Metaalindustrie bijna geheel lamgelegd Tweehonderd Belgen gingen in staking Broche voor de koningin Dr. N. Bolkestein te Deventer benoemd Postduiven waren te gast op de Waterman inswerk! ITEURS f 1.- Door algemene staking in België ZO GAAT HET WEL Stopzetting atoomproeven niet los van de rest Weer vier personen verdronken Dodelijke ongelukken Nederlandse successen j in de Tour I Ruim 135000 arbeiders achter stakingsparool Tuinder door bliksem gedood MARINIERSKAPEL ONDER NIEUWE LEIDING Drie Duitse divisies in de N.A.Y.O. China beperkt buitenlandse handel Hofstra houdt voet bij stuk Radiografische wedstrijd in pijproken Iver isters )UDSTER roene haring (gieters rs H .LUGTEN antiia 'bediende hm nor ikpxr\ tilrmmtdie mrbmmn, m de hul zit f DAGBLAD VOOR ZEELAND Bouwvakkers weer aan het werk UrCtfypty Vrij warm Bij Bata-fabrieken te Best Hogere premies voor landbouwpensioenen Bonn akkoord met Europese inspectie Middelburg verliest zijn burgemeester Fruit kreeg voor 60 miljoen schade Sigaretten kunnen „gezuiverd" worden Ie afdeling THNIEK |n aan SWERK Irislaan 75 384-0O liar tariefbureau de chef tarief- Iteld worden in laor het bijhou- lin verband met Ihij bij gebleken laan de centrale Je ervaring, llszaken. in het Groot- |h zal beginnen |nbeveling. levens kost en Joning en koste- opleiding voor lloma A. Irloon vermeer- Jt en inwoning), losten naar huis les met uitvoe- fn dit blad aan bmd ziekenhuis. fnwooróige aris. Verdere hulp Iring. Huis met C.V. fit bij Den Haag en I-, Advies- en Adv.- pus 354, Den Haag. JlAAD prijzen. - Iedere pp de Markt te pe bloemenauto's. sroene zeilen ingen, tel. 553826. drecht gevraagd: eding van DORDRECHT VAN MELKPRODUCTEN DDELEN N.V. Zoom, ïnsttreding accurate jaar. e in het bezit te zijn aktijkdiploma boek- ng- de fabrieksdirectie, TEEN 97e JAARGANG No. 22492 Uitgave N. V. Uitgevers Mij. Neerlandia. Verschijnt elke werkdag. Bureaus: Breda, Reigerstr. 16. Tel.: Directie, Redactie en Ad ministratie 22341. Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr H. M. L. de Rechter. P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Abonn.prijs bij vooruitbet. 7.— p. kwartaal, p. post 7.70, p. week (uitsl. bij niet postbestell.) 0.54. Incasso wordt berekend. Losse numm 15 ct. Postrek 278841 Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel Voo» God, Kmin#fn m V adertan I, telefoon 2238 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, telefoon 102 - (Bijbureaus: TERNEUZEN, Noordstraat 56, tel. 2601 - OOSTBURG, Nieuwstraat 41, tel. no. 35) DINSDAG 2 JULI 1957 Advertentieprijs voor de gehele oplage 0.35 per mm. (Ingezonden Mededelingen 0.85 per mm). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland uitsluitend in de Zeeuwse editie 0.14 per mm. (Ingezonden Mede delingen 0.35 per mm). Bij contract aan zienlijke reductie: volledig tariet en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. per mm extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet wensen af te geven, worden vernietigd. De Belgische metaalindustrie is voor het grootste deel lam gelegd door een algemene staking, die gisteren is begonnen. Van de 200.000 metaalbewerkers hebben er volgens de laatste berich ten ruim 135.000 het werk neergelegd. In Luik was de staking der metaalarbeiders algemeen. De grote meerderheid van de fabrieken en bedrijven lag er reeds sedert een week of langer stil, tengevolge van wilde stakingen. Maandagochtend echter zijn ook de andere arbeiders in staking gegaan. We