ZONDER WIEROOK Struikelend over tanks en parachutisten PAPIER VOOR UW PEN SAROMA Missionarissen in eigen land" lisjes aal SAROMA met AARDBEIEN Modellen voor instructie rekruut LBURG Alteen de Faam maakt Choco-krokant rollen verpakt in luchtdicht cellófaan met trekstrip dus... fabrieksvers Gloednieuw CJV.ï-gebouw te Breda MODELWONING TE GOES Amerika wil geen onderzoek in Algcrië Geen evacuatie Vrije regering Dertigduizend kajotters in augustus naar Rome Laaiende geestdrift Comité It plaats B2.50 87.50 VAN fel. 47571 Ie vakantie- Inaf 11 aug. 195.-) 1.8 augustus Igustus ll 2 augustus 140.-) lekelijks lgen 139.- |2 augustus, lks. knal 26 aug. {uli. vekelijks. Itus li wekelijks I en 5 sept. 5.-) sept. pt. Prospec ten. (iING Tel. 41344 pieuwe cur- (M.B.A. |D.) 'EN M.O. kistratie van |de heer W. 252-co ÏVRAAGD niform vrij. )EN HAAG. 6 ton /agen wagens HET gesloten ZATERDAG 29 JUNI 1957 (Advertentie) Door de hermetische af sluiting blijft de inhoud knis perend bros voor d bewaard. Ogen dicht, mond open, mmm Een kloeke rol 20 cent VANMIDDAG ben ik een zieke gaan bezoe ken in het ziekenhuis. Van paviljoen tot paviljoen heb ik deze Lijdensstad doorkruist, mij afvragend welke drama's schuil gingen achter de witte muren en tussen de bloeiende bloemperken. Ik moest door een eerste zaal; Ikliep op mijn tenen, zoekend naar mijn zieke, Vluchtig gieed mijn blik langs de bedden, voorzichtig zoals een verpleger, die geen pijn wil doen, een gezwel aan raakt. Ik voelde mij niet op mijn gemak. Als een niet-ingewijde in een geheimzinnige tempel, Als een heiden in het schip van een kerk. Aan het uiteinde van de tweede zaal vond ik mijn zieke, Eenmaal bij hem, kon ik niet uit mijn woor den komen omdat ik niet wist wat te zeggen. HEER, het lijden hindert mij, ik word er neerslachtig van. Ik begrijp niet waarom Gij het toestaat. Waarom, Heer? Waarom deze onschuldige kleine, die al een week lang ligt te kreunen met vrese lijke brandwonden? Deze man, die al drie dagen en drie nachten iigt te sterven en om zijn moeder te roe pen? Deze vrouw met kanker, die ik over een maand tien jaar verouderd zal terug vinden? Deze werkman, van zijn steiger gevallen, die nu een gebroken pop is van nog geen twintig jaar? Deze vreemdeling, een arm gestrand wrak, die niet meer is dan één etterende zweer? Deze ongetrouwde vrouw, die al meer dan dertig jaar in het gips op een plank ligt? Waarom, Heer? Ik begrijp het niet. Waarom dit lijden in de wereld, dat pijn doet, afzondert, opstandig maakt, breekt. Waarom dit monsterachtig, wanstaltig lij den, dat blindelings toeslaat zonder enige uitleg te geven, Dat zich onrechtvaardiglijk op de goede werpt en de slechte spaart, Dat in schijn terugwijkt voor de wetenschap om in een andere gedaante nóg mach tiger en nóg spitsvondiger terug te keren. Ik begrijp het niet. Het lijden is weerzinwekkend en maakt mij bevreesd, Want, Heer, waarom dezen en anderen niet? Waarom dezen en ik niet? "V/f'N jongen, niet Ik, uw God, heb het lijden •I'-»- gewild, het zijn de mensen die het ge- wRd hebben. Zij hebben het in de wereld binnen gebracht toen zij er de zonden binnen brachten, Want zonde is wanorde en iedere wanorde doet pijn. Iedere zonde, weet je, staat ergens in de we reld en in de Tijd, in verband met lij den. Hoe meer zonden er zijn, hoe meer lijden. TVTAAR Ik ben gekomen, Ik heb alles op Mij genomen, zowel al uw lijden als al uw zonden, Ik heb ze alle op mij genomen en alles gele den vóór u. Ik heb het veranderd en er een ander aan