O Nederlandse beeldhouwkunst DE MAN j door Ids. v. d. Floeg MET DE LUCIFER Uitgestelde werken van het wegverkeer HET ATOOMVLIEGTUIG letste lie zege INTERNATIONAAL NIVEAU Dominee uit pastorie gezet k;;!Le^ *°uwn' RADIO 5 7 DAGBLAD DE STEM VAN MAANDAG 1 JULI 1957 57 iter Europees oetbal- )ioen Belangwekkend overzicht in museum Boymans Talent en vakkennis In 's Gravenpolder Nieuwe (en hoge) energiebron /W en geXcud i V,a°t .en RWe,la me"1- ,°duct .|t,tn\nen» Drink het koel! Agente: FIRMA BAYINCS-BEYERSBERGEN Haag weg 250 Breda Tel. 37950 Mr. Bajetto hoofd van nieuwsdienst Wereldomroep Josephine Baker wil scheiden Zoeken naar nieuwe mogelijkheden TELEVISIEPROGRAMMA |antes, kon men in de Franse Intal favorieten Ingschattend de je warmte heeft der mogelijken lerden echter zon- lieelneming uitge- l'oblet voelde zich opeens niet goed het contact met Idlometer worstel- Tg door. vergezeld ludant André Tro- Becht aan toe was. ten seintje aan de I: kilometer verder |tzelfde. Variatie |vinningen van de de etappezeges Anquetil en de in de tijdrit, zondag doorbro- fens, de 25-jarige ne Tour rijdt, be ierden Belgen, die naar Roubaix |m de ploeg van binnenkomen, een waarlijk im- pet de Parijzenaar France) na on- het peloton ont leen zo hard door spoedig de brui eer liet terugval- Niet bang et in deze tempe- Ig", was het oor- lideel der volgers Ik hebben ook ve- Tld er zo over ge- lens zag met zijn )m en zijn wils- de afgezonderde 9. En hij was als bg niet bang voor |Lens. Hij reed in nt tempo, dat om liddeld van 36.03 |weinig, maar liet de toeschouwers doorzien. ange triomftocht [bij aankomst in noet zijn geweest r het applaus dat I heeft gevolgd, [n de Noordfranse ereboog van wa- pinslangen van de Jiers, die zo'n ple it natte en frisse lin de volgwagens voortdurend met issers te rijden, aan de hemel te laatste wedstrij- r het voetbaltoer- kampioenschap van n de wedstrijden in ren: Nederland iderlandDuitsland ïalepoule: 1 Duits- -21; 2 Zweden 2 3 Nederland 2—0 id af en slen- met driftige de fakir hem ;ek!" sist hij. voortlopend een :egje in, „waar s ik haar straks g ik je aan bij hij merkt in an de gedaante iring haastig in een pilaar in- In enkele dagbladen is de laatste weken aandacht besteed aan het verschijnsel van een teveel aan exposities op het gebied van de beeldende kunst. Betoogd werd o.a. dat men door de bomen het bos niet meer zien kon, dat op deze manier een tentoonstelling niet meer de „grote gebeur tenis" kan zijn die ze behoort te zijn en dat de kwaliteit van het getoonde doorgaans nauivelijks middelmatig kan heten. Dat dit gelukkig niet opgaat voor alle exposities, bleek ons bij een bezoek aan het Museum Boymans in Rotterdam, waur de Nederlandse beeldhouivkunst wapen, schouw houdt. Niet alleen de reeds sinds jaar en dag erkende groten" zonden werk in, ook enkele jongeren kregen hun kans en het resultaat is verrassend. Veelzijdigheid van vormgeving en op vattingen omtrent toepassing van technische mogelijkheden, verschei denheid in geestelijke accenten en alles bijeen een overtuigende hoeveel heid werk dat getuigt van talent en vakmanschap op internationaal ni veau. Bij dit laatste denken we niet eens uitsluitend aan Mari Andries- sen, John Raedecker, prof. J. Bron- ner, Fred Carasso. V.P.S. Esser, Charlotte van Pallandt, Sondaar, Wertheim of Krop. Wie zijn ogen verzadigd heeft aan Honkbalspeler" van Esser of Dok werker" van Andriessen, een portret van Raedecker of Wertheim of een rompstudie van Bronner, is geneigd het bezoek aan het museum een uur te onderbreken om al die in hem neergestorte