kunnen even uitblazen- In de loop van maandag is name lijk de zeer warme lucht uit ons land verdreven. Dit gebeurde, toen na de passage van een on weersstoring de wind naar wes telijke richtingen draaide. In het westen van het land geschiedde dit al vroeg in de ochtend. In het oosten daarentegen was het kort na het middaguur zeer warm, waarbij het kwik plaatselijk nog tot 34 graden steeg. Daarna trad ook daar afkoeling op. Inmiddels begon zich vanuit het westen een hogedrukgebied naar onze omgeving uit te breiden. In verband daarmee zullen er dins dag zonnige perioden voorkomen, maar ook is een enkele verspreide bui mogelijk. Vlak bij de kust kan hier en daar van zee afkom stige mist voorkomen. De tempe ratuur zal in het westen tot on geveer 20 en in het oosten tot on geveer 25 graden kunnen oplo pen, zodat het nog vrij warm zal zijn. MGR. JOSIP LACH, hulpbisschop van Zagreb, heeft van Tito toestem ming gekregen naar Rome te gaan, in verband met de voorbereidingen voor de heiligverklaring van de zali ge Nicholas Tavigli. een Franciscaan se martelaar uit de veertiende eeuw. DE FONDSEN voor landbouwzaaiza- den en voederbietenzaden zullen we gens de teleurstellende resultaten van 1956 in deze teelt worden uitgeput. Telers zullen zestig procent en kwe kers veertig procent van het totaal der fondsen ontvangen. TSJECHO-SLOWAKIJE heeft ten be hoeve van buitengewone bezoekers de officiële wisselkoers voor een aan tal munteenheden van niet-commu- nistische landen verdubbeld. JOZES COHEN, een auteur te Gro ningen, is winnaar geworden van de luisterspelwedstrijd, die was uitge schreven door de Nederlandse Radio- Unie en het Belgische Nationale In stituut voor de Radio-omroep. EEN PAKISTAANS lijntoestel wordt vermist op een vlucht boven Oost- Pakistan. Er zijn 24 mensen aan boord. BINNENKORT is de benoeming te verwachten van de heer A. Lovink tot ambassadeur in Australië. De heer Lovink is momenteel ambassa deur in Canada. TWAALFDUIZEND mensen in de Zuidchinese provincies Kwangtoeng en Kwangsi lijden honger. De hon gersnood zou al talrijke slachtoffers hebben gemaakt. AAN dis. J. Posthuma is op zijn ver zoek eervol ontslag verleend als pre sident-directeur van de Herstelbank. Mr. M. Sanders, tot heden directeur secretaris van de bank, volgt hem op. MEVROUW Beatrice Eden, de eer ste echtgenote van Sir Anthony Eden, is maandag te Londen op 51-jarige leeftijd overleden. J Verwachting van het K.N.M.I. t te De Bilt tot dinsdagavond, op- t t gemaakt maandagavond te 23.15 uur: J Zonnige perioden en op de meeste t plaatsen droog. Langs de kust I hier en daar mist. Zwakke tot matige wind uit uiteenlopende J J richtingen. Vrij warm. t t Verwachting van het Belgisch i Weerkundig Instituut: Matige wind J uit noordwestelijke richtingen. t 0\ t i\ t uit noordwestelijke richtingen. Aanvankelijk zwaarbewolkt tot 't onweerachtig. Daarna bewolkt tot mooi. Maximum-temperatuur 25 graden. Vandaag: zon onder 21.03 uur; i i maan onder 23.12 uur. Morgen: zon op 4.25 uur, maan J op 11.56 uur. Het aantal stakers in de metaalnij verheid in het Brusselse wordt ge schat op 9000. De oproep tot staking werd algemeen opgevolgd in de me taalnijverheid van de Borinage. Te Charleroi zelf was de staking in de ijzer- en staalnijverheid algemeen. De heer Gailly, volksvertegenwoordi ger en voorzitter van het Nationaal Verbond van Metaalbewerkers, ver klaarde dat 35.000 arbeiders uit de streek bij de staking waren betrokken. Ze was, zei hij, een