zicht aan gegeven, Ik heb er iets kost baars van gemaakt. Nóg is het lijden een kwaad, maar een kwaad dat ergens toe dient. Want uit uw lijden heb Ik de Verlossing gemaakt. (Uitg. Lannoo, Tielt - Den Haag) De Centrale Werkplaats In structie-hulpmiddelen (C.W.I.) op de Trip van Zoutlandt- kazerne te Breda vormt de wonderlijke bron van een deels vergrote, deels verkleinde wer kelijkheid. De C.W.I. zou daarom een ideale, opwindende speelplaats voor de jeugd kunnen zijn, ware de opzet niet veel ernsti ger. Hier wordt namelijk de grondslag gelegd voor een snelle, praktische opleiding van de Nederlandse rekruut. Hier worden visuele hulpmiddelen gemaakt, die hem in minder dan geen tijd volkomen ver trouwd kunnen maken met het schietend en ontploffend „ge reedschap", waarmee hij in zijn diensttijd èn in de tijd, dat 't nog eens menens mocht wor den om moet gaan. De C.W.I. is uniek in Nederland en het troetelkind van hoofd-opzichter L. A. H. Wayers. Een man, die vanaf 1932 zijn hart aan de modellen-bouw verpand heeft en die nóg steeds ge grepen wordt door het spelen met de werkelijkheid met behulp van ver houdingen. Deze man leidt ons rond door de gloednieuwe werkplaats, die pas drie maanden in gebruik is en die geen enkele vergelijking meer toe staat met de oude Duitse paarden- loods op dezelfde kazerne, waarin de C.W.I. tot dan toe was onderge bracht. Bloot gelegd Dan zien we de produkten. Gewe ren, mitrailleurs, granaten, mijnen; bloot gelegd voor het oog. Houten modellen, die duidelijk de werkings wijze weergeven van het mechanis me; die laten zien, hóe een geweer geladen wordt, hóe het afvuurmecha- nisme werkt en op welke wijze een granaat of mijn tot ontploffing wordt gebracht. Een soldaat hoort het ten slotte te weten en hij leert het aan merkelijk vlugger met deze visuele hulpmiddelen van de C.W.I. In deze werkplaats komen we mi niatuur-schietbanen tegen en veld- versterkingen, compleet met artille rie-geschut, munitiekelders, schuil kelders en manschappen. Dat gebeurt niet elke dag. Ook niet, dat je haast over een Russische tank struikelt of met je neus tegen een in de lucht zwevende parachutist aanwandelt, die aan het drogen is van het verfje, dat men hem gegeven heeft. Wat die tank betreft. Men presteert het hóe, dat zou U zelf nog maar eens moeten vragen om deze tanks en parachutisten en nog een heleboel andere oorlogswerkelijkheden door een panorama te laten rijden en zwe ven. En daar schieten onze rekruten op. Het nut van dit „speelgoed"? Zij leren snel vriend of vijand te onder scheiden. Schieten zij b.v. een Neder landse tank-commandant neer (waar op automatisch het deksel van de commandotoren dichtklapt), dan krij gen ze strafpunten. Ook wanneer zij op een aan een parachute bengelend stuk geschut vuren, want dat heeft geen zin. Winstpunten levert het aan schieten van een parachutist op, vooropgesteld, dat het een vijand is. Visuele hulpmiddelen dus, volko men aangepast aan de richtlijnen van de hedendaagse methode van instruc tie; om de rekruut een stevige onder grond van zijn praktijk te geven en de taak van de instructeur te verge makkelijken. Een préttige taak voor de C.W.I., die van een eenmansbedrijf in 1950 (Advertentie) uitgroeide tot wat het nu is: een mo dern bedrijf, waarin 28 burgers wer ken. Vakmensen, die voor het meren deel militair zijn geweest en waarvan er negen oorlogsinvalide zijn. Zij zit ten in de tekenkamer, aan de machi nes, in de verfafdeling of de zeef- drukkerij. Duizend-en-één De laatste is