flinke arbeiders Mens en techniek bekeken op Zeeuwse Nijverheidsdag te Goes Ouden van dagen van Aardenburg op stap Triumph Biervlietse raad stelde de regeling beheer recreatie gebied Braakman vast Feestvergadering afd. Axel van het Ned. Rode Kruis Samenspel noodzakelijk geacht Zeeuwse Kunst in Rotterdam C. F. Vércraeye geridderd Mamea-Gelei Gelijke belangen voor werkgevers en werknemers Dr. J: P. de Smet Gregoriusridder Voordracht voor raadsheer Doktersdiensten Dienst dierenartsen Een deelnemer helaas overleden Faillissementen Weduwe B. Dliondt in Oostbur-g 103 jaar Waleheren ZEEUWSCH-VLAANDEREN Zuid-Beveland Charme voor Uw handen Zes' jubilarissen onderscheiden Wie was Rembrandt officieel geopend Hoogwaterstanden Tien tegen één! AGENDA Vandaag Morgen Maandag DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 29 JUNI 1957 In de middagbijeenkomst, welke onder leiding stond van de heer G. v. Ginkel, voorzitter van het Zeeuw se Nive. heeft de heer P. de Vries, secretaris van het N.V.V. uit Am sterdam, duidelijk gemaakt dat pro- duktiviteitsbevordering niet alleen een werkgeversbelang is, maar even zeer haar grote voordelen heeft voor de werknemers. Maar dan moet de ze opvoering niet vergezeld gaan van langere arbeidsuren en grotere in spanning. En bovenal zal, wil de door de hogere produktie opgevoer de welvaart gehandhaafd worden door de verhoging der koopkracht, de massa in die welvaart delen. Daarom ook moeten werkgevers en werknemers de weg tot elkaar vin den. Een gelukkig teken is dat de arbeiders door ruimer ontwikkeling Naar sprkers mening kan het be ter kunnen gaan optreden. Geestelijke aspecten Nadat de Amstelveense bedrijfsad viseur, de heer H. Baak enkele as pecten der verhouding chef-onderge schikte op zeer simplistische wijze had belicht, bracht de bedrijfsaalmoe zenier, pater P. Pisters uit Hulst, op even gloedvolle als welsprekende wijze de geestelijke zijden der pro- duktiviteitsbevordering naar voren. Eerst schetste hij de moeilijkheden waaraan de arbeiders uit landelijk milieu op velerlei gebied blootstaan indien zij terecht komen in industrie centra of in de fabriek. Geestelijke ontworsteling was een der gevaren, welke spr. zag alsmede de ontwrich ting van het gezinsleven en ontheili ging van de zondag. Vooral het ont- geestelijkingsproces heeft zijn nood lottige weerslag. Naar sprekees mening kan het be drijfsleven veel doen om de geeste lijke spanningen op te lossen of te voorkomen. ïn de eerste plaats noemde hij daarbij bevordering van goede menselijke verhoudingen, waar bij uitgegaan moet worden van het standpunt, dat zowel werkgever als werknemer in dienst staan van het bedrijf. Niet de functie moet de do minerende factor zijn, maar de mens. Zelfstandigheid en waardigheid moet de arbeider voelen om verantwoor ding te kunnen en te willen dragen. Ook moet zin gegeven worden aan het te verrichten werk. Het mens zijn van de arbeider vindt, zei spr.. zijn uitdrukking in het gesprek met de werkgever. Daartoe is evenwel no- De Biervlietse vroede vaderen dig betere opleiding en onderwijs: ka kwamen in vergadering byeen en na- der-training en goede vrije tijrisbe- men enige zeer voorname besluiten, steding. Tenslotte concludeerde spr.. Over de gemeenschappelijke rege- dat door de mens centraal te stel- i hng Beheerschap Hei i eauege.ned dank zij de opvoering der produkti- viteit de werktijd der arbeiders is gehalveerd en hun vrije tijd meer dan verdrievoudigd is. De bijeenkomsten werden door on geveer honderd personen bijgewoond. De tweede Zeeuwse Nijverheidsdag is te Goes geopend door de voorzit ter van het Eti, mr. dr. Mes, die tevens het prov. bestuur vertegen- wooiiigde als waarn. Commissaris der Koningin. Mr. Mes vond het een voorrecht deze opening te mogen verrichten ge zien het grote belang der Nijverheids- dagen en ook omdat wat het C.O.P. en hot Nive doet voor het Zeeuwse bedrijfsleven door het provinciaal be stuur op hoge prijs wordt gesteld. Het Eti verheugt zich over dit werk en geeft daarom het beste wat zij te bieden heeft, nl. de medewerking van haar directeur en zijn staf. De voorzitter van de prov. on- tactcommissie voor de produktiviteit tevens leider van de Nijverheidsdag. ir. J. Berdenis van Berlecom. gaf een overzicht van hetgeen door de contactcommissie en door het Zeeuw se Nive sedert 1954 is verricht. Gelukkig gevolg Door diverse activiteiten aldus spr. is het aantal leden van de afdeling Zeeland van het Nederlands instituut voor efficiency voortdurend toegeno men en is het aantal deelnemers aan de N.I.V.E.