Mensen «n cTtiluzen V Cahorsvertraagde film ONZE PUZZEL Greep uit de maandbladen xRecordjaar voor Volkswagens SCHEEPSWRAK GELICHT IN VLISSINCEN Tsjechische geestelijken veroordeeld Wat de Russen volgens Nixon moeten doen Pikken Bruines ^uiy^SlkrOSjiok n tes* mÉi ia Pr SJ P lü tJ L f* 11 111 13 DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 29 JUNI 1937 13 Vragen in Kamer over ronselarij Polio in Engeland De bekroning van Anna Blaman Roeping Vermindering arbeiders wegenbouw Engels volkslied in Ghana verboden drink fri's <Vès. koelkasten r 0 9 fA OPLOSSING (Advertentie) CHOCOLADE wet WAARDEBON De Volkswagenfabrieken, welke op verlangen van dr. Adenauer als eerste West- duitse onderneming in particu liere handen zullen overgaan, konden haar voornaamste plaats op de Westduitse auto markt in 1956 verder verstevi gen. Naar uit 't jaarverslag blijkt, steeg de jaarproduktie met bijna 20 procent tot 395.690 auto's en de dagproduktie met 334 stuks tot 1.712 automobie len. De uitvoer werd wederom uitge breid en bedraagt thans 55,3 procent van de totale afzet. Hiertoe hebben vooral de goede verkoopresultaten in de Verenigde Staten en Canada bijgedragen. Naar deze landen werd 32 procent van de totale buitenlandse lever anties verkocht. Naar de Europese afnemers gin gen 108.698 stuks of 50 procent van de uitvoer. De vraag op de binnenlandse markt kon nog steeds niet bevredigd wor den. zodat leveringstermijnen van meer dan 6 maanden normaal zijn. De Volkswagenfabrieken met inbe grip van de buitenlandse dochter ondernemingen hebben in 1956 de om zet bijna 24 procent uitgebreid tot 1,79 miljard d.m. Het netto-inkomen der maatschap pij bedraagt 10,5 miljoen d.m. en de maatschappij zal een dividend van 6 procent uitkeren en het overige deel van het inkomen overboeken op nieuwe rekening. Het tweede-kamerlid de heer Van Lier heeft aan de minister van socia le zaken en volksgezondheid de vol gende schriftelijke vragen gesteld: 1. Is het de minister bekend, dat het verschijnsel van .ronselarij" van arbeidskrachten zich de laatste tijd steeds veelvuldiger voordoet 2. Is het juist, dat deze ronselarij gepaard gaat met ontduiking en overtreding der sociale wetgeving op grote schaal en dat zij leidt tot verstoring der arbeidsrust 3. Kan de minister mededelen, wel ke maatregelen door hem kunnen worden en zijn genomen om dit kwaad te beteugelen (Advertentie) Het Zweedse vrachtschip „Scania", dat in januari van dit jaar in de buitenhaven van Vlissingen zonk na een aanvaring met het Franse schip „Chili", is met behulp van luchttanks en twee drijvende bok ken gelicht. De foto toont het boven water brengen van het 2213 ton metende schip, waaruit eerst dé lading fos faat was verwyderd. Al die maan den hadden alleen de schoorstenen boven water uitgestoken. Dit jaar, tot medio juni, zijn in Groot-Brittannië 1165 polio-gevallen geregistreerd, aldus heeft de minis ter van Gezondheid in het parlement meegedeeld. De