TOUR TWAALF KM NA START REEDS DAVEREND SLAGVELD TO£fi£lMfflfMS J® fe8^ Gezellig commentaar in Nederlandse ploeg Darrigade (naar traditie) één Wim en van Est ijltempo mee Daan de Groot naar de finish in Favorieten grepen allereerste kans Naar Rouen en Roubaix DAGBLAD DE STEM Goddet rood van geestdrift Ie Wekelijkse Etappe - prijsvraag van het Dagblad De Stem le Wekelijkse Etappe - prijsvraag De Four (44e) begon in felle hitte 14 12 Wp ZZ'V. DERDE BLAD VRIJDAG 28 JUNI 1957 GRAVILLE, donderdagavond. Tour per radio Moed houden en pap eten, zei Piet van Est Drie Fransen aan de kant Rond twaalf uur klonk startschot i fey-: I Hi S«a£ 3R«& ~*&&2 r/V'^#» Sss*& (Van onze speciale verslaggever) Met de smaak van de in startplaats Nantes geschonken „Musea- detnog in de mond en met de gedragen toespraken bij het ver trek nog in de oren, hebben de volgers reeds het karakter van deze Tour te zien gekregen: Nauwelijks 12 kilometer na de start, nauwelijks buiten het zicht van de autoriteiten, die de plechtig heden rond het vertreksein „op niveauhadden gebracht, nau welijks op het eerste stuk beton van de route nationale naar Lau- nay, ontbrandde al een veldslag tussen groten, met genoeg temperament en aan valslust gevoerd, om tot in Granville voort te duren. De journalisten, die op deze eerste dag al hun potloden reeds bot moesten schrijven, vonden zonder moeite hun eerste volzinnen: Dit wordt de moordend- ste Tour van de laatste jaren. Dit wordt de zwaarste krachtproef, die ooit voor hardrijders is samengesteld. Dit wordt.... Directeur Goddet, de bedaarde, de flegmatieke Goddet, storm de Granville binnen, opgewonden en enthousiast als een jon getje, dat voor het eerst een circus heeft gezien. Hij moest adem happen en al zijn gedachten onder de waardig grijzende haardos overeind zetten om eindelijk te kunnen zeggen, hoe groots het was, dat een Tour zonder favorieten een Tour met alléén maar favorieten beloofde te worden, een Tour met genoeg favorieten in ieder geval, om in elke etappe wel zeker te zijn van een stuk of wat verwoede pogingen om een beslissing te forceren. Maar al in de twaalfde kilometer Het gezelschap, dat vanmiddag Granville binnen reed was het zuivere bewijs voor het unieke feit, dat ook de groten vanaf de eerste meter wil den vechten. Men had zich als gewoonlijk voor bereid op het knutselwerk van de kleintjes, die thuis sterke dingen had den beloofd en die met al hun verse krachten naar een ereplaatsje wilden fietsen om alle vreselijke vervolgen van de Tour desnoods in nijpende ademnood mee te maken, of als het niet anders kon, over een dag of wat met grauwe gezichten in de brokken- wagen te stappen en het hardrijden aan anderen over te laten. De reportage van de aankomst van de derde Tour-etappe (Caen - Rouen over 135 km) wordt tussen 17.30 en 19 uur verwacht over Hil versum I (402 m.). Tijdens het na tionaal programma over beide zen ders zal de nabeschouwing worden uitgezonden in een sportprogram, dat om 21.30 uur begint. ging Poblet, de prominente, de onna- "olgbare, de met alle Spaanse bijvoeg lijke naamwoorden versierde Poblet „weg" met een geestdrift en een vaart, alsof hij (eindelijk) wel eens wilde tonen, wie de baas was. En op hetzelfde moment sprong Wim van Est, fel en sterk, alsof een of andere onverlaat hem de eindzege dreigde te ontnemen. En