uitingen van kracht en schoonheid rustig de tijd te geven zich een belangrijke en blijvende plaats te veroveren in zijn bewuste schoonheidservaring. Daarna kan hij de zalen weer betreden om het werk van de anderen te aanvaarden of te verwerpen overeenkomstig de over tuigingskracht van de kunstenaars en de ontvankelijkheid van het eigen ge moed. Dwingende eisen Want dit is naar ons inzicht het meest belangrijke van de expositie in kan tonen. Boymans: de resultaten van vele eer lijke gevechten van begaafde kunste naars tegen de weerbarstige mate rie vragen een positief oordeel. Men kan er eenvoudig niet langs met een schouderophalen of een haif-dicht oog. Ze eisen stuk voor stuk dwin gend uw aandacht, bezitten om het zo eens te zeggen een „eigen per soonlijkheid" die volledig weigert zich door anderen te laten verdrin gen. Omdat het iverlc zo deskundig is geselecteerd, verdragen alle „per soonlijkheden" elkaar met terug wijzing van vreemde invloed en met onverkort en niet te bescha digen gaafheid van eigen kracht. Ook voor de „minderen" geldt dit. Tevoren zij met nadruk gezegd, dat met „minderen" door ons beslist niet een botte afwijging-op-kwaliteit wordt bedoeld. De inzendingen van Paul Grégoire. Niel Steenbergen óf Hein Koreman - om drie kunstenaars eigen het zuiden te noemen - zouden dat o.a. zeer beslist niet verdienen. Een speels-spirituëlc Steenbergen hand haaft zich in dit gezelschap voortref felijk, Grégoire blijkt een talentvol leerling van prof. Bronner, zoals Ko reman aan professor Esser alle eer bewijst die een hard werkend en be gaafd leerling maar bewijzen kan. Van Koreman kan men het betreuren dat hij niet meer dan drie kleine bronzen toont en de bezoeker der halve slechts kan doen vermoeden, dat hij ook en misschien wel juist in het monumentale werk zijn kracht Ten andere is er op deze expositie, dank zjj het voordeel van zaal-ruimte in tegenstelling tot de openlucht (zo als in het park Sonsbeek te Arnhem), aan kleine plastieken, penningen en portretten veel te bewonderen. In dit opzicht is er goede gelegenheid tot vergelijking van enkele vrij sterk uit eenlopende opvattingen, die bij na dere beschouwing overigens vrjjwel allemaal leiden tot vreugde over het feit, dat ons land sculptureel nog steeds op een zeer hoog niveau staat. L. B. van de Geref. Gemeente in hërsteld verband de mogelijkheid besproken een pastorie te laten bouwen voor hun predikant. Ds. Cabaret, die voor hij predikant werd, het schildersberoep had uitgeoefend heeft dit beroep na zijn afzetting weer opgenomen omdat zijn gemeente hem geen volledig trac- tement kan bieden. Daarnaast dient hij de gemeente in het ambtelijk werk. Als triest teken aan de wand prijkt er op de buitengezette inboedel een groot schoolbord, waarop de dominee heeft geschreven psalm 133, vers 1: „Ai ziet, hoe goed, hoe liefelijk is het, dat zonen van eenzelfde huis als broeders samenwonen". De kerkeraad van de Gereformeer de Gemeente in 's-Gravenpalder heeft dominee T. Cabaret, die een jaar ge leden een eigen gemeente stichtte, uit de pastone laten zetten. De dominee werd met vrouw en zes kinderen naar de tuin verwezen, waar ook het meu bilair werd opgeslagen. Ds. Cabaret werd ongeveer twee jaar geleden beroepen als predikant van de Geref. Gemeente te 's-Graven- polder. Vorig jaar besloot de classis dr. Cabaret af te zetten. De predi kant bleef echter in 's-Gravenpolder wonen en stichtte daar een eigen gemeente, de Geref. Gemeente in her steld verband, waarvoor hij zondangs optrad in het plaatselijke verenigings gebouw. De kerkeraad van