cijfers voor de over eenkomende periode in respectieve lijk 1955 en 1956 waren 446 en 689 ge vallen. Sedert mei vorig jaar is anti-polio- vaccin verstrekt voor tweemaal in spuiten van ruim een miljoen kinde ren. Bevrijd van alle zenuwklachten! Wilt U zich rustig en opgedekt voelen, neem dan U Want NEUROTONIC voedt, sterkt en kalmeert Uw zenuwen en het doet dit op de omg juiste wijze zonder verdoving van Uw zenuwen en door Vergroting van Uw energie. Dat is het geheim van NEUROTONIC, waardoor dit belangrijke prae- paraat reeds zeer velen volledige genezing heelt gebracht. Begin aan een kuur en NEUROTONIC "I «en openbaring voor U zijnI VOORRADIG BIJ ALLE APOTHEKERS EN DROGISTEN Het cultureel maandblad Roeping hééft zonder veel gerucht zijn 33e jaargang injezet. Het redactie-secre tariaat is van Paul Haimon overge gaan op Lambert Tegenbosch. Het omslag van deze eerste afleve ring (mei 1957) is opgesierd met een vignet van Otto van Rees, die door Gabriël Smit in een Jn Memoriam vol interessante herinneringen her dacht wordt. Het nummer opent met een declamatorium van Michel van der Plas, waarin gezegd wordt, dat St.-Jozef de stukken aaneen rijmde. Nu, dat deed v. d. Plas ook. Als men regels leest als: En we stuurden om de timmerman. We gunden hem zijn boterham. moet men onwillekeurig denken aan de Graal-poëzie, waartegen De Ge meenschap indertijd zo tekeer ging. Een verhaaltje, dat Paul Haimon bijdraagt, is ook al niet om over te roepen. Van beter gehalte zijn de gedichten van Herman van den Bergh, Jan Boelens en Leo Her- berghs. Vooral de laatste laat een fris, eigen geluid horen. De Cravat, een geestig vertelsel van Charles Eijck. heeft vermoedelijk een auto biografische inslag. Ton Neelissen schreef een fantastisch adembene mend verhaal onder de titel „Het lied van Swaffer." In de Kroniek levert Lambert Te genbosch een belangwekkende be schouwing over het werk van Anna Blaman naar aanleiding van haar bekroning met de P. C. Hooftprijs. Hij noemt haar een moedig auteur. Haar ernst is heilig en schaamte loos." Henri Bruning en Michel van der Plas polemiseren over de zon- dagspreek. In het Journaal zet Te genbosch met veel humor een zekere Leo Peters op zijn nummer. De Gids Herman van den Bergh, wiens pro- duktiviteit blijkbaar niet te stuiten is, draagt ook in het juni-nummer van De Gids enige gedichten bij. Voorts is er poëzie van Leo Vroman en Wil lem Brandt. Men vraagt zich af of het „reisverhaal" van deze laatste nog poëzie mag heten. Het zal velen genoegen doen hier het e?say ,,De Nieuwe Beweging' van dr. J. C. Brandt Corstius aan te treffen, waarvoor deze de essayprijs 1955 van de gemeente Amsterdam ontving. Deze studie toont het inter nationaal karakter van de zogenaam de Nieuwe Beweging aan en bepaalt het aandeel, dat Noord- en Zuid- Nederland er in hadden. Prof. B. Hunningher vertelt uitvoe rig over een vuurdans in Grieken land, welke hem vervuld heeft met schrik en medelijden. Anton van