(telling imer mg RT Duizend doden door ilorkaan in V.S. r Dijkwerken van zand en nylon Arbeidswerving in west-Brabant blijkt pure oplichting Het Atoom geopend :s naar in 620 REIN! e voort! Stassen naar Parijs Mislukte atoomproef René Privat grote man in dubbel-hete Tour-rit Mr. C. Becht burgemeester van Tilburg Naar kortere diensttijd in NAYO-Ianden Plan Onassis tanz lOa&tets (Zv. Breuk met een oude en beproefde traditie ÏALE [OUWERIJ lermis DAGBLAD VOOR ZEELAND De Prins jarig Ook elders grote natuurrampen ZONNIG Surae Dorst HET PAVILJOEN Dulles blijft voor boycot China Olieleiding langs Sueskanaal Internationale 8auge*eilschaft DEUTSCH LAN D Twee Rotterdammers in arrest Vier Hongaren eerste slachtoffers VAN DER ZWAARD geeft Uw tuin water Magyar Szo vraagt protestactie Metaalarbeiders staken in Hasselt 10 Schaft. collectie: brimé. pTALONS in de boord. PRIMA Italiaans model. DORPELS riNGEN VNTELS IfARMER WERKEN tN. TELEF. 243 HULST poor Iedere aannemer, •l===:l; 'n rozijnenkoeke:] es .kjes en koekjes IE artikelen f Brood- en BankelJ k f bakkerij J 3 ST. JANSTEE1J Tel. 623 yooooooooooooooc tdag 30 juni, a.s. te St. Jansteen in alle soorten LMERS ïaar keuze, erplichting een nemen, U heeft rachtig geschenk id gemaakt in dit oopt 97e JAARGANG No. 22490 Uitgave N. V. Uitgevers Mij. Neerlandia. Verschijnt elke werkdag. Bureaus: Breda, Reigerstr. 16. Tel.: Directie, Redactie en Ad ministratie 22341. Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr H. M. L. de Rechter. P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Abonn.prijs bij vooruitbet. 7.— p. kwartaal, p. post 7.70, p. week (uitsl. bij niet postbesteil.) f 0.54. Incasso wordt berekend. Losse numm 15 ct. Postrek. 278841 Voor God, Koningin en Vaderland ZATERDAG 29 JUNI 1 Advertentieprijs voor de gehele oplage f 0.35 per mm. (Ingezonden Mededelingen f 0.85 per mm). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland uitsluitend in de Zeeuwse editie t 0.14 per mm. (Ingezonden Mede delingen 0.35 per mm). Bij contract aan zienlijke reductie; volledig tariel en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. per mm extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet wensen af te geven, worden vernietigd. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, telefoon 2238 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, telefoon 102 - (Bijbureaus: TERNEUZEN, Noordstraat 56, tel. 2601 OOSTBURG, Nieuwstraat 41, tel. no. 35) Z.K.H. Prins Bernhard, die van daag zijn 46ste verjaardag viert. Talrijke plaatsen in West- Europa hadden gisteren maxi mum-temperaturen van dertig graden en hoger. Met name was dit het geval in Noord- Brabant, oost-Engeland, west- Frankrijk en hier en daar in België. Het stralende zomerweer in West-Europa met uitzonde ring van de Scandinavische landen komt op rekening van een omvangrijk hogedruk- gebied, waarvan het zwaarte punt zich van Frankrijk naar Oostenrijk heeft verplaatst. Vandaag wordt het opnieuw een warme dag met in het zuiden maximumtemperaturen van 30 graden en meer. Een stevig zeewindje zal in de kust gebieden voor een aangename verkoeling zorgen. Morgen kan een warmtestoring die zich boven Frankrijk heeft ontwikkeld, ons land bereiken. De orkaan, die gisterenochtend met windsnelheden van 160 km per uur de kust van de Amerikaanse staten Louisi" ana en Texas trof, zou honderden slachtoffers hebben ge. eist. Dit kan men opmaken uit de voorlopige berichten, waarin ook gesproken wordt van grote schade. Een plaatsvervangende sheriff uit Cameron, het zwaarst-ge- troffen gebied, was van mening, dat het aantal slachtoffers wel op drie- tot vierduizend kan wor den geschat. De meteorologische dienst te Washington deelde mee, dat er in de streek van Ca meron alleen al tweehonderd tot driehonderd mensen om het leven zouden zijn gekomen. De bemanning van een vliegtuig van de kustwacht, dat boven het ge troffen gebied heeft gevlogen, meldde dat Cameron de aanblik biedt van een overstroomde puinhoop. Functionarissen van de Bescher