Gebouw van de ZTC te Hulst afgebrand Braakmanlustrum: feest van zon en water Oudheidkundige vondsten te Haamstede belangrijk LEXINGTON Uitslagen veekeuring te St.-Jansteen Schade tussen de twee en drie miljoen gulden ZWITSERSE GLETSJER-PILOTEN Pijlpuntjes DAGBLAD DE STEM VAN MAANDAG 1 JULI 1957 Te weinig druk op de waterleiding Eenvoud is het kenmerk van het ware Motorongeval te Groede Opzichter overleden Hoogwaterstanden Zeeuwse handelaren te Rotterdam berecht Op spannende dagen Herdenking van afsluiting werd demonstratie van recreatiekansen Grote drukte Lustrum commissie „St. Olof' Tilburg Pluk de dag... en neem het er van met De subsidie aan de prov. Y.Y.Y. G.S. wijzen kritiek daarop af Vijftig jaar geleden vond eerste landing plaats Bizondere capaciteiten nodig Non-slop landing Ook hier mensen in Neoliticum AANBESTEDINGEN Walcheren 'unl-Beveland Geslaagde Rode Kruis-aelie AGENDA Vandaag Morgen Zondagochtend omstreeks drie uur is brand uitgebroken in een van de grootste postorderbedrijven te Hulst, t.w. de Zeeuwsche Textiel Combinatie (Z.T.C.) aan de Gildenstraat. Nadat aanvankelijk e enen ander zich niet zo ernstig liet aanzien, is het monumentale gebouw, dat pas anderhalf jaar oud is, tot de grond toe afgebrand. De brand, die toevalligerwijze" door de per soneelschef, de heer D. v. d. Broecke, werd ontdekt, begon op de bovenver dieping in de directie-ontvangkamer. De brandweer van Hulst, die het vuur aanvankelijk bestreed met 6 stralen, had van het eerste begin te kampen met te weinig druk op de waterleiding. Al spoecug b.eek, dat de brand niet onmiddellijk was te blussen en binnen drie kwartier was het gehele gebouw een grote vuur zee. Aan redden bleek op dit mo ment al niet meer gedacht te kunnen worden. Nadat de kantoren op de bovenverdieping een prooi van de vlammen waren geworden, hadden de in het magazijn opgeslagen goe deren ook reeds vlam gevat en was het voor de brandweerlieden onmo gelijk dit gedeelte binnen te gaan, want er hing een verstikkende rook. terwijl door het openen van de deur het vuur nog zuurstof kreeg, waar door het steeds meer aanwakkerde. De plaatselijke brandweer zag zich voor een onmogelijke taak- gesteld, zodat assistentie werd ingeroepen van de brandweer van St. Jansteen, welke om half vier op het terrein van de brand arriveerde en ook nog met een drietal stralen het blussings- werk begon. Het vuur greep echter steeds gulziger om zich hene en toen het mastieke dak vlam vatte, werd de hitte zo ondragelijk, dat brand weerlieden en omstaanders tot op een afstand van ruim honderd meter werden teruggedrongen. Er bestond toen ook gevaar, dat een bijgebouw dat ongeveer een vijftal meters aan de achterzijde van het gebouw was neergezet ernstig gevaar liep aan zijn toen pogingen ondernomen onder leiding van de directeur, de heer P. de Schutter uit Nieuw-Namen waren hierin opgeslagen radio's, te levisie toestellen, wasmachine^ en alle mogelijke kleinere elektrische apparaten, die alle een prooi van de vlammen werden. Om even vier uur begaf een gedeelte van het dak het en stortte in en toen was het wel al zeker dat er niets meer te redden bleek. Het was een geote vuurzee geworden, welke tot v in de om trek was waar te nemeii. Er was nu groot gvaar voor insorting van de (Advertentie) ooooooooooooooo O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O Het eenvoudige Aspirin*) be staat uit één van de wonder