de Geref. Ge meente zegde dr. Cabaret na zijn af zetting de huur van de pastorie op. De predikant heèft zich daarna in oktober vorig jaar tot de woonruimte- commisie gewend, die niet direct voor een andere woning kon zorgen. De kerkeraad van de Geref. Gemeente meende echter niet op de toewijzing van een woning te kunnen wachten Ingezetenen van 's-Gravenpolder heb ben gisteren de zes kinderen van ds. Cabaret in hun gezinnen opgenomen. Inmiddels hebben gisteravond leden NV.V vJN Portret dr. A. V. (brons) van Joh. G. Wertheim Amerikaanse geleerden hebben een nieuwe energiebron ontdekt op circa 100 km boven het aardoppervlak. Op die hoogte wordt zuurstof door de zonnestralen gesplitst en ontstaat atomische zuurstof, die volgens de deskundigen kan worden aangewend als brandstof voor motoren van een kunstmaan, waardoor deze voor een vrijwel onbeperkte tijd om de aarde kan blijven cirkelen. (Advertentie) ALCOHOLVRIJ elndeU dan andeAA Sprankelendgoudgeel Verkrijgbaar bj de Horeco-bedrljven en Uw wijnhandelaar. Tot hoofd van de nieuwsdienst van Radio Nederland Wereldomroep is met ingang van 1 september a.s. be-' noemd mr. M. P. Bajetto, thans werkzaam als sous-chef bij de afde ling radio, televisie en pers van het ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen. De heer Bajetto volgt als zodanig mr. J. W. Niessink op, die met in gang van dezelfde datum is benoemd tot hoofdredacteur van het Utrechts Nieuwsblad. Bij de rechtbank van Sarlat in het Franse departement Dordogne is een verzoek om echtscheiding ingediend tussen Josephine Baker en de orkest leider Jo Bouillon. Op 5 juli zal een poging tot verzoening worden ge daan. Het echtpaar bewoont in Dor dogne een landgoed waar het een aantal kinderen van verschillende rassen tezamen heeft gebracht. =1= In dit atoomtijdperk kan het niet anders of de mogelijkheid van 't benutten van de atoomkracht voor de luchtvaart wordt ook intensief onder de loupe genomen. Dé techniek staat tegen woordig voor niets en zo zullen binnen niet al te lange tijd vlieg tuigen voortgestuwd worden door atoom kracht. In de Verenigde Staten is men al ver gevorderd, maar ook in Rusland heeft men niet stilgezeten. Immers, ruim een jaar geleden werd bekend, dat de Russen erin geslaagd waren een atoom-vliegtuig te construeren en daarbij een van de grootste ob stakels te overwinnen, nl. het grote gewicht van de schilden, die vliegers en omstanders moeten be schermen tegen de dode lijke uitstraling van de atoomreactor. Over dit prototype is toch iets meer uitgelekt, want het heet dat wester se inlichtingendiensten zoals men de huidige spio nagediensten pleegt te noe men enkele jaren gele den in het bezit zijn geko men van 'n micro-filmop name waarop tekeningen en afmetingen voorkwa men van een nieuw pro ject straaljager met ra ket-aandrijving, die lood recht kon opstijgen. Er waren verscheidene idee ën in verwerkt van Duitse projectielen, die aan het eind van de laatste we reldoorlog in Russische handen vielen. De snel heid van dit toestel dat GIL-OI gedoopt is - wordt tussen de 1100 en 1350 mijl per uur geschat. Opmerkelijk is, dat wat de vliegtuigvorm betreft Russen. Amerikanen en Engelsen langs dezelfde lijnen schijnen te denken, of van elkaar gegevens trachten af te kapen. Het afweerschild van de GIL- OI vertoont eenzelfde ge- dachtengang hieromtrent, nl. met ..spiegels" van grafiet, die de splitsende neutronen weer terugkaat sen de reactor in. De Rus sen maakten dit schild uit ..losk", een of andere „ge heime" stof waar verder niets over bekend isEn met dat al is de race