-cursussen en de discus siegroepen van de Zeeuwse contact commissie voor de produktiviteit aanmerkelijk groter geworden. Het aantal leden van het N.I.V.E. bedraagt thans ruim 90. Daarnaast wordt door ongeveer 50 a 60 deelne mers regelmatig de bijeenkomsten van de discussiegroepen bijgewoond. Rekening houdende met de deelne mers aan de N.I.V.E. cursussen-niet- leden kan dus worden geconstateerd, dat voortdurend ruim 150 bedrijven actief bij dit werk betrokken zijn. In de komende periode za-1 aan de ze werkzaamheden verdere aandacht worden geschonken. Ook in het win terseizoen 1957-1958 zullen door het N.I.V.E. weer lezingen worden ge houden en cursussen worden georga niseerd. De contactcommissie zal weer een aantal discussiebijeenkomsten organi seren, terwijl het verder in het voor nemen ligt eveneens een volkshoge schooldag te houden, vermoedelijk over het onderwerp: .Automation". Produktie-annlyse De volgende spreker was de heer J.Verlee van de rijksnijverheidsdienst uit Den *Haag, die aan de hand van diverse voorbeelden uit de praktijk inging op enkele problemen die zich vooral voordoen in het kleine bedrijf bij het opstellen van een produktie- anaiyse. Uitgaande van de stelling, dat zo'n analyse broodnodig is, ook voor het kleine bedrijf, gaf spr. menige tip hoe men zo'n onderzoek moet opzet ten om er later het volle profijt van te trekken. Werkvereenvoudiging Drs. E. de Facq. wetenschappelijk medewerker aan de Gentse univer siteit zette uiteen het grote belang van de werkvereenvoudiging voor de opvoering der produktiviteit Spr. ver telde hoe geleerden als Taylor en Gilbert een wetenschappelijke basis hadden gegeven aan het tijd- en be wegingsonderzoek. Bij een juiste toe passing komt men niet alleen tot moeiende arbeid voor de werkne- thodes, maar ook lot een minder ver moeiende arbeid voor de erkne- mers. Spr. vergat niet te verklaren, dat een samenspel tussen hoger en lager kader, arbeiders en vakbon den bij een en ander niet gemist kan worden. Een instructieve film illus treerde de lezing van drs. Facq. De ochtendzitting werd besloten met een opwekkend woord van dr. P. Posthumus Meyes van de Haagse C.O.P.-groep, waarbij deze benadruk te welke belangen er voor ons be drijfsleven en de nationale economie in het gedrang komen, indien de pro duktiviteit niet bevorderd wordt. Z.H. de Paus heeft dr. J.P. de Smet uit IJzendijke. directeur-geneesheer van de St. Willibrordusstichting te Heiloo, benoemd tot Ridder in de Or de van St. Gregorius de Grote van wege zijn grote verdiensten op het terrein van de katholieke psychiatrie. Dr. de Smet is sinds 1945 genees heer-directeur van de St. Willibror dusstichting; dezer dagen vierde hij zijn zilveren jubileum als arts bij de ze inrichting. Mr. A.J.W. van Royen, rechter in de rechtbank te Middelburg, is als derde geplaatst op de voordracht ter voorziening in de vacature van raadsheer in het gerechtshof te 's-Gravenhage. (Advertentie) De doktersdiensten zijn voor mor gen als volgt geregeld: Goes: dr. WeitenMiddelburg: dr. Reyerse; Vlissingen: dr. Bil; Hein- kenszand, Arendskerke en Wolfaarts- dijk: dr. Vos en op O.Z. Beveland: dr. Allewijn te Kruiningen. Dr. Fol- mer te Driewegen neemt waar voor dr. Luyckx; dr. Gelderblom te Nieuwdorp voor dr. Kiviet en dr. Wöstmann te Kwadendamme voor dr. Kole. Voor Terneuzen zal de dienst wor den waargenomen door dokter van Breda Vriesman, voor Axel door dokter Bors. Voor Biervliet - IJzendijke dokter Rozemeyer. IJzendijke: voor Oost burg - Aardenburg dokter Rijk, Aar denburg: voor Cadzand - Sluis - Zuidzande dokter Beek, Zuidzande; voor Breskens - Groede - Schoondij- ke dokter Ossewaarde, Groede. Op Zuid-Beveland wordt dienst ge daan door de heren A. Elzerman, Goes en J. Klaassen. Heinkenszand. Voor Oostburg, Sluis en Groede door W. v. Veen te Oostburg. Voor Biervliet en IJzendijke door _H. A. M. v. d. Vijver te Biervliet. schrijfmachines' Perfekf tot m elk detail R IfNB ERG'S HAND E L URE A U TERNEUZEN TEJ.EFO.ON 230-1 NOÖkPSfRAAT 78 len in het produktie-proces, dit ten goede zal komen aan