordt ge bruikt. Dat is ook wel bekend. Zoals het ook bekend is, dat er in vele an dere takken van sport stimulerende middelen worden gebruikt. En ook weer niet alléén in de sport. Maar het euvel is. dat stimulerende midde len of doping schadelijke middelen kunnen zijn door de ondeskundigheid waarmede niet betrouwbare en on verantwoordelijke soigneurs omsprin gen met medicamenten, waarvan zij het gevaar niet of niet willen inzien, soms ook al omdat zij het gevaar niet kennen. Natuurlijk waakt men tegen doping. Maar hoe Hoe verzamelt men het bewijsmateriaal Renners noch soigneurs lopen er mee te koop wat zij op dat terrein versieren. Dat behoort tot de duistere praktijken en soms weet een renner er zelf niet eens iets van. Eerlijke, betrouw bare soigneurs met verantwoordelijk heidsgevoel zijn al heel belangrijk in de moeilijke strijd tegen doping, want een soigneur heeft doorgaans wel het meeste contact met de renner in kwestie. Zakken vol vergif „Nog; laatst, in de trein van Parijs naar Nederland," zo zegt soigneur Gerrit Visser, „zaten er supporters van renners, die dozen vol vergif uit hun zakken haalden, waarbij de kou de rillingen my over de rug liepen van de namen van de verschillende soorten. Dat stoppen ze maar renners toe, zonder dat zij zelf weten wat het pre cies voor spul is. Zo gebeuren de on gelukken en zo wordt de wielersport in discrediet gebracht". De strijd tegen doping is een hard nekkige: in vele gevallen wordt do ping gebruikt om 'n tijdelijk succes je te behalen soms ten koste van een blijvende schade aan de gezondheid van een sportman. Maar met de strijd tegen do ping zou men al ver komen, wanneer renners en soigneurs of sportmensen in welke tak van sport dan ook te rade gaan bij mensen die het weten kun nen, bij de mannen van de wetenschap. Opnieuw kreeg de raad het verzoek van de ver. „Handelsbelangen" om een vakantieregeling voor winkeliers in te voeren. Onder de raadsleden ontstond een langdurige discussie. Vooral dhr. v. Schaik kwam, ondanks de moordende temperatuur, op dreef. Met goedvin den van de voorzitter gingen de raadsleden er wat luchtiger bij zit ten. Dhr. v. Schaik, evenals dhr. Pe- kaar, zagen het niet als een dwang maatregel. De tegenactie beschouwde hij als van geen waarde, aangezien de mensen op 2 verzoeken hadden getekend. Bij nadere beschouwing bleek dat het meest zaken waren met personeel. De winkeliers, die in deze omstandigheid verkeren nemen toch hun vakantie. Hun zaken gaan gewoon door. Door deze houding ont nemen ze de andere winkeliers de mogelijkheid op vakantie te gaan. Nadat dhr. Gebraad, die tegen dwang is, nog eens zijn standpunt had uit eengezet en dhr. de Leeuw verklaar de er niets voor te voelen als scheids rechter in deze kwestie op te treden werd het verzoek om vakantierege ling met 8 stemmen tegen en 3 voor afgewezen. Daarna kreeg de raad te beslissen over de voortzetting of beëindiging van de overeenkomst met het Cen traal Bureau voor bouw- en woning toezicht op de Bevelanden. Met 10 tegen 1 werd de breuk met het C.D.B. een feit. Van het Bestuur der Visserijen op de Zeeuwse Stromen was een schrij ven ingekomen betreffende zondangs- rust in de visserij. Voor de oesters zal geen ontheffing van het visver bod worden gegeven. Het vissen van mossels voor de schoonderijen kan verboden worden, maar alle belang hebbenden moeten het eerst eens worden. Goedgekeurd werd de aankoop van de percelen Polen 3 en 18 en Dam straat 153, 155 en 157. Eveneens de grond die oorspronkelijk bestemd was voor de kerk van de Ger. Ge meente. Aangezien hier geen wonin gen komen ligt het in de bedoeling hier een speelplaats in te richten. Voor de bouw kleuterschool van de Herv. Kerk