369. HONIG li SPOEL OM die melkfles! DE MAN j door Ids. v. d. Ploeg MET DE LUCIFER Stem MENING EN COMMENTAAR Nini Boesman voer met ballon over IJsland SLAAPKAMER AMEUBLEMENTEN AT EEN ONDERUJKE ERELD RADIO TWEEDE BLAD VRIJDAG 28 JUNI 1957 SCHERPE AANVAL KUNST SCHANDAAL BEWOGEN GEMOED Jongetje in sloot verdronken Alleen morgen ZATERDAG kunt 11 profiteren van deze unieke aanbieding Een complete slaapkamer van uitstekende kwaliteit NU voor een SPOTPRIJS! VROOM Naturellen pro Les leren tegen aparlheid Auto gestolen en geplunderd Nederlandse werd miss Europa TELEVISIEPROGRAMMA Foto- en teken wedstrijd voor militairen Jl l'* - *v '.V' V- "-'as 3 <5 TN enkele artikelen hebben wij aandacht gewijd aan een kritiek, welke de Brusselse „Standaard" op het Deltaplan heeft uitgeoefend. Het Belgische orgaan steunde hier bij op overwegingen en stellingen, welke de hoofdingenieur van het Antwerpse havenbedrijf, ir. L. de Kesel, had naar voren gebracht. Het is ons intussen gebleken, dat ir. de Kesel zijn beschouwingen heeft neergelegd in het Bulletin van de Kamer van Koophandel van Ant werpen van maart j.l., waaruit zij zijn overgedrukt onder de titel „Be schouwingen van een Belg over het Deltaplan". De oorspronkelijke tekst hiervan geeft nog een diepgaander belich ting van de vraagpunten, welke de Antwerpenaren benauwen en is nog aanmerkelijk scherpe» geformu leerd dan „De Standaard" liet ver moeden. Zo verklaart ir. de Kesel o.m., dat men zonder aarzelen mag ver klaren, dat aangaande de weerslag der ontworpen afdammingen op de stormvloedstanden „de gegevens van Nederlandse zijde geleverd klaarblijkelijk alle ernst missen". „Moest daarvan nog enig bewijs worden gegeven, dan zou het vol staan te herinneren aan een ver klaring in maart 1955, hier te Ant werpen afgelegd door een mede ondertekenaar van de rapporten der Delta-commissie die zonder blozen kwam verklaren dat uit ZUN bere keningen en uit de VERIFICATIE dezer berekeningen moest blijken dat de stormvloedstanden waaraan men zich aan de monding der Schel de moet verwachten na uitvoering der afdammingen, zouden VER LAAGD zijn met EEN HALVE CENTIMETER". „Sprekende te Brussel voor Vlaamse Ingenieurs Vereniging, be gin 1956", aldus merkt ir. de Kesel verder weer op, „verklaarde het zelfde lid der Delta-commissie dat de afdamming van de armen van het Rijn-, Maas-, Scheldedelta, het niveau in de Westerschelde met slechts ENKELE CENTIMETERS zou doen stijgen; uit een vraag hem toen gesteld moest blijken dat deze verklaring was gesteund op bere keningen die hij zelf had uitgevoerd en waarvan de juistheid voor hem vaststond". Ir. de Kesel vindt dit maar „zon derling tegenstrijdige affirmaties". j—JET wereldje van de kunstenaars wordt licht geschokt. Dat was al zo in het oude Egypte, toen pha- rao Amenhotep IV in of omstreeks het jaar 1350 voor Christus de beel dende kunst met enige aandrang dreef in de gloednieuwe richting van de naturele uitbeelding. Het was in die dagen waarlijk wereld schokkend, dat beeldhouwers de kans kregen om de „goddelijke" Nefretete, de gemalin van de pha- rao, uit te beelden naar het leven de model. En aan het werk werd de eis gesteld, dat de gelijkenis met dat model