de produktie zonder de menselijke verhoudingen te verstoren. Het forum Een forum onder leiding van mr. dr. Mes en waarin zitting hadden pa- tér Pisters; H. Baak; ir. J. Ber denis v. Berlekom; G. v. Ginkel: dr. Posthumus Meyes en P. de Vries heeft daarop een aantal schriftelijke vragen over de menselijke verhoudin gen in de bedrijven puntig behan deld en menige kwestie op interes sante wijze uit de doeken gedaan. Sterk hekelde b.v. de heer de Vries het z.g. pendelen van arbeiders, als dit alleen gebeurt om het gewin, daar dit bederf naar vele zijden met zich brengt ook in gezin en bedrijf en de arbeiders onttrekt aan de sociale con trole in eigen gemeenschap. De heer van Ginkel gaf een knap pe samenvatting van het program cn wees er en passant op dat sinds 1850, loiaakmaii, een agendapunt, nat ui de huishoudelijke vergadering zeer uitvoerig is benandeld, kwamen toen nog even de tongen los. Burgemees ter A.I'.Kostense wees nogmaais oji het belang van deze gemeenschappe lijke regeling en op de consequen ties ervan. Consequenties welke hij niet kun overzien, teertig jaar is nu eenmaal lang en het pioject biedt een zo grooi aantal mogelijkheden! Maar net belang van de streek en de recreatiemogelijkheden voor eigen Inwoners zjjn zo groot, ilat hij net plan zeel- gaarne aanbeval. wethouder A.Dijk (P.v.d.A.) was volgens zijn woorden niet tegen ont plooiing van de recreatiemogelijkhe den, maar meende, dat de gemeente met het vaststellen van deze regeling zijn budget uit handen geeft. De financiële consequenties zijn niet te overzien en volgens hem zijn twee gemeenten in staat de derde te dwin- (Advertentle) Bij HEINEKEN's BIERBROUWERIJ N.V. te ROTTERDAM is nog plaats voor Inlichtingen en arbeidsvoorwaarden worden aan de gegadigden verstrekt op maandag 1 juli in café Chr. Kooien., Antwerpsestraat weg 188, Bergen op Zoom, waar tevens de medische keuring zal plaats vinden 's middags van 3 uur tot 6 uur, 's avonds van half acht tot 10 uur. Gegadigden uit omliggende plaatsen, voor deze voorlichtings avond, kunnen eventueel per bus worden afgehaald. Zij dienen daarvoor tijdig opgave te doen. Zaterdag en maandag tijdens kan tooruren Lievevrouwestraat 44, Tel, 4455, Bergen op Zoom, waar tevens alle inlichtingen worden verstrekt. 302-oo Door het comité Regeling tocht Be jaarden in de gemeente Aardenburg was weer voor de bejaarden van 7(1 jaar en ouder een mooie tocht uit gestippeld door het Vlaamse land, Met 70 luxe auto's werden de oud jes Uit Aardenbing. Eede, Sint Kruis en Draaibrug thuis opgehaald en werd de tocht naar het merengebied van Overmeire-Donk tussen Gent en Dendermondc ondernomen. Eerst werd nog en bezoek ge bracht aan de nieuwe Braakmanpol der, waar even werd uitgestapt, waar na langs het kanaal naar Gent werd gereden. In Gent werd 'n tocht langs de havens gemaakt. Aangekomen te Overmeire - Donk werden allen ge trakteerd op een lekker bakje kof fie. Hier was ook een mooie ge legenheid om aan watersport te doen en talrijke begeleiders maakten een tochtje per kano, roeiboot of water fiets. Zelfs van de oudjes waagden zich enkelen op het meer. Een bij zondere vermelding verdient hier de kranige Amelie Lippens uit Eede die met haar 77 jaren nog dapper de waterfiets probeerde. Zij was de oud ste deelneemster die het durfde. Na een ruim oponthoud, waar de oudjes een mooie wandeling konden maken door de prachtig i natuur en waaraan ook een koffiemaaltijd was verbon den, ging het langs binnenwegen via Lokeren, Zelzate en Kaprijke op huis aan. In totaal telde het gezelschap 290 man, waaronder ruim 200 ouden van dagen. De oudste deelnemer aan dc reis was de kranige Andreas Rodts uit Eede, oud-wethouder dier voorma lige gemeente die 16 januari aan staande 100 jaar wordt. Hij genoot nog flink van de reis en maakte met velen nog een gezellig babbeltje. Het was jammer, dat er ook nog een droevige gebeurtenis voorviel. Tij dens de tocht werd de ongehuwde 71-jarige Eduard Buzeijn uit Eede door een hartverlamming getroffen en overleed ter plaatse. In verband hiermee was er geen feestelijke thuis- ko it en maakte de muziek geen muzikale rondgang met feestelijk ont haal op de Markt te Aardenburg. Honderden inwoners van Aardenburg en Eede waren op de been om de stoet te ontvangen. Aan het slot van de tocht hield burgemeester van