Duinkerken analiseert een paar ge dichten van de 17e eeuwer Judocus van Lodensteyn. De Kroniek van het Proza is deze keer verzorgd door Gabriël Smit, die zich verheugt over de bekroning van Anna Blaman uit respect voor haar schrijverschap. Emmy van Lokhorst heeft in haar toneelkroniek veel lof voor ,,De Medeplichtigen" van Max Croiset: De dramatische kundigheid waardoor de dialogen de aandacht voortdurend vasthielden, geeft blijk van een in onze toneellitteratuur zel den voortkomende kracht. Ten slotte probeert Jan Greshoff tot een duidelijke omschrijving te ko men van het begrip „roman". Aristo Het algemeen cultureel maandblad Aristo opent de mei-aflevering met een originele blik in het spiegelrijk door de diep betreurde Uriel Birn- baum. N. Reneman snijdt de uiterst belangwekkende, maar moeilijke kwestie van de evolutie en het ont staan van het leven aan. Henk van Gelre haalt in zijn arti kel ,,Wij dienen de Waarheid" heel wat overhoop, dat hier en daar tegen spraak zal uitlokken. Wat hij over ,,een zekere W. v. d. V." schrijft, zullen we niet ontkennen. Maar wat heeft het voor nut zulke oude koeien uit de sloot te halen? Wie in de moei lijke oorlogsjaren geen enkele fout gemaakt heeft, werpe de eerste steen. Een bijdrage van Henri Muguet over Francoise Sagan heeft door het ongeval, dat haar overkwam, bijzon dere actualiteit gekregen. Wouter Lutkie begint een duidelijke uiteen zetting van wat de begrippen vader land en vaderlandsliefde nu eigenlijk inhouden. Enkele bijdragen betreffen de 32e Aristo-dag, die weer met veel succes op Soli Deo te Nuland gehou den is. WILLEM v d. VELDEN. Acht r.-k. geestelijken zijn in Ostra- va. Tsjecho-Slowakije, tot gevangenis straffen variërend van een tot vier en een half jaar veroordeeld op beschul diging van staatsvijandige hande lingen. Zij zouden geuoogd hebben de jeugd te beïnvloeden en onwettige ge schriften verspreid hebben. Dit was het eerste van een reeks processen tegen een groep geestelij ken en kloosterzusters, die kort ge leden gehouden is. (Van onze parlementaire medewerker) Hoewel het bij de wegenbouw nor maal is, dat grote aantallen werkne mers na beëindiging van hun werk worden ontslagen, zodat recente be richten over grote ontslagen in deze sector op zich niet al te verontrus tend zijn, is er de laatste tijd ten gevolge van de bestedingsbeperking toch wel een duidelijke tendens van een vermindering van het aantal in de wegenbouw werkzame arbeiders. Dit blijkt uit het antwoord, dat de regering gegeven heeft op vragen van het Tweede Kamerlid van Eibergen. De regering erkent daarbij, dat bij deze ontwikkeling het aantrekkelijk wordt voor de grote firma's om pro jecten in het buitenland te gaan uit voeren. Zij acht het uit nationaal eco nomisch standpunt gezien zelfs gun stig, omdat dan de kostbare machi nes niet werkloos hoeven te staan. De vrees van de heer van Eibe.rgen, dat werken in het buitenland tot grote schade voor ons wegenbouwprogram