duidelijk moest zijn. In het wereldje van de Egyptische kunstenaars ontstond deswege gro te deining. Niet bekend is het ons, of vanuit de conservatieve richting dan wel van de vooruitstrevende groep door middel van klei-tabletten of papy rus-rollen actie is gevoerd vóór of tegen het streven van de vorst. Wel staat vast, dat binnen enkele jaren die nieuwe richting het won van de oude en dat met de ondergang van het Egyptische rijk ook vele verworvenheden op artistiek ter rein verloren gingen. Europa moest, nadat eerst nog enkele andere cul turen onder het stof van de eeuwen bedolven waren, weer helemaal op nieuw beginnen. Ook met de dei ningen om grote of kleine zaken. Merkwaardig is evenwel, dat achterof dikwijls blijkt hoe weinig die „zaken" met de kunst zelf heb ben te maken. Deze kleine beschou wing vooraf wilden we benutten om „een kunstmarkt-schandaal" in Den Bosch even voor het voetlicht te halen. Vandaag namelijk dwarrelde een pamflet op ons bureau over dit onderwerp. Kort samengevat gaat het hierom: een comité heeft het nuttig geoordeeld een aantal kun stenaars uit te nodigen deel te ne men aan de jaarlijkse kunstmarkt. Anderen werden niet uitgenodigd. Motivering: het mag geen uitver koop worden van „minderwaardig werk". Dat kwam voor de niet-ge- nodigden natuurlijk hard aan. Zo hard, dat in kranten en nu in een eigen pamflet een tegen-actie is ingezet. Boze woorden, nauw ver holen dreigementen en forse eisen vullen dit pamflet. Een niet-ele- gante houding van het comité is al dus niet-elegant beantwoord. En niemand wordt er beter of wijzer van. Mogen we een suggestie doen, ook al met het oog op kunstmark ten elders (Eindhoven, Tilburg): laat de inschrijving vrij voor be roepskunstenaars en wijs, indien dat nodig mocht zijn, in aanwezig heid van alle inschrijvers door lo ting de beschikbare plaatsen toe. De kunstenaars zullen er dan zelf wel voor zorgen, dat er geen min derwaardig werk aan de markt komt. J2)E uitlatingen, waarop ir. Kesel in de bovenstaande citaten doelt, waren afkomstig van prof. dr. Thi.jsse, wiens verklaring van maart 1955 te Antwerpen hij meent te moeten toeschrijven „aan een ver keerde beoordeling van de appa- rente apathie van het Antwerps auditorium, waarbij in de geestdrift van een minstens tendentieus ex posé werd vergeten dat zwijgzaam heid niet noodzakelijkerwijze ver strooide naïeviteit betekent, noch onwetendheid, ontbloot van een voudig gezond verstand". Wij hebben vroeger al op de skep- sis gewezen, waarmee prof. Thijsse te Antwerpen ontvangen werd. De kritiek van ir. de Kesel getuigt in tussen van een bewogenheid van gemoed, welke een uiting lijkt van een verbeten besluit om niet zo maar de verklaringen van de Del ta-commissie te geloven en te aan vaarden. Het gezag van een in Nederland zo hoog geacht instituut als het Delta waterloopkundig laborato rium, dat door prof. Thijsse wordt geleid, neemt men in Antwerpen blijkbaar pro pemorie. Overigens is het wantrouwen van Antwerpen wel enigszins te be grijpen, omdat men daar nog altijd de herinnering heeft aan het ver drag van Munster, dat de Antwerp se haven, toentertijd ten gunste van Amsterdam, ten ondergang bracht. De herinnering