lijkste stoffen die de mensheid ooit heeft uitgevonden. Het heeft een krachtige pijn stillende werking, doet de lichaamstemperatuur dalen bij koorts, maar niet wanneer de temperatuur normaal is. Juist bij de jongste research op het gebied van de reumatiek is Aspirin*) weer in het centrum van de belangstelling gekomen. Juist bij d< Aspirintablettca bestaan u i t- sluitend uit deze won derlijke stof zonder bijmen ging van andere bestanddelen. Aspirin") wordt vervaardigd door Bayer, een der grootste geneesmiddelen fabrieken ter wereld. gedeponeerd handelsmerk O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O zijmuren ontstaan, hetgeen de com mandant van de brandweer, de heer J. Janssens, deed besluiten om op dracht te geven de muren om te trek ken. V erzeherd Het is op dit ogenblik nog niet bij benadering te zeggen hoeveel de schade zal bedragen. Naast de reeds genoemde gebouwen, inventaris, kan toor-machines is ook de gehele ad ministratie in de brand gebleven. Bij een vrij globale schatting kan toch wel worden aangenomen, dat het be drag zal liggen tussen de twee a drie miljoen gulden. Het verzendhuis is tegen brand verzekerd. Nader vernamen wij nog, dat tot en met vrijdagnacht steeds een nacht waker in de gebouwen aanwezig was. De eerste nacht dat deze functio naris dus niet op het bedrijf aanwe zig was, heeft de rode haan gekraaid. Burgemeester A. L. S. Lockefeer en de beide wethouders hebben vanaf half vier het blussingswerk bijge woond. Omtrent de oorzaak van de brand is op het ogenblik nog niets definitiefs te melden Het onderzoek is in volle gang. Op dit bedrijf werkte 60 man personeel. Een 50-jarige opzichter van de Ne derlandse Heidemaatschappij. de heer J. Bouwens uit Nieuwvliet, is in het ziekenhuis te Oostburg over leden aan de gevolgen van een onge val. dat hem te Groede is overko men. B. was per motor onderweg naar de feestelijke herdenking van het eerste lustrum van de afsluiting van de Braakman, toen hij in Groe de tegen een uit een garage komen de personenauto botste. Hij werd in zorgwekkende toestand naar het zie kenhuis vervoerd. B. was gehuwd en had geen kinderen. Voor de provincie Zeeland gelden voor morgen, dinsdag 2 juli, de vol gende hoogwaterstanden: te Hans- weert om 6.19 en 18.31 uur; te Ter neuzen om 5.31 en 17.49 uur en te Vlissingen om 5.01 en 17.19 uur. De handelaren W. G. en G. N., beiden uit Lewedorp, zijn door de Rotterdamse rechtbank veroordeeld tot 2.5 jaar gevangenisstraf, verdacht als zij waren van heling van in Rot terdam gestolen goederen. De eis te gen N. was 3 jaar erl tegen G. 2,5 jaar geweest. (Advertentie) in staat blijven tot fris geordend denken en beheerst optreden MIJnhardt's Zenuwtabletten Feest in de Braakman! Een zelfde strakblauwe hemel, een zelfde warme zon als toen, precies vijf jaar geleden, de zeearm, die Zeeuwsch-Vlaanderen in twee delen splitste van de zee werd afgesloten. De herdenking van dit eerste ..Braakmanlustrum georganiseerd door de drie gemeenten Hoek, Philippine en Biervliet, is een pracht van een demonstratie geworden: men heeft er kunnen zien wat het recreatiecentrum in de Braakman in de nabije toekomst zal worden. Wat zal dat zijn? Een ideaal oord voor wie rust en ruimte zoekt, een dorado voor de kam peerder, de hengelaar, de zwemmer, de roeier, zeiler en kanovaarder, een lusthof voor de wandelende natuurliefhebber. Kortom: een recreatiegebied waaraan