PFAFF NEDERLANDS WEL EN WEE IN HITTE-DRAMA'S VAN DE TOUR Tour in enkele episodes TOUR -cijfers Douche France" NAAIMACHINEHUIS Wagtmans onder gevallen „maestro's" Triomf voor Kersten, maar v. d. Pluym vocht vergeefs Gebroeders van Est grootheden in woestijnrit W. RIKKEN Nederlanders werden derde in tijd-rit DAGBLAD DE STEM VAN MAANDAG 1 JULI 1957 Record-aantal uitvallers ZATERDAG ZONDAG Wanhopig gevecht tegen de tijd Contrasten in zaterdag-rit: Tour per radio De groeten. Twee Surinaamse spelers naar BW DE ACHT VAN CHAAM Op woensdag 7 aug. a.s. Heeft wederom de volledige Nederl. Tour de France- ploeg als inzet. EEN VAN DE EERSTE PRIJZEN VAN DE TOUR DE FRANCE. EEN PFAFF NAAIMACHINE, klasse ,.60" in, beige uitvoering ha- merslaglak, gestroomlijnd met ingebouwde naailamp en automatische draadinsteker van BERGEN OP ZOOM Kortemeestraat 17 Tel. 01640 5878 BREDA Lange Brugstraat 30 Tel. 01600 31745 Na vier etappes is nog slechts één ploeg zonder verliezen: de sterke Franse nationale ploeg. De Italiaanse formatie en de equipe van Noord-Oost Centraal en Zuid- West verloren tot dusverre een van hun leden, Spanje verloor twee ren ners, Nederland, België, Zwitser land en de Franse westploeg elk drie renners en Zuid-Oost en 11e de France elk vier coureurs. De ge mengde Luxemburgse ploeg heeft nog slechts drie renners. In totaal heeft de strijd in vier dagen 31 uitvallers opgeleverd. Maandag gaan dus nog 89 renners op pad, hetgeen één meer is dan het totaal aantal coureurs, dat vo rig jaar de finish in Parijs bereik te.De organisatoren maken zich over dit verloop bijzonder ongerust. Wagtmans, Poblet en Trobat wa ren niet de enigen, voor wie van daag de ronde eindigde. Er waren nog negen renners: Hollenstein van de Zwitserse ploeg, de regionalen Charles Coste (Zuid-Oostploeg), Claude Colette. Jean Bellay, Bou- chaille en René Fournier (allen van de ploeg van lie de France! en de leden van de gemengde Luxem burgse formatie Bolzon. een Ita liaan en Jampie Schmitz. Het legioen Nederlandse suppor ters, die zich thuis achter grote glan zen koude dranken het zweet van het voorhoofd zat te vegen, moet zeker bewondering hebben gevoeld voor de renners, die een breedtegraad ver derop de eer van het rood-wit-blauw aan het hoog houden was. Hieronder volgden episodes uit het Tour-leven van Nederlanders, die de verschrikkingen overleefden, maar ook van de landgenoten, die het niet haalden... Het laatste" verhaal over Leo v. d. Pluym is een klein drama apart: Het begon zaterdag reeds na 50 kilo meter. Het ging opeens niet meer met de man uit Dussen. Hij zakte terug uit het peloton en zijn achterstand werk te reeds deprimerend. Vlak voor de bezemwagen rijdend, in gezelschap (Van een speciale verslaggever) CAEN, zaterdag. Nederland is derde geworden in de tijdrit op het circuit van Caen, het eerste gedeelte van het zaterdagse program, dat in de middaguren werd vervolgd met een korte etappe naar Rouen. Het is een overwinning geworden voor de razendsnelle Franse ploeg met Darrigade, Walkowiak, Forestier en gele truidrager Privat. De tijd van de Franse ploeg bedroeg 19 min. 8 sec. Tweede werd België, dat het geluk had te rijden op het moment dat er vrijwel geen wind stond. Ne derland werd derde in een goede race, waarin echter Wout Wagtmans al na de tweede ronde los kwam en daarna geen macht meer had om zich uit „zwemmende" positie naar voren te werken. Uiteindelijk werd de tweede ronde van de Nederlanders, die in 3 min. 11 sec. werd afgelegd, de snelste ron de. Toen de oranje-equipe door de finish kwam bedroeg de achterstand op de Belgen 10 seconden. Op dat moment leek het erop dat deze situa tie ongewijzigd zou blijven omdat de wind ineens veel sterker was gewor den. De Italiaanse ploeg liet van de hoop niet veel over want