om als eerste met een atoom vliegtuig in de lucht te ko men op volle toeren geko men. Ook burgerlucht. vaart In de Verenigde Staten is men dienaangaande optimistisch. Onlangs werd door een woord voerder van de Ameri kaanse luchtmacht ver klaard, dat zij binnen 3 tot 8 jaar door middel van atoomvliegtulgen de supprematie in de lucht tullen bezitten, o.m. met moeder - vliegtuigen, die zen achttal jachtbom menwerpers met zich mee kunnen voeren. Toch blijven er nog pro blemen op te lossen voor het ontwerpen van zo'n atoommachine. In de fabrieken bestaan reeds verscheidene reac tors voor straalmotoren die alle volgens het princi pe van de snelle atoom reactie werken en maar weinig ruimte innemen. De Russische professor in de technologie Pokrov- sky denkt reeds aan vlieg tuigen voor de burgerlucht vaart. Om de bescherming tegen de dodelijke stralen te vergemakkelijken, moet de reactor in 't staartstuk van het toestel worden in gebouwd, terwijl de romp ;o lang mogelijk moet zijn en de verblijfplaatsen van de bemanning en passa giers in het voorste gedeel te ondergebracht. Want hoe langer de romp is, des te zwakker de straal kracht en ook des te lich ter het afweerschild kan worden. De motor denkt hij dan op gang te bren gen met kerosine. Dit met het oog op bescherming van de omgeving van het vliegtuig. Zolang het nog op de grond staat, behoeft dan de reactor niet in wer king te treden en worden geen vernietigende stralen uitgezonden. Eert vliegend slagschip Engeland heeft drie gi gantische Princessvliegbo- ten klaar staan, die wach ten op nadere bestemming In de Britstolfabrieken doet men nu allerlei on derzoekingen op atoom gebied. Bovendien staat er een plan op stapel voor 'n 120-tonner, die dan vrij wel geheel de zee als ope ratiegebied zal krijgen. Er wordt zelfs gedacht aan 'n vliegend slagschip, dat da gen achtereen de zeeën kan bevliegen en als kon vooibeschermer dienst zou doen. De Engelse en Ameri kaanse deskundigen lopen ook met een gezamenlijk plan rond, nl. het uitneem- baar maken van 't staart stuk waarin zich de atoom motor bevindt. Dit staart stuk kan dan op een af gelegen punt van het vlieg veld achterblijven, terwijl de rest van het toestel met bemanning, passa giers en lading tot bij de plaats van bestemming te land komt. Daartegenover staat nog een Engels-Rus sisch idee om de reactor en de motoren uitneem- baar te maken, iets wat minder moeilijkheden schijnt te zullen opleveren. Men wil dan de moto ren in een met lood bekle de betonnen ruimte mon teren en daarnevens onder gronds werkkamers aan brengen van waaruit dan de atomische brandstof kan worden afgevoerd en de motoren met de reactor kunnen worden gecontro leerd. De ervaringen dienaan gaande opgedaan in de Engelse atoom - proefsta- ;ions hebben inmiddels be wezen, dat zulk een auto matische bediening heel goed mogelijk is. In bovenstaande kaart zijn in beeld gebracht de door de bestedingsbe perking uitgestelde werken, die van belang moeten worden geacht voor het wegverkeer. Eén blik is vol doende om te zien, dat Brabant ernstig wordt gedupeerd; het aan tal werken in dit gewest dat uitge steld moest worden, is zelfs het grootste van het hele land. DINSDAG, 2 JULI 1957 HILVERSUM I. 402 m. AVRO: 7,00 Nws. 7,10 Gym. 7,20 Gram. VPRO: 7,50 Dagopening AVRO: 8,00 Nws. 8,15 Gram. 9,10 V.d. vrouw 9.15 Gram. 9,35 Waterst. 9,40 Morgenw. 10,00 Gram. 10,50 V.d. kleuters 11,00 Lirfite muz. 11,30 Ba riton en piano 12,00 Gram. 12,30 Land- entuinb.meded. 12,33 Orgel en piano 13,00 Nws. 13,15 Meded. of gram. 13,20 Metro- pole ork. 13,55 Koersen 14,00 Pianorec. 