daaraan prikkelt het te meer niet door een passieve houding te riskeren, dat. zijn haven door verandering van .waterstanden en een verzande uitweg naar zèe opnieuw ten ondergang gedoemd zou raken. Vandaar dan ook, dat België een eigen onderzoekapparaat heeft ge schapen en zelfs buitenlandse ge leerden aantrok om de optimisti sche berekeningen van Delft te con troleren. De bijna 3-jarige Adriaan Strooper uit Heerhugowaard is gisteren in een sloot nabij de ouderlijke woning ver dronken. In een onbewaakt ogenblik is het jongetje, dat aan het spelen was, in de sloot gevallen. (Advertentie) (Advertentie) blankeiken uitvoering zeer solide keurig afgewerkt kast 150 cm breed V3 hang - V3 legkast met 2 grote laden massieve deuren en zijkanten groot twee persoons ledikant, 130 cm breed met breed achterstuk en 2 aangebouwde nacht tafeltjes leuk model tafeltje en 2 beklede krukjes. Een stelletje dat U, zo nodig ook in de zitkamer bij kunt zetten. De normale prijs van 425.is al zeer laag voor dit ameublement. Door bijzondere omstandigheden, zijn wij in staat 24 slaapkamers aan te bieden. Alléén morgen ZATERDAG 29 juni koopt U dit voor Slechts zolang de voorraad strekt, nalevering is NIET MOGELIJK. BREDA - BERGEN OP ZOOM •Het postkantoortje van het dorp Laekjarbotnar op IJsland heeft het dezer dagen druk ge had, toen 2400 aangetekende brieven moesten worden ge stempeld, die daar waren aan gekomen per luchtballon. De ballon, bemand door de Neder landse ballonvaardster Nini Boes man, was opgestegen van Reijkjavik, waar zondag een vliegfeest werd ge houden. Behalve de zending brieven had de ballon een ter plaatse be kende buikspreker aan boord, wiens conversatie met zijn pop via de radio op de grond kon worden gevolgd. De directie van de IJslandse PTT had een bijzonder poststempel doen vervaardigen voor de ballonpost. Reeds lang voor de opening van het een soep voor fijnproevers 48 cent per zakje tijdelijk postkantoor* stond een lange rij van mensen met post voor de bal lon gereed. Het maximum dat kon worden meegenomen was 2400 brie ven en dat aantal was spoedig be reikt. Vlak voor het vertrek verbrak een grote toevloed van toeschouwers de afzetting en drong op naar de ballon, gevuld met explosief en brandbaar gas. Maar onmiddellijk schoten mo torpolitie en brandweer met gillende sirenes tehulp en konden ongelukken worden voorkomen. De ballon dreef over de hoofdstad Reijkjavik in de richting van de la- vavelden en heetwaterbronnen. Maai de ballonvaardster wist door ventiel- trekken en ballastwerpen een baai die uitloopt in de oceaan over te steken en op een mooie berghelling te lan den. Alle treinen die uit naturellenplaat- sen zuidelijk en zuidwestelijk van Jo hannesburg rijden, zijn nagenoeg leeg en in de meeste fabrieken is een kwart van het personeel niet opge komen. Dit is het gevolg van de pro testbeweging tegen de apartheidspoli tiek, afgekondigd door het Indische congres van Zuid-Afrika en andere niet-„blanke" organisaties. Sterke po- litie-eenheden bewaken de stations, bushaltes en andere sleutelpunten om de blanke arbeiders, die wel naar hun werk gaan te beschermen. In andere plaatsen echter, met name in het industrie-gebied