Zeeuwsch-Vlaanderen behoefte OOOOOOOOOOOOOOO. heeft. De nieuwe polder werkte overigens zelf uitstekend mee aan het slagen van de feestelijkheden. Ze had zich uitbundig getooid met felwitte vlek ken papaverbloemen en de Midden weg was- omgetoverd tot een allee van wapperende en klapperende vlaggen, die aan hoge masten de zomerse blijheid vertolkten. En rond de plas stonden honderden auto's ge parkeerd: hun berijders bevolkten in luchtige gewaden de nieuwe Braakmanbodem, die zich al flink in opkomend groen begint te steken, en ze zwommen rond in het hoogop- spattende water. Een geschikter moment om met het Braakman-recreatieoord te pronken had niet gevonden kunnen worden. Het heeft indruk gemaakt. „Een. stu diestunt" noemde burgemeester A. F. Hanssen van Hoek dit tweedaagse feest, doelend op de eensgezinde sa menwerking tussen de drie gemeen ten, welke vroeger praktisch niets met elkaar te maken hadden, doch die nu door de nieuwe polder ver eend zijn en die gedrieën het recre atiegebied gaan ontwikkelen. De Hoekse burgemeester zag hierin een voorbeeld voor de vele andere Zeeuw se gemeenten die straks, na de ver wezenlijking van de Deltawerken, eenzelfde taak-in-het-groot krijgen. In zijn toespraak verwelkomde de heer Hanssen de vele bezoekers en de genodigden, onder wie de rent meester der Domeinen, ir. J. Kluy- tenaar, de directeur van Domeinen, ir. H. Bakker, de burgemeester van Terneuzen, mr. P. W. Teilegen en vele anderen. Hij bracht de Dienst der Domeinen dank voor wat deze aan medewerking gepresteerd heefjt bij de opbouw van het recreatiegebied en De zesde lustrum commissie van het Tilburgse studentencorps St.- Olof" heeft zich voor het lustrumjaar 1957-1958 als volgt samengesteld: J. E. G. Le Jeune, praeses, J. F. H. M. Kemma, vice-praeses, J. G. Engelen, ab-actis I. A. M. Maar- schalkerweerd. quaestor, P. J. G. v. Doorne, ab-acties II en A.W.B. Ibis, assessor. hij huldigde in het bijzonder de da gelijkse contactman tussen de drie gemeenten en Domeinen, opzichter J. Akkerman. Na hem sprak ir. J. Kluytenaar, die de drie burgemeesters de stuw kracht noemde achter alle pogingen om de Braakman tot een recreatie gebied te ontwikkelen. Hij betrok vooral de Belgische gasten in zijn welkom aan alle bezoekers .van de Braakman. Hij eindigde met een be roep op allen te doen. de nieuwe pol der die zoveel mogelijkheden biedt, schoon te houden. veren wateroppervlak. De Belgen zijn weg van de Braakman, evenals trou wens hun hengelende landgenoten. Hoe er nog meer te genieten valt van watersport, toonde ,.De Bruinvis" uit Sas van Gent aan, door zwem- en waterpolowedstrijden te houden, waarvoor honderden hun belangstel ling toonden. Zondagmiddag bood de, weer druk bevolkte Braakman het speelse beeld van snelle waterskiërs en opnieuw werden er zeilwedstrijden gehouden De boogschutters lieten hun pijlen snorren en hielden de door zon en hitte geteisterde Vlaamse zeilen zorg vuldig onder het bier. Het was feest. Na vijf jaar is er van een slikken- en geulengebied een fraai gevarieerd landschap gemaakt, een stukje aarde dat aantoont hoe mooi de wereld is, vooral wanneer de mens de natuur een beetje te hulp komt. Wedstrijden Dat was dan het officiële gedeelte van het feest, in de Landbouwschuur aan de Middenweg, waar een grote voederbak honderden in brokken ijs gekoelde flesjes dranken bevatte, waarvoor wel belangstelling was, vooral ook bij de musicerende