ma zou kunnen leiden, wordt door de regering, gegeven nu eenmaal de ver. traging door de noodzakelijke beste dingsbeperking, niet gedeeid. Ook de toekomstige werkgelegenheid zal hier niet onder lijden, aldus de ministers Algera, Struycken, Suurhoff en Zijl stra in hun antwoord. De minister zonder portefeuille van het nieuwe dominion Ghana, Baako, heeft in de nationale vergadering ge zegd, dat het Britse volkslied voor taan bij geen enkele gelegenheid in Ghana meer gebruikt zal worden. Het ,,God save the queen" was het volkslied van het verenigd koninkrijk aldus de minister. Volgens de mininster van financiën, Ghedem, volgt Ghana in deze het voorbeeld van Zuid-Afrika, Ceylon en andere landen. Reuter tekent bij dit bericht aan, dat het volkslied van Ghana wel reeds gespeeld wordt maar dat de tekst ervan nog niet bekendgemaakt is. (Advertentie) (Advertentie) Ha!! Dat is lekker, zo'r» koolzuurhoudende, alcohol vrije drank. Daar knapt een mens van op Zó gezond en verkwikkend is alléén Drink fris. Drink vaker een fris-drank. Drink méér fris. KOOLZUURHOUDEND 'ALCOHOLVRIJ publicatie van de stichting collectieve reclame b-b.nt, „De weg naar de oorlog is gepla veid met verdragen, die alleen maar op wederzijds vertrouwen gebaseerd waren", zo heeft vice-president Ni xon gezegd. Nixon geloofde dan ook, dat de V. S. nooit mogen toestemmen in ontwa pening zonder doelmatige inspectie. Als de vrije wereld eenzijdig zou ont wapenen, zou het oorlogsgevaar evenredig met deze ontwapening toe nemen, zo meende hij. Om tot een beter onderling vertrou wen met de Sowjet-Unie te komen, stelde Nixon een program van zes punten voor, n.l. 1. De Russen moeten het storen van buitenlandse radio-uitzendingen naar de Sowjet-Unie staken; 2. Zij moeten westelijke kranten en tijdschriften toelaten; 3. Censuur op berichten van buiten landse correspondenten in de Sowjet- Unie opheffen; 4. Een ëinde maken aan alle beper kingen van het toeristenverkeer; 5. Bezoeken van Sowjet-burgers van alle rang en stand aan de V. S. in het kader van een uitwisselingspro gram toelaten; 6. Het voorstel van minister Dulles voor uitwisseling van radio- en tele visieprogramma's aanvaarden. Het tweede nationaal concours in België: Cahors is een vertraagde film geworden. De lossing werd drie keer uitgesteld wegens slecht weer in het zuiden van Frankrijk, onweer en wolkbreuken. Zodoende konden ze pas dinsdagmorgen 6 uur gelost wor den in plaats van zaterdag. Hoewel de deelneming uit de Vlaanders met het oog op de Limoges van he den 29 juni niet groot was (vol gens „De Duif" van Antwerpen scheelt dat de organisatoren vijfhon derd duiven), is de uitslag het zo veelste bewijs voor de kracht van de westkant. Volgens de eerste berich ten zou Valeer Desmet-Matthijs, het koeboerke van Nokere, zijn formida bele prestatie op Brive van veertien dagen geleden herhaald hebben. Hij wint ofwel de eerste of de tweede prijs nationaal, ditmaal met zijn „Coppi", die gepasseerde jaar reeds de 9e nationaal Limoges won tegen een kleine vierduizend duiven. Wegens de verlate lossing zijn er alleen maar de eerste duiven be kend uit enkele inkorvingsburelen. Deerlijk: Valeer Desmet-Matthijs te Nokere 17.05. 