ten oosten van Johannesburg, heeft slechts vijf pro cent van de arbeiders gevolg gege ven aan de stakingsoproep. Tijdens ongeregeldheden tussen sta kers en niet-stakers heeft de politie verscheidene arrestaties verricht. Zondagavond werd achter de wo ning van de-burgemeester van Goor, de heer van Essen, een auto ont vreemd, waarmede de dochter van de burgemeester en haar verloofde juist van vakantie waren terugge keerd. Deze auto is thans in Eindhoven teruggevonden met een lege benzine tank. De daders hebben de wagen grondig geplunderd. Koffers, en ra diotoestel, een p.etroleumvergasser, fototoestel en papieren, kortom de gehele inhoud was verdwenen. Twee jeugdige personen, die zon dagmiddag uit de Rekkense inrich tingen zijn ontsnapt, worden van deze daad verdacht, maar de politie is er nog niet in geslaagd het tweetal aan te houden. Corrine Rottschaeffer, de 19-jarige „Miss Holland", is woensdag tot „Miss Europa" uitgeroepen. Zij werd geko zen uit deelneemsters van 15 Europe' se landen. OORZAAK In Chicago werd de heer 1 Andrew Mulligan gearresteerd j op beschuldiging van dron- kenschap achter het stuur. De J man werd echter vrijgelaten, J want hij kon aantonen, dat j hij juist van zijn werk kwam. Andrew maakt biervaten schoon en de reuk was hem in de kleuren gaan zitten. Hij J 5 had geen druppel gedronken. 2 Testament In het testament van mevrouw Topper stond de bepaling, dat haar dochter vijfduizend dollar erfde, maar alleen als ze heel haar leven niet meer rookte of alcohol gebruik te. De erfgename wilde hieraan niet beginnen en liep naar de rechter. Die heeft uitgemaakt, dat het een onmogelijke bepaling was. Zij krijgt dus de vijfduizend dollar, terwijl ze ook op tijd haar sigaretje en glaasje kan behouden. Bekentenis In een Russisch vrouwenblad is onlangs een artikel geplaatst, waar in wordt geklaagd over het feit. dat vele jonge Russische vrouwen slecht of helemaal niet kunnen koken. Het blad voegt er donker aan toe: „Deze omstandigheid veroorzaakt veel na righeid in hun leven". Men schijnt dus over te hellen naar het Westerse standpunt, dat de liefde van de man door de maag gaat. Idee In Buffalo heeft de heer Gor man een prijs van 250 gulden ge wonnen. Gorman iverkt bij de PTT op het vliegveld. Hij en zijn werkmakkers ondervonden veel last van de propellers bij het uit laden van de postzakken. Het ge beurde zo vaak. dat de inhoud daarvan door de luchtverplaatsing uit elkaar werd geblazen, dat men van hogerhand een prijsvraag in stelde voor de juiste oplossing. Gorman vond die. Hij zei: „Zet de motoren af". Omschrijving In Jersey City kreeg de politie een telefoontje van de jonge heer Kenneth Thompson. Deze rappor teerde een overval op een café, die v.olgens zijn zeggen gepleegd was door een verschrikkelijk knappe man. De politie ging het uitzoeken en kon op de duur Thompson zelf arresteren. „Hij is altijd een beetje verwaand geweest", zeggen zijn fa milieleden en vrienden. ISoodmuntregel Tijdens een cycloon, die Tulsa teisterde, dacht de heer Ted Cobb er opeens aan, dat hij zijn testa ment nog niet had gemaakt. Hij greep zijn pen en schreef bij ge brek aan papier op zijn borst: „Ik vermaak al mijn bezittingen, voor