zal b. en w. alle mede werking verlenen, maar de voorzitter gaf de raad aan het schoolbestuur in deze meer actief te zijn. Nadat de voorzitter had meege deeld dat het inderdaad in de bedoe ling ligt de woningwetwoningen aan de tegenwoordige bewoners te ver kopen en dat hierover via een enquete inlichtingen worden verzameld, ging de raad in geheime zitting. (Advertentie) Een verzoekschrift om tegemoet koming in de reiskosten voor schoolbezoek te Middelburg van leerlingen afkomstig uit Lewedorp, lokte in de raad van Arendskerke een brede geüachtenwisseling uit over het karakter van de christelijk nationale school. Aan de hand van jurisprudentie kon worden aange toond dat naast het christelijk na tionaal onderwijs wel degelijk spra ke kon zijn van onderwijs op andere reformatorische grondslagen. Aarze lend gaf de raad zich gewonnen: de heer Sandee stemde tegen omdat hij niet kon instemmen met de bedragen van de tegemoetkoming De blokfluitclub „de nachtegaal" veroorzaakte met haar verzoek om subsidie eveneens een brede discus sie. Verschillende leden toonden zich genegen de vereniging met een bij drage uit de gemeentekas te steu nen, doch de heer Lindenbergh kant te zich tegen subsidie-verlening in een tijd dat allerwege op beperking van bestedingen wordt aangedron gen. De heren de Kooning en Meij- aard achtten de vereniging levens vatbaar en zagen een taak voor de gemeente om ook op dit terrein te stimuleren. De heer Sandee wees er op dat de muziekinstrumenten een groot financieel offer vergen. De heer Lindenbergh achtte overheids steun verkeerd: het gehele subsidie beleid komt hier om de hoek kijken. De voorzitter verdedigde het voor stel van burgemeester en wethou ders om f 50.te geven. Met uit zondering van de heer Lindenbergh konden de raadsleden zich met sub sidie-verging verenigen. Burge meester Stieger te Hoedekenskerke werd daarna voor deze gemeente benoemd tot lid van de commissie schoolartsendienst. Burgemeester en wethouders wa ren dankbaar voor de aangeboden geldlening ten behoeve van de wo ningbouw groot f 98400.die door de raad werd aanvaard, doch de behoefte aan vaste middelen tot een bedrag van f 450.000.is daarmede zeer gedeeltelijk gedekt. De C.B.T.T. - Zeeland zal een strook grond voor de landbouwhuis- houdschool kopen van de gemeente. Voorts wordt door de raad aange wezen als vertegenwoirdiger in de commissie voor de ontwikkeling van het 3-eilandenplan de heer A. de Kooning en als plaatsvervangend lid de heer C. Meijaard. Ook de burge meester zal de gemeente vertegen woordigen. Bijzondere aandacht werd door de raad besteed aan de mededeling van b. en w. dat de gemeente geen gelden meer ter beschikking heeft voor premie-woningverbetering voor het jaar 1957. Reeds nu overtreffen de aanvragen het beschikbare be drag al met f 3500.Alle raadsle den waren het er over eens dat al het mogelijke moet worden gedaan om alle verbeteringen te laten doorgaan. Noodgedwongen zal men nu de beslissing op aanvragen enige tijd moeten uitstellen. De onderwijzeres aan de o.l. school te 's-Heer Arendskerke mej. I. Geers zal de gemeentedienst ver laten. Voor de bouw van midden standswoningen in 's-Heer Arends- kerke(dorp) liggen de prijzen zo ongunstig dat voorlopig hiervan moeten worden afgezien. De volkstuintjes te 's-Heer Hen drikskinderen zijn zeer in trek. Voor een te verdelen perceel kwamen al 15 gegadigden opdagen. De bestedingsbeperking steekt een spaak in het wiel voor de uitvoering j van het herstel aan de toegangsweg naar de Quarlespolder. Wij geven U deskundig adviet Wij leveren: In de 29e jaarvergadering van de Coöp. Aardenburgse Roomboterfa- britk G.A. kwamen belangrijke pun ten aan de orde, die de fabriek