uiting van syndi cale tucht. Alleen de arbeiders die door de federatie voor de onderhouds werken aangewezen werden, hadden zich in de fabrieken aangemeld. Maandag waren de bij de metaal centrale van het A.B.V.V. aangesloten arbeiders in de Gentse metaalnijver heid in staking, maar die van de Christelijke Centrale niet. Ongeveer 50 procent der arbeiders staakt. In de kleine bedrijven wordt vrijwel nor maal gewerkt. Het aantal stakers in de metaalnij verheid van de provincie Antwerpen wordt op 40.000 geschat. In enkele Antwerpse bedryven, waar afzonder lijke overeenkomsten tot stand kwa men, wordt normaal gewerkt. De werkhervatting in het bouwbe drijf is vrijwel algemeen. De toe stand was weer geheel normaal bij de tentoonstelling te Brussel, evenals in West-Vlaanderen. De Christelijke Centrale deelde mee dat de hervatting algemeen was be halve te Antwerpen, waar haar leden besloten de staking voort te zetten en te St.-Niklaas, waar de stakers maandagmiddag weer vergaderden. Gisterenmorgen zyn bij de schoen en lederfabriek Bata te Best ruim 200 Belgische arbeiders en arbeidsters in staking gegaan. Zij verlangen verho ging van de zogenaamde compensatie- toeslag op het maximum van het C.A.O.-loon, welke toeslag op het ogenblik tien procent bedraagt. tiet vorige jaar is van de zijde van het ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid bezwaar gemaakt tegen doorbetaling van deze toeslag. Er is toen op 18 december 1956 een bespreking gevoerd tussen de Raad van Bestuur in Arbeidszaken en ver tegenwoordigers van de Belgische werknemersorganisaties, waarbij werd ovreeengekomen de toeslagverlening te verlengen. Thans verlangen de Bel gische arbeidskrachten een verhoging van deze toeslag. Daarover heeft een deputatie van het district Turnhout van het Algemeen Christelijk Vak verbond een bespreking gehad met de directie van de fabriek, welke laatste zich echter strikt wil houden aan de overeenkomst van december van het vorig jaar. De bespreking leverde dan ook geen resultaat op. Gisteren weigerden ruim 200 Belgen de fabriekspoort binnen te gaan. Na een uur staking meldden zij zich weer aan de fabriek, doch nu werd hen de toegang geweigerd. Later op de mor gen zijn de Belgen met autobussen naar huis teruggekeerd. De stakers zijn merendeels ongeschoolde arbeids krachten in de rubberfabriek. Gisteren is een tijdelijke verhoging ingegaan van premies en pensioenen voor invaliditeit, weduwen en wezen van het Bedrijfspensioenfonds voor de landbouw. In afwachting van algemene wette lijke maatregelen op dit gebied is tot hoogstens 1 juli 1960 bepaald, dat het weduwen, en wezenpensioen een toe slag krijgt van 150 percent. Maandagmiddag ontvingen H.M. de Koningin en Z.K.H. Prins Bernhard op het paleis te Soestdijk een dele gatie van de Amerikaanse oud-strij dersorganisatie Veterans of foreign wars of the United States". Bij deze gelegenheid werd aan Prins Bern hard „The gold grand Cross" van de Organisatie uitgereikt. De Ko ningin kreeg een gouden broche met Te Vuren (Gld.) is maandagmiddag tijdens een hevige onweersbui de 27- jarige tuinder B. van Lith, die met zijn vrouw druk bezig was om het wasgoed van de lijn binnen te halen, door de bliksem getroffen en opslag gedood. Zijn vrouw is levensgevaar lijk gewond. De premiers van het Britse Geme nebest hebben maandag gesproken over de ..atoomvoorstellen" van een gedeeltelijke ontwapening, die Stas- sen deze week aan de ontwapenings subcommissie van de V.N. in Londen zal voorleggen. De Amerikaanse voorstellen, die door Engeland, Frankrijk en Canada worden onderschreven, zouden een schorsing van de atoomproeven kop pelen aan een principiële overeen stemming over: I Een eerste vermindering der con- ventionele bewapening en troe pensterkte. O Een doeltreffend systeem van in- spectie. 