zover ze niet wegwaaien, aan mijn vriend George Draper". Onze Ted overleefde echter de storm en daarom heeft hij zijn laatste wil maar weer weg gewassen. Dronken In Luton werd sergeant David Bolter voor de krijgsraad gebracht, omdat hij dronken was geweest: „Ik kan 18 pintjes hier op. maar dan moet ik wel blijven zitten", aldus Bolter in zijn verweer. „Goed en wel", zei de rechter, „maar wat ge beurde er, toen u opstond?" „Ja", zei Bolter verontwaardigd, „toen viel ik natuurlijk op mijn gezicht". Maar ik zeg je toch dat ik geen gebreide das wil! ZATERDAG, 29 JUNI 1957 HILVERSUM I. 402 m. KRO: 7,00 Nws. 7,10 Gram. 7.15 Gew. muz. 7,45 Morgengeb. en lit. kal. 8i00 Nws, en weer- ber. 8,15 Hoogmis 9,30 Gram. 9,35 Waterst.' 9,40 gram. 9,55 V.d. kleuters, 10,10 TT- races 10,30 Ben je zestig? lil,00 V.d. zie- *k"en: 11,45 "TT-rac'es 12,00 TMiódagklok- nóodklok 12,03 Gram. 12,30 Land- £n tuirvb.meded. 12,33 Gram, 12,45 TT-races 13,00 Nws. en kat'b. nw.s 13,20 Amus. muz. 13,50 Gram. 14,00 TT-races 14,15 Dit is leven, caus. 14,30 Accord.ork. 14,50 Kamerkoor 15,10 De schoonheid v.h. Gre goriaans 15,40 TT-races 16,00 V.d, jeugd 16,50 Gram. 17,00 TT-races 17,10 Musette ork. en sol. 17,30 Lichte muz. 17,50 TT- races 18,00 Instr. trio ,18.15 Tenniskaimp, 18,25 Jazzmuz. 18,45 Gram. 19,00 Nws. 1.9,10 Comm. op het nws. 19,15 Holland festival 1957: Residentie ork. Nationaal progr.: 20,(X) Nws. 20,05 Felicitatie door prof. mr. I. A. Diepenhorst 20,10 Feest- progr. 21,30 Sport 21,45 Latijns-Zuidame- ïikaanse muz. 22,05 Menselijke verhou dingen, klankb. 22,25 Kon. Luchtmacht kapel 23.00 Nws. 23,15 Cabaret 23,50-24,00 Dagsluiting. HILVERSUM II. 298 m. VARA: 7.00 Nws. 7,10 Gym. 7,20 Gram. 8.00 Nws. 8,18 Gram. 9,00 V.d. vrouw VPRO: 10,00 Tijd. uitgeschakeld, caus. 10.05 Morgenw. VARA: 10,20 Prom.ork. 10,50 Buitenl. weekoverz. 11,05 Gram. 11 „15 Wat doe je voor de kost 11.35 Sopr. en clavecimbel 12,00 Orgelspel 12,30 Land- en tuinb. meded. 12,33 Nieuwe gram. 13,00 Nws. 13,15 VARA-varia 13,20 Lichte muz. 13,45 Sportpraatje 14,00 Nieuwe gram. 14,25 V.d. jeugd 15,00 Dameskoor 15,15 Mensen en hectares, caus. 15,30 Holland festival 1957: Radiofilharm.ork. 16,10 Gram. 16.35 Pianoduo 16,55 Vakantietips 17,30 Act. 18,00 Nws. en comm. 18,20 Hawaiian muz. 18,45 Regeringsuitz.: Atlantisch allerlei. Een en ander over de 15 landen, aan- gesl. bij het Atlantisch Pact 19,00 Art. staalkaart VPRO: 19,30 Passepartout, caus. 19,40 Godsd. voorheen en thans, caus. 19,55 Deze week, caus. 20,00-24.00 Nationaal progr: Zie Hilversum I. BRUSSEL, 324 m. 12.00 Gram. 12,30 Weerber. 12,34 Caus. 12.45 Gram. 13,00 Nws. 13,11 Radio-Almanak 14,30 Journ. 15,00 Gram. 15,15 Accord.muz. 15,30 Gram. 15,45 Accord.muz. 16,00 Gram. 16,45 Eng. les 17,00 Nws. 17,10 Dagkiapper 17,20 Gram. 17,30 Gevar.muz. 18,00 Jazzmuz, 18,30 V.d. söld. 19.00 Nws. 19,40 Gram. (Advertentie) 19.45 Idem 20,00 Symf.ork. en sol. 20.55 Gram. 21,15 Idem 22,00 Nws. 22.11 Intern, festival v.h. lied te Venetië 23,00 NWs. 23,05-24.00 Dansmuz. BRUSSEL. 484 m. 12,00 V.d. land bouwers 12.15 Gram. 13,00 Nws, 13.10 Verz.progr. 14.00 Der Rosen'kavalier. ope rette 15,15 Gram. 16.00 Idem 16.30 Lichte muz. 17.00 Nws. 17,10 Lichte muz. 18.38 Gram. 19,30 Nws. 20.30 Gram. 21.00 Ope- rettemuz. 