de Azzurri gingen zeer snel over het circuit. (Advertentie) LEO v. d. PLUYM ...avontuur uit... van o.a. de Franse regionaal Ray mond Plaza, werd de rit een kwel ling voor hem. Uitwijkend voor het publiek, dat de wegen en straten had over stroomd, verloor hij de mogelijk heden om zich te herstellen en het toch reeds aangetaste zelfvertrou wen kreeg intussen opnieuw een knauw, doordat hij zelf een band moest repareren. Wanhopig kijkend naar het reeds ver laten torentje van de tijdwaarnemers bereikten van der Pluym en Plaza tenslotte de finish met een achter stand van 25 min, op Anquetil. Weer op een lege tube rijdend besefte de Nederlander wat was geschied: de Tour van 1957 was voor hem afge lopen... Iedere dag. waarop de ronde-kara vaan door Frankrijk rijdt, worden aan het steunfonds van de Franse wielerbond enkele bijdragen overge maakt. Het zijn de boetes die de in ternationale jury, na overtredingen oplegt aan de renners. Zondag was het totaal 7250 frank. Duizend frank daarvan kwam uit Nederlandse por temonnees. Wim van Est en Piet van Est "^«psten elk 500 frank betalen. behulpzame mensen, die voor pri mitieve regenbuitjes zorgen een geste, die door de renners met open mond 'wordt aanvaard ROVBAIX, zondagavond. (Van onze speciale verslaggever) In een der slopendste weekends, die de wielersport heeft gekend, is de totale Tour-orde ondersteboven gehaald, De kijkers langs de route, die met uitgedoofde blik brandende lucht stonden in te ademen, zagen op elke meter de drama's van de hitte. De drama's van bevangen coureurs, die op het gesmolten asfalt van Frankrijks noordelijkste wegen vochten tegen die ene grote vijand: de schroeiende zon, die hoog verheven genadeloze von nissen uitdeelde. De gemartelde overlevenden van de laatste twee woestijn-ritten vormen het zonderlinge samenraapsel van onbeken de regionalen, van rijders zonder het aureool van geweldige overwinningen, van bescheiden knechten, van het „wie- Iervolk", dat zijn meesters verloor, omdat het harder en sterker en dapperder was dan die meesters PIET VAN EST ...niet begrepen— Wim, omdat hij zijn broer 2 kilome ter voor de finish geduwd had en Piet eenvoudig omdat hij doo» Wim geduwd was. Overigens was Willem niet help. maal te spreken. ,,Onze Piet heeft het in de spurt een beetje verkeerd gedaan", zei hij. „Ik riep hem toe, wat hij doen moest, maar hij begreep me niet en daarom trok hij in z'n onschuld de sprint aan voor Schellen berg in plaats van voor mij". Wim van Est meende het echter niet zo kwaad, want hij was vol bewonde ring voor de prestaties van zyn jon gere broer. Tijdens de rit naar Rouaan gaf de radio, die de karavaan onschatbare diensten bewijst, opnieuw een bericht van opgave door. Het was een be richt, dat vooral de Nederlanders ont stelde: „Wout Wagtmans heeft de strijd gestaakt". Hij heeft zich moei lijk kunnen aanpassen aan de tro pische temperaturen. In de eerste da gen reed hij lusteloos en mistroostig. Zaterdag leek hij zich te hebben her steld. Hij arriveerde fris in een der eerste groepen van de hoofdmacht in Caen. Vandaag was het echter opnieuw mis. Wagtmans kon zich reeds spoe dig niet meer in het peloton handha ven. Langzaam maar zeker groeide zijn achterstand, tot hij eenvoudig genoeg had van het gehele ronde- avontuur. „Ziek Wout?", was onze vraag, toen hij in de ambulancewagen op de wielerbaan te Roubaix aankwam. „Ziek, nee niet ziek, maar die warm te.... oh die warmte"... Wagtmans keek met een doodmoede blik voor zich uit, toen hij deze woorden uit sprak. (Advertentie) Ploegentijdrit 1 Frankrijk 57 min. 54 sec. 2 Bel gië 58.06. 3 Nederland 58.36 (Gerrit Voorting en de gebroeders van Est waren de eerste Nederlanders). 4 en 5 Zwitserland en lie de France 59.42. 6 Frankrijk West 59.48. 7 Italië 59.50. 