18.10, Marcel Desmet te Waregem 17.05, Julien Matthijs te Jac. Wouters, 10 Adr. Verhaard enz. Combinatie Zuid-Westhoek, Cha- teauroux: 1 Jos. Oorschot, 2 W. Smits, 3 J. Dingemans, 4 F. Geers. 5 P. van Tilburg, 6 A. de Ron, 7 Vic. Hugens, 8 P. van den Bogaert, 9 J. Verkeuyl. 10 Fr. van Linden, 11 Adr. Geers. 12 A. F. van Beek. 13 P. Brouwers, 14 J. Weischot en 15 H. E. van Wijk enz. In deze combinatie wa ren er 's avonds zeven en negentig door wat al niet meer van de poes is, als u voelt wat ik bedoel. C C. Bergen op Zoom, Pont: 1 A. Goris, 2 C. Oerlemans, 3 L. Groffen, 4 Jac. Weiidt. 5 P. Hazen, 6 P. Groe- newegen, 7 N. Franken, 8 J. Verduit, 9 J. Karremans Czn., 10 en 13 A. Vercammen. 11 M. Loose, 12 en 14 J. B. Stok, 15 A. Suikerbuyk enz. Idem. Chateauroux: 1 P. van Til burg. 2 A. Boogaart, 3 en 14 A. van Elzakker. 4 Gebr. van Loenhout, 5 Chr. Jonkers. 6 C. van Oevelen, 7 A. Petie, 8 en 11 C. Rovers, 9 A. Jacobs, 10 J. Karremans Pzn., 12 Chr. Jonkers, 13 Gebr. Denijs. 15 Chr. van Tilburg enz. Alhier was het con cours, 94 prijzen, 's avonds afgelopen, zodat er dus in B.o.Z. en omstreken 's avonds een kleine tweehonderd Vichfe 17,-; Meulebeke: Vanden- broucke-De Weerd te Wielsbeke 17.26 en 18.11 (twee mee), Gilbert Vande- weghe te Olsene 17.40, Jules Gallez te Meulebeke 18.12; Brugge: Leon Moeffaert te Gistel 17.21, C. Ketels te Ettelgem 17.28, O. Devriendt te Moere 17.37 en 17.59. Slael-Vandaele te Oostende 18.03, Gebr. Cattrijsse te Moere plm. 19 uur. Hector Desmet te Geraardsbergen, op dezelfde af stand als Meulebeke zit rond 18 uur. Maurice Delbar te Ronse, in de kort- vlucht, tussen 18 uur en 18.30, maar wint vermoedelijk de poule van dui zend. Sluiting van het concours woensdagmorgen rond acht uur. Naar verluidt zou de overwinning van de Vlamingen op Brussel, Antwerpen en de andere centra in één woord ver pletterend zijn. Waarmee onze geluks wensen. In de Z.N.B. en Nabvanpee hebben we Chateauroux gevlogen en door de zorgen van mijn voortreffelijke vriend Jan van Èlzakker te Halste ren. ben ik alreeds in staat U de vijftig eersten uit onze kxmterjjen te geven: 1 J. Bogaert te Stoppeldijk, 2 P. Dewinne te Kloosterzande (de zelfde die de 2e won op Angouleme), 3 F. Decock te Terneuzen, 4 G. van den Hurk te Eindhoven, 5 P. van Til burg te Bergen* op Zoom, 6 Prosper Smet te St.-Jansteen, 7 W. van Heijst te Kaatsheuvel, 8 G. Severijns te Oosterhout, 9 Gebr. Kuyks te Pluist, 10 P, van Damrpe te Stoppeldijk, 11 Ch. Ü'Haens te Nieuw-Namen, 12 Gebr. Oomons te Breda, 13 G. Bols- sens te Clinge. 14 H. Godschalk te Made, 15 W Smulders te Nunen, 16 R. van der Veke te Zaamslag, 17 A. Bogaard te Bergen op Zoom. 18 P. Leeraert te Grauw, 19 J. van Qir- schot te Putte, 20 H. P. Corssmit te Tilburg, 21 C. Markusse te West- dorpe, 22 Janus van Elzakker te Halsteren, 23 P. Verstraeten te Clinge. 