vooraleer de volgers geloofden, dat inderdaad niemand minder dan Poblet en niemand minder dan Van Est vluchters waren geworden, zaten er andere favorieten in de kopgroep: De blonde, stekelige Frans-nationaal André Darrigade, die al enkele sei zoenen niets anders heeft gedaan dan binnensmonds dure eden zweren be treffende de wraak op alle renners, die hem in vorige afleveringen van de Tour uit de gele trui reden, en Nencini, van wie alle Italianen,, de regering incluis, helemaal paars van bewondering vertellen, dat het de nieuwe Coppi en de nieuwe Bartali tegelijk..is Rode hoofden In deze verrassende ouverture liepen praktisch alle schone plannen in het honderd. Tal van ploegleiders kregen rode hoofden, toen ze precies begrepen wat hen was overkomen. Het was eigenlijk simpel: Er waren gewoon wat jongens heel vroeg en heel hard gaan fietsen en dat waren toevallig grote jongens en even toevallig ge beurde dit alles op een moment, dat zij en hun renners eveneens nog vre dig over het wondermooie ritueel van het vertrek zaten te dromen. By hen waren de Belgen, die van avond in Granville arriveerden, zwart PIET DE JONGH Moedig debuut Wim van Est was best te spreken over de eerste etappe, die hem de vijfde plaats had opgeleverd. ,,Ik weet eigenlflk self niet, waarom ik zo vroeg demarreerde, maar toen ik zag dat ik lekker zat, ben ik er tus senuit gegaan. Die Poblet heeft ze ker gelijk aangevoeld, dat het me nens was, want hij pakte dadelijk mtjn wiel en ook Stabljnski ging mee. De anderen en Daan de Groot kwamen daarna". Wim dronk achter elkaar twee flessen melk leeg en vervolgde zijn verhaal: „ineens zag ik van Wetten komen en toen ben ik hem gaan ha len. Toen we goed en wel samen bij de kop zaten, was hij ineens weg, ik begreep er geen steek van. We hebben verder goed gereden, Daan en ik, maar op het laatste stuk kreeg ik toch wel erg veel last van de warmte". Ook Daan de Groot klaagde over de warmte. „Ik was nog niet anders gewend geweest dan regen en kou; we zijn er nog niet aan gewend, zei de Amsterdammer, die er maar niet over uit kon, dat Darrigade geen meter kop had gedaan. „Moed houden en pap eten" was het commentaar .van de rustige Piet van Est, een keiharde jongen, die ook heel wat had „afgezien" naar hij zei, maar die nu eenmaal geen type is, die er lang over praat. „Ik heb op het laatst al mijn suiker klontjes in mijn drinken gegooid, want eten kun je met deze tempera tuur toch niets", zei hij. Van de beide andere debutanten was Pieter de Jongh het best te spre ken. Het was hem ondanks de zon en de soms venijnige klimmetjes in het parkoers nogal meegevallen en het winnen van de sprint van het peloton heeft hem het nodige zelf vertrouwen voor de komende dagen geschonken. ,,Na Avranclies was ik gemakkelijk gaan draaien en toen ik Keteleer het sprintje voor zijn makker de Bruyne zag aantrekken, pakte ik het wiel van de Bruyne en daar gingen we". Jaap Kersten werd stevig onder handen genomen door verzorger „pa pa" Gueriache. Hij had onderweg last van kramp ln beide kuiten ge kregen en dat had zijn eerste Tour etappe extra zwaar gemaakt. Maar de masseur had harde plekken al gauw uit de spieren van de Limbur ger gewreven. Zo zal de gehele Nederlandse ploeg weer fit kunnen aantreden voor de tweede etappe naar Caen. want óók de routiniers Wagtmans en Voortiug kwamen