bewo ners der drie gemeenten. Ook „Ire ne" uit Terneuzen werkte aan het muzikaal aspect van de feesten mee. Het weer was uiteraard zeldzaam ge schikt voor de zeilwedstrijden die de Royal Belgian Sailing Club uit Gent verzorgde, een sierlijk schouwspel van hagelwitte zeilen boven het zil- (Advertentie) AMERICA'S BEST TOBACCOS In de afdelingen der Staten vroeg een lid zich af of de noodzakelijkheid om propaganda te maken niet over dreven wordt voorgesteld. Dit lid meende, dat propaganda minder nodig is nu de trek van de vreemdelingen naar deze provincie er eenmaal is. Een ander lid zei, dat de propaganda, welke mogelijk is gewor den door de extra-subsidie van de provincie van f 30.000.vruchtdra gend is geweest, doch dit lid meende dat de belanghebbenden zelf meer zouden moeten bijdragen. Een der leden vroeg zich daarbij af, of het wel nodig is, dat de overheid bij draagt. Dit lid is niet genegen vóór het voorstel te stemmen. Op een interruptie in een der af delingen, (naar aanleiding van de op merking dat de belanghebbenden meer dienen bij te dragen), dat de prov. Z.V.V.V. een beperkt gebied heeft, waaraan zij haar bijdragen kan ontlenen, omdat de lokaliteit in het algemeen slechts bijdraagt aan de plaatselijke V.V.V.'s, merkte een der leden op. dat men dan toch wei nig organisatorisch denkt. Men dient het V.V.V.-werk ruimer te zien dan plaatselijk. In een der afdelingen wees een lid, dat ook een hogere bijdrage van de belanghebbenden wenst er op. dat de extra-subsidie van f 30.000,ver leend werd om de uitgifte van het blad „Zeeland-Vacantieland" moge lijk te maken, doch dat dit blad zich zélf kan bedruipen. Van de zijde van G.S. werd o.m. geantwoord, dat men voor de bijval, die het voorstel ten deel viel erken telijk is. Wat de kritiek betreft wordt er op gewezen, dat in het bui tenland, b.v. in Zwitserland, belang rijke sommen worden uitgegeven voor propaganda voor het vreemde lingenverkeer. Betreurd wordt, dat de plaatselijke instellingen nog te weinig bijdragen, 'tgeen gebrek aan inzicht betekent, welke belangen hier voor het bedrijfsleven aanwezig zijn. De rubsidie zal de eerstvolgened ja ren wel bestendigd moeten blijven Bij verwerping van het voorstel is er geen ander alternatief dan het verdwijnen van een goed geleide provinciale organisatie: in dit ver band wordt hulde gebracht aan de grote activiteit van de prov. Z.V.V.V. Al bedroop in 1955 het blad „Zee land-Vacantieland" zich. daarmede stonds geenszins vast, dat dit ook een volgend jaar het geval zou zijn. De cijfers betreffende het blad had den ook anders geschikt kunnen wor den. indien men reeds in aanmerking neemt, dat b.v. geen redactiekosten zijn opgevoerd. De contributie-afdrachten vertonen een groei, hetgeen een bewijs is, dat de belanghebbenden steeds meer gaan inzien, dat voor hen hier grote be langen aanwezig zijn. Ged. Staten handhaven daarom hun voorstel. - is r v - Dat Gletsjer-piloot een apart vak is, waarbij men over bijzondere capa citeiten moet beschikken, is ons duidelijk geworden na een gesprek met een van hen, de heer Hermann Geiger. Hij begon met ons te verzekeren, dat zijn naam niets te maken heeft met de Geiger-teller, het apparaat waar mee men o.a. uranium opspoort. Maar wat hy ons verder meedeelde was zeker de moeite waard om het IJ voor te schotelen. Het werk van een gletsjer-piloot bestaat niet alleen in het vervoeren van bouwmaterialen naar de hoogge legen punten voor blokhutten, de sta pels brandhout en hooi voor het ho gerop gelegerde vee, maar vooral ook in het zich dienstbaar maken voor de mensheid in de vorm van reddingen. Naast het vervoeren van artsen van de reddingsdienst, die met para chutes woPden afgeworpen en over wier belevenissen wij al een apart artikel zouden kunnen schrijven, heeft Geiger zelf een honderdtwin- De uitslag van de provinciale rundveekeuring te St.