Don gen, die aan het hoofd van de stoet de tocht had meegemaakt, een af scheidstoespraak. Bijzondere hulp werd verleend door de Belgische we- ëenpolltie terwijl de grossiers Gebr- atsman weer voor de gebruikelijke versnaperingen hadden gezorgd. gen tot uitgaven welke wellicht in de toekomst niet verantwoord zijn. Hij wilde daarom tegen stemmen. Met zes tegen één werd de gemeen schappelijke regeling vastgesteld Met de aantekening, dat men liefst de kostenverdeling en de vertegenwoor diging in de beheerraad gelijk zou zien! Bij de ingekomen stukken waren weer enige aanvragen voor premie woningverbetering. Van de Wnteriei- dlngmij. was een nieuw plan ingeko men voor de aansluiting van het sportpark. Deze gunstige aanbieding werd direct geaccepteerd, zodat nu o.a. met de aanleg van de tennis banen kan worden begonnen. Het plan voor de restauratie van de O.L.School A. werd besproken. In de augustusvakantie zal dit werk aan gepakt worden. De heer Michielsen pleitte nogmaals voor het onmiddel lijk verwijderen van de omheining, welke een groot gevaar voor de kin deren oplevert. Van het comité Reis Ouden van Da gen was een verzoekschrift om finan ciële medewerking binnengekomen. B. en w. stelden voor het tekort aan te vullen tot een maximum be drag van 250,-. Het moet niet zo worden, dat de gemeente de reis fi nanciert. Het comité achtte een col lecte een hopeloos geval, hetgeen door diverse raadsleden werd betwij feld. Het verzoek werd ingewilligd. Er zal een reis gemaakt worden naar Ant werpen. De vergoeding voor vakonderwijs aan de r.k. bijz. lagere school werd voor 1956 vastgesteld op ƒ- 267.50. De eindwijziging begroting 1956 werd vastgesteld. De post onvoor zien blijft 2147,35. ..Goed geboerd", hoorde men binnensmonds mompe len. Van het bestuur van het Groene Kruis was een verzoek binnengeko men om financiële medewerking voor de bouw van een wijkgebouw. De kos ten worden geraamd op 37.500,-. Het rijk heeft een subsidie beschik baar gesteld van 10.000.-. terwijl de vereniging zelf 7500,. kan vote ren. De premie voor de woning van de wijkzuster werd geraamd op 2500,-. Het resterende bedrag ad 17.500,- werd aan de gemeente gevraagd in de vorm van een renteloos voorschot. De raad verleende zijn volle mede werking. Bij voorkeur zal het bedrag gegeven worden als renteloos voor schot, terug te betalen in 40 jaar. Bij gebrek aan liquide middelen zal de gemeente garant zijn voor aflos en rente. Audiëntie De Bisschop van Breda zal in de week van 30 juni 6 juli 1957 alleen audiëntie verlenen op 5 juli. In het kunstcentrum „Groothan delsgebouw'' te Rotterdam zal van 6 juli tot 5 augustus een tentoonstel ling worden gehouden van werken van leden van de Zeeuwse kunste naarskring. Dc tentoonstelling, die werken omvat van mej. Sarika Goth. mevrouw Messer-Heybroek, mej. Wi- chers Wlerdsma en Louis Heymans, wordt geopend door de heer A.J. van der Vlerk, wethouder van Rotter dam. Door het verbindend worden der ruige uitdelingslijst is geëindigd het faillissement van E.Matla, schilder te Oostburg. Vandaag viert de weduwe Nat.ha- lia B. Dhondt - Jacques haar 103e verjaardag in het Sint Antonius Zie kenhuis te Oostburg. Met haar honderd en drie jaren is zij de oudste inwoonster van Oostburg en van west Zeeuwsch-Vlaanderen. Haar verjaardag, die samenvalt met die van Prins Bernhard, waarop zij zeer trots is. zal zeker niet onge merkt voorbij gaan. Ter gelegenheid van zijn afscheid als voorzitter van de coöperatieve Aardenburgse roomboterfabriek heeft het H.M. de' Koningin behaagd C. F. Vercraye te Aardenburg te benoemen tot ridder in de Orde van Oranjc-Nassau. Het ridderkruis werd hem uitgereikt in de algemene leden vergadering van de boterfabriek door burgemeester J. van Dongen in te genwoordigheid van de beide wethou ders en de gemeentesecretaris. Ook de echtgenote van de geridderde was bij deze plechtigheid aanwezig. De heer Vercraeye is vanaf de op richting van de fabriek in 1926 be stuurslid geweest en gedurende 17 jaar voorzitter. Verder bewoog hij zich in het openbare leven vooral op het gebied van de veeteelt. Naast enkele functies als voorzitter van verschillende verenigingen en instan ties op het gebied van de veeteelt is hij ook voorzitter van het Wit-Gele Kruis te Aardenburg en bestuurslid van talrijke commissies en instellin