de jongste afdeling van de C.W.I. Langs fotografische weg kunnen hier stoffen als linnen, glas, plastics en metalen bedrukt worden. De duizend-en-één mogelijk heden om de instructie van de land macht-militair te dienen (binnenkort komt ook de luchtmacht aan de beurt), worden in deze afdeling nog eens met duizend-en-één vermeer derd. Dinsdag 9 juli wordt dit vernieuw de bedrijf officieel geopend. Een glorie-dag voor de heer Wayers, die de C.W.I. groot heeft gemaakt, die van '37 tot '50 sergeant-majoor van het voormalige KNIL is ge weest, er alle ellende van de Ja panse bezetting heeft meegemaakt (Birma-spoorweg) en die tóen reeds met een soortgelijke werkplaats voor het KNIL in Bandoeng met de modellen-wereld in het huwelijk getreden was. Een opening, waarbij o.m. gene raal H. M. G. J. Lenz, hoofd staf IDO te Den Haag, garnizoenscom mandant lt. kol. A. A. Paessens en vertegenwoordigers van film en te levisie tegenwoordig zullen zijn. Van de door Bredero's Bouwbedrijf N.V. aan de M. D. de Grootstraat te Goes voor verkoop gebouwde woningen is het pand no. 85 tot en met 13 juli a.s. op alle werkdagen van 14-17.30 en van 19-21 uur ter bezichtiging opengesteld. Deze woning werd volgens ontwerp van het Adviesbureau Woninginrichting van de Zeeuwse Afdeling van de Bond van Plattelandsvrouwen Ingericht door de volgende Goese zaken: meubilering en stoffering: huishoudelijke artikelen glas- en aardewerk: verwarming: knutselwerk: sportartikelen: wand versi ering: A. J. M. JACOBS, Lange Kerkstraat 11, Fa. VAN WUYCKHUYSE Lange Vorststraat 39, G. M. BROEKSTRA, Koningsstraat 5, J. G. HOLLES TELLE Noordeinde 16. HOBBYHUIS, Lange Vorststraat 4, VAN STRIEN. Ganzepoortstraat 2, STURM, Lange Kerkstraat 5. Amerika heeft de Arabische landen laten weten, dat het niet bereid is deel te nemen aan een internationaal onderzoek naar ,,de wreedheden die de Fransen in Algerië bedrijven", zo wordt van welingelichte zijde in Washington vernomen. Amerika is van mening, dat zo'n onderzoek geen enkel nut heeft. In de nota, die aan Arabische ver tegenwoordigers in Washington is overhandigd, wordt gezegd dat naar Amerikaanse mening alle schepen het recht hebben door de golf van Akaba te varen, tenzij het internatio nale gerechtshof anders zou beslis sen. De Amerikaanse regering is van oordeel, dat de scheepvaart door het Suezkanaai los moet staan van de nationale politiek van welk land ook. Het Syrische parlementslid Aboe rië heeft een bericht van een Parijs' blad tegengesproken, volgens hetwelk 300.000 Mohammedanen uit een Alge rijnse kuststreek geëvacueerd zijn om drastisch optreden tegen de opstan delingen mogelijk te maken. Het Syriscshe parlementslid Aboe Toek is van plan met Arabische lan den en andere landen, die aan de conferentie van Bandung hebben deelgenomen, overleg te plegen over erkenning van een vrije Algerijnse regering die in een der Arabische landen zou moeten worden gevestigd, zo meldt radio-Caïro uit Damascus. (Advertentie) DURE MELK Namens vele huismoeders, vooral met grote gezinnen, een week lang geen melk nemen, alleen die met baby's net ge noeg. Dan moeten onze kinderen maar water drinken, want dat kunnen wij arbeiders toch niet betalen. NAMENS BREDASE HUISMOEDERS GEEN VLAGGEN VIT Graag zou ik een klein plaatsje in het door ons veel gelezen blad hebben, om alle moeders van de flats ©maragdstraat te bereiken en wel om deze reden: Maandag hdbben we allemaal een schrijven ontvangen van de gemeente over het vernielen van ruiten en dat het