21,30 Gram. 22,00 Nws. 22,10 Jazzmuz. 23,00 Lichte muz. 23,55 Nws. VPRO: 17,00 V.d. kind. KRO: 20.00 Nat. progr. 20,10 Journ. en weeroverz. 20,25 Marionettentheater 21,00 Cabaret 22,30 NTS: TT-races 1957 22.45-23,45 NTS: Eurovisie: Rep. Song festival te Venetië. FRANS EELG19,00 Enquête 19,30 On bekend 20.00 Act. 20,40 TV-Spel 22,00 Zangfestival te Venetië 23,45 Wereldnws. VLAAMS BELG.: 13,30 Eurovisie: Rep. int. tenniswedstr. te Wimbledon 16,45 Eurovisie: Overname v.d. Italiaanse TV: Rep. v.d. Grote prijs autorennen te Mon- za 17,40-17,55 Eurovisie: Rep. tenniskamp. te Wimbledon 19,00 V.d. jeugd 19,05 Wa termolens langs de Nete 19,30 Nws. 19.35 De week in beeld 20,05 TV-feuill. 20,30 Overname v.l. NTS: Gevar.progr. 22.00- 23,45 Eurovisie: Int. zangfestival te Ve netië. De dienst Welzijnszorg Leger houdt voor de zesde maal een foto-, teken- en schilderwedstrijd, waaraan alle in actieve dienst zijnde militai ren van de Koninklijke Landmacht en de Koninklijke Luchtmacht gratis kunnen deelnemen. De inzendtermijn loopt van 1 juli tot en met 31 augustus a s. Voor deze gecombineerde wedstrijd zijn legpenningen beschikbaar ge steld en tal van andera prijzen. De prijsuitreiking zal geschieden, op zaterdag 16 november a.s. in het voormalige Koninklijk Paleis aan het Noordeinde te 's-Gravenhage. Even spoelen, even spuiten: Schoon van binnen en van boites4 2D De koopsom was vooraf gedepo neerd bij een Franse bank; de af levering had plaats gehad aan de zoon van de bankier, die zich behoor lijk had gelegitimeerd. Voorzover de politie na kon gaan, had zich geen enkele onregelmatigheid voorgedaan. Bij het bezoek dat Reydel die mid dag aan Dora Höck bracht, moest hij het beeld, dat hij zich van de Weense kelnerin had gevormd, geheel her zien. Hij vond een niet meer jonge vrouw, met een zacht, innemend ge laat en grote ogen, die de inspec teur droevig aanstaarden. Ook was 't haar minder rossig dan hij, na de mededeling van De Wal, had ver wacht. Met een gelaten, tragisch gebaar, toonde zij een brief, die zij twee da gen geleden van Kiljan had ontvan gen. In enkele woorden deelde de ban. kier haar mee, dat hij om dringende redenen een einde moest maken aan een verhouding, die, naar hij veron derstelde. beide partijen onbevredigd had gelaten. Er was een cheque bij gevoegd van tweeduizend gulden. „Ik had dit niet verwacht," zei ze, met een sterk Duits accent. „Ik stel de vertrouwen in hem; wij hebben veel gepraat.... hij was zo alléén." „Heeft mijnheer Kiljan u trouwbe loften gedaan?" ,,0 ja, verschillehde keren, maar ik heb mij nooit opgedrongen." „Waar was u gisteravond, juffrouw Höck?" „Ik ben naar Amsterdam geweest. Ik wilde hem nog eens spreken of in ieder geval afscheid nemen. Meest al troffen we elkaar in Americain... ik heb daar gewacht. Toen hij niet kwam, ben ik naar de woning van mijnheer Gramshof gegaan, omdat hij daar wel eens kwam. De auto stond voor de deur en er waren veel mensen. Ik hoorde, dat er iets vrese lijks was gebeurd ên ik ben hard weggelopen." „Hebt u in de laatste tijd iets bij zonders aan hem gemerkt?" „Hij was nerveus, Herr Inspektor, erg