-Jansteen luidt als volgt: Ie kalfskoelen: Elsje, J. Pieters, la pr.Bertha, E. C. de Regter, lb pr.Irene v. Bertha, A. d'Hooge, 2a pr.; Veldman v. Othena. F. v. d. Waard, 3a pr.Hilda, Jos. Dobbe- laer, 2b. pr.; Fokje 23, E.v. Remor- tel, 3b pr. Allen St.-Jansteen. 2e kalfskoeien: Grietje, E. C. de Rechter, la pr.Bonte, C. de Block, lb pr.; Jet, Joh. Pieters, 2a pr.; Nelly, C. Pieters, 2b pr.Jenny, E. v. Remortel, 2c pr.; Nella, Jos. Dob belaer, 2d pr. Allen St.-Jansteen. 3e kalfskoeien: Dora, E. C. de Rechter, la pr.Bertha, J. Ingels, lb pr.Martha, C. Pieters, lc pr.; Seikje, Aug. Ringoot, 2a pr.Sientje v. Schouwen, F. v. d. Waard. 2b pr. Bonte, C. Pieters, 2c pr. Allen St.- J ansteen. 4e kalfskoeien: Koopmans II, E. C. de Rechter, la pr.Dora, Joh. Pie ters, lb pr.; Planeet, Aug. Ringoot, lc pr.; Liza, C. Pieters, 2a pr.; Stientje, C. de Block, 2b pr. Allen St.-Jansteen. Oudere koeien: Bertha. F. v. d. Waard, la pr.Bea. Aug. Ringoot, lb pr.; Janna, F. v. d. Waard, lc pr. Martha, idem, id pr.; Anna. C. de Block. 2e pr. Allen St.-Jansteen. Kalfvaarzen: Trijntje, H. v. Looy, la pr.Griet, J, Dobbelaer, lb pr. Jenny. idem. lc pr.Mina, H. v. Looy, 2e pr. Allen St.-Jansteen. Vaarzen: Erna, C. Pieters, 1ste pr. Sikkema, F. v. d. Waard, 2a pr. Blom. H. v. Looy, 2b pr.Elza, idem, 2c pr. Allen St.-Jansteen. Finken: 1. Aug. Ringoot, 2. idem, 3. H. Pieters, 4. Jos. Dobbelaer, 5. H. Pieters, 6. idem, 7. idem, 8. Jos. Dobbelaer. 9. idem. 10. H. Pieters, 11. idem. Allen St.-Jansteen. Kalveren: 1. Aug. Ringoot, 2. idem, 3. idem. Kleine kalveren: 1. H. Pieters, 2. C. Pieters, 3. H. Pieters, St.-Jan- steen. Stieren: 1. Jan van Joh. Pieters, I. Dorus v. Athene, A. d'Hooghe, 1. Sylvanus 58, Stierenvereniging, 2. Juweel v. Marie, Joh. Pieters. Allen St.-Jansteen. Te Haamstede zijn belangrijke oudheidkundige vondsten gedaan. Ir. J. A. Trimpe Burger van de Rijksdienst voor het Oudheidkundig bo demonderzoek te Amersfoort stak zijn enthousiasme over deze vondsten uit het Neolitisme, (1e late steentijd, niet onder stoelen of banken. Dat kon hij ook niet best doen. want stoelen en banken waren op het ter rein van de opgravingen te Haamstede op het eiland Schouwen-Duive- land niet te bekennen. Wel bergen zand, begroeid met kamille en uit gestrekte korenvelden. kan worden afgeleid, dat hier een bergplaatsje was geweest. De vondsten te Haamstede zijn zeer opzienbarend en van bijzonder grote betekenis. Tot nu toe werden alleen in het oosten van het land vondsten uit de Neolitische periode gedaan en over het algemeen werd aangenomen, dat de bewoners uit de late steentijd zich nimmer in het westen van ons land hadden geves tigd. Het vinden van stenen pijlpunt jes, messen, boren, zaagjes en scher ven van potten uit deze periode ver werpt thans deze theorie. Eerste vondsten De laag uit het neoliticum werd aangetroffen onder een laag uit de Romeinse periode, waarin men ook reeds vele scherven van potten heeft gevonden, waaronder één met