24 M. Devenijns te- IJzen- dijke, 25 J. van Driel te Groede, 26 Van Eil-De Weerd te Ulvenhout, 27 Gebr. Cornells te Bladel. 28 G. Du- sarduyn te Groede, 29 J. Vloemans te Kaatsheuvel. 30 H. J. van de Ven te Eindhoven, 31 C. Hermans te Reu- sel, 32 J. Bogaert te Stoppeldijk, 33 M. van den Bogaard te Helmond, 34 Chr. Jonkers le Halsteren, 35 Jos. Dingemans te Bergen op Zoom, 36 Jac. Laanen te Nieuw-Vossemeer, 37 L. Wentzler te Hulst, 38 Jos. Stevens te Clinge, 39 L. Smulders te Breda, 40 M. van Ginneken te Roosendaal, 41 F. Hamelynck te Den Bosch, 42 J. van de Velden te Eindhoven, 43 Gebr. Verstraete te St.-Jansteenv 44 Aug. de Loos te Hengstdijk, 45 J. Wartier te Breskens, 46 L. de Kind te St.- Jansteon, 47 C. Noteboom te Moer dijk, 48 F. van Hoppe te Dongen, 49 C. van Oevelen te Halsteren, 50 L. Kint te Kloosterzande. De grote kampioen Ko Nipius te Middelharnis, die er zeven en twin tig mee had en zes en veertig km verder speelt dan de overwinnaar in de Z.N.B. J. Bogaert (geklokt te 15.55), begint te 18.55 en krijgt er 's avonds elf door. De vroegste duif in de Nabvanpee schijnt die van Ha- gers te Berkel en Rodenrijs te zijn (17.40); ook die van Van der Wal te Heemstede (18.40) is een bijzonder vroege, misschien komt die er nog wel voor. Wat de uitslag in de Z.N.B. be treft:. schijnt er nog een vroege duif te zitten in Valkenswaard, maar aan gezien de gegevens van dit centrum woensdagavond nog niet binnen wa ren, zal die als „nagekomen" wor den vermeld. Hier de uitslag in de Bredase Bond: 1 4 en 5 Gebr. Oomens. 2 L. Smulders. 3 G. J. de Vries. 6 A. van Sluys, 7 D. Scheerhoorn. 8 Th. Vro- mans, 9 L. Smeekens, 10 J. Bindels. 11 en 19 Jan Sloekers, 12 J. Hermus, 13 Jos Roks, 14 H. van Gastel. 15 J. M. Arnst, 16 A. M. -Aarts. 17 M. Voe- senek, 18 J. A. Mol, die tevens het harde voorwerp wint, 20 C. van der Linden enz. Serie van vijf en twin tig Jan-Sloekers. Hou je taai, Jan. Hier de uitslag op Pont: 1 Gebr. Oomens, 2 L. Smeekens, 3 H. Ver schuren, 4 M.Gijzen, 5 L. Smulders, 6 A. J. Voeten, daar spelen ze ook niet mee, Willem, 7 P. van de Kor- put, 8 J. C. van Gerven, 9 N. Schuur- mans, 10 J. Cornelissen, 11 de ge vreesde Jan Tijs, 12 M. Sannen, 13 F. Petit, 14 F. Vlemminx, 15 L. A. Verheijen, 16 A. Spronk. 17 A. Jansen, 18 J. Wirken, 19 W. Matthijssen en 20 C. Nooijen enz. De fiets wordt gewon nen door Th. Dekkers met 54 en 104; de serie van vijf en zeventig voor L. Smulders met 5 en 33. Jammer dat die van Smulders en Jacobs niet voor de fiets stonden. Maar ja, zo is het altijd wat. Het blijft tenslotte maar een riskatie. De Reisduif te Zundert, Pont: 1 Bart Haest, die de eer van „De Stem" hoog houdt, 2 Ch. Laurijssens, 3 Jac. van Hassel, 4 A. Wouters, 5 A. van Beek, 6 de wakkere A. Ja cobs, die ook niet zat te slapen, 7 Fr. Zagers, 8 L. Vriens, 9 de door knede Th. Snepvangers, 10 C. Billet enz. De Postduif te Wernhout, Pont: 1 Jac. Schrauwen, 2 W. Kools, 3 Chr. Huybregts, 4 C. Hense, 5 Jac. Kerstens, 6 8 en 9 J. van Bedaf, 7 thuis waren; een reprise van Angou leme. In „De Luchtbode" te Dinteloord zag de uitslag er ook niet slecht uit: 1 en 4 Chr. Nieuwland, 2 A. Timmer mans, 3 L. Hartman, 5 H. van der Heijden, 6 Gebr. van Poppelen, 7 J. de Zwart. 