nerveus. Ik moest zijn koffer in orde maken, waardoor ik begreep, dat hij op reis wilde gaan. Nooit heb ik kunnen vermoeden, dat hij mij zo maar zou achterlaten.... en nu duurt zijn reis veel langer dan hij ge dacht heeft." Zij drukte een zakdoekje tegen haar lippen en begon te snikken. „Ik moet naar Wenen terug, herr Inspektor, het zal daar heel moeilijk voor mij worden." Ze zei het op een klagende toon, doch zonder enige bitterheid. „Had mijnheer Kiljan geldelijke moeilijkheden?" wilde Reydel nog weten. „Tegenover mij was hij altijd vrij gevig, hoewel ik nooit eisen stelde." Zij streek liefkozend met de hand langs haar heupen. Reydel zag, dat zij een kostbare zijden japon droeg. „Ik houd alleen van mooie kleren," vervolgde zij, als wilde zij zich tegen een beschuldiging verdedigen. „Ik voel me er gezonder in; maar als mijnheer geldzorgen heeft gehad, dan komt dat niet door mij." „Sprak hij wel eens met u over zijn zaken?" „Nee, nooit, daar weet ik niets van af." Reydel nam afscheid en reed te rug naar Amsterdam. Vóór hij naar „de La" ging, waar hij om allerlei redenen zijn apéritief wilde gebruiken bracht hij een bezoek aan Het Huis met de Kluis, Op het bordes trof hij Frits Kiljan aan, die juist het ge bouw verliet. „Ik moest enkele zaken regelen," zei de jongeman, als om zijn aan wezigheid op kantoor, zo kort na zijns vaders dood, te verontschuldigen. Reydel vertelde hem van zijn be vindingen bij Dora Höck. Alleen de cheque van twee mille verzweeg hij. F.rits werd bleek, greep Reydel bij de revers en riep: „Is het waar, mijnheer Reydel, hebt u zelf die brief gelezen?" „Ja, 't briefhoofd was van uw va der." Frits maakte een gebaar van wan hoop en snelde, zonder Reydel te groeten, de straat op. Op het bankiershuis vroeg de in specteur naar de oudste procuratie houder en vernam van deze, dat er, zoals hij trouwens had verwacht, op een der afdelingen iemand zetelde die in het bijzonder belast was met de geheime boekhouding van de firman ten. „Een der oudste employé's?" ver onderstelde Reydel. „Ja... hij is een vertrouwensman van. de heren." „Eerlijk?" „Hij boekt alle posten in met een kroontjespen," antwoordde de chef droog. In een afzonderlijk vertrek had Reydel een bespreking met de oud gediende. Het was een bejaard kaal hoofdig heer, met veel inkt aan de binnenzijde van zijn luster jasje. Eerst na een innerlijke strijd, die wei tien minuten duurde, gaf hij toe aan Reydels eis om de geheimen van de privérekening te onthullen. ,,U dwingt mij ertoe, mijnheer de inspecteur," riep hij boos. „Ik hoop. dat ik er geen moeite mee krijg, met de heren." „Er is er maar één," troostte Rey del. De man knikte bedenkelijk, alsof hij te kennen wilde geven, dat dit nog ruim voldoende was. Uit een stalen kast haalde hij een stapel boe ken en legde deze plechtig, als gold het een gewijde handeling, voor Rey del op het bureau neer. De inspecteur keek de boeken even in: hij zag alleen maar cijfers, op tellingen en rode en blauwe lijnen. „Dit zal wel in orde zijn," zei hij, de boeken wegduwend. ..Er zijn slechts een paar dingen, die ik wil weten. Uw overleden patroon had een groot privé-tegoed vermoed ik..." „Nu niet meer", antwoordde de