3 Voldoende controlemaatregelen te gen een plotselinge aanval. Een zekere mate van inspectie uit de lucht, fj Het vaststellen van een datum voor staking van de produktie van materiaal voor kernwapens. Volgens de premiers van de Gemene best-landen zou ook communistisch- Drie Westduitse gemotoriseer de divisies infanterie zijn maan dag zonder officieel vertoon bij de NAVO - strijdkrachten inge deeld. De Marinierskapel heeft een nieuwe dirigent gekregen. Het is de eerste luitenant H. van Lijnschooten, die de majoor G. Nieuwlaiid opvolgt. Gisteren werd luitenant van Lijn schooten in Rotterdam beëdigd. De foto geeft een moment van de plechtigheid. Ook gisteren zijn weer enkele men sen, die in het water verkoeling zochten, door verdrinking om het le ven gekomen. In de W'ester-Schelde, bij Borsselen, is de 15-jarige jon gen M. Krijger door de sterke stroom meegesleurd en verdronken. De 65- jarige J. Vermeulen zag de jongen in moeilijkheden en begaf zich te wa ter om hem te redden. Hij mocht hierin niet slagen en verdronk even eens. De 29-jarige J. H. uit Streefkerk is bij het zwemmen in de rivier de Lek verdronken. Hij was, toen het al donker was, met drie vrienden gaan zwemmen. Te Onna (gem. Steenwijkerwold) is de 17-jarige W. P. met zijn hoofd in de modder geraakt en gestikt. Toen militairen, die in de buurt waren, hem eindelijk vonden, bleek de jon gen reeds te zijn overleden. diamanten aangeboden. Deze foto laat zien- hoe Mrs. Clerc Koningin Juliana de broche opspelt. De omvang van China's buitenland se handel zal dit jaar ongeveer 8.4 procent kleiner zijn dan in 1956. De voorzitter van de Nationale Econo mische Commissie, Po I Po, die dit in een verslag aan het volkscongres bekendmaakte, deelde mede, dat de uitvoer van granen 540.000 ton en die van varkensvlees 85.000 ton kleiner zal zijn dan in het afgelopen jaar. Po I Po deelde in zijn verslag voorts mede, dat er voortaan aan zienlijk minder machines en trans portmateriaal zullen worden inge voerd met het doel de eigen machine industrie van China te stimuleren. Dit jaar zal een aanvang worden gemaakt met de uitvoering van 591 omvangrijke ontwikkelingsproj ecten. Het nieuwe plan is veel minder ambitieus dan sommige vorige plan nen en men vermoedt, dat China thans streeft naar een zekere conso lidatie na de overhaaste vooruitgang van het vorige jaar. Gisteren werd bekend, dat met met ingang van 16 juli a.s. de burgemeester van Middelburg, mr. dr. N. Bolkestein, in gelijke functie is benoemd te Deventer. Toen wij gisterenmiddag dr. Bol kestein met deze benoeming com plimenteerden, vernamen wij o.m. van hem, dat hij precies 7 jaar gele den, 1 juli 1950, te Middelburg was benoemd. Deventer kende hij slechts zeer op pervlakkig, maar binnenkort, gaat hij kennismaken met de stad, waarvan hij de eerste burger wordt. Middelburg verliest in dr. Bolke stein een goed voorvechter en be kwaam magistraat, die als burger vader boven de partijen stond en recht door zee ging. De burgemeester gaf cachet aan zyn stad. Bij de talrijke gelegenheids- speeches welke hij had af te steken, bleek hij altijd iets markants te zeg gen te hebben en het was