ming Burgerbevolking in Louisiana schatten later het aantal doden op ruim honderd. Cameron, een kleine vissersplaats, werd overstroomd door een vloedgolf die op de orkaan volgde. In Japan In het gebied van Osaka in Ja pan hebben zich, als gevolg van slagregens, overstromingen voorge daan, waarbij tot dusver 34 perso nen zijn omgekomen en 72 gewond. Er worden 25 mensen vermist. MAANDAG A.S. begint het interna tionale geofysische jaar, dat tot 31 december 1958 zal duren. Meer dan 5.000 geleerden uit 55 landen zullen aan de onderzoekingen, die men zich voorgenomen heeft, deelnemen. DE S.E.R. heeft gisteren het ontwerp advies goedgekeurd tot instelling van een bedrijfsschap voor het maatkle- dingbedrijf. DE AZIATISCHE GRIEP is uitgebro ken onder het marinepersoneel in de havens Newport en Norfolk aan de Amerikaanse oostkust. Geen der ge vallen had een ernstig karakter en de ziekte duurde ongeveer vier da gen. EEN DEENS SCHIP, dat munitie vervoerde, is in de Neustaedter Bucht bij Sleeswijk Holstein ontploft en ge zonken. Een opvarende kwam om het leven. MET EEN sportvliegtuigje zijn twee voormalige Tsjechische legerofficie- rx op een Oostenrijks vliegveld bij Wenen geland. Zij hebben om asiel verzocht. EEN ENTSTOF tegen Brusselloses, een besmettelijke ziekte bij melkvee is ontdekt door het instituut Pasteur in Tunis. DE BONDSDAG (Westduitse tweede kamer) heeft een wetsvoorstel goed gekeurd, krachtens hetwelk grote hui zenblokken m Westduitse gemeenten van meer dan 10.000 inwoners van schuilkelders moeten zijn voorzien. DE HEER F. Willems van het Bel gische ministerie van buitenlandse zaken en buitenlandse handel is tot consul-generaal te Rotterdam be noemd, met rechtsbevoegdheid voor de provincies Zuid-Holland, Noord- Brabant, Zeeland en Limburg. IN ENGELAND zal een commissie worden ingesteld, bestaande uit leden van de Kroonraad, die zich zal bezig houden met de omstreden kwestie, of de politie en andere autoriteiten al dan niet telefoongesprekken van par ticulieren mogen afluisteren. Het hoofdkwartier van Shape, de militaire organisatie van de NAVO, te Rocquencourt nabij Parijs, heeft tegen oktober een studie gereed over de reorgani satie van het moderne leger. Reeds thans kan worden voor zien, dat ingevolge die stu die de diensttijd in alle NAVO landen zal worden ingekort. Bovendien heeft de Shape be kendgemaakt, dat de Belgische regering eerst in oktober een definitieve beslissing zal nemen over de verkorting van de diensttijd tot vijftien maanden. (Advertentie) J Weersverwachting van het K.N. t i M.I. tot vanavond, opgemaakt J i gisteravond te 23.15 uur: Zonnig en warm tot zeer warm weer met J een matige en langs de Wadden J i af en toe vrij krachtige zuidwes- J telijke wind. f Vandaag: zon onder 21.04 uur, i J maan onder 21.49 uur. Morgen: J t zon op 4.23 uur, zon onder 21.04 J i uur. Maan op 7.55 uur, maan on- t J der 22.20 uur. Maandag: zon op i t 4.24 uur, maan op 9.17 uur. BRABANTS MOOISTE NATUURBAD Biedt alles waar U in de zomer naar verlangt. Ontdekt het mooiste zitje van Breda Harold Stassen, de Amerikaanse afgevaardigde op de ontwapeingsbe- sprekingen te Londen, gaat vandaag naar Parijs om met de NAVO-raad van gedachten te wisselen over de stand van zaken bij het overleg met de Sovjet-Unie, zo is van Westelijke zijde vernomen. Stassen zal worden vergezeld door zijn Franse collega, Jules Moch, die juist van een kort bezoek aan de Franse hoofdstad te Londen is terug gekeerd. Minister Dulles heeft te San Francisco verklaard, dat de V.S. onder de huidige omstandighe den hun politiek om communis tisch China niet te erkennen zullen voortzetten en hun be perkingen op de handel met het Chinese vasteland zullen hand haven. In Tokio regent het hevig en een tienduizend huizen in het havenkwar tier staan in het water. 