de eersje schermutselingen in goede welstand .door. en somber als een begrafenisstoet. Daaronder waren ook enkele regiona le equipes, die hadden gedacht dat het allemaal pas veel verder begon. Haastig herstel Zij gingen haastig zoeken naar her stel. En dat was het juist, waarover Goddet (en met hem alle liefhebbers van de pure hardfietserij) zich zo vrolijk maakte: Er ontstond tussen de jagende kopgroep en het verraste pe- WIM VAN EST Onmiddellijk weg loton een daverende slag om verloren stellingen te heroveren. De groep werd uiteen gereten als een lap dunne zijde. En dat ging allemaal zo hard, zo fanatiek en zo alngdurig, dat er nóg iets zonderlings gebeurde: Er waren al uitvallers, al zoveel zelfs, dat de organisatoren druk over hun chauvi nistische hart moesten strijken om al thans drie van de te laat gearriveer de Fransen in de strijd te houden. Erenaam Men kent het verhaal van de Ne derlanders. In Granville haalden de buitenlandse journalisten een weer bijna vergeten definitie uit het stof: Onze landgenoten worden weer de „vrijbuiters" genoemd.... Zjj maakten er vandaag een ere naam van. Behalve Wim van Est reed Daan de Groot onverstoorbaar bjj de eerste negen over de streep en dik een minuut later arriveerde Gerrit Voorting, die Pieter de Jongh had meegenomen om hem te leren, hoe dat nu allemaal moest in zo'n Tour en die zo'n goede leerling in de Made- naar had, dat hij hem in de sprint nog een plaatsje in het dagklassement cadeau moest geven. Ver voor de achterhoede liepen ook de andere Nederlanders binnen. Zij hebben de eerste rit bijzonder goed gebruikt.... Voor de eerste etappewedstrijd kozen wij een etappe, waarmee onze Nederlandse renners goed overweg kunnen, en dus hun slag zeker zullen slasn. Onze vraag luidt: WIE WORDT DE WINNAAR VAN DE ETAPPE CHARLEROI— METZ (250 km), DIE A.S. DINSDAG 2 JULI 1957 ZAL WORDEN VERREDEN 1 Voor de juiste inzendingen stellen wij de volgende prijzen beschik baar: 1 Waardebon van 25. 1 Waardebon van 10. 1 Waardebon van 5. Bij meerdere goede inzendingen beslist het lot. Ieder persoon kan slechts voor één prijs in aanmerking komen, De deelneming is geheel gratis. Meerdere invulformulieren zijn bij onze agenten en op al onze kantoren gratis verkrijgbaar. Personeel en agenten van het Dagblad De Stem, alsmede hun huisgenoten zijn van deze etappeprijsvraag uitgesloten. Over de uitslag kan niet worden gecorrespondeerd. DOET ALLEN MEE Vult onderstaand biljet in en levert het uiterlijk maandagmiddag 1 juli, 12 uur, in bij een der daarop vermelde kantoren van het Dagblad De Stem (bij voorkeur zonder enveloppe). 0 Bij inzending per enveloppe daarop duidelijk vermelden: „ETAPPE-PRIJSVRAAG. Hierlangs afknippen INVÜLFORMULIER VOOR DE VAN HET DAGBLAD DE STEM ATTENTIE: Dit biljet uiterlijk op maandag 1 juli 1957 's middags 12 uur in te leveren bij een der kantoren van het Dagblad De Stem te Breda (Reigerstraat 16), Roosendaal (Molenstraat 45), Bergen op Zoom (Zuivelstraat 26), Waalwijk (Grotestraat 189), Goes (Westsingel 98), Hulst (Dubbele Poort 7), Terneuzen (Noord straat 56) of Oostburg (Nieuwstraat 41). WIE WINT DE TOUR DE FRANCE-ETAPPE VAN DINSDAG 2 JULI 1957 CHARLEROI—METZ (250 km) Winnaar Naam Straat Woonplaats Duidelijk invullen Le«st ook dagelijks het etappeverslag in het kunt deze krant niet missen) ïter gaat de eerste winnaar