steeds een lust te horen en te zien, hoe hij een raadsvergadering leidde: correct, za- kelyk, geestig waar dit kon en straf waar het nodig was. Dr. Bolkestein. Hagenaar van ge boorte. wordt binnenkort 47 jaar. Aanvankelijk was hij bij de belasting dienst, maar in 1939 werd hij, voor de SDAP, lid van Ged. Staten van Gro ningen. Niet geneigd tot schipperen met de bezetter, zette deze hem twee jaar in het concentratie-kamp. (Van onze parlementaire verslaggever) Minister Hofstra heeft zich niet la ten vermurwen tot een wijziging van zijn voorstellen tot belastingverhoging. Ook tijdens het mondeling overleg, dat hij vorige week met een commis sie uit de Tweede Kamer heeft ge had, bleef de bewindsman op het standpunt staan, dat aan een verho ging van de belastingen niet te ont komen valt. Het begrotingstekort in 1957 zal ondanks de verschillende maatregelen in het kader van de be stedingsbeperking toch nog 75 tot 100 miljoen hoger komen te liggen dan aanvankelijk werd geraamd, terwijl de betalingsbalans een tekort vertoont van ca 130 miljoen. Inmiddels heeft de Tweede Kamer zich door de vertraging bij de voor bereiding van wetsontwerpen genood zaakt gezien de voorstellen pas woens dag in behandeling te nemen. Toen het emigrantenschip „Waterman", in beheer bij de Kon. Rotterdamsche Lloyd, de zer dagen in het Engelse Kanaal voer, op weg naar Halifax, kwa men op een morgen zeven post duiven aan boord vliegen, die schouwd. Ze behoefden geen corvee te doen, zoals gebruikelijk, en hij liet zelfs twee comfortabele hokken voor hen bouwen. Bij aankomst in Hali fax ging "de kapitein direct de wal op om zelf het beste duivevoer in te slaan. Zo leeft het zestal sindsdien vorstelijk. Bij terugkeer van de „Waterman" te Rotterdam zal een vertegenwoor- Srillv-pilanden los te laten Dit ee diSer van de Rotterdamse postduiven- LCurd ook en menzag de epen £m"d de in ^vangst derdaad in de richting van de eilan- „iP ifS j^ ,drag J ze wat waren uitgerust en bijgevoe- derd waren, bij het passeren van de doodmoe bleken te zijn. Zij lie ten zich door de bemanning van beurd ook en men zag de dieren in het schip gemakkelijk vangen en ripn^koersem6 rlchtlng van de ellan" dat zij bij hun rechtmatige eigenaars wprHen aan hrwirfl on ppa nictibelanden. Uit de vermeldingen op de weraen aan Doora op een rustig Maar in de loop van de dag zaten ringen, die de duiven om een poot plekje gedeponeerd om Op ver- er weer zes van de zeven aan dek van hebben, meent de secretaris van deze haal te kunnen komen de „Waterman". Ze schenen er zich bond te mogen afleiden, dat het En- behaaglijk te voelen. Kapitein Flach gelse postduiven zijn, die op de terug- De gezagvoerder, kapitein J. C. heeft ze toen maar als verstekeling weg waren van Frankrijk of misschien Flach, besloot de dieren 's avonds, als van onbekende nationaliteit be- van Spanje. Na de bevrijding keerde dr. Bolke stein in het Groningse college van G.S. terug; doctoreerde in 1948 en aanvaardde ook, als financieel ex pert, een leeropdracht aan de Gro ningse universiteit. Juli 1950 volgde zo men weet, zijn benoeming tot burgemeester der Zeeuwse hoofdstad en vandaag over veertien dagen zal zijn installatie te Deventer plaats hebben. Een 16-jarig meisje uit Muiden, P. de Hollander, is gisteren in Naarden door de laadbak van een zandauto ge grepen. Ernstig gewond werd zij naar het ziekenhuis overgebracht, waar zij bij aankomst bleek te zijn over leden. De bestuurder van de zandauto pas seerde links