14,30 Het spastische kind en wij, caus. 14,45 Smaken verschillen 15,40 Canada 90 jaar 16,10 Viool en piano 16,30 V.d. jeugd 17,20 De dierenwereld en wij, caus. 17,30 Amus.muz. 18,00 Nws. 18,15 Tennis- kamp. te Wimbledon 18,25 Gram. 18.30 Regerinigsuitz.Dr. M. J. Adriani: Om gang met de natuur 19,00 Paris vous parle 19,05 Ik kan ook kieken, caus. 19,15 Tenor en piano 19,45 Filmpraatje 20,00 Nws. 20.05 Marinierskapel en mannen koor 20,50 Gevar.progr. 22,15 Act. 22,30 Pianorec. 22,45 Sopr. en gitaar 23,00 Nws. 23,15 Beursber. v. New York 23,16 New York Calling 23,20-24,00 Gram. HILVERSUM n. 298 m. KRO: 7,00 Nws. 7,10 Gram. 7,15 Vlaggenparade, rep. 7,45 Morgengeb. en lit. kal. 8,00 Nws. en weerber. 8,15 Gram. 8,55 Hoogmis 10.15 V.d. kleuters 10,30 Gram. 11,00 V.d. vrouw 11.30 Gram. 12,00 Angelus 12,03 Gram. 12.30 Land- en tuimb.meded. 12.55 Zonne wijzer 13,00 Nws. en kath.nws. 13,20 Dansork. 13,50 Gram. 14,00 Mil.ork. 14,30 Wij vrouwen van het land 14,40 Bra bants ork. en sol. 15.25 Viool en piano (Tussen 16.00 en 18,Oo Ronde v. Frank rijk) 16,00 V.d. zieken 16,55 Atoomkracht sprookje of verderf, caus. 17,00 V.d. jeugd 17,40 Beursber. 17,45 Regeringsuitz.: Ru briek verklaring en toelichting: Melk en volksgezondheid. Een vraaggespr. met prof. dr. C. den Hartog, directeur v.h. voorlichtingsbureau voor de voeding 18,00 Strijkork. 18,15 Lichte muz. 18,30 Gram. 18,45 Ronde v. Frankrijk 19,00 Nws. 19,10 Comm. 19,15 Uit het boek der boeken, caus. 19,30 Instr. kwint, en sol. 19,50 Ronde v. Frankrijk 20,00 Gram. 20,30 Act. 20,40 Ik koos als weg door 't leven, kiank'b. 20,50 Pianovoordr. 21,25 Wat het is leerling te zijn, caus. 21,45 Holland festival 1957: Radiophilharm. ork., koor jongenskoor en sol. 22.45 Avondgeb. en lit. kal. 23,00 Nws. 23,15-24,00 Nieuwe gram. BRUSSEL 324 m. 12,00 Gram. 12,30 Weerber. 12,34 Tuinh.kron. 12,40 Filmmuz. (Om 12,55 koersen) 13,00 Nws. 13,11 Gram. 14,00 14,30 en 15,00 Idem (plm. 16,00 Ronde v. Krankrijk) 16,00 Koer sen 16.02 Gram. 27,00 Nws. 17,10 Gram. 17,45 Boekbespr. 18,00 V.d. jeugd 18,30 V.d. sold. plm. 18,45 Ronde v. Frankrijk 19,00 Nws. 19.40 en 19,45 Gram. 20,00 V. d. vrouw 21,00 Omr.ork. en sol. 22,00 Nws. 22,11 Vioolrec. 22,45 Gram. 22,55 Nieuws. BRUSSEL, 484 m. 12,00 Gram. 13,00 Nws. 13,15 Gram. 14,00 Omr.ork. 15,00 en 15,30 Gram. 16,05 Dansmuz. 18,30 Gram. 19,30 Nws. 20,00 Ork.conc. 22,00 Nws. 22,10 Vrije tijd 22,55 Nws. NTS: 20,30-20,45 Filmprogr. VLAAMS BELG.: 19,00 V.d. jeugd 19,05 Vedetten uit de dierenwereld 19,30 Nws., act. en journ. 20,00 Filmrep, 20,15 Over name v.d. BBC: rep. 20,45 Speelfilm 22,15 Nws. en journ. FRANS BELG.: 19,00 Kunstoverz. 19.30 V.d. jeugd 20,00 Act. 20.40 En vot.re Ame et Conscience 22.00 Toneelstuk 22,30 Kunstoverz. 23,00 Wereldnws. 23) Op het tekenbord was een nieuw stuk papier geprikt, waarop enkele lijnen stonden, die blijkbaar de con touren van daken moesten aangeven. Verder waren alleen enkele boogven sters getekend. Ook hier was het op schrift reeds aangebracht: De Naam lozen... Het woord zei Reydel niets. Pas sers, driehoeken en potloden lagen over het bord verspreid, de archi tect moest kortgeleden hieraan heb ben gewerkt. Lange tijd keek de in specteur naar de tekening, doch het gelukte hem niet de afbeelding thuis te brengen, een fantasie-ontwerp? Hij verwierp deze gedachte dadelijk. Wel degelijk was het een begin van een schets van pakhuizen, die in brand zouden worden gestoken, zo dra de tijd daarvoor gekomen was. Hij verwijderde de punaises, rolde de tekening op en stak deze in zijn zak. In de