wasgoed niet aan de voorzijde ge droogd mag worden. Daar wil ik als bewoonster van een flat de gemeente hartelijk voor danken. Ook ik heb mij dikwijls geërgerd aan die aanblik die onze blok gaf met al die vlaggen en dan soms WAT er buiten de balcons hing. We hebben aan de achterzijde een groot balcon, daar kunnen we gemakke lijk kloppen en drogen en dan moeders, laten wij allen er goed op letten wat onze kinderen doen. Als ze buiten zijn, laten wij als moeders ze respect en eer bied bijbrengen voor een ander zijn goed door dat niet te vernielen of kapot te slaan; dat willen wij bij ons in huis toch ook niet, waarom dan wel buiten? Tets heel bijzonders: Verrukkelijk... en in één minuut klaar! Heerlijke puddingen verse aardbeien... dat wordt smullen. En zo'n tractatie bereidt u nu toch zo gemakkelijk: met SAROMA - zonder koken.' Eén minuutje kloppen in koude melk en... die mmm-zo-lekkere, romige pudding staat klaar. Zorg dat u altijd SAROMA in huis hebt. Iedereen is er dol op en één pakje is voldoende om vier tot zes personen te verwennen. Een Van Nelle produc\ PUDDING ZONDER KOKEN Als ze buiten zijn laat ze dan maar niet lopen als een hond, maar kijk af en toe eens wat ze uitvoeren. Voorkomen is beter dan betalen. BREDA, P. KRULNING-WENTEILER Smaragdstraat 38. OVERSTEEKPLAATS GRAAF ENGELRERTLAAN Vorige week donderdag vond op de Graaf Engelbertlaan op de oversteek plaats nabij het sportterrein van de voet balvereniging „Breda" een aanrijding met dodelijke afloop plaats. Op deze oversteekplaats zijn door de overheid hekjes geplaatst, kennelijk met de bedoeling de wielrijders en voetgan gers te dwingen bij het oversteken uit te kijken. Prachtig! Mijns inziens is er aan de hekjes ook een groot nadeel verbonden en wel dit: Wanneer men imet de fiets de rijweg gepasseerd is en het tweede hekje wil doorgaan, dan is men, als er wielrijders van de andere zijde de weg willen pas seren (en dat gebeurt nogal veel) ge noodzaakt met zijn rijwiel te wachten, totdat de doorgang vrij is. Waar moet men wachten? Wel, op de weg, want de hekjes zijn vlak tegen de weg aange zet. Men kan echter ook een veilig heenkomen zoeken in de enkele meters verderop gelegen berm. Het gevaar voor nieuwe ongelukken is dus helemaal niet denkbeeldig. Voor de automobilisten betekenen de hekjes slechts winst, daar ze bij het zien van een dergelijke beveiliging van hun heiligdom er niet aan denken, hun snel heid zodanig te regelen, dat ongelukken vermeden kunnen worden. Uit bovenstaande blijkt dus, dat de verkeerssituatie ter plaatse door die hekjes eerder gevaarlijker dan veili ger is geworden. Het uitzicht ter plaatse is prima. Wan neer de hekjes niet weggelaten, of als men dan toch per se hekjes wil zien, geen vier hekjes geplaatst, twee voor verkeer van elke kant, zodat de rijweg steeds vrij is. BREDA, A. L. GEVAARLIJKE WEG (II) Met instemming nam ik kennis van de noodkreet van adj.-o.-off. Kommer uit Bergen op Zoom en mèt hem ben ik tot de conclusie gekomen; - deweg Roosen daalBreda moet veiliger "worden. In zender stelde daarom voor op de toegan gen van deze „dodenweg" een waar schuwingsbord té plaatsen, waardoor hij hoopt het aantal*- Verkeersslachtoffers te verminderen. Op dit punt ben ik echter zo vrij met de heer Kommer, adj.-o.