het stempel van de maker en een aantal met afbeeldingen van Romeinse sol daten. Na de ontdekking van de laag uit de late steentijd werd een deel vlaksgewijze afgegraven, om het be wijs te leveren, dat men de plaats had ontdekt van een woning of schuur uit deze periode. Ongeveer een maand geleden werden de eerste vondsten gedaan. Toen vond de heer Trimpe een stenen pijlpuntje in een holletje van een paalgat en toen hij daarin verder voelde trof hij tien pijlpuntjes bij elkaar aan, waaruit Vu ur steen kn ollen De stenen pijlpunten zijn schilfers van zogenaamde vuursteenknollen, die aan één kant zeer scherp zijn, terwijl zij aan de stompe kant. waar slechts één hoek is, an de pijl wer den gebonden met behulp van linde bast. Men heeft ook een aantal be werkte steenschilfers aangetroffen, die gediend moeten hebben als boor en/of zaag. Van de scherpe kanten van deze schilfers heeft men weer stukjes afgeslagen, waardoor het zelfde idee ontstond als tegenwoordig bij het kartelmes. De potscherven, die zijn gevonden, zijn niet versierd. Bovendien zijn ze zeer zacht gebak ken en het gebruikte materiaal is sterk verschraald met granietschil fertjes. Uit de vorm van de scherven heeft men afgeleid, dat de potten, onverschillg hun grootte, cylindrisch gevormd zijn geweest. Naast de pijl puntjes, boren en scherven van pot ten werden op het terrein nog talrijke vuursteenknollen gevonden, zowel ge kapte als opgekapte. IS iet overtuigd Over de plaats van herkomst is men het nog niet eens. Dr. Modder man, eveneens verbonden aan de Rijksdienst voor het bodemonderzoek, is van mening, dat deze grondstof voor de „wapenindustrie" aangevoerd werd uit zuidelijk gelegen gebieden. De andere deskundigen zijn hiervan niet overtuigd. Zij zijn van oordee.l dat het zeer góed mogelijk is. dat de vuursteenknollen uit de Oosterschei- de werden gehaald. Het grootste deel der vondsten zal een plaats krijgen in het gemeente museum van Zierikzee tot grote vreugde van de conservator, de heer P. van Beveren, die zelf zeer geïn teresseerd is in de ontdekkingen en die trots verkondigde, dat hiermee is bewezen, dat Schouwen-Duiveland vroeger bewoners heeft gehad dan het eiland van Walcheren (na de laatste vondsten op dit eiland werd aangenomen, dat Walcheren eerder bewoond was). De heer van Beveren was zo bereidwillig om uitleg te ge ven over de Neolitische periode. Zeer primitief De eerste bewoners van deze stre ken leefden zeer primitief en ze wa ren ten zeerste verbaasd over hun eigen werken. Toen naar het voor beeld van de kalebassen de eerste pot klei was vervaardigd, waren zij hierover zo verbaasd, dat zij meenden dat de alkracht van de klei ook de mens had geschapen. In latere tijd gingen zij er toe over gereedschap te maken uit zeer harde stenen, zoals messen, pijlpunten en sikkels; niet alleen om zich te beschermen tegen aanvallen van dieren, maar ook om zich met behulp daarvan voedsel te kunnen verschaffen. Deze mensen trokken door Europa totdat een wild- en visrijke plaats werd aangetroffen, die niet spoedig uitgeput zoue raken. Een dergelijk plaats moeten zij ook gevonden heb ben op de uiterste binnenwaartse strandwal onder Haamsetde de plaats waar thans de vuurstenen voorwerpen worden gevonden. De plaats van hun wining of voorraadsscnuur kan dui delijk worden afgelezen. Het toen op Schouwen-Duiveland levende volk is niet afkomstig uit het noorden. Dit kan worden