in de 44e Tour, de Fransman André Dar rigade over de finish. Achter hem (onzichtbaar) fietsen Poblet en Thomin naar de andere ereplaat sen, terwijl Wim van Est tussen Schellenberg (links) en Nencini zijn vijfde plaats bevecht. (Van onze speciale verslaggever) GRANVILLE, donderdagavond. Om negen uur vanochtend -sommigen de slaap nog in de ogen, maar allen min of meer opgewonden begon de drukte rond de voorbereiding tot het vertrek in het jaarlijkse monster- avontuur. Tot laat in de nacht hadden de wedstrijdcommissarissen van gedachten gewisseld over het Tour-reglement. Strenger dan ooit zo werd verzekerd zal er de hand aan worden gehouden. Hopelijk niet alleen ten aanzien van de niet-Franse coureurs, zoals we vroeger vaak hebben moeten ondervinden.... Het voer nas in de vroegte schitterend. Later zou het ontzettend heet worden. De stad was boordevol wielerfans, zodat een grandioze uittocht in het verschiet lag. Dat is het ook geworden. De ceremoniële start geschiedde met veel Franse fanfare en officieel gedoe op de Franklin Rooseveltlaan tegen de achtergrond van het aloude kasteel, waarop men in Nantes, zeer gehecht aan traditie, zo trots bleek te zijn. - Het eigenlijke vertrek het werke lijke begin van de Grande Bouclé dus was om tien over half twaalf een duizendtal meters verder. In de richting Rennes, de eerste stad in de route naar Granville, waar de eerste etappe eindigde. Daar was het dat Jacques Goddet, directeur van de koers, definitief het heft in handen nam. De gehele dag scheen uit de strak blauwe hemel een felle zon. De wind kracht was te zwak om voor de ren ners een handicap van betekenis te kunnen zijn. Vóór de officieuze start werden de ploegen aan de geestdrif tige toeschouwers voorgesteld. Stan Ockers en Charles Joly (oud-adjudant directeur van de Tour) werden gedu rende een minuut van welhaast on voorstelbare stilte plechtig herdacht. Daarna werd de Franse vlag door de burgemeester van Nantes gehesen. En toen begon de rit door de straten vol juichende toeschouwers naar de plaats van de officiële start „La Close". De strjjd werd ingeleid door Ne derlandse renners. Na 12 km sprong Wim van Est uit het peloton weg en kreeg assistentie van de Groot. De Spaanse favoriet Miguel Poblet, Sta- blinskv van de Franse nationale ploeg en de Italiaan Padovan sprongen on middellijk naar zijn wiel en kort daarna voegde ook.debutant van Wet ten zich by van Est. Deze ogenschijnlijk onschuldige aan val zou de gehele verdere etappe karakteriseren. Want de kopgroep, waaruit van Wetten spoedig door pech terugviel hij moest een wiel verwis selen en kon later slechts dank zij de assistentie van Pieter de Jongh, Kersten, Slolker, van der Pluym en Piet van Est weer het peloton berei ken werd snel uitgebreid tot elf renners. Het waren behalve Wim van Est, de Groot. Poblet, Stablinsky en Padovan, de Zwitser Schellenberg, de winnaar van de Giro Nencini, de Franse nationalen Darrigade en Ma- hé, zomede Morvan, Thonin en Le Ber van de regionale westploeg. Beslissende voorsprong De kopgroep bouwde snel een beslissende voorsprong op. Na 22 kilometer was het verschil en kele honderden meters, na 28 kilometer een halve minuut en in Nozay (34 km) reeds 1 min. en 15 sec. Het tempo was in deze fase vaak zeer hoog en daardoor kreeg de strijd op de geacciden teerde wegen een monotoon