gen. alsmede keurmeester bij de vee keuringen in Zeeland en gezworene van het Waterschap Het Vrije van Sluis. Namens de coöperatieve room boterfabriek werd hij geluk gewenst door de secretaris C. Sturtewaegen en namens de leden door J. Onghe- nae uit Waterlandkerkje. VLISSINGEN Vergadering K.A.B.O. Onder leiding van de heer J. Hein- sen hield de KABO, afd. Vlissingen. een ledenvergadering. De voorzitter deelde mede, dat wij weer nieuwe leden kunnen verwelkomen. Van de secretaris, de heer Blinkhof, werd afscheid genomen wegens vertrek naar Boxtel. Tot nieuw bestuurslid werd gekozen de heer H. Miltenburg. Tot afgevaardigden naar het bonds- congres werden gekozen de heren Heinsen, Schets en v. d. Welle. Het jongste persbericht inzake be sluit van de minister van Binnenland se Zaken om wel aan de gemeente lijke topfunctionarissen salarisver hoging toe te komen, doch dat voor het ogenblik volstrekt geen voorzie ningen getroffen kunnen worden voor de middelbare en lagere ambtenaren, gaf aanleiding tot scherpe kritiek. Besloten werd aan het hoofdbestuur een telegram te zenden van de vol- gende inhoud: KABO afdeling Vlissingen in leden vergadering bijeen heeft met grote teleurstelling kenojs genomen van persbericht besluit minister Binnen landse Zaken inzake middelbare en lagere ambtenaren. Dringen Uw hoofdbstuur aan op krachtige maat regelen voor salarisverbetering dezer groepen, die voor verhoging blijkbaar volstrekt uitgesloten worden. GOES Eind verkeercursus Voor de leden van ,.de Bromvlieg" gaf de brigadier, de heer Borrie, zijn laatste verkeersles in „de Landbouw" Na afloop sprak de voorzitter, de heer Vuijk, een dankwoord namens de leden en overhandigde de heer Borrie een boekenbon als aandenken aan de vele uren, welke hij voor „de Bromvlieg'-leden beschikbaar ge steld heeft. Tevens deed de voorzit ter het verzoek om ook de volgende winter weer op voorlichting op ge bied van Veilig-Verkeer te mogen rekenen. Dit werd door de heer Bor rie toegezegd. s-Heerenhoek NIET VERDRONKEN. Mevr. G., d'e levenloos in een sloot langs de weg werd aangetroffen, is niet verdronken de sloot stond droog maar door een hartverlam ming getroffen. Ovesande Raad besloot tot aanleg sportveld De raad van Ovezande kwam in vergadering bijeen onder voorzitter schap van burgemeester Andriessen. In de vakature ontstaan tengevolge van vertrek van de heer van Hor- sigh oud-burgemeester van 's-Heeren. hnek, in de commissie van beheer van de schoolartsendienst op Walche ren, Noord- en Zuid-Beveland werd benoemd mr. H.J.M. Stieger, burge meester van Hoedekenskerke. Beslo ten werd tot verkoop van 334 M2 bouwgrond aan de heren J.Doene en C.Oostdijk in verband met het bou wen van een woning. Tevens werd besloten een premie woningverbete ring toe te kennen aan de gebr. Oost hoek. Aan de orde werd gesteld de aanleg van een sportterrein. De voor zitter deelde mee, dat door de cen trale commissie vergoedingen de waarde van de aan te kopen gron den was vastgesteld en dat de betref fende rapporten waren ontvangen. De voorzitter zette uiteen, dat het werk kan worden uitgevoerd in D.A.C.W.- verband, dus met een rijkssubsidie, doch dan moet worden voldaan aan de eisen welke ten aanzien van sport terreinen worden gesteld. Ook kan het werk in z.g. vrij werk worden uitgevoerd, dus zonder subsidie en dan is men niet aan voorgeschreven eisen gebonden; noodzakelijk is na tuurlijk dat een sportterrein wordt aangelegd, dat voldoet aan de eisen van de KNVB. zodat competitie-wed strijden kunnen worden gespeeld. Na uitvoerig over deze aangelegenheid te hebben gesproken, werd door de raad besloten het werk te doen uit voeren in D.A.C.W.