ra ken. Eerst was er de bestuursver kiezing. waar C. F. Vercraeye als voorzitter en Em. Hiel zich biet meer herkiesbaar stelden en R. dg Rijcke als bestuurslid bedankte. In hun plaats werden gekozen als nieuwe bestuursleden A. Buijck uit Waterlandkerkje, A. Buijsse uit Aardenburg en G. Bonte uit Sint- Kruis. C. van Bellegem uit Eede werd herkozen. Het bestuur zal zelf een nieuwe voorzitter kiezen. Als lid van de raad van toezicht werd gekozen A. van de Vijver uit Sluis in de plaats van A. Heijens te Sluis die niet meer herkiesbaar was. Langdurig werd gesproken over de overschakeling op mclkverwer- king in verband mét de standaardistie tie van de melk. Uiteindelijk kreeg het bestuur de machtiging om wan neer de standaardisatie doorgevoerd wordt de nodige investeringen te verrichten en wanneer ze niet door gevoerd wordt toch de nodige ver bouwingen te doen. Aan de schei dende bestuursleden, die reeds van af de oprichting als zodanig in functie waren, werd een geschenk aangeboden namens de fabriek. Voor zitter C. F. Vercraeye die tevens 17 jaar voorzitter was kreeg een pick up en de bestuursleden E. Hiel en R. de Rijcke elk een staande asbak. Het afgelopen jaar was voor de vereniging gunstig en het aantal leden bedroeg 245 met daarbij nog 75 losse leden. RUF - INTROMAT boekhoudmachines, RUF - Doorschrijfapparaten, RUF - Kaartsystemen enz. in vele uitvoeringen. Wij drukken al Uw formulieren. Wij Jeiden Uw personeel op (evtl trainingscursus op ons hoofdkantoor) Geen zorgen voor U Alles in één (ervaren) hand bij IS /MR /yiixAcue^ Administratiesystemen en boekhoudmachine Bezuidenhoutseweg 80 s Gravenhage - tel 72 00 77 TILBURG TEL 2 63 49 Vanaf de eilanden in de Stille Oceaan bereiken ons alarmerende berichten. Vol gens een Franse geleerde zijn er al vele inboorlingen ongeneeslijk ziek geworden. Zij hadden vissen en andere zeedieren ge- gegeten, die radio-actief besmet waren. Verschillende malen reeds hebben in de Stille Oceaan proeven met A- en H-bom- men plaats gehad. Ongetwijfeld zijn de vissen, na eerst besmet te zijn geworden door de proefnemingen, naar de omgeving van de eilanden gedreven. De ziekte, die zij verwekken, is bijzonder pijnlijk; de huid verteert en er ontstaan open wonden, die niet meer willen genezen. Ook vergroeiingen zijn dikwijls het ge volg. Daar de bewo ners van de eilanden zich voornamelijk met vis voeden, is er door leze berichten, vooral ook na de recente proefnemingen van de Engelsen in de buurt van Christmas Island, een ware paniekstem ming over de Pacific gedaald. De oceanen, die 71% ■ran het aaroppervlak neslaan, hebben van nature slechts een zeer age radioactiviteit. Er ;ljn echter drie oorza- :en, waardoor, indien :r niet voldoende con- röle wordt uitgeoefend, ie zeeën gevaarlijk be- imet kunnen worden: le proeven met kern wapens boven en onder water, het in zee wer pen van radio-actief af val van de kernreactors en het gebruik van ra dio-actieve stoffen bij het onderzoek van de oceanen en hun bewo ners. Bij onderzoekin gen heeft men vastge steld, dat twee dagen na een A-bomexplosie in de Pacific, de radio activiteit van het water aan de oppervlakte een miljoen maal groter was dan normaal: vier maanden later was zij op een afstand van 150Ö mijl van dé plaats waar de detonatie plaats had nog driemaal zo groot als de natuurlijke ra dio-activiteit van het water. Zelfs 13 maan den later was er in een omtrek van 3500 mijl nog sprake van een be smetting van het wa ter. Onbeperkt Het radio-actieve ge vaar uit de zeeën kan niet gelokaliseerd wor den. Kleine planten en dieren vormen het voedsel voor de grotere soorten. De radio-actie ve besmetting kan zo vanaf plankton tot de grootste walvis