25 doden door bliksem Meer dan 25 personen zijn gis teren om het leven gekomen door dat de bliksem sloeg in een boot op de rivier de Koretuna in Oost- Pakistan. Het vaartuig had tach tig opvarenden aan boord. Verbetering Po-vlakte De toestand in de Po-vlakte is aan zienlijk verbeterd. Het peil van de sterk gezwollen Po is aan het zak ken. Er stroomt meer water naar de Adriatische Zee, waardoor de druk op de dijken en nooddijken in het mondingsgebied van de rivier is ver minderd. Het gevaar voor overstro ming van Ariano, de voornaamste plaats op het eiland van dezelfde naam in de Po-delta is vrijwel ver dwenen. Ook in Lombardije en Piemont (noord-Italië) is de toestand verbe terd. Op bepaalde spoorwegtrajecten kon het verkeer worden hervat. De zesde ontploffing in de serie proefnemingen met atoom wapens, die dit jaar in de Neva- da-woestijn in de V.S. worden gehouden, is mislukt. Gisteren zou vanaf een toren in de woestijn een atoomwapen van betrek kelijk geringe kracht worden beproefd doch er vond op het vastgestelde tijd stip geen ontploffing plaats. De Amerikaanse commissie voor de kernenergie verklaarde, dat een technisch mankement er de oorzaak van was, dat het atoomwapen niet tot ontploffing was gekomen. Naar van betrouwbare zijde wordt medegedeeld, heeft de Griekse reder Onassis in begin sel met de Egyptische autori teiten overeenstemming bereikt over de oprichting van een maatschappij voor de aanleg en exploitatie van een olieleiding langs het Suezkanaai. De kosten voor de aanleg worden geraamd op 40 miljoen dollar en de leiding zou binnen 10 maanden ge reed kunnen zijn. De Egyptische re gering zou een bepaald bedrag heffen voor elke ton olie welke door de lei ding zou worden vervoerd. indrukwekkende briefhoofd.... ...Puur bedrog... BOCHUM i.W. o. d, Hoiibrügge Tet. 41622 H O LLAN D ROTTERDAM BreHrterjtr. 98 (Van een speciale verslaggever) CAEN, vrijdagavond. René Privat, de 27-jarige coureur uit Saint Sauveur de Montagne, was de held van de tweede Tour-etappe van Granville naar Caen over 226 km. De winnaar kreeg in Caen op de volbezette tribunes langs het 2 km lange circuit la Prairie het eerbetoon van een held. Hij werd eerste in een moor dende rit onder een strak blauwe hemel, waarin de zon sedert het vertrek uit Nantes nog door geen wolkje werd gehinderd. Het was de tweede zege voor de Franse tiforiaJen. Het was een ware triomftocht voor de Fransman, die nog juist genoeg energie over had om enkele minuten later met de gele trui een ereronde te rijden. De Nederlanders haalden geen top- plaatsen. Niettemin onderscheidden zich Piet de Jongh (onze beste land genoot in deze open-rit) en Daan de Groot. De andere Oranjerijders reden zonder zich te forceren, maar ten koste van vele minuten de finsih van Caen over. Alleen van Wetten ont brak. Hij was van de fiets gestapt. Hij was trouwens niet de enige uit valler. Het meeste opzien baarde het feit, dat favoriet Charlie Gaul de strijd staakte en drie ploeggenoten mee sleurde naar dit lot. Ook de Bel- RENé PRIVAT gen leden verliezen. Groot winnaar (Van onze speciale verslaggever) De uitzending naar Duitsland van arbeiders, die rond bet begin van deze maand teerden aangetrokken door zeer aantrekkelijke, maar ook zeer geheimzinnige aanbiedin. gen zal niet doorgaan. De ronselende firm,a is opgenomen in het geschiedenisboek van de oplichterij en de firmanten zijn door de Rotterdamse recherche achter slot en grendel gezet. Het zijn de 49-jarige fabrikant George F. en diens compag non, de 48-jarige opkoper A. H., beiden uit Rotterdam. De eerste wordt verdacht van oplichting en verduistering, de tweede van medeplichtigheid aan oplichting. gedupeerde is, deelde ons mee, dat de zaken zeer voorspoedig verliepen zowel wat het werk betreft als de werving van de arbeiders. Kern van de hele zaak was echter de geldzucht van de eer der genoemde fabrikant E., die in ons land al eens wegens op lichting veroordeeld is, evenals in Osnabrück, waar hij in 1952 anderhalf jaar kreeg en het ver bod om nog ooit in Duitsland te komen. Men zal zich herinneren hoe het met die werving van arbeiders ging. In de eerste dagen van juni doken de geruchten op. Westbrabantse ar beiders zouden gaan werken in een stadje tussen