-verband. (Advertentie) Tube 95 ct In aanwezigheid van de heer Con- stanse, districts-secretaris van het district Zeeland van het Ned. Roode Kruis, had te Axel in de Stadsher berg een feestvergadering van de af deling plaats. De voorzitter, de heer Le Feber, die in zijn openingswoord de zeer talrijke aanwezigen mocht begroeten, verwelkomde onder meer zeer speciaal de Axelse doktoren, de besturen van de voetbalverenigingen en mevr. Kool, directrice van de huishoudschool. In zijn overzicht van het wel en wee van de afdeling sedert haar op richting, memoreerde de voorzitter de activiteiten van dr. Boor, die in februari 1946 de grote stoot had ge geven tot oprichting van de eigen af deling Axel. Hij prees diens activiteiten voor de cursussen voor E.H.B.O. en het co- lonnewerk. Bij de bijzondere activiteiten die de afdeling ontplooit, bracht de voor zitter speciaal naar voren de bloed- plasma-avonden, de boottochten voor chronische zieken en niet te vergeten het collecteren, wat dit jaar het res pectabele bedrag van f 2121.50 bijeen bracht. Een prachtig resultaat, dat tevoren nooit was bereikt. Dank bracht de voorziter aan de vier dames uit Axel, die geheel be langeloos de patiënten van de boot tochten hebben bijgestaan, hetzij als verpleegster, hetzij als zwoeger in de bootkeuken. In het bijzondei prees hij ook de activiteiten van de heer P. Michiel sen. die weikelijk al de jaren de ziel van de afdeling is geweest. De districtssecretaris, de heer Con- stanse, vertolkte namens het kring- bestuur de waardering en de warme belangstelling voor de afdeling Axel. Het verheugde de heer Constanse ten zeerste, dat hij namens het kring- bestuur aan een zestal leden de me daille voor 10 jaar trouwe dienst mocht uitreiken. De voorzitter, de heer Le Feber, die als eerste de onderscheiding op de borst gespeld kreeg, noemde hij een leider in de ware zin des woords die met zijn gedegen kennis een echte goede teamgeest weet te kweken. Dr. Boor, die ook tot de jubilerende leden behoorde, roemde hij om zijn voor treffelijk doceren tijdens de cursus sen, maar misschien meer nog om zijn eenvoud. De heer A. P. Esselbrugge en dr. Schiltman ontvingen ook dank voor hun activiteiten; de eerste vanwe ge zijn penningmeesterschap en de tweede als trouw cn onpartijdig jury lid tijdens de wedstrijden. Een donderend applaus ontving de sergeant van de colonne, de heer P. Michielsen, toen ook bij hem de on derscheiding werd opgespeld. Mej. A. Fermont, die als laatste de medaille voor 10 jaar trouwe dienst ontving, werd geroemd om haar warme belangstelling die zij steeds koesterde voor het Roode Kruiswerk, speciaal wat betreft haar werk voor de bloedtransfusiedienst, de lectuur- dienst en haar zorg voor de ,,oude materialen", die steeds een niet te versmaden geldsbedrag in het laatje brachten. Nadat de heer van Drommelen na mens E.H.B.O. en colonne geluk wensen had overgebracht en namens deze iedere jubilaris een klein ge schenkje en een geldsbedrag voor de afdeling had overgemaakt, werd de avond in gezelligheid besloten. TERNEUZEN Ledenvergadering ..Bloemenbuurt" Onder voorzitterschap van de heer A. F. IJsebaert hield de buurtver eniging „Bloemenbuurt" een alge mene ledenvergadering. Het bestuur trad in zijn geheel af. doch alle leden werden herkozen, terwijl er 'n uitbrei ding plaats had met 3 nieuwe leden, nl. mvr. de Putter-Staal. en de heren Th. Engels en B. Doorns. Er werd afscheid genomen van de heer B. Burger die als commies-titulair bij de belastingen werd overgeplaatst naar Amsterdam. De heer Burger werd dank gebracht voor het vele werk dat hij in het belang van de buurtvereniging heeft gedaan vooral als regisseur van de toneelclub en als organisator van de vele kinder spelen tjjdens de kinderreizen. De voorzitter bood de heer Burger een stoffelijk bewijs van erkentelijkheid aan. Op 20 juli a.s. zullen ongeveer twee honderd kinderen met drie bussen een reis naar de Waranda te Ooster hout maken, zo werd op deze verga dering besloten. Doordat de kosten van de reizen zeer aanmerkelijk zijn gestegen ziet het bestuur zich ver plicht per kind een toeslag van vijf tig cent te vragen. Op donderdag 4 juli a.s. zullen de leden opnieuw voor een spoedverga dering worden opgeroepen om de con tributie per gezin van vijf en twintig cent op twee kwartjes per gezin per maand te brengen. Sluiskil Autobotsing Toen de tractor-chauffeur K. uit St.