-off., van me ning te verschillen. Nog afgezien van de vraag of een automobilist bij een be hoorlijke snelheid de moeite zal nemen een tekst van ruim twintig woorden te lezen (hier en daar een doodskop langs de weg met bijpassend onderschrift: „veilige snelheid xxx km" lijkt mij sug gestiever en ook buitenlanders zullen de zin hiervan begrijpen zie ik het nut van waarschuwingsborden niet zo erg goed in. De praktijk wijst nl. uit, dat de ze borden vrijwel uitsluitend worden bekeken door de hyper-voorzichtige chauffeurs, die daardoor dan nog nerveu zer worden gemaakt dan ze al. zijn. De snelheidsmaniakken (om wie het au fond toch gaat) bekommeren zich echter al leen om waarschuwingen die hen worden gegeven door bekeuringen-uitdelende po litieagenten. Van bekeuringen kan echter geen spra ke zijn, indien er geen overtredingen worden gemaakt. Ik acht het daarom wenselijk op de gevaarlijkste gedeelten van voornoemde weg een maximum snelheid in te voeren. Vrees voor een bon zal dan zelfs de wegpiraten ervan weerhouden boven de voorschreven snel heid te gaan en het aantal ongelukken z^al aanzienlijk worden beperkt. Ad.-o.-off. Kommer schijnt van de overheid niet veel goeds te verwachten blijkens zijn cynische opmerkingen over particulier initiatief, omdat het nu eenmaal om een algemeen belaftg gaat. Niettemin is de medewerking (zoniet de 55 Het is moeilijk te zeggen, wat nu eigenlijk in de komende historische Kajottersdagen het meest belangrijk is: het bijeenkomen van 30.000 Kajotters en Kajotsters uit 85 landen in Rome of het daarop onmiddellijk volgende congres^ de KAJ-Wereldraad, als eerste openlijke daad van de door Z.H. de Paus op 25 augustus officiéél in het georganiseerde apostolaat van de Kerk op genomen Kajottersbeweging. Hoe dit ook zij, de laatste dagen van de zomermaand 1957 zullen vele miljoenen jonge arbeiders met hun gedach ten en met hun hart aanwezig zijn in de Eeuwige Stad, als hun vertegenwoordigers zich aan de Vader der Christenheid zullen aanbieden als militante stoottroepen voor Geloof en Kerk. In een persconferentie heeft de na tionale leiding van de Nederlandse KAJ nog eens duidelijk gemaakt, waar nu precies het hoe en het waar om van de massale Rome-bedevaart te vinden zijn. Een kruistocht van voorbereiding is daaraan hevig en vol geestdrift voorafgegaan. Deze kruistocht omvatte op de eerste plaats een uitgebreid onderzoek naar de godsdienstige situatie van de ar beidende jeugd in de wereld. Met eenvoudige vragen hebben honderd duizenden hun mede-arbeiders ge polst over de godsdienstige situatie thuis, in hun kennissenkring, in hun arbeidsmidden. Men wilde ook ach terhalen, hoe over het algemeen de houding van de jonge arbeiders is te genover Kerk en priesters. Daarnaast en daar bovenuit was het echter be gonnen om een „gesprek" als uit gangspunt voor daadwerkelijk leken- apostolaat. Kruistocht De kruistocht van voorbereiding was bovendien tot aan de rand ge vuld met activiteiten, bestemd om de arbeidende jongeren christelijk te be ïnvloeden. Praatavonden, lezingen en ander bijeenkomsten stonden een jaar lang in het felle teken van de Rome bedevaart. Het lag wel voor de hand, dat het samentreffen van 30.000 jon gens en meisjes uit zo veel landen de gedachten ook richtte op „de een wording van de wereld" als christe lijk ideaal. De zorg voor onderont wikkelde landen, het probleem van de rassendiscriminatie en het kerste nen van de wereldorganisaties (UNO UNESCO e.d.) kwam aan de orde als belangrijk nevendoel van de kruis tocht. Het is in dit verband dan ook bepaald niet toevallig, dat 14 jonge arbeiders vrijwillig en om niet ge durende twee jaar hun kennis en vakmanschap ten dienste stelden van de Missie in Afrika. Het thuis front van deze