Keulen en Krefeld. Ze zoude/i een loon van 100 ontvangen, dat thuis werd uitbetaald en de man nen zelf zouden wekelijks nog 30 zakgeld krijgen. Nergens waren deze geruchten op waarheid te toetsen. Niemand wist wie de arbeiders nu feitelijk aanzocht, de arbeiders zelfs niet eens. Er was sprake van, dat het een Amsterdam se firma was. maar er was ook spra ke van een Rotterdamse en van een Duitse firma. Er werd verteld, dat de arbeiders in een kamp nabij Kal- denkirchen zouden worden onderge bracht, maar onze informaties brach ten aan het licht, dat zo'n kamp bij Kaldenkirchen niet bestond en ook niet op te richten zou zijn. Er was sprake van roriselarij, tot ons blad op 8 juni de naam van de firma wereldkundig kon maken. Hoe die firma precies in elkaar zat, kon toen nog niemand bevroeden/ Iemand die toen belanghebbende was en thans (Vervolg pag. 7) (Advertentie) VRAAGT NOGMAALS TUINSLANGEN en SPROEIERS WILHELMINASTRAAT 24 Breda Tel. 36347 „Magyar Szo", het Hongaarse blad voor vluchtelingen in Nederland, is een actie begonnen, waarin leidende figuren van de Nederlandse literaire, artistieke en journalistieke wereld dringend wordt verzocht zich aan te sluiten bij de spontane Westerse pro testen tegen de veroordeling van Hon gaarse schrijvers. (Van onze redacteur) Het doet de zuinige Nederlan der wel een beetje pijn aan het hart, wanneer hij een kostbare lap hagelwit nylon, als omhul sel van een kubieke meter zand, door een nonchalante dragline in het water ziet kwakken. „Zie zo", denkt hij, „daar gaan weer een paar tientjes". En het blijft niet bij één zak. Tienduizenden nlyonzakken zullen er nodig zijn wanneer de uitvoerders van de Deltawerken bevestiging krijgen van wat momenteel nog ver moeden is. Ze zijn namelijk van oordeel, dat nylon wel eens hét materiaal zou kunnen blijken voor de aanleg van dijken en dammen; dit ter vervanging van stortsteen, rijshout en andere materialen, die schaarser wor den en.... handen vol geld kosten. Een revolutie in de werkmethoden? Met zekerheid kan men het nog niet zeggen, maar onmogelijk acht men het niet. In elk geval zal binnen en kele weken al een „nylon-proef" op grote schaal worden genomen. Bij de afdamming van de Pluimpot, op Tho- len, zal namelijk eerst een dam wor den gelegd van met zand gevulde ny- lonzakken Als die klaar is, wordt in dood water de definitieve dijk ge bouwd. veel minder kostbaar en met aanwending van minder stortsteen e.d. dan voorheen. V"el Nederlanders vergeten, dat er bij de Deltawerken ook een materia- lenprcbleem meespreekt. De meestan realiseren zich alléén de gigantische problemen van technische aard. Wan neer men echter uitrekent, hoeveel kubieke meters stortmateriaal er no dig zijn oni de zeearmen af te sluiten, zal men zich niet langer verbazen over het feit, dat de mensen van Waterstent ook hierover de wenkbrauwen fron sen. De klei, geschikt voor de dijken- bouw, is maar in beperkte hoeveelheid aanwezig. Stortsteen moet uit het bui tenland komen. De aankoop op grote schaal ervan verslindt deviezen. Ook de voorraad rijshout baart zorgen. Het griendareaal wordt kleiner en de vervanging van dit materiaal door riet laat weer een ander probleem on opgelost. Dat van de snelheid namelijk waarmee gewerkt kan worden. Bij de uitvoering van het Detlaplan zal veel werk, dat totnutoe met de hand werd gedaan de vervaardiging van zink- stukken bijvoorbeeld gemechani seerd dienen to worden. Geen „ladders" De hoop is nu op nylon gevestigd. Bij de loodsen van de aannemersfirma Dirk Verstoep, aan de IJssel in Gou derak ten zuiden van Gouda heeft de pers kennis kunnen maken met dit materiaal, zoals het een begin van toepassing krijgt in de water bouwkunde. De zakken, zonder naad geweven, worden door een silo gevuld, nijvere handen naaien ze aan de bovenkant dicht en vervolgens grijpt een drag line ze „in de lende", waarna de zak ken, die twee ton wegen, zonder meer in het water worden gedeponeerd. Zak stapelt zich op zak en vrij snel ontstaat een solide dam. Het nylon omhulsel