worden overgebracht. Het wa ter kan overal heen stromen. Besmet water kan slechts door ver dunning of door neer slag of verval van de radio-activiteit worden gereinigd. Men weet echter nog niet in wel ke streken van de oce anen grote verdunnin gen optreden en hoe lang het water erover doet om van de bodem naar de oppervlakte te spoelen. Men schat deze „spoeltijd" in de diepten van de Atlan tische' Oceaan op 150 tot 200 jaar, zodat men afvalstoffen, die hun radio-activiteit betrek kelijk snel verliezen, hierin zonder gevaar weg kan werpen. De inlandse vissers van de Pacific hebben echter geen weet van zulke wetenschappelij ke onderzoekingen en overwegingen. Zij con stateren alleen, dat de vissen, die hun sinds jaar en dag tot voedsel hebben gediend, nu op eens hun lichamen ver teren en hen van het le ven, beroven. En zij he grijpen terecht niet, waarom het juist hun lieflijke vaderland moet zijn, dat werd uitgeko zen als proefterrein voor de gevaarlijkste uitvinding die de we reld ooit heeft gedaan. Flitslampjes vergroten (^J het jachtveld van de vakantie-camera Breng dit faai de volle buit aan vakantie-foto's mee terug. Kiek niet langer alleen buiten-in-de-zon, maar ook „onderdak" of bij avond en slecht weer! Met Philips „Photoflux", het moderne, handige flitslampje, dat overal komt waar de zon niet komt Steek enkele doosjes „Photoflux" in uw bagage en ga flitsen: feilloos, goedkoop en gemakkelijk! Het onmisbare vakantie-zonnetje 25 Ct Tafereeltjes tn de tenttn de boot op een lommerrijk terrasjekomen (Flits!) nu óók tn uw vakantte-album! HEBT U NOC GEEN FLITSCAMERAt SCHAF ER DAN NU EEN AAN l Mgr. William Godfrey, aartsbis schop van Westminster, wijdt in het moederhuis te Mill Hill op 7 juli o.a. de volgende Nederlandse missiona rissen tot priester: E. Karhof Goes; C. Key, Roosendaal; P. Koreman Lage Zwaluwe; E. Kouters, Dongen; W. Meys, Tilburg. Onder de theologanten, die op 6 juli subdiaken gewijd worden in Mill Hill, zijn: P. v.d. Heyden, Dinteloord en M. Tielen, Zevenbergen. (Advertentie) voelt U de gehele dag niet! Geen vrees meur, dat de gebitsplaat van het gehemelte loslaat. DENTOFIX, het nieuwe, verbeterde, antiseptische poe der 's morgens een weinig op de plaat gestrooid houdt het gebit de gehele dag onwrikbaar op zijn plaats. Geen onaangename smaak. DENTOFIX verschaft U een gevoel van zekerheid bij het eten, lachen, spreken en niezen* U vergeet, dat U een kunstgebit heeft. Koopt nog heden een strooihui voot slechts f 2,35j verkrijgbaar bij apotheken en drogisterijen. Op 19 juni jl. kwamen 2 tanksche pen. de Stony Point en de Ioanms. voor de Kanaalmond met elkaar in aanvaring, waarna brand uitbrak op de Stony Pomt. De Ioannis werd met doden en ge wonden in Brest binnen gebracht, terwijl de Nederlandse sleper Thames er in slaagde de brandende Stony Point vast te maken en weg te slepen. Bovendien werden door de mannen van de Thames de lekken van de brandende tanker gedicht en het vuur bedwongen. Toen het zwaar gehavende schip op de rede van Falmouth aankwam, werd met het oog op brandgevaar de toegang tot de haven geweigerd. De Thames is met de sleep, zoals gemeld, via Vlissingen naar Antwer pen gevaren. Ook het tweede schip dat bij deze ramp is betrokken, de Ioannis. is verder onder de hoede gesteld van Nederlandse sleepboten. Ook dit zwaar gehavende schip zal door de Nederlanders op sleeptouw worden genomen en van Brest naar Bremen worden overgebracht. Op het kaartje zien wij de route van de Nederlandse slepers. De foto geeft een „close-up" van de Stony point" op de Noordzee, onderweg naar ons land. Duidelijk is aan boord de aangerichte ravage te zien... (foto luchtopname ANP).

de Stem | 1957 | | pagina 6