actie bracht inmid dels al meer dan twintig mille, af gestaan van loon of zakgeld, bij een. Vit eigen land Uit ons land gaan niet minder dan 3.000 jongens en meisjes mee voor het vijf-daagse bezoek aan de heilige Stad met als hoogtepunten een mas sale bid- en boetedag (24 augustus) en de viering van de constituering van de internationale (V)KAJ de dag daarna. Dan zal een speciale Mis in de Sint Pieter de histörischè ogen blikken als het ware inleiden, een massaspel op het Sint Pietersplein is het gebeuren in de namiddag als massale omlijsting van wat dan komt: de rede van Z.H. de Paus met als kern de officiële erkenning bin nen het lekenapostolaat van de we reld-beweging. Radio en televisie zullen deze twee dagen aan alle kijkers en luisteraars in Nederland de gelegenheid bieden om zo intens mogelijk mee te leven met wat zich rond het Vatieaan groots en meeslepend zal afspelen. In een avondwake zullen alle afdelingen de thuisblijvers voorbereiden op de taak die de Heilige Vader 25 augus tus op de jonge en sterke schouders van de wereldbeweging zal leggen: de christelijke beïnvloeding van de arbeiders over het gehele land. Met deze gedachten bezield zullen de 3.000 uitverkorenen op 21 augustus a.s. de vijf treinen vullen, die hen in de meest letterlijke zin van het woord zullen brengen naar de verwezenlij king van het gestelde doel; te worden geroepen doe de Paus zelf als „mis sionarissen in eigen land". supervisie) van rijk of gemeente ge wenst, ja zelfs vereist. Ik zou graag een, kennis maken met de particuliere initia tiefnemer die een 's nachts verlicht waarschuwingsbord wil bekostigen BREDA M. v. G. ESTHETICA VAN DE KREET Evenals uw geachte redacteur, de heer Boekraad, werden wij nogal pijnlijk ge troffen door het jongste „Tijd"-artikel van de heer Engelman. Het kan ons ove rigens koud laten, in hoeverre de heer Engelman verantwoordelijk is voor de moderne (Nederlandse-) kunst. We ver moeden dat diens invloed minder groot is geweest dan de heer Boekraad schijnt te denken. En dat de evolutie in de kunst zich gemeenlijk voltrekt dankzij de kunstenaars; dus ondanks de critici. Dan lijkt het wel, of de heer Engel man (tijdens een geestelijke depressie een aantal nagenoeg overwonnen stand punten bij elkaar heeft gezocht, om die eens lekker te gaan verdedigen. Doch voor een effectieve verdediging van een standpunt is méér nodig dan „kennis" en „bezorgdheid". Overtuiging onder andere. Om kort te gaan: Dat in het werk van deze of gene de „invloed van Cézanne" of „die van Picasso is te bespeuren", klinkt heel wat vriendelijker, dan dat hij „een epigoon is van Piet Mondriaan". Toch heeft een Picasso bv. rich er nooit voor geschaamd te verklaren, dat hij be zig was El Greco of de negerstammen van de Boven-Volta „na te bootsen". Slechts hoe hij dergelijke stijlvormen kon omwerken, desnoods „vervolmaken" was voor hem van belang, en voor ons ook. Dan is bezwaarlijk vol te houden, dat Van Gogh en Gauguin hun leven (naar burgerlijke maatstaven gemeten) zouden hebben „vergooid", enkel en alleen, om het nageslacht een verzameling tech nisch-verantwoorde- en vooral „mooie" plaatjes te bezorgen. De heer Engelman beweert zulks ook niet, doch na het le zen van diens jongste betoog" komt de volslagen leek gemakkelijk tot zo een veronderstelling. Prof. Pofjes zegt er gens: „Alle kunst, welke die naam ver dient, zal, op de keper beschouwd of niet,' in hoge mate abstract blijken, zo men oog heeft voor het onzienlijke". En daarin zijn wij het voor