afgeleid uit de gebruikte vuursteensoort. Zij moeten uit het zuiden van Gallië (België en Noord- Frankrijk) ons land hebben bereikt. De heer van Beveren wees op het belang van deze vondsten, niet alleen voor SchouwenDuiveiand en Zee land, maar voor ons gehele land. Zeer veel waardering had hij voor de bijzondere medewerking van de dienst ruil- en herverkaveling op Schouwen-Duiveland bij deze opgra vingen. tig reddingen op zijn naam staan van mensen, die in het hooggebergte te midden van sneeuw en ijs in nood verkeerden. Een en ander vereist wel een zeer kundige vliegvaardigheid. De manier van landen en opstijgen van een stei le gletsjer is nu niet bepaald een alledaags karweitje. Wij kunnen er niet anders dan de grootst mogelijke bewondering voor hebben. Zonder veel ophef vertelde hij ons dat hij maar eventjes een goede 5000 lan dingen zonder haperen heeft uitge voerd. En dan te weten, dat vijftig jaar geleden de eerste gletsjerlanding plaats had door iemand met een toe stel van het type Caudron, die na de volbrachte taak verzuchtte hier nooit en te nimmer meer een poging te zullen wagen. Van de 2000 landingsplaatsen in de Alpen vormt één derde de gevaar lijke landingsterreinen op de glet sjers. Hierbij zijn sommige zo steil, dat het gelande toestel onmogelijk stilgezet kan worden, daar het an ders onherroepelijk naar beneden zou glijden. Het is nu de kunst om het toch op zijn plaats te houden door permanent vol gas te blijven geven. Men moet dus vóór het uit de cock pit stappen de gas-handle vastzetten, terwijl het toestel op volle toeren draait. Zo brengt elke landing weer haar eigen problemen mee Minuten Het redden ver vliegtuig bete kent ook een opmerkelijke tydsbe- sparing. Als men nagaat, dat met een machine in de Alpen in tien minu ten een afstand wordt afgelegd, waar men lopend een halve dag voor nodig heeft, dan zegt dit wel •ets. Het leven van een slachtoffer hangt soms af van minuten en een ski-ploeg uit het dal kan uren onderweg zijn, waardoor de dood door bevriezing reeds vaak is inge treden. Geiger maakt voor zijn werk ge bruik van een Piper Super Cub-toe- stel. „Waarom geen wentelwiek voor dit werk?" was onze vraag. Ook deze zijn bij de Zwitserse luchtvaart in ge bruik, maar onze vriend vond zo'n helikopter nogal duur in aanschaf, weshalve hij zich - voorlopig althans maar bij zijn Piper Cubje hield. Hij besloot echter zijn relaas met de hoop in de toekomst met allebei te kunnen vliegen en wij hopen dat met hem, want zijn zegenrijk werk in de Alpen kan niet gemist worden. R.K. MEISJESSCHOOL TE ZEGGE In opdracht van het r.-k. schoolbe stuur der meisjesschool heeft het ar chitecten- en ingenieursbureau Sturm te Roosendaal aanbesteed het maken van verbouwingswerken aan het ge bouw der r.-k. meisjesschool. Ingeschreven werd als volgt: C. Bakx, Roosendaal f 30.800; Gebr. Ko- nings, Rucphen 29.955; Adr. M. de Kok, Heerle 29.600: Gebr. de Rooy, Rucphen 29.525; Joh. Leys, Ouden bosch 29 500; Gebr. v. Achtmaal. Oudenbosch 28.562; A. C. Neggers, Rucphen 26.700; C. v.d. Riet, Sprundel 26.525; C. v. Merode en Zn., Wouw 24.007 MIDDELBURG CONCERT TAMBOERS- EN PIJPERSCORPS „JULIANA" Ter gelegenheid van de verjaardag van Prins Bernhard gaf het Tam boers en Pijperscorps „Juliana" een concert in de Graanbeurs op de Dam. Er werd een uitgezocht programma ten gehore gebracht en fris klonken de klanken van dit uit jongens en meisjes bestaande