is uiterst plooibaar enzo goed als onverwoestbaar. Daarvan mocht de proef met de rijdende drag line getuigen. Het gevaarte van twin tig ton rolde over een zakkenrij van enkele tientallen meters, /.onder ook maar één „laddertje" te veroorzaken. Waarmee we de dames geen hint wil len geven voor een protest bij dekou- senfabrikanten. Het nylon waarvan de Zo worden de nylonzakken gevuld bij de revolutionaire methode om dijken te bouwen. Mr. C.J.G. Becht, die kans maakt benoemd te worden tot burgemees ter van Tilburg. Naar wij van onze parlemen taire medewerker uit Den Haag vernemen, is mr. C. J. G. Becht, burgemeester van Kerkrade, een dergenen, die ernstig in aanmer king komen voor de benoeming tot burgemeester van Tilburg, als opvolger van de onlangs ge pensioneerde mr. baron Van Voorst tot Voorst. Bij navraag in Kerkrade werd dit bericht ons van zeer be trouwbare zijde bevestigd. Mocht deze benoeming inderdaad doorgaan, dan krijgt Tilburg een bur gemeester, die met zijn 47 jaar toch reeds ruimschoots Eijn sporen in dit ambt heeft verdiend, èn als burge meester van Kerkrade en Valkenburg èn als waarnemend burgemeester van Soerabaja. Mr. Becht werd op 20 januari 1910 in Bergen op Zoom geboren. De oorlogsjaren bracht hij in een Japans gevangenkamp door. In begin 1946 werd de heer Becht belast met het herstel van het stadsbestuur ran Djokdja. Daarna was hij 'n tijd lang waarnemend burgemeester van Soe rabaja. In '49 keerde hij naar Neder land terug. Wegens zijn vele verdien sten werd hij door H.M. de Konin gin benoemd tot Ridder in de Orde van Oranje-Nassau. In mei 1950 volg de zijn benoeming tot burgemeester van Vaals, slechts één jaar later op 1 augustus 1951 tot burgemees ter van Kerkrade. zakken worden vervaardigd, is name lijk als beenomhulsel wat te dik by dit warme weer. Bij de dijkwerken in de Pluimpot zal gewoon met zinkstukken worden gewerkt. Bij de aanleg van de dijk- koppen (voor de afsluitdam dus) zal men nylon gebruiken en het resterend stroomgat van achttien meter wil men in het verloop van één tij met nylon- zakken dichten. Met het nieuwe ma teriaal hoopt men stroomsnelheden van meer dan vier meter per seconde te kunnen weerstaan. Men zal geneigd zijn een vergelij king te maken met de jutezakken, die voorheen bij de dijkdichting werden gebruikt. Die vergelijking gaat ech ter niet op. Er is geen enkele jutezak, die een inhoud van twee ton kan dra gen. Bovendien is jute niet duurzaam, in tegenstelling tot de kunstvezel, waarvan de nylonzakken worden ver vaardigd. Een der grootste voordelen van hel nylon is, dat men na aanleg van de definitieve dijk de nooddam zonder meer af kan breken. De zakken wor den geborgen, leeggeschud en in de loods gedeponeerd. Ze zijn weer goed voor de volgend dijk! Goede verwachtingen In nauwe samenwerking tussen Rijskwaterstaat, Provinciale Water staat en het particulier bedrijf is het nieuwe systeem uitgedacht. In dit ver band noemde men ons de namen van ir. Snip, hoofdingenieur van dc Pro vinciale Waterstaat in Zeeland, de heer Blom, waterbouwkundige bij Rijkswaterstaat en de heer C. Ver stoep, uitvoerder van het hierboven genoemde aannemersbedrijf. „Een prachtig experiment", zegt men, „meer is het nog niet". De manier ech. ter waarop men over dit experiment spreekt, mag ervan getuigen, dat men in elk geval grote verwachtingen heeft van het nieuwe materiaal. „We denken ook al aan zinkstukken van nylon", vertrouwt de heer Ver stoep ons toe, „maar dat is weer een tweede stadium van de experimen tal!...." Nadat Z.K.H. Prins Bernhard gis terenochtend de tentoonstelling „Het Atoom" op de terreinen van de luchthaven Schiphol had ge opend. maakte H.M. de Koningin en Z.K.H. Prins Bernhard een rond gang over de tentoonstelling. Op de foto ziet men het koninklijk paar bij de schematische voorstel ling van het splitsen van atomen. Van vakbondszijde wordt vernomen dat de staking van Belgische metaal bewerkers zich tot de Philips-fabrie- ken te Hasselt hrsft uitgebreid.

de Stem | 1957 | | pagina 1