-Jansteen met dubbele aanhang wagen van de firma T. uit Terneu- zen-Goes na openstelling voor het verkeer op de brug als een van de laatste wagens via de Oostkade rich ting Terneuzen wilde afzwenken, kwam hij in botsing met een perso nenauto. De bestuurder van deze wa gen. de heer M., afkomstig uit Amers foort, komende van richting Axel en links de brug opdraaiende werd in zijn voorrangspositie door de in te genovergestelde richting draaiende tegenligger bij het linker achterstel van zijn auto geraakt. De mede-in zittenden hadden het idee opzij te worden gedrukt en dank zij de mi nieme snelheid kwam men met enige schrik en gerjnge schade aan de 1 week in hun bezit zijnde nieuwe wa gen vrij. De plaatselijke hoofdagent van politie aan de overzijde van het kanaal het verkeer regelend, was ter plaatse snel aanwezig. Brand in gasslang Een sissend geluid deed de eigenaar van een plaatselijk kruidenienswar renbedrijf naar de keuken snellen om tot de ontdekking te komen, dat niet de waterketel het kookpunt, doch de gasslang het brandpunt had bereikt. Door de buitenwaartse druk van het flessengas ontwikkelde de vlam zich steeds sneller en was de slang tussen kraan en aansluiter reeds groten deels verbrand. Door kordaat optreden en afsluiten van de hoofd-toevoer- kraan. waardoor voedsel aan de vlam werd onttrokken, kon erger worden voorkomen. AXEL ZILVEREN JUBILEUM. Maandag viert de heer A.C. van Baal. directeur van het bijkantoor der Amsterdamsche Bank zijn vijf- en twintig jarig jubileum in dienst van deze instelling. Sclioondijke MEISJE AANGEREDEN. Het dochtertje van de heer G. de Kraker, alhier, is in de Oosterstraat in aanraking gekomen met een vracht auto van de gebr. Beeke. Het meis je kwam onder de aanhangwagen te recht, doch gelukkig zodanig dat de achterwielen niet over haar heen gingen. Het fietsje werd vernield. Met vrij ernstige verwondingen werd het meisje naar het St. Antoniuszieken- huis te Oostburg overgebracht. Als tragische omstandigheid geldt nog, dat de moeder van het meisje eni ge weken geleden een vrij ernstig ongeval overkwam met een brom fiets en dat ze thans nog in hetzelf de ziekenhuis wordt verpleegd. IJzendijke In het raadhuis werd de schilde rijententoonstelling „Wie was Rem brandt" officieel geopend. Hierbij waren aanwezig burgemeester Ver- brugge van Waterlandkerkje, wet houder Doens en een dertigtal ge nodigden, onder wie veel onderwij zeressen en onderwijzers uit de west Zeeuwsch-Vlaamse plaateen. Burge meester von Bonninghausen tot He- rinckhave heette hen welkom, waar na hij een korte uitleg gaf over de documentaire tentoonstelling. De ex positie zal duren tot 30 juli. Het ligt in de bedoeling na deze tentoonstelling nog twee dergelijke exposities te houden in de grote zaal van het raadhuis. De tweede zal he ten „Kunst en werkelijkheid" en de derde „De boer in de schilderkunst". Raadsvergadering In de raadsvergadering werd het voorstel van b. en w. om met ingang van 1 augustus a.s. de bezoldiging van de gemeentewerklieden aan te passen aan de rijksregeling goedge keurd. Voor de financiering van drie oliekachels met tank voor de r.-k. bijzondere meisjesschool werd met het kerkbestuur een geldlening aan gegaan van f 300.375. De subsidie over 1956 voor de ker- keraad-bibliotheek van de Herv. Ge meente werd toegestaan. Een bijdra ge van f 200 per pand voor het aan sluiten van 20 panden aan het elek triciteitsnet zal verleend worden met de beperking echter, dat medewer king slechts zal verleend worden, zodra en indien hiervoor geld be schikbaar is. Bedoelde panden zijn gelegen aan het Molentje en aan de Statendijk. In verband met de financiering van de bouw van 12 woningen aan de Prinsessenstraat werd het krediet in rekening-courant met de N.V. Bank voor Nederlandse Gemeenten ver hoogd tot f 175.000. Nu kan met de bouw van deze 12 woningen worden begonnen. Geer subsidies kreeg het Julianaziekenhuis te Terneuzen. Tot slot van de raad gingen de le den in de handel. Met algemene stemmen werden de 12 stoelen, mo del Lodewijk XIV, van de hand ge daan aan 'n koper voor de inkoops prijs van f 1400. Dit geld zal gebruikt worden om de stenen molen aan de Biesstraat te betalen. Het overschot wordt toegevoegd aan het fonds voor aankoop van meubilair voor de raadszaal. De koper verklaarde zich bereid de stoelen nog enige jaren te laten staan, zodat het opkomende idee van een raad op barkrukken voorlopig niet doorgaat. Biervliet DE BRAAKMANFEESTEN Daar de Braakman momenteel ze ker nog geen accomodatie biedt voor avondfeesten, is de Biervlietse mid denstand zo actief geweest om naar aanleiding van deze feesten het pu bliek een avondprogramma te bieden. Zaterdagavond kunnen de danslief hebbers hun hart ophalen en zondag avond concerteert de bekende Phil- harmonicaclub „Flandria." Aardenburg J. VAN AMERONGEN HOOFD DER SCHOOL Als eerste punt op