8 P. Mangelaars (men snij- de zegt Piet een paar flinke schijven van de gewone mangel of suikerpee, beta vulgaris, overgiet die met een halve liter brandewijn, dit in de drinkpot en altijd prijs), 9 Pol Piet- jouw, 10 Casper de Geus enz. De Vliegsport te Steenbergen, Pont: 1 M. Baartmans, 3 P. IJzermans, 4 M. Brocatus,' 5 Jac. Jonkers, 6 Gebr. Gorissen, 7 Van Campenhout-De Jong 8 Th. Koetsenruyter, de Koets zoge- Aan het nationaal concours op St.-Vincent nemen 10.000 duiven X deel. Op het moment dat U dit J leest zijn de duiven in aantocht. X 2 Hoofdprijzen zijn twee automo- kielen. 2 X Iemand die vroege duiven heeft J wordt verzocht dit door te bellen aan tel. 30478, Dikken Bruine, Breda. zeed, zou Merijntje Gijzen zeggen, 9 P. Hoendervangers en 10 Ant. de Bruyn enz. Idem Chateauroux: 1 Joh. de Ron, die al veel eersten gewonnen heeft dit jaar, 2 Adr. van Giels, 3 Van Campenhout-De Jong, 4 M. Baart mans. 5 Th. Kemperman, wat denk je van St.-Vincent, Theo?, 6 C. Rom- bouts, 7 M. Brocatus. 8 Ant. Ligten- berg, 9 A. Blommerde en 10 Gebr. Delhez enz. Er waren er 's avonds vier en twintig thuis. In Ulvenhout vloog Koosje de Kort op Pont heel 't zaakje kort en klein: 1 4 7 13 20 en eerste duif kloktijd 11.49 wat vijf minuten vóór Breda is, zegt het voort. Op Chateauroux vliegt de grote kampioen Antoon de Jong (17.15) een half uur los vooruit, 2 5 en 6 Van Eil-De Weerd (3 mee), 3 Jan Frijters enz. Harde vliegers zitter er in Chaam. Uitslag Pont: 1 3 en 7 P. Verheijen, 2 J. Ansems, 4 Ch. Koks, 5 en 10 P. van Opstal, 6 Adr. Geerts, 8 G. Mar tens, 9 H. Cornelissen enz. Idem Chateauroux: 1 P. van Loon, 2 J. Coenraads, 3 J. Roovers, 4 P. Hamels, 5 G. Martens enz. K.P.V. te Kaatsheuvel, Pont: 1 J. van der Linden, 2 en 10 G. van der Lin den, 3 M. Soeterboek, 4 C. Labee, 5 J. van Riel, 6 H. van Heivoort, 7 P. Stokkermans, 8 H. Snoeren, 9 M. Brockx, enz. Idem Chateauroux: 1 8 10 19 24 30 32 W. van Heijst, 2 Jac. Vloemans, 3 J. van Riel, 4 en 6 Fr. van den As sem, 5 P. Zijlmans, 7 Jo Ha mers, 9 A. Voermans, enz. Allemaai goeie. DIKKE BRUINE. (Advertentie) Diepvriesruimte over de volle breedte. Groot zuivelvak met doorzich-; tig deksel. Hitte-, kras- en zuurbestendig tafelblad. Afsluitbare deur met speciaal scharnier. -w'jj Kompressoraggregaat, met 5 P-/7 5.