ka rakter. Want de aanval van de elf vluch telingen werd niet door het peloton gesteund. De verschillen werden dan ook steeds duidelijker: bij de eerste ravitaillering in Bain-de-Bretagne (71 km), een der hoogtepunten in deze etappe, had de groep een voorsprong van 2>j minuut en -na 84 km volgde het peloton op drie min. en 45 sec. Het was de grootste marge ln deze rit. Op de pas herstelde wegen voor St. Aubin - d'Aubigne (121.5 km), waar het asfalt onder de felle zon. nestralen was gesmolten, moesten de uitstekend samenwerkende aanval lers het tempo vertragen en boven dien reageerde het peloton eindelijk op de vroeg ingezette vlucht. De grote groep splitste zich en drie renners (Jean Bobet, Suarez en Jans- sens) bij wie zich kort daarna o.a. Forestier aansloot, zetten een tegen aanval in. Later bereikten nok Pieter de Jongh en Gerrit Voorting, in gezelschap van Fred de Bruyne, met een prachtige sprong deze tweede groep. Het effect was, dat de triomfrit van de kopgroep door de juichende steden en over de beboste heuvels van Bretagne minder feesteiyk werd. Le Ber, gehandicapt door een op spelende maag, kon het tempo van de opgejaagde ploeg niet meer vol houden. Hij viel terug en arriveer de tenslotte met een achterstand van ruim een half uur (te laat!) op Dar rigade in Granville. Hij werd evenals zijn ploeggenoten Barbotin en Car- fentan door de wedstrijdleiding uit de strijd genomen. Ook Frangois Mahè handhaafde zich niet: na 167 km kreeg hij een lekke band. De pil werd voor hem verguld want de Franse nationaal kreeg de prijs voor de meest onfortuiiüijke renner. Opwindende slotfase In de slotfase leek de strijd zich op windend te zullen ontwikkelen. Miquel Poblet, de snelle klimmer en rappe sprinter, verloor op een der heuvels vóór Avranches, 28 km voor de finish, het contact met de kopgroep. De Spanjaard werkte zijn achterstand echter weer snel weg en werd daar door een der belangrijkste kandidaten voor de etappezege. Op de lange weg naar de eind streep demarreerde hij, geheel rechts van de weg, inderdaad krachtig. Maar André Darrigade, fel sprintend op het linker gedeelte, kon zich naast hem handhaven. Met enkele forse rukken verzekerde dc Fransman zich tenslotte van de flinke geldpremies, de gele trui en de zoenen van Yvette Horner, die de karavaan ook dit jaar weer vergezelt. Wim van Est bereikte de streep praktisch gelijktijdig met Nencini. Aanvankelijk werd hem de vierde plaats toegewezen, maar na bestude ring van de finishfoto corrigeerde de jury deze uitspraak. Daan de Groot die deze lange vlucht voortreffelijk had gereden, beinvloedde de slotfase geen moment: hij werd achtste. De prestaties van de overige Ne derlanders waren eveneens zeer be vredigend. Pieter de Jongh (21e) klasseerde zich als eerste van het pe loton vóór Gerrit Voorting. Wagtmans een zeer rustige koers werd in dezelfde tijd 60e. Van der Pluym 77e, Stolker 79é, Piet van Est 82e, van Wetten 91e en Kersten 97e, arriveer den met iets grotere verschillen. Prima! In het algemeen ploegenklassement neemt Nederland na de eerste etap pe de derde plaats ln met een gerin ge achterstand op Frankryk nationaal en Italië. De verliezers waren vandaag de Luxemburgse en de Belgische equipe. De Belgen hebben in deze rit geen moment initiatief getoond. Mogelijk verzamelen zij hun krachten voor de etappe