de agenda van de spoedeisende raadsvergadering van Aardenburg stond de benoeming van een hoofd voor de openbare la gere school. Markt. Door b en w. was in overeenstemming met de in specteur van het lager onderwijs te Middelburg slechts één sollicitant op de voordracht geplaatst Met alge mene stemmen werd de heer J. van Amerongen benoemd, die momenteel werkzaam is aan de Prinses Marij- keschool te Wieringerwerf. Het uittrekken van gelden voor be strating en riolering in het uitbrei dingsplan kwam vervolgens ter «pra- ke. Het is noodzakelijk, dat de nieu we straat wordt aangelegd langs da katholieke jongensschool, evenwijdig aan de Wandeldreef, aangezien daar reeds woningen worden gebouwd. De gemeente heeft de rioolbuizen en straatklinkers reeds in voorraad, w>- dat tot aanleg van de straat werd besloten en de benodigde bedragen voor de uitvoering ter beschikking werden gesteld. Voor de provincie Zeeland gelden voor morgen, zondag 30 Juni, de vol gende hoogwaterstanden; te Han#» weert om 4.43 en 17.02 uur; te Ter- neuzen om 3.55 en 16.13 uur en te Vlissingen om 3.25 en 15.43 uur. Maandag is het hoogwater! te Hansweert om .5.32 en 17.42 .uur; te Terneuzen om 4.43 en 16.56 uur en te Vlissingen om 4.13 en 16.26 uur. (Advertentie) Tien tegen één dat negen van de tien huisvrouwen MAÏZENA DU RYE A gebruiken. Een keuken- geheim, dat overgaat van moeder op dochter, al sinds vele genera ties. Voor het binden van groen ten, soepen en sausen is er niets beters. Met MAÏZENA DURYEA zijn mislukkingen uitgesloten. Maar.laat niets aan het toeval over. Als U Uw leverancier vraagt om maizena, zeg er dan uitdruk kelijk bij DURYEA. Dan pas weet hy, dat U de echte, originele MAÏZENA verlangt. j AXEL Het Centrum 6,30 en 9 uur: Anastasia. DE KLINGE KInema v. Dijk 7,30 uur: De laatste man. GOES Grand: Drei Madel vom Rhein HULST Bioscoopgebouw 8 u.: Abbott en Costello dansen de rock 'n roll. IJZENDIJKE Hofzlcht 8 uur: Die man is gevaarlijk. ST. JANSTEEN Em. Vermeersen 4 u.: Kermisschieting. Rosa Everaard 3 uur: Kermisschieting staande wip. MIDDELBURG Electro: Charlies tante Schouwburg: Ontspoorde vrouwen. OOSTBURG Ledel 8 uur: The despe rate hours. SAS VAN GENT Olympia 8 uur: De hofnar. TERNEUZEN Luxor 8 uur: 08/13. Concertgebouw 8 uur: Bazooka's en whisky. VLISSINGEN A'hambra: Gitarren der Liebe. Luxor: Jacht door Londen. ANTWERPEN Kon. Vlaamse Opera 20 uur: Faust. AXEL Het Centrum 3,45 uur: Anasta sia; 8 uur: Bataljon der gedoemden. DE KLINGE KInema v. Dijk 3 en 7,90 uur: De laatste man. GOES Grand: Drel Madel vom Rhein HENGSTDIJK P. v. Dijk 3 u.: Beker- sehieting. HULST Bioscoopgebouw 3 en 6 uur: Abbott en Costello dansen de roek 'n roll; 8.30 uur: Ben ik dan toch Anasta sia?. J. v. Helsland 3 uur: Schieting. IJZENDIJKE Hofzlcht 5 en 8 uur: Die man is gevaa'rlijk. ST. JANSTEEN Em. Vermeersen 3 u.: Kermisschieting. Jan Pluym 2,30 uur: Kermisschieting. Roza Everaard 3 uur: Kermisschieting staande wip. J. der Weduwe: Dansen. R.-K. Patronaat: Dansen. J. Boussen-v. Helsland: Dansen KOEWACHT p. v. Hove 3 uur: Schie ting staande wip. J. Arcns 3 uur: Schie ting liggende wip. MIDDELBURG Electro: Charlies tante Schouwburg: Ontspoorde vrouwen. OOSTBURG Ledel 2 en 8 uur: The desperate hours; 4,30 uur; De club van zessen klaar. SAS VAN GENT Olympia 2,30 uur; De ijzeren handschoen; 5 en 8 uur: De hofnar. TERNEUZEN Luxor 2 uur: Bazooka's en whisky; 4,30 en 8 uur: 08/15. Concertgebouw 8 uur: Bazooka's en whisky. TERHOLE F. Schreurs 3 u.: Schieting VLISSINGEN A'hambra: Gitarren der Liebe. Luxor: Jacht door Londen. ANTWERPEN Kon. Vlaamse Opera 15 uur: Peter Grimes; 20 uur: Aida. AXEL Het Centrum 8 uur: Bataljon der gedoemden. DE KLINGE Kinema van Dijk 7,30 u.: De laatste man. GOES Grand: Drei M&del vom Rhein HULST Bioscoopgebouw 8 uur: Ben ik dan toch Anastasia? ST. JANSTEEN Em. Vermeersen 3 u.: Kermisschieting. Jan Pluym 3 uur: Kermisschieting. Roza Everaard 3 uur: Kermisschieting staande wip. J. der Weduwe: Dansen. J. Boussen-v. Hels land: Dansen. R.-K. Patronaat: Dansen MIDDELBURG Electro: Charlies tante Schouwburg: Ontspoorde vrouwen. OOSTBURG Ledel 8 uur: The despe rate hours, Liebe, Luxor: Jacht door Londen. SAS VAN GENT Olympia 5 en 8 uur: De hofnar, TERNEUZEN Luxor 8 uur: 08/15. VLISSINGEN Alhambra: Gitarren der

de Stem | 1957 | | pagina 2