- incl. aluminium jaar garantie. groentenlade Hüishoudkoelkasten van 105 125 I.. 160 I., 195 I. en 290 I. SIGMA FRIG0-THERM, de vorst in het vriezen IMPORTEUR VOOR NEDERLAND: KÖNIG KV. - BEURSSTRAAT 11-17 - TEL 41552 (7 L.) - AMSTERDAM V AS 6 tv m rs ti tf AP '4 «V }S Af J4 JS jé V» 4U Vf m yi mBv-f VP VJ 57 Pt SU sy SP sé Wk *9 is i/ if óf 46 h y W P uw~ \r ?7 w HORIZONTAAL: 1 van de schil ont doen, 6 zuil, 11 hetzelfde (afk.), 12 deel van het bed, 14 fijn weefsel, 16 stevige, 19 tandeloos zoogdier, 20 toi letgerei, 22 schroomvallig, 25 karak ter, 26 meisjesnaam, 28 eenheid van druk (afk.), 29 herkauwer, 31 bij woord, 32 zoals de akten getuigen (Lat. afk.), 33 zangnoot, 35 metaal, 37 strandmeer, 40 Utrechts Stedelijk Or kest (afk.), 41 de dato (afk.), 42 steen soort, 43 plaats in het Gooi, 44 ont kenning, 46 water in Friesland, 47 muurholte, 49 gebergte in Spanje, 52 misdadige, 54 nagerecht, 56 voeg woord, 57 jongensnaam, 58 plaats in Drente, 60 bieding, 62 Engels bep. tel woord. 63 eigenaardig, 64 met de eer in strijd, 67 bekende scheepvaart maatschappij (afk.), 69 voorzetsel, 70 graf, 72 Engels lidwoord, 74 bergnimf, 77 voegwoord, 78 laten, uitgaan, uiten, 79 elkander. VERTICAAL: 1 semie overheidsbe drijf, 2 vreemde munt, 4 larve, 5 voorzetsel, 6 tuinhuisje, 7 dierenge luid, 8 luchtstrijdkrachten (afk.), 9 grote vloot, 10 rondhout, 11 land in Azië, 13 dag (Duits), 15 verduren, 17 eerste vrouw, 18 afsluiter, 21 bewij zen, 23 Duitse badplaats, 24 geogr. aanduiding (afk.), 27 talmen, 30 strui kelblok (Eng.). 32 wijk met veel tui nen, 34 Europees gebergte, 36 bloed huizen, 38 pers voornaamw., 39 meis jesnaam, 40 ons (Duits), 45 bijwoord, 46 geest, 48 dun, 50 elk, 51 veredelen, 53 Godsspraak, 54 leuren, 55 Friese jongensnaam, 59 zangnoot, 61 muziek instrument, 62 lofdicht, 62 thee (Eng.), 66 lekkernij, 68 drinkgerei, 71 niet dichtbij, 73 hogeschool (afk.), 75 zang- noot, 76 lidwoord. HORIZONTAAL: 1 korf, 4 trots, 8 luit, 11 a.o.. 12 r.k., 13 ora, 14 pi, 15 so, 16 prei. 17 deern. 19 naar, 20 Toos, 22 wolk, 25 esp, 26 the, 28 est, 31 and, 33 ar, 35 l.k., 36 ora, 38 klem, 39 allee, 40 grap, 41 kg, 42 e.a., 44 ir, 46 Deen, 48 orde, 50 1.1., 51 oker, 53 tol, 55 Eire, 57 oké, 58 kg, 60 dl, 61 ego, 63 r.r.. 64 es, 65 ja. 66 in, 67 moe, 69 li, 71 r.i., 73 tam, 75 olie, 77 ach, 79 doel, 81 s.g.. 82 neon, 84 leem, 86 a.m„ 89 d.d., 91 te. 93 Otto, 95 elite, 96 Irma. 98 Epe, 99 ar, 100 r.p., 102 Ier, 103 leg, 105 aks, 107 rib, 110 maan, 112 epos, 115 klam, 116 sjerp, 118 lont, 120 mi. 121 e.d., 122 eer, 123 da, 124 o.o.125 amen, 126 erker, 127 mare. VERTICAAL: 1 kap, 2 oord. 3 Frits, 5 roest, 6 ore, 7 tarwe, 8 links, 9 Isar, 10 tor 17 do, 18 no, 21 opa, 23 lek. 24 lakei, 25 edel, 27 helm, 29 torn, 30 kapel, 32 nl, 34 rage, 35 leer, 37 ra, 41 kerk, 43 adel, 45 rok, 46 de, 47 n.t., 48 o.l., 49 ei, 50' leg, 52 kerel, 54 on, 56 rente, 57 oom, 59 gei, 60 dar, 62 olm, 68 oog, 69 leed. 70 a.c., 72 idee, 74 ala, 76 An, 78 hl. 80 om, 81 stoep, 83 Oder, 85 eter, 87 maart. 88 stel, 90 zink, 92 krib. 94 t.p„ 97 me, 99 Aga, 101 pro, 104 Emmen, 105 anjer, 106 serre, 108 Islam, 109 slim, 111 as, 113 p.p., 114 snor, 115 K.M.A., 117 eek. 119 toe. 1

de Stem | 1957 | | pagina 9