naar Charleroi. De gemengde Luxemburgse ploeg was evenmin ac tief. Charly Gaul (54e) in de vlakke etappes een „gewone" renner, was met een achterstand van 1 min. 38 sec. op Darrigade, nog de best ge plaatste van deze ploeg. Etappe-resultaat Eerste etappe van Nantes naar Granville (204 km): 1. Darrigade (Fr.) 4.56.18 met boni ficatie 4.55.18; 2. Poblet (Sp.) 4.56.18 met bon. 4.55.48; 3. Thomin (Fr. west) 4.56.18, 4. Nencini (It.) z.t.5. Wim van Est z.t.; 6. Schellenberg (Zwits.) z.t.; 7. Padovan (It.) z.t.; 8. de Groot z.t.; 9. Stablinsky (Fr.) zt.10. Fer- lenghi (It.) 4.56.26; 11. Holenweger (Zwits.) z.t.; 12. Forestier (Fr.) z.t.; 13. Privat (Fr.) z.t.; 14. Dupré (zuid west) 4.57.49; 15. Baffi (It.) z.t.; 16. Picot (west) z.t.; 17. Bober (He de France) z.t.; 18. Queheille (zuid west) z.t.; 19. Bouvet (Fr.) z.t.; 20. Pipelin (west) z.t.; 21. de Jongh 4.57.56; 22. Voorting z.t.; 60. Wagtmans 4.57.56; 77. van der Pluym 5.04.40 79. Stol ker 5.05.51; 82. Piet van Est 5.06.02; 91. van Wetten 5.06.12; 97. Kersten x.t. Ploegenklassering 1. Frankrijk 14.48.02; 2. Italië 14.49.02; 3. Nederland (Wim van Est, de Groot en de Jongh) 14.50.32; 4. Zwitserland 14.50.40; 5. Spanje 14.51.40; 6. Frank rijk west 14.51.56; 7. Frankrijk zuid west 14.53.24; 8. lie de France 14.53.41 9. ex aequo Frankrijk noord oost cen traal, Frankrijk zuid oost en België 14.53,48; 12, gemengde Luxemburgse ploeg 14.56.57. De prijs voor de meest strijdlus tige renner is toegewezen aan Nen cini. De renners Elena, Faure en Mey- senq van de Franse zuidoostploeg ar riveerden 44 seconden na de toege stane limiet van 8% te Granville Daar zij evenwel tegen het einde van dit rit door het publiek gehinderd waren, verkregen zij toch toestem ming om vrijdag in de tweede etappe te starten. D© volgende renners werden wegens het overschrijden van de tijdslimiet geelimineerd: Barbotin (8 min. 59 sec.), Le Ber (9 min. 1 sec.), Car- fentan (15 min. 58 sec). Deze drie renners behoren tot de Franse west- ploeg. De prijs voor de grootste pechov- gel werd toegekend aan Francois Mahé (Fr.) Met de He de France-équipe mag men geen ruzie maken. Er is namelijk alle kans, dat de renners in zo'n ge val zeggen: „Willen jullie verkeerd? Goed, dan zullen wij onze verzorger wel eens eventjes roepen." Die ver zorger ls niemand minder dan Sergé Barthélemy, een (goed) leerling van de Franse bokskampioen Pierre Gan- don. De veteraan onder de volgers is de Franse journalist Gaston Bénac. Deze man kan er zich op beroemen alle afleveringen van de Tour sinds 1912 te hebben meegemaakt. Te zij-" ner ere is een speciale grijs uitge wordt toegekend aan de meest sympathieke renner uit deze Tour. Raoul Grieux, die vóór 1914 ver schillende malen de Tour meereed, is plotseling weer geestdriftig ge worden voor de sport uit zijn jonge jaren. De inmiddels al tachtigjarige, die te lssy-le-Moulineaux woont, heeft onverhoeds een premie uitge loofd voor de meest ongelukkige renner in de tweede etappe. Grieux, die het niet al te breed heeft, moest zijn bijdrage beperken: Het wordt een premie van precies drie gulden. Als ik de Tour win, zal ik alle extra inkomsten aan mijn kameraden schen ken. Dit gebaar heeft Charlie Gaul gemaakt vóór hij in de Tour startte. loofd, de Gaston-Bénax.prijs,die Wat zullen zijn maats gaan fietsen!

de Stem | 1957 | | pagina 9