een stilstaande bestel auto, om in de richting Rijksweg te gaan. Op dat moment naderde ver keer uit andere richting en om dit te ontwijken nam de bestuurder van de zandauto de bocht geheel links, waar door het meisje geraakt werd. Het was het vierde dodelijke ongeluk te Naarden in veertien dagen tijds. In de S-bocht van de Boortorenweg te Giethoorn is de 23-jarige gehuwde caféhouder A. M. uit Giethoorn met zijn motor tegen een uit tegenover gestelde richting komende dienstauto van de PTT gereden. De motorrijder was vrijwel op slag dood. Op de provinciale weg Hembrug- Limmcn binnen de gemeente Wor- merveer, is de 65-jarige mevrouw D. S. de J. uit Krommenie, toen zij per fiets de weg overstak, gegrepen door een achterop rijdende personenauto. Zij was op slag dood. China de ontwapeningsovereenkomst moeten ondertekenen. De Westduitse regering steunt het Amerikaanse voorstel tot vorming van een Europese zone voor inspec tie uit de lucht in het kader van een ontwapeningsakkoord. Dit is maan dag door een woordvoerder van de Bondskanselarij meegedeeld. Het be trokken Amerikaanse voorstel is aan de NAVO-raad ter goedkeuring voor gelegd. Ir' jZük r fSjmjsuazjk. Dit is (weer) een Frans natio- naai, die doende is met een spurt J voor een etappe-zege: Het is de f schrale Gilbert Bauvin, die giste- ren in Charleroi met dc bloemen ging strijken. Vlak achter hem finishte echter onze landgenoot t Daan de Groot, die z(jn oude forme hervonden blijkt te hebben. Behalve de negende plaats van t Gerrit Voorting en het succes van t Piet de Jongh, die zich handig achttiende wist te klasseren, is er nóg een groot resultaat te melden: Nederland werkte zich in het al gemeen ploegenklassement op tot de tweede plaats. De gele leiderstrui is tussen al deze bedrijven door van eigenaar verwisseld. Het kostelijke shirt wordt momenteel gedragen door de Frans nationaal Jacques An- quetil. De schade die het afgelopen voorjaar aan het Nederlandse fruit door de nachtvorst is toe gebracht, wordt geschat op 60.000.000. Dit is medegedeeld op een persconferentie te Kes- teren, die door de Gelderse Maatschappij voor de Landbouw werd gehouden. Franse specialist De Franse kankerspecialist dr. Ray mond Labarjet zegt bemoedigende resultaten te hebben bereikt bij het elimineren van het gevaar van long kanker voor sigarettenrokers. Hij be weert dat hij samen met zijn mede werkers een manier gevonden heeft om 95 procent van de benzopyreen uit de sigaretterook te verwijderen. Zijn rookmachines hebben duizenden siga retten verwerkt, die gratis door de overheid ter beschikking zijn gesteld. Men is tot de conclusie gekomen, dat het sigarettepapier een groter gevaar inhoudt dan de tabak zelf. maar het gevaar van beide kan door een che mische behandeling aanzienlijk wor den verminderd. De Nederlandse kampioen pijp roken, Rouwe Dijkstra uit Den Haag, is uitgedaagd door de Amerikaanse kampioen, Robert E. Rudl uit Michigan, voor een wedstrijd in het pijproken. Op 13 juli a.s. zal deze wedstrijd worden gehouden. De Hagenaar zal dan zetelen in Grandcafé Den Hout te Den Haag en de Amerikaan in de sigarenzaak Flint te Michigan. Beiden be ginnen op hetzelfde ogenblik en over en weer zal radiotelegra- fisch contact worden onder houden. De te roken portie is 3,3 gram tabak. Gistermorgen zijn de porties afgewogen onder toe zicht van een notaris te Gro ningen. Voor alle zekerheid gaan er tien porties naar Ame rika en tien naar Den Haag.

de Stem | 1957 | | pagina 1