de verandering roerend met hem eens. De echte kunste naar geeft altijd veel meer dan het „plaatje" of het „beeldje": hij geeft zich zelf, zijn ziel, zijn hoop, zijn wanhoop, zijn- (iromen en ervaringen. Dit alles be tekent, merkwaardig genoeg, geen ver dienste. Het ls slechts de ontdekking van zijn „beteré ik",.. Wat heeft de heer Engelman er dan op tegen, dat de kunst niet langer een pri vilegie blijkt voor hoogst-begenadigde-, zo mogelijk zwaar-gediplomeerde enke lingen, doch dat het aantal „fröbelende volwassenen" met de dag toeneemt De wereld zou er ons inziens beslist niet op achteruit gaan, wanneer elk mens de kunstenaar in zichzelf eens ontdekte. „Non-figuratieve meesterwerken", aldus prof. Pofjes, „zijn hoogst-zeldzaam. Al leen al, waar de beoordeling ervan zulk een uiterst-subjectieve aangelegenheid genoemd moet worden. Maar van het knoeien met pen en penseel, met potlood en boetseerklei gaat zulk een geestes- veredelende kracht uit, dat wij niemand in de neiging daartoe zouden durven dwarsbomen. Misschien is de wereld der toekomst wel een wereld van louter kun stenaars." Er zit iets in. Als het er nu maar uit komt ook. ALI GATOR IS HIJ EEN MISDADIGER 1940. Ons land is één grote vijver van ellende. De bezetters drijven op dikke balken (Nationaal Socialisme) in die vij ver, terrorisseren en vermoorden ons volk. Die „hij" (zie boven) dryft ook tussen zijn landgenoten mee en ziet al die el lende aan. De een verdrinkt, de andere wordt verdronken en velen grepen naar 'n halm (de hoop). Die „hij" wacht niet langer en bereidt zich voor om ons volk te helpen, geheel persoonlijk zonder medeweten van 'n tweede. Hij grijpt de kansen die voor hem lig gen en maakt gebruik van die balken, even maar. 't Vertrouwen in hem is ge legd. Hij gaat verder (in 't hol van de leeuw) en trekt zelfs 'n uniform aan. Terwijl hij zo vrij rond drijft tussen de bezetters, hangen z'n handen onder dit camouflage-uniform uit, onzichtbaar. Hij helpt de in nood verkerende landgeno ten hun hoofd boven water te houden. Dit gaat niet zonder levensgevaar. Ge vaar voor ontdekt te worden, gevaar om door 'n bevrijder neergeschoten te worden, omdat hij in vijandig uniform loopt. Zo werkt hij voort, tot aan de dag der algehele bevrijding, naamloos. Dank vroeg hij niet. Dan: wat voor Nederland bevrijding betekende, ook door zijn werk, betekent voor hem gevangenis, omdat hij noch getuigen noch grote bewijzen had. Want die hij hielp, hebben alleen gedacht: „Die Duitser heeft nog 'n beetje menselijk ge voel". EEN ABONNEE (Bedoelt inzender hier een hem be kende persoon Zo ja, zijn er dan geen getuigen die voor hem ten beste kun nen spreken Dat begrijpen we niet goed. Ons zijn gevallen bekend, dat personen als deze de eer kregen die zij- verdienden Red.) TANDARTSENKWESTIE Mag deze toestand zo maar blijven voortduren Op deze manier moet de volksgezondheid immers achteruitlopen. Kan een gewoon werkmansgezin met 4 of 5 kinderen zo ineens ƒ8.- f 10.- per week opzij leggen, om de tandartsreke ning te voldoen. Zelf hoor ik tot de ar beidersklasse en heb 3 kinderen. Zij hadden alle 3 een z.g. sanerings- kaart. Twee jaar zijn zij voor controle by de tandarts geweest doch er is niets aan gedaan. Nu komen ze en er man keert aan verschillende tanden wat, zo dat wij in 2 weken tijds reeds ca. 15.- moesten betalen. Als deze toestand zo doorgaat, kunnen onze kinderen niet meer naar de tand arts c i zal hun gezondheid er niet op vooruitgaan. BREDA a.

de Stem | 1957 | | pagina 5