8 en 9 Frankrijk Zuid-West en Noord- Oost-Centraal, beiden 59.57. 10 Ge mengde Luxemburgse ploeg 1.00.06. 11 Spanje 1.00.24. 12 Frankrijk Zuid- Oost 1.01.15. Etappeklassement Tweede deel: Etappe Caen-Rouen (134 km). 1 Anquetil (Frankrijk) 3.22.44 (met bonificatie). 2 Gay (Z.-Westploeg) 3.23.14 (met bonificatie). 3 Nencini (It.) 3.23.44. 4 Bahamontes (Sp.) 5 Astrua (It.). 6 Barone (He de Fran ce). 7 Christian (Zwits.). 8 Kersten (Ned.). 9 Holenweger (Zwits.). 10 Dotto (Z.O. ploeg). 11 Clerici (Zwits.) 12 Rolland (N.O. centrum) allen in 3.23.44. 13 Privat (Fr.) 3.23.54. 14 Walkowiak (Fr.) 3.23.56. 15 Sabbadi- ni (Z,-Westploeg) 3.31.08, 16 Keteleer (Belg) 3.31.08. 17 Anglade (Z.O. pl.) 3.33.05. 18 Picot (Westploeg) 3.33.06. 19 Thomin (Westploeg) z.t. 20 Fo restier (Fr.) z.t. 27 Piet van Est z.t. 33 Wim van Est z.t. 49 Wagtmans z.t. 50 Stolker 3,33.47. 60 Voorting 3.33.54. 66 De Jongh 3.34.21. 77 De Groot z.t. Etappe-klassement Rouen-Roubaix (232 km): 1 Janssens (Belg) 6 23.34. 2 Schel- lenbeig (Zwits.) 6.28.16. 3 Bober (11e de France) z.t. 4 Wim van Est z.t. 5 Siguenza (Zuid-Oost) z.t. 6 Piet van Est z.t. 7 Stablinski (Fr.) 6.30.32. 8 Darrigade (Fr.) 6.30.47 9 Baroni (It.) z.t. 10 De Bruyne (Belg) 6.30.59. 11 Planckaert (B.) z.t. 12 Ketelaer (B.) z.t. 13 Dupré (Zuid-West) 6.31.30. 14 Jean Bobet (lie de France) z.t. 15 Anglade (Zuid-Oost) z.t. 16 Queheille (Zuid-West) z.t. 17 Defillipis (It.) z.t. 18 Forestier (Fr.) 6.31.57. 19 Sabba- dini (Zuid-West) z.t. 20 Mahé (Fr.) 6.32.34. De overige Nederlanders (De Groot, de Jongh, Kersten, Stolker en Voorting) werden met een grote groep andere renners als 28e ex aequo in het etappeklassement ge plaatst, allen in 6.34.41. Dag.klassement ploegen 1 België 19.24.32. 2 Nederland (Wim en Piet van Est en de Groot) 19.31.13. 3 Frankrijk 19.33.16. 4 ex aequo Zuid Oost en lie de France beiden 19.34.27. Alg. klassement 1 Privat (Fr.) 21.22.41. 2 Christian (Zwits.) 21.29.09. 3 Barone (He de F.ance) 21.29.09. 4 Bahamontes (Sp.) 21.29.23. 5 Astrua (It.) 21.29.24. 6 Dotto (Zuid Oost) 21.29.24. 7 Walko wiak (Fr.) 21.31.03. 8 Janssens (Belg) 21.31.29. 9 Nencini (It.) 21.31.57. 10 Bober (He de France) 21.31.59. 11 Anquetil (Fr.) 21.32.13. 12 Forestier (Fr.) 21.33.41. 13 Clerici (Zwits.) 21.34.15. 14 Schellenberg (Zwits.) 21.34.38. 15 Wim van Est 21.34.46 op 12 min. 5 sec. 16 Thomin (West) 21.36.25. 17 Stablinski (Fr.) 21.36.32. 18 Bouvet (Fr.) 21.37.48. 19 Pipelin (West) 21.38.26. 29 Jean Bobet (lie de France) 21.38.29. De overige Nederlanders bezetten de volgende plaatsen: 28 ex aequo de Groot en Defillipis (lt.) beiden 21.40.55. 35 De Jongh 21.42.33. 54 Voorting 21.56.59. 57 Piet van Est 21.57.52. 62 Kersten 22.00.53, 70 Stol ker 22.10.35. Alg. ploegenklassement 1 Frankrijk 64.03.56. 2 Zwitserland 64.26.44. 3 Italië 64.28.15. 4 lie de France 64.36.28. 5 Nederland 64.39.57. 6 Zuid West 64.44.24. 7 België 64.48.23. 8 Spanje 64.52.34. 9 West 64.53.30. 10 Zuid Oost 64.57.09. 11 Noord Oost Centraal 64.57.32. 12 Gemengde Lu xemburgse ploeg 65.45.38. Puntenklassement Na de vierde etappe luidt het pun tenklassement: 1 Bober (He de France) 48 punten. Thomin (West) 50 p. 3 Privat (Fr.) 51 p. 4 Schellenberg (Zwits.) 60 p. 5 Forestier (Fr.) en Picot (West) bei den 62 p. 7 Wim van Est 73 p. 8 Nen cini (lt.) 81 p. 9 Christian (Zwits.) 