avonduren liet hij de teke ning zien aan De Vet. „Jij bent geboren en getogen Am sterdammer, De Vet, misschien weet je ergens pakhuizen te staan met deze daklijsten." De rechercheur schudde zijn hoofd. „Misschien in de buurt van Kat tenburg," zei hij weifelend, ,,'t Kan overal zijn.... er staan maar een paar lijntjes op. We moeten er iemand bijhalen van Bouw- en Woningtoe zicht." Korte tijd later zaten ze tegenover een inspecteur van die dienst, doch ook deze verklaarde, dat de tekening te weinig was gevorderd om tot enige gevolgtrekking te komen. Die nacht kwelde de inspecteur zich slechts met één gedachte: waar om Nonhebei die duistere uitdruk king: „Alte Lagerhauser" had ge bruikt. XII Iedere dag opnieuw nam Berke voort de moeite naar het kantoor van de R.O.D. te gaan, maar de communique's die hem door de se cretaris ter hand werden gesteld, wa ren in de re el zo weinigzeggend. dat hij meestal een nijdige brom luch tend, het kantoor verliet. „Kunnen we het geval opbergen bij de onopgeloste moordzaken, De Brave?" vroeg hij, toen hem weder om een onbeduidende mededeling in de hand werd geduwd, „het publiek wordt ongeduldig." „Dat brengt Reydel niet van zijn stuk," antwoordde De Brave, het is vandaag pas de zevende dag." „De moordenaars hebben ondertus sen een enorme voorsprong gekre gen, ze zijn natuurlijk al lang in het buitenland." „Vermoedelijk wel, ik denk, dat de inspecteur daar op gewacht heeft." „Iedereen is ontevreden," zei Ber kevoort, „met onze hoofdredacteur is geen land te bezeilen en in „de La" is ook niets te beleven. Niemand van de oude vrienden laat zich daar zien" „Daar zullen ze hun reden wel voor hebben," veronderstelde de Brave. Hij liet de wagen van zijn schrijf machine even heen en weer rijden, zodat er een fijn belgerinkel ontstond, wat door de journalist terecht werd beschouwd als een verzoek om weg te gaan. Ontevreden Berkevoort had het goede woord gebruikt; de openbare mening was het, omdat het nieuws over de moord schaars bleef; Non hebei was het, omdat de inspecteur zijn bureau overhoop had gehaald, Vernimmen werd het hoe langer hoe meer naarmate zijn kasmiddelen slonken en zelfs de brandweerlieden waren het, omdat ze niets anders hadden te doen dan het koper van hun wagens te poetsen. Het ergste echter was Loes gramshof eraan toe. Haar autogirovliegtuig stond, goed bewaakt, achter het Rijksmu seum maar van een bravourstukje in de lucht was geen sprake. „De motor deugt niet," zei de Franse mecanicien, die ze had la ten komen. „Telkens ontdek ik nieu we gebreken; gisteren was de olie toevoer veel te onregelmatig en van daag is er weer iets met die bou gies u moet nog even geduld heb ben." „Ik heb er vaak mee gevlogen en nooit last gehad," sputterde zij boos. „Morgen is de zaak voor elkaar," zei de monteur hoopvol en Loes stond niets anders te doen dan naar Aer- denhout terug te keren, waar haar vader sinds enige dagen verblijf hield Ook Gramshof had geen reden tot vergenoegdheid. Op het kantoor sta pelde hei werk zich op, en aan de jonge Kiljan had hij maar weinig steun, terwijl daarenboven de begra fenis hem danig uit zijn evenwicht had gebracht. In zijn dubbele hoe danigheid van vennoot en voorzitter van de Bankiersvereniging had hij in de aula een speech moeten houden. Hij geloofde wel, dat het hem was gelukt de plechtigheid sober en zon der enige sensatie te laten verlopen, al had de aanwezigheid van een tal rijk publiek en de pers hem in hoge mate gehinderd. Hij had in ieder ge val bereikt, dat de uitvaart op waar derende wijze in de kranten werd be schreven. Verder waren daar nog moeilijk heden, die hij ondervond met de ver nieuwing van zijn buitenlands pas poort. 