man met een zucht, die van heel diep scheen te komen. „Waar is dat dan gebleven?" „Verdwenen, mijnheer de inspec teur." „Dat kan toch zo maar niet ver dwijnen?" „Mijnheer Kiljans tegoed bestond uit een depositorekening en uit effec ten. De effecten moest ik te gelde maken, daarna is alles overgeboekt naar de Banque-de-Paris. „Wanneer heeft die transactie plaats gehad?" „Een dag of zes geleden." Reydel wist genoeg. De contrac ten, waarbij Kiljan de helft van zijn vermogen overdroeg aan Gramshof, waren enkele dagen geleden getypt, de cessie had verder alleen betrek king op geld en geldwaardige papie ren. Kunstvoorwerpen, meubilair en edelgesteenten vielen niet onder de overdracht. De vertrouwensman bleek niet op de hoogte met Kiljans geste ten op zichte van Gramshof. Op Reydels vraag moest hij toegeven, dat indien het saldo bij de Franse bank inmid dels geheel was aangewend voor aan koop van roerend goed, zoals schil derijen of diamanten, een dergelijke overdracht praktisch bekeken niet de minste betekenis had. Een half uur later bracht Reydels komt in ,.de La" een lichte paniek te weeg. Hij kwam er tegen het ein de van het bitteruur, 'n tijdstip waar op er al veel drank was gebruikt. Zijn indruk was, dat er nog meer gedronken was dan gewoonlijk, voor al door Nonhebei, die tegen zijn ge woonte in, midden in de kring zat. Er werd getoast op Shakespeare, op de schim van Louis Bouwmeester, op het palet van Bartels en op de kunst in het algemeen. Reydel werd met gejuich begroet. Dadelijk liet Berkevoort een krabbel zien van Bartels. Reydel zag een ver warde schets van een auto, die»dwars door de brandende huizen reed: op de treeplank lag een gedaante met het hoofd bijna op de grond. „De jonge Kiljan komt vanavond toch niet." riep de kunstschilder, „wij hebben hier de moord al opgelost. U kunt Vernimmen wel arresteren... Vroeger is hij al zijn geld kwijtge raakt, doordat 't Huis een verkeerde belegging voor hem koos;,.:, nu heeft' hij eindelijk wraak genomen..." „Op 't toneel heeft hij zich in dat bedrijf geoefend," lalde de journa list. Nonhebei boog zich over tafel, keek iedereen om beurten aan en zei toen: „Niemand is nor,maal. Berkevoort klaagt over de Nederlandse taal, waarin bijna geen bijvoeglijke naam woorden voorkomen en Vernimmen zegt, dat Shakespaere niets met lite ratuur te maken heeft en nu wordt mijn vriend Vernimmen nog van moord beschuldigd.... morgenochtend staat het in „Vandaag". „Jij hebt nu een groot woord," riep Vernimmen met een dreigende klank in zijn stem, „maar als Loes Grams hof straks komt, sta je met je mond vol tanden." Nonhebei wiegde op een zorgeloze wijze zijn hoofd heen en weer. „Laat komen wat wil," zei hij, „we hebben nu de rechterlijke macht in ons midden; ik drink op... op..." „Op je tegoed bij Gramshof en Kil jan," viel Vernimmen schamper in. „Een goed idee!" riep Nonhebei geestdriftig. Aan de tafel zaten nog andere men sen, die Reydel alleen van aanzien kende. Zij werden luidruchtig en drongen er bij hem op aan dat hij iets zou loslaten over de moord. „Telkens bijvullen," riep Berke voort, wijzend op Reydels glas, „misschien vertelt hij wat!" (Wordt vervolgd)

de Stem | 1957 | | pagina 5