90 p. 10 Dupré (Zuid-West) 92 p. den om de temperaturen aan te ge ven, vandaag sloeg de familie van Est toe. Wim had alleen kunnen gaan. maar dan wist ie niet, waar broer Piet bleef. En Piet had alleen kun nen gaan. maar dan had Wim zich weer ongerust moeten maken over de vraag of hij het daar voor wel goed deed Daarom gingen ze maar ge zamenlijk. Ze reden met het puikje van de moed mee over al die gesmol ten wegen, over al die geblakerde stenen, langs al die suf geworden toe schouwers naar de streep om daar (in de zon) kuierend te wachten tot de anderen kwamen. In de verdroogde „Hel van het Noorden" vielen favorieten, terwijl uit de donkere, achterste rijen nieuwe grootheden, nieuwe kopstukken naar voren fietstenDeze zondag deden dat de gebroeders van Est. Willem, van wie de Fransen dachten, dat hij niet meer bestond en Piet, van wie ze niet eens wisten, dat hij bestond, reden onaandoenlijk Roubaix binnen. Zij eindigden in de allervoorste gelederen, lachend en wel alsof ze thuis kwamen na een wel geslaagd en door het weer gezegend rij tochtje. Het was een tegenwicht voor de droeve gang ,die de Nederlandse ploeg deze twee dagen toch doormaakte. Zaterdag werd Leo v.d. Pluym, na een wanhopig gevecht tegen de tijd uitgeschakeld en zondag verloor Wagtmans samen met in de hitte groot ge brachte Spanjaarden voeling met het peloton om helemaal ach teraan steeds langzamer te gaan rijden en om tenslotte met eon trage beweging af te stappen. De Nederlandse ploeg gaat maan dag de vijfde etappe beginnen met drie man verlies. Onze équipe is niet de enige, die uitvallers telt. In prak tisch alle gelederen zijn open plaatsen gevallen. Het is een schrale troost, want het blijven helle feiten, dat ge schonden équipes de moeilijkheden van volgende etappes nu eenmaal niet zo grandioos aan kunnen én het (Advertentie) is een onvoldoende verweer tegen over de Frans nationalen, die tot dus ver zowat alles hebben gewonnen, wat er te winnen viel en nog zonder uitvallers zijn. Maar wat veel andere formaties alleen maar als diep betreurd ver lies kunnen beschouwen, is voor de Nederlanders toch heel wat streepjes meer. Zij hadden tenmin ste twee dagen achtereen renners in de slag. die ver voor het moedeloos voortstrompelende grote veld wil den (en konden) vechten om de eer. Snakkend.... Terwijl de meesten al adem te kort kwamen om het steeds zakkende tem po in het peloton bij de gratie van hun energie en wilskracht bij te be nen, kon Pellenaars zaterdag eerst de jonge Kérsten niet houden. De klei ne Limburger stortte zich met wilde geestdrift in het spoor van de moe digen. die hier of daar in hun body waarachtig nog kracht vonden om harder te fietsen dan snakkende maes tro's. Vandaag, op de dag dat de thermometers geen kwik genoeg had- Ware strategie Het is vermoedelijk de ware stra tegie geweest. De oranje-coureurs hebben met afzien van hun gevallen makkers iedere moordende rit ver tegenwoordigers gehad in de voorste rijen. Iedere rit.... Zij spaarden zich om beurten in het peloton om „klaar" te zijn als er een uitval was beraamd. Zij hebben het gepresteerd om elke dag door een batterij microfoons te worden uitge schreeuwd naar het gros van de huis kamers in Europa: De Nederlanders zijn er bij. De Nederlanders zijn er wéér bij. (Van een speciale verslaggever) ROUAAN, zaterdagavond. De contrasten zijn groot geweest, zaterdagmiddag in het tweede ge deelte van de derde etappe. Terwijl Jaap Kersten met een juichend ge voel deel uitmaakte van een sterke kopgroep van vijftien renners zij bouwden een voorsprong van ruim tien minuten op het peloton op vocht Leo van der Pluym, volkomen leeggereden en gedeprimeerd ver achter de hoofdmacht om liet behoud van zijn plaats in Goddets legioen. De sterke coureur uit Dussen, die als een der meest waardevolle krach ten van de Nederlandse equipe werd beschouwd, streed tevergeefs. Ruim ijf minuten na het sluiten van de controle bereikte hij pas de finish. Na de slopende tijdrit was de algemene verwachting, cïat het tweede gedeelte een tamelijk rustig en monotoon ka rakter zou krijgen. Dat is niet ge beurd, want opnieuw heeft de Fran se nationale ploeg de kansen om haar posities te verbeteren, ten volle gebruikt. De kopgroep snelde in hoog tem po naar de eindstreep. Van hen deed Kersten trouw zijn arbeid op kop. Hij bereikte de avenue, waar de renners een grote lus tussen de tribunes moesten maken, zelfs als tweede achter Bahamontes. In de laatste 500 meter, waarin de renners nog een scherpe bocht moes ten nemen, werd de Nederlander evenwel door rappere sprinters ge passeerd. Kersten klasseerde zich tenslotte als achtste. De tricolores boden Anquetil de kans om de vierde achtereenvolgende Franse zege te realiseren. De sterke tempo-rijder greep die kans. i De posities van de overige Neder landers werden in de rit naar Rouaan weer ongunstiger, omdat zij voortdu rend onopvallend in het peloton ble ven. Deze hoofdmacht splitste zich kort voor de eindstreep nog in verschil lende groepjes, die met onderling ge ringe verschillen arriveerden. Piet van Est, Wim van Est en Wagtmans werden na Kersten, de best geplaat ste Nederlanders. De aankomst van de zesde etappe van de Tour wordt morgen tussen 16 en 18 uur verslagen over Hilver sum II (298 m.). Om 18.45 uur is de herhaling en om 19.50 uur volgt de nabeschouwing. Het mag zijn, dat in de admini stratie van Goddets' monsterlijk cir cus drie Nederlandse namen moesten worden doorgestreept. telkens op nieuw konden er toch ook degelijk vaderlandse namen vooraan in de etappe-uitslagen worden geschreven. En waarschijnlijk zal het zo blijven. De rijders, die de Tour tot op dit mo ment hebben aan gekund en die stuk voor stuk naar voren zijn gestuurd om (met resultaat) iets bijzonders te doen. zullen ook in de komende dagen van zich doen spreken. Daarover was vriend en vijand het in Roubaix eens. De Spaanse en Italiaanse journalis-. DE BELG Joseph de Bakker heeft de 58ste Grote Prijs van Parijs voor beroepsrenners gewonnen. In de finale eindigde hij weliswaar ach ter de Italiaan Morettini, doch deze werd wegens een ernstige overtre ding gedeklasseerd. De hitte, de onmeedogenloze vijand van de Tourrenners op de eerste etappes, heeft al vele slachtoffers geëist. De ritten door het gebla kerde land zijn haast onverdrage- lijk. Gelukkig zijn er langs de weg (Van onze sportcorrespondent) De supportersclub van Piet van Est, gevestigd bij Piet de Jong, met als grootste promotor Sjaan de Biuyn, staat steeds in contact met de jonge renner Piet van Est in de Tour de France. En dat het contact wederkerig is hoorden we zondag, toen Piet bij het behalen van zijn mooie zesde plaats, hartelijk de Dinteloordse supporters en speciaal Sjaan zijn groeten uit Roubaix overbracht. „Of het is bij jullie het hele jaar door warmer dan hij ons", liet een Italiaan zich ontvallen, „óf het zijn wonder-mensen, die overal tegen kun nen". Wij zullen het, een beetje trots, op het laatste houden De Bossche voetbalvereniging BW zal hoogstwaarschijnlijk contracten afsluiten met twee Surinaamse spe lers, die beide voor het Surinaamse elftal zijn uitgekomen. Letterboom, die reeds een half jaar als prof in de voorhoede van Pernam- buco (Brazilië) heeft gespeeld, is af komstig van de vereniging Vooiwaarts uil Paramaribo, evenals Johnson, een achterspeler van Robin Hood uit de zelfde plaats. Beiden hebben telegrafisch beves tigd voor BW te willen spelen en ook hun verenigingen gaan met de overschrijvingen akkoord. Hun passage is reeds bij de KLM geboekt. Dinsdag 8 juli zullen zij in Den Bosch arriveren. ten, die zich onderweg al hadden zit ten verbazen over het feit. dat hun Nederlandse collega's ondanks al die hitte niet in smeltwater bleken over te gaan, kregen het nog zwaarder te pakken, dat er ook nog van die jon gens van de koude grond waren, die harder fietsten dan het ^ros van hun eigen landgenoten. De winnaar van de vierde etappe van de Tourde Belg Janssens gaat door de finish in Roubaix

de Stem | 1957 | | pagina 3