't Bleek hem, dat het in de na-oorlogse dagen niet zo gemakke lijk was de grenzen te passeren. De ambtenaren, zich veilig voelend ach ter hun tralies, waren allen even traag en laks. Al enige keren had hij geinformeerd hoe de zaak erbij stond, maar de formaliteiten, die moesten worden vervuld, waren legio en vermeerderden blijkbaar met de dag. Het reisbureau, dat zijn belan gen verzorgde deed bovendien niet de minste moeite om de slagzin ,,Er zit schot in!", die voortdurend door de radio werd omgeroepen, waar te ma ken, „Reydel schiet nog niet veel op met zijn onderzoek." zei hij op een morgen tegen zijn dochter, maar de ze was zo vervuld van haar eigen zorgen, dat zij de opmerking niet eens hoorde. „Die Fransman zegt, dat de mo tor uit elkaar moet," mopperde ze. „Als ik hier blijf moet ik de Ban kiersvereniging vertegenwoordigen op de soiree bij de koningin. Ik voel er niets voor en er is niemand anders die het doen wil." Loes, vol aandacht opeens, klapte in haar handen. „Ik ga mee; 'n mooie vergoeding voor alle narigheid, die we gehad hebben." Gramshof zuchtte luchthartig zou ze blijven, ook al werd zij hon derd jaar. Wie verder ook reden tot ontevre denheid had, Reydel zeker niet. Van de vroege morgen tot de late avond was hij in de weer. Hij vloog naar Parijs, had daar een onderhoud met de vendumeester en keerde diezelfde dag naar Amsterdam terug. Een mid dag lang nestelde hij zich in Het Huis met de Kluis, waar hij nogal open hartige besprekingen had met enige beambten. De Vet ondertussen vond het on verantwoordelijk Nonhebei op vrije voeten te laten. „Zijn schuld is toch zo klaar als de dag," zei hij. Maar Reydel gaf geen krimp. „Alles of niets, De Vet. Ik moet niet alleen de brandstichter hebben, maar ook de moordenaars, boven dien wil ik ook de jonge Kiljan weer in het bezit stellen van zijn juwe len." „Als hij ze maar niet allang heeft," bromde De Vet, „die brandkast is natuurlijk opengemaakt met een eigen sleutel; er is geen spoor van braak Frits ligt mij niet." „Te vriendelijk?" „Ja. De dief moet binnengeko men zijn door de zijdeur aan de Singel; de portier heeft gezegd, dat die deur nooit werd gebruikt. Frits heeft zijn vader vóór willen zijn, hij moet toch geweten hebben, wat er in die doos zat." ,,De vendumeester heeft het hem niet verteld." „Goed, maar hij zal er zijn vader toch wel naar hebben gevraagd." „Zo erg vertrouwelijk waren ze niet met elkaar." „Nee, hun verhouding was zuiver zakelijk en daarom is het best mo gelijk, dat hij zowel debet is aan de moord als aan de diefstal." „Hij heeft zich de dood van zijn vader erg aangetrokken." ..Pas nadat hij gehoord had, dat Dora Höck haar congé gekregen had, weerlegde De Vet, „en hierin zie ik een bewijs van zijn schuld. Aanvankelijk nam hij het betrekke lijk kalm op, later werd hij gekweld door wroeging, natuurlijk omdat hij zijn vader verkeerd had beoordeeld en ook omdat zijn vaders vermogen niet in verkeerde handen kwam." „Wat deed Vernimmen op de avond van cie moord bij het huis van Grams hof?" vroeg de inspecteur met een lichte twinkeling van spot in zijn ogen. „Als satelliet van Nonhebei was hij daar volkomen op zijn plaats," ant woordde de rechercheur prompt. „En wat moest Nonhebei daar doen? „Hij was telefonisch opgeroepen. Gramshof wilde getuigen hebben bij de ondertekening van die contracten" ,,Maar het was een onderhandse acte, daar zijn niet eens getuigen bii nodig." (Wordt vervolgd)

de Stem | 1957 | | pagina 5