grote korps over de Dam. GOES GEMEENTE GOES. Bijzondere rooilijnvoorschirften. Het hoofd van het gemeentebestuur van Goes brengt ingevolge het be paalde in artikel 10 der woningwet ter openbare kennis, dat vanaf he den gedurende 30 dagen ter secretarie dezer gemeente voor een ieder ter inzage is nedergelegd een ontwerp van een besluit tot vaststelling van bijzondere voorschriften ter bepaling van de voorgevelrooilijn aan enkele gedeelten van de Westsingel en de Zuidvlietstraat te Goes en tot in trekking van de bijzondere rooilijn voorschriften. vastgesteld bij raads besluit van 12 september 1956 nr. 14. Gedurende bovengenoemde termijn van 30 dagen kunnen belanghebben den bij de gemeenteraad van Goes bezwaren indienen tegen dit ontwerp. Goes, 1 juli 1957. Het Hoofd van het Gemeentebestuur van Goes 108-o Mr. W. C. ten Kate Gevaarlijke val in boomgaard Zaterdagmorgen is de 56-jarlgê M. Weezepoel uit.-de Sch'eldestraat al hier. toen h.ipaan het kersenplukken was ih'. een bonrngdafd aari' 'de Patijn- weg. van de ladder gevallen, waar bij hij ernstige kwetsuren aan de hals wervel opliep. Personeel van het Goese Rode Kruis, dat in verband met een wandelwedstrijd regelmatig langs de rijksweg patrouilleerde, ver leende de eerste hulp en bracht de man naar het gasthuis. Bij de jaarlijkse Rode Kruis-inza- meling heeft Goes wederom de wis selbeker gewonnen, doordat het 171 van het streefbedrag, in totaal f 6000 (netto), behaalde togen Middelburg 91: Terneuzen met 88 en Vlissingen met 74%. Bruto was door de heer C. v. Liere eft zijn medecomité-leden f 8550 opgehaald of zestig cent per inwoner, terwijl het landelijk streef bedrag 25 cent. De huis aan huis-collecte bracht f 2200 op en de oliebollen, waarvan er 22.000 werden verkocht, weinig minder. De jongens van de St.-Jozef school. die weer boven aan stonden met de loten-verkoop bijna 2000 wonnen opnieuw de wisselbeker. Yerseke KEURMEESTER BENOEMD Tot hulp-keurmeester voor de ge meenten Kruiningen en Yerseke is benoemd de heer W. Wolverda te Hoensbroek. (Advertentie) Lijders aan brandend maagzuur voelen zich geen half mens. Kunnen geen eten zien - in 't vooruitzicht van zo'n nieuwe aanval. Rennies herstellen prompt 't even wicht - neutraliseren alle overtollig maagzuur in een wip. Op 't moment dat ge Rennies neemt en deze smelten op de tong, zakt de pijn, om na enkele minuten geheel te verdwijnen. Neem toch Rennies. Ge makkelijk in te nemen - gewoon la ten smelten op de tong. En helemaal niet naar om in te nemen. Integen deel: smakelijk èn onopvallend! AXEL Het Centrum 8 uur: Bataljon der gedoemden. DE KLINGE Kinema van Dijk 7,30 u.: De laatste man. GOES Grand: Drei Madel vom Rhein HULST Bioscoopgebouw 8 uur: Ben ik dan toch Anastasia? ST. JANSTEEN Em. Vermeersen 3 u.: Kermisschieting. Jan Pluym 3 uur: Kermissehieting. Roza Everaard 3 uur: Kermisschieting staande wip. J. der Weduwe: Dansen. J. Boussen-v. Hels- land: Dansen. R.-K. Patronaat: Dansen MIDDELBURG Electro: Charlies tante Schouwburg: Ontspoorde vrouwen. OOSTBURG Ledel 8 uur: The despe rate hours. SAS VAN GENT Olympia 5 en 8 uur: De hofnar. TERNEUZEN Luxor 8 uur: 08/15. VLISSINGEN Alhambra: Gitarren der Liebe. Luxor: Jacht door Londen. SAS VAN GENT Olympia 8 uur: The rose tattoo. TERNEUZEN Luxor: 08/15 HULST Bioscoopgebouw 8 uur: Ben ik